AMSTERDAM TELT AF VOOR IJTUNNEL wonder- machine maakt bloemen feilloos schoon opbouw van vloot wordt gewijzigd een nieuw gezicht voor marine DE LEIDSE COURANT AMSTERDAM Na iets meer dan zeven jaar bouwen en een nog langere tijd van praten, plannen maken en afwachten, wordt woensdag 30 oktober Amsterdams meest gigantische pro ject tot nog toe, de IJ-tunnel, voor het gemo toriseerde verkeer in gebruik gesteld. Per dag zullen naar verwachting vijftig- tot zestig duizend mensen profiteren van deze tunnel- \erbinding, die het centrum van de stad zowel voor mensen uit Amsterdam-Noord als uit het acfi'fferland sri'èï" Bferëifcb'aèr 'riiaakt. J}e. openingsdatum is volgeps de deskundigen zeker een haalbare kaart. Of zoals' ingenieur H. V. d. Werf, chef voorbereidingen bij tunnelbouw het uitdrukte: „Er moeten nog vele kleinigheden worden gedaan, maar die kunnen volgens het werkschema allemaal op tijd gereed zijn". Een wandeling door het 1039 meter lange, gesloten gedeelte van de tunnel leert dat de kleinigheden onder meer de aanbrenging van de verkeersverlichting be treft, het installeren van de brandblusapparaten, de ophanging van een rij televisiecamera's en het be proeven van het zuidelijke ventilatiesysteem. De IJ-tunnel, die exclusief de kosten voor de verwer ving van de benodigde terreinen en de verplaatsing van een gedeelte van het marine-etablissement aan het Kattenburg ongeveer 215.000.000.heeft gekost, heeft mede door de ervaring die in de Maas-, Velser- en Coentunnel is opgedaan, enkele opzienbarende primeurs gekregen. Ir. v. d. Werf: „Wc hebben geprofiteerd van de tech nische middelen die in de laatste jaren zijn ontwik keld. In de Coentunnel bijvoorbeeld maakt men wel gebruik van lijnverlichting (een rü van naast elkaar gelegen TL-buizen), maar om de lichtsterkte aan te passen, moet men daar bepaalde buizen met de hand uitschakelen. Uier is het zo, dat het lichtniveau auto matisch wordt aangepast aan de omstandigheden Voor het eerst is in de IJ-tunnel het wegdek geasfal teerd. Er is getracht aan het wegdek een zo licht mogelijke kleur te geven, opdat de automobilist er zo veel mogelijk voordeel van heeft. Andere nieuwig- Afrit naar de tunnel. heden zijn de wandbekleding van aluminiumplaten, de zonneschermen boven de ingangen en het systeem waarmee controle wordt gehouden óver het gebeuren in de tunnel. Foto-elektrische cellen in de vloer berekenen wan neer de auto's passeren en met welke snelheid er wordt gereden. Als door een wagen een volgend lichtje in de rij te laat wordt gepasseerd, wordt in de De laatste hand wordt momenteel aan de tunnel gelegd .Op 30 oktober moet alles klaar centrale schakelkamer automatisch alarm geslagen. Met behulp van de televisiecamera's kan de tunnel wachter ontdekken wat er aan de hand is: of een auto alleen maar snelheid heeft geminderd of dat een ongeluk heeft plaatsgevonden De methode die-bij het bouwen van de IJ-tunnel is gevolgd, wijkt af van de wijze waarop de bestaande tunnels zijn gerealiseerd. Van de totale lengte van 1039 meter is 786 meter gemaakt volgens het prin cipe van de afgezonken, geprefabriceerde elementen, die op een paalfundering zijn komen te rusten. Ir. v. d. Werf: „Dat wU meer dan een methode moes ten gebruiken, lag aan de grondgesteldheid en de situatie waarin gebouwd moest worden- Tengevolge van de grondgesteldheid moest heel hoog geheid vijftigduizend mensen per dag worden. In het IJ ontbreekt namelijk de tweede zand laag, waarop do meeste huizen en bedrijven in Am sterdam zijn gefundeerd. Wij moesten de derde zand laag opzoeken, d.w.z. dat er van -65 meter tot -95 meter moest worden gefundeerd". In het wegdek van de IJ-tunnel is bij de in- en uit gang in een gedeelte van het wegdek een elektrische wegdekverwarming aangebracht. Deze zal gebruikt worden op tijden dat er kans op bevriezing is. Het kan namelijk voorkomen dat water, afkomstig van bijvoorbeeld ontdooide rijp, op het nog droge wegdek valt en daar bevriest. Omdat het bij de IJ-tunnel om een zuivere stads- tunnel gaat, zal de automobilist niet sneller dan 50 kilometer mogen rijden. De tunnel bestaat uit twee gescheiden rijbanen van elk zeven meter breed, de rijbaanhoogte is 4,31 meter. Door een vernuftig ven tilatiesysteem, dat erin voorziet dat aan de noord zijde de lucht aan de bovenzijde van de tunnel wordt weggezogen en aan de zuidzijde de onderkant, is het percentage waarmee de „helling" in de tunnel stijgt, beperkt gebleven tot 3,5. Op het ogenblik worden in de bijna gereed zijnde tunnel geen excursies meer toegelaten. De voetgan gers, die na de officiële opening op 30 oktober geen toegang meer krijgen en als altijd van do Amster damse pont gebruik zullen moeten maken, krijgen vanaf 20 oktober de gelegenheid Amsterdams nieuw ste en grootste aanwinst te bezichtigen- Daarna is het alleen nog mogelijk per auto of motor onder wa ter van oever naar oever te gaan. LARS ANDERSSON. ENKHUIZEN De 57-jarige Enkhuizer W. S. van Dok heeft een machine uitgevonden. Een ..bloemenschoonmaakmachine". De kleine, wat slordig in het pak zittende oprichter, directeur en steunpilaar van de dertig medewerkers tel lende N.V. Dokex wil 'm graag even demonstre ren. Hij loopt bedrijvig door zijn, in een fraai opgekalefaterd oud pakhuis aan de Noorder gracht ondergebrachte zaak van waaruit per jaar tientallen agrarische machines worden uitgevoerd („Jaaromzet één miljoen, meneer") en blijft in een hoek staan voor een vierkante metalen kast op hoge poten. De nieuwe aan winst. Het troetelkind. Kortom: Dé machine. UITVINDER VAN VERSTUIVER EN AUGURKENSORTEERDER NU BEZIG AAN ,BLOEMENVERPAKKINGSMA(HINE" Stekker in hel stopcontact. Druk op dc knop. Een hoog gierend geluld. Aan het rechterultcindc van het nieuwe ap paraat draaien twee rubber borstels als gekken in het rond. „Kijk, daar gaat-ie", zegt uitvinder Van Dok en hU neemt een flinke bos chrysanten (speciaal voor deze gelegenheid over laten komen uit Aalsmeer) en steekt de stelen van dc kersverse bloemen tus sen de roterende borstels. Het is in een wip gebeurd: de stelen zUn ont daan van overtollig blad en zien er als gepolijst uit. ,,En nu deze hier", zegt Van Dok. Hij pakt een bos doornige rozen, die een zelfde behandeling in het „wonder- katje" krijgen. Het resultaat is ver bluffend: even gladde stelen als de chrysanten. „Ja, pak ze maar, je hoeft me zó niet te geloven", zegt de nu enthousiast geworden Enkhuizer. Maar de „bloemenschoonmaakmachine" heeft zijn' werk andermaal perfect gedaan. En In dezelfde tijd. Het enige verschil: het gieren van de motor was hoger en harder.' Van Dok: „Natuurlijk. Met die doornen eraan was er méér werk te doen, dus moest het toerental hoger. De snelheid van de machine is regel baar. Hij gaat tot vierduizend omwente lingen per minuut". Besparend De machine van Van Dok (gewicht: 30 kg; formaat: 50 bij 40 bij 30 cm) heeft al proefgedraaid voor deskun digen. Dat was twee weken terug. Bij „Fleurop" in Den Haag. Er was een flink aantal bloemist-winkeliers voor uitgenodigd, die er na afloop dol enthousiast over waren. Van Dok: „Ik heb er toen meteen zes verkocht plus nog een aantal op bestelling. Mijn apparaat is ontzettend arbeidsbespa rend. Ga maar na. In een middelgroot bedrijf heeft men per week zo'n 20 werkuren nodig voor het schoonmaken van bloemen. Dat is allemaal handwerk. Mijn machine doet dezelfde hoeveel heid in amper 3 a 4 uur. Wat mijn apparaat kost? Helemaal 1200.- 't Is bijna voor niks! Ik verwacht er veel van. Ik sta er binnenkort mee op de Jaarbeurs in Utrecht en ik ga er ook mee naar de buitenlandse beurzen". Even later, twee trappen en dertig treden hoger, in Van Doks privé- kantoor. Hij vertelt, op verzoek, iets over zijn zakenleven en over zijn bedrijf. Hij zegt: „Ik heb 23 octrooien, maar 16 hebben er slechts praktische waarde. De levensduur van 'n octrooi is ook veel te lang. Achttien jaai. dat is toch veel te lang In deze tech nische tijd. Ik heb er veel geld in gestoken, in die octrooien; achteral gezien, veel te veel, Ik lig nog wel eens in de clinch met bedrijven, vaak ook hele grote, die mijn idee voor een machine gepikt hebben. Dat vecht ik helemaal uit. Ik ben een rebel, meneer". En lachend: ,,'t Is hier sonjs gewoon een wild-westbedrijf". -* Handelaar Willem van Dok begon, na eerst van alles te hebben aangepakt, in 1937 voor zichzelf. Hij werd handelaar in zaad en pootaardappelcn. Later groothande laar in granen en peulvruchten. N'a de oorlog zag hü meer in de verkoop van agrarische machines. HU werd. op z'n eentje, wederverkoper van Amerikaanse bestrUdingsapparatcn van onkruid en insecten in de fruitteelt. Van Dok: „Die machines waren in de oorlog allemaal stuk gegaan, dus liepen de zaken lekker". Toen Van Dok zo tientallen machines aan de man had gebracht, dacht hij: .,Ik kan ze eigenlijk ook wel maken Zelfs beter!" Zo liet hij in opdracht zijn eigen machines bouwen. Zijn produkt was meteen een succes. Het was een „verstuiver" bestemd voor de bestrij ding van meeldauw op rubberplantages Hij verkocht er tientallen nnar Indone sië. „En toen is het eigenlijk vanzelf gaan rollen", zegt Van Dok „Ik dacht andere constructies uit en zo kwam ik De heer YV. S. van Dok bij zijn uitvinding, de bloemenschoonmaak machine. op de markt met een bloembollen- en fruitsojteermachine, en wat later met machines om augurken, zilveruitjes, asperges en allerlei fijne produktcn bestemd voor de conservenindustrle op lengte en dikte te sorteren". Tien jaar ••terug waagde de onder- zer de sproyg njpr nCfeifi Was jTCel mofi- zaam. Hij weet het nog piccies. „Dat ipinislerjo Landbouw daai; vond mijn machines véél te duyr. Maar ik wist ze aan te tonen, dat de mijne veel beter waren. Dat heeft më maanden werk gekost. En veel geld. Maar het einde van het lied je was, dat ik voor 100.000.- aan materiaal verkocht. Zélfs de tent die ik als kantoor bij ine had. raakte ik nog tegen een schappelijk prijsje kwijt". Het eerste schaap was over de dam. Vele volgden) Hongarije, Bulgarije, Joego-Siavië. Er kwamen méér machi nes. een vast kantoor, meer personeel, N.V Dokex begon naam te maken. Toen de ..bloemenschoonmaakmachine". Promotor en geestelijk vader Van Dok heeft er eerst jaren over lopen denken („Ik ben een l.mgebaandraver"). ZUn medewerkers hebben het idee naar zijn inzicht gestalte gegeven. Zelf is Van Dok al lang weer met iets anders bezig: een „bloemcnverpakkingsmachine". Hij legt er nu de laatste hnnd aan. Hel moot iets heel bijzonders zijn. Als hot allemaal een beotjo meezit krijgt deze allernieuwste vinding een blijvend olaatsje op de bloemenveilingen. Van Dok tot slot: Als dat klaar is vind ik'het wolletjes. Dan ga ik eens iets helemaal alleen voor mezelf doen" BERT VAN EIJCK VLISSINGEN. De Konink lijke Marine krijgt in de komende jaren een geheel ander „gezicht". De gedachtengang van de „har monisch opgebouwde vloot", het vliegkampschip met daaromheen gegroepeerd de kruisers en de jagers is verlaten. De marine leiding dacht aanvankelijk de schepen in het begin van de jaren zeventig een nieuwe opstelling te geven. Die reorganisatie moest echter worden verhaast door het vervroegd buiten dienst stellen van het vliegkampschip „Karei Doorman". beschadigde „Doorman" niet' meer te laten oplappen omdat de kosten daar van, plus de nog noodzakelijke onder houdsbeurt, niet opwogen tegen de nog maar korte beschikbaarheid van het schip, namelijk tot januari 1970. Ove rigens heeft het brave schip - er toch nog twintig jaar in Nederlandse dienst opzitten. De vloot van Jagers (12) en grote fregatten (6) zul in drie „task forces" worden gesplitst. Deze drie groepen krijgen als kernen een groter schip. Dat zal op de eerste plaats zijn de kruiser met geleide projectielen, „De Zeven Provinciën", terecht de trots van de Koninklijke Marine. Dit schip heeft een al zeer merkwaar dige loopbaan achter de rug. De kiel legging had plaats op nota bene 19 mei 1939. Het gelukte de Duitsers niet waarschijnlijk zagen ze er ook weinig brood in om het schip af te bouwen De marine ontwierp op basis van de naakte romp een geheel nieuw type schip, dat in 1953 aan dc vloot werd toegevoegd. In de periode 1962-'64 werd de „Zeven" geheel gemoderniseerd De klassiek artilleriebewapening op het achterschip werd vervangen door een van de Amerikanen gekregen Terrier-geleidewapeninstallatie. Daar door kan dit schip nog vele jaren mee Dat is niet het geval met de kruiser „De Ruyter", het zusterschip. Aanvan kelijk wilde de marineleiding ook deze kruiser op dezelfde wijze moderni seren. Wegens de hoge kosten heeft men er maar vanaf gezien. Nu zal deze kruiser die, gedenkwaardig feit in 1944 nog door de Duitsers werd te water gelaten rond 1974 zijn tijd hebben uitgediend. De kernen van de twee andere groepen zullen in de helft van de jaren zeventig worden gevormd door schepen, die op dat moment maritiem-technisch zeker als het „neusje van de zalm" kunnen worden beschouwd. Dat worden twee nieuwe geleidewapenfregatten, waar voor thans de bestekken worden opge maakt en binnenkort worden aanbe steed. Het worden robuuste schepen van tegen de 4000 ton waterverplaat sing, waarmee ze de grootte van de conventionele kleine kruiser benaderen. (De begin vijftig afgedankte lichte kruiser „Tromp" was 4150 ton groot). De grootste noviteit, die met deze schepen het bedrijf van de marine wordt binnengebracht vormt de voort stuwing van deze door Nederlandse ingenieurs ontworpen schepen, name lijk door gasturbines. De marines, die tot nu toe deze machines hebben toe- De Nederlandse marine krijgt de beschikking over twee geleide wapenfregatten, die het vliegkamp schip Karei Doorman moeten gaan gepast, zijn nog op de vingers van één hand te tellen. Gasturbines zijn al sinds vele jaren een vertrouwd verschijnsel in de lucht vaart. De voortstuwing geschiedt door het met grote snelheid uitstromen van het gas. De Engelsen deden al in 1947 proeven door turbines te plaatsen in de kleine motorkanonncerboot „Bold Pathfinder". Het grote voordeel van dit nieuwe type voortstuwing is, dat de turbines elk gewenst moment kunnen worden ge start (stoomklaar maken, zoals op .stoomturbineschepen, Is uit den boze). Ze zijn veel lichter en nemen veel minder plaats in. Daardoor zullen de nieuwe fregatten veel meer brandstof kunnen meenemen, zodat de actie radius wordt vergroot, terwijl er ook veel meer ruimte vrijkomt voor andere zaken o.m. voor de zich nog steeds uitbreidende elektronische uitrusting. Ook van de romantische „plaat" met zijn stokers, om maar te zwijgen van de olieman met zUn kannen, zal geen sprake meer zijn De machines zullen met een „simpele handomdraai" vanuit de centrale op afstand worden bediend Doordat de turbines gering van om vang zUn zullen ze op de werf gemak kelijk in onderhoud kunnen worden genomen, waarbij doodeenvoudig een andere bedrijfsklare turbine daarvoor in de plaats wordt gemonteerd. Het behoeft geen betoog, dat dit alles in koopvaardijkringen met grote oplettend heid wordt gevolgd, om Indien moge lijk de op deze manier opgedane erva ringen te eigen dienste te kunnen be- Het conventionele geschut Is nogslochts aanwezig, men zou haast zeggen sym bolisch, met zegge en schrijve één kanon van 12 centimeter, dat óp dc hak is geprojecteerd. De grote bol" boven op de opbouw is een bescherm- kap van kunstvezel, voor de daarin geplaatste radar De radaranlenncs op dc huidige schepen staan nog „open en bloot' Evenals dc recentelijk In dienst gestelde schepen van de „Van Spcykklatsc", krijgen ook deze schepen eer, bewapend hcfschroefvliegtuig aan ooord Het landingsplatform is op het achterschip Daar Is ook de ofvuur- inrichting van het Amerikaanse type Tartar geplaatst. Ook in NAVO-kringen zal men de komst van deze nieuwe schepen toe juichen, niet In het laatst omdat de parate Sovjet-Russische smaldelen steeds ln auntal en sterkte toenemen. Zolang er van geen ontwapening sprake is, menen de Westerse marines up die toenemende dreiging maar één ant woord te kunnen geven: er sterkere sdhepen tcgenoVbr te stellen CHARLES SCHETS

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7