Intermezzo soms meer bekend als opera zelf $z£aidte<2<>MCVn!t Gastvrije geslaagde NTS organiseert „election-party' Op alle toeren klinkt muziek TWEEMAAL PAGANINI Dorus wil niet Heintje maar Heintje op schoot Problemen voor boer en tuinder bij overname van bedrijf RADIO VANAVOND De film van vanavond PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 NOVEMBER 1968 De groei is er helemaal uit PEN reden tot ernstige bezorgdheid bij de vakbeweging is, dat de groei er helemaal uit is. Konden de drie grote vakcentrales een paar jaar geleden nog rekenen op een vaste aanwas van duizenden leden, volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben N.V.V.. N.K.V. en C.N.V. in één jaar tijd twaalfduizend werknemers van hun ledenlijsten moeten schrappen. Dit wordt niet in de eerste plaats veroorzaakt door een deconfessione- ringstendens, want ook het N.V.V. deelt in de malaise. In vakbondskringen ver moedt men. dat de oorzaak enerzijds gelegen is in de mening, dat de werk- nemerSbelangen ook zonder vakbewe ging wel safe zitten en anderzijds In groeiend onbehagen over de vakcentrales omdat die te veel verweven zouden zitten in organisaties en instituten, die het voeren van een zelfstandig beleid belemmeren. Aan de van een stilstand naar achteruitgang overhellende beweging zal ook wel debet zijn de in sommige kringen groeiende belangstelling voor categorale bonden. Menig werknemer vreest van de grote vakcentrales een te algemeen beleid met nivellerende ten- vrijwel alle op een massale aanhang gerichte organisaties en instituten is de groei eruit, zo er al niet een crisis- mentaliteit ingeslopen is. Kwantitatief neemt de aanhang van de kerkgenootschappen in Nederland op verontrustende wijze af. In de politiek trekt men alleen nieuwe aanhangers door een duidelijk van bestaande situa ties afwijkend patroon en dan meestal ook alleen nog In de vorm van een kleine actieve kern en een grotere achterban van meelopers. Maatschappelijke en culturele orga nisaties houden, als het niet om inciden tele acties of gebeurtenissen gaat, ook slechts -met de grootste moeite hun kring van belangstellenden op peil. Op de keper besohouwd zijn er maar enkele sectoren van onze gemeenschap, waar er geen reden tot Wagen Is en dat zijn dan meestal de sectoren waar men van belangstellenden weinig activiteit en weinig offers vraagt. IV AAR ons gevoel is de zorgelijke ont wikkeling bij de vakbeweging een onderdeel van een algemene malaise, j Een malaise, die niet helemaal los te I maken is van hele of betrekkelijke gemakszucht, die eigen is aan waarin velen minder materiële zorgen hebben dan de vorige generaties en i mogelijkheden om zich te vermaken der zich daarvoor wezenlijk te moeten inspannen. In bepaalde vakbewegingskringen ziet men heil in een meer militante houding. Anderen ergeren zich terecht aan het feit, dat vele Nederlanders wel willen profiteren, maar niet willen of feren. Dit kan inderdaad meespelen, maar het zijn slechts onderdelen van een algemene sfeer van passiviteit. Naar onze smaak kan men zelfs niet het onbehagen over de gevestigde orde als de enige ..grote boosdoener" aanmerken. Wel verkeren we in een overgangs- faze van onze samenleving; de groei stuipen zijn hevig, al maken slechts weinigen er zich bewust druk of be kommerd om. Met zijn allen proberen we, al protesterend, in een andere, be tere faze te belanden. Maar voor de daarbij behorende persoonlijkheids vorming wordt te weinig moeite ge daan: geestelijk, cultureel, politiek en maatschappelijk. Komt het niet hierdoor dat maar al te vaak de éne kwaal verholpen wordt, maar tegelijkertijd de volgende al weer zijn opwachting maakt? Protesteren alleen zinloos fixus" ia dat hun goed recht; aan som mige universiteiten zijn inderdaad plan nen ontworpen, die op gespannen voet leven met billijkheid en rechtvaardige verdeling van lasten. Minister Veringa trouwens terzake ran zijn hart geen moordkuil gemaakt. Maar op dit moment roept de Neder landse Studenten Raad ook od om te protesteren en procederen /tegen de In voering van een numerus elausus in wdlke vorm dan ook". De Raad wenst dat de overheid stan/fce pede zorgt voor gelegenheid tot een universitaire studie voor iedereen die zich wil laten inschrij ven. Er zouden onmiddellijk nog enkele handerden miljoenen guldens in het webenadhappelijk onderwijs geïnvesteerd moeten worden. Ongeacht het fei-t of iedereen die zich voor een universiteit of hogesdhool aanmeldt in staat is we tenschappelijk onderwijs van een rede lijk niveau te voiligen en ongeacht het feit. of de maatschappij behoefte heeft aan en plaatsingsmogelijkheden voo afgestudeerden. Zo'n protest lijkt ons toch geen zinnige zaak: de Nederlandse Studenten Raad eist dat er geld komt zonder garantie dat dit doelmatig zal worden besteed en zonder enige indicatie hoe de over heid aan dit geld moet komen. Tege lijkertijd wordt immers ook stelling ge nomen tegen elk voorstel om de stu derenden zelf een redelijk aandeel te laten betalen in de kosten, hetzij nu of tater. Wij geloven, dat de moderne samen leving niet meer buiten bepaalde be perkingen op het recht ran studeren kan Wel zullen het beperkingen moeten zijn, doe niet voortvloeden uit financiële draagkraaht van de student en zijn op voeders, maar unit de capaciteiten van de betrokkenen en de behoeften van de maatschappij- Het complex der gemiddelden TVANK zij de statistiek leven we tegen- wooróig bij de gratie van gemiddel den. Gemiddeld mogen we een bepaald bedrag veidienen en een ander gemid deld bedrag uitgeven om de nationale economie gezond te houden. Er is uit gerekend hoeveel we gemiddeld eten en drinken, hoeveel we gemiddeld naar de kerk gaan en naar de bioscoop, wanneer we gemiddeld trouwen. Een sociologisch onderzoek in Utrecht heeft uitgewezen, dat in de Domstad en omgeving op dit moment een gemiddeld kindertal van 2,7 als ideaal geldt. Wan neer dit een landelijk ideaal wordt, zal het met de overbevolking niet zo'n vaart lopen; zeker zal ze een flink stuk onder de maximale berekeningen blijven. Maar terwijl men individueel wel zijn best kam doen om een jaarlijks gemid delde aan alcohol, aam rakaretiebeste- dingen. aan kerkbezoek en zelfs aam verdiend loon te halen, wordt het met dit ideale kindertal txxJh wél wat lastig. De breuk staat een persoonlijk plan- ningsgedrag in de weg en overleg met derden om tot het ideale gemiddelde te komen, ligt ook niet erg voor de hand- Waaruit maar weer blijkt, dat hel leven naaT gemiddelden meer een kwestie van de gemeenschap is als van individuen. Men moet als individu dan ook zeker geen complex krijgen van de manie der gemiddelden. In de politiek is immers bewezen, dat de gemiddelde kiezer een immaginair wezen is. Evenals bijvoorbeeld de ge middelde katholiek. Indonesisch episcopaat: Geboorteregeling zaak eigen geweten KLATEN (KNP) De Indonesische bisschoppen hebben in brieven aan hun priesters en gelovigen over de encycliek van Paus Paulus over de geboortenrege- Ung als hun mening te kennen gegeven, dat als de gehuwden In bepaalde con crete gevallen menen zich niet te kun nen houden aan de richtlijnen van de Paus zij, na raad te hebben ingewonnen bij hun biechtvader, hun geweten dienen te. volgen. In de brief aan de priesters halen de bisschoppen met name de uitspraken aan van het Belgisch episcopaat over deze kwestie. De encycliek kwam ter sprake op de tweejaarlijkse bisschoppen vergadering. die eind vorige maand in Klaten (Midden-Java), werd, gehouden hoewel 'e geen officieel agendapunt was. Er waren 31 bisschoppen aanwezig, als mede waarnemers van de christelijke kerken van Indonesië, lekenorganisaties, priester, broeder- en zustercongregaties en deskundigen. Suggestie voor Nederlandse verkiezingen (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het experiment van de programmastaf van de NTS om te zamen met de omroepen e«n zoge naamde „election party" in een van de Hilversumse televisiestudio's te orga niseren, kan zeker geslaagd worden ge noemd. Deze unieke marathonproduk- tie moge voor de kijkers misschien een veel te lange zit zijn geworden, zodat ze de voorkeur gaven aan een welda dige slaap, de gasten in de NTS-stu- dio I te Hilversum, gesterkt door lafe nis en hartige hapjes, beleefden een interessante nacht. Onder deze belang stellende gasten bevonden zich diverse Kamerleden, zakenlieden, kunstenaars, omroepbestuurders en vele journalis ten. De televisiestudio was herschapen in een gezellige en sfeervolle club. waar de gasten, gezeten rond de vele tv-toe- stellen, die bij de tafeltjes stonden op gesteld, de spannende verkiezingsrace konden volgen. Voor het middernachtelijk uur schakel de de NTS regelmatig over naar de studentensociëtiet Minerva in Leiden, waar eenpanel van AmerikakennWs discussieerden met de studenten, om één uur vannacht begon 't relais van de Early Bird via het Duitse grondstation Reisting met beelden uit de V.S., waar het coast-to-coastpro- gramma van de Amerikaanse NBC werd overgenomen. Drievoudige analyse Studio I, waar voor het eerst de drie bekende commentatoren, mr. G. B. J. Hilterman, prof. dr. L. de Jong en Henk Neuman, in een televisiepro gramma tezamen om een analyse te geven op de verkiezingsuitslagen. De heer Neuman had een dubbele taak want regelmatig moest hij het televi siepanel verlaten om plaats te nemen in de commentaarcel van de NRU ten- i einde ook de luisteraars een toelich- gemeente inspirerende aanpak van een marathon reportage van deze nek-aan-nekrace tussen de Amerikaanse presidentskandi- Het aanvankelijk plan in de Verenig de Staten om de tv-uitzendingen via de Early Bird om vijf uur vannacht te sta ken, werden door de spannende ontwik keling onmogelijk gemaakt. Men ging ustig door. Krachtproef Deze krachtproef van de NTS vergde het uiterste van alle medewerkers der leiding van Carel Enkelaar, pervisor Richard Schoonhoven en gisseur Wim van Baarle. Gehuwde priesters noodzaak voor Afrikaanse Kerk KINSHASA (K.N.P.). „We hebben te kiezen tussen gehuwde priesters in Afrika of een Kerk zonder priesters, een Kerk zonder eucharistie, zonder ere dienst. Met dat laatste jagen wc echter de Afrikanen de Kerk uit, want die verlangen juist liturgie en eredienst. Velen kunnen nu al niet op tegen de druk van andere religieuze krachten, die in Afrika aan het werk zijn". Dit heeft pater Hasting, deskundige op kerkelijk gebied in Afrika, verklaard in een interview met Radio Vaticana over het tekort aan Afrikaanse clerus. Hij pleit voor herstel van de oude tra ditie. dat de priester rechtstreeks Uit het volk wordt gekozen. De gekozenen moet men dan diaken en later priester wijden voor de plaatselijke gemeente. De bisschop kan dat doen door zo iemand de handen op te leggen en hem aan He gemeente voor te stellen als zijn vertrouwensman, aldus pater Hasting. Vaak zullen zij gehuwd zijn. Door gebrek aan priesters kan de •veel ting te kunnen geven op de cijferreek sen uit de V.S. Voor de bevoorrechten die de verkie zingsrace tussen Nixon en Humphrey in Hilversum mochten volgen, was de ze nacht een ongekende belevenis. Me nigmaal werd de wens uitgesproken, dat de NTS en de omroepen ook straks bij de Nederlandse verkiezingen een dergelijk experiment zouden willen uit- Immers wanneer men alle partijvoor zitters en hun aanhang tezamen kan brengen in de zes NTS-studio's in Hil versum, zou er een verkiezingsrepor tage tot stand kunnen komen zonder allerlei ingewikkelde schakelingen en decentralisatie van reportage-eenhe- Deze nacht heeft aangetoond, dat de NTS erin geslaagd is een aanbevelens waardige vorm te vinden voor een maanden liturgie vieren. En dat is vol gens hem te weinig voor een Afrikaan. Hij kan dan de morele en geestelijke sterkte niet opbrengen te leven overeen komstig het evangelie. Volgens pater Hasting werken de bis schoppen aan een oplossing voor probleem. Hij zegt niet of en in hoeverre Rome het streven van verschillende Afrikaanse bisschoppen naar een huwde clerus steunt. Wat betreft de druk van andere religieuze krachten op de christen is uit een studie van de godsdiensten in Afrika gebleken dat jaarlijks 400.000 tot 450.000 katholieken en protestanten hun Kerk verlaten. Zij sluiten zich aan bij één van de 10.000 sekten waar de neger zich thuis voelt. Dat wil zeggen: ze tegemoet komen aan de religieuze cultuur van de neger en zijn geïnspireerd op het animisme en de voorouderverering. Operacomponisten gebruiken soms, om muzikaal een scène met een andere te kunnen overbrug gen, het middel van het inter mezzo. De ène keer heeft zo'n intermezzo de vorm van een bal let, een andere maal is het louter instrumentaal. Méestal komt de muziek dan neer op een samen vatting van enkele muzikale vondsten uit de opera. Geen won der dat bij operaliefhebbers de intermezzi in de gratie staan. Het gebeurt zelfs, dat zo'n inter mezzo de tanende roem van een opera zelf overleefd heeft. Een boeiende keur van intermezzi is verenigd op een langspeelplaat van de Deutsche Grammophon Gesellschall (Stereo 135.088); waar twee uitsteken de orkesten (het Radio Symphonie Or kest Berlin onder directie van Paul Strauas en de Bamberger Symphoni- ker onder leiding van Jónos Kulka «n Ferdinand Leitner deze muziek op ideale manier interpreteren. Voorbeel den van een intermezzo aat de reputa tie van de opera zelf royaal overtreft, zijn bijvoorbeeld het intermezzo uil Franz Schmidt's „Notre Dame" uit „II Campiello" van Wolf-Ferrari en Mas- cagni's „L'amigo Fritz". De meeste intermezzi zijn dominerend van een lyrische strekking; de strij kers spelen er een belangrijk aandeel in. Een sprekend voorbeeld hiervan is het beroemde intermezzo uit Pletro Mascagni's „Cavallerla rusticana", een intermezzo dat door een bekwaam re gisseur overigens ook scenisch kan worden benut. Muzikaal sterk ken merkend voor de opera waarbij ze horen zijn de intermezzi uit Manon Lescaut (Puccini), uit „Suor Angelica' van dezelfde componist en uit Cilea's ..Adriuna Lecouvreur". Er zijn intermezzi van betrekkelijk korte duur (Fedora van Giordano en Wolf-Ferrari's „I quattro rusteghi' er zijn ook van veel grotere omvang, zo als het intermezzo uit Ponchielli's ..La Gioconda", maar dit intermezzo heeft dan ook de vorm van een ballet en is onder de naam van de „Urendans uit La Gioconda" bijzonder favoriet ge worden. Het Berlijn.'t Radio-Orkest, dat in dit nummer onder leidinp van F er ene Fricsay staat, speelt Ponchielli's balletmuziek op een verrukkelijke manier; vederlicht en met een volmaakte afwisseling van crescendo en decrescendo. Natuurlijk ontbreekt het intermezzo uit de Paljas niet op deze plaat. Een plaat die, mede door de feilloze tech nische afwerking volgens het DGG- recept, voor elke operaliefhebber een aanbeveling verdient. G.V.L. Wie Paganini als duivelskunsten op de viool" thuisbrengen wil bij muzikaal circus, heeft alleen gelijk, als hij denkt aan een circus van grootse allure. Niccolo Paganini leeft als Liszt alleen maar bij de gratie de virtuositeit voort, al was hij groot virtuoos. Paganini's beste werk voor vioolsolo is te vinden onder de 24 capricio's. De Franse violist Devy Erlih in Neder land ten onrecht nog weinig bekend heeft op een langspeelplaat twaalf van de beste capricio's in een recital laten vastleggen (label Adès 13.025 in de reeks Florilége). Briljante violistiek in muziek die echt geen klatergoud is. maar in de beste fragmenten Bach's oeuvre voor vioolsolo evenwaardig. Te weinig bekend is al dat Paganini ook veel voor de gitaar geschreven heeft en dat op zijn naam ook goede kamerinuziek staat. DGG heeft beide elementen verenigd op de langspeel plaat 139370 SLPM, waar de uitste kende gitarist Siegfried Behrend met viool en cello of met altviool en cello terzetta van Paganini speelt. Vooral het terzet voor altviool, cello en gitaar is een kostelijk stuk kamermuziek dat in speelsheid weinig onderdoet voor Haydn en Mozart en dat ook compo sitorisch verdiensten heeft. De toepas sing van de gitaar is subliem, het in strument treedt bepaald niet als domi nerende „prima donna" naar voren, maar vaak als een intergraal onder deel van een tria a.v.L. 1 Overzicht van studio I van de NTS, waar vannacht talrijke gasten de uitzendingen rond de Amerikaanse p residen tsverkiezin ge n b ijwoonden ROTTERDAM (ANP) Tom Man- ders is niet van plan om het Limburgse zangidool Heintje, die op het ogenblik aanzienlijke successen in het buitenland boekt, in zijn t.v.-programma „Bij Do- rus op schoot" te brengen. Manders verklaarde dat dinsdagmiddag in zijn Rotterdamse cabaret „Dorus" aan de Mauritsstraat en sprak daarmee geruch ten als zou hij ondanks een verbod van de arbeidsinspectie het voor de Neder landse wet op de kinderarbeid te jon ge „Limburgse leeuwerikje" toch op het scherm willen brengen. Volgens Tom Manders zijn deze ge ruchten de wereld ingekomen nadat de leider van een beatgroep in het noorden van het land het plan had gelanceerd om Manders, naar het noorden te halen om daar een aflevering van „Bij Dorus op schoot" te maken. In dit program ma zou dan, volgens de plannen van de beatleider. Heintje argeloos op Manders schoot plaats nemen en voor de camera zijn liedje zingen. Manders: „De wet op de kinderarbeid is er niet voor niets en ik heb er geen behoefte aan mensen van sociale zaken in Den Haag tegen mij in het harnas te jagen". Bovendien strookt volgens Manders het plan van de beat leider niet met de opzet van zijn pro gramma „Bij Dorus op schoot". Ieder een zou direct in de gaten hebben dat het doorgestoken kaart was. De charme van zo'n in opzet ongedwongen program ma is dan weg en bovendien is het technisch onmogelijk omdat alle pro gramma's al opgenomen zijn. „Alle 6 miljoen tv-kijkers er nu zo'n behoefte aan hebben om een Heintje bij mij op schoot te zien dan vraag ik doodgewoon mijn oude vriendin Heintje Davids, doe haar een strikkie in het haar en laat haar bij mijn poesie mauw zingen". (Van e r laggevers) DEN HAAG Per Jaar nemen roni 6000 jonge boeren of tuinders een be drijf over. Dit lijkt veel, maar Let is slechts 3 procent van hel totav* aantal bedrijven. De laatste jaren h\\it name lijk, dat steeds minder jontven zich de zorgen van een bedrijfsovername op zich willen nemen. Zij zien op tegen de zeer hoge investeringskosten, of voe len niets meer voor hel landbouw- of tuindersvak. Dit verschijnsel leidt in de toekomst waarschijnlijk als vanzelf tol grotere be- srijfseenheden, maar daarmee zijn de problemen rond de hoge investeringskos ten in de land- en tuinbouw niet uit de wereld. Volgens de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond zal de overheid in ieder geval positieve maatregelen moeten ne men de problemen van de jonge agra rische ondernemer te helpen oplossen. In een rapport over de „problemen van de bedrijfsovername in de agrari sche sector" stelt de KNBTB vast. dat de agrarische ondernemer in Nederland veel minder faciliteiten (zoals fiscale) geniet dan zijn collega in bijvoorbeeld de vijf EEG-landen. Daarom dringt de KNBTB er bij de overheid op aan, dat de jonge boer of tuinder bij de bedrijfs overname deze fiscale faciliteiten ook krijgt". De jonge ondernemer moet verder al op jonge leeftijd proberen een eigen ver mogen op te bouwen, maar dan moet hij wel een redelijk loon ontvangen ook leer hij in gezinsverband werkt. Dit vermogen kan het beginkapitaal vor men voor het bedrag dat hij bij de overname van het bedrijf nodig heeft. NEDERLAND I STER (Rcclamcuitzcndignen on 18.55. 19.03, 19.56 er 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd politieke partijen (CPN) 20.30 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.35 uur: Wedstrijd 21.00 uur: Stad zonder mede lijden, film NEDERLAND II STER (Reclamcuitzendingen o 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.03 uur: Mik, amusements programma NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: Black and Withe Minstrel Show 21.05 uur: Zelf doen, progr. vi doe-'t-zelvers 21.40 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek NTS 22.05 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I NTS'NOT 11.00 uur: Hier Den Haag 11.25 uur: Grote Europeanen 14.00 uur: Verkennen en ont dekken 14.25 uur: Walter and Connie De met aangegevep programma's zijn kieurentelevisieprogramma s HILVERSUM I NRU 20.30—22.00 uur: Radio Philh. Orkest 22.4023.55 uur: Iks - een sprong in het duister HILVERSUM II VARA 21.00—21.25 uur: Bij Dorus op schoot, reportage 23.20—23.55 uur: Radio jazzmagazine RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 7.30. 8.00. 8.30. 12.30. 18.30. 23.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00. 11.00, 13.00, 16.00. 18.00. 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM IU: Elk heel uur vanf 9.00 Op hel ogenblik dat we dit schrjjvei is de NTS-operatie „Lang Amerikaans' al een paar uur aan de gang. We heb ben uit Nederland vele meningen en uit de Ver. Staten vele cijfers gehoord en weten alleen dat het nog heel lang kan duren aleer het tot definitief nieuws komt over de Amerikaanse ver kiezingen. De NTS had enorm veel materiaal in stelling gebracht. Het was een soort forum met een paar honderd deel nemers, en tientallen (kregen we de indruk) commentatoren en verslag gevers. Hun hoofdtaak bestond erin om de „stille uren" te overbruggen tussen TROS-slot en NBC-begin. Met zoveel materiaal was het resultaat nogal mager: enkele tientallen me die mochten zeggen dat ze geen va kandidaten erg aantrekkelijk vonden maar in arremoe maar voor Humphrey opteerden. Er waren ook betere onder delen. het feit b.v. dat Frits v. d. Poel in een Lelds forum teruggesmokkeld werd op het scherm en de markante mening van een grafoloog over het karakter van de drie kandidaten. Grootste lacher: Sjalooms Rekman die vond dat Nederland mee hoorde te stemmen en deswege samen met de VARA het spel „Presidentje kiezen" opvoerde. Op een vraag hoe hij van daag gestemd zou hebben was het solemnele antwoord: „Ik zou me solidair verklaard hebben met dr. Spock en me van stemming onthouden hebben". In die zin heeft dus vrijwel heel Neder land meegedaan aan het spelletje op die paar honderd na die het pons kaartje beprikt hebben. Vóór „Lang Amerikaans" was er de TROS met een paar eigen prodakties. reden voor mr. Landré om een toe spraak te houden. We hopen dat hU dat niet elke keer doet als de TROS zo 'n drie eigen produkties per avond brengt want dan zouden we minstens elke drie maanden naar zijn propa- gandapraatjes moeten luisteren. De TROS maakt toch al zoveel reclame voor zichzelf. Bij die TROS-e.p.'s was er één opmer kelijk: de eenakter Interlokaal van Harry Junkin. Eigenlijk een routine stukje in de aloude eind goed-al goed- traditie. Maar daar ver bovenuit getild door een formidabele prestatie vzn Caro van Eyck, die startte met een intensiteit die onmogelijk een half uur vol te houden leek maar die :-.t] vol hield tot en met het larmoyante slot. Ton Lensink regisseerde of het een meesterwerk betrof en door beider prestaties leek het nog een meester werk ook. Voorts: Sportlight, Frans Henrichs sportrubrirk die door diens gulle presentatie veel goed maakt aan het feit dat weinig gekende sporten ook slechts weinig kijkers zouden trekken. Vo-jrta Jos v. d. Brinks solocabaret VVobbewaf, prestatie van een bepaald getalenteerde jongeman dat meer ge schikt leek voor het kleine zaaltje dan voor het kleine scherm. En een tweetal reportages uit resp. Saigon en Bangkok die qua beeld en qua begeleidend com mentaar duidelijk tekortschoten. De TROS had hier. om een Landré- Vier Amerikaanse soldaten randen een Duits meisje aan. Op dit feit - Indien het wordt bewezen staat de dood straf. De verdediger majoor Garrett, wil de jongens redden. Daarvoor gnat hij het leven van het meisje na en be wijst. dat zij niet zo onschuldig is als zij zich voordeed. In de getuigenbank breekt hij haar volkomen en verkrijgt voor de daders langdurige gevangenis straf. Het meisje pleegt zelfmoord, waarna Garrett zich volkomen onmoge lijk heeft gemaakt in het bekrompen stadje. Aldus de korte inhoud van Stad zonder medelijden. een dramatische film van Gottfried Reinhardt, die de NTS vanavond op het scherm brengt. Doordat Reinhardt zich te veel concen treerde op sociale kritiek en schandaal tjes. krijgen de karakters weinig psycho logisch reliëf. De vormgeving is quasi- dooumentair. zonder opvallende formu leringen. In de hoofdrollen o.a. Christine Kaufftaann. Barbara Rutting en Kirt Douglas 'Nederland I - 21.00 uur) beeld te gebruiken, beter niet zelf kun nen koken maar het eten bij d< Chlnees-om-de-hoek moeten betrekken. Nog even terug naar Operatie Lang Amerikaans. Na drie uur vanmorgen fungeerde de NTS op Nederland I met (voortreffelijke) simultaanvertaling via radio Hilversum I en, onafhankelijk daarvan, een eigen programma Hilversum II. Naar buiten kijkend onze indruk dat in onze omgeving althans geen hond er nog belang stelling voor had. Vg PROGRAMMA RADIO- A c- a 1e NRU: 19.00 Openbaar kunstbezit. 19.10 Vlie gende blaadjes: licht muziekprogramma. CVK 19.30 Dankdienst voor gewas en arbeid. Ni 20.30 Stereo: Radlophllharmonlsch orkest len met taal). NVSH: 22.20 Sextant: radioweekblad van di NVSH. NRU: 22.30 Nieuws. 22.40 Stereo: X een sprong in het duister. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) VARA: 18.0i Nieuws. 18.16 Actualiteiten. 18.20 Uitzendinj van de Communistische Partij van Neder land. 18.30 Stereo: VARA's Popshow: dans orkest met solisten. 19.05 Stereo: kinderkoor 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekover zicht. 19.45 Klassieke muziek (gr.). 20.10 Er Nederlandse char Jazz Magazin BRUSSEL NED. (324 m) muziek. 19.45 I Dertig sporten op de ladder 22.00 Nieuw ten. 22.15 De zeven kunsten: toneel. 22.30 Con cert. 23.00 Nieuws. 23.10 Etnische 23.40 Nieuws. 23.45—0.30 Voor d DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badir rle: klassieke en moderne muziek (gr.). Nieuws: 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; I 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huis vrouw. 9.00—9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw; 9.35 Waterstanden). NRU: 10.00 Wat heeft dat kind? pedagogische lezing. 10.20 I Stereo: muziek uit de Barok (opn.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Me dedelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd programma. (12.15 Boekbespreking; 12.26 Me dedelingen t.b.v. land- NRU: 15.30 Mee Sportactualltelten. in). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Ste- (gr.). 9.40 Schoolradio. 11.30 Stereo: koorzang. 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: licht Instrumentaal ensemble en zangsoUste. 12.26 Mededelingen. 12.29 Pauze- theater: liedjesprogramma. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Stereo: 't Uuzikan- tenuur: I. Pianorecital: klassieke muziek. II Omroepkamerkoor: klassieke cn moderne muziek. 14.30 't Is historisch: een program ma over geschiedenis en archeologie. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Inleiding tot muziekbegrip: muzikale lezing. 16.20 Mo derne muziek van Praagse componisten (opn.). e Kllima Hawalians loofden op hol, detectivehoorspel. 10.26 uk: steravondqulz. (herhaling van do - jl.). 11.00 Nleuwa. 11.03 Muziek bij de NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Licht pla- KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Ac- knalmuziek. 14.00 tuallteiten. 13. 16.03 lORRRrrrr: hitparade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07—18.00 Draaijljofdraai- ik: verzoekplatenprogramma. BRUSSEL NED. (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mede delingen, programmaoverzicht en SOS-be- rlchten voor de schippers. 12.48 Lichte mu- -lek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 •afelmuziek. weerbericht e 4.03 Schoolradio. (15.00-13.03 Nieuws). 15.30 Lichte grammo- foonmuziek. 16.00 Nleuwa. 16.03 Beursberich- Stichting „Weg"' pessimistisch DEN HAAG (ANP) Sinds het begin van het uitvoeringsprogramma van het rijkswegenfonds (begin '65) is in Nederland 332 kilometer nieuwe autosnelweg in gebruik genomen. 169 kilometer daarvan is geheel nieuw; 163 kilometer kwam er door aanleg van een tweede rijbaan. Het voorne men van het rijk was: ln acht jaar tijd 550 kilometer nieuwe autosnel weg bouwen en 250 kilometer uitbouwen door rijbaanverdubbellng. De stich ting „Weg" acht gezien deze re sultaten de kans gering dat dt plannen van het rijkswegenfonds bin nen de daarvoor gestelde tijd gerea liseerd worden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2