HET WIJDE LAND" -w Schnitzlervoorstelling van Haagse Comedie niet toereikend DAALDEROP V ietkongdelegatie vandaag in Parijs NKOV steunt minister bij controle prijzen Harde woorden op congres Pax Christi Studenten wijzen brief rector af DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS MAANDAG 4 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT ADVERTENTIE Hoofdrollen vielen tegen Het is al weer meer dan twee jaar geleden dat de Haagse Come die een groot artistiek succes behaalde met een van de minder gespeelde werken van de Weense auteur Arthur Schnitzler. De voorstelling van „Professor Ber- nardi" maakte in april 1966 grote indruk. Paul Steenbergen had toen (met Bric van Ingen) de regie Misschien is het succes „Professor Bernardi" een reden geweest om dit seizoen opnieuw een werk van Schnitzler op het repetoire te plaatsen. „Het wijde land", een nogal symbolisch stuk, waarin de huwelijkstrouw, beter ontrouw, het centrale thema is, komt echter in de voorstelling van de Haagse Comedie (ook onder regie van Steenbergen) aan zienlijk minder tot zijn recht dan „Professor Bernardi" indertijd. Dat wil niet zeggen dat de kennisma king met „Het Wijde Land' een diepe teleurstelling is. Schnitzler heeft een genuanceerd, wijs en naar de vorm modern stuk geschreven, waarin milde observeringen worden afgewisseld door snijdende analyses van de menselijke psyche. De hoofdpersonen van het stuk zijn twee echtelieden, die uit elkaar drijven door wederzijdse ontrouw. De eigenlijk niet anders gewend, hij drijft zijn vrouw door zijn oppervlakkig contact met haar in de armen van een ander, tot zijn eigen rampspoed. In een duel doodt hij de jongeman, met wie hem bedroog. Daarna verlaat hij haar. Schnitzler analyseert de gecompli ceerde, verwarde en onoverzichtelijke drijfveren, die mensen tot deze daden brengen. Hij tekent daarbij vooral ook het milieu, dat mede bepa- dit gedrag. De wufte deca dentie van rijke fabrikanten, bankiers militairen is ook in dit stuk door Schnitzler als basis gebruikt. Hier zijn dan wel erg veel bijfiguren nodig, om het milieu te bepalen, niet steeds even noodzakelijk en zinvol overigens. „Het Wijde Land' kan moeilijk door gaan voor een van de betere werken Schnitzler. Daarvoor komt het t langzaam op gang, komen de thema' it* langzaam aan de oppervlakte, zijn e iet HET 'ertailng Genln Horre Erna Wahl Dr. Franz M Anna*Melnh in der Plas. Gul Groot. Jan Grev lo, Jacques Luyei Ambassadeur in Djakarta begroet DJAKARTA (ANP) De nieuwe Ne derlandse ambassadeur in Indonesië mr. H. Scheltema is zondag met zijn vrouw in Djakarta aangekomen waar zij op het vliegveld werden verwelkomd door am bassaderaad mr. R. P. H. Ritter c*n de Belgische ambassadeur Michel v. Ussel. Mr. Scheltema, die al eerder ambas sadeur ln Indonesië is geweest, zei voor uit te zien op 'n plezierige tweede ter mijn in Djakarta. Mr. Scheltema is de opvolger van mr. E. L. C. Schiff. Bij het kopen van 'n boiler moet u goed op het merk letten. En als u dat vertrouwd in de oren klinkt dan bent u bij de bovenste beste boiler die er is: een Daalderop boiler. Dag in, dag uit, jaar in, jaar uit zorgt h(j voor heel water in huis, waar u maar wilt. 's Nachts doet hij stilletjes zijn werk op goed kope nachtslroom. En omdat 'n elektrische boiler geen afvoer kanalen nodig heeft kunt u hem overal plaatsen. Elke keuken is geschikt voor een elektrische boiler. Of u een 50, 80 of 120 liter boiler nodig hebt. kan uw installateuruvertellcn.Daaldcrop maakt ze alledrie. Of het nu 'n grote of kleine wordt - het belangrijkste blijft dat u het beste van het beste hebt - die ene keer dat u een boiler koopt. En wij maken zo'n bovenste beste Boiler te veel bijfiguren en wordt de belang stelling van de toeschouwers te laat gaande gemaakt. De tentoongespreide mensenkennis, die bijzonder groot is, de merkwaardige mengeling van luchtige en tragische scenes en de fijnzinnige tekst met al zijn nuances vormen niet voldoende tegenwicht. Het is op zijn hoogst interessant. Dit stuk, dat nc mate beweeglijk gekregen, waar a ir idee en vorm uiter- is, heeft jammer ge- t statische voorstelling te weinig aan te be leven is. Regisseur Paul Steenbergen heeft in een streven naar stilering geen gelukkige hand gehad, omdat hij niet consequent was. Uiterlijkheden zijn wel weggelaten, maar de innerlijke structuur van het stuk is niet versterkt en de ka de figuren is vooral e acteurs afzonderlijk rakterisering geworden. De grote rollen vielen daarom wat te gen. Ko van Dijk werd nergens de Hof- reiter die men zou mogen verwachten, al waren er vele sterke scenes. Trins Snijders kon met de fraaie uitbarsting in het laatste bedrijf niet doen verge ten dat ook haar rol onder haar kunnen bleef. De relatie i deze twee per- den. sonen, een gecompliceerde zaak, werd nergens duidelijk: het waren twee eilan den, zoals alle figuren in het stuk ge ïsoleerd van elkaar waren, alsof zij mensen waren die elkaar voor het eerst ontmoetten. Onder de kleinere rollen vielen enkele opvallende dingen te genieten: Myra Ward had twee fraaie scenes als een ac trice, die haar zoon wil beschermen, Guus Hoes was als Paul Kreindel een zeer enthousiast tennismaniak, Leo de Har- togh wist de hoteldirecteur veel allure te geven. Verder waren er nogal wat typetjes en gekke figuren, zonder dat in de regie duidelijk werd, wat ze nou met „Het Wijde Land' te maken had- Er was een fraaie vertaling van Bert Voeten, er waren decors van Hep van Delft, die in eerste instantie erg plezie rig waren om naar te kijken (er viel dan ook direct een open doekje), maar op den duur te steriel en fantasieloos bleken. Het Haagse premièrepubliek was zaterdagavond in de Koninklijke Schouwburg wat minder uitbundig dan gebruikelijk. „Het Wijde Land' had weliswaar een betere voorstelling verdiend, maar tevens is het feit, dat men dit stuk op het repertoire heeft willen zetten, een teleurstelling. De hele avond Immers werd niet duidelijk wat de zin was van deze opvoering. En dat was noodlottig. JAN VERSTAPPEN Bondsvergadering in Utrecht Federatiekan tooi ln Lage Vwursclie startte zaterdag middag de jaarlijkse Sint-Hubertus- slvpjacht. Hier gaan ruiters en meute op weg. (ADVERTENTIE) GESNEUVELDEN IN OORLOG Eerste steen Gedachteniskerk ROTTERDAM (KNP) Zaterdagmor gen heeft mgr. A. C. Schaaper, vicaris- generaal van het bisdom Rotterdam, de eerste steen gelegd voor de gedachte niskerk aan de gevallenen in de 2de we reldoorlog, de parochiekerk van de „We- deropkomst van de Heer". In de steen is een koker geplaatst met 500 namen van gesneuvelden uit Nederland en Duitsland, die men bouwpastoor J. Tol heeft toegestuurd. Men hoopt de kerk op 4 mei volgend jaar in gebruik te kun nen nemen in aanwezigheid van mgr. Jansen van Rotterdam en kardinaal Frings van Keulen, die een som van 200.000 gulden voor de bouw beschik baar stelde. Jongeren eisen meer openheid en eenvoud SPIERS (KNP) Zondagmiddag is het 10e internationale congres van de Pax Christi geslote met harde woorden van zelfkritiek op het werk van de beweging. Reeds zaterdagavond was het bij de grote openbare bijeenkomst te Ludwigshafcn, waaraan tenminste 1500 personen vooral jongeren hadden deelge nomen, op manifestaties van ontevreden heid uitgelopen. Er werden kreten van afkeuring, interrupties en happenings van jongeren geconstateerd, alles onder ogen van voorzitter kardinaal Alfrink. De tekenen van ontevredenheid w; van verschillende aard. Toen prof. Eugen Kogon uit Darmstadt de vraag behan delde of er in Europa inderdaad een acuut oorlogsgevaar bestond, interrum peerde dr. W. Schuijt, waarnemend voor zitter van de Nederlandse sectie vai Pax Christi, met de wedervraag: wordt hier nu Oost- of West-Europa mee be doeld? De Duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Gerhard Jahn kwam later tussenbeiden en betoogde, dat een wederkerige bewapeningsver mindering noodzakelijk is en verzekerde daarbij, dat de Bondsrepubliek in leder geval van iedere territoriale aanspraak en van iedere aanwending van geweld afstand deed. "en Franse groep protes teerde ertegen, dat de discussies alsmaar in het Duits werden gevoerd, een hefti ge weerstand ontmoette de verklaring van de bekende prof. Clara Maria Fass- binder uit Bonn, die hartstochtelijk pleit te voor de erkenning van de Oostduitse republiek. Er was zondagmiddag opnieuw nogal felle kritiek tegen de leiding van het congres. Zowel door een jonge Duitse deelnemer als door een jonge Fransman werd geëist, dat op hel congres een opener en eenvoudiger atmosfeer zou ko men. Kardinaal Alfrink meende, dat het congres zich gelukkig moest prijzen, dat dergelijke kritiek zo spontaan en eerlijk naar voren werd gebracht. Hij verzocht daarom allen, die het ermee eens waren hun ideeën schriftelijk aan het secretariaat toe te zenden: dan kan er over gesproken worden en kan er 'n volgende keer rekeing mee worden ge houden. Voettocht gesloten Met de traditonele jongerenmis in de Brabanthallen te Den Bosch is zondag morgen de 12e voettocht van de Pax- Christibeweging besloten. Ruim 4000 jon geren en route-ouders namen aan deze dienst deel, die geleid werd door di\ L. ter Steeg, secretaris van de Nederland se bisschoppenconferentie, en pater P. Verkoelen. Dr. ter Steeg riep de jonge ren in 'n herhaaldelijk onderbroken toe spraak op de boodschap van het evange lie ernstig te nemen en uit te voeren. De voettocht is donderdag begonnen en leidde zoals gebruikelijk door het Bra bantse land. Het onderwerp van de tochtgesprekken was: „Riskerend ver trouwen". HERENIGING j GEËIST PARIJS (AFP AP). Het Zuidviet- Nationale bevrijdingsfront" waarvan de Victkong de strijdkrachten vormt, is vanmorgen in Parijs aange- gekomen om deel te nemen aan bespre kingen over Vietnam. De delegatie staat onder leiding van mevrouw Nguyen Thi Binb, lid van het centrale comité van het FLN. Het front is ermee akkoord ge gaan aan de besprekingen deel te nemen, dit in tegenstelling tot de regering in Saigon. Saigon en het FLN betwisten elkaar de wettige vertegenwoordigers van het land te zijn. De 41-jarige mevrouw Binh werd in 1951 voor drie jaar gevangen gezet we gens ondermijnende activiteiten tegen het Franse bewind. Zij heeft daarna mede de ondergrondse strijd tegen de regering in Saigon georganiseerd. Over haar persoonlijk leven is niet veel be kend. Haar echtgenoot is strijder aan het front en geen lid van het centrale comité. Het is niet bekend of zij kin deren heeft. Het FLN heeft een programma vijf punten bekend gemaakt dat in Pa rijs zal worden ingediend. Het omvat de voortzetting van de strijd voor een enlgd en democratisch Vietnam, het te rugtrekken van alle Amerikanen uit het land, besprekingen lussen Noord- Zuid-Vietnam over hereniging en neutrale buitenlandse politiek voor Zuid- Vietnam zonder militaire overeenkom sten met andere landen. President To Tsji Minh van Noord- Vietnam heeft de bevolking van zijn land via de radio aangespoord met nog groter vastberadenheid te strijden om de oorlog tegen Amerika te winnen. Hij verklaarde dat de Amerikanen gedwongen ware luchtaanvallen op Noord-Vietnam te staken, hetgeen een enorme overwinning van het Noorden betekent. STUDIE OVER HET SNURKEN TALLAHASSEE (AP) De Ameri kaanse hoogleraar en spraakleraar prof. dr. Marcus Boulware, wiens vrouw „Snurken haat, zoals de duivel wijwa ter" heeft de federale regering om een subsidie van 100.000 dollar gevraagd om I 'n genezing tegen snurken te vinden en daardoor het stijgend aantal echtschei-1 dingen in de Ver. Staten te verminderen. I De professor geeft toe een zelfzuchtig motief voor zijn verzoek te hebben, j Sinds hij meer dan 2 jaar geledem met zijn onderzoek ls begonnen heeft hij geen enkele nacht goed geslapen. I In Saigon hebben een aantal parle mentsleden de beslissing van president Johnson om de bombardementen te sta ken een .egoïstische en dictatoriale maatregel" genoemd. In het parlement van Saigon werd de Amerikaanse poli tiek totaal veroordeeld. Het parlement keurde het besluit van president Thieu de besprekingen in Parijs te negeren zonder meer goed- Paus Paulus heeft zowel de Verenigde Staten als Zuid-Vietnam gelukgewenst met het stopzetten van de bombardemen ten. De Osservatore Romano die hiervan melding maakt, noemt „deze moedige stap op weg naar een bestand alleen maar een voorwaarde voor vrede, maar nog geen vrede". Het blad maakt geen melding van een dergelijke boodschap aan Noord-Vietnam- komt in Rijswijk UTRECHT (ANP) Op de vandaag ln „Esplanade" In Utrecht gehouden jaar lijkse bondsvergadering van het Ncd. Kath. Ondernemers Verbond, heeft de voorzitter, de heer P. F. M. Ncttesheim, ln zijn jaarrede aandacht geschonken aan de wisselwerking tussen de onder neming in het midden- en kleinbedrijf en de maatschappij. Hij herinnerde eraan dat de federa tieve samenwerking tussen het Ned. Christelijk Ondernemers Verbond en het NKOV sinds twee maanden een feit is en dat waarschijnlijk nog voor het einde van het jaar zal worden begonnen met het bouwen van een federatiekantoor in Rijswijk. De heer Nettesheim deelde o.m. mede dat de centrale middenstandsbonden onlangs een serie gesprekken zijn begon nen met de staatssecretaris. Daarbij zal het gaan over beleidszaken en over de wijze van overleg met het departement. Het moet naar de mening van de heer Nettesheim niet zo zijn dat beleidsflgu- ren van het departement liberaliserende opvattingen uitdragen over vestigings beleid en openstellingstijden van win kels, zonder dat over de inhoud van die toekomstige regelingen met dc centrale organisatie wezenlijk is overlegd. De heer Nettesheim verklaard*, verder uotdrukkelijk dat het voor zijn organi satie geen probleem is steun te verlenen aan de minister van Economische Zaken bij zijn pogingen de prijsrepercussies als gevolg van het invoeren van de B.T.W. op 1 januari a.s. binnen de perken te houden. De voorzitter van het NKOV meent echter dat dit niet moet geschic- den ten koste van de ondernemingen en dus ook niet door een prijsbeschikking op voorhand. Kritiek in Praag op Sovjet witboek PRAAG (DPA) Het Tsjecho-Slowaak- se weekblad „Reporter" heeft het Sov jet-Russische „Witboek" over de invasie in en bezetting van Tsjecho-Slowakije '1 afgelopen weekeinde omschreven als „een verzameling van halve waarheden, geruchten en onbewezen beweringen". Voor de televisie verschenen 'n Tsjecho- Slowaakse burger, die volgens het „Wit boek" door „contrarevolutionairen" ver moord zou zijn. In journalistieke kringen in Praag wordt gediscussieerd over de vraag hoe lang dergelijke aanvallen op Moskou nog mogelijk zullen zijn. NIJMEGEN (ANP) Dr Unie van Studenten te Nijmegen heeft in 'n brief aan de rector-magnifieus van de katho lieke universiteit, prof. mr. S. F. L. ba ron Van Wijnbergen, terugtrekking ge vraagd van de brief die dcie 't bestuur van dc verenigng had doen toekomen naar aanleiding van 't bezetten door stu denten van de aula op woensdag JJ. De brief van de rector-magnifloua had 'n sterk afkeurend karakter. „Wij vinden 't onbegrijpelijk", aldus de studenten ln hun reactie, „dat u ons optreden autoritair, de gehouden stem mingen dictatoriaal en onze actie „on miskenbaar bruut" noemt. De betrokken docenten zijn tevoren benaderd. Prof. Plat heeft tevoren met ons op het USN-knntoor de situatie be spraken en was bereid om zijn college aan de discussies te besteden, waarmee de meerderheid van rijn studenten in stemde. Dr. Peeters nam hetzelfde standpunt ln". (ADVERTENTIE) PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT 1.25

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5