Bijzondere school krijgt minder geld dan de openbare DAALDEROP Van concilie komt niet veel terecht vlees eten is verantwoord eten«. Kritiek op begroting Spiro Agnew in conflict met N.Y.T. YS-schip bij Hongkong beschoten r Italiaanse socialisten in gevecht CONCILIECOMMISSIE OVER NIEUWE ZEDELIJKHEID Mens op weg naar vrijheid schept eigen normen Scheepsbrand in Keulen Limburgs beraad over taak gehuwde priester Executies in Indonesië Kardinaal Suenens ongerust Rome zet klok terug Humphrey valt Nixon aan Dominicanen staan achter Schillebeeckx DINSUAG 29 OK'iÜlSüjh 1968 DE T.ETDSE (X)URANT x-aoiNA 9 DEN HAAG (ANP) De leden de onderwijscommissie van de Tweede Kamer hebben een uitvoerige brief ont vangen van de Nederlandse katholieke schoolraad (NKS) over de onderwijsbe groting van minister dr. G. H. Veringa. Volgens de NKS laat de samenwerking van de overheid met de organen vai onderwijs zelf te wensen over- Er is voorts een groeiende financiële achter stelling van het bijzonder onderwijs bij het openbare geconstateerd. De NKS dringt ook aan op een beleid tot perma nente vernieuwing van het onderwijs. Hij acht voorts de regeling van de scholen bouw onbevredigend. In de NKS is 40 het Nederlands on derwijs, buiten het universitaire, ver tegenwoordigd door de landelijke orga nisaties van zowel schoolbesturen, schoolleiders, docenten als oudere, als mede door het episcopaat Met name voor gemeenten schijnen overheidskassen beschikbaar te zijn allerlei noodzakelijke voorzieningen het onderwijs, zonder dat ook het bijzon der onderwijs in staat wordt gesteld die voorzieningen te treffen. Hierdoor dreigt de financiële gelijkstelling van het derwijs in gevaar te komen vindt de NKS- Volgens de NKS is de vernieuwing van het onderwijs geen eenmalige zaak. Zij moet gericht zijn op het doorbreken van verstarringselementen in het onder wijs en op het verbeteren van de be schikbaarheid van onderwijsvoorzienin gen. Democratisering en vernieuwing het onderwijs grijpen in elkaar. De NKS PASADENA (Reuter) De Republi keinse kandidaat voor het Amerikaan- vice-presidentschap, gouverneur Spl- Agnew van Maryland, heeft veront waardigd de beschuldigingen van de New York Times tegengesproken, vol lens welke hij onfatsoenlijke financiële paktijken zou hebben bedreven. Hij noemde het bewuste hoofdartikel, irin werd gezegd dat hij ongeschikt i voor de op een na hoogste rege ringspost „de grootste stommiteit uit de campagne". Het kwam neer op laster, dat bleek duidelijk uit het feit dat het blad tot een week voor de presidentsver kiezingen had gewacht met het doen van deze onjuiste beschuldigingen, zei gou- verneur Agnew. De New York Times had enkele da gen geleden onder andere geschreven dat Agnew eens met enkele andere zaken een stuk grond had aangekocht waar- ?r mogelijk en weg naar een brug komen te lopen. Als gouverneur had hij de route over dat land goedgekeurd, naar onder druk van de publieke opinie ater zijn aandeel van de hand gedaan. Iet blad verweet hem ook dat hij gou verneurschap had gecombineerd met het directeurschap van de Chesapeake Na- ional Bank. WASHINGTON (Reuter) Een Chi- kanonneerboot heeft het Ameri- ise koopvaardijschip „Thunderhead" met raketten onder vuur genomen toen it door 't Lima-Kanaal de haven van Hongkong binnenvoer, zo heeft de woord- ïoerder van het ministerie van Buiten- Bndse Zaken in Washington, Robert IcCloskey, meegedeeld. De „Thunder- lead" negeerde een order om bij te Iraaien en slaagde erin de haven vei- lg binnen te komen. wijst in dit verband op de te hoge leer lingenschalen, de te hoge basistabellen voor het voortgezet onderwijs en de voldoende bij schol i ngsmogelij kheden voor docenten. Een beklemmend gebrek aan ruimte voor eigen creativiteit blijft bestaan door het huidige systeem tot fi nanciering van de scholen bouw. Ook hierin spelen de gemeenten een rol ADVERTENTIE E en Daalderop elektrische ra diator is geweldig om grote ver trekken in de winter bij-te-ver warmen 'en keuken, kinder-, studeer- en slaapkamer geheel te verwarmen. Zo'n radiator is doelbewust niet met water of olie gevuld. Daardoor verwarmt hij ook eerder, sneller, vlugger. Denk niet dat hier sprake, is van 1 radiator. Daalderop maakt maar liefst 10 typen voor u om uit te kiezen. Verplaatsbare en muurradiato ren. Hoge en lage modellen. Van 500-2000 Watt Met of zonder regelschakelaar. Desge wenst door 'n thermostaat te bedienen. Mogelijkheden genoeg zoals u ziet. En de prijzen? Verrassend laag: van ƒ54.- tot ƒ159.- 't Is eigenlijk geen geld voor zo'n degelijke Daalderop Radiator ROME (AP) Op het congres van de Italiaanse socialisten partij zijn af gevaardigden gisteravond slaags ge raakt. Pro-communistische afgevaardig den, die stukken uit het strijdlied „De Rode Vlag" zongen, probeerden het spreekgestoelte te bestormen en zich meester te maken van de microfoons. Zij werden door politie en andere afge vaardigden weggesleurd. Het congres heeft nu reeds vijf dagen tevergeefs gezocht naar een formule om weer toe te treden tot een regeringscoa litie van het centrum met links. Het wordt door een kleine duizend afgevaar digden bijgewoond in het Romeinse con grespaleis. Aangezien het uitgesloten wordt ge acht dat het congres nog overeenstem ming zal bereiken over een compromis zal een besluit over de toekomstige hou ding van de partij waarschijnlijk ver schoven worden tot na het congres van de christendemocraten dat 6 november begint. Het congres heeft nu reeds vijf dagen tevergeefs gezocht naar een formule om weer toe te treden tot een regeringscoa litie van het centrum met links. Het wordt door een kleine duizend afgevaar digden bijgewoond in het Romeinse con grespaleis. Aangezien het uitgesloten wordt geacht dat het congres nog overeenstemming zal bereiken over een compromis zal een besluit over de toekomstige houding van de partij waarschijnlijk verschoven wor den tot na het congres van de christen democraten dat 6 november begint. De pro-communistische groep in de partij, die onder leiding staat van Ric- cardo Lombardi, wil onder geen beding herstel van de regeringscoalitie met de christen-democraten NATUURWETTEN TEGENNATUURLIJK (Van onze correspondent) UTRECHT De Kerk heeft de verplichting, zich opnieuw op de zedelijke beginselen te bezinnen en aansluiting te zoeken bij het moderne levens gevoel. Daarbij moet zij zowel de zedelijke auto nomie van de mens als zijn evangelische vrijheid benadrukken. Concrete gedragsregels zijn nodig, om de afstand tussen gr andinspiratie en concrete omstandigheden te helpen overbruggen. De wijze, waarop de vele vormen van gezag functioneren, dient nader te worden onderzocht. de vderde concüiecomrmiissie. diie staat van prof. dir. R. C. Kwant, augustijn. Het rapport begimit met de omwen telling te s oorlog als „bepaald door een theologisch berede neerd systeem van idealen en normen, opgelegd door een autoritair leergezag en gericht op het behoud van de kerioelijke en burgerlijke orde, alsmede op het bevorderen van een individuele, vergeestelijkte heiligheid". De nieuwe morele ge zindheid gaat uit van de werkelijkheid en van de eigen ervaring, laait ruimte voor de langzame verwerkelijking van het goede, voor experiment, voor zwakheid en falen. Zij laat zich niet meer leiden door voorschriften en reglementeringen, maar door de evangelische inspiratie. Zij streeft niet zo zeer naar het heilige als wel naar het humane, is meer mensgericht dan Godgericht, heeft een gemeenschapskarakter en is sterk ge richt op het goede van deze wereld. Het rapport meent, dat het geloof niet in strijd is met een gepast zelfbewustzijn, integendeel „de betekenis van het geloof is juist, dat het ons insprireert tot vertrouwen in eigen kracht, tot een verwerkelijken van menselijk kunnen, waaraan, omdat het >im genade goddelijk kunnen is, uitein delijk geen grenzen zijn gesteld". Het geloof is in strijd met de vrijheid, integendeel, deze wordt de gelovige juist geschonken „als cre atief venmogen om zelf de wetten en normen te ontwerpen, waarmee wij het ons beloofde hedl, de vrijheid der kinderen Gods, kunnen verwerke lijken". Het rapport erkent geen absolute, sacrosancte wetten, waaraan ieder mens In elke situatie zich zou moeten onderwerpen. „Het absoluut, voor altijd en overal geldig stellen van onze Inzichten ls juist het meest tegennatuurlijke, dat wU mensen kunnen doen". Met name In de sexuele ethiek zijn in het verleden, aldus het rapport, zogenaamd absolute normen gesteld, die door de moderne menswetenschappen als gedeeltelijk onjuist zijn onderkend voor de situatie waarin w(J nu leven. Het zedelijk ideaal van de moderne mens staat in het teken van die area/taviteit. „Zijn hart openen voor wie men ontmoet, het steeds weer maken van een niieuw begin, het gaan staan aan de noden die men bespeurt, het kwaad vergeven waar verhoudingen kunnen worden hersteld, daar bij een strikte eerlijkheid vinden omtrent zichzelf en desondanks hot schijnbaar onmogelijke voor mogelijk blijven houden: ddt zijn opgaven van verlossing en zeLfwarding, die het uiterste kunnen vragen". Is dit een specifiek Christelijk ideaal? Het natpporl noemt deze vraag volstrekt onbelangrijk en geeft er een negatief antwoord op. Het zriot het evan gelisch ethos alls een ethos van menswaardigheid, dait gelijkelijk voor allen geldt en door allen wondt nagestreefd. Indien Christenen en niet- Christenen in hun zedelijk oordeel van elkaar verschillen, zal de christen „bij zichzelf te rade- móeten gaan of hij de bijbelse boodschap niet verkeerd heeft verstaan, zoals in het christendom reeds zo dikwijls het geval is geweest". De moderne mens laat zich bij zijn morele oriën tatie meer door spontaan aanvoelen leiden dan door redeneringen. „Maar dat existentieel aan voelen heeft \-oortdurend steun, aanvulling «n correctie nodig van concrete regels, die op een gezamenlijk verantwoorde redexie berusten en door een gezamenlijk erkend gezag worden ge sanctioneerd In deze normen zit een gestadige ontwikkeling. Sommigen worden afgebroken, an deren kamen op. Men is steeds me<r gaan twij felen aan de volstrektheid van een aantal zede lijke regels. Hot geweten zal ieder de eigen weg moeten wij zen- De Kerk moet, aldus het rapport, „ophouden met de prediking van een verouderde en ontmoedigen de moraal en daar tegenover de waardigheid van de mens en de wogen tot heil in een helder licht stellen". Zij zal ook orde moeten brengen in eigen huis. door alles uit te binnen wait met menselijke vrijheid en waardigheid in strijd is. Zij zal niet alleen woorden, maar ook doden moeten laten Het rapport noemt dan de belangrijkste opgaven van deze tijd: samenwerking tussen de volkeren, hulp aan minder ontwikkelde gebieden, bevor dering van de mondigheid van alle mensen, hulp aan vereenzaamdenoplossing van het rassen probleem, verbetering van de volksgezondheid, strijd tegen de consumptiementaliteit in onze welvaartsstaat en bevordering van een gezond gezinsleven. Doorlichting van geheime diensten in Duitsland BONN (AFP-Reuter) De Westduit- bondskanselier Kiesinger en vice-kan- selier en minister van Buitenlandse Za ken Willy Brandt zullen persoonlijk deel nemen aan het onderzoek naar de spio- nageaffaires, die de laatste tijd aan 't licht zijn gekomen, de zelfmoorden van hoge officieren, en de werking van de geheime diensten. Binnenkort zal over deze zaken tij dens een persconferentie een standpunt worden kenbaar gemaakt, Dit heeft re geringswoordvoerder Konrad Ahlers be kend gemaakt. Kiesinger en Brandt zul len als eerste stap een ontmoeting heb ben met de hoofden van de contra spionagediensten. „Tot nu toe is niet ge bleken dat al deze zaken verband met elkaar houden", aldus Ahlers. WG-KRUIS TEGEN ZEDENPREKEN UTRECHT (ANP) De nationale fe deratie „het Wit-Gele Kruis" (r.-k.) heeft een circulaire opgesteld, bestemd voor alle verpleegsters en functionarissen, met betrekking tot de gezondheidsvoorlich ting over huwelijk en gezin. Hierin wordt gesteld, dat uit de voorlichting, die de functionarissen van het Wit-Gele Kruis geven, duidelijk moeten blijken, dat iedere vorm van angst of dwang voorkomen moet worden en dat de na druk bU die voorlichting moet liggen op de vrijheid bij het nemen van een per soonlijke beslissing. Degenen, die om informatie of advies vragen, moeten zo betrouwbaar mogelijk worden ingelicht, over de medische en ethische zowel als over de geestelijk- hygiënische aspecten. De voorlichters moeten op dit terrein bijblijven. Volgens het Wit-Gele Kruis houdt dat in, dat ze nu in hun informatie ook de encycliek Humanae Vitae moeten betrekken, even als de reactie van de Nederlandse bis schoppen daarop, waarin o.m. wordt ge wezen op de vele factoren, die naast de encycliek het persoonlijk geweten bepa len. Voorschrijven of zedepreken moet worden vermeden. KEULEN (DPA) Een scheepsbrand heeft de afgelopen nacht in Keulen voor miljoenen schade aangericht. Kort na middernacht was door onbekende oor zaak brand uitgebroken aan boord van het passagiersschip „Frieden" van de Keulen-Düsseldorfer Rijnscheepvaart maatschappij. In korte tijd breidde het vuur zich over het hele schip uit. Toen de brandweer arriveerde laaiden de •lammen al hoog op. De brand zelf was ia andrhalf uur bedwongen. Twee an dere schepen van dezelfde maatschappij langszij gemeerd, hebben ook aanzien lijke schade opgelopen. Een van de nieuwste snufjesdie zijn te zien op Fiarex 1968 in de RAI in Amsterdam te deze draagbare video-bandrecorder en cameraset. Voor 5900 gulden kan men met dit draagbare appaaat dat t kilo weegt beeld, en geluidsopnames maken. Gelijke rechten van vrouw op priesterambt i correspondent) ROERMOND Op de begin decem ber te houden eerstvolgende vergade ring der 24 pastoor-dekens van het bis dom Roermond, onder voorzitterschap de bisschop, mgr. P. Moors, zal de tekst worden besproken van een resolu tie uit de westelijke mijnstreek die de volgende vier punten omvat: 1. Het openen van de mogelijkheid dat gehuwden priester kunnen worden. 2. Het scheppen van mogelijkheden tot het behouden van huwende priesters geschikte pastorale taken. 3. Een duidelijke en meer positieve op stelling van het bisdom tegenover het part-time-priesterschap. 4. Een duidelijke erkenning van gelijke rechten van de vrouw op het ambt van priester. De tekst van deze resolutie is opge steld tijdens een voorbespreking, waar- hebben deelgenomen: deken Breukers uit Susteren, deken Frissen uit Geleen, deken Keulen uit Schlnnen, alsmede de iervoor uitgenodigde theologen-pastors, P. Heggen en dr. P. van den Baar. is de bedoeling dat deze resolutie nt als basis voor het gesprek van de pastoor-dekens van het hele bisdom toermond. In deze vergadering komt het onder werp „priester worden In de Kerk van morgen" aan de orde. De dekens der westelijke mijnstreek zijn van mening dat theoretiseren of theologiseren over dit onderwerp vrij zinloos is na alles wat hierover reeds op zo voortreffelijke wijze is gezegd en geschreven. Zij menen dat de eerstvolgende dekensvergadering een duidelijk plan van handelen met betrekking tot de priester van morgen moet opstellen. Het liefst zouden zij zien, dat de vrgadering zich in een stemming over de vier punten en resolutie zou uit spreken en dat ze zo tot een reëel werk plan van het bisdom zou worden. Drie jaar cel voor ontvoerder van politieagent ROTTERDAM (ANP) De 24-Jarlge Rotterdamse lithograaf Rudolf Th, K. die op 1 juni dit jaar een Rotterdamse politieman in diens eigen politieauto ont voerde is door de rechtbank te Rot terdam veroordeeld tot een gevangenis straf van drie Jaar met aftrek van voor- DJARKARTA (Reuter) In Indone sië zijn vier voormalige communistische leiders en een generaal voor het vuurpe loton terechtgesteld, so hebben militai re kringen in Djakarta meegedeeld. De vijf mannen waren ter dood ver oordeeld wegens hun aandeel In de mis lukte staatsgreep van 1965. De- Russi sche president, Podgorni, had op het laatste moment nog een beroep op pre sident Soeharto gedaan de levens van twee van hen te sparen, maar het Indo nesische staatshoofd gaf daar geen ge- GRAZ (KNP) Kardinaal Suenens. aartsbisschop van Mechelen en primaat van België, heeft tijdens een rede, die bij voor het Katholieke Vormingswerk te Graz gehouden heeft, zijn onvrede uit gesproken met de toestand die op en kele wezenlijke gebieden In de naconci- liaire tijd binnen de Kerk heerst. Een van die punten is de uitoefening van 't leergezag in de Kerk. Daarover zei kardinaal Suensens: „Niemand zal de beslissende rol aan vechten, die de Herder van Rome en in de Kerk uitoefent. Maar men moet ln de 20ste eeuw wel degelijk de vraag stellen of het welzijn van de Kerk in deze tijd niet vraagt om een veel grotere zelf standigheid van de bisschoppen en op de goede gang van zaken ln de Kerk niet veel meer gebaat zou zijn met een sys teem, waarbij de bestuursmacht bij de bisschoppen komt te liggen en niet uit sluitend in Rome geconcentreerd is". Naar aanleiding van de strakke gren zen, die de Paus onlangs aan individuen en bisschoppenconferenties stelde met T oog op de liturgievernieuwing in de Eén bond van katholieke middenstanders DEVENTER (ANP) De aartsdiocesa ne katholieke middenstandsbond, die In de Deventer schouwburg zijn CO-Jarig Jubileum vierde, besloot met algemene stemmen tot opheffing van de bond en opgaan In „het Nederlands katholiek onderncmingsverbond-noord" door het aangaan van een fusie met de Interdio cesane katholieke middenstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotetrdam. Het NKOV-noord zal na 1 januari 1969 de enige organisatie van katholieke mid denstanders zijn boven de grote rivieren. Voorzitter G. F. Boere toonde zich geen voorstander van het samengaan met de algemene organisatie- AKRON (AP-AFP) Hubert H. Hum phrey heeft de laatste week van zijn campagne geopend met de beschuldi ging, dat de republikein Richard M. Ni xon „een toenemende mllltalrisering van het Amerikaanse leven en de Ame rikaanse buitenlandse politiek bepleit". De steeds optimistischer wordende Humphrey sprak in Akron, het centrum van de autobandenfabricage ln de staat Ohio, die rijk is aan klesmanstcmmen, maar zich volgens vele opiniepeilingen ln het Nixon-kamp bevindt. Humphrey zei dat zijn tegenstander een spel bedrijft met de nationale vei ligheid. Nixon zou aandringen op een krankzinnige verscherping van de kern bewapeningswedloop, en een toenemen de milltairisering van het Amerikaanse leven en de buitenlandse politiek beplei ten. De negerpredikant Ralph Abernathy, de opvolger van Luther King, heeft ln Baltimore bekendgemaakt dat zijn orga nisatie voor gelijke burgerrechten zich achter de kandidatuur voor het Ameri kaanse presidentschap van Hubert Hum phrey zal stellen. Abernathy zei dat de democraten de verkiezingen zouden kun nen winnen als „de armen" op grote schaal hun stem op deze partij uitbren gen. Kerk, stelde kardinaal Suenens als vraag: „Ligt het belang van de Kerk niet Juist hierin, dat van boven af steun verleend wordt aan veelheid en verscheidenheid van riten en gebruiken? Meer nog, dat men ook ln kerkrechtelijke bepalingen verscheidenheid toelaat, zo lang het niet gaat over dogmatische grondkwestles?". Ontevredenheid sprak vervolgens uit hetgeen kardinaal Suensens opmerkte over het contact Paus-bisschoppen. Dat moet volgens de nieuwe normen gelegd worden via de bisschoppensynode. Hij herhaalde de kritiek, die na de eer ste synode van 1967 algemeen gehoord werd: de bisschoppen moeten bij de voorbereiding actief betrokken worden. Het mag niet een zaak zijn, die weer alleen ln handen van de curie is. Er moet eens een eind komen aan de zich voort slepende alleenspraken van het centrum. Kardinaal Suenens, die pleitte voor nieuw overleg binnen de Kerk en zelfs dacht aan de voorbereiding van 'n nieuw concilie, vond het nodig, dat bij een nieuwe bisschoppensynode de curiekar dinalen geen stemrecht meer zouden krijgen. Hij zeide dit kennelijk met het oog op de voorbereidingen, die voor een nieuwe synode worden getroffen. Ontevreden tenslotte toonde kardinaal Suenens zich over de positie van de le ken in de Kerk. Wij hebben in Vatikanum II de fout gemaakt, dat wij de nieuwe leer over de plaats van de leek in de Kerk zelf niet onmiddellijk ln praktijk gebracht heb ben. Over het probleem van Kerk en Jeugd waarover do Paus onlangs verscheidene malen het woord voerde en waarin hij de jeugd vooral verweet te rebelleren te gen gevestigde normen en tegen het wet tige gezag, stelde kardinaal Suenens een positief beleid voor. „De Kerk die zo rijk is aan charismatische gaven binnen het godsvolk moet met grote vastberaden heid de jonge mensen tegemoet treden. Zij dient met de generatie, die aan het jaar 2000 bouwt, te gaan praten en haar gevoelens en ervaringen te leren kennen. (ADVERTENTIE) RIVER FOREST (KNP) Het gene raal kapittel van dc dominicanen, dat ln River Forest In de Ver. Staten bijeen la, heeft zich In een verklaring achter orde genoot prof. dr. E- Schillebeeckx ge schaard. I)e verklaring volgt op het adres, dat bijna 300 dominicanen uit Ne derland. Duitsland. Vlaanderen en En geland onlangs aan het grncraal kapittel hebben gericht tegen de geheime be schuldigingen van binnen en bulten de orde tegen prof. Schillebeeckx. Het kapittel heeft nog een aparte ver klaring uitgegeven over de vrijheid van onderzoek voor alle ordegenoten. Hierin wordt de oversten geadviseerd niet te aarzelen die paters aan te moedigen en te steunen, die met wijsheid en voorzich tigheid proberen In het licht van het evangelie, moeilijke kwesties, die zich ln deze tijd voordien, op te helderen. (ADVERTENTIE) »vva w ^>en ZQ jekkerj

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9