F.C. Köln lonkt naar „PokaF AFDELING BENOEMDE DRIE ERELEDEN De Oberbiirgemeister wist niet dat de bok al dood was IJSBEREN DOOR KAMER Groot aantal amateurs in Hilversum Duindigt sluit met goed bezette koersen Paarden waren niet in stamboek opgenomen Weemoed bij - ex - voorzitter Claassens RIJDAG 8 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 KEULEN Herr Franz Kremer, ex- anager en ex-dictator de FC Köln, was uitzonderlijk man. Keihard. Schatrijk, in Wunder van het Wirtschaftswunder. tensen zoeken naar geldverslin- nde liefhebberijen. Dus ook Herr Kre- In 1948 dicteerde hij een fusie ssen twee nogal onaanzienlijke vereni ngen, de Kölner Balspiel Club (voor ter Herr Franz Kremer) en Sülz. Krc- r noemde zijn nieuwe club de l.FC In en hij droeg zich van het begin af een dictator. Arbeiten Mensch. El- middag verscheen hij op het oefen- rrein. Schneller! Schneller! In 1962 ;rd de l.FC Köln kampioen van est Duitsland. Herr Kremer was geluk- s dol van vreugde. „Es glbt ja ch etwas höheres als die Deutsche eisterschaft. Unser Nachstes Ziel ist Europa-Pokal" brulde hij de feest- crcnden op de Keulse markt toe. Het bekend hoe Duitsers op zo'n kreet ageren. Fanatiek! Fanatiek! Enkele eken later dreunden elf bedachtzame •hotten van Dundee de bal achtmaal het doel van de FC. Sindsdien is een parmantige, eigenzin- bok de mascotte van de FC Köln. taak is een ieder duidelijk: hij sym- ïiseert met z'n koppigheid, bokkigheid kracht, met z'n onverstoorbaarheid, otseling oplaaiende temperament en iele berekening voor de felle stoot, het rakter van de FC. De catatrofe van Jundee 1963" mag zich onder geen be ng herhalen. Want de FC Köln acht >r het winnen van de begeerlij- Europa Cup voor bekerwinnaars 'n re- lijk kanshebber. Maar de bok at te el mals gras en overleed. Herr. Franz ter is eveneens niet meer. En de bon bullebak Georg Knöple eist niet nger militaire discipline. De l.FC Köln eer bokken. Triomfen verzonken twee weken ge- i de kille nederlaag van 61 te il VFB Stuttgart. En nu vraagt de (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Voor Duindigt is het zaterdag weer de laatste koersdag van het seizoen. De laatste rennen zijn goed bezet en er is heel wat aan te bekijken in de drie afdelingen. Ook de draverijen trokken ditmaal zeer grote velden. De eerste een trio- koers is zelfs bezet met negentien paarden. Het zijn alle heel bescheiden winsommetjes" en veel houvast aan een paard dat zijn klasse al bewees, is er niet. Dat zou best eens een hoge trio kunnen worden. Ook de mijl zestien paarden kan flink oplopen wat. de trio betreft. Hier zijn een paar snelle dieren aan te wij zen als Cilly Harvester, Dartel en Youngstar, maar die maken, wel eens flinke fouten Om een uur is de eerste start. Het programma luidt: Deltaprijs (2000 m, autostart, met trio): Gay Fez - Fury Spencer - Gaai S. Out sider: Fozetti. Tot Ziensprijs (ren, 2000 m, eerste afd): Jolly Maverick S - Cin Cin - Own Reward. Pia Fortunaprijs (2540 m., met trio): Fluitlijster S - Gaston van de Lente - Grand Maitre W. Don Camilloprijs (2000 m., autostart(: Ella Ross - Gay Rodney - Fleetness V. Tot Ziensprijs (tweede afd.): Perhaps - Blason - Iliona. Outsider: Telstar. Fernandelprijs (1600 m., autostart, met trio): Cilly Harvester K - Dochter van Our Bonni - Dartel. Johan Aretaprijs (2120 m.): Francina - Dirk de V - Brian Hanover. Outsider: Barbarossa W. Tot Ziensprijs (derde afd., met trio): Bebe Boo - Kokette Katinka - Casino Wife. Esmeraudprijs (2120 m.): Stal Van Harlingen (Elfine en Edelvalk S) - Edel- schott Six - Gieteling S. Outsider: Fa mous Mac. Hilversum Hilversum begint zondagmiddag zijn wintercampagne met negen aardige koer sen waarbij er enige zijn met een apart tintje. Voor de finale van het amateur kampioenschap zijn niet minder dan 23 paarden aangegeven, een onwaarschijn lijk groot aantal, dat met negen en tien paarden in resp. het eerste en het twee de startvak de baan toch wel wat erg vól maakt. Gerard van der Wal kan er met Faith Hollandia van profiteren, want hij start vrijwel vooraan en kan snel uit het gewoel komen. De grote cracks komen uit in de Winterstartprijs, die over 2425 meter gaat en de middenmo ters kunnen zich uitleven op de 2900 me ter. Voor de jeugd is er een 1500 meter voor paarden die al enig geld verdien den. De eerste start is om half twee. Het programma met onze favorieten luidt Gareelprijs (2040 m., met trio): Gra vin Johanna - Gold Mac Gerda - Goud haartje. Sjambokprijs (2000 m., voor amatri- ces, eerste afd.): Dacron Dear - Ere prijs - Charlotte Six. Amateurkampioenschap (2.000 m., met trio): Faith Hollandia - stal Strooper (Carmania en Clara Williams) - Domin go. Lamoenprljs (2000 m.): George van Rhea - Greta - Gold Westlandia. Winterstartprijs (2400 m., met trio): Duchesse Mac - Anton - C Alkestis van E. Outsider: Cherie Spencer. Trensprijs-(1500 m.): Hippo - Hamran - Hertogin van Gelre. Outsider: Heatrix G. Harasprijs (2900 m., met trio): Ecce van Akerendam - Carel Bond W - Cou reur Frances. Karwatsprijs (2000 m. voor leerlingen): Fluitlijster S - Francisco - Farro Bond. Oberbürgermeister van Keulen zich af, wanneer hij eindelijk eens een toespraak je mag houden. De Oberbürgermeister is een trots man. In 1962 had hij ook al zijn kans gemist. De mensen zeiden: „Wat doet die man daar op dat podium. Heeft hij soms die vier doelpunten ge maakt? De hele Mannschaft moet erop". Toen was er geen plaats meer voor de Oberbürgermeister, die zo graag een toespraakje had willen houden. En hij dacht: een volgende keer misschien. De nieuwe praeses, Herr Werner Müller, is even genadeloos in het stre ven naar perfectie als zijn grote voor ganger. Trainer Hans Merkle is uit het zelfde taaie elzehout gesneden als alle andere oefenmeesters. En de sterren zelf demonstreren een zelfde onmisken bare en fabelachtige veelzijdigheid als de meesters van weleer. Maar de bok is dood en ze weigeren halsstarrig een nieu we aan te schaffen. De terelnknecht van het Müngersdorfer Stadion vindt het zonde van zij malse gras en Werner Müller en Hans Merkle zijn niet bijge lovig. Doe er eens wat aan als suppor ter, die al twee Mark vijftig moet beta len om naar de training te mogen kij- Kijk, en zo was Herr Kremer nu wel. Die durfde het aan, de populaire Joe- go-Slavische trainer Cajkovskl te ont slaan, Cajkovski was een nul, zei Kre mer. Hij moest verdwijnen en daarmee basta. Schlusz. Kremer liet de welhaast onpasseerbare back Schnellinger naar Italië vertrekken. Maar ondanks die dic tatoriale macht, zijn bokkige optreden, genoot Herr Kremer een groot respect. Hij alleen smeedde de FC tot een mas sieve eenheid. Hij zocht en vond per soonlijk talentvolle spelers, hij inspireer de Köln tot modern voetbal, zeer stijl vol voetbal: een verrukking voor de ken- Urenlang Als de supporters aan de strijd tegen Dundee terugdenken voelen zij zich be schaamd. En ook de spelers. Stel nu dat de Jungs in de uitwedstrijd tegen ADO weer zo'n grote nederlaag lijden. Zo'n klap zou Köln niet kunnen verdragen. De fans leven beurtelings in Hoopvolle ver wachtingen en in angstige toekomstver moedens. De spelers trainen, elke dag, Een stom blokje hout hield F.C. Köln destijds uit de kwartfinales van de Europa-Cup, toen het in drie wedstrijden tegen de gepolijste Engelse titelhouder Liverpool nog steeds niet verder was gekomen dan een gelijke stand. urenlang. Mensch noch mal, de Duit sers zijn toch wereldkampioen geweest. Waarom zouden ze die Cup niet eens winnen. Die schitterende Cup, een droombeeld en een nachtmerrie. De Cup die voor geld niet te koop is. De glan zende Pokal die met talent, met pure klasse te verdienen is. Na de trainingen ijsbeert Werner Mül ler door zijn kamer en kijkt naar bui ten. Zou hij dan toch een nieuwe bok kopen..? Dat rare Dundee ook. Het spookte maar door zijn hoofd. Wie had daar nu op gerekend. Maar., eens moet het toch lukken. Hij en Merkle en zijn klasserijke formatie, hadden zij niet Wolfgang Overath en Wolfgang Weber, en Soskic en Thielen en Hannes Löhr? Dat is toch zuivere klasse? Wat wil ADO daar nu gaan doen? Of zouDundee 81de bok De Oberbiirgemeister van Keulen werkt elke week aan zijn toe spraakje. Hij weet nog niet dat de bok dood is. DEN HAAG Dc trainer van Stal Groencndaal was eerste Pinksterdag een gelukkig man op de ren baan „Duindigt". De jon ge volbloedtrainer Dick Boekholt zorgde in de Derby voor een grote ver rassing door de zege met Stcrly in handen van de Belg Frans Lcpère. Voor de eigenaars van Stal Groenendaal leverde de overwinning van Ster- ly meer dan tienduizend gulden op. Stal Groenen daal besloot voor het geld paarden te kopen, o.a. Sitta en Anstifter, welke laatste zich al snel aan diende als een klasse- paard. Hij zegevierde o.a. in de Grote Prijs der 3- jarigen én was tweede in de Grote Cambridgeshire- Prijzengeld vervallen ren, waarin Sitta op de derde plaats kwam. Als een donderslag bij heldere hemel kwam ech ter deze week het bericht bij de eigenaar dat An stifter en Sitta alsnog, op technische gronden, waren uitgeschakeld voor hun rennen in Nederland Er is gebleken dat de paar den niet zijn opgenomen in het volbloedstamboek. Zij stammen uit een lijn die is terug te voeren op enige merries die tijdens de oorlog van Frankrijk naar Duitsland zijn ge smokkeld. Daar is met hen gefokt; en al werden de merries na de oorlog te ruggegeven, hun produk- ten bleven in Duitsland met de bepaling dat zij niet in het stamboek zou den worden opgenomen. De nakomelingen zijn vol bloeds maar mogen niet worden opgenomen. De eigenaars kunnen alsnog plaatsing op de registra- tlelijst aanvragen, waarna de paarden weer mogen starten. Een en ander betekent dut de Grote Prijs der 3- iarigen alsnog aan num mer twee wordt toege wezen, Compensation II De gewonnen bedragen vervallen, hetgeen voor Stal Groenendaal een strop betekent van bijna zesduizend gulden! Holland sport tegen Wiener SK DEN HAAG Het elftal van Holland Sport dat zondag op Houtrust in een oefenwedstrijd uitkomt tegen de Wiener SK, is als volgt samengesteld: Van Vla- nen; achter: Teske, Kronshorst, Verlan gen, Dorjee; midden: Van der Bol, Kloor; voor: Valkenhof, Van Maurik, Roggeveen en Don. In de eerste klasse A voor B-elftallen speelt ADO de uitwedstrijd tegen DOS en Holland Sport treedt op Houtrust aan Dave Hemery Brits atleet van het jaar LONDEN De federatie van Britse atletiekjournalisten heeft Dave Heme ry uitgeroepen tot atleet van het jaar. Hemery, die in de Verenigde Staten woont en 24 jaar oud is, won in Mexico de gouden medaille op de 400 meter hor den. De onderwijzeres Sheila Sherwood, die de zilveren medaille veroverde bij het verspringen, werd aangewezen als de beste Britse atlete van 1968. tegen Elinkwijk. Het elftal van Holland Sport voor deze ontmoeting, die om 14.30 uur aanvangt, is: Louwerens; achter: Advocaat, De Lang, Olsthoorn, v. d Maas; midden: Rossit, Esveld; voor: Hoogendorp, Jansen, Bolleboom en Bar- tels. Tafeltennissers verloren cupduel GENEVE Het Nederlandse tafcl- tennistcam heeft gisteren In Genève de Europa cup-wedstrijd tegen Zwitserland met 43-verloren. De drie Nederlandse punten werden veroverd door de 18-jarige debutant Ni co van Slobbe, die zijn enkelspelen won en met Frans Schoofs ook in het dub belspel zegevierde. Mieke ten Broek en Frans Schoofs konden hun enkelspelen niet winnen, terwijl in het gemengd dub bel de Zwitsers eveneens te sterk bleken. In de Nederlandse ploeg ontbrak Bert van der Helm, de nationale kampioen, in verband met zijn studie. De grote ster van F.C. Köln is Wolfgang Overath (links). Met hem valt of staat de club uit de Domstad. Vorst verhindert 1 aar beurs voetbal in Zweden STOCKHOLM AIK uit Stockholm, t in de tweede ronde van het toernooi de Jaarbeursstedcnbeker tegen Han- 'er'96 moet uitkomen, heeft de Duit club bericht gestuurd dat de eerste ?dstrijd onmogelijk op de vastgestel- datum zal kunnen doorgaan. Het veld van AIK ligt, nu Zweden ge- offen is door een vroege vorstperiode, neeuw en ijs en het is niet te rwachten dat het veld voor de vast stelde dag, dinsdag 12 november, in de zal zijn. Hannover '96 heeft de weedse ploeg voorgesteld niet alleen de 'eede wedstrijd (19 november te Han- •ver), maar ook de eerste ontmoeting, West-Duitsland te spelen. 'shockeyteam versloeg Den Boscli DEN BOSCH De nationale ijs- ickeyploeg, die volgende week zater- g in Kopenhagen tegen Denemarken eelt, heeft gisteravond in Den Bosch een oefenwedstrijd tegen een ver- irkt team uit deze stad een overwin- van 94 geboekt. De tussenstan- n van de ontmoeting, die ruim dui- id toeschouwers trok, waren 14, 22 1—3. Schaatsen in Heerenveen HEERENVEEN Op de noordelijke ectiewedstrijden, die gisteren op de ■nstijsbaan van Heerenveen werden ge- uden, heeft alleen de Fries Marten Dekstra voor een redelijke prestatie nnen zorgen. Hij reed onder moei- ke omstandigheden er stond een rde wind de 500 meter in 44.7. Jan Vries (44.8) er Herman Kuipers (44.9) ven overigens maar weinig op hem iter. (Van o e sportredactie) DEN HAAG Het werd voorzitter S. P. Joh. Claassens in de laatste door hem geleide jaarlijkse algemene ver gadering van de afdeling 's-Gravenha- ge van de KNVB niet erg moeilijk gemaakt. De voetbalverenigingen had den hun opmerkingen met betrek king tot de jaarverslagen over het afgelopen seizoenjaar en de notulen van de vorige jaarvergadering reeds ettelijke dagen tevoren kenbaar kun nen maken en daarover behoefde dus gisteravond in Pulchri Studio nauwe lijks te worden gediscussieerd. In deze wetenschap wenste de heer Claassens zich ook in zijn ope ningswoord te beperken. De afgevaar digden waren immers al van alle fa cetten van het afgelopen afdelingsjaar op de hoogte. Niettemin liet de afde lingsvoorzitter in vogelvlucht nog en kele belangwekkende zaken de revue passeren: de aanwas van het ledental van de afdeling Den Haag („we zijn een groei ende en bloeiende afdeling"); de verheugende teruggang van het aantal strafzaken in het afgelopen seizoen („niemand weet hoe het is ge lukt"; maar ook: de verontrustende stij ging van het aantal strafzaken in de eerste weken van de nieuwe competi tie („we zitten ver boven de rode lijn. Dat zijn de mysterieuze krachten in de sport"); de gestegen inleg aan de sporttoto- nieuwe-stijl („de pessimsten hebben ongelijk gekregen, de optimisten ge lijk"); het succes van de instelling van de hoofdklasse, zowel organisatorisch als speltechnisch („de doorstroming is tot stand gekomen"); en: een dringend beroep om het gezag van de scheidsrechter te aan vaarden, ook al heeft de scheidsrech ter wel eens een minder goede dag („in de vijfde klas van de afdeling kun je nu eenmaal geen FIFA-scheids- rechters verwachten"). Spektakelstukken'aldus de heer Claassens, „zijn er vanavond niet te verwachten. Een Leitmotiv is er niet'. Desondanks gaf de scheidende afde lingsvoorzitter de in groten getale aan wezige verenigingsfunctionarrissen in zijn laatste ambtsfaze bezinning voor de toekomst mee. Tracht', zo adviseerde de heer Claassens, „bij te blijven op het gebied van de moder ne organisatie, reorganiseer uw ver eniging. Overdenk de mogelijkheden met een of meer verenigingen een fu sie aan te gaan. Zorg dat uw bestuurs leden niet overbelast worden. Krimp uw bestuur in en delegeer meer za- fcen aan uw commissieleden. En overweeg de aanstelling van een ad ministrateur voor verscheidene vere nigingen tezamen', zo riep de heer Claassens de verenigingsafgevaardig- Waardige bijdrage Het was de allerlaatste bijdrage van de heer Claassens In zijn functie als voorzitter van de afdeling 's-Graven- hage. Een waardige bijdrage zoals de zes jaren van zijn voorzitter schap alle door waardigheid en ook vooruitstrevendheid werden geken merkt. De heer Claassens heeft on langs de benoeming aanvaard tot voorzitter van d» raad van advies voor ontspanning en sport en deswege stel de hij zijn huidige functie ter beschik king. Tot zijn opvolger was bij enkele kandidaatstelling al eerder gekozen de heer N. de Doelder, de oud-voorzitter van ADO, een benoeming die gister avond met een luid applaus officieel bekrachtigd werd. Ter bekroning van zijn vele verdien sten ln het belang voor de voetbal sport met name voor de afdeling 's-Gravenhage werd de heer Claas sens tot erelid van de afdeling be noemd. Door de heer P. C. ten Dam, vioe-voorzitter, werd hem het erete ken opgespeld. Een onderscheiding die ook de bestuursleden J. Th. Et sers (jeugdwerk!) en H. M. v. d. Wiel (schcidsrechterswezen!) deel achtig werden. Verdienstelijke leden ook aan de andere kant van de tafel: de hr. Cor de Bruin, al veertig jaar bestuurslid van de voetbalvereniging Scheveningen, werd benoemd tot lid van verdienste en de heren M. de Bruyn (25 jaar bestuurslid van Dc Postduiven) en J. G. van Dijk en D. Dijkhuizen (beiden 25 jaar scheids rechter) ontvingen het zilveren onder scheidingsteken. Studiecommissie De heer Nico den Doelder is sinds één dag voorzitter van de afdeling Den Haag van de K.N.V.B. Zijn officiële installatie geschiedde met de over dracht van de hamer. Van links naar reohts: de afgetreden praeses 8. P. Joh. Claassens, de heer P. C. ten dam, de heer J. J. Overkleeft, de heer J. Th. Essers en de heer N. den Doelder. nog enige meer of minder belangrijke zaken in petto. Ten aanzien van een nieuw afdelingsbureau kon hij mede delen, dat een grote plekke gronds ln het Zuiderpark in erfpacht is toege wezen gekregen, belendend aan hpt clubgebouw van ADO. Een studiecoiil- missle sal eerst bekijken in hoever re de diverse plannen zijn te realise ren, daarna zal worden overgegaan tot de benoeming van een bouwcom missie. Jubileumcommissie De bespreking omtrent het 75-jarig bestaan van de afdeling 's-Gravenha ge bood evenmin veel gelegenheid tot discussie. Met de afdelingen Am sterdam en Rotterdam die volgend jaar eveneens het 75-Jarlg jubileum vieren is inmiddels al overleg ge pleegd over het vaststellen van een aantal feestdata, opdat die in de drie afdelingen niet samen zullen vallen. Voor wat betreft de afdeling Den Haag zal op 4 oktober 1969 in het Kurhaus een receptie worden ge houden. Het was het enige concrete wat de heer Claassens over het 75-ja- rig bestaan van de afdeling kon mel den, want de rest van het jubilcumpro gramma zal nog nader onderwerp van gesprek uitmaken in een speciale jubileumcommissie. De heer Claassens zelf heeft zich bereid verklaard daar van het voorzitterschap te bekleden. De andere commissieleden zijn de he ren Th. van Andel (voorz. GDS), C. de Haas (namens de consuls), Ir. Hoog kamer (voorz. Naaldwijk), A. Spaans (namens de jun. comm. van de afde ling), de heer Sprenger (voorzitter Concordia), R. v d. Ven (voorz. Laak kwartier) en een nog te benoemen vertegenwoordiger namens de Haagse Scheidsrechters Vereniging. Tot slot van deze vergadering (de heer Claassens: ,,Ik neem met weemoed afscheid') hield de heer W. K. v. d. Bosch die namens 't afdelingsbestuur zitting heeft in een landelijke com missie een pleidooi ter invoerinp van hef zaalvoetbal in Den Haag in dm winterperiode, een periode die zou die nen te worden vastgesteld van 1 de cember bijvoorbeeld tof 1 maart, wan neer de. meeste voetbalwedstrijden worden afgelast.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11