Maoisten stoten Lioe uit de partij Ruimere financiën voor universiteiten FIRMA BEDREVEN IN COSTUUMROOF Jeugd vervreemdt steeds meer van de Kerk Leerstoel voor Ota Sik Hagenaar in directie Uitkomst voor ziekenverVoer NIEUWE A-GRIEP MARCHEERT OP Papandreoe wordt privé begraven CONC,TT,IF,COMMISSIE ZIET SIGNAAL OP ROOD STAAN ZATERDAG t^.IbEK 1968 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 DOODSTRAF MOGELIJK TOKIO (AP) Het centrale comité van de Chinese communistische partij heeft bekend gemaakt, dat president Lioe Sjao-Tsji uit al zijn functies is verwijderd nadat hij schuldig was be vonden aan misdaden die tot gevan genzetting en zelfs de doodstraf kun nen leiden. Hsinhoea (Nieuw-China) nieuwsagent schap meldde dat tot de val van Lioe na maanden van kritiek en strijd besloten werd door de elfde uitge breide zitting van het comité die van 13 tot 31 oktober in Peking is ge houden. De conferentie de eerste sinds voorzitter Mao Tse-Toeng in augustus De Nieuw Amsterdam ligt hier voor anker in volle zee. Het schip, met 7OOp assagiers op weg naar New Yorkt kwam 8 mijl uit de kust bij Hoek van Holland tot stilstand. BAZEL (AP) Prof. Ota Sik, de ver bannen Tsjeeho-Slowaakse vice-premier die vorming gegeven heeft aan de econo mische hervormingen van zijn land, zal door de universiteit van Bazel een leer stoel worden aangeboden, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. Hij is vo rige maand uit Belgrado in Zwitserland aangekomen. STMPATHIËREIZEN TOERISTEN NAAR TSJ.-SLOWAKIJE DEN HAAG (ANP) Tsjecho-Slowa kije had voor dit jaar gemikt op het getal van 40 000 Nederlandse toeristen. Vorig jaar bezochten 25.000 Nederlanders het land van de Tsjechen en Slowaken, dit jaar waren het er, tot 21 augustus, 25.000. Sindsdien is de toeristenstroom en niet alleen uit Nederland ge stagneerd. In navolging van Zwitserland, Zweden en Frankrijk is men nu begonnen ook vanuit Nederland goedkope winterreizen naar Tsjecho-Slowakije te organiseren onder de naam „sympathiereizen". De Tsjeeho-Slowaakse ambassade I heeft nog eens de nadruk gelegd op het I tót, dat weer onbeperkt toeristische I na. voor Tsjecho-Slowakije worden ver- '•v-ckt 'aan de consulaire afdeling van de ambassade, eventueel, ook via de reis bureaus waar men een reis naar Tsjecho-Slowakije boekt. Het is echter niet meer als voorheen mogelijk een visum aan de grens te krijgen. De grensbewaking is overigens geheel In handen van de Tsjecho Slowaakse grens politie en valt buiten controle van de Russen. NIEUWBOUW IN DELFT EN LEIDEN DEN HAAG Minister Veringa (O. cn W.) heeft het algemeen financieel schema voor de universiteiten cn hoge scholen voor het tijdvak 1970—1973 by de Tweede Kamer ingediend. De voornaamste mededelingen hierin behelzen o.m.: voor de jaren 1970 Urn 1972 zijn in de personeelsomvang 141 plaatsen meer opgenomen dan in het schema 1969 Urn 1971, dat uitging van 1650 plaatsen. De uitbreiding betreft personeel, dat werkzaam is op het ter- rein van de studentenvoorzieningen, door de plaatsen van buitengewoon hoogleraar te herleiden tot zgn. volle plaatsen zal vanaf 1970 bovendien een extra verruiming bereikt worden. Door een en ander zal de personeelsomvang van 27.976 plaatsen voor 1970 oplpoen tot 32.852 in 1973. De exploitatieuitgaven zijn vergeleken met het vorige schema met 8.2 miljoen gulden verhoogd. Voor 1970 is 194,9 mil joen opgenomen, oplopend tot 272,6 mil joen in 1973. pekeping houdepd^et eep^ jaaplijk^e stijging van 5'pet. loopt -hel 'Tótaal ,van de bijdragen, op.van.i 154,8 miljoen .yqqt., 1970 tot 185,5 miljoen voor 1973 voor de academische ziekenhuizen. Hierin zijn inbegrepen de kosten voor de affiliatie van niet-aeademiche ziekenhuizen. Rekening is gehouden met twee nieu we instituten, namelijk een voor missio- logie en oecumenia te Utrecht en een voor het onderzoek van normen en waa-r UTRECHT (ANP) „De geschiedenis van een textielfirma met twee directeu ren en twee commissarissen, die slechts twee maanden bestond", aldus kwalifi ceerde de officier van justitie by de rechtbank in Utrecht, mr. J. Wtisten- berg de zaken tegen drie Utrechters en één Hagenaar. In twee maanden tijds roofden en heelden zij voor een waarde van onge- er 70 mille aan kostuums uit winkels allerlei plaatsen in ons land. Ze hoor den straffen tegen zich eisen variërend m twee jaar tot tien maanden met af- ek van voorarrest Als „directeuren" van de firma zag de officier van justitie de 19-jarige Utrecht- machinewerker J. Th. C„ die aan alle inbraken (14 zijn er bekend) deelnam en 42-jarige Haagse fabrieksarbeider A. J. B„ die achtmaal met C. op pad ging. Ze moesten zich wegens diefstal in vereniging verantwoorden. Als „commissarissen" van de firma kwamen voor het hekje de 33-jarige Utrechtse zinkwei'ker S. S., die slechts »an twee flinke kraken medewerking verleende en voorts aan twee mislukte «n een 44-jarige Utrechtse kelner C, J. C., stiefvader van de 19-jarige ver- Dr. Heinemann SPD-kandidaat presidentschap BERLIJN (Reuter) De 69-jarige Westduitse minister van Justitie, dr. Gnstav Heinemann. is door de Sociaal Democratische Partij officieel kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. President Lübke heeft vorige maand meegedeeld van plan te zijn op 30 juni 1969, tien weken voordat zijn officiële ambtstermijn is verstreken, af te tre den. De Westduitse christen-democraten gullen naar verwacht wordt tijdens hun nationale conventie van 3 tot 7 novem ber hun kandidaat aanwijzen. Minister van Defensie, Gerhard Schroder, wordt als favoriet genoemd. dachte. aan wie uitlokking van diefstal en opzetheling werd verwelen. De oudste van het gezelschap fungeer de in de „firma" als tipgever, als één van de helers van de gestolen goederen (hij reisde daarvoor vaak naar Rotter dam en zelfs naar Dusseldorp) en als leverancier van de auto, waai'in de ge stolen goederen werden vervoerd. De inbraken werden gepleegd in Ei bergen, Holten, Markelo, Hellendoorn, Utrecht, Putten, Zaandam en Harder wijk, Behalve voor 70 mille aan heren kostuums, behooi'cfen een peperdure bui tenboordmotor, transistorradio's. een brandkast en dergelijke tot de buit. De Hagenaar B.. die een strafblad van vier pagina's heeft en nog ter beschik king van de regering staat (hij ont vluchtte herhaaldelijk uit ïijksasiels), hoorde twee jaar met aftrek tegen zich ivember von den in de geïndustrialiseerde samen leving te Rotterdam. Het jaarlijkse investeringsplafond voor het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek is gebracht van 411 miljoen op 422,6 miljoen. Hierbij is rekening ge houden met de voorbereiding van de nieuwbouw voor de academische zieken huizen bij de openbare universiteiten te Leiden, Utrecht en Amsterdam. Voorts betreffen deze uitgaven o.m. de finan ciering van het laboratorium voor hoge snelheden van de t.h. te Delft en het aldaar te bouwen beproevingsbassin voor scheepvaart en havenonderzoek. Voor uitbreiding van apparatuur In bestaande gebouwen is voor 1970 een bedrag van 64,7 miljoen uitgetrokken en voor 1973 een bedrag van 93,4 miljoen. Portret Franco in Madrid door studenten verbrand MADRIS (Reuter) Opstandige Ma- drileensc studenten hebben gisteren het bureau van de deken van de facul teit der rechtsgeleerdheid bezet en van binnen grotendeels verwoest. De ruiten gingen aan scherven, bureau en stoelen vlogen door het vertrek. Een portret van generaal Franco werd van de muur getrokken en later samen met de verdere inventaris verbrand on der het roepen van „vrijheid" en „Fran co moordenaar". Voorts werden auto's met stenen bekogeld. Sterke politie een heden verspreidden de studenten. De rel letjes volgden op een verboden bijeen komst van ongeveer 1800 studenten, tij dens welke het bewind van Franco werd veroordeeld en de hervormingsplannen voor het Spaanse hoger onderwijs als belachelijk van de hand gewezen. Dit porttret van koningin Elizabeth II in een zwarte mantel is te z de expositie van de Britse fotograaf Cecil Beaton in Londen. Beaton Portraits 19S8-'68" is de eerste tentoonstelling die ook gewijd is aan het werk van deze fotograaf. 1966 optrad tegen Lioe heeft op nieuw haar vertrouwen in Mao uitge sproken en beloofd met Lioe en zijn medeplichtigen te zullen afrekenen." ergadering werd bijgewoond door leden en plaatsvervangende leden het comité, leiders van de cul turele zuiveringsgroepen. gedelegeerden olutionaire comité's en leger bevelhebbers. Er is blijkbaar een twee derde meerderheid aan stemmen tot stand gebracht die nodig waren om Lioe uit de partij te stoten. De conferentie tweeg. vreemd ge noeg, over het lot van secretaris-gene raal van de partij, Teng Hsiao-Ping, die dikwijls Lioes eerste assistent is genoemd. De campagne legen Lioe is ander half jaar geleden begonnen. Uit het communiqué blijkt niet of de 70-jarige president thans vrij is of zich in ar rest bevindt. Lioe verving Mao als staatshoofd in 1959 en was volgens de Maoïsten begonnen met een liberali satie die het bestaan van het Chine- e bedreigde. Jongeren in ondernemings raden UTRECHT (ANP) Het bestuur van de jongerengroep van de unie van be ambten en hoger personeel (unie B.H.P.), de Unie-Job. meent, dat er jongeren- commissies van de ondernemingsraden moeten worden opgericht. Er wordt naar het oordeel van de Unie-Job aan de jongeren te weinig gelegenheid gebo den aan het overleg in de onderneming deel te nemen. Zij willen geen „speel tuin" in de vorm van een jongeren- contactraad, maar een werkelijke in spraak en overleg met betrekking tot de zaken .die hen aangaan. De Unie-Job kwam voor een werk vergadering in Utrecht bijeen om een actie- en werkprogramma voor de ko mende maanden op te stellen. In het programma worden punten opgenomen als de inspraak van een „speeltuin" de woonruimtenood, de beroepsopleidin gen, de automatisering. De groepsvoorzitter, de heer G. F. Wa genaar, zei in zijn openingswoord, dat over de woonruimtenood in Nederland veel te ongenuanceerd wordt gedacht en dat er teveel in politieke „kreten" over wordt gesproken. De Unie-Job wil voorts aandacht schen ken aan de tekortkomingen in de be roepsopleiding voor jongeren uit de be- amblensector en aan een her- en bij scholing van de werknemers in verband met de snelle veroudering van de beroe pen tengevolge van de automatisering. (Van onze correspondent ROERMOND De medlmobll contai ner Is wellicht de uitkomst waarnaar artsen en ongevallendienst jarenlang ge zocht hebben. Het is een licht metalen container, waarin een complete medi sche behandelingskamer is ingericht en die per helikopter naar dc plaats van het ongeval getransporteerd kan worden. Nedam automobilmU. Roermond N.V. zal deze noviteit voor Nederland over ongeveer anderhalve week kunnen pre senteren. De klacht is jarenlang geweest, dat bij ongevallen, waarbij meerdere ernstig gewonden te betreuren vielen, te wei nig hulp ter plaatse geboden kon wor- en. zodat tijdens en tengevolge van het transport naar een ziekenhuis, patiën ten kwamen te overlijden. Een voorlo pige oplossing werd gevonden in de me- dimobil, een soort rijdende behande lingskamer, waarvan in Nederland op het moment zes in omloop zijn. Het voornaamste nadeel Is echter, dat de wagens aan weg en terrein gebonden zijn en dientengevolge onderhevig zijn aan verkeersopstoppingen, opengedraai de bruggen en spoorbomen. Men meent nu het ei van Columbus gevonden te hebben met de bouw van de lichtge wicht container. uw zich hullen in zilverkleurige gewaden met een ndbrede zilveren band om het hoofd. Dat is althans de opvatting van i art je Teeuwisse. Om vast aan het idee te laten wennen heeft ~V de plaat x- moijsmeisjes van de Amsterdamse Cineramabioscoop, waar momenteel fit film „In het jaar 2UUI" draait, de pakjes vast laten aantrekken. Alkomstig uit China GENèVE (AP) Een nieuwe griep virus. die blijkbaar zijn oorsprong heeft in het Verre Oosten, kan deze winter Europa en Noord-Amerika bereiken, zo heeft de wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bekendgemaakt. De virus is een variant van de „Azia tische griep", die zich in 1947 en 1957 over de wereld verspreidde, maar ver schilt tegelijk toch zoveel daarmee, dal <te tipap.s-iA gebruik Wtl4c vacqins ej jij,et iegeiv bestand-zijn heeft'z'feh ih Juli fff Höhg"- kong vertoond waar snel een half mil joen mensen aangetast werden. Sedert dien heeft de ziekte zich verspreid in het gehele Verre Oosten, maar tot nu LISSABON (AFP) De gezondheids toestand van ex-premier Antonio Sala- zar van Portugal is sterk achteruitge gaan. Dit is in Lassabon bekendgmaakt ATHENE De Griekse regering Is teruggekomen van haar besluit dc over leden ex-premier George Papandreoe een staatsbegrafenis te geven. Zij heeft gevolg gegeven aan de wens van de weduwe van Papandreoe, de 80-jarige vroegere toneelspeelster Kyweli, haar man morgenochtend zonder uiter lijk vertoon te laten begraven. Vóór de begrafenis zal in de orthodoxe kathe draal van Athene een uitvaartdienst wor den gehouden. De in ballingschap levende secretaris generaal van de Griekse „unie van het centrum,", Nicolas Nicolaldis, heeft dc Griekse regering verantwoordelijk ge steld voor di* dood van de 80-jarige Papandreoe. Nicolaidis zei dat hij het militaire bewind tot driemaal toe had gewaarschuwd, opzettelijk de dood van j Papandreoe in de hand te werken door „hem de juiste medische behandeling te onthouden en door een onmenselij ke isolering". toe zijn er heel weinig sterfgevallen ge meld. Oudere mensen lijken er een gro tere immuniteit tegen te hebben. De snelle verspreiding van de infec tie gedurende de tien weken sedert het eerste optreden in Hongkong en de door onderzoek verkregen bewijzen, dat de meeste mensen er onvoldoende weer stand tegen hebben, maken het waar schijnlijk. dat zich tussen november en april grote verspreiding zal voordoen op het noordelijk halfrond en In de cor responderende wintermaanden tevens op het zuidelijk halfrond. Hel zal drie of vier maanden duren om een doeltreffend vaccin te vervaar digen zodat behandeling op grote schaal deze wipter niet mogelijk zal zijn. Maai de WHO voegt hieraan' toe, dat de griep zachtaardig is én dat het voor de mees te slachtoffers voldoende zal zijn om iri bed te blijven tot hun temperatuur weer normaal is. De wercldepidemie van 1957 was af komstig uit Zuidoost-China, Er zijn on officiële berichten over een grote losbar sting van de griep in communistisch China drie of vier dagen voor zich de eerste gevallen in Hongkong voordeden UTRECHT De christelijke levensvisie als fundamentele zingeving van het menselijk be staan kan voor de jonge mens van grote beteke nis zijn. In feite vervult zij deze functie dikwijls niet omdat zij niet goed wordt gepresenteerd. Veel jonge mensen worden door de boodschap van de kerk nauwelijks geraakt, laat staan ge ïnspireerd. De oorzaak van deze pijnlijke situa tie is gelegen In het feit. dat de gehele verschij ningsvorm van de Kerk te veel gebonden is aan het verleden. De jonge mens herkent zich niet in de officiële leer. Noodzakelijk is dan ook. dat alles op alles wordt gezet om de aansluiting van de Kerk bij de huidige werkelijkheid weer tot stand te brengen. Dit gaat met risico's ge paard maar die zal dc Kerk moeten nemen. Aldus enkele conclusies van het rapport „ruimte tot menswording voor de jeugd", samengesteld door conciliecommissie 12, die stond onder lei ding van aalmoezenier G. Wentholt, Capucijn. De commissie benadrukt sterk het voorlopig karak ter van haar rapport. „Dit raport handelt im mers over mensen, die bij de samenstelling niet of nauwelijks betrokken waren". Zij acht het noodzakelijk dat deze groei nader wordt ge hoord. Dit geldt ook de overige rapporten en be sluiten van het pastoraal concilie. Na in een eerste hoofdstuk te hebben uiteengezet, wat zij onder het proces van menswording ver staat en welke functie de Kerk bij deze menswor ding kan vervullen, beschrijft de eommissie de Ruimte gevraagd voor exploratie en experiment situatie waarin de jeugd van nu zich bevindt Het is een situatie van beklemming en vervreem ding, althans voor zeer velen. De jeugd distan- ciëert zich van de gevestigde orde. ook op geestelijk gebied. „De presentatie van een ver ouderde Kerk met haar oude taak, oude vormen en oude structuren is dan ook volkomen nutte loos". Voor de Kerk staat het signadl op rood. Zij zal zich alleen kunnen redden als zij zich open stelt voor de vragen die bij de jeugd leven, concrete vragen, die soms bijna triviaal lijken, maar die in laatste instantie zinvragen zijn. vra gen naar de zin van het bestaan en vragen naar God. In een derde hoofdstuk tracht de commissie de ruimte te omschrijven, die aan de jongere mens geboden kan worden bij zijn menswording. De Kerk zal zich, aldus de commissie, moeten rich ten op een pragmatisch christendom, d.i. een christendom dat zijn aandacht concentreert op de vraag, In hoeverre de boodschap van Chris tus een verstaanbare betekenis heeft voor het welzijn van de mensen. Dogmatische bespiegelin gen maken de Kerk niet geloofwaardig, de jeugd interesseert er zich eenvoudig niet voor. Zij kijkt of de kracht van het evangelie bijdraagt tot ver heldering en genezing van het menszijn. Een pragmatisch christendom vraagt een mini mum aan positieve wetten. De Kerk moet zich liever toeleggen op het geven van adviezen en motiveringen, die aanspreken omdat zij aansluiten bij het huidige levensgevoel. Er zullen actieplan nen moeten komen, omdat bij een gezamenlijke actie van ouderen en jongeren veel gencratiepro- blemen opgelost of minstens tot reële proportie.» teruggebracht kunnen worden. Voorop zal moeten staan een op de wereld gerichte dienstbaarheid, concreet gemaakt in de zorg voor de armen. „Hel kan niet voldoende worden gezegd", aldus de com missie, „dat Het beeld van het christendom, dal de jeugd veelal te zien krijgt, haar eerder afstoot dan gelukkig maakt" Het wijkt te zeer ar van het evangelische ideaal. Het is te weinig radi caal in evangelische zin. Om het kerkelijk milieu voor de jeugd leefbaar te maken, moet de christelijke boodschap de ge stalte van een uitnodiging krijgen, die voor jon gere mensen verstaanbaar is. Er zal zich in die Kerk een open gesprek moeten ontplooien over dc levensvragen van de jeugd. De Kerk zal ruimte moeten scheppen voor een pluriforme geloofsbe leving, ook voor het eigen charisma van de jeugd. Het kerkelijke onderricht zal niet langer patriar chaal mogen geschieden. Het rapport vraagt om een begeleiding van de ouders bij de religieuze opvoeding van hun kin deren. Velen zien dat hun kinderen zich van het Ontvangst van Bcregovoi in Moskou MOSKOU (AP) De Russische ruim tevaarder Georgi Bcregovoi is gisteren als een held verwelkomd bij zijn aan komst in Moskou na zijn rulmtevluchl met de Sojoez-3. De Russische leiders wachtten hem op op het Vnoekovovliegveld. Zij schudden hem de hand en kusten hem. Andere kosmonauten, Beregovois moeder cn zijn vrouw stonden bij de hoogwaardigheids bekleders om hem te begroeten. Dc menigte Juichte herhaaldelijk en wuifde naar de nieuwe held van het land, die breed glimlachend de plechtigheid over zich liet gaan. Hij is bevorderd tot generaal-majoor. Nieuwe leden Veiligheidsraad NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft Colombia. Finland, Spanje, Nepal en Zambia tot niet-permanente leden van de Veiligheidsraad gekozen voor een termijn van twee jaar beginnende 1 ja nuari 1969. De nieuwe leden komen in de plaats van Brazilië, Canhda, Dene marken, India en Ethiopië, LATE LENTE geloof afwenden en dit is voor hen een smarte- DRONTEN (ANP) In het herten- lijke ervaring, die hen met schuldgevoelens ver- kamP van Swifterbant in Oostelijk-Fle- vult. „Ieder onbevooroordeeld buitenstaander kan voland heeft een gans het gepresteerd echter zien. dat het nict-kerken van de jongere 1 de afgelopen dagen een nest met vijf- generatie niet een gevolg is van een falen van I '«en eieren te produceren. Dergelijk leg hel echtpaar Pieterse maar van een hele reeks ls deze Lijd van het Jaar zeer on- veranderingen op onderscheiden gebieden binnen fiföwoon. De beheerder van het herten - onze cultuur. Ligt het niet op de weg van de Kerk kamp heeft de eieren verwijderd om de om haar leden tenminste die schulden ar te ne- Rans niet de gelegenheid te geven te men. die ze in feite niet hebben?" gaan broeden. Dat zou namelijk in dit j jaargetijde vrijwel zeker de dood van De huidige impasse zal alleen doorbroken kun- do Rans ten gevolge hebben. non worden, Indien de Kerk het karakter krijgt van een open gemeenschap, waarin de dialoog 1 intensief beoefend wordt, Ook moet er in die Kerk i jruimte komen voor exploratie en experiment. Het gezag zal meer een uitnodigend dan een dwingend karakter moeten krijgen. Concreet pleit de commissie voor een duidelijke en reële inspraak van de jongeren in bestaande en nieuwe kerkelijke structuren. Er moet meer contact en samenwerking komen tussen bestaan de organisaties en instituten op het gebied van jeugdbeleid en jeugdpastoraal. Ouders, onderwij zers, leraren, jeugdleiders en pastorale werkers moeten een speciale begeleiding krijgen met het oog op hun werk onder de jeugd In heel de aan pak van het jongerenprobleem moet een goede planning komen en een volledige strategie. Dit vraagt niet alleen om contactpunten op het regionale niveau maar ook om de instelling van j een jeugdsecretariaat bij de Nederlandse Kerk- I provincie en om de oprichting van een Sectie Jeugd in de nieuwe Raad van Kerken. I (ADVERTENTIE) koilll 1 N.V. GEM REINKENSTRAAT 51 ^TEL. 33.42.15 - 39.97.29

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7