f RUNDERLAPPEN 198 248 298 J LEONID KOGAN V personeel voor diverse produktie- afdelingen violist van aparte klasse Mercurius eist rectificatie Boeiend spel van Oscar Peterson Trio Oh la la - Wollen We venit en mouwloos! 56.- 1= ENORME FEESTREKLAME! rookworst SfejsSÉ* y•- Nieuw Vossemeereen Plaats 55 eens een dorp vol „Merijntjes A. M. de Jong herdacht Telefoontje assistent-accountant HOOGOVENS IJMUIDEN MAAxNDAG 21 OKTOBER 1968 DE LETDSE COURANT Concertgebouw orkest maakte nuitte indruk Het oncertgebouworkest was zater dagavond wederom te gast in de Kur- zaal 'e Scheveningen. De vele toehoor ders werden vergast op het vioolcon cert in D van Ludwig von Beethoven en de tweede symphonic van Anton Bruckner. Hetgeen ons opviel was, dat in het algemeen het orkest een matte indruk maakte, hetgeen zich manifes teerde zowel in de begeleiding van Leo nid Kogan, als in het op spanning hou den van de lange symphonic van Bruck- Een klasse apart was de violist van deze avond. Hij heeft een bijzondere streek over zich. die zich duidelijk liet horen gedurende het hele stuk. Soms uitermate krachtig, en andere keren ge heel ingehouden en buitengewoon helder van klank. Wij kregen de indruk, dat hij niet geheel gedisponeerd was, waardoor de indruk gewekt werd dat hij enigs zins ongeconcentreerd speelde, hetgeen ons later bevestigd werd: hij bleek niet helemaal gezond te zijn. Daarbij werd t spel gehinderd Tito waarschuwt zijn buurlanden BELGRADO (Reuter) President Tito heeft zondag op een bijeenkomst in Les- kovac. waar naar schatting 100.000 men sen aanwezig waren, andere communis tische landen gewaarschuwd tegen een militaire interventie in Zuid-Slavië en gezegd dat buitenlandse troepen die de grenzen van zijn land zouden overschrij den, op fel verzet kunnen rekenen. Wij regelen onze binnenlandse aange legenheden zelf. Wij zijn tegen „de theo- ëërie van voorwaardelijke soevereinteit, die geboren is uit de noodzaak om de in terventie in Tsjecho-Slowakije te recht vaardigen". De stelling dat hel de plicht van alle socialistische landen is te hulp te ko men wanneer het socialisme in een an der land in gevaar is. is ..onaanvaard baar en in strijd met het beginsel van soevereinteit". UTRECHT (ANP) De bij het NVV Jangesloten algemene bond „Mercu rius" heeft via zijn advopaat, mr. M. G. Rood, de hoofdredactie van de Telegraaf gesommeerd 'uiterlijk woensdag 23 okto ber een op 11 oktober j.l. door de Tele- graafmedewerker Leonhard Huizinga gedane beschuldiging te rectificeren. In dien daaraan geen gevolg wordt gege ven zal mr. Rood namens Mercurius een kort geding aanspannen tegen de Tele- Nadat Mercurius naar aanleiding van de affaire Frits van der Poel zijn ver ontrusting had uitgesproken over de rechtszekerheid van de programmame dewerkers bij de omroep, deed de tele- graafcolumnist een aanval op Mercurius. Hij noemde het bestuur van de bedrijfs groep radio en televisie van deze bond „een stelletje neo-anti-semieten". Crisis Libanon bedwongen BEIROET (Reuter) President Char les Helou van Libanon, die zaterdag ge zegd had te zullen aftreden, heeft zich laten overhalen in functie te - blijven, zo wordt van parlementaire zijde ver nomen, Helou is 55 jaar en al vier jaar president. De crisis ontstond door het aftreden van drie minister van het kabinet van premier El Jafi, die pro testeerden tegen het feit dat de verschil lende groeperingen in het parlement niet voldoende waren vertegenwoordigd. Men verwacht nu dan ook dat het nieuwe kabinet van viei man zodanig zal wor den uitgebreid, dat alle stromingen in het parlement aan hun trek komen door het niet meegaan van het orkest, hetgeen vooral te wijten is aan Haitink, die onverbiddellijk zijn tempo aangaf. Dit was jamergenoeg vooral te merken in het Rondo, Allegro. Het geheel miste de brillance die eigenlijk kenmerkend voor het stuk is; het leek er op alsof men niet op gang kon komen. Kogan kwam tot zijn hoogtepunt in de cadenz die hij ten beste gaf en waarin hij niet gehinderd werd door het orkest. Bijzon der te waarderen viel de doorwerking van de thema's van het eerste deel. De trefzekerheid tot in de hoogste noten die volkomen gaaf uit zijn viool te voorschijn kwamen, was grandioos! Hetgeen ons nog wel van het hart moet is, dat we gaarne zouden wensen, dat 't koperwerk wat meer uit de verf kwam De diverse inzetten waren beslist niet feilloos, en de klank was onder de maat. Bruckner kwam heel redelijk uit de verf, ofschoon de spanning niet genoeg opgeroepen werd. En dit is vooral te wij ten aan de ongenuanceerdheid van de uit voering. Men verwacht van het concert gebouw een uitvoering, perfect tot in de finesses, maar daarop wacht men te vergeefs. Gelukkig werd er een spanning bereikt op het einde van het tweede en derde deel, zodat de eindindruk niet on gunstig was. Al met al was het optreden van Leo nid Kogan toch wel het hoogtepunt van deze avond, en wij hopen hem nog eens te mogen horen, maar dan zonder de handicap van een minder goede gedis- poneerheid. D.V.G De vermaarde jazzpianist Oscar Pe terson (43) concerteerde zaterdagavond j.l. in het Circustheater te Schevenin gen, waarbij wij tevens mochten kennis- mkaen met zijn nieuwe sidemen: Sam Jones (bas) en Bobby Durham op drums. Wil men ten volle van Peterson's spel genieten dan vereist dit in feite enige kennis van de jazz-piano. Immers, de stijl van deze briljante musicus bevat invloeden van vroege jazzpianisten als modern georiënteerden, bijvoorbeeld George Shearing. Dit samengaan van stijlen resulteert bij Oscar Peterson in een uitermate boeiend geheel waaraan de aandachtige j toehoorder met dikwijls onverholen be- 1 wondering naar luistert. Het repertoire van deze van oorsprong Canadese pianist omvat niet louter jazz stukken. Ook vermaard geworden songs en filmmuziek kan men op een Peter son concert beluisteren, zoals Some day my prince will come dat tot het vaste repertoire behoort. Toch moet worden erkend dat ook dergelijke stukken door Oscar Peterson op geraffineerde wijze in het jazz-idloom worden vertolkt. Een enerverende interpretatie kreeg Satin Doll waarin de solist het ganse scala van zijn pianistisch vermogen etaleerde. Een „kassucces" van het Count Basie or kest, Litlle Darlin", werd met fraai touchèr vertolkt. Hier bleek weer eens terdege over welk een enorme techniek hij beschikt Dikwijls verrassend was het improviseren in driekwart en vier kwartsmaat, hetgeen van zijn begelei- I ders de uiterste oplettendheid vergt. Dit alles gaat met schijnbaar verbluffend gemak, doch de veelgebruikte witte I zakdoek toonde dat hier met volledige inzet en concentratie werd gemusi- De bassist Sam Jones, afkomstig van de Cannonball Adderly formatie, bleek een waardig vervangen van Ray Brown. Met een knipoogje naar de klassieken solieerde hij in You Look good to me. Men bemerkt dan tevens dat Peterson de solist tocht in een bepaalde melodielijn probeert te dwingen door intensief te begeleiden. Drummer Bobby Durham, hij speelde bij het Ellington Orkest, toonde in ver gelijking tot zijn voorganger Ed Thigpen een wat meer geladen speltrant. Hij so- lieërde in 3-4 en 4-4 op een thema van Ray Brown, Walsing is hip. Terugziend op dit concert concluderen wij dat, ondanks het soms hinderlijk i gebrabbel van Oscar Peterson tijdens zijn spel en de wat kwistig gehanteerde i Arpeggio's, de liefhebber van jazzepia- no een waarlijk groot musicus aan het i werk heeft gezien. Jammer dat de j maëstro zich. de stotovatie ten spijt, niet j tot een toegift liet verleiden Gekleed jurkje van jewelste. Wordt met gejuich in Uw wintergarderobe ontvangen. Wollen wevenit. Erg modieus mouwloos. Met doorgestikte platte plooitjes. En Uw favoriete kleur is er vast bij o.a. lindegroen, antiek.blauw, oud roze. WAAR U ZO GEWELDIG SLAAGT! STATIONSWEG 22 BREESTRAAT 126 ®-jpr grote gelderse 98 ct. - ELKE 2 e I HALVE PRIJS vanaf morgenochtend 8 uur t/m donderdagmiddag 6 uur -A'fh «v, - tJ jiKjb DOORREGEN 500 GRAM BIJNA MAGERE 500 GRAM RIBLAPPEN 500 GRAM GEHAKT half om half 179 250 gram na LEVERWORST 78 VOLOP LAMSVLEES VOORRADIO NU REEDS 20 FILIALEN NIEUW-VOSSEMEER (ANP) Het bijna 2.000 zielen tellende Westbrabant se dorp Nieuw-Vossemeer benoorden Bergen op Zoom was zaterdag een dorp vol „Merijntjes" ter gelegenheid van de I opening van het voorlopig museum, dat aan 't werk en leven van A. M. de Jong wordt gewijd. Het was op 18 oktober. 25 i jaar geleden, dat de schrijver te Bla- ricum viel onder de moordenaarshand van de ..Silbertanne" op last van Willie Lages. Maar desondenks wilde de voor zitter van de stichting „A. M. de Jong", dr. G. Stuiveling, niet de nadruk leggen op de dood, maar op het leven van A. M. de Jong. kind van deze gemeente in bet wijde Brabantse land. Er is, zo zei hij, alle duurzame re den om hem met blijdschap te herden ken en hem op deze wijze in de kring van zijn familie terug te brengen. Het museum beoogt de schrijver achter het werk tot leven te brengen, om dus te la ten zien, hoe De Jong zijn, „Merijntje" en andere boeken schiep. Ter nagedachtenis van de schrijver en verteller, wiens werken (de Merijntjecy- clus in acht delen, De martelgang van Kromme Lindert, Kruisende wegen, Het fevengelle van de baat, Bulletje en Bone- staak en vele anderen) een oplaag van tegen de anderhalf miljoen stuks bereik ten. werden onder de tonen van het Wil helmus door mr. H. Ph. J. A. M. Hen- nekens, burgemeester van Nieuw-Vosse meer en door dr. Stuiveling kransen ge legd bij het monument in het hart van het dorp. het grappige jongensfiguurtje Merijntje Gijzen. Dit beeldje wordt door de dorpsjeugd met zeer veel zorg en ple zier bewaakt in een vlekkeloos plant soentje. Zoals blijkt uit een citaat uit een on voltooid manuscript „Herinnering aan jeugdland" heeft A. M. de Jong zijn bron van inspiratie, althans voor de merijn- tjecyclus. wel degelijk in het Nieuw-Vos- semeer van zijn jeugd toen 500 zielen, een kerk, een school en vijf kroepen rijk in alle armoe gevonden. Ofschoon De Jongs dorp Nieuw-Vos- semeer nu bijna viermaal zo groot is als in zijn tijd werd deze herdenking door een flink deel van de bevolking en voor al door de jeugd meebeleefd. In het ge meenschapshuis werden de resultaten van een teken- en voorleeswedstrijd, met Merijntje Gijzen als inzet, bekeken en beluisterd. Later hield dr. Stuiveling een inleiding over A. M. de Jongs werk en leven waarna de voordrachtskunstenaar Cor van Beek de 'novelle „de schotel" voordroeg. De plechtigheden werden door tal van kunstenaars, uitgevers, vrinden en fami lieleden, waaronder de twee kinderen van de schrijver en diens weduwe, bijge- 30 woorden voor slechts TWEE GULDEN Werkgeversorganisatie Diploma MBA. of vergevorderde studie daarvoor, enigr ervaring in het zelfstandig inrichten en bijhouden van administratie ambitie. Brieven met volledige inlichtingen over opleiding en werkkring onder no. 13348 aan het bureau van dit blad. 2" Kopen waar u kunt par- keren en u kunt laten advi- De direc„e seren Foto N- van der Horst. DoMontrat 22-24 Tel 24702 va" haar <>as 8e»»end '"«'tuut —43657- Fotiek 5 Meiplein zlnnigen. Huize de Weipoort. 9. Tel. 20719 2-4860 -poedig mogelijk de Stichting GEMIVA, zoekt ten behoeve rpleging van zwak- Te koop: antieke boeken- pers, olie hanglamp, origin. I Perz. vloerkleed 2x3, pen-1 dulcstel. stel Delfts blauwe vazen enz. Kraaierstraat 36b. 2-21476 Te koop 11 tons lucbt- wagen in goede staat. Aan recht met kastjes i. g. staat. Ruigrok, Kanaalstraat 32. Lisse. 2-4900 Transformaor 127 naar 220 V en omgekeerd Ver mogen 1500 W. Als nieuw. F 45,—. TeL 40169. 2-9546 boekhoudkundig assistent(e) Gedacht wordt aan een jongt kracht met praktijk- diploma boekhouden, die in staat is onder verant woordelijkheid van het hoold van de administratie, mede loon, patiënten- en inkoopadministratie te Sollicitaties en inlichtingen te richten aan de directie der Stichting Gemiva, Huize de Weipoort, Vrouwen weg 1. Leiden, telefoon 01715-019. Bouw uw toekomst op staal Hoogovens IJmuiden vraagt Door gestadige uitbreidingen zijn er nu en in de toekomst plaatsingsmogelijkheden in allerlei richtingen en in veel gevallen opleiding tot een geoefende functie mogelijk. Leeftijd 21 - 45 jaar. In het algemeen wordt het werk in ploegendienst verricht. Minimumaanvangssalaris (indien 23 jaar of ouder) f 8.717,- per jaar; dit komt inclusief ploegendiensttoeslag neer op ca. f 195,- bruto per week. Voor gehuwden vanaf 24 jaar, die in Leiden of op grotere afstand van ons bedrijf wonen, komen woningen beschikbaar. Indien u hiervoor belangstelling hebt, verzoeken wij u onderstaande coupon volledig ingevuld, In een gesloten envelop, gefrankeerd met 20 cents postzegel, te zenden aan Personeelsvoorziening, Hoofdkantoor 2, Hoogovens IJmuiden. Na ontvangst zullen wij nader met u In contact treden. Voornaam: Geboortedatum: Huidig beroep Gehuwd/ongehuwd Handtekening:

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9