neaoM8> Ada Kok heeft eindelijk haar goud KANOCOACH MOCHT NI ET FLUITEN „KONINGIN" KREEG MEDAILLE VAN PRINSES GEBRUIK EN GEVAAR HORMOONPREPARATEN Ada Kok: „Ik vind het iedere keer fijn En toen _r moesten Nederlandse zwemmers ze toch rol zonder betekenis Belgische arts vaag over „Kwestie Nederland Wilhelmus zoeken Vier van vijf teams in finale Mieke Jaapies kan zich niet optrekken VRIJDAG 25 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT/ PAGINA 13. MEXICO CITY Ada Kok stond weer op het ercplatform. „Ik vind het iedere keer fijn. Als dat niet het geval was geweest, was ik al lang met zcm- men opgehouden". Ada Kok, die op 6 juni 1947 in Amsterdam werd geboren, is oprecht. Dat blijkt ook wanneer zij zonder aarzelen zegt: „Als ik de hele week hard heb getraind dan wil ik in het weekeinde uit. De verantwoording neem ik zelf. Daar heeft geen iets mee te maken". De hele week hard trainen is geen frase van de wereldrecordhoudster op de vlinderslag. „Elke morgen om half zeven ben ik in het bad aan de Heili geweg in Amsterdam. Dat was vroeger 1 vaak een bezoeking, omdat ik met de bus, de trein en de tram moest". Nu rijdt Ada in een autootje. De receptio niste-telefoniste moest haar baan drie maanden gelden opgeven, omdat zij zich geheel op de Spelen wilde voorbe reiden. „Drie maanden heb ik niets ver diend. Je doet wat voor je liefhebberij". Van haar jongste jeugd af heeft Ada Kok, aan zwemmen gedaan. Zij leerde het op vierjarige leeftijd („Ik ging met Gretta mee"), werd op haar elfde lid van de HDZ, maar ging in 1963 over naar de Amstelveense Futen. Toen zat ze al twee jaar in de Nationale ploeg en was inmiddels (in 1962) ook al Eu ropees kampioene op de 100 meter vlin derslag geworden. Daarom heeft Ada nooit zelf een andere tak van sport kun nen beoefenen. „Je komt er gewoon Bij deze Spelen is Ada Kok zo vaak in het gezelschap gezien van Dick Langer- horst, dat sterkte geruchten over een romance niet konden uitblijven. Haar grootste liefde echter wacht nog met smart op haar terugkeer in het Vader land. Hij heet Barny Durbie Kok. Bar ney naar de compagnon van Fred Flin- stone, Durbie, omdat Ada destijds in Durban voor het eerst een Europees re cord zwom. Barney Durbie is haar Het gouden handje van Ada Kok. De koningin van de vlinderslag heeft zojuist al haar concurrenten resoluut teruggewezen. Teleurstelling voor hent die zichzelf zoveel kansen hadden toebedeeld. Goud voor Ada. (Van een speciale verslaggever) MEXICO CITY „Hormoonprepara- len bewijzen ons grote diensten in de medische wetenschap. Maar onoordeel- kundig gebruik kan ongewenste conse- j quenties hebben". Aan liet woord was gisteren de Belgische sportarts dr. Al- bert Dirix uit Sint Niklaas, die vice- voorzitter is van het Belgisch Olym- 1 pisch Comité en deel uitmaakt van de medische commissie van het Internatio naal Olympisch Comité. Hij hield in het olympische dorp een druk bezochte pers conferentie over zijn drie toespraken j tot het congres van de FIMS (Federa tion Internationale des Medecins Spor- 1 tifs) en beantwoordde daarnaast een groot aantal vragen, waarbij uiteraard de hormoonkwestie met de Nederlandse wielrenners ter sprake kwam. Dr. Dirix hield zich overigens ovei ze niet alleen in het Nederlandse kamp zo brandende kwestie op de vlakte. Hij I zei geen antwoord te mogen geven op de vraag of de medische commissie van het IOC „de kwestie Nederland" al in behandeling heeft. Wat het toedienen van hormoonpreparaten via injecties be treft zei dr. Dirix: „Op het terrein van j het geven van injecties ben ik zelf zeer scrupuleus, ook al gezien mijn positie in j de sport en in de internationale organi- Of de door soigneur Collard gegeven injecties met een hormoonpreparaat als doping moeten worden beschouwd wer den de Nederlanders op de conferentie I niet gewaar. Ook niet het tegenoverge- I stelde. Dr. Dirix bleef vaag: „Wij moe- 1 ten er in de medische commissie uitge- breid over praten. Eerst moeten we pre- I cies alle gegevens hebben". Wat bij 1 een eventuele voor de Nederlandse wiel- I renners ongunstige beslissing de te vol- I gen procedure zou moeten zijn, kon hij ook niet zeggen. Hij vertelde wel, dat de hormoonpreparaten op de lijst van ver boden middelen van het IOC niet voor- I komen. „De laatste alinea echter zegt, dat de lijst nog uitgebreid kan worden". Stoornissen I Hij zei voorts, dat de hormoonprepa- raten bij de UCI (de internationale wie- i lerorganisatie) op de B-lijst voorkomen. Daarop staan alle middelen, die op me dische indicatie gebruikt mogen worden on dan niet al6 doping worden be- I «chouwd. De gevaren van onoordeelkundig toe- j Passen van hormoonprepai aten zijn vol- gens dr. Dirix de mogelijkheid, dat het ondocrine-systeem (de werking en sa menwerking van de klieren) verstoord kan worden, dat bij jongeren in de groei «'oornissen in de normale groei van het gebeente kunnen optreden en dat le verstoornissen veroorzaakt kunnen wor den. „Dat geldt voor herhaalde en gro te dosissen", aldus de Belg. Hij vertel de ook, dat het zeer moeilijk is het ge bruik van hormoonpreparaten in het la boratorium vast te stellen. „Dat vergt een langdurig en zeer kostbaar onder- Resultaat Over de doping in het algemeen gaf dr Dirix cijfers over de dopingonder zoeken in de laatste jaren in België on der wielrenners. „Van de in 1965 on derzochte gevallen waren er 25 procent positief, in 1966 20 procent, in 1967 en in 1968 8 procent. „Zonder het instellen van de dopingcontrole zou het gebruik van doping thans in de wielrennerij al gemeen zijn geweest". Hij trok de conclusie, dat de doping controle dan ook wel degelijk resultaat heeft opgeleverd. Maar hij sprak in dit verband ook van een „permanente strijd tussen de gebruikers en de bestrijdende medici inzake het vinden respectieve lijk ontmaskeren van nieuwe middelen. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat er middelen zijn, die nog niet in de labo ratoria onderkend kunnen worden. Nog niet zo lang geleden ontdekten de be strijders, dat renners 'n uit Korea af komstig extract van 'n struikgewas, dat daar de „boom des levens" zou worden genoemd, gebruikten. Het was verwerkt in een commercieel preparaat in Zwit serland. (Van onze speciale verslaggever Herman van Bergem) MEXICO CITY Zwaaiend naar de luidruchtige Neder landse kolonie op de tribunes zwom Ada Kok uit. Als laatste van de acht meisjes, die de 200 meter vlinderslag hadden ge zwommen, klom ze uit het bassin van het majestueuze zwempavil- joen. Jan de Vries, ex-voorzitter van de Kon. Ned. Zwembond, kuste haar. Klenie Bimolt viel haar om de hals, coach Rob Kerkhoven gaf een zuinig kusje op één wang. Even later liep Ada Kok tussen de Westduitse Helga Lindner en de Amerikaan se Ellie Daniel rondom het bad, achter de zes meisjes in Mexi caanse klederdracht die de me dailles op fluwelen kussens droegen en achter prinses Irene die het goud, zilver en brons zou uitreiken. Breed lachend, zwaaiend naar alle kanten, schreed, de koningin van de 200 meter ylinderslag naar het erepo dium. De prinses hing haar de medail le om en trok haar hoofd omlaag voor een omhelzing. Sinds dat moment heeft Ada Kok de gouden plak niet meer los gelaten. Ze streelde het blinkende klei nood tijdens het spelen van het Wil helmus en ze pinkte even in haar oog hoek. Ze liep, de medaille in haar han den koesterend, naar de kleedkamers. Een wensdroom was in vervulling ge gaan. In Tokio had ze op de 100 m vlin derslag zilver veroverd. In Mexico City was één van de elf toegevoegde zwem nummers de 200 meter. Op de kortere afstand had ze er met een vierde plaats naast gegrepen, maar gisteravond zwom ze na een enerverende race, waarin haar tot het laatste moment weing kans op de eerste plaats werd toege kend, onweerstaanbaar naar het goud, een handslag sneller dan Helga Lindner. Er was een eindeloos programma to- renspringen aan voorafgegaan. Op de bomvolle tribunes want er zwom men ook Mexicaanse dames in finales en dan wil het fanatieke, over-chauvi- nistische publiek wel in drommen opko- DICK LANGERHORST MEXICO CITY Zevenen vijftig zwemmers betwisten elkaar gisteren acht finale plaatsen op de 200 meter vrije slag. liet was duidelijk dal de drie deelnemende Nederlanders, in eerste in stantie gekozen voor de 4 x 200 meter vrije slag. in dit milieu geen rol van enige betekenis zouden kunnen spelen. Dat hebben zü dan ook niet gedaan. Johan Schans, die naast EIt Drenth in de vierde serie startte, heeft het wel geprobeerd. Na drie banen lag hij nauwe lijks twee meter achter op Don Schollander en de Argen tijn Nicolao. Toen de grote Amerikaan echter zijn eind sprint inzette, leek het wel of de Utrechtse badmeester stil Schans nog meeste kans lag. Toch eindigde Schans met een tijd van 2.04.1 nog als bes te Nederlander. Voor Elt Drenth werd een tijd afge drukt van 2.05.6 en voor Aad Oudt 2.06.6. De Rus Semon Belltz-Geiman kwalificeerde zich als achtste voor de finale met een tijd van 2.01.2. Geen herhaling Dick Langerhorst. die vorig jaar tijdens de internationale sportweken in Mexico met een tijd van 2.14.3 op de derde plaats eindigde van de 200 meter vlinderslag heren, heeft I deze prestatie gisteren niet kunnen herhalen. Hij eindigde in de vijfde en laatste serie met 2.17.4 als vierde en werd daarmee uitgeschakeld I voor de finales. Tien seconden De drie Amerikaanse ver tegenwoordigsters op de 400 m wisselslag persoonlijk be hoefden zich niet ten volle te geven om als eerste, tweede en derde naar de finale over te gaan: Claudia Kolb 5.17.2, Sue Pedersen 5.26.4 en Lyn Vidali 5.28.9. De Amsterdamse Henny Pentermann bleef in de eerste serie met 5.38.8 ruim tien seconden boven haar per soonlijk record. Evenals in de 200 meter wisselslag van en kele dagen geleden eindigde zij op de elfde plaats. men had men op de 800 meter vrije slag dames Debbie Meyer met over macht zien zegevieren over haar land genote Pam Kruse en was de Mexicaan se Maria Teresa Ramirez naar het brons gezwommen. Mexico brak de tent bijkans af. En men had geen oog voor die andere Mexicaanse, Laura Va- ca, die met bijna een baan achterstand op de achtste plaats eindigde. Men zag met verbijstering de ontluistering van Mark Spilz die op de 200 meter vlin derslag als laatste eindigde. Zijn land genoot Carl Robie zegevierde met moei te over de Brit Martyn Woodroffe en er was nogmaals brons voor de Ameri kaan John Ferris. Feilloos Voor de zoveelste keer klonk het Ame rikaanse volkslied voor de gouden me daillewinnaar. In het zwembad kunnen de technic de plaat wel op de draai tafel laten liggen. Maar toen moesten ze toch gaan zoeken naar het Wilhel mus. In haar fel-oranje badmantel stak Ada Kok hoog boven haar concurrenten uit. De start was feilloos. Na vijftig me ter lag de Westduitse Heike Husstede Na twee banen lagen zij en Helga Lindner voor op Ada Kok die na de der de baan nog als 3de geklasseerd. maar toen had Helga Lindner de eerste plaats overgenomen van Heike Husste de. Er ontstond een adembenemende ra ce naar de finish. Ada Kok liep in, ging de Oostduitse voorbij die daarna sterk afzakte. Met een deprerate poging ook op dit nummer de Amerikaanse vlag aan de hoogste mast te krijgen, streef den Elly Daniël en Toni Hewitt dc Westduitse voorbij. Intussen ging Ada Kok op Helga Lindner af en met hand slag, doch duidelijk, tikte ze als eerste In dc Nederlandse hoek bleef geen mens zitten want onmiddellijk ging het lampje naast de naam Kok aan ten teken dat zij had gewonnen. Het peloton officials in bruine kostuums maakte plaats om 't erepodium vrij te houden. Langzaam schreed de stoet van 6 meis jes, prinses Irene en de medaillewinna ressen naar de plek waar Ada Kok zo vurig gehoopt had te komen. Helemaal leeg Het hoofd fier geheven, het gezicht een en al ontspannen lach, verbrak zij bijkans het protocol door uitbundig zwaaiend de lange weg rondom het bad af te leggen. Nog steeds de hand aan de medaille houdend en de lauwertak uit Griekenland op de schoot, zei ze la ter: „Ik had die tegenstand na de se ries verwacht. Ik ging geweldig in die series maar ik heb in de finale mijn ra ce gezwommen. Ik merkte niet dat de anderen zo hard van start gingen want als ik was meegegaan, zou ik zeker zijn afgeknapt op het eind. Je bent in Mexi co meer vermoeid na een race dan in Nederland op zeeniveau. Ik wist niet eens wie naast me lag en ik dacht dat het Dianc Giebel was Toer we op de finish afgingen, heb ik alleen op de slag van Helga Lindner gelet en wist ik dat ik eerder aantikte. Het was nage noeg een closed finish en ik was hele maal leeg. Ik heb ook anders gezwom men, zoals ik dat had geleerd. Je moet anders adem halen en alleen op de laat ste meters heb ik met mijn hoofd on der water gezwommen Voor de rest bij elke slag adem gehaald". Ada Kok had eigenlijk twee wensdro men: de gouden medaille en ergens een plaats als trainster. Nu weet ze nog niet wat ze doet. „Dat hangt van zo veel factoren af". Wellicht dat een beroep op haar om trainster te worden nu toch nog wordt afgeslagen. Eenentwintig Jaar, wcreldrecordhoud- ster, in Let bezit van een nieuw olym pisch record met 2.24.7 overigens zwommen de eerste vier onder de oude tijd van 2.26.3 en de eerste die voor een glanzende prestatie had gezorgd In hel tot dan toe voor Nederland sombe re zwemtoernooi. XOCHIMILCO Kanocoach Karei Muijs gaf met zijn handen aan wat iedereen liad gezien. „Zo'n stukje scheelde het. twee-tiende seconde. Ze zaten tegen dc Zweden te knokken want die moesten ze achter zich houden. En toen kwamen opeens de Denen. Ze pro fiteerden van de golf van de sterke Roemenen, waar ze naast lagen. Ze werden gewoon meegezogen cn wipten net over ons heen. Op het laaste stukje gingen we eraan. Maar ze hebben er voor geknokt cn wat mag je dan nog meer verlangen". Toen klonk er enige teleurstelling in de stem van Karei Muijs toen de „vier" in de halve finales van het kanotoernool was uitgeschakeld voor de eindstrijd. Hij had zo graag alle vijf ploegen erin gehad. Dan was Nederland een van de zeer weing landen geweest met alle teams in de eindstrijd. Want zelfs Rusland haalde het niet. De K-4 sneuvelde omdat de mannen in hun ijver om zo hard mogelijk te gaan het kabetje van het roer kapot trapten. Eerst toen alle ploegen al lang en breed binnen waren, sjouwden de Russen hun boot op het platform voor het botenhuis. Al wat Rus was, dromde om de onge luksboot. Inderdaag, het kabeltje was losgeschoten en de vier geëlimineerd. De omgeving van het Cuemancoka- naal zag eruit als een Hollandse polder landschap. Hel was kil en grauw, dik ke wolken hingen boven de baan. Mieke Jaapies en Thea Bergers-Duif, die niet in actie behoefden te komen, hingen landerig op de tribune voor de deelne mers. Het olympisch toernooi, dat na de laten gaan. „lk lag na vijfhonderd me ter nog laatste. Toen ben ik gaan knal len". Die knal was goed voor de twee de plaats en de finale. In de „twee" had Hoekstra met An ton Geurts een walk over. Ze peddelden rustig naar een derde plaats. Hoekstra:, Engelsen gaven het op en toen za ten we op rozen. Ik heb gewoon uitgeva ren en Anton ingevaren". Anton Geurts. de veteraan van het gezelschap, die wel even verwijtende blikken van zijn mak kers in de vier kreeg te vèrwerken. Hij trok als eerste man zo hard aan dat de anderen het niet konden bijbenen. Paul Bunschoten klapte na de finish voorover en zat een kwartier later nog te hijgen. Aanvoer De hoop van Karei Muijs in de eind strijd is de K2. „Die jongens moeten ge lanceerd worden. Als het gebeurt, kun nen ze op de laatste tweehonderd meter een achterstand van zelfs vijftien meter Paul Hoekstra i eerste, overvolle, week als een plum pudding op driekoningen in elkaar is ge zakt gevolg van een niet geheel juis te opstelling het programma dat in de eerste week te veel toppers had gaat zwaar wegen voor hen die tot het laatst de vorm moeten bewaren. Gezwinde pas En daartoe behoren de kanovaarders en kanovaarsters. Ze veerden op toen de finsh van de K-4 in zicht kwam. Ka- rel Muijs had de laatste driehonderd en vijftig meter met gezwinde pas meege lopen. „Jammer dat we ons fluitje niet meer mogen gebruiken. Dat is een maat regel van de voorzitter van de techni sche commissie die zelf een stukje aan het reglement heeft gebreid. Ik ben een goeamaken want dan is er geen ploeg die harder gaat. Maar als ze aan de kop moeten meeknokken, wordt het moei lijker. Deze halve finale was gemake- lijk. We hebben speciaal in de series zo hard gevaren om het vandaag gemakke lijker te hebben. Vergeet niet dat Hoek stra drie kwartier tevoren ook al op het water is geweest. Als ze gunstig loten, zie ik hen bij de top eindigen". wilde Karei Muijs niet kwijt. De is groot en het gaat om tienden van seconden. Wel nog dit „We hadden dit gehoopt, maar eerlijk gezegd niet verwacht. Ze moeten eens op ons paan letten als straks het kanocentrum in Ookmeer gaat draalen. Dan komt er aanvoer. We zijn voor niemand bang, maar wat me wel eens deprimeert, is dat onze bond zo klein is. Wij met twin tig senioren en dan optornen tegen hon derden, duizenden in andere landen. Maar voorlopig heeft Karei Afwijs vier van zijn vijf ploegen fn de eindstrijd en dat is een prestatie waartoe vele van onze andere sporten niet konden komen. Karei Muijs lachte dan ook al weer en hij schudde de hand van de Deense coach. ..Geluksvogel om op de golf van dr Roemenen te kunnen gaan zitten met code met fluiten. Soms verander ik die, want op den duur krijgen de buitenlan ders door wat je vanaf de kant seint. Dat mag niet meer en dat donders jammer want anders had ik die vier misschien nog naar de derde plaats kunnen flui ten". Ik zag al lang dat de Denen werden gezogen door de Roemenen. Het hele seizoen hebben we Denemarken versla gen en we hadden onze aandacht dus vooral gericht op de Zweden, Roemenië en Rusland waren toch niet te bereiken, dat wisten we. Nu vallen de Russen af en pakken de Denen ons. Met de fluit had ik het misschien kunnen redden. Als er een tribune vol Mexicanen zit die de longen kapot schreeuwen, is dan toch ook een stimulans. Of niet «oma? Karei Muijs en zijn argevaardiglng mogen eohter dik tevreden zijn. Vier van de teams in de finales. Mieke Jaapies en Thea Bergers hadden zich al recht streeks in de eindstrijd KI en K2 geva ren. Paul Hoekstra was de eerste die er gisteren via dc halve eindstrijd bij kwam. „Ik ben op de laatste driehon derd meter tol op de bodem moeten gaan. Het was moeiljk en ik heb er echt voor moeten varen". Hoekstra had in zijn halve finale de Roemeense kampioen Contolenco, de Australische nummer een Adrian Powell, de Westduitse kampioen Horst Mattern, de Pool Szuszkiewicz die altijd bij de de eerst vier is bij welke titelwedstrijd ook en de Amerikaan John Glair. Al leen de befaamde Pool moest hij voor rslaggever He MEXICO CITY „Het had slechter gekund", zei Karei Mu(Js. toen na een even ange ah. chaotische vergadering van de Internationale KanofederaUe eindelijk het lol dc boel-indeling voor de rinalcs van vanavond was vastgesteld Mieke Iaaoie« zit uitgesproken slecht op de laatste baan naast de Hongaarse Anna Pfeffer Aan dat meisje kan ze zich nooit optrekken De overige Nederlandse deelnemers hebben meer grtuk gehad. Paul Hoekstra lootte wdhswaar eveneens de buitenbaan, maar hij heeft hot voordeel, dait d* Roemeen Andrei Canitodenco naast hem ligt. „Gelukng heeft do K-2 een sterke tegenstander naast zich", vervolgde de gebruinde ooach, „Geurts en Hoekstra moeten hel hebben van een eindsprint, na gelanceerd te zijn. De Roemenen Vemeecu en Sciotoic kunnen er iets van. zij rijn tenalotts Europees kampioen op de 1000 meter." Mdeke Jaapies en Thea Bergers-Duif behoeven in de K-2-klr 500 meter eveiwrin ontevreden te zijn. De Nederlandse boot Let naaat die vun de Russumen LudmlUa en Antonio «medina, dia vurig jnar in Duisburg het g.»ud veroverden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13