HAYES C0KTE OP AUTO, MAAR STRANDDE OP HEK SEMI-PROFCLUBS MOGEN MILJOEN VERDELEN Transfer amateurs wordt niet hoger VOETBAL- DEPUTATIE KORT VAN STOF Zilver voor Amerikaan Schaakbond met beurs rammelt Anton Ebben nam revanche op Hans Brugman Joop Roodenburg ontnam Scholte titel superkampioen PIET BUYS KREEG GEEN VRIJKAART T urmoorsprong ging toch verloren SPORTBIJLAGE MAANDAG 4 NOVEMBER ZEIST De afgevaardigden van het betaalde en het amateur voetbal hebben zaterdagmiddag in het KNVB-sportcentrum te Zeist in afzonderlijke vergaderingen de agenda van de aanstaande bondsvergadering besproken. De semi-profs waren bijzonder kort van stof. Voor de punten zelf, die zaterdag 16 november in Krasnapolsky in Amsterdam aan de orde zullen komen, hadden zij amper een kwartier nodig. Voorzitter Jos Coler eiste met een openingswoord, dat veertig minuten vergde, nog de meeste tijd op. Hij had overigens een bijzonder prettige mededeling voor de vertegenwoordigers van de veelal financieel moeilijk draaiende clubs. Ook over het boekjaar 1966/1967 zal de sporttoto aan het betaalde voetbal een bedrag van een miljoen gulden uitkeren, dat onder de 54 clubs wordt verdeeld. Zoala in de lijn der verwachting lag. aal het aemiprofvoetbal niet meegaan met h«t voorstel de vergoeding, die aan een amateurvereniging moet worden be taald als een speler van die club over gaat naar het betaalde voetbal, te ver hogen van maximaal 3.000 tot 6.000 gulden. Dra. Van Ryn (Sparta) vroeg zich voorts af of het, gezien de kwaliteit van Neerlands voetbal, verantwoord is 170.000 gulden uit de bondsmlddelen te gebruiken voor het uitgeven van een eigen officieel orgaan. Bondsvoorzitter Meuleman stelde de vergadering ten dele gerust door op te merken, dat het lang niet zeker is dat het blad de KNVB dit. seizoen Inderdaad 170.000 gulden zal gaan kosten. Wanneer we zo'n 22.000 abonnees uit eigen kring krijgen, zal dat bedrag rond de 10.000 gulden liggen Kansloos Kansloos waren de voorstellen die Volendam had ingediend. Schriftelijk had de secretaris van deze eredivisie club laten weten gaarne bereid te zijn de punten ter vergadering mondeling toe te lichten. De vereniging had echter geen vertegenwoordiger afgevaardigd naar Zeist, zodat in weinige minuten ook dit agendapunt was afgehandeld. De heer J, H. van Marle, de nieuw- gekozen voorzitter van liet zondagama- Leurvoetbal. leidde de gecombineerde vergadering van de zondagainateurs, het zaterdag-Voetbal eti; de ^ft&JpHngen <?p voortrefelijke wijze; De drlê èl'Ctïés waren bijzonder eensgezind in hun oor deel. Uiteraard stond he'tf gélièfë'&na- teurvoetbal achter het voorstel. Tot verhoging van de vergoeding voor een amateurspeler die een profcontract heeft getekend. Die eenstemmigheid zal echter weinig zin hebben. In de bonds vergadering beschikken profs en amateurs over een gelijk aantal stemmen. Aangezien het hier een reglementswijziging betreft, is echter voor aanneming van het voorstel een tweederde meerder heid noodzakelijk. BREDA België ls winnaar gewor den van het vierlanden jeugdbasketbal- toernool voor spelers tot 17 jaar, dat vrijdag, zaterdag en zondag in het sport centrum te Breda werd gehouden. De Belgen wonnen alle drie wedstrijden. Ne derland eindigde op de tweede plaats Eindstand: 1. Begië 6 punten, 2. Ne derland 4 punten, 3. W. Duitsland 2 punten, 4. Luxemburg 0 punten. W.K. WIELRENNEN MONTEVIDEO De Deen Niels Fredborg heeft het te nummer van de wereldkampioenschappen wielren nen voor amateurs, die in Monte video worden gehouden, de tijdrit over een kilonieter, gewonnen. Hij maakte een tijd van 1 minuut en 9.87 seconden. Tweede was de Ame rikaan Jackie Si mes (1.10.40) en der de de Italiaan Gianni Sartori (1.10.58). Niels Fredborg prolongeerde zijn wereldtitel. Vorig jaar werd hij in Amsterdam op dit nummer ook eer ste. Wegens hevige regenbuien en zeer sterke wind moest deze tijd rit, die eigenlijk voor vrijdag op het programma stond, enige malen wor den verschoven Diverse landen, onder andere Neder land, West-Duitsland en Frankrijk, zijn niet bij deze wereldkampioen schappen vertegenwoordigd. De 22- jarige Fredborg- (zilver in Mexico) miste daarom de grote concurrentie van de Franse olympische kampioen Pierre Trent in Eon levensgrote ver rassing was do tweede plaats van de Amerikaan Jackie Simes, die op Fredborg ruim een halve seconde te kort kwam. Hij bleef sterke rij ders als de Italiaan Sartori en de Pool Kierzkowski (olympisch brons) voor. Simes is de eerste Noordame rikaan die sinds 1912 bij de wereld kampioenschappen wielrennen weer een medaille veroverde. De Zweedse gebroeders Gosta, Sture. Erik en Tomas Pettersson verover den gisteren de wereldtitel in de honderd kilometer tijdrit. Zij werden vorig jaar in Heerlen ook wereld kampioen. Het Italiaanse viertal lag gedurende de gehele wedstrijd op de tweede plaats, maar in de laatste vijf kilometers werden zij gepas seerd door het Zwitserse team. ft- AMERSFOORT. Op de najaars vergadering van de bondsraad van de Kon. Ned. Schaakbond, die zater dag in Amersfoort is gehouden, is besloten de deelneming van sterke buitenlandse spelers aan het open Nederlandse kampioenschap aan trekkelijker te maken door hoge geldprijzen uit te loven. Het jeugdkampioënschtfp van Neder land zal volgend jaar in de paas- vakaritié" in Oostvóortle worden ge houden. De jeugdschaakweek is in 1969 in Hengelo. De aftredende bestuursleden, ir. H. van Donk en A. van Gooi, werden, evenals de heer Waling Dijkstra, die dertig jaar voorzitter van de Friese schaakbond is geweest, tot lid van verdienste benoemd. De heren G. G. Boon uit Breda en J. M. van Bolhuis uit Bussum werden in het bestuur gekozen Het aantal leden van de K.N.S.B. bedraagt meer dan -15.000. Vooral het aantal jeugdleden is opmerkelijk toegenomen. Na de erkenning van het schaken als tak van sport door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, vinden de verschillende onderbonden steeds meer aansluiting bij provinciale en gemeentelijke sportraden AMSTERDAM De Grote Pr\js van Nederland, het internationale jacht- springconcours. is eigenlUk het hoofd nummer van Jumping Amsterdam. Een hoofdnummer met een Iers tintje, omdat Seamus Hayes in de drie voorgaande jaren winnend rondging en iedere keer als extra-premie een auto meenam. Die stond er gisteren weer, maar dit keer niet voor de Ier. Donne Raille, het paard dat hem naar de successen droeg, is verkocht en voelde in Mexico al Italiaanse teugels. De reusachtige Bally King is een goed paard, maar geen Donne Raille. Ieder van de ruim 4000 bezoekers wist dat, Seamus Hayes dus uiteraard ook. Niets zou voor hem gemakkelijker zijn geweest dan in 't jachtsprongcon- cours rustig rond te gaan en met z'n er varing en de kracht en de goede wil van het paard te mikken op een redelijk hoge plaats en een prijsje. Seamus Hayes heeft dat niet gedaan. Hij joeg Bally King naar de hindernissen, speelde alles of niets, nam de kans van één op dui zend en verloor. Een foutje op de tiende hindernis, het simpele, zo gemakkelijk lijkende hek werd hem fataal. Maar die tiende hindernis, na een aantal gefor ceerde wendingen en een paar moeilijke sprongen, was de scherpe prik van par- coursbouwers Art en Mom. Gemakkelijk te nemen voor de heel groten, die hun paarden niet forceerden in hun jacht op succes, «jen enorm strui kelblok voor de snelle jagers. De zaal schrok, toen Bally King met zijn achter been de witte balk afwierp, de zaal ap plaudisseerde nadat de tijd was bekend gemaakt, 55,5 seconden. Ruim ander halve seconde sneller dan winnaar d'Inzeo, maar zes zwaar tellende straf- seconden voor Hayes, die daarmee der tiende werd, vlak achter Annely Drum- mond-Hay. De amazone, voor in het veld van ruim veertig deelnemers gestart, had de zelfde „gok" genomen als Hayes, de voorlaatste man. Zij had zij het dan door de onbekendheid met wat nog ko men moest minder opvallend dan de Ier hetzelfde verlies geleden. Ook zes strafseconden op hindernis tien, een- tiende seconde sneller het rapst van allen dan Hayes en niet meer dan de twaalfde plaats. Zekerheid De elf, die haar voorgingen in het klassement, waren in hun rondgang niet met strafseconden belast, zij kozen voor alles zekerheid en de snelste onder de zekeren was Raymondo d'Inzeo, die met Bow Jack het parcours al had getest en met Bellevue de oogst van zijn on derzoek enigszins fortuinlijk binnen haalde in 57.1 seconden. Hij verbeterde daarmee de prestatie van Jean Damman op de frêle schimmel Marshall en de Franse officier Qui Lefrant op de par mantige Palestro, die beiden 57.9 secon den hadden gereden. De aanval op de auto, die d'Inzeo stevig in handen leek te hebben kwam nog, en natuurlijk van Alwin Schockemöhle. De Duitser ge bruikte drietiende seconde meer dan d'Inzeo, maar zijn tweede plaats was veiliger dan de eerste van de Italiaan. Na de rondgang van Bellevue en d'Inzeo immers controleerde de jury de tweede hindernis, getoucheerd door Bellevue, om te zien of de balk toch nog was blij ven liggen. D'Inzeo had het geluk, dat Hayes en Annely Drummond-Hay moes ten missen en dat was genoeg voor de eerste prijs en de aantrekkelijke premie. Ongehoorzaam Opvallend was dat de internationale jeugdkampioen Ame Kouwenberg in beide wedstrijden voor de jeugd de eer aan Arlette Westerhuis moest laten. De adonkerharige Brabantse toonde zich twee x met Fair Quota net iets sterker dan Kouwenberg met Farfalu. Opvallen der nog was dat Arlette Westerhuis geen enkel succes had met haar andere paard, de schimmel Szu Chong, die haar in beide rubrieken niet gehoorzaamde en zijn amazone zowel zaterdag als gistermiddag afwierp. In het laatste nationale nummer nam Antoon Ebben zijn revanche op Hans Brugman. Voor vijftien combinaties, de beste van vrijdag en zaterdag uit de nationale rubrieken, was plaats en bij dit vijftiental was Ebben met Prins Ajax en Hans Brügman n\et Sky -High" én Goldy vertegenwoordigd: De uitgangspositie van Ebben was on gunstiger dan die van Brugman, die twee kansen had. De mogelijkheid om te winnen van Ebben werd steeds klei ner naarmate het nummer dichter bij zjjn einde, bij de vijftiende combinatie Hans Brugman met Goldy, kwam. Nie mand toch bleef foutloos, het derde ob stakel. een aantal overhuisde bijenkor ven bleek onneembaar voor de paarden, die gedwongen werden zowel snel als foutloos te zijn. Op het moment, dat Brugman in de ring staple met Goldy, kon bij uitsluitend op zekerheid rijden. Hij wist het rustig aan te kunnen doen, hij had alle tijd, mits hij foutloos bleef. Brugman speelde op zekerheid en ver speelde zijn kans door een klein foutje. Op dat moment moest hij zijn strijd plan wijzigen. Met vier strafpunten was hij even ver als Ebben, maar in de gebruikte tijd lag hij ver achter op de Hilversummer. Hij was gedwongen de laatste hindernissen in een aanzien lijk hoger tempo te nemen, hij mocht niets meer fout doen. Brugman heeft de totale triomf op Ebben nageijld, maar zijn eindsprint schoot te kort. Met twee- tiende seconde voorsprong werd Ebben winnaar van de nationale „finale". (Uitslagen zie elders) >Pel. uitslag: 1 Schockemöhle (W-Dld) met Wimpel 1000 punSchmidt (W-Dl) met inodle 2375—90.3. Dl) r weede barrage (drie sprongen, handle 4, hoogte 2.00 m): Pierre Charón (Bi Jerdy, 4. na eerste barrage (vier sprongen 1.85 m) ex aequo: Hauke Schmidt (W-Dl)) met Wolfdleter. Bernard Geneste (Fra) met Kamab, Jean Chabrol (Fra) met Nacarat. Ted Edgar (GB) met Uncle Max. Bernard Geneste (Fra) met Odean K, Gert Wiltfang ("'4T' - Interr). Jachtepnngconoours (lengte parkoers b InfUuVijtestei0^ltUni6 -apronrir^maxhnaic* hoogte 1.30 m. Iedere sprlngfout werd be straft met 60 seconden): 1. Ralmondo d'Inzeo (Itl) met Bellevue 57.1 s.. 2. Alwln Schocke möhle (W-Dl) met Donald Rex 57.4, 3. Guy Lefrant (Fra met Palestro 57.9 en Jean Damman (Belg) met Marshall 57.9, 5. Hart- wlg Steenken (W-Dl) met Porta Westfalla 58.3, 6. Bernard Geneste tFra) met Kama R Brugman (Ned) 1 Sky High 59.9, 11. Ralmondo d'Ii met Bow Jack 61.2, 12. Annell Drummond- Hay (GB) met Xanthos 61.4, 13. Seamus Hayes (Ier) met Ballyking 61.5. Intern, springconcours om de Grote Prijs van Amsterdam: 1. Raymondo d'Inzeo (It) 4. Hauke Schm Turnsters NKGB grote zege HOOGEZAND. De damesturnploeg van de Nod. Kath. Gymnaatlek Bond heeft zaterdag in Hoogezand een over duidelijke overwinning behaald op de Belgische dames: 173.30 punten tegen 120.45. In het individuele eindklassement zegevierde Angelien Verkerk voor Mar- got Hilders. Op de eerste vjjf plaatsen eindigden Nederlandse dames. De individuele eindstand is: 1. A. Ver kerk (N) 35.30; 2. Margot Hilders (N) 35.20; 3. Nel van der Voort (N) 35.10; 4. Rini Zegwaard (N) 34.95; 5. Ankie Smit (N) 32.40; 6. Magda Franokx (B) 30.90; 7. Bop Franke (N) 30.70; 8. Mia Hoogmartens (B) 29.95 9. Monique Ver- schoote (B) 29.35; 10. Wallie Janssens (B) 25.30; 11. Rita Messian (B) 24.95 en 11. Annie Vergrote (B) 21.70 punten. Joop Roodenburg. overwinnaar van librekampioen Henk Scholte, wiens prestatie door die nederlaag aan glans verloor. Roodenburg daarentegen toonde dioht in de buurt van de meester te komen. HEESWIJK Henk Scholte heeft volgens verwachting zijn elfde national) titel ingepalmd. Scholte is de ware kampioen. Hij beheerst het libre, ii casu de serie a l'américaine, als geen ander. Maar toch is het de Brabander in de vierdaagse strijd in Heeswijk niet gelukt met die overmacht te heersen, die hij zichzelf had toegedacht. Henk Scholte is in Heeswijk niet de super- kampioen.geworden. De librekoning. moest zelfs een vazal naast zich dulden: Joop Roodenburg, die een bijzonder sterke eindsprint in petto had- Zaterdagavond liet hij eerst zijn naam bijschrijven op de lijst van lien, die een librepartij in één beurt hebben afge werkt. Hij versloeg er zijn naaste rivaal Janus Jacobs mee. En dat was een triomf waarmee de jonge Voorhouter de finaleplaats tegen Scholte verdiende. In die finale presteerde Joop Rooden burg het zelfs Scholte te verslaan. On der doodse stilte van de kijkers in de zaal, stevende Jopie in de vierde beurt met een knappe serie van 499 caram boles naar de eindstreep, daarmee bijna zijn recordserie van de avond tevoren evenarend. Minder glans Henk Scholte, die van start ging met een reeks van 165, maar de ideale positie van de band niet kon handhaven en op butage werd afgeteld, miste de nastoot, waarna Joop Roodenburg zijn geluk niet opkon. Voor Henk Scholte ontnam die nederlaag tegen Roodenburg veel van de glans van zijn geprolongeerde kampioen schap, waarvan hij overigens door zijn moyenne reeds zaterdagavond zeker was toen hjj Hans Sundquest in één beurt uittelde. Volgens Scholte, die overigens niets wilde afdoen aan Rodenburghs pres tatie miste hij door de zekerheid van zijn nieuwe titel in de finale van zondag middag de superconcentratie die hij an ders heeft. Dat is toch niet zo onlogisch, grinnikte de man die het bij zijn nieuwe titel moet doen met een voor zijn doen karig moyenne van 186.00. Het toernooi beleefde derhalve een on- Graham Hill w.k. coureurs MEXICO CITY. De 39-Jarige Graham IIlll is gisteren door een over winning in de Grote Prijs van Mexico wereldkampioen der coureurs geworden. Het was de derde zege in dit seizoen van de Ford-Lotusrijder in een Grand Prix, geldend voor de titel. Eerder toon de Hill zich al de snelste in de Grote Prijzen van Spanje en Monaco. Het is de tweede maal dat de veteraan onder de Grand Prix-coureurs het kampioen schap op zijn naam bracht. In 1962 eiste hij met een BRM de titel op. Hill be haalde in de competitie van twaalf wed strijden 48 punten. De uitslag luidt: 1. Graham Hill (Gr.- Br.) met Lotus Ford; 2. Bruce McLaren (Nieuw-Zeeland) met McLaren Ford; 3. Jack Oliver (Gr.-Br.) met Lotus Ford; 4 Pedro Rodriguez (Mex.) met BRM. De DuiUe ruiter Alwin Schocke- möhle, die op Donald Rex zaterdag hel puissance springconcours won in bet Amsterdamse indoor-paarde- •portfestUn- Wolde en Bikila in rang omhoog ADDIS ABEBA Mamo Wolde, lid van de lijfwacht van keizer Haile Selas sie van Tthiopië en winnaar van de olympische marathonie taterdag na aankomst in Addis Abeba van sergeant bevorderd tot luitenant. Zijn ploeggenoot Abebe Bikila, die in 1960 en 1961, de gouden medaille op de marathon won, maar in Mexico uitviel, werd van luite nant tot kapitein gepromoveerd. Een menigte van 100000 mensen verwelkom de in de hoofdstad de nationale olym pische ploeg. Hockeytraditie gehandhaafd UTRECHT De traditionele wedstrijd tussen de Batavieren en de hockey- DELFZIJL. De Neder landse heren keurturn- ploeg heeft zaterdagavond in de nieuwe Olympia- sporthal in Delfzijl met gering verschil van de kterke Zwitserse turn- ploeg „Bern" verloren. Aanvankelijk nam het Nederlandse zestal op de eerste twee onderdelen. Ijaardvollige 9,30, ringen 8.90, paardspring 9,15, brug 8,95 en rek 9,30. De nationale kampioen Hans Gunneman had zijn zenu wen niet geheel in be dwang en kwam er na zijn mislukte vrije oefe ning (8,20) niet meer aan te pas, Hij behaalde slechts één keer een waar ning voor hem te groot, hetgeen resulteerde in een zwakke vrije oefening, die hem meteen naar de derde plaats in de eindrang schikking deed duikelen. Hierdoor moest hij zelfs nog zijn landgenoot Hans Schumacher voor laten Het individuele eindklas Tom Okker verloor in finale herendubbel ABERAVON Tom Okker heeft za terdag met zijn Australische partner Owen Davidson de finale herendubbel- spel van het internationale overdekte loernool van Port Talbot (Wales) met 46 61 36 verloren van het Zuidafri- xaterdag in Utrecht in een gelijkspel (22) geëindigd. vrije oefening en paard- voltige, een lichte voor gen ging deze geheel ver- dering boven de negen punten (aan rek 9,15). In het totaalklassement reik te hij niet verder dan de sement is: 1. Cor Smul ders (Ned.) 54,75 pnt.; 2. Hans Schumacher (Bern) 53,95; 3. Walter Hoezli kaanse duo Bob HewittFrew Macmil- De uitslagen waren verder; herenen kelspel, finale: Bob Hewitt (Z.A.)— Er deden drie olympiërs mee. Van Sta veren en Benninggu bij Kampong en Van Vroonhoven bij de Batavieren. Bij de rust leidde de kampioensploeg nog met 20 door treffers van Westdijk en Bender. In de tweede helft zorgde Mijn- de Zwitsers op regelma tige wijze een overwin ning op: 265,35 punten tegen 262.95 punten. Alex Knip (vijfdei. Te groot In Walter Hoezli hadden (Bern) 52,95; 5. Alex Knip (Ned.) 52,55; 6. Hans Gun neman (Ned.) 52,05; 7. Ab Wijma (Ned.) 51,45; 8. Al fred Blatter (Bern) 51,00; damesenkelspel: Margaret Court (Aus.) - Virginia Wade (G.B.) 63 46 6—4 Margaret Court (Aus) en Pat Walkden (Z.A.)—Ann Eisel (V.S.) en Winnie Shaw (G.B.) 6—2 6—3. (V.S.) en Winnie Shaw (G.B.) 62 6— doelpunten. Hiermee bleef de traditie, dat de Batavieren nog nooit verloren van de nationale kampioen, gehandhaafd. De beite spelers waren bij de Batavieren Toebosch en Brauckman. De beste turner van de Nederlandse ploeg, en van de gehele wedstrijd, was Cor Smulders. Hij ontving voor zijn „Ktir" 9,15 pnt, kracht. Na de brug had hij in het individuele klas sement nog 'n voorsprong op Smulders van 0,15 pnt. Blijkbaar waa de span 51,00; 10. Hans-Ulrik Ba der tscher (Bern) 50,40; 11. Peter Karregat (Ned) 50,30 en 12. Jan Snellenberg (Ned.) 49,90. STOCKHOLM Het Zweedse lj»- hockeyteam heeft zaterdag in Stockholm met 51 van Canada gewonnen. De tu«- senstanden waren: 11, 30 en 10. verwacht slot, dat de kijkers zeer w deerden. Een sterk slot ook van vooral de mindere goden. Invaller Ben Velthuis kon juichend naar Oldenzaal bellen dat hy was gepromoveerd naar de ereklasse. De lange Oldenzaler zegevierde zaterdag tweemaal en zondagmiddag tegen lot genoot Piet Buys, die, drie achtereen volgende overwinningen boekte, boog hij pas na zeven beurten. Met zijn aantal van 397 caramboles was dat ruimschoots voldoende voor promotie. Piet Buys, die had gehoopt op de vierde plaats die hem dan zou vrijstellen van het spelen voorwedstrijden, moest die vrijkaart s zijn stadgenoot Sundquest afstaan, die tot slot Janus Jacobs versloeg. Triest eindigde het toernooi voor Jaap Llgthart. De Alkmaarder, invaller vi Beekman, viel na een sterke start terug. In het weekeinde bleef Ligthart nergens en zqn moyenne zakte van zeventig tot onder de grens van veertig, waardoor hij naar de eerste klasse de- Zesde ronde: Van Hintham Llgthart Velthuis n 40.00 ls gebleven, degrade eerste klasse. Invaller Velth grens bleef, promoveert r

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10