dagelijks 'n goede portie vlees Twijfel aan realisering achtste medische faculteit binnen vijf jaar Andere mening toegedaan BEDRIJVEN MOETEN BEWUST JEUGDBELEID GAAN VOEREN Oververmoeidheid speelde bij veel ongelukjes parten WF „Moordenaarsavond" brengt onderbewuste als spel Alles gebaseerd op volwassene Patiënte (Endegeest) aan brandwonden overleden Justitieel onderzoek naar toedracht Diploma's van de Stichting SMECOMA DINSDAG 22 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 PROF. DIEPENHORST (Utrecht): Prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, curator van de rijksuniversiteit en voorzitter van het bestuur van het academisch ziekenhuis in Utrecht, heeft tijdens een stampvolle vergadering van met name medische studenten gezegd de invoering van een numerus fixus, gepaard gaande met vergelijkende of selectieve examens, onder deze omstandigheden in principe niet geheel onaanvaardbaar te achten. Bovendien vroeg hij zich af of Nederland in de eerstkomende vijf jaren in staat zal zijn een eventueel te realiseren achtste medische faculteit te be mannen. Ook keerde hij zich tegen een gemakkelijk oordeel over de affiliatie van ziekenhuizen, die volgens velen een belangrijke bijdrage kan vormen tot de plaatsing van co-assistenten en de leniging van de nood onder medische studenten. De bijeenkomst, die een demon stratief karakter droeg, is opgezet door de Utrechtse studenten faculteiten in samenwerking met de Medische Studenten Faculteit te Utrecht PROF. MUNTENDAM (Leiden): BETREURENSWAARDIGE ZAAK Prof. Diepenhorst noemde de stagna tie in de studie van de medische studen- n zeer betreurenswaardige zaak. Hij attendeerde ook op de situaties in het buitenland. Scandinavië kent ook numeris fixus, Engeland laat de helft van alle eerstejaarsstudenten toe in de Verenigde Staten wordt op el ke vijftien studenten er een tot het ho ger onderwijs toegelaten. Prof Diepen horst betreurde dat in 1965 een gema tigde beperking door de volksvertegen woordiging was afgeketst. Hij zei er van overtuigd te zyn dat de medische fa culteiten hun uiterste best hebben ge- sm door de jaren een uitweg te vinden uit de toenemende onderwijs- De curator memoreerde, dat de prog- jses in 1955 wezen op een medisch studentental van 30.000 in 1975. Tien jaar later luidde de prognose krap ÏO.OOO om in anderhalf jaar tjjds tot een iverwachting van 94.000 medische stu denten in 1970 op te klimmen. PBOF. MUNTENDAM NIET EENS De Leidse hoogleraar, prof. dr. P. Muntendam, bestreed de overwegingen waarop de invoering van de numerus in de medische faculteit (en) wordt gebaseerd. Tegenover de mening als zouden er voldoende (artsen beschik baar zyn, voerde hij argumenten in te genovergestelde richting aan. De ver oudering van de bevolking,x slechts ten dele onderzochte (hart- en vaat-) ziek ten, toenemende gevaren van het leef milieu, de toenemende sociale zeker heid, de sociaal-psychologische bege leiding van het gezin, de overbelasting van de hulsartsen (drie drieeneenhalve minuut per patient op het spreekuur) en de taak die Nederland ten opzichte van de ontwikkelingslanden heeft, be schouwde prof. Muntendam als evenzo- vele redenen om de numerus fixus af te schaffen. De beperking van studenten, uitslui tend op grond van examenresultaten en met voorbyzlen aan de mentale en karak terologische eigenschappen van de as pirant-medicus, achtte hy zeker In het internationale jaar van de rechten van de mens onaanvaardbaar. Volgens hem Is het door een snelle doorvoering van affiliatie met behulp van wettelijke maatregelen, de snelle allserlng van een achtste medische fa culteit en een verruiming van het ge bruik van audlo-vlsuele middelen moge lijk het vastlopen van de medische stu die in de klinische periode te voorkomen of op zijn minst af te ADVERTENTIE Iclare taal JONGE GENEVER in de handige kneepfes f10,50 per liter Bestuurder moest uitgezaagd worden GOEDERENTREINTJE SLEURDE AUTO ZEVENTIG METER MEE Een 55-jarige inwoner uit Ouderkerk aan de Amstel ls gistermorgen om 8.15 uui wonderbaarlijk goed van af gekomen toen hij met zjjn bestelauto de onbewaakte overweg wilde kruisen aan de Noordammerweg In De Kwakel (gemeente Uit hoorn). Ondanks lulde signalen merkte de heer J. van Oosterom (de bestuurder van de auto) een lokaal goederentreintje, dat de verbinding onderhoudt tussen Uithoorn en Aalsmeer, en slechts tweemaal per dag deze overweg passeert, niet op. De auto werd door de toestormende trein gegrepen, en circa 70 meter n gesleurd. De auto werd daardoor in drie stukken gereten en was volkomen nleld. De heer Van Oosterom was bekneld geraakt, doch nadat hy anderhalf later was uitgezaagd bleek dat hy slechts enkele ribben had gebroken. Ter obser vatie werd hy overgebracht naar het ziekenhuis te Amsterdam. Levensecht spel van Theater „Moordenaarsavond" "M° heeft gewonnen van het Zuid-Amerikaanse Theater Festival te Havanna. Surreëel het brengt het onderbewuste als spel; een spel waarin de wen sen van Lalo (Eric van der Donk) uitgebeeld worden door kleine toneel scènes die hij opvoert met z(jn beide zusters Cuca en Beba (resp. Hetty Verhoogt en Sjoukje Hooymaayer). In die scènes rebelleren zij tegen het ouderlyk gezag: meermalen zegt Lalo, dat hij het hele huis op de kop wil zetten: „Toen kreeg ik het in mijn hoofd, dat lk het huis moest inrichten op mijn manier, zélf het heft in handen nemenDe huiskamer is de huiskamerniet, de huiskamer is de goot steen. De slaapkamer is de slaapkamer niet, de slaapkamer is de plee". Deze woorden zijn essentieel voor het stuk: de jonge generatie is op zoek naar zelfherkenning en wordt daarin steeds belemmerd door de reeds ge vestigde orde. ZELF ZEGT TRIANA (in een interview met Claude Couffon in „Théatre des Nations") dat hy vroeger zélf rebelleerde tegen de opvoeding thuis. „Maar wat doen wtj nu later in wezen om ons daar heel concreet van te bevrijden? Meestal heel weinig, helaas". Vooral het weinige wat werkelijk wordt gedaan om „de wereld te verbeteren" (en met zichzelf te beginnen) wordt in het stuk aangetoond. Het hele spel, dat opééns voor Cuca uitgespeeld moet worden, draait om de machteloosheid zich los te scheuren van het gegeven, van de situatie waarin de spelers zich bevinden by het begin van het spel. De geënsceneerde moord, met de erop volgende bizarre rechtspraak is bedoeld om het feilen van de mens aan te tonen. De mens voor zover die op zoek is naar kommunikatie en lotsverbetering. De resultante is een diep gevoel van machteloosheid HET SPEL van toneelgroep „Theater" is zonder meer uitstekend. Vooral Hetty Verhoogt zette een levensechte Cuca op het toneel. Eric van der Donks rol als Lalo was buitengewoon zwaar. De mimiek van Eric dient te worden geroemd. Ook Sjoukje Hooymaayer bracht het er goed af. Al met al werd het stuk zeer sterk gebracht, waarvoor een John van de Rest, regisseur, alle hulde verdient. Programma '68-'69 Leidsche Kunstkring De Leidsche Kunstkring „Voor Al len" heeft een programma voor het nieuwe seizoen samengesteld. Het eer ste concert is op vrijdag 8 november: de pianist Malcolm Frager geeft dan een Beethoven-Chopin-avond. Op dins dag 10 december is een uitvoering door het Ardito-kwintet. Ingrid Haebler geeft een pianorecital op maandag 20 januari 1969; het vierde concert is op maandag 20 januari 1969; het vierde concert is op maandag 24 februari door het Guarneri Trio met de violist Herman Krebbers als solist De so praan Jennifer Vyvian besluit het Kunstkring-seizoen op maandag 21 april. De concerten worden gegeven in de grote zaal van de Stadsgehoor- Nasleep van dodelijk auto-ongeluk te Oegstgeest E triest gebeuren in de ochtend van 3 januari kostte het leven aan de ge broeders J. en W. Huigen uit Sassen- helm. Bij het parkeren van een Volks wagenbusje op de smalle Poelsteeg te Oegstgeest gleed de auto door en kwam in het Oeetgeesterkanaal terecht. De be stuurder, een 44-jarige bouwvakarbei der uit Sassenheim, wist zich uit het voertuig te redden, doch de gebrs. Hui gen gelukte dat niet en zij verdronken. Omdat de bestuurder van de auto werd verweten niet alle veiligheidsmaatrege len te hebben genomen, welke nodig waren, werd hy door de kantonrechter te Leiden veroordeeld tot f 150 boete en ontzegging van de rybevoegdheid ge durende zes weken, van welk vonnis hy in hoger beroep kwam by de Haagse rechtbank. Het bleek, dat de weg die ongeluks ochtend enigszins glad was. Op bedoeld punt wilde verdachte de auto draaien teneinde te parkeren, maar door voor hem onverklaarbare oorzaak gleed de auto door met vermeld gevolg. Ver dachte verklaarde niet hard te hebben gereden, hetgeen wegens de gladheid trouwens niet mogelijk was. Toen hij op pl.m. 10 meter afstand van het water remde, sorteerde dat geen effect. Bij onderzoek later bleek de auto In de derde versnelling te staan. Omtrent dit punt merkte de verde diger, mr. S. V. Langeveld, op. dat mo gelijk b(j de pogingen van verdachte uit de auto te komen, waartoe hy r de andere kant van de omgesla gen auto moest klimmen, de schake ling is overgehaald. In elk geval achtte pleiter de stand van de schakeling, na dat het voettuig uit het water was ge takeld, geen voldoende bewys dat ver dachte snel zou hebben gereden. De officier van Justitie was van oor deel, dat verdachte een bepaalde fout moet hebben gemaakt, waardoor 't on geluk gebeurde. Hem kan evenwel niet de dood van beide mannen worden ver weten in strafrechteiyke betekenis. Daarom eiste de officier bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Mr. Langeveld zette uiteen, dat ver dachte vrij regelmatig dezelfde ma noeuvre uitvoerde als op de bewuste ochtend. Uit niets ls af te lelden, dat hy onvoorzichtig zou hebben gehandeld. Verdachte staat bekend als een voor zichtig ryder en pleiter concludeerde tot vrUapraaJt Vonnis op 1 novembma ADVERTENTIE H L. Zuid erna voor Werkgevers: Overgang van school in veel gevallen te groot „Tussen school en bedrijf heeft een van de grootste overgangen plaats in het leven van een jongeman, omdat hij een vrij besloten gemeen schap verruilt voor een open en bedreigende gemeenschap, dat een bedrijf eigenlijk is." Dit zei gistermiddag de heer H. L. Zuidema, organisatie-adviseur te Sassenheim, op een bijeenkomst van R.K. en Prot. werkgevers van de kring Leiden. De heer Zuidema sprak in restaurant Van der Heijden over het onderwerp: „De jonge man van morgen in het bedrijf van vandaag". De school is een jeugdgemeenschap. De normen, die daar gelden zijn ontleend aan de jeugd. Een jongen kan op school de beste van de klas zijn. Daar is hij iemand, maar komt hij in een bedrijf te werken, dan valt hij terug. Het bedrijf is een gemeenschap voor volwassenen. Alles, wat er voor jongeren gebeurt, wordt afgeleid van de situatie van de volwassenen. Men gaat niet van de jeugd zelf uit. Alleen het loon al wordt gebaseerd op wat iemand van £3 of 5 jaar verdient. Daarna rekent men terug naar een 15- jarige. De arbeider zelf is ook, op en kele aanpassingen uitgezonderd, afge stemd op de volwassen. De heer Zuide ma betwijfelde of dit het juiste beleid Vorming Wat verwacht een Jongeman van het bedryf. Een aantal dingen, zoals zeker heid, erkenning, het ergens byhoren, waardering en kansen om zichzelf te ontplooien. De jongeren van vandaag zyn er alleen maar opuit om geld te verdienen. Dat is ook geen wonder, want het bedryf betaalt veel, maar doet wei nig aan persooniykheidsvormlng. Het bedrijf door conjuctuur gebonden arbeid, discipline en aanpassing, spe cialisatie, stimulering van het Individu en een materiële beloning. Vervolgens de heer, Zuidema zou het bedryf echter bescherming tot volwassenheid, partici patie, despecialisatie (taakverruiming), groepsvorming en ook een promotiebe leid gericht op de jeugd moeten bieden. Alphense bromfietser vrij ernstig gewond Maandagmiddag omstreeks 14.10 uur vond op de kruising Tolstraat en Karei Doormanstraat een botsing plaats tus sen de vuiinis-trommelauto van de ge meente, bestuurd door de heer W. v. L. i een byna 63-jarige Alphense brom fietser, de heer A. v.d. H., doordat laatstgenoemde geen voorrang verleen de aan de auto. De bromfietser werd ge grepen en liep een hersenschudding en enkele verwondingen op. Hy bleef ter plaatse bewusteloos liggen. Dr. M. E. v.d. Steen verleende de eerste medische hulp en liet het slachtoffer per ambu lancewagen overbrengen naar het Aca demisch ziekenhuis te Lelden. Dit laatste zou kunnen worden verwe- zeniykt door jonge chefs, een bewust Jeugdbeleid en het geven van een be slotenheid. Byna altyd geven die mensen leiding, e van voor de wereldoorlog zyn. Nog steeds geloven zy vanuit de crlsistyd, dat ontslag een reële bedreiging is, maar de Jeugd betekent het ontslag niets Door Jonge chefs kan er een be ter begrip komen. Verder moet men de jeugd laten meepraten over zaken, die hen aangaan, zodat ze zich gaan inter- Spaarloon Ook op het beloningsbeleid had de heer Zuidema kritiek. Er moet een geleidelijke overgang van de zakgeld- wereld naar de loonwereld komen. Er zijn te hoge lonen voor te jonge 1 sen. Hij had graag gezien, dat belangrijk gedeelte van het loon werd uitbetaald in de vorm van spaarloon. De werkverdeling was een ander punt. Dit zou in drie fasen moeten gebeuren. De eerste heet spel. De jeugd van 17 en 18 Jaar werkt 7 uur per dag en heeft twee vrije middagen per week. De twee de fase spel en vorming telt 9 uur met eveneens twee vrye middagen, terwyi in de derde fase 9 uur wordt gewerkt met een vrye middag. Deze fase is ge titeld vorming. Op deze manier wil de heer Zuidema de overgang van n">rk- tyd op school en in het bedryf over bruggen. Op eenzelfde manier wil hy de vakantie regelen. Jeugdrangen Tot slot deelde de heer Zuidema de sug gestie een brug te slaan van het oude klassénpromotlestelscl naar de bedryfs- promotie. Laat by het ln dienst treden van een jongen een aantal snelle pro moties volgen langs speciale jeugddran- gen, zodat hy, net als op school, elk jaar Iets heeft om naar uit te kyken. In te heet badwater gelegen? Een patiënte van de Leidse gemeen telijke psychiatrische instellingen En degeest, de 62-jarige mevr. Ellse Proot- Könlg, is op zondag 13 oktober over leden aan brandwonden, die zy ongeveer vyf weken eerder had opgelopen. Dit ls eerst nu bekend geworden, nadat de rykspolitie te Oegstgeest, in welke ge meente de instellingen gevestigd z^n, een proces-verbaal ln deze zaak had op gemaakt. De justitie in Den Haag stelt momenteel een onderzoek in naar de oorzaak van de brandwonden. B. en w. van Lelden zullen morgen een rapport over de kwestie uitbrengen. Op 8 september had de patiënte van een leerling-verpleegster de opdracht ontvangen om maar alvast in de bad kamer te gaan, terwyi de verpleegster schoon ondergoed ging halen. Toen de verpleegster na ruim een kwartier in de badkamer kwam, trof zy de patiënte gedeelteiyk gekleed aan. By het verschonen echter constateer de de zuster ernstige brandwonden, twee de en derde graads, op de stuit en de onderbenen. Dit zou erop kunnen wyzen, dat de vrouw in het (hete) water ls geweest, maar dit kon nog niet (offi cieel) worden vastgesteld. „Aan de hete kant" Wel is zeker, dat, zo vernemen we van de zyde der gemeente, het water „aan dé hete kant" was. Het gerechte-, ïyk onderzoek zal nu moeten uitwyzen, hoe mevr. Proot uan de brandwonden 1» gekomen. De officier van Justitie in Den Haag heeft voorshands te kennen gegeven, dat het onverantwoordeiyk Is, dergeiyke patiënten zo lang in 'n bad kamer te laten. Zolang de ware toedracht van het ge beuren ln de badkamer nog niet officieel vaststaat Is het zuiver speculatief te veronderstellen, dat de geesteszieke vrouw de verwondingen heeft opgelo pen doordat zy In een te heet bad heeft gelegen. De patiënte zeif kon niet dul- deiyk maken hoe zy aan de brandwon den was gekomen. Vanuit Endegeest Is de vrouw enkele malen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht om het verband te vernieuwen. Op 23 september achtte men het raadzamer haar naar 't Rode Kruis-zlekenhuls te Beverwyk, waar men gespecialiseerd is op het gebied van brandwonden, over te brengen. De toestand van mevr. Proot werd echter geleldeiyk slechter en zy overleed ln het Rode Kruls-zlekenhuis op 13 ok- Negentien jongelui hebben gisteravond in de R.K. Lagere Technische School aan de Boerh;iavelaan ln Leiden het overkoepelend diploma gekregen van de Stichting Vakopleiding Smecoma sme- deryen. constructie-, machine- en aan verwante bedryven). De jongens deden onlangs examen na een tweejarige voort gezette opleiding tot gezel, respectleve- ïyk monteur aansluitend aan hun lagere technische opleiding. De diploma's werden uitgereikt door de heer M. van der Voet en de heer C. L. Treels, die de kandidaten als consulent heeft begeleid in hun voortgezette op leiding ln de bedryven. De geslaagden zyn: J. van de Boon. Wassenaar, SCB-V; J. E. Datema, Voorhout, CWL; H. A. v. Egmond, Voorschoten. CWL; H. van Gaaien. Den Haag, CWL; W. J. Hage- raats, Den Haag, CWL: W. de Jong, Katwyk aan Zee, SCB; J. v. d. Krogt, Zoeterwoude. CWL; J. Laman, Zoeter- meer, CWL; J. Nacken, Waasenaar. SCB J. H. P. Okkerman, Voorburg. CWL-V; Q. G. C. Olsthoorn. Monster. CWL-V: Q. E. M. de Pater. Den Haag. CWL-V: T. van der Plas. Katwyk aan Zee, CWL; R. Veldman. Wassenaar. SCB: L. A. M. van Velzen, Koudekerk a/d Ryn CWL; A. Th. van Vliet. Monster. CWL; B. Willemstein. Alphen a/d Ryn CWL; A. P. Blok, Lelden. CWL-V. (SCB smeden, constructie- en ban ken. CWL constructiewerken en las- HARDNEKKIG IN „HET UKANKKWAAir De officier van Justitie hy de Haag se politierechter moest constateren, dat een 46-jarige expediteur uit Oegstgeest hardnekkig In het drankkwaad ls. Die conclusie trok hy niet alleen uit 't feit, dat de expediteur terecht stond, omdat hy op 27 juni dronken achter hét stuur van zyn auto zat, doch ook uit eerdere veroordelingen. Verder was er het ver bod van een arts tot gebruik van sterke drank en tenslotte warm er verklarin gen, dat verdachte vaker naar de flee greep dan gewenst was. Op 27 Juni was het dan weer zover geweest. Na in een café tevergeefs op klanten te hebben gewacht, had ver dachte de tyd gekort met het door hem geliefkoosde vocht. De kelner had hem van zes glazen Jenever voorzien. „Maar dat betekent niet, dat lk die ook allemaal heb opgedronken, lk heb er ook weggegeven", aldus 't verweer van ver dachte. dat later door dtehs verdedlger werd overgenomen. Na het vergeefse wachten en de tydspasserlng, ging de expediteur ryden, ondanks een waar schuwend woord van andere cafébezoe kers. In de Assendelfstraat, toen ver dachte achteruit moest ryden, kwam hy in aanraking met een hek. maar verdach te reed meteen weg. Omwonenden had den echter het nummer van de auto op genomen en de politie gewaarschuwd, die de expediteur in diens woning aan trof. Volgens verklaring van een opper wachtmeester van de rykspolitie. twy- felde hy er niet aan. of verdachte was niet ln staat een auto te besturen. Wat de aanrydlng betreft, verklaarde verdachte niets te hebben gemerkt. „Dat kan van de drank komen", ver onderstelde de officier, die alle kwade factoren aanwezig achtte by deze weg gebruiker. Daarom vond de officier hei- gewenst verdachte voor een flink poosje van de weg te verwyderen en eiste nanet de twee weken gevangenisstraf, ont zegging van de rijbevoegdheid geduren de drie jaar. Nadat de verdediger daartegen be zwaren had aangevoerd, werd het von nis zes dagen gevangenisstraf en een Jaar ontzegging van de rybevoegdheld. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Een 24-jarige tuinder uit Ryns- burg werd gisteren door de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, gevonnist mot twee weken voorwaardeiyke hcchte- nlsstraf met een proeftyd van 2 Jaar, twee geldboeten van 150 subs. 60 dagen, en een ouvoorwaardeiyke ontzegging van zjjn rybevoegdheld voor de tijd van 6 maanden. De Ryns- hurgse tuinder dankte dit vry zware vonnis aan het feit, dat hij op de Leidse weg te Voor hout met zyn auto uit een bocht raakte, en daardoor fron tnul tegen een tegenligger op botste en, hetgeen toen aan het licht kwam, niet tegen W.A. v erzekerd was. v'erdachte zei, dat hij de auto lezelfde dag pas (2de hands) md gekocht en dus nog „wat mwennig" tegenover de rem- .-apaciteiten stond. Omdat hy na de aankoop direct naar een receptie moest, bleef het aan vragen van een verzekering die dag „even ln de slof'. ,,U dronk op die receptie een paar biertjes en was hierdoor oiykbaar zo overmoedig, dat u veel te hard die bocht wilde nemen", las de kantonrechter j.a. in het proces-verbaal. Toen de kantonrechter hem verweet, dat hy zonder verzekering was gaan ryden, antwoordde hy nogal naïef: „lk was echt van plan dezelfde avond nog m'n v eraekeringsagenl op to bel len". De officier, mr. Th. J. de Wit, weet een en ander aan grove schuld van verdachte, de omstandigheid en kwam tot de els van één week voorwaar delijke hechtenisstraf met een proeftyd van 2 Jaar, twee geld boeten van respectieveiyk 150 en 100 subs. 50 dagen als mede een onvoorwaardeiyke ontzegging der rybevoegdheid voor de tyd van 6 maanden. „Als ik even had opgebeld voor ik naar die receptie ging, zou ik verzekerd zyn geweest", al dus verdachtes nogal „zinloos" laatste verweer. Omdat hij een en ander byzonder ernstig vond kwam de kantonrechter uiteindelijk tot bovenvermeld vonnis, warmede hy dus be langrijk boven de geëiste cor rectie uitging. MET EEN SCHOK WAKKER Na een lange werkdag en een gezellig dansavondje ln de re sidentie, waarhy het bierglas menigmaal werd geheven, reed een 20-Jarlge metselaar uit Haarlem ln de late nacht van de 25ste augustus J.L met zyn auto en In gezelschap van drie vrienden vermoeid huiswaarts. Zo vermoeid, dat hy In de Hoofdstraat te .Sassenheim rij dende even In slaap viel met als gevolg, da* de onbestuurde auto legen een Mchtmast op botste waardoor hyzelf „met een schok" wakker werd en twee van zyn vrienden uit de auto werden geslingerd. Belden werden hierdoor dermate ern stig gewond, dat zy In een zie kenhuis moesten worden op ge- Verdachte ontkende, dat alco holgebruik in deze een rol had gespeeld. „Het kwam zuiver door oververmoeidheid, edel achtbare" verzekerde hy. De of ficier laakte verdachtes gebrek aan verantwoordeiykheldsge- voel en eiste zowel een geld boete van 200 subs. 40 dagen als de onvoorwuardeiyke in trekking van de rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden. De kantonrechter maakte er 150 subs. 30 dagen en de ge- eiste ontzegging van. DOOR SLAAP OVERMAND „Ik ben even In slaap gevallen" moest ook een 19-Jarige 'bloe- nienhandelaar uit Kynshurg volmondig toegeven. Hy had een lange vermoeiende werk week rui -avond achter de rug, toen hy In de late avond van 20ste augustus J.l. met zyn auto de rit Hanrlem-Uynshurg maakte. Toen hy op Ryksweg 4 onder Sassenheim reed (en wel met een snelheid van niet min der dan ruim 130 km/n) werd hy even door de slaap over- de weg raakte, een wegwijzer en vier boompjes ramde en vervolgens In een nahy gelegen sloot dook. De Jongeman kwam wonder hoven wonder met de schrik vry. De kantonrechter vroeg zich af hoe verdachte ln zo'n overver moeide toestand er toe kwam toch auto te gaan ryden en nog wel met zo'n onverantwoord hoge snelheid. „Er ls daar toch geen max. snelheid", merkte verdachte naïef op. Ter correctie eiste de officier zowel een geldboete van 200 subs. 40 dagen als de onvoor- waardeiyke Intrekking van verdachtes rybevoegdheld voor de tyd van 1 Jaar. „Ik heb m'n rijbewijs nodig voor m'n werk", zei de zichtbaar geschrokken verdachte tegen de kanton rechter. Deze vond echter dat het algemeen belang boven het belang van verdachte moest worden gesteld. Hy vonniste de bloemist met een onvoor- waardeiyke ontzegging voor do tyd van 6 maanden, een voor- waardeiyke voor dezelfde tyd met een proeftyd van 2 jaar en de gsvraajde geldboete. „EVEN AFWEZIG" Een 20-Jarlge groentegrossier uit Rynsburg weet „de vermoe- deiyke oorzaak' van zyn onge luk ook al aan oververmoeid heid. ZUo vermoeidheid had tot gevolg, dat hy met zyn auto op de Noordwykscweg „even afwezig was", hierdoor op het linkerweggcdeelte raakte en met een tegenligger frontaal In botsing kwam. Gezien de mate riële schade noemde het rechts college 't ook hier een wonder dat persooniyke ongelukken uithieven. Ook ln deze zaak hield de of ficier een zeer scherp gesteld requisitoir, dat resulteerde in een eis van: 125 boete en een onvoorwaardeiyke ontzegging van verdachtes rybevoegdheld voor de tyd van 6 maanden. Nadut verdachte inzake de geldboete uiterste clementie had bepleit, maakte de kan tonrechter er 100 subs. 20 dngen en de geëiste ontzegging van. „Ik mag toch nog wel naar huis rijden",Informeerde verdachte tot slot nog. Dat mocht hy Inderdaad nog. VERSTEK Een 20-Jarige manufacturter uit Voorhout liet verstok gaan. t'lt de openbare behandeling, die de kantonrechter aan de saak gaf. hlcck «Ie Jongeman met zyn auto In de late avond van de 27ste Juli J.l. op de lluurlcmmert rek vaart hy een Inhaalmanoeuvre met een snel heid van minstens HO km/u van de weg af en In de vaart te recht was gekomen. Daar verdachte pas één maand zyn rybewys had, meende het rechtscollege, dat „onervaren heid" hier een grote rol had gespeeld. De officier wilde de verdachte nog een kans geven en eiste daarom naast een geldboete van 100 subs. 20 dagen ditmaal nog de voor- waardeiyke ontzegging der rij bevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftyd van 2 Jaar. De kantonrechter was het met het motief voor de voorwaardelijke ontzegging eens en maakt® er 150 subs. 30 dagen van.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3