Don Quichotte in blikken paard langs de vopo's Parkeerzondaars spekken schatkist met bijna 4 miljoen Uniek hippisch centrum in Deurne moet ruitersport op hoger peil brengen DAALDEROP over blijft Onzekerheid uitslag in V.S. zxiezisezi wat een mensen. Autorijden maakt mensen lui Bronchïletten Zwartkruis: Ook andere bisschoppen delen mijn standpunt OPLEIDING BEROEPS INSTRUCTEUR BELANGRIJKST FRAUDE BIJ TELLING IN ILLINOIS VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT BERLIJN De geest van Don Quichotte doolt door Europa. Na Londen, Brussel, Wenen en Ber lijn, is hg nu op weg naar Am sterdam. Première van de musical „De man van La Manoha" op 23 december in Carré. Deze week zijn de voorbereidingen begonnen in Berlijn. Niet op zijn paard, maar in een autobus, is de Don Qui chotte van onze eeuw. naar het Theater Am Kurfiirstendam" gere den. Ruim twintig Nederlandse ar tiesten uit opera, toneel, cabaret en balletwereld zijn er geweest om kennis te maken met de uitvoering In Berlijn, om foto's te maken en veel te praten hoe het allemaal in Nederland zal moeten worden. Guus Hermus, Lex Goudsmit, Anke Brokstra de drie hoofd rolspelers regisseur Richard Altman en vele anderen (aan de zakelijke „teugels" van Paul Kfi- zer) waren te gast bU Josef Mein- rad, Peter Staub, Blanche Aubry en Norman Foster. Na afloop: „Het was geweldig. Ik ben er kapot van, ontroerend". Maar er klonk ook zoiets als: Dat kunnen w(j ook. En misschien zelf beter. „De man van La Mancha" zal na „Anatev- ka" moeten bewijzen, dat Neder land rijp wordt voor de musical. Het blikken paard van Don Qui chotte kwam hinnekend en steige rend langs de barrière van de oostzone van Duitsland. Vopo- groepen" hadden uren nodig om met zaklantaarns en spiegels het rendier met zijn Quichotterige la ding te onderzoeken. En juist als iedereen dacht dat de bestuurder nu wel in wisselbaden zou zitten mocht het toch allemaal en ging het langs de vele houten wind molens het landschap. Zo ont stond er toch enige verwantschap. Publiciteit Danny Navon, assistent van de Amerikaanse regisseur Richard Altman, probeerde de spelers dui delijk te maken, dat het bezoeken van de Berlijnse uitvoering ont raden werd. „We willen een pro- duktie met een eigen gezicht". Dat kan, dacht en zei iedereen. Waar om gaan we anders naar Berlijn? Dat geheim zat in de koffers van Bob van Dam, de man van de pu bliciteit. Hij kreeg 125 films, ne gen fototoestellen, grote lampen etc. door de zone heengepraat. En meer dan 1200 fotoshots terug. „Vind je het geen geweldig idee?" zei Paul Kijzer. „Met de hele cast naar Berlijn. Dan kunnen we zelf eerst zien wat ze gaan doen". Re acties vanaf de gezichten, waarop de eerste stoppels voor baarden de voorbereiding op gang brengen: vergeet het maar, bijna dertig uur in de bus binnen drie dagen. Reacties achteraf: „Het was ge weldig, we zijn blij dat we dit mogen doen. En Paul Kijzer (met P.K. op zijn overhemd): „Zo'n pro- duktie krijgt toch wat meer pu bliciteit dan een of andere pre mière bij het gesubsidieerde to neel. Maar die krijgen hun centen toch wel. Wij moeten ervoor knok- Chocoladebruin Van Hotel Arosa naar het Theater Am Kurfürstendam is het vijf mi nuten. Om 9 uur in de ochtend is iedereen er. Guus Hermus als Don Quichotte („die helm past beter"); Lex Goudsmit als Sancho Panza, zijn knecht („staat het mutsje goed?"); Anke Brokstra als Dul cinea Aldonza; Bram van der Vlugt als dr. Carasso; Walter van Canoy als Padre („joh, doe die ring af, een pater met een ring dat kan niet"); Carry Teffen als An- tonia; Elsa Lioni als huishoudster („grappig kapje op mijn hoofd he?"); Jaap Stobbe als barbier; Ger Serruys als aanvoerder van de muilezeldrijvers („je weet wel, hij zingt Little Bird"). De drijvers zijp: Lex Schoorel, Bas van Ave- zaath, Henk Flier, Barry de Moor, Georges Laurent en Ab Heydema. Nederlandse „man van la Mancha" wordt in Berlijn voorbereid Voor kapitein van de inquisitie („het Heilige Roomse Rijk") staat Harry Boda, herbergierster is Su zanne Beumer. En Sonja Hertog als Moorse danseres hoeft „niets te hebben", want ze is nog choco ladebruin. „Ik ben juist terug uit de Libanon van televisieoptreden Accommodatie Regisseur Richard Altman, be minnelijk r.ian met scherp profiel, weet wat hij wil. Gedecideei-d en rustig is hij bezig te ensceneren. Danny Navon, zijn assistent („Daar hebben we plezier van", zegt Dul cinea) werkt het uit. Van negen tot zes uur, wordt er hard ge werkt. Meer dan 1200 foto's ge maakt en de basis gelegd voor de Nederlandse enscenering in een nu al tastbaar decor. Wunnink was intussen van Carré ook maar even De slotscène van „De Man van La Mancha. In het midden Hermus en Lex Goudsmit. naar de Kurfürstendam gekomen om op te merken, dat de accom modatie in Carré zoveel beter is dan van het vermaarde rood pluchen theater(tje) in Berlijn. Ge lijk heeft hij, want in Carré zul len heel andere toestanden moge lijk zijn dan hier in Berlijn. Het gevangenisdecor met de grote trap zal er een groter ruimtelijke wer king kunnen hebben. „We hebben het brandscherm daarvoor al uit de boeg gehaald", zegt Wunnink. Onmogelijke droom Als om acht uur Ludwig Erhard op de eerste rij zit (om zich te spiegelen aan Don Quichotte na een CDU-bijeenkomst) en de zaal is volgelopen met opvallend veel ouderen en opvallend veel jonge mensen klinken de trompetstoten van de ouverture. Het orkest zit achter het decor (in Carré zal dit ook het geval zijn, op de hoog te gehouden door een monitor). „De man van La Mancha" wordt door tekstschrijver Dale Wasser man direct in een gevangenis ge plaatst (inquisitie). In deze ge vangenis volgt dan een „rechts zitting" in de vorm van een spel. De inhoud van het spel wordt ge karakteriseerd door de aanklacht: „Ik klaag u aan een idealist te zijn". Daaruit worden ten to nele de Don Quichotte en de andere figuren geboren. Daarin wordt een „onmogelijke droom ge droomd", toegespitst op de figuur van Dulcinea, personificatie van •en ideaalbeeld van de vrouw ibij Don Quichotte, de goedwil lende mens). Te zwaar aangezet Zang, ballet, orkest, acteren, een combinatie van vormen, die ook de Nederlandse acteurs (trices) zo aantrekt. Globaal ge nomen lukte het in Berlijn om er ;en stuk totaal-theater van te ma ken. Daar staan acteurs als Josef Meinrad (Don Quichotte), Peter Staub (Sancho), Blanche Aubry (Dulcinea-Aldonza) en niet min der Norman Foster borg voor. Meinrad is geen geweldige zan ger, maar wel een groot acteur. .Staub is stemtechniseh op Mein rad niet afgestemd,". Norman For- ster (met een grote opera en film (Falstaffl-carrière achter zich) speelde soms beide eersten van de vloer. Verschillende scenes zijn voor Nederlandse begrippen te zwaar aangezet. Maar dit zijn details, die aan de totaliteit geen afbreuk doen. Het was een enorm stuk theater met veel afwisselende scenes, die ontroeren en laten (glim)lachen. De muziek is goed en ligt in het gehoor. Er zijn vondsten in de tekst die niet di rect getuigt van een doorgedachte filosofie, maar vaak sterk aan grijpt. Als Don Quichotte zich ver twijfeld afvraagt of het mis- Don Quichotte en de koffiejuffrouw „Daar zullen we nog wel eens over praten", zegt Carré-directeur Wunnink. En z(Jn gezicht betrekt. In Amerika, Londen, Brussel. Wenen en Bcriyn loopt de musical aan één geheel door. Er is geen pauze. Geen koffie in de cel b(j Don Quichotte. En dat is terecht, want het werk verdraagt geen onderbreking. Nu blijken de Nederlandse koffiejuffrouwen in een uitzonderlijke positie te verkeren. Zijn ze in het buitenland In vaste dienst met een vast salaris, in ons land hangt de verdienste af van de omzet. Wil men deze moeilijkheid oplossen, dan moet onze koffiejuffrouw uitgekocht «orden. De vraag is of dit lukt. Alle acteurs, actrices, de regisseur en Paul Kijzer zelf wensen niets anders. De toeschouwers zullen boven dien de koffie niet missen. Er staat zoveel tegenover. schien „verrückt" is om het leven zo te zien als het is en niet zoals het zou moeten zijn, dan kun je daar zeker in Berlijn een da verend applaus op verwachten. De scenes met de spiegels, de paar den en de ridderslag zijn sterk. De sterfscene („in Nederland doen we dit anders") is een identifica tieproces, dat eindigt met „Ieh bin ich", waarmee ook het muzi kale thema wordt afgesloten. Explosieve oerkracht Een hoofdstuk apart is de rol van Aldenza door Blanche Aubry. De ze vrouw van het Wiener Burg Berlijn, naast Guus Hermus zijn echtgenote. Theater begint met een explosie ve oerkracht, waarbij men het voor onmogelijk houdt, dat zij het einde haalt. Ze zingt, danst en acteert op een wijze, die het te gengestelde effect, dat als een draad door het stuk heenloopt, su bliem oproept. We waren nieuwgierig naar de reactie van Anke Brokstra op dit model. „Ik zit met enkele moei lijkheden". zegt ze. „Ik kom uit de operawereld (twee jaar .Forum") en ik ben bang dat die mij niet meer zal accepteren, om dat er nog een zekere minachtende houding voor de musical bestaat. Op de tweede plaats wil ik mijn stem niet zo forceren als Blan che. Ik ben in Wenen twaalf keer wezen kijken. Het was een twee strijd. Maar met Jan Kijzer heb ik een oplossing gevonden voor mijn stemteehniek. Ik heb nu ge kozen en ben niet meer bang. Maar ik zal wel kiezen voor een indere stijl. Ik maak er in geen geval een vies wijf van zoals Blanche, maar meer de trotste Spaanse, die door omstandigheden (in de gevangenis) tot prostltué wordt. Ja ik heb uiteraard de laat ste tijd veel aan ballet gedaan." Dat zal overigens ook nodig zijn, want de choreografie van de Amerikaanse Lola Braxtcn, die nok de Duitse versie deed (naast Dietrich Haugk voor dc regie) is een wervelend spel van fysieke kracht en gestileerd geweld. (Van een onzer verslaggevers) DEURNE Na 25 jaar wordt het streven van de Nederlandse Hippische Sportbond om over een eigen hippisch centrum te beschikken door hulp van de Nederlandse Sport Federatie, het fonds voor de Nederlandse veefokkerij en par ticuliere bijdragen verwezenlijkt. Op de terreinen van het Zandbos bij Deurne wordt een uniek hippisch centrum gebouwd, dat in totaal 1.200.000 gulden gaat kosten. De Nederlandse Hippische Sportbond is, als het centrum gereed is (volgens de planning op 15 juni 1969), in slaat de vele opleidingen te verzorgen, waarvan de twee jarige opleiding tot beroepsinstructeur wel de belangrijkste is. Deze opleiding, noodzakelijk geworden door het grote gebrek aan ervaren beroepsinstructeurs vooral na de tweede wereldoorlog, toen er in Nederland tientallen maneges werden gebouwd werd het tekort dui delijk merkbaar zal worden gesubsidieerd door het rijk. Politie voorspelt komende jaren nog toeneming van overtredingen UTRECHT (A.N.P.). De Neder landse automobilist blijkt zich in de parkeerarme stedelijke centra weinig om zijn parkeerfouten te bekommeren. Ver dween er in 1966 nog maar ruim 1,5 miljoen gulden in de schatkist als gevolg van parkeren bij stop- en wachtverboden en fouten bi) de parkeermeters en in de zogenaamde blauwe zones, het vorig jaar was dit bedrag al opgelopen tot circa 3.8 miljoen gulden. Het ziet ernaar uit dat 1968 opnieuw de kroon zal gaan spannen want tot en met de maand juni werd al 2,2 miljoen gulden „afgedragen". Hoewel de automobilist na juli 1966 moest wennen aan de opgetrokken tarie- I ven voor verkeersovertredingen (van 7,50 naar f 10,-) heeft deze verhoging toch weinig invloed gehad op het gedrag van de ruimte zoekende automobilist. Naar het oordeel van verschillende poli tiekorpsen zal het aantal overtredingen op dit gebied de komende jaren nog toe nemen, omdat de parkeergelegenheid op «een stukken na tegemoet komt aan de steeds groter wordende parkeerbehoefte Bovendien, aldus de politie, heeft man of vrouw achter het stuur de neiging zo dicht mogelijk bjj de plaats van be stemming te parkeren. „Dat is begrij pelijk", aldus de functionaris van de Amsterdamse verkeerspolitie, „maar het is jammer dat, indien dit niet lukt, een grote onverschilligheid aan de dag wordt telegd. Autorijden maakt kennelijk lui" Dagelijks controleren in zes gemeen ten de politie en in twaalf gemeenten de H8 speciaal aangestelde parkeerwach ters (zowel Valkenburg als Nijmegen doen het zonder meters) bijna 9500 par keermeters. Het vorig jaar werden ruim 330.000 parkeerovertredingen geregis treerd, 48.000 in de blauwe zones, 74.000 ?mj de meters en 108.000 op wegen met stop- en wachtverboden. Amsterdam De vier grote steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht ADVERTENTIE noestdrank in tabletvorm.95ct eisen het merendeel van alle parkeer overtredingen voor zich op Amsterdam is met zijn 860000 inwoners nog altijd de enige stad waar jaarlijks zo'n ander half miljoen gulden aan parkeergeld bijeen wordt „geparkeerd". Meer dan 37 parkeerwachters controleren de 2760 parkeermeters, die vooral het vorig jaar sterk werden uitgebreid. De volgende indrukwekkende cijfers tonen aan dat de hoofdstad niet voor niets steen en been klaagt over de parkeernood: 35.665 processen-verbaal en 106.685 transacties (opbrengst 1,6 miljoen) in 1967 tegen 27.900 processen-verbaal en 61.700 trans acties (opbrengst ruim ƒ1,- miljoen) over het eerste half jaar van 1968. Typerend voor de zorgvuldigheid van de controleurs is de „service", die enige tijd geleden werd ingevoerd: bij regen achtig weer vinden de automobilisten hun bekeuring netjes verpakt in een plastic hoesje. Den Haag Utrecht is de tweede stad waar de politie en de parkeerwachters vrijwel doorlopend hun notitieboekje moeten grijpen. Den Haag en Rotterdam zijn ook steden met een respectabel aantal zondaars: in de Residentiestad was de oogst het vorig jaar 28.200 parkeer- overtiedingen tegen 17.300 in 1966; 15 controleurs bewaken ruim 2000 meters, terwijl Rotterdam respectievelijk tot J.150 en 15.200 gevallen kwam. Leiden In Leiden zou het aantal gestrafte parkeerovertredingen veel hoger liggen, als de gemeentepolitie de tijd had om er iets aan te doen. Behalve met een enorm gebrek aan parkeerruimte kampl het Leidense politiekorps namelijk met een groot tekort aan mankracht. Toeristen In Maastricht beleeft men jaarlijks een toeristische invasie. Landgenoten kunnen gemakkelijk voor hun parkeer overtredingen worden gegrepen, maar de Duitsers kropen tot voor kort altijd door de mazen van het net. Sinds vorig jaar echter kunnen onze Oosterburen ook voor hun overtredingen worden be boet. Na een seintje van de Nederlandse politie gaat de Duitse Hermandad tot actie over en zorgt ervoor dat er uit eindelijk toch wordt betaald. Het probleem van de buitenlandse toeristen speelt ook in de plaatsen als Zandvoort, Katwijk en Noordwijk een grote rol. In Zandvoort constateerde men respectievelijk 4500 overtredingen, Katwijk bracht het tot 2100 en Noord- wijk tot 4800 overtreder» HILVERSUM (KNP) Mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, is ervan overtuigd, dat ook de andere bisschoppen van Nederland achter zijn besluit staan om priesters die het voor nemen hebben te trouwen of getrouwd zijn uit te sluiten van het vieren van de eucharistie en de daarbij behorende prediking. Overigens zal deze kwestie dinsdag 12 november aan de orde ko men, wanneer de bisschoppen in Haar lem voor vergadering bijeen komen. De bisschop verklaarde dit in een vraaggesprek met de KRO-tv-rubriek „Brandpunt" De verklaring van de bis schop is het gevolg van een reeks van brieven die hem hebben bereikt na de openlijke bekendmaking dat de Am sterdamse studentenpastoor Jos Vrijburg zich verloofde en na zijn huwelijk pries terlijk werk wilde blijven verrichten. „Zoiets is nu nog niet mogelijk", aldus de bisschop. „Wel hopen wij dat we dc motie van Noordwijkerhout (in Rome ruimte proberen te scheppen voor het gehuwde priesterschap) kunnen uitvoe ren, We hebben een lange weg te gaan",aldus mgr. Zwartkruis. Een eer ste gelegenheid om de kwestie interna tionaal te bespreken is het Internationaal Congres over het Roepingenvraagstuk, dat kardinaal Garonne, hoofd van de Con gregatie voor het Onderwijs, op 1, 2 en 3 maart volgend jaar in Luzern organi seert. Mgr. Zwartkruis gaat als bisschop pelijk gedelegeerde van het Roepingen centrum te Tilburg naar dit concers. Voorts komen in juli 1969 bisschoppen uit heel Europa in Chur, Zwitserland bij een om over het vraagstuk van de pries- tei in deze tijd te spreken. Ten slotte doet zich de mogelijkheid voor dat de kwestie op de bisschoppensynode aan de orde komt, die momenteel wordt voorbereid. (Van onze sportredactie) De opleiding kost per jaar 12.000 gul den, van welk bedrag 2400 gulden dooi de leerlingen zelf moet worden betaald. Er zal worden begonnen met zes leer lingen, terwijl er in het tweede jaar twaalf het maximum kunnen wor den ingeschreven. De Nederlandse Hippische Sportbond kan na lange voorbereidingen volgend jaar eindelijk over de accommodatie in Deurne beschikken, die nodig is voor een dergelijke opleiding. De accommo datie is inderdaad groots. Er is een ma nege van 25 x 65 meter, een restaurant met keuken, waarboven leslokalen, kan toren, bibliotheek, filmzaal en jurylo kaal. Er is een overdekte buitentribu ne met 285 zitplaatsen, 16 cursistenka mers, ontbijtzaal, stallen (15 binnen- boxen en 20 buitenboxen) fourages, za delkamers, stalwacht, smidse en werk plaats. Voorts een zaaltje voor conditie training met was- en kleedgelegenheid, een buiten-poetsplaats en een longeer- Bovendien is er ruimte open gelaten om naast het centrum op het 12 ha gro te terrein, dat door de gemeente Deurne ter beschikking is gesteld, te komen tot de bouw van een renbaan. Naast de op leidingen voor beroepsinstrueteurs kan in het centrum de mogelijkheid worden geschapen nog verschillende andere op leidingen ter hand te nemen. In de eer ste plaats kan worden gewerkt aan de verdere „verfijning" van de ruiters, die nu reeds een bepaalde hoogte heb ben bereikt. Het is in elke sport be kend, dat topatleten alleen dan ge vormd kunnen worden, wanneer de goe de krachten een perfecte leiding krij gen en gesteund worden bij hun werk. Op eigen kracht tot de top komen kun nen slechts enkelen. Opvoeren Ook zij zullen vaak de steun en 't ad vies van deskundigen nodig hebben. In het centrum bestaat de gelegenheid tot het vormen van teams voor de verschil lende takken van de hippische sport en in het bijzonder teams, die kunnen wor den uitgezonden naar internationale ont moetingen. De heer K J Schummelke- tel, bestuurslid van de stichting Het Nederlandse Hippische Centrum dat het centrum in Deurne zal gaan exploi teren en zelf oud-olympiaderuiter: „Topsporters opleiden is van het groot ste belang. Het ie een bekend feit dat wanneer successen in internationele ont moetingen worden bereikt, de tak van sport gaat opbloeien en beter wordt. Een van de taken van het centrum zal ook zijn steun te verlenen en de accommo datie in de beste vorm te brengen om de aanwezige kwaliteiten van deze rui ters verder op te voeren, zowel voor het springen, als voor de dressuur en de samengestelde wedstrijd. Daarnaast zijn er nog meer organi saties in de Hippische Sportbond die in het centrum hun opleiding kunnen vinden. De heer Schummelketel: „Wij denken aan de instructeurs voor de landelijke ri?- verenigingen, de instructeurs voor de ponyclubs en de instructeurs en instruc- ADVERTENTIE) D eze automatische coffeema- ker is 'n uitkomst tijdens drukke morgenuren. Tijdens Coronation Street Peyton Place en alle momenten dat u niet in de keu ken wilt staan opschenken. U doet alleen nog koffie in 't filterbakje, water in de coffee- maker en de stekker in 't stop- kontakt. Intussen kunt n weer alles doen wat u voorheen niet kon doen: bij uw visite in de huiskamer blijven: uw favoriete TV-programma van a tot z volgen; huishoudelijke bezig heden verrichten. - ineens gaat het rode lampje branden. De koffie is klaar. De coffeemaker schakelt automatisch over op „warmhouden" (de koffie kan niet koken). U hebt een coffeemaker vol geurige koffie onder het deksel. Al dat gemak haalt u voor ƒ78,50 in huis. En de koffie - of u nu 4 of 12 kopjes zet - is heer lijk uit zo'n Daalderop Coffeemaker trices voor het rijden van de gehan dicapten. Ook hiervoor kan in het cen trum een opleiding worden geschapen. Dit in samenwerking met dc instanties die nu al voortreffelijk werk doen'. Concurreren „Maar dit geldt ook voor de africh ting van jonge paarden en dan denken we speciaal aan de in Nederland ge fokte paarden, een africhting die nood zakelijk is en tijd vergt. Tijd, die slecht zeer weinigen kunnen besteden, terwijl de leerlingen in het centrum alle kans krijgen het op de juiste wijze te leren. De belangstelling voor het rijden van aangespannen paarden is ook steeds gro ter geworden, zodat in het centrum even- WASHINGTON-DC (DPA-AFP) Hoe wel vaststaat dat Richard Nixon de nieuwe president van de VS is. blijft er nog steeds verwarring en onzekerheid bestaan over de definitieve uitslag van de verkiezingen. In de 1ste plaats staat 't aantal kiesmannen dat Nixon en zijn rivaal Humphrey achter zich hebben ge kregen. nog steeds niet vast. De New York Times meende gisteren dat Ni xon op 287 kiesmannen kan rekenen, de Washington Post en de Baltimore Sun kwamen op een arntal van 290 en een Amerikaanse persbureau hield het op 299. Voor de verkiezing tot president is deze onzekerheid van geen belang meer, want de 270 kiesmanstemmen die daar voor nodig zijn heeft Nixon al verwor ven. Humphrey heeft voorlopig 190 kies mannen en de kandidaat van de onaf- hankelijken, George Wallace, 45. De uitslag in de staten Alaska en Mis souri staat nog steeds niet vast. In Alas ka, dat drie kiesmannen afvaardigt, heeft Nixon 'n voorsprong van rond 1000 stemmen. Hierbij is echter geen reke ning gehouden met de 7.000 per post uit gebrachte stemmen. I eens cursussen in het mennen zullen worden gegeven. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat als straks het cen trum zal worden geopend na enke le jaren zal blijken van welke grote waarde het hippisch centrum voor de Nederlandse ruitersport zal worden'. Het bestuur van de Nederlandse Hip pische Sportbond met in totaal 35.000 leden is terecht trots op dit unieke centrum, waardoor de mogelijkheden worden geschapen en ruitersport In ons land op een hoger peil te brengen. Hope lijk kan Nederland daardoor naar de Olympische Spelen van 1972 ln MUnchen een equipe afvaardigen, die naar concur reren met de grootmachtigen West-Dults- land en Engeland. De verbindingen spelen hier een grote rol. De resultaten uit de geïsoleerde de len van het uitgestrekte noorden van Alaska komen met grote vertraging ln Anchorage, de grootste plaats van de staat, binnen. Ook im Missouri is op grote schaal per post gestemd het aantal wordt op 75.000 100.000 geschat. Nixon gaat hier nu aan de kop. Hij heeft 7.622 stem men meer dan Humphrey'. De staat le vert twaalf kiesmannen. Ook over het aantul stemmen dat de kandidaten op zich verenigd hebben, be staat nog onzekerheid. Toen gisteren de stemmen van 94 pet van de kiesdis tricten geteld waren, bleek Humphrey 3.863 stemmen meer te hebben dan Ni xon. Op Humphrey waren 29.730.272 stemmen uitgebracht en op Nixon 29.726.409. De onzekerheid over de eind uitslag zal nog wel weken blijven be staan en op grond van vroegere erva ringen wellicht nooit verdwijnen. In de satistieken van de verkiezingen ln 1960 en 1964 zijn nog steeds „witte plekken" Keen belangrijke oorzaak hiervan is het feit dat er ln de Veenigde Staten geen centraal stembureau 1». Intussen heeft Richard Daley, burge meester van Chicago en Democraat, verklaard dat er bij de stemming in Illinois onregelmatigheden zijn gepleegd. Zoals gemeld heeft Nixon in deze staat een krappe overwinning behaald en daar door de 28 kiesmannen gekregen die hem tot de toekomstige president maak ten. Burgemeester Daley voorspelde een belangrijke wijziging in de uitslag als de officiële telling bekend is.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5