Weg naar maan geëffend Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Ap bewees zijn waarde Londen verwacht weekend in chaos Missiebisschop in India gelooft niet in onfeilbaarheid ezond en j ekker £jr Nieuwe explosie op tanker Schirra c.s. klagen over gebrek aan komfort Nagebootste reddingsactie geslaagd Amerikaanse militairen uit de stad Romeinse pretenties Huisarts: „Bijzonder gevaarlijk" Bredanaar verkoopt illegaal „de pil Rozebotteljam ZWAARDEMAKER Stilzwijgen rond overleg in Parijs vwfcnsdag oür 19tis de leidse courant PAGINA 5 Aan boord van het nog altijd bran dende Noorse tank schip „Sltakund" heeft zich weer een explosie voor gedaan. De 15.500 ton metende tan ker zit nog steeds vast voor de Britse zuidkust, dichtbü de badplaats East bourne. Daar is de heengesleept nadat in het Kanaal aan boord brand was ontstaan, waardoor het schip gevaar ging opleveren voor de drukke scheep vaart. De tanker is leeg, maar in de tanks bevinden zich nog flinke hoeveel heden gas die het schip tot een grote bom maken. Onder de bemanning zijn veel gewonden, terwijl drie man worden vermist. (ADVERTENTIE) KAAP KENNEDY (Reuter). De drie astronauten. Schirra. Eisele en Cunning ham. hebben, nadat zU hun terugkeer hadden gevierd met een uitgebreid ont bijt van vlees, eieren, toost, boter en koffie, nog eens geklaagd over het gebrek aan komfort tijdeus de ruimtereizen. In dit opzicht is er naar hun mening weinig veranderd in vergelijking met de nu toch als primitief beschouwde eerste ruimte vaartuigen. De sanitaire installatie bijvoorbeeld is gelijk gebleven, luchtjes kunnen niet worden verdreven, waardoor er allengs aan boord een ondraaglijke stank moet komen te hangen. Scheren of wassen kunnen de astronauten zich niet. Verder stinkt het water naar chloor en krijgt al het gedroogde voedsel, dat daarmee moet worden vermengd, een chloor- smaak. Willen de bemanningsleden gaan slapen dan moeten ze zich in allerlei bochten wringen om een plaatsje te vinden tussen de apparatuur. En dan is er nog het hoge zuurstofgehalte van de lucht in de cabine, dat de slijmvliezen prikkelt. Overigens schijnen de astronauten zich ge«n illusie. over te hoeven te meken. Noor volgende rondag zijn Vier middelen in één toblet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. ANTI-OOR LOG BETOGING EN (Van onze correspondent LONDEN Meer dan 26.000 Amerikaanse militairen in Groot-Brittannië hebben bevel gekregen Londen tijdens het aanstaande weekeinde te mijden. Voor volgende zondag zijn in de Britse hoofdstad grote betogingen voorzien dat&zij bij volgende ruimtevluchten hun tegen de Vietnamese oorlog. Er worden ernstige wanordelijkheden verwacht, kin wel glad kunnen houden. De NASA- j (Van onze ruimtevaartredacteur Gerard J. Plukkel) Oe loper, die gistermiddag op het dek van het Amerikaanse vliegdekschip Essex werd uitge rold voor de astronauten Walter Schirra, Donn Eisele en Walter Cunningham, kan als een sym bool gelden voor de weg die de vlucht van de Apollo 7 geëffend heeft voor de maanvaarders van I 4e zeer nabije toekomst. Want I ondanks een paar probleempjes ran volkomen ondergeschikte aard heeft het Apolloruimteschip op deze elfdaagse vlucht onom stotelijk aangetoond, volledig geschikt te zijn mensen naar de maan en terug te vervoeren. Zoals bekend vreesde men voor de aanvang van de vlucht dat het elfdaagse programma wat al te ambitieus zou zijn en gezagvoerder Schirra gaf zich maar 80 procent kans de gehele missie af te maken. Kort gezegd: dit zou de eerste bemande vlucht van een Apollo worden waarbij voor het eerst ook tientallen nieuwe systemen blootgesteld zouden worden aan een langdurig verblijf in het luchtledige en de toestand van gewicht loosheid. En ervaringen in het verleden hadden de technici dan ook wat voor zichtig gemaakt in hun voorspellingen. Aan alle onzekerheid is nu een einde gekomen en de mensen die al vanaf I960 aan dit gigantische Apolloproject mee werken, verdienen zeker een compliment voor hun uitstekende arbeid. Als we nog eens terugkijken op deze elfdaagse ruimtehappening van het trio Schirra, Eisele en Cunningham, dan ko men we tot de volgende conclusies: De start op 11 oktober verliep per fect. De Satumus lb-raket volbracht haar diverse taken met een precisie die slechts in tienden van seconden af week van de op het programma Het bleek mogelijk door de Apollo 7 aan de tweede trap van de lanceer- raket bevestigd te houden, deze van uit de cabine te Besturen. Ook de rendez-vous met de raket, op de tweede dag, was een volledig succes Het betrof hier een nagebootste Apolloreddingsactie. die noodzakelijk wordt, indien in de toekomst op de maan gelande astronauten zich wel weer in een maanbaan kunnen schie ten, maar niet meer de mogelijkheid hebben met het landingsvaartuig het moederschip (zoals de Apollo 7) op te zoeken. Uit dat laatste vaartuig zal dan actie moeten worden ondernomen door de enig achtergebleven ruimte vaarder. Geen hapering Het belangrijkste resultaat van de ge hele vlucht is echter wel dat de boord- raket tot achtmaal toe zonder enige ha pering of onregelmatigheid tot ontbran ding kon worden gebracht voor perioden variërend van een halve seconde tot i ruim een minuut Hevige koude of grote warmte hadden geen invloed op het ap paraat dat straks zorg moet dragen vooi koerscorrecties op het traject naar d( i en het de ruimtevaarders mogelijk moet maken zich in een maanbaan te j manoeuvreren en deze later weer te ver- I voor de terugreis naar de aarde middelen beschermd produkt Maar ook de vele andere systemen, zo als de elektrische app .raten, de koel- generatoren, de boordradar en de navi- gatiecomputer werkten zonder mankeren, ook al kregen de ruimtevaarders op de derde dag van de missie de schrik van hun leven toen plo*seling de rode waar- schuwingslichten op het elektrische pa neel gingen branden als teken dat de stroomvoorziening onvoldoende was. Het bleek echter loos alarm te zijn. leiding is onverbiddelijk: de bemannings leden van ruimteschepen zullen zich in hun cabine niet mogen scheren zolang er geen scheerapparaat is ontwikkeld dat niet het kleinste haartje laat ont snappen. In de toestand van gewicht loosheid zou een haartje gemakkelijk de kwetsbare apparatuur kunnen binnen dringen en ontregelen, zo wordt betoogd, en de vervaardiging van zo'n geperfec tioneerd scheerapparaat is minstens even moeilijk als het bouwen van een ruimte schip voor een reis naar de maan. De leider van het Apolloproject heeft overigens goede hoop dat er volgend jaar Amerikaanse astronauten op de maan zullen landen. De Apollo-7 had, ondanks enige kleine mankementen, meer bereikt dan men zich ten doel had gesteld. Maar precieze datum De drie astronauten Schirr kampen. Het bleek dat uitlaatgassen van de lanceerraket een vettige substantie op de ruiten achterlieten, hetgeen allerlei stofdeeltjes vasthield. Aanvankelijk wil de men de ruiten laten poetsen door uit stapjes makende ruimtevaarders. Later werden dubbele ruiten aangebracht waax-bij het buitenste glasplaatje na ver loop van tijd samen met het vettige laagje kon worden afgewoi'pen. Ook voor de Apollo zal nu wel een vernuf tige methode wo 'den ontwikkeld om het optreden van dit euvel in de toekomst te vermijden. Voor de rest is ook SchiiTa's derde en tevens laatste xoximtevlucht (de doktoren willen hem gezien zijn 45 jaren verder niet meer blootstellen aan de spannin gen van een eventuele maanreis) er op nieuw een geworden volgens het hand boek, zij het dat Amerika's oudste astro naut de bokkepruik scheen op te hebben. Samen met zijn twee collega's is hij echter de volle eli dagen de prooi ge weest van een irriterende verkoudheid, en bovendien ergerde hij zich herhaalde lijk aan bepaalde opdrachten, .waarmee het controlecentrum te Houston het drie tal wilde belasten, nog afgezien van het al uit te voeren programma. Zou men i elf dagen worden zij op het zich vroeger over iets dergelijks nog zor gen hebben gemaakt, ii. de veronderstel ling dat het verblijf in de xuiimte de mens aggressief maakt, thans kunnen we gerust stellen dat deze meningsverschil len aantonen dat bij de ruimtevaai-t het menselijk aspect nog steeds de hoofdrol speelt. Om de iiuian Thans is de op een na langste vlucht in de geschiedenis van de bemande ruimtevaart met tien dagen en ruim 20 uur ten einde. (Alleen de Gemini 7 met 13 dagen, 18 uur en 35 minuten duurde nog langer). En wie aandachtig de tele visiereportage van de lancering van de Apollo 7 op 11 oktober heeft gevolgd, zal het mogelijk opgevallen zijn dat op de uiterste punt van Cape Kennedy reeds de 110 m hoge en 2700 ton zware Sa- turnus 5-raket klaar staat met in de top de Apollo 8. Dit vaartuig, dat rond de 20ste december gelanceerd moet worden met aan booi-d de astronauten Frank Box-man, James Lovell en William An ders, zal hoogstwaarschijnlijk (de offi ciële bevestiging kan elke dag nu ko men) via een aantal banen om de aarde op het traject worden om ru een baan om d de maan geschoten uur na de start in ;in terecht te komen, naai lang zal de beman ning vervolgens trachten dit hemel lichaam te blijven omcirkelen om daarna te beginnen aan de terugreis naar de aarde, die ruim een week na de start moet eindigen, wanneer de Apollo met een snelheid van 40.000 km per uur de aardse dampkring binnendringt. Een lan ding op de maan zit er in december ech ter niet in om de eenvoudige reden, dat de Apollo 8-bemanning nog niet zal kun nen beschikken over de maantaxi om vanuit de maanbaan naar het oppervlak af te dalen. Zoals bekend maakte in september j.l. de onbemande Russische Sonde 5 ook een reis om de maan als generale repe titie voor een soortgelijke bemande tocht Ook deze wordt binnen niet al te lange tijd verwacht, hoewel blijkens mede delingen van Amerikaanse deskundigen er opnieuw moeilijkheden zijn opgetre den in het maanpi'ogramma van de Sov jet-Unie. Het ziet er dus naar uit dat de Apollo 8 de primeur van de eerste be mande x-eis om de maan voor zich zal opeisen. Verscheidene weken geleden al wer den in Londen vlugschriften vex-spx-eid waarop te lezen stond dat sommige be togers openbare gebouwen zouden bestor men. De kranten maakten zelfs gewag van mogelijke aanvallen met Molo tovcocktails en van brandstichting. In verband met deze vooruitzichten worden speciale maatregelen getroffen Londen i zal zondag door 7.000 politiemannen l.ndin* k»n no, »n, „Ie. «o.d.n b^ ,iewaak, word(.n dfc ,n p»»ld. Zelf» 1» niet »eker of de Ap.Uc-« cldenten lulle„ ulUokke„ de in december met drie man rond de maan zal maken of slechts in een baan om de aarde wordt gebracht. Het Russische regeringsblad Izvestia heeft gisteren in een opmerkelijk com mentaar nog eens het belang van be mande vluchten onderstreept, Iets dat Rusland in geen anderhalf jaar heeft gedaan. De laatste Russische bemande vlucht eindigde met de dood van astro naut Komarov, die op de aarde te pletter viel. Wel hebben de Russen sindsdien v^el onbemande vluchten ondernomen, waarbij zij automatische koppelingen In de ruimte met veel succes hebben be proefd. Er heerst kennelijk onenigheid in Rusland over de noodzaak mensen levens aan ruimtereizen te wagen. cidenten zullen uitlokken gers. Bepaalde gebouwen staan reeds vanaf nu onder speciale bewaking. Voor „Broadcasting House", het radiogebouw van de BBC. en het BBC-televisiecen- trum betrekken enkele agenten dag en nacht de wacht. Van Amerikaanse zijde probeert men te vermijden dat militair personeel van de Vexenigde Staten in eventuele rellen betrokken zou raken. Het verbod om Londen te bezoeken geldt zowel voor matrozen en leden van de luchtmacht als voor soldaten. Alleen Amerikaanse militairen die in Londen wonen, zullen de hoofdstad rriogert betreden. In het parlement zal nog wordf?^ aan gedrongen om dé Vietnamese vredes mars van zondag te verbieden. Het gaat om twee afzonderlijke betogingen die, DEN HAAG (KNP) Op 25 oktober verschijnt bij de Templegate Publishers in de Ver. Staten een boek van de Ne derlandse missiebisschop mgr. F. Simons SVD van Indore in India, getiteld „In fallibility and the evidence" (Onfeil baarheid en het bewijs). In dit boek stelt de bisschop het probleem aan de orde dat één man in het westen, de Paus van Rome. voor eens en voor altijd onherroepbare uitspraken doet. Hij ont zegt de Paus dit recht. De bisschop ba seert deze ming op jarenlange ervaring als missionaris in India. Gebleken is dat een kleine minderheid van 1 procent van christenen niet de pretentie kan en mag hebben de grote godsdiensten van India de les te lezen. Het werken als missionaris in India hij dc pil verkoopt. espondent BREDA. Een Bredase handelaar in ongeregelde goederen verkoopt als eerste in Nederland sinds enige tüd onwettig. maar openlijk de anti-conceptionele pil. """tilgelljk De pil is een door de wet op genees- De lieer Dc V wil over de herkomst mag al- van de door hem verkochte pil alleen leen verkocht worden in apotheken en i insleten dat hij ze koopt van een groot- dannog uitsluitend op doktersrecept. Het j handelaar in Brussel. „StedirU". zo heet nornaamste motief voor deze wettelijke bepaling is, dat een vrouw bij het ge bruik van de pil een medische begelei ding dient te krijgen. Zowel van de zijde van de fabrikant van deze pil. van de huisartsen en van dc N.V.S.H. toonde men zich gisteren geschokt, loen wij hen over de illegale verkoop inlichtten. Vuile ramen Tot de paar kleine problemen behoor de het feit dat reeds vrij spoedig het uitzicht door vier van de vijf vensters ernstig vertroebeld werd door zich op de buitenzijde afzettende stofdeeltjes. Ook de Gemini's hadden hier vroeger mee te De betrokken handelaar, dc heer K. de V. verkoopt de pil naar zijn zeggen al twee drie maanden. Sinds di*ie weken laat hij overal weten dat „nu ook" de pil(!) bij hem vei'krijgbaar is. De heer De V. heeft circa twee weken ge leden, zo verklaarde hij. bezoek gehad van een brigadier van de Bredase recherche. de pil. is een produkt van de Amerikaanse onderneming Wye til. Concessionair voor Nederland van dit bedrijf is Wyeth Labo- ï-atoria n.v. In Amsterdam. De directeur van deze onderneming, de heer Meijer, toonde zioh gisteren tegenover ons stom verbaasd dat zijn produkt Illegaal ver kocht wordt. „Wij leveren praktisch alle6 aan erkende gi-oothandelaren in Neder land Slechts een onderdeel van 1 pro cent van onze omzet gaat rechtstreeks naar de apothekers. Wij gaan de pil onder geen vooi-waax-de op de zwarte markt brengen. Ik zal wel wijzer wezen" aldus de lieer Meijer. „Wij hebben voor onze magazijnen zelfs een speciale nacht- veiligheidsdienst om te voorkomen dat pillen worden gestolen. Dan zouden ónder het~publi*k dat de pil bij hem rampen niet te overzien zijn." koopt zijn nogal wat vrouwen, die op die Volgens de heer Mljer is het nagenoeg manier een visite aan de huisarts willen onmogelijk dat de Bredase handelaar de uitsparen „Die visite om een recent te anti-conceptiepillen uit Brussel betrekt: krijgen houdt blijkbaar veel mensen België een aparte tegen", aldus de heer De V De huisarts A. van Hasselt, voorzitter van de kring Breda en omstreken van de Koninklijke Maatschappij ter Bevor dering van de Geneeskunst, was nog niet op de hoogte van de pilverkoop in Breda. „Ik ben blij, dat dit nu gesignaleerd wordt", zei hij. „we zullen dit opnemen met ons hoofdbestuur". Op onze vraag of de vrije verkoop van de pil gevaar op levert voor de volksgezondheid antwoord de hij volmondig: „Ja, de pil mag alleen onder deskundige controle verstrekt wor den". Volgens de strafbepalingen in de wet geneesmiddelen kan iemand, die onbe voegd en illegaal de pi] verkoopt, gestraft worden met een boete van ten hoogste vijfduizend gulden en een hechtenis van ten hoogste zes maanden. concessionaris. Laboratoria Sanders Brussel, maar die werken met een eigen verpakking. Oe pillen die in Breda ver kocht worden, komen volgens de ver pakking gegarandeerd uit Amsterdam De heer De V. houdt vol dat hij zijn zijn pillen in België koopt. Maar ook in België is de pil een beschermd middel, dat alleen op doktersadvies verstrekt mag Onbeperkt De Bredase handelaar beweert echter dat hij onbeperkt pillen kan kopen. Er is geen sprake van één partij, die hij toe vallig op de kop heeft kunnen tikken. „Ik kan er zoveel krijgen als lk wil". „Ik heb nog geen enkele klacht gehad van iemand die bij mij de pil gekocht heeft", zei hij. geschiedt voor de westerse priesters in een harnas. Rome decreteert alles tot In de kleinste details en maakt aanpas sing aan bestaande culturen, riten en denkwijzen onmogelijk. Missiewerk in India zou veel beter door Oosterse Ker ken kunnen geschieden, omdat deze al van de eerste christentijden in de India se cultuur geïntegreerd zijn. Hij zegt tot de overtuiging te zijn ge komen, dat het geloof der Kerk in de onfeilbaarheid van de Paus onjuist is. „Er was geen andere keus voor mij dan dit te publiceren. Wanneer wij er naast zitten met onze aanspraken, dan vormen wij een onoverkomelijk obstakel voor de Christelijke eenheid, en wij kunnen niet simpelweg doorgaan om toch voor al de vrede niet te verstoren". Verwacht wordt, dat mgr. Simons spoedig als bisschop zal aftreden. Zijn opvolRer zou in het Vaticaan reeds aan gewezen zijn. Mgr. Simons zou voorne mens zijn om zich ook uit het missie werk terug te trekken en wederom te gaan studeren. De bisschop, die 60 jaar oud is, haal de zijn doctoraal theologie aun de Gre goriaanse Universiteit in Rome en heeft sedert 1935 in de Kerk van India ge werkt, sedert 1952 als bisschop van In- Soeharto: handel met Singapore drastisch minder DJAKARTA (AP). President Soe harto van Indonesië heeft laten door schemeren dat Indonesië overweegt dc handelsbetrekkingen niet Singapore dras tisch in te krimpen als antwoord op de executie van twee Indonesische mariniers in Singapore, aldus heeft radio Indonesia vandaag bekend gemaakt. Soeharto heeft dit gezegd tijdens een persconferentie in Bandjarmasin, Zuid Kalimantan, waar hij een zevendaags be zoek nan Borneo besloot. Soeharto ont hulde dat 60 procent van dc Indonesische export via Singapore gaat omdat wij in het verleden de kwaliteit van onze pro- dukten niet zodanig hebben opgevoerd, dat wij ze zelf op de Amerikaanse-, Azia tische cn Europese markten kunnen bren gen. In deze situatie moet verandering komen, aldus Soeharto. Het is nergens voor nodig dat wij de bevolking van Sin gapore op de been houden. als ze mogen plaatsvinden, dreigen uit te gxoeien tot dc grootste demonstraties die 't Verenigd Koninkrijk gekend heeft sedert de jaren dertig. Letterlijk. Tien duizenden uit geheel het land en uit Eu ropa zouden aun de twee marsen deel nemen. De ene mars zou van de Theem» naar Downing Street trekken, tex-wijl de tweede ergens in de omgeving van de Amerikaanse ambassade zou beginnen om te eindigen op Grosvenor Square, voor het ambassadegebouw. De Inrichters van de eerste mors, on der wie de 25-jarige Pakistaan Tariq Ali, hebben aan de politie beloofd dat zij zich vreedzaam zullen gedragen als de ordehandhavers ze niet de weg versper- ren. Ali en zijn aanhangers zijn marxis ten. Maar de tweede mars wordt inge richt door Maoisten en een botsing tus sen beide fracties is lang niet uitge- ADVERTENTIE) vol natuurlijke vitamine C •'-vTv' (Van onze correspondent PARIJS. Vanmorgen I» de zeven entwintigste vergadering van de vredes conferentie begonnen tussen de Ameri kanen en de Noordvletnamezen in het Parijse hotel Majestic. Er waren ditmaal bijzonder veel journalisten en fotografen op de been in de hoop iets positiefs te horen bU de aankomst van de Ameri kaanse onderhandelaar Harriman. In de zelfde verwachting bleven ook beel wat voorbijgangers staan. Maar toen aan Harriman b(j z(jn verschijning gevraagd werd of hU iets bijzonders had te zeggen, was het enige antwoord: „Er Is geen enkele aanwijzing, dat er vandaag Iets bijzonders zal gebeuren". Bij dc Noord vletnamezen stuitte men op dezelfde zwijgzaamheid. Wel had Harriman tevoren de Noord- vietnamese bewering aangevochten dat het Nationale Bcvrijdingsfront het groot ste deel van Zuld-Vietnam onder controle heeft en de ware vertegenwoordiger van het Zuidvietnamese volk is. Hij zou van daag antwoorden op deze „bijzonder on nauwkeurige opmerking", die de Noord- vietnamese onderhandelaar Xuan Thuy had gemaakt. In Amerika heerst verschil van mening over de vermindering van de oorlogs- activiteit in Vietnam. Sommige deskun digen menen dat dc rebellen van de nood een deugd maken, omdat zij door een aantal militaire tegenslagen sinds de zomer zijn verzwakt. Het is in leder geval aan president Johnson te beoor delen wat dc ware betekenis Is van de verminderde druk op de zuidelijke steden. Maar dan nog blijft voor de beslissing om dc bombardementen op het noorden geheel te beëindigen, de kwestie staan van de vertegenwoordiging bij de vredesonderhandelingen en dc rol die de partijen In het conflict daarbij zullen spelen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5