Maria Gommers niet te stoppen ITE0C068 DE FALENDE DIE MINACHTING VREZEN Grandioze race van Limburgse op 800 m Ilja Keizer kon tempo niet houden Fraai stuntwerk Jan Jansen en Leijn Loevesijn beloond GESLAAGDE DAG VOOR OORDLANDER Arsenal eist schadevergoeding FRANSMAN REBILLARD REVELATIE BAAN- TOERNOOI Thuisfront ziet alleen de plakken ITERDAO 19 OKTOBER 1908 DE LEHD6E COURANT (Van onze speciale verslaggever MEXICO CITY Evenals in series heeft Maria Gommers Eh met de beste tijd geplaatst de finale van de 800 meter mes. De Limburgse liep een indioze race. Na 200 meter m zij de kop en voerde het ld in zeer hoog tempo de rste 400 meter in ongeveer 60 conden door de eerste nde. Op 300 meter voor de eep lanceerde Doris Brown n aanval. De Amerikaanse am enkele meters los, maar 0 meter verder had Maria het al weer gedicht. Bij het uit. men van de laatste bocht, bui de groep om, en met een rbeten spurt zegevierde zij in nin. 5.1 sec. de eerste halve finale werd Ilja r kansloos uitgeschakeld. De Ne- landse recordhoudster miste eenvou- de kracht om het tempo dat de Ame- tanse negerin Madeleine Manning liep meter in 60.3 sec.) te volgen. Drie- iderd meter voor de finish was de Ne- landse al vele meters achter. Zij de met ruim zes seconden achterstand de Russin Anna Zimina, die zesde als zevende en laatste in 2.14.8. ra Nikolic haalde in deze race niet de eindstreep. Na nauwelijks l« treep de Zuid-Slavische favoriete >r te. goud plotseling naar haar hoofd stip» uit de baan. tfieard de Noorlander kan terugzien «"1 geslaagde eerste dag van de tien- vnp. Na vijf onderdelen bezet de Rot- lammer de veertiende plaats in het sement met een totaal van 3898 pun- Toen De Noorlander naar Mexico rok was hij zelf nuchter genoeg reten dat hij temidden van 's werelds tienkampers geen hoge klassering bereiken. Zijn enige doel was verbetering van het Nederlandse ord, dat sedert de Europese atletiek- ïpdoenschappen van 1962 met 7632 naam van Eef Kamerbeek Fanneer zaterdag de werpnummers de Rotterdammer meevallen zit die gelijkheid er zeker in. In vergelijking het totaal van Kamerbeek na de Jte dag (3815 punten) heeft De Noor- ^■pder een voorsprong van 83 punten, winst op Kamerbeek had hij voor gelijk te danken aan zijn zeer goede «springen (1.95 m) en de 400 meter, hij aflegde in 50.5 seconden. De pres es van De Noorlander op de eer; waren: 100 m: 11.1 sec., ver 6.90 i elstoten 13.89 m, hoogspringen 1.95 400 meter 50.5 seconden. WEG NAAR GOUD (ill Toomey, de 29-jarige leraar uit Barbara, gaat regelrecht op het goud een nieuw wereldrecord af. De Ame- fan heeft na de eerste dag een totaal 4499 punten, waarmee hij 200 pun- voorstaat op de Duitser Hans Joachim 1de, die mot 4290 punten de tweede ats bezet. Toomey maakte op de eerste vooral indruk door zijn 100 en £r. Op de 100 meter kwam Toomey 10.4 seconden en op de 400 meter 45.6 seconden afdrukken, een tijd armee hij in de finale van de 400 die ook vrijdag gelopen werd, niet laatste zou zijn geworden. >n der acht atleten, die vrijdag de jd moesten staken bevond zich ook Aum, die op de wereldranglijst van jaar met 8026 punten de derde plaats et. De Rus blesseerde zich bij het gspringen en trad niet meer aan voor 400 meter. De tienkampers hadden dagmiddag bijzonder veel last van de slagregens, die het stadion teis- Nederland won „eerste ronde" schaakolympiade WGANO Het Nederlandse schaak te heeft gisteren in Lugano de eerste htrtyd uit de voorronden van de ukolympiade gewonnen. Tegen Bel- behaalden Donner, Ree, Langeweg Bouwmeester een overwinning met tegen tonner won aan het eerste bord met al vaak door hem gebruikt variant het Nimzo-Indisch. In het eindspel elde hij correct naar winst. Aan het *de bord verdedigde Ree zich Sicili es tegen Boeij. Er ontstond een inge deeld middenspel met ongeveer gelijke Bsen. Boeij accepteerde de remise die aanbood. -angeweg speelde tegen Rooze een positiepartij. Rooze deed enkele nder goede zetten en Langeweg be de de partij toen snel. Belg Cornelia viel na een tweetal inoffers in de Franse doorschuifvariant uwmeester fel aan. Bouwmeester ac- 'teerde de offers, revancheerde zich een kwaliteitsoffer en een dame- en na een minder nauwkeurige zet Cornells bereikte hij een eindspel twee pluspionnen. Cornells gaf op. I LONDEN De Londense voetbalclub heeft bekend gemaakt, dat de club een compensatie zal eisen van de Estudiantes de la Plata, omdat de houder van de wereldbeker voor clubs de wedstrijd die maandag in Londen zou worden gespeeld, hebben afgezegd. Estudiantes is met het vliegtuig naar Italië vertrokken en heeft meegedeeld nooit meer in Engeland te zullen spelen. Bob Wall, de secretaris van Arsenal, vertelde dat e aan kaartjes vi kocht. Arsenal zal kosten eisen •n vergoeding van de on- de zaak door de Engelse voetbalbond aanhangig laten maken bij de „F.I.F.A. MEXICO CITY „Dat doet mUn oude botten goed", zei Jan Derksen, breed lachend na de tachtigste en laatste rit op de eerste dag van het sprint- toernooi. „Ze hebben die eruit gereden." Derksen sprak Jan Jansen en Leijn Loevesijn, die het stoute stukje hadden uitgehaald uit een veld met alle groten vai sprinters wereld tot de laatste acht door te dringen. Met „die mannen" doelde Derksen op Roger Gibbon van Trini dad en de Australische cowboy Gordon Johnson, die beiden door Jan Jansen waren uitgeschakeld, doelde Derksen voorts op de Rus Kravtsof, drie weken geleden winnaar van een sterk bezet sprinttoernool vóór Loevesijn en door de Amsterdammer „naar huis gereden". „Ik heb er gewoon kippevel van. Zo- Iets heb ik na de oorlog niet meege maakt. Het Is jammer, dat we moeten ophouden tot morgen, waait ze gingen steeds beter rijden." De veelgeplaagde Derksen was op slag een ander mens geworden. „Heb je gezien hoe Jan Jansen in die rit tegen Gibbon en Johnson demarreerde? Wat Jan deed, had ik hem op de meter af voorgezegd. Als ze willen luisteren, doen die jongens van ons niet onder voor de cracks van Frankrijk, Italië en Rusland." Derksen zag het weer voor zich. Hoe Jan Jansen in doe achtste finale tegen Gibbon en Johnson halverwege de tweede ronde hoog door de bocht kroop. Toen Johnson de Nederlandse kam pioen voorbij ging, pliaatste deze een bliksemende demarrage. Er was geen houden meer aan. Vierhonderd meter lang spurtte Jansen voluit, liet ondanks de lengte van de spurt precies elf seconden over de laatste 200 meter afdrukken en won met lengtes. Dat was dezelfde Jansen, die eerder op de dag gladjes door de eerste serie gekomen, maar daarna in de volgende ronde oerdom had gereden en via de herkansing tot de achtste finales moest doordringen. Fraaie stunt Minstens zo fraaie was de stunt Leijn Loevesijn. Ook hij was vlot door de eerste race gekomen, maar i vervolgens pas via de herkansing de achtste finales beland. Daarin ont moette hij de Italiaan Turrind ei Westduitser Barth. Het werd een g dloze rilt van de Aims terdammer, die met miniem verschil door de Italiaan weid geklopt. De fiinisihfoto liet een verschil zien van niet meer dan een halve banddiikte. Toen kwam die ge ruchtmakende rit in de herkansing tegen Kravtsof en Gibbon. Loevesijn liet zich in een ongunstige positie manoeuvreren en had nog maar één kans, toen Gibbon onder de Rus doorglipte. De Amsterdammer wierp zich eveneens in het gat, ging Gibbon voorbij cn hield ook Kravtsof achter zich. Geen wonder, want Loe vesijn had over de laatste 200 meter de snelste tijd van de dag laten af drukken: 10,66 sec. „Als Kravtsof bad willen winnen had hij zeker 10.4 moe ten rijden en dat kan zelfs die Rus met", zei Derksen vergenoegd. Dot Loevesijn in de .finale" van de herkansing weinig moeite zou hebben met de Amerikaan Mountford stond vlast. Vastberaden reed de Amsterdam mer zich evenals Jansen bij de laatste acht. Daarbij zijn ook de Fran sen Moreion en Trentin, de Italianen Turrini en Verawi. de Rus Phakadze en de Westduiitser Barth. Revelatie Op de pelouse vielen de Fransen elkaar in de armen. „Toto" Gerardin liepen de tranen over de wangen. Zojuist had zijn 20-jarige pupil Daniel Rebillard uit het bij Lyon gelegen Tournan de stunt van bet baantoernooi uitgehaald door in een spannende finale tegen de Deen Mogens Frey het goud in achtervolginstoernooi te veroveren. Re- billard was de revelatie van het ach- tervolgingstoernooiEen knaap, die in het Franse kampioenschap tweede werd achter Darmel, maar in de weken voor die Spelen door de vooruitziende Gerardin waardig werd bevonden de Franse eer hoog te houden. Goud, opniieuw goud voor Frankrijk op de wielerbaan, het was haast niet te loven. Vandaar diie vreugde-explosie van Gerardin en zijn heflpens. Wat had de slimme Gerardin hei weer goed gezien toen hU Reblllard voc achtervolging Inschreef. Niemand had nog van hem gehoord en toen hij met een prachtige tijd door de kwalificatie kwam sprak men van een uitschieter. Maar van de eerste tot de laatste dag is deze Rebillard tijden blijven rijden van ongeveer vier minuten veertig seconden. In de kwartfinale was het 4.39,87. In de halve eindstrijd hield hij met 4.41,80 de Nederlandse Austra liër John BUlsma op ruime afstand: 4.48,73. Goed voor goud Maar toch was de 27-jarige Deen Mogens Frey favoriet voor de eind strijd, nadiat hij de Zwitserse troef Xavier Kurmamm duidelijk had klopt: 4.42,054 44,26. Zeker teen het tegen de avond koud werd en het vrij halrd begon te waaden werd de Deen, die immers de voorgaande dag onder soortgelijke weersomstandigheden de snelste tijd (4.37) had gereden, goed geacht voor goud. Maar Rebillard dacht er anders over. Hij startte snel, nam een voorsprong van anderhalve seconde en die bleek tenslotte be slissend. Toen Mogens Frey in de laatste ronde voluit sprintend naderbij kwam hield Rebillard nog 0,7 sec. over: 4.41,71—4.42,43. De bronzen medaille werd veroverd door Kurmamn. die mede door het vooral voor de toeschouwers specta culaire coachen van oud-wereldkam pioen Oscar Plattner ruim twee se conden op Bijlsma voorbleef4.39,41 441,60. Wederom een zelfverzekerd gebaar van Maria Gommers, die met groot i toon unn macht ook de halve finales in haar voordeel besliste. Links haar de Amerikaanse Dorris Brown, die haar 800-meterrace slechts met machteloze blik kan besluiten. Hockey India—België 2—1: Zeeland 0—0: Spar Voetbal SpanjeJapan O—O; 2. Japan Nigeria ilgarlje 2. Cuatamal 3. TsJ.-SIowi Wielrennen N.42; 2. Bijlsma John Bijlsma Reblllard (Fr.) 2. Mogens F 1 MEDAILLES VAN MEXICO MEXICO CITY De medailleve; deling is na de wedstrijden vs gisteren als volgt: goud zilver brons Verenigde Staten 12 Rusland 6 Hongarije 3 Roemenië Frankrijk Australië West-Dultsland Oost-Duitsland Groot Brittannië Japan Zweden Finland Iran Tunesië Tsjecho-Slowakije Nederland Denemarken Oostenrijk Ethiopië Brazilië Italië Zwitserland Taiwan De tienkamp is begonnen. In dat zware karwei tracht ook Ed de Noorlander zijn zegje te zeggen. Op de 100 meter leverde De Noorlander strijd met de Bulgaar Djourov (links) en de Duitser Tledtke (midden). (Van i i speciale verslaggever MEXICO CITY Het olympisch dorp gaal langzamerhand op een toeristenoord lijken. De ultgeschakelden snuffelen rond in de souvenir winkeltjes en kopen de obligate spullen, die waarschijnlijk ook in eigen land te krijgen zijn. al staat er dan geen Mexico op. Het ene deel van het atletenlegioen verkeert na een week spelen nog in opperste spanning, het andere loopt een teleurstelling te verwerken of. in slechts weinige gevallen koestert een medaille. BU alle Spelen weer, worden jaren van inspanning en opoffering met een enkelp klap te niet gedaan. Het aantal onfortuinlijken overtreft verre dat van de gelukkigen en men kan slechts vermoeden wat er omgaat in al die jonge mannen en vrou wen die in burger door het olympisch dorp lopen. Voor het „thuisfront" telt meestal alleen de gouden, zilveren of bronzen plak. Wie het gigan tische leger ziet dat naar Mexico City is geko men, moet tot de conclusie komen dat alleen de uizending al oen prestatie is en het bereiken van een finale een superprestatie. De twijfel knaagt aan de atleten, die het niet hebben gehaald. Zij weten nauwelijks wat in eigen land wordt geschreven en gesproken over hetgeen zij verrichtten. Zij lopen rond met ge dachten om de sport vaarwel te zeggen of zien op tegen weer die vier jaren van ontzegging en doorzetten om München te halen. Dan herhaalt de historie zich. Het olympisch dorp puilt uit van de kleine drama's. Daar is de Zweedse roeiploeg die een man verloor omdat hij uitgleed in het bad en een hersenschudding opliep. Daar is de Belgische vedette Gaston Roelants die sukkelt met water in de knie. Daar is de Britse pin upgirl Lillian Board die uitsluitend aan goud heeft gedacht en er niet aan toe is gekomen. Daar zijn de man nen uit kleine Afrikaanse landen die met de fiets als bagage naar de sportstad zijn gekomen om tot de ontdekking te komen dat je niet alleen moet kunnen rijden maar het ook nog hard moet doen. Zij staren verbijsterd naar de snelheden die de concurrentie ontwikkelt en klimmen als geslagenen in het zadel. Maar ook zij hebben uren getraind. Het dorp loopt over van die Bevallen. In onze eigen ploeg bevinden zich er ook die uit hun evenwicht zijn geslagen. Tilly van der Made. die (och nog mocht starten op de 400 meter, haar wensdroom, en ziek te bed lag toen het nummer werd gelopen. Myrna van der Hoeven, van wie een medaille werd verwacht en daaraan zeker toe was gekomen als zij niet juist op de finaledag compleet vast had gezeten. Schoonspringster Marriet Dommer» die bi) haar eerste de beste olympische sprong paroes van de plank tuimelde. En dan ligt bet woord „falen" meteen voorin de mond van hen, wier blik slechts Is gericht op goud, zilver of brons. Dat i& dc top Die angst is te lezen op de gezichten van ben die „gefaald" hebben. Zij vragen hoe er br Ne derland over hen wordt gedacht. En zij vergeten dat ze, ondanks alles, tot de top behoren. Wat in het olympisch dorp rondloopt uitgezonderd zij, die lichtzinnig aan het avontuur werden blootgesteld is top. En wie een finale bereikt, is een groot atleet, zonder meer. Myrna van dei- Hoeven heeft er enige dagen over moeten doen om tot die conclusie te komen. Ze werd er over heen geholpen mede door een telegram van haar vereniging, dat luidde: „Voor ons blijf je gran dioos". Woorden, waaruit blijkt dat die vereni ging terdege beseft wat het betekent in een olympische finale te komen. Eerst de concurren tie in eigen land de baas blijven, de meisjes uit Europa en andere continenten voorbijstreven cn dan tot de beste acht ter wereld behoren. Dat is een gedachte om angst van te krijgen. De beate acht van de wereld. Het thuisfront eist Maar het thuisfront blijft grotendeels hameren op het feit dat er geen medaille uit is gekomen. Een atleet is echter een teer instrument. Een v oetballer kan de ene week als een geweldenaar spelen, allee lukt. De andere week kan hij geen oaj raken. Een biljarter speelt in de middag als een beginneling en maakt in de avond zijn partij in een beurt uit. Een atleet loopt de ene da; fantastisch en wordt de andere dag „gebloi keerd". Tienden van seconden beslissen ovei succes, over medailles, over finaleplaatsen. En juist op dat ene moment moet de atleet ook nog in topvorm zijn. Hij kan jaren ernaar streven on net iets te vroeg die top bereiken. Het kan zijn dat hij net iet* te laat is. A1 die factoren knagen aan de raspaardjes die het merendeel van het olympische leger uitmaken. En ais de grote slag is gevallen, zijn zij veelal weer ten prooi aan nervositeit, onzekerheid en hinken zij op twee gedaahten. Tilly van der Made: „Ik houd er definitief me# op". Marriet Dommere en Eljo Kuiler: „We schelden ermee uit". Trainer BreameeMt Jüm d* oMtajee nphrertwy doe Ik het ook want het duurt jaren eer ik weer zover ben met een meisje". Myrna van der Hoeven: „Er zijn duizend andere dingen die ik graag wil doen. Voorlopig ga ik rust nemen en misschien ga ik in december toch weer trainen. Maar ze vergeten toch wel eens dat ik het moet doen en er ontzettend veel voor over moet hebben. Ik weet niet of lk dat nog eens kan opbrengen". Het olympische leger .slinkt na elk vierjaarlijks sportfeest. Er komen altijd weer anderen, die het ervoor over hebben om alles tie geven en de top te bereiken, die deelneming aan de Spelen be tekent. Als zij achter zich kijken en zien hoevelen ter wereld zij voorbij zijn gestreefd, moeten zij (rota kunnen zijn, ook als zij niet hebben bereikt wat zijzelf, of anderen, van hen hadden verwacht. Meer om dat een atleet b(j te brengen, moet men over een onwaarschijnlijke overredingskracht br schikken. De man o( vrouw die meent te hebben gefaald, blijft nog weken bezeten van de wed strijd, analyseert die wedstrijd en weet dan pre cies wat er wel en niet had moeten gebeuren. Op dat moment echter liep er Iets fout. lukte iets niet of bleek dat de leiding ten onrechte tol uitzending hsd besloten. Ook dat gebeurt, meest al ia een onverklaarbare ïucht met een zo groot mogelijk contingent te kunnen deelnemen. Dan wordt In feite de atleet opgeofferd aan hoogmoed waardoor de atleet ten val komt maar de leiding als de schuldige dient te worden aangewezen. Na een enkele week al is gebleken dat de veel lichtzinnig zijn uitgezonden en het veel te grote legioen drastisch ingekort had kunnen worden als inen bij de N.O.C.'s zorgvuldiger te werk wus gegadn. Men had dan bovendien de Spelen een dienst bewezen want ze zijn onderhand niet mm be hanteren. En men had voorkomen dat er te véél zijn die met niet altijd terechte schuld gevoelens rondlopen omdat zij menen be hebben gefaald en „de toorn van het thuisfront" of, erger nog, de mtoeabting vrezen. Gaston Ror tante, Belgische troef op verschil lende afstanden, kreeg In Mexico oen stevigm deceptie te verwerken K'-n onwillige knie was daar grotendeels de ooreaak van.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13