SNEL WERK BIJ OVERHEID De rode haan komt per bromfiets EEN ONBEKEND BEGRIP 1 ezond en ekker Oud-minister mr. J. W. Beyen: Pyromaan sticht brand in Blokkerse hooiklampen Voor haastige mens situatie soms wanhopig McCarthy stelt zich achter H. Humphrey Luxemburgse regering is afgetreden EEG-begroting goedgekeurd Man doodde vrouw in kerstnacht Tweede Kamer niet tegen versterking van NAVO Rozebotteljam JjiïhWK-m-r ZWAARDEMAKER GEHEIME DIENSTEN IN WEST-DUITSLAND ZWAAR IN OPSPRAAK WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor haastige mensen is het werken bij de overheid niet direct een genoegen. Snel werken is bij de over heid namelijk een onbekend begrip en voor haastige mensen is deze situatie soms wanhopig. „Dat komt waarschijn lijk, omdat er bij de overheid zo weinig behoefte bestaat om iets af te handelen, iets uit de wereld te helpen. De pa tiënt wordt wel steeds behandeld, maar het is niet nodig, dat hij geneest. Men heeft soms het gevoel, dat dat er hele maal niets toe doet". Aldus schrijft oud minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen in zijn dezer dagen ver schenen boek: „Het spel en de knik kers", dat bij Ad Donker, Rotterdam, uitgegeven is. Het is niet de enige kritische opmer king, die oud-minister Beyen in deze mé moires plaatst tegenover de overheid en het maatschappelijk leven. Maar de ve le bladzijden, die hij in zijn boek aan zijn ministeriële episode wijdt, zijn des te veelzeggender, omdat mr. J. W. Bey en als partijloos minister zitting heeft gehad in de regering, die tussen 1952 en 1956 optrad. Het grootste deel van zijn leven heeft oud-minister Beyen doorge bracht in het vooral internationaal za kenleven concerns en bankwezen en daarom irriteert hem de dikwijls af wachtende houding van de overheid zo sterk. „Als de Kamer of de betrokkene maar een antwoord krijgt, is dat al vol doende en als het antwoord spoedig komt, is het heel mooi". In „Het spel en de knikkers" krijgt de lezer een duidelijk, dikwijls boeiend overzicht van wat zich in het internatio naal leven van voor de oorlog en daar na tot rond 1960 afgespeeld heeft. De moeilijke financiële wereld van voor de oorlog, de NAVO, de Europese instellingen, het monetair fonds, Gaulle en zijn politieke opvattingen, de Amerikanen en hun merkwaardige kijk op Europese aangelegenheden zijn lijvig boekwerk tot een boeiende lectuur samengevat. Dat daarbij de internatio nale financiële wereld de hoofdmoot vormt in zijn mémoires is mr. Beyen niet kwalijk te nemen. Het grootste deel van zijn leven heeft hij hierin aanstaande positie ingenomen. De anekdotes zijn kostelijk van inhoud en betekenis. Over de enorme stapels dossiers, die ministers voorgelegd krij gen bijvoorbeeld. Van Colijn is bekend, dat hij toen hij minister van Oorlog werd, een enorme stapel dossiers vond. „Dit zijn nog niet afgedane zaken", gaf zijn adjudant te kennen. „Daarop gaf Colijn de kamerbewaarder opdracht: „Tel deze dossiers, maak evenzovele stroken waarop je met grote letters „af leggen" schrijft. Breng de hele zaak naar het archief en zorg dat ik ze nooit meer terugzie". Geen dossiers Mr. Beyn overkwam hetzelfde, toen hij in 1952 minister van Buitenlandse Zaken werd. Tussen de nog niet gerang schikte verhuisboel In zijn ambtswoning vond de nieuwe minister een grote hoe veelheid dossiers van Buitenlandse Za ken. Ijlings liet hij daarop aan het mi nisterie weten, dat hij nooit meer dos siers wilde zien. Dan maar een nota'tje van hoogstens anderhalve pagina. „Ik heb vier jaar volgehouden terstond te beslissen", aldus de schrijver. Een andere anekdote uit de twintiger jaren toen de schrijver zijn carrière begon op het ministerie van Financiën. Zijn chef, een hoofdcommies, vertrouw de hem toe, nooit referendaris te wor den „omdat ik geld van mezelf heb". Er was namelijk te weinig geld om iedere rechthebbende te kunnen bevor- Daarnaast opmerkingen van hoge ambtenaren over ministers, zoals een secretaris-generaal van een van de de partementen: „Je kunt die mensen (ministers) geen ogenblik alleen laten, anders begaan ze ongelukken". Of de andere ambtelijke opmerkingen: „Hij (de minister) moet er wel zijn om mee te dreigen, maar hij moet vooral zelf niets zeggen". Overigens is de schrijver wel vol lof over het enthousiasme, groot aantal ambtenaren allerlei belang rijke kwesties aanpakken, want „de mi nister gaat, het departement blijft". Mr. J. W. Beyen is tussen 1952-1956 de helft geweest van het befaamde duo Beyen-Luns. „De twee-ministers-oplos sing heeft in het begin wel eens moei lijkheden opgeleverd.... Die moeilijkheden zijn niet onbekend gebleven. Op het ministerie aan het Plein (Buitenlandse Zaken) hebben de muren niet alleen oren maar ook ton gen". De moeilijkheden waren overigens snel opgelost, vooral toen bleek, dat de werk verdeling tussen de twee ministers uit stekend liep. „Er was steeds een ver antwoordelijke minister in Den Haag. Wij gingen niet samen naar dezelfde vergadering....". Maar intussen waren beide ministers toch van mening, dat de oplossing niet langer dan vier jaar had kunnen wer ken. Tenslotte schrijft de diplomaat, die mr. J. W. Beyen altijd geweest is, ook voor zijn ministerschap en zijn ambas- sadeurspost in 'Parijs: „Wij 'Nederlanders denken veel te veel aan de knikkers en te weinig aan het spel. Wij houden te lang vast aan posities, die we toch prijs moeten geven, wat de tegenpartij ook wel weet: „Wij geven pas iets op als de ander er niets i (Van een onzer verslaggevers) BLOKKER De rode haan komt in Blokker per bromfieU Tot deze wakkere veronderstelling is de opperwachtmeester van de rijkspolitie in het West- friese dorp gekomen, nadat hij zondagavond voor de vijfde maal in korte tijd moest uitrukken voor een brand in een hooiklamp. „Op weg naar de brand kwam Ik een jongeman tegen op een rooie brommer. Dat vond ik vreemd. Iedereen gaat toch even kijken als hij er langs rijdt, al is het maar voor tien minuten. Omdat de mensen zaterdagavond ook al een verdacht figuur op een brommer hebben gezien, ben Ik omge draaid en hem achterna gegaan. Maar hij maakte zich snel uit de voeten, ik heb hem niet meer kunnen vinden". Het is in Blokker voor iedereen duidelijk, er is een pyromaan aan het werk. Vijf branden in enkele maanden, waarvan drie in de laatste week, die kun nen niet door hooibroei zijn veroorzaakt. De politie heeft daarvan ook geen enkel spoor kunnen vinden. Wel is er bij het onderzoek iets anders opgevallen: het vuur ontstaat steeds aan de zijde waar de wind er het meest vat op heeft. De bevolking is ongerust, de boeren wier hooiklampen en -vijzels nog niet zijn afgebrand, zelfs beangstigend In de deuropening van een vrij nieuwe boerderij aan de Langedorpsstraat vertelt mevrouw Broerse: „Ik heb er vannacht gewoon slecht van geslapen. Steeds dacht ik, nu komt die rare vent bij ons. Ik ben pas gerust als ze hem te pakken hebben" Wat dat laatste betreft, is de politie nog weinig op timistisch. „Ik kan wel hele nachten de wacht hou den, maar dait blijft je aan de gang. Het kan best zijn dat die man pas weer over een week of «es komt opdagen". Dat er een brandstichter aan het werk is. daar is ook de opper vast van overtuigd. Hij is de mening toegedaan dat de brandstichter (pyromaan vind ik zo'n groot woord") zijn zaakje goed voorbereidt. „Het is", zegt de opper in zijn bureau, „zeker geen kwestie van een lucifer aansteken om het hooi in brand te krijgen. Het is aan de buiten kant namelijk nat. Je zal eerst een gaatje moeten „boren". Als het eenmaal brandt gaat het aanvanke lijk nog maar langzaam. Ik kan me best voorstellen dat de mensen op de weg het pas een hall uur later ontdekken, vooral als het aangestoken is aan de kant die van de weg is afgekeerd. Het is overigens zeer moeilijk om een bewijs van brandstichting te vindon. Maar een ding weten we zeker, hooibroei is het niet". Tot dusver zijn alleen „vrijstaande", goed verzekerde hooimijten de lucht ingegaan. Boeren die het mooi dicht bij hun berderij hebben opgeslagen, zijn door de gebeurtenissen in het afgelopen weekend echter danig geschrokken. Want Blokker houdt zo langzamerhand niet veel vrijstaande mijten meer over Een van de boeren aan de Dwarsstraat vertelt: „Die eerste brand heb ik zelf gezien. Naar mijn mening wat dat kinderwerk. Ik zag jongetjes wegrijden op de fiets. Die hebben natuurlijk met vuur gespeeld. Maar die laatsten zijn vast en zeker door een pyromaan aangestoken. Het was midden in de nacht, dat kan niet door kinderen zijn gebeurd. En hooibroei, dat weet ik zeker, is het ook niet geweest. De hooimijten van de betrokkenen waren zeer goed, je kon er zo doorheen steken. Als het hooibroei zou zijn geweest, was het niet gelukt". Extra bewaking- „Ik kan toch moeilijk de hele nacht opblijven", zegt de boer. „Bovendien het is alle maal goed verzekerd. Het blijft natuurlijk een ver velende zaak. Ik heb al heel wat mensen gesproken, die erg bang zijn en bij hun hooi willen waken. Maar wie weet wanneer die vent terugkomt?" Angstig Blokker wacht af. STUDENTEN DRONGEN INDONESISCH CONSULAAT BINNEN AMSTERDAM (ANP) Vier jonge lui zijn dinsdagmiddag omstreeks kwart voor zes het Indonesische consulaat- generaal In de Brachthuijzerstraat in Amsterdam-Zuid binnengegaan, waar zij de consul te spreken vroegen. Geestverwanten van hen stonden bui ten met een spandoek en enkele kar tonnen borden met onder meer het opschrift „Soeharto moordenaar". De vier jongelui vormden „een delegatie", twee hunner zijn lid van de vereni ging van vooruitstrevende studenten „Pericles" en twee van het communis tische algemeen Nederlands jeugdver- bond. De consul kregen zij niet te spreken, maar hun werd te verstaan gegeven het consulaat te verlaten, dat zij echter weigerden. Ook steun van mevrouw King WASHINGTON (Reuter) Senator Eugene McCarthy, die op de democra tische partijconvenlic in Chicago werd verslagen als kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, heeft gisteren eindelijk zijn keuze bekendgemaakt. Bij de verkiezingen van dinsdag a.s. zal hij vice-president Humphrey steu nen. Hij heeft er bij zijn aanhangers op aangedrongen hetzelfde te doen. Ook mevrouw Coretta King, de weduwe van dominee King, heeft gisteren haar steun aan Humphrey gegeven, omdat hij de Idee van „één gemeenschap van blan ken en niet-blanken" het meest was toegewijd. Het betekent een belangrijke steun in de rug voor de democratische kan didaat, die steeds meer van zijn ach terstand op de republikeinse kandidaat Nixon inloopt. McCarthy is van mening dat zijn opvatting over de beëindiging van het Vietnamese conflict nog steeds veel verder gaat dan die van Hum- Prof. Bernstein overleden MOSKOU (AFP) Naar de Pravda meldt is professor Sergei Bernstein, een van de meest vooraanstaande Russische wiskundigen, op 26 oktober overleden. Hij is 89 jaar geworden. Prof. Bernstein, drager van de Stalin- prijs, heeft naam gemaakt door zijn on derzoekingen op het gebied van de diffe rentiële vergelijken en van de waar schijnlijkheidstheorie. phrey, maar Humphrey had, naar zijr mening, een beter inzicht in de binnen landse problemen van de Verenigde Staten dan Nixon. De mening McCarthy werd door mevrouw King ge- Het optimisme van Humphrey zijn kansen van dinsdag 5 november groeit voortdurend. „Mijn campagne wint aan kracht en tempo, elke mi nuut", verklaarde Humphrey tijdens zijn reis door Pennsylvania. „De ko mende zeven dagen zullen de langste zeven dagen zijn uit 't leven van de heer Nixon". Humphrey doet pogingen in ieder geval in twee van de volgende drie staten te winnen: New York, Ca- lifornië en Texas. Verder concentreert hij zijn activiteiten op andere staten die veel kiesmannen opleveren: Ohio, Illinois, New Jersey en Pennesylvania. Toch discussie bijeenkomst in Amsterdamse universiteit AMSTERDAM (ANP) In een der collegezalen van het universiteitscom plex Oude Manhuispoort te Amsterdam is gisteravond onder verantwoordelijk heid van de ASVA een door de scho- lierenkernwerkgroep west in samenwer king met de plaatselijke afdeliing van de Socialistische Jeugd van Nederland (SJ) en de studentenvakbeweging een discussie-avond gehouden over het „on- derwijsfront". Ruim 80 jongeren, voor de helft studenten, namen er aan deel. Voor deze bijeenkomst wa6 geen toe stemming aan de rector-manificus ge vraagd. LUXEMBURG (AFP) De Luxem burgse regering is afgetreden, zo is of ficieel in Luxemburg bekendgemaakt. De regering, die gevormd werd door een coalitie van christen-socialen en so cialisten, stond voor onoverkomenlijke sociale moeilijkbeden. Deze nieuwe regeringscrisis is de twee de in twee jaar tijd. In 1966 viel de re gering wegens het afschaffen van de mi litaire dienstplicht. De huidige crisis is veroorzaakt door salariseisen van amb tenaren en uit de particuliere sector ter hoogte van ongeveer 500 miljoen Bel gische frank, terwijl de begroting-1969 al een tekort van 225 miljoen vertoont. Toestand van Papandreoe sr kritiek ATHENE (Reuter) De toestand van de Griekse oud-premier George Papan dreoe is kritiek, zo heeft een woordvoer der van het ziekenhuis waar de tachtig jarige wordt verpleegd dinsdagavond meegedeeld. Papandreoe heeft voor de tweede maal binnen zes dagen een in wendige bloeding gehad. Hij werd vori ge week donderdag opgenomen. BRUSSEL (ANP) De Europese mi nisterraad heeft dinsdag in Luxemburg met meerderheid van stemmen de EEG- begroting voor 1969 goedgekeurd, die voorziet, in uitgaven tot in totaal ruim negen miljard gulden, dat Is 18 procent meer dan dit jaar. Alleen de Fransen stemden tegen. Het leeuwendeel van de begrotingsgel- den is bestemd voor de landbouw (8,6 miljard gulden dat is 19 procent meer dan dit jaar). De rest is bestemd voor gewone administratieve uitgaven (420 miljoen dat is 10,5 procent meer dan dit jaar) en het Europese sociale fonds (circa 120 miljoen gulden dat is 36 procent meer dan dit jaar). De ministerraad heeft voorts inge stemd met een salarisverhoging voor de Europese ambtenaren van vier procent met ingang van 1 oktober j.l. en een tweede verhoging van 3,3 procent met ingang van 1 januari aanstaande. Van de 130 nieuwe ambtelijke posten, die de Europese commissie voor het volgende jaar had gevraagd, hebben de ministers er slechts 30 willen goedkeu- Acht jaar geëist ARNHEM (ANP) De officier van justitie b(j de rechtbank in Arnhem, J. H. C. Pieters, heeft acht jaar gevan genisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering geëist tegen de 40-jarige Edenaar zonder beroep Joop V. wegens doodslag. V. zou ln de kerstnacht 1967 z(jn juist 32 jaar geworden vrouw Koosje met een mes van het leven heb ben beroofd. De verdachte ontkende zijn vrouw op zettelijk te hebben gedood, de hele dag waren er spanningen tussen het tweetal. Deze ontlaadden zich 's avonds na het optreden van Toon Hermans op de t.v. in een heftige ruzie- Volgens verdachte zou Koosje een mes hebben getrokken, dat zij tevoren uit zijn overjas zou heb ben gehaald. Tijdens een worsteling heeftz ij, aldus de verdachte, zich zelf in de hals geraakt. Dit heeft hij niet kunnen constateren, omdat hij tevoren het licht had uitgedraaid. Ook de licht jes van de kerstboom had hij uitgedaan- Later heeft hij zijn vrouw naar de slaapkamer gedragen; zij moest waar schijnlijk toen al aan bloedverlies zijn overleden. De volgende morgen maakte zijn jongste zoontje hem attent op bloed op het behang in de huiskamer. Hij heeft zich toen gemeld bij de politie. Overeenkomstig zijn voortdurend vol gehouden verklaringen kon hij ook toen niet geloven dat zij werkelijk was overleden. De officier noemde in zijn requisitoir de verklaringen van de verdachte verre geloofwaardig. Buren hebben na melijk gezien dat de lichtjes van de kerstboom nog tot diep in de nacht heb ben gebrand. Hij moet dus hebben gezien hoe ernstig zijn vrouw er aan toe was. De bloedspatten op het behang wijzen er op met hoeveel kracht verdachte heeft gestoken. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich gisteren niet willen uitspreken tegen verster king van de NAVO. Ook heeft zij dc regering niet willen binden om voor de vergadering van de NAVO-ministcrs eerst overleg met de Kamer te voeren. Gesteund door de P. v. d. A. en D'66 had de Radikaal Aarden voorge steld dat de Kamer voor do bijeen komst van NAVO-ministers gelegenheid krijgt zich over het standpunt van de regering uit te spreken. Dat werd ver worpen omdat de regering niet met gebonden handen het overleg mag in- Na de NAVO-besprekingen heeft de Kamer altijd nog gelegenheid zich over het standpunt van de regering uit te laten. De beslissingen in de bijeenkomst van NAVO-ministers ge beuren onder voorbehoud van goedkeu ring door de parlementen achteraf. V rouw gedood bij frontale autobotsing APELDOORN ANP). By eetl fron tale botsing tussen twee personenauto's op de Amersfoortaeweg btf Apeldoorn Is een 38-Jarlge vrouw op slag gedood, tor een 53-Jarlge man zware verwondingen opliep. Voorts waren er drie minder zwaar gewonden. Het ongeluk gebeurdew toen een per sonenauto, bestuurd door een 24-jarige dames, die vermoedeiyk werd verblind, op de linker weghelft terecht kwam. Prins Claus liep tijdens een werk bezoek aan Twente even aan bij oma Roerink (78), die trots het hoge gezelschap haar boerderij en landbouwbedrijf liet zien. ADVERTENTIE vol natuurlijke vitamine C Alain Delon weet niets over moord op Markovic PARIJS (AP) De Franse filmster Alain Delon heeft gezegd dat hij niets weet van de omstandigheden van moord op zijn stand-in, chauffeur en wacht, Stefan Markovic. Markovic, een 31-jarige Joego-SIavi- sche vluchteling, werd op 1 oktober ge vonden in een jutezak op een vuilstort plaats nabij Parijs. Lijkschouwing wees uit dat Markovic door een kogel in zijn hoofd was gedood. Delon en zijn vrouw, Nathalie Delon, zijn in verband met deze moord langer dan 17 uur door de politic verhoord. Drie onbekende mannen, onder wie een 53-jarige Corsicaan, die door de afde ling Narcotica gezocht werd, worden door de politie vastgehouden. In zijn eerste openbare verklaring over de moord zei Delon dat hij op 8 auRUs- tus uit Frankrijk was vertrokken en Mar kovic nooit meer had gezien. „Ik weet niets over de oorzaak van zijn dood", Sidewinder als vrachtgoed naar Moskou BONN (AP) Hoe het mot de Westduitse veiligheid is gesteld is ge bleken door de onthulling hoe gemakke lijk het is een drie meter lange Side winder raket te stelen en deze naar Moskou te smokkelen. Procureur-gene raal Ludwig Martin vertelde op een persconferentie in Karlsruhe dat de raket als gewone luchtvracht naar Mos kou was gegaan nadat reeds eerder twee zeer geheime navlgatie-instrumen- ten door een passagier „de heer mee naar Moskou waren ge- „De heer X" bevindt zich evenals de Starfighterpiloot sgt.-majoor Wolf Dietharde Knoppe en de in Polen ge boren Josef Linovskl in hechtenis. Bondskf nselier Kurt Kiesinger, zal tezamen met zijn vice-kanselier, de minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt persoonlijk de leiding op zich ïn van een onderzoek naar de Westduitse veiligheidsdiensten. Deze zijn in opspraak gebracht door een aantal spionagezaken, sterfgevallen en het verdwijnen van hoge en lagere militairen en regeringsfunctionarissen. Kiesinger en Brandt zullen een rap- Kamerlid vraagt steun voor vader Versluis DEN HAAG (ANP) Het Eerste- Kamerlid mr. M. J. H. van Wijk (P.S.P.) heeft de minsters van So ciale Zaken en Volksgezondheid en van C.R.M. gevraagd de vader van Mia Versluis het meisje dat na een operatie reeds tweeëneenhalf jaar bewusteloos is financiële bijstand te verlenen. In dit uitzonderlijk geval, aldus mr. Van Wijk. gaat het niet aan dat iemand die als rechtschapen vader heeft gereageerd, lasten moet dragen die, aldus persberichten, zijn krachten kennelijk te boven gaan. port ontvangen dat wordt opgesteld door staatssecretaris Karl Carstens, die bo zig is de hoofden van de drie veilig heidsorganen B.N.D., M.A.D., en B.A.V. te verhoren. De Bayern Kurier schreef gisteren dat schout-bij-nacht Hermann Lüdke, die vijftien dagen geleden doodgescho ten werd aangetroffen, het slachtoffer zou kunnen zijn van een geraffineerd communistisch komplot om wantrouwen onder de NAVO-landen te zaaien over de betrouwbaarheid van West-Duitsland als bondgenoot. LUdke heeft een mi crofilm met uiterst geheime NAVO- documenten laten ontwikkelen. Martin zei dat het nog niet vast staat of Lüdke zelfmoord heeft gepleegd of dat hij mogelijk het slachtoffer geworden is van een ongeluk op jacht. De Bayern Kurier, welk blad uitge geven wordt door de m: ister van Fi nanciën Franz-Josef Strauss als leider van de Beierse vleugel van de chris ten-democraten, houdt er rekening mee dat de affaire LUdke is geënscenseerd en dat hij door communistische agen ten uit de weg is geruimd. Het blad meldt dat Lüdke, die tot zijn aftreden op 30 september plaats vervangend chef van het bevoorra dingsplanbureau van Shape was, reeds eerder eens door communistische agen ten was benaderd en toen daarvan melding aan zijn meerderen had ge- „Het Is In tegenspraak met de ge woonte bij alle geheime diensten ter wereld dat een spion of een agent een film laat ontwikkelen voordat hij deze aan zijn opdrachtgever doorgeeft. Het idee dat hij dergelijk filmmate riaal toevertrouwde aan een gewone fotozaak is absoluut absurd". Het blad vindt dat het bewijsmateriaal tegen LUdke „te volmaakt" was, omdat op de microfilm zelfs een opname stond van zijn auto waarop het bord te zien was. Zinspelend op mogelijke moord in plaats van zelf moord of een ongeluk schreef het blad dat Lüdke „waardeloos voor elke buitenlandse agent door zijn optreden was gewordenmaar hij was zeker een gevaar, omdat hij waarschijnlijk agenten kende". (ADVERTENTIE) Spit, Spierpijn I en reumatische pijnen wrijft U eveneens we* met DAMPO

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5