NEDERLAND KON RACE NIET VOLHOUDEN Nieuwe richting: jeugdzwemmen ZWEMMEN. HOCKEY EN ZEILEN IN DE VALKUIL De tijd kon afstand in Mexico niet overbruggen CLUBTRAINERS OPJAGEN NAAR KEIHARDE TRAINING Strengere selectie noodzakelijk 3 X GOUD 3 X ZILVER 1 X BRONS MEDAILLETABEL -VAN MEXIC0- MAANDAG 28 OKTOBER 1988 fftitïiém SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIOSE COURANT' i Van onze speciale verslaggever Herman van Bergem) MEXICO CITY Olympische Spelen zijn een testbank voor elk land. Geen toernooi waarin zo duidelijk blijkt op welke on derdelen verbetering noodzake lijk is en waar dringend moet worden ingegrepen. De kracht meting is meedogenloos. Er zijn landen die in een bepaalde sport naar de top gaan reiken, er zijn er die moeten constateren dat terrein verloren is gegaan en dat de race met de top niet kon worden volgehouden. Nederland behoort tot die landen. Het zou unfair zijn te constateren dat Nederland gefaald heeft op deze spelen. Gemeten naar het aantal medailles zijn deze spelen voor ons land gunstiger geweest dan Tokio 1964. maar het is niet al leen het eremetaal dat telt. BALANS VAN MEXICO Maar hij ziet ze. Er zijn enige sporten zonneklaar in die valkuilen terecht ge komen. sporten waarin Nederland eens een toppositie innam: 't zwemmen bij de dames, het hockey en het zeilen. In het toernooi van de waarheid zijn deze spor ten teruggevallen tot de middenmaat. Het zijn de sporten, waai-voor in de toe komst.een nog strengere selectie zal moe ten worden toegepast en waarbij niet mag worden afgegaan op in het, zij het niet zolang voorbije verleden, behaalde succes sen, die bij het herenzwemmen zelfs van incidentele aard waren. De heren zijn dan ook. Rob Schoutsen buiten beschou wing gelaten, "prompt door de mand ge vallen. Grootste klap Amerika heeft een keihard systeem. Vlak voor de spelen worden de selectie wedstrijden gehouden, waarbij record houders en kampioenen onverwijld af vallen indien zij niet op de ereplaatsen eindigen. Daar worden niet vele maanden tevoren inviduelen en ploegen aangewe zen. Het enorme succes dat de Ver Staten in Mexico City ten deel is gevallen, is er een bewijs voor dat het systeem deugde lijk is, ook als men in aanmerking neemt dat het reservoir daar veel groter is dan in vrijwel elk ander land. De grootste klap heeft het dameszwem- men moeten incasseren. Dat kan niet aan de mogelijkheden voor de voorbereiding hebben gelegen, want geen bond die zo royaal is geweest met het verstrekken van faciliteiten. Zelfs een vel' weken'{li N LOEVES1JN c kijken of zwemmers en i zo lange periode konden overbruggen ontbrak niet. Helaas zijn de resultaten niet in over eenstemming geweest met die facilitei ten. De zwemploeg is doodgewoon zoals dat zo treffend wordt genoemd, afgegaan. De hO|n hebban het excuus weer uit gezonderd School,-en «fdat zij door het enkele ^richting zijn ge accepteerd. Zij zijn ijverige toeristen in Mexico geweest. De fout ligt geheel en al bij de instantie, die het laatste woord heeft inzake deelneming. Bij de dames mag terecht worden getwijfeld aan de wijze waarop coach Rob Kerkhoven de zaak heeft aangepakt. De zwemsters, die tot en met de laatste dag aan een straffe training zijn onder worpen, bleken vermoeid. De trek in het water was er niet meer, er was te veel van hun gevergd om nog eens tot een explosie te kunnen komen. Uitgezonderd oersterke Ada Kok, die zichzelf de taak had gesteld goud te veroveren en daar- Dat was geen verdienste van Kerk hoven, die in feite een failliete boedel stapels statistieken met de polsslag voor, tijdens en na de spelen achterlaat als hij per 1 januari in dienst van de gemeen te Den Bosch treedt. De KNZB zal zich diepe rimpels in het voorhoofd moeten getroosten om een oplossing te vinden voor het trainersprobleem. Waar is de man die het dameszwemmen weer op een peil brengt dat voldoende hoog is om met redelijk succes te kunnen mee strijden, Dat redelijk succes heeft in Mexico City ontbroken. Drijfzand Men zou enigszins optimistischer kun nen zijn wat de hockeyploeg aangaat, indien men de plaats op de eindrang schikking in ogenschouw neemt. Maar er is duidelijk gebleken dat de aansluiting met de top verloren is gegaan. Er zijn andere landen die de eens hog.- positie (Van z speciale verslaggei MEXICO CITY Sinds de dag. dat in Baden-Baden op het congres van het Internationaal Olympisch Comité het besluit werd genomen dat de 19e Olympische Spelen in 19G8 in Mexico City te houden, zijn er vele stem men opgegaan: pro en contra. De dag des oordeels is nu aangebroken. De Spelen zijn gesloten. Het olym pische dorp met zijn hoge flatge bouwen eerder een moderne stads wijk verliest zijn ingezetenen. Nog enkele dagen en dan zullen de schoon maaksters de volledige vrijheid heb ben om alles te ruimen wat er is achter gebleven. Alle herinneringen aan de wereldomvattende sportmani festatie. gehouden onder de vlag met de vijf olympische ringen, zullen met de dweil en de bezem worden uitge- bij betrokken is geweest, maakt de balans op van de hoogmogende leden van het IOC en het organisatiecomité tot de van ver gekomen bokser, die in de eerste ronde reeds werd uitgeteld, en het meisje, dat door ziekte alle illusies zag verbrijzeld cn een jarenlange voorbereiding zag uitmonden in het ziekbed. De een kon een gouden me daille toevoegen aan zijn bezit, de ander verloor het geloof In zichzelf cn nam zich voor „nooit meer een stap op het sportveld te zetten". Olympische Spelen zijn een gebeurte nis van uitersten: van winnaars en verliezers, van vreugde en leed. van geluk en pech, van fanfares en klaag- De grote Nederlandse afvaardiging, betrokken in verscheidene „affaires" (Westphal. llenko Baars, Lia Louer en Collard). die veel stof tot spreken en schrijven hebben gegeven, tot ver in dc wereld, heeft naast grote vreug de ook veel teleurstellingen moeten verwerken. Onze Herman van Ber gem wijdt er een slotbeschouwing Het doek is nu dus gevallen. De Olympische Spelen 1968 zijn afgeslo ten. De gevreesde incidenten door de Mexicaanse studenten zijn uitgeble ven. De „Black Power" bracht alleen de politiek In de arena. Niet velen zullen met weemoed aan de stad te rugdenken. Mexico heeft zijn best ge daan en dc bevolking heeft de inter nationale sportwereld een vriendelijke ontvangst bereid. I)e afstanden tus sen het olympisch dorp en de sport accommodaties, alsmede tussen het dorp en de stad waren echter te groot. De 19e Olympische Spelen gin gen verloren in de miljoenenbevol king. Er bleven afstanden bestaan letterlijk en figuurlijk en de tijd heeft ze niet kunnen overbruggen. De H l. München 1972. van het Nederlandse hockey hebben in genomen. In een uiterst wisselvallig toernooi hebben de nieuwe landen Neder land achter zich gelaten. Er mag zeker niet gesteld worden dat de zeer vroeg tot deelneming aangewezen hockeyploeg in de voor-Olympische periode niet al het mogelijke heeft gedaan om zo sterk mogelijk verweer te kunnen bieden. Maar de overtuiging, tof vlak voor het olympisch toernooi, dat men zich in de top zou kunnen handhaven, teas gegrond op drijfzand. Men achtte zich sterker dan de icerkelijkheid aangaf. Nederland speelt nóii goed hockey, maat er ontbreekt iets. De zozeer geroemde conditie bleek niet bij alle spelers aanwezig en het vermogen om „terug te l-omen" ontbrak. Het moet voor coach Bromberg een deceptie zijn geweest dat zijn ploeg, Waaraan hij zoveel zorg had besteed, tot de tweede garnituur werd veroordeeld. Het moet voor de nieuwe coach, Roepie Kruize, een moeilijke taak zijn het verloren terrein te heroveren. Hetzelfde geldt voor de zeilers die vol komen hebben gefaald. De oorzaak zal nog moeten worden opgespoord. Men be greep er zelf bitter weinig van. De schuld schuiven op de arena zal moeilijk gaan want daarmee hadden ook andere landen te kampen, die hun naam en faam wel eer hebben aangedaan. Een categorie jonge zeilers kweken zal voor de bond met de (veel te) lange naam een eerste vereiste zijn Te lang doet men met rou tiniers, wier routine alleen in Mexico City ten ene malen niet voldoende bleek. Dat de waterpoloploeg niet meet van de kracht an weleer is, bleek al in het toernooi in Italic, dat als kwalificatietoer nooi voor de Nederlanders gold. Het NOC besliste niettemin, dat de ploeg naar Mexico City moest. Daar is gebleken dat de techniek voldoende is maar bet raffi nement van de betere landen ontbreekt. Ook hier dus een taak. Voldaan Mexico City heeft ook aangenamer prestaties aan de oppervlakte gebracht. De atlctirkploce. een grote afvaardiging, heeft voldaan. Er is weliswaar slechts een enkele medaille behaald, terwfjl er op meer was gerekend (4 x 10, meter dames en Myrnu van der Hoeven), maar er w erden verscheidene finaleplaatsen bereikt en dal is op zichzelf in een der gelijk zwaar bezet toernooi, al een uiterst prijzenswaardige prestatie. Een negende plaats voor tienkamper Ed de Noorlander moet zonder meer als uitnemend worden bestempeld en er is gebleken dat zijn vorm inderdaad nog steeds stijgende was. toen zijn niet overal met instemming begroete afvaardiging bekend werd. Aad Steylen heeft een goe de marathon gelopen, al spreekt zijn zevenéntwintigste plaats niet zo aan Dit zware nummer met een goede plaats uit lopen, is echt ei al voldoende om uit zending te rechtvaardigen. Vechtlust De kanoploeg hoeft zich evenmin ts generen. Vier van de vijf ploegen in s een respectabele prestatie, die eel en al in het gewenste niveau CA ie verder 3e sportpag. laatste kolom) MEXICO CITY De gouden medaille van Ada Kok ten spijt, heel't de Nederlandse zwemploeg in zijn totaliteit een minder goed figuur geslagen. Na Tokio werd de Austra lische trainer Forbes Carlile de laan uit gestuurd voor prestaties, die beslist beter waren dan hetgeen de onder leiding van Kerkhoven staande ploeg deed in Mexico City. Bij een veel kleiner programma be reikten destijds Jan Jiskoot, Erica Terpstra, Klenie Bimolt en Bettv Heukeis de finales. Daarnaast won Ada Kok zilver, de dames- wisselslagploeg eveneens zilver en de dames- vrijeslagestafette brons. Daar tegenover staat nu het goud van Ada Kok. dat in de eerste plaats moet worden gezien als een persoonlijke beloning voor jarenlange trainingsijver, een zesde plaats op de 100 meter rugslag voor Bob Schoutsen en een zevende plaats voor de wisselslagestafette. Dat is alles Kerkhoven slaagde er niet in Dick Langerhorst. Aad Oudit, Toos Beumer en Bep Weeteling, die in Tokio niet aan de verwachtingen voldeden, op be vijzelen naar een volwaardig olympisch niveau. Hij zag daarnaast geen kans zwemmers en zwemsters van de nieuwe lichting als Elt Drenth en Mirjam van Hemert voldoende te in spireren. Na Tokio schreef Forbes Carlile„Als er geen grote veranderingen zullen plaatsvinden met betrekking tot het jeugdzwemmen, zullen de resultaten op d evolgende Olympische Spelen veel slechtei zijn". Dat is uitgekomen, maar het is geen excuus vopr het feit. dat verschillende jongens en meisjes ver boven hun persoonlijke recordtijden bleven. Carlile schreef daar destijds over: „Niet meer dan een kwart van de Neder landse zwemmers was fysiek in staat zo hard en langdurig te trainen als ik gewenst had Dc ooi-zaak is. dal zij van tevoren nooit hard ge noeg hebben getraind Als wij als trainers ooit een misstap hebben gemaakt, dan is het dat wij de olubtrainers niet hebben opgejaagd om hun zwemmers keihard te trainen Dat is ook nu weer de kern van de zaak gebleken Het geldt zelfs nog meer voor Mexico dan voor Tokio van de bondscoach drastisch te versterken, noch een oplossing in een andere richting gezocht Men liet het gezwel voortwoekeren. De gevolgen openbaarden zich in Mexico. Twee toppen Nu wil daarmee niet gezegd zijn, dat de olym pische zwemploeg de trainingsvoorschriften van Kerkhoven in de wind heeft geslagen. Dat is gelukkig niet gebeurd. Maar er was sprake van een intuïtief afstand nemen op momenten dat een hechte samenwerking geboden was Daarbij kwam nog. dat Kerkhoven enkele dagen voot de ïws naar Mexico aankondigde de zwem bond verschilde volkomen van hel verblijf in het olympisch dorp, waar een ritje van een uur in de bus voor de zwemploeg te vermoeiend werd geacht en het gevaar van afstomping school in het gebrek aan recreatie. Een absoluut oordeel valt dnar echter niet over te vellen, omdat het NOC niet ontvankelijk is geweest voor de wens van de bondscoach de olympische zwemploeg reeds m april bekend te maken. op zekere hoogte Bob Schoutsen. als enige be stand tegen het onophoudelijke gereis (na de Oosteuropese trip volgden nog reizen naar Zwe den en Zwitserland), waarmee dc olympische voorbereiding gepaard ging. Maar zelfs Ada is dit Jaar niet beter gaan zwemmen Na de veel evenwichtiger trainingsopzet van het vorige jaar won zij toen hij de voor-Olympische Spelen dc 100 meter vlinderslag in 1.05.7 en de 200 meter in 2.24.8. Nu maakte zü 1.06.2 en 2.24.7. De honderd-metertijd van verleden jaar zou goed zUn geweest voor een zilveren me daille. Nu i het t wel met de voorbereiding van de zwemploeg fout kan zUn gegaan, moeten maar eens enkele maanden in hun herinnering terug gaan. Bij de nationale kampioenschappen in Utrecht was het duidelijk, dat een deel van de clubtrainers geen vertrouwen had in het beleid van bonds coach Kerkhoven. Waar geen vertrouwen be staat. kan ook geen sprake zün van loyale samenwerking. De KNZB wist dit ook. maar heeft destijds niet ingegrepen. Men heeft noch pogingen aangewend het gezag te zullen verlaten. Dc gevolgen van deze be kendmaking op zulk een tijdstip laten zich slechts radenVerder kan er gerede twijfel bestaan over de juistheid van het „tradningsplan Kerkhoven". Zoals men weet, was dit een zo genaamd. „twee-toppenprogramma", waarvan dc eerste top midden in de winter zou moeten val len tijdens een zesweekse trip door Oost-Europa en Frankrijk, waarbij „Mexicaanse omstandig heden zouden worden nagebootst. Een nogal n.i- ieve opzet, want het vermoeiende reizen dooi Rusland, Palen, Tsjeoho-Slowakije cn Frankrijk maandenlang in rustige omgeving te kunnen voorbereiden, moest Kerkhoven ze nu noodge dwongen blootstellen aan de spanningen van de nottonale titelstrijd, waar een op zijn zachtst uitgedrukt „broeierige" sfeer heerste Dat neemt ndet weg. dat bij verschillende leden van de ploeg in Mexico een ernstige mate van overtralndheid kon worden geconstateerd. liet is verleidelijk te stellen, dat bet goud van Ada Kok Is verdiend ten koste van de vorm van de overigen. Zü wm immers, evenals tot zelf is reeds een bewijs, dat er iets aan de tralningsopzct van dit jaai heeft g.-mankeerd- Als bovendien hot falen van de meerderheid van de ploeg iets te maken heeft met het slagen van Ada Kok. zou dat erop wijzen, dat de training niert individueel genoeg gericht Ls Vier jaar geledon schreef Forbes Carlile: „Als het geld .en de moeite onmiddellijk in het jeugd zwemmen worden gestopt, zijn de teleurstel lingen van Tokio niet vergeefs geweest". Er zijn aanwijzingen dat de Koninklijke Neder landse Zwembond, die zich nooit op een star conservatief standpunt heeft vastgenageld, in deze richting zaü gaan werken en dc huidige top niet meer in dezelfde mate zaïl begeleiden als tot dusver het geval was Een aanzienlijk doej van de Mexicoploeg heeft uit zichzelf reeds besloten de Olympische Speüen vam 1968 als een afscheid te beschouwen In 1972 zal een nieuwe generatie de start blokken dienen te beklimmen. 3"). Pakistan 31. Cuba 32. Oostenrijk

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9