Apollovlucht voorspoedig Het gaat niet goed met beleidszaken bij Pensioenfonds Hoeveelheid blauwzuur in ringvaart is nog niet bekend PROEFPROCES TEGEN ABP DOOR GEPENSIONEERDEN Ingrijpende wijzigingen niet nodig Jonge Tsjech uit handen van Russen ER ZIJN VEEL MANIEREN OM TEGEN EEN SMOESHAAN AAN TE KIJKEN Kandidaat-burgemeester solliciteert nog in jacquet FSV laat leden over overleg met NS-directie beslissen Hapering in communicatie met personeel WERELDBEVOLKING THANS 3.42 MILJARD Ambassade Maleisië in Djakarta bestormd DAALDEROP Viaduct in aanbouw stort in kl™. Sr haast biJ omdal het VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 HOUSTON (A.P.). De astro nauten van de Apollo-7, aan de tweede helft van hun reis bezig, verlangen naar huis. Het beproe ven van de vele ingewikkelde systemen zetten ze voort. Het ruimtevaartuig vaart soepel. Hoewel de vlucht nu al zes dagen lang vrijwel volmaakt Is verlopen, hebben de mannen last gehad van vervelende ver koudheden. Cunningham gaf te kermen dat hij naar de laatste dag verlangde. Shirra vertelde dat alle drie nog ver- ■ohillende vormen van verkoudheid heb ben. De zijne was een hoofdverkoudheid. maar hij nam geen geneesmiddelen meer. Cunningham had last van zijn oren en hi] zou ook graag neusdruppels aan boord hebben gehad om die bij dé terug keer naar de aarde te gebruiken tegen de atmosferisohe druk. Of ze koorts had den wisten ze niet, want de koortsmeter was gebroken. Als zich in de laatste dagen van de Apollo-7 geen onvoorziene problemen voordoen heeft de vlucht, aan getoond. dat in de toekomstige Apollo- ralmteschepen geen grote en veel tijd vergende veranderingen behoeven te wor den aangebraoht. De soepelheid van de systemen ln het ruimtevaartuig is uitstekend. Het wereldwijde netwerk van volg- •tations op aarde, dat zeer verbeterd is sinds de dagen van de Gemiriivluchten van twee man. kan snel de grote hoeveel heid verwerken die nodig zijn voor een bemande vlucht naar de maan. PRAAG (AP) Een groepje Rus sische parachutisten heelt gister avond een jonge Tsjech die zU wilden opbergen weer vrijgelaten, nadat voorbijgangers tussenbeide gekomen waren. Een Russische militaire wagen hield met gierende remmen stil in een straat in het centrum van Praag. Een aantal soldaten, die de rode baretten van de speciale troepen droegen, sprong uit de wagen en omsingelde een jonge man, die gekleed was in een broek en een trui. Zij beschuldigden hem dat hij hen had uitgeschol den en wilden hem, onder bedrei ging van een mitrailleur meevoe ren naar hun wagen. Omstanders en voorbijgangers mengden zich in het incident. „Buitenlandse zwijnen", schreeuw de 'n kameraad van de jongeman van de overzijde van de straat: „Hij heeft niets gedaan". Een oudere man riep: „Wie zijn land denken jullie eigenlijk wel dat dit is?". De Russen lieten de jonge man gaan nadat een Tsjech op hen toe was gekomen en hen ge vraagd had: „Wie is uw comman dant? Ik ken de Russische ambas sadeur persoonlijk en zou hem graag van wat hier gebeurt op de hoogte stellen. Wilt u zich identi ficeren". Daarop reden de soldaten weg. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Beemink (Binnenlandse Zaken) zal bezien of er andere wettelijke bepalingen moe teen komen voor het toezicht van de burgemeester op culturele manifes taties. Hü deed deze toezeggingen gisteren in de Tweede Kamercom missie voor Binnenlandse Zaken naar aanleiding van kritische opmerkingen van de heer Voogd (Soc.). Deze had de huidige bepalingen in de gemeen minister Beemink in dit debat: in het georganiseerd overleg van de burgemeesters zal de minister het denkbeeld van de pensionering op 60-jarige leeftijd opperen, ook zal de mogelijkheid van overplaatsing van burgemeesters worden bezien. Hier voor had de heer Fiévez (KVP) ge- Aan de commissarissen van de ko ningin heeft de minister verzocht re- volstrekt uit de tijd. Minister Beer nink verpakte zijn standpunt in de volgende opmerking: „Onlangs kreeg ik een CHU-er op bezoek, die niet in jacquet was. Desondanks is hij toch benoemd" Van verschillende zijden werd kritiek geuit op de praktijk rond de in- spraakregcling bij de benoeming van burgemeesters. De heer Van Thjjn (Soc.) klaagde, dat bij de benocmin- tewet onhoudbaar genoemd, omdat ze een willekeurige toepassing in de hand werken. Geen enkele burgemeester kan na melijk persoonlijk tevoren alle cul tuuruitingen gaan controleren, die in zijn gemeente zullen plaatsvinden. De heer Voogd noemde met name het van sollicitanten naar het burgemees terschap. Wie kansloos is moet een vriendelijke wenk gegeven worden om het solliciteren maar ie staken, zo had de heer Franssen (P.v.d.A.) opge merkt. Minister Beernink was het hier wel mee eens. Hij kende echter ook een voorbeeld van iemand, die na 25 jaar sollici ~.-A' Den Haag geen rekening was gehou den met de verlangens van de ge meenteraden. Volgens minister Beer nink gebeurde dit in de meeste andere gevallen echter wel. Traditiegetrouw kwam ook dit jaar tenslotte weer de vraag naar af- verbod van de burgemeester van Haarlem tot opvoering van het to neelstuk „De smoeshaan". Minister Beemink zal zich nog eens in deze Haarlemse zaak verdiepen. Enkele andere toezeggingen van teren tenslotte toch een benoeming gekregen had. Kandidaten voor dit ambt plegen in jacquet bij de minis ter van Binnenlandse Zaken hun op wachting te maken. De heren Schol- ten (CHU) en Franssen noemden dit WuM fel. Minister Beernink zei. dat de ad viescommissie o.l.v. burgemeester Witte van Eindhoven eind van dit jaar rapport zal uitbrengen, gevolgd door een standpuntbepaling van de minister zelf. Weyters (KVP) in Tweede Kamer: UTRECHT (ANP) De vergadering van afgevaardigden, bet hoogste beleids- college in de federatieve spoorwegvak vereniging, heeft na een urenlange emo' tionele bijeenkomst ln Utrecht beslo ten de leden te laten beslissen over d< vraag of het gesprek met de spoorweg directie over een mogelijke erkenning zal worden voortgezet. Kernpunt daarbij is of de FSV akkoord kan gaan met de in een reeks artikelen in het regelement dienstvoorwaarden (RDV) van de Ned. Spoorwegen gere gelde werkwijze van personeelsraad. Dit reglement is vastgesteld in overleg tus sen de directie en de drie tot nu erken de vakbonden. Wijziging is pas mogelijk in 1970 als verkiezingen voor een onder nemingsraad bij de spoorwegen zijn gehouden. Tot dat ogenblik zou de FSV twee zetels in de personeelraad kunnen bezetten en zich moeten neerleggen bij de huidige regelmentsregels. In de per soneelsraad hebben thans zitting vijf ver tegenwoordigers van de NBV, vier van de KBV, en twee van de PCB. „Wij zijn een democratische vereni ging en willen de leden daarover laten beslissen", zei FSV-voorzitter J. Gijs- bertse na afloop van de besloten gadering met zijn kernleden. In de ko mende weken zullen afdelingsvergade- ringen worden gehouden, waarna op 2 november de algemene vergadering van de FSV in Utrecht bijeenkomt om 'n de- finiteif standpunt te bepalen. Dat zal dan zo spoedig mogelijk aan de spoorweg directie worden kenbaar gemaakt. PCB-voorzitter Dassel zei, dat de FSV een ontstellend gebrek aan realiteitszin heeft getoond, toen zij pleitte voor een verhoging van 100 gulden per maand voor ieder personeelslid van N.S. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit de eerste globale uitslagen van de analyses van het ver ontreinigde water van de ringvaart van de Haarlemmermeer valt nog niet veel op te maken. In de loop van vandaag of morgen hoopt het Hoogheemraadschap Rijnland het cyanidegehalte ln het wa ter exact te kunnen vaststellen. Bij de plek, waar het afvalwater van Schiphol het boezemwater van de Haar lemmermeer bereikt is het blauwzuur (cyanide) goed waar te nemen. Het wa ter ruikt ernaar. Van vissterfte is nog niets te merken. Dit is vermoedelijk toe te schrijven aan het feit, dat vissen, evenals andere koudbloedige dieren vrij ongevoelig voor dit vergif zijn. Inmiddels is gebleken, dat het lek in de rubber slang, waardoor het water met cyanide stroomde, de gehele nacht wa ter in de ringvaart heeft geloosd. Het lek ontstond overdag; 's nachts is de galvanische motorenwerkplaats gesloten. De volgende ochtend werd het lek ontdekt. Hoe het lek is ontstaan is voor Schip hol nog een raadsel. Weer ontslag bij De Regenboog (Van c ?spondent) HEERLEN Gistermiddag heeft de lijdelijke directrice van het bejaarden tehuis „De Regenboog" te Heerlen, mej. J. Groenwoud, de chef technische dienst Van Koningsbruggen geschorst in af wachting van zijn ontslag. Voorzitter mr. E. Felder motiveerde deze direc tiemaatregel als volgt: iemand, die te gen de pers zegt dat het in De Regen boog een janboel is, hoort er niet thuis. De politie waarschuwt (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de discussie over het ovcrheidspersoneclbeleld zijn gis teravond in de Tweede-Kamer, commis sie voor Binnenlandse zaken twee mo ties ingediend door de heer Nypela (D'66). In de eerste motie wordt de regering gevraagd ervoor te zorgen, dat de drie samenwerkende pensiocnoi ganisaties in de overheidssector (120.000 leden) vroeg tijdig de kans krijgen om in een geor ganiseerd overleg mee te praten over zaken, waarbij ze betrokken zijn. Het gaat om de Nederlandse bond van ge pensioneerden, de centrale raad v oor be hartiging van gemeenschappelijke pen- sioenbelangen en de bond van gepensio neerd spoor- tram- en ander vervoerper- In de tweede motie vraagt de heer Nypels vertegenwoordigers van deze drie organisaties op te nemen in de raad van toezicht van het A.B.P. Beide mo ties werden door de staatssecretaria Van Veen ontraden. Er was op het algemeen burgclijk pensioenfonds tijdens de vergadering nogal wat kritiek. De heer Weyters (KVP) had de indruk, dat het niet goed gaat bij het A.B.P. Hij was ongerust en zei dagelijks brieven met klachten te ontvangen. De heer Weyters werd hier in bijgevallen door de heren Rietkerk (VVD) en de heer Laban (P.v.d.A.). Staatssecretaris Van Veen antwoordde, dat een samenloop van veranderingen tot de huidige moeilijkheden bij het A B P. heeft geleid. Dit betreft onder andere veranderingen in de pensioen wetgeving en de ingebruikname van een computer. Men is thans ondanks per soneelsgebrek druk doende de achter stand in de pensioenberekeningen in te lopen. Er is zelfs een particulier orga nisatiebureau ingeschakeld om te advi seren over oplossingen voor bepaalde knelpunten in de werkwijze. De heer Weyters zei ook de indruk te Weerbericht per telefoon voor de bouwvakken DEN HAAG (ANP) Van 1 novem ber a.s. tot 1 april 1969 kunnen de spe ciale weerberichten voor de bouwvakken weer telefonisch beluisterd worden. In het afgelopen winterseizoen werd dit weerbericht 362.000 maal aange vraagd; dit is gemiddeld 2830 maal per dag. In 't winterseizoen 1966-1967 waren die aantallen respectievelijk 213.500 en 1.680. hebben, dat er op het punt van de sprei ding der rijksdiensten nogal wat hapei - de in de communicatie mei 't personeel. Staatssecretaris Van Veen antwoordde, dat deze stoornissen onvermijdelijk zijn. maar dat men toch in een zo vroeg mo gelijk stadium mensen poogt te informe ren. Er zijn nog geen spreidingen van grote omvang voorgekomen. Een goede behuizing heeft grote voorrang bij over plaatsingen van personeel, verzekerde de staatssecretaris. Voor 19ii9 blijft de regering op het stuk van de salariëring voorstonder van het zogenaamde trrndbclcid. Over de kwes tie van de centen en de procenten, zei de staatsaecrataris, dat dc uitbetaling van de zogenaamde nacalculatie over 1968 in een vaat bedrag een incidentele beslissing is. (ADVERTENTIE) Geen recht op terugvordering te veel betaalde DEN HAAG (ANP) Terugvordering van teveel uitbetaalde pensioenen moet worden stopgezet. Eerst moet wor den uitgemaakt, of het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds mag terugvorde ren. Zoals de zaken nu liggen, it niet alleen het rechtsgevoel van ettelijke ge pensioneerden geschokt, ook doen zich tal van moeilijkheden voor door de wij ze van terugvorderen. Dil staat in een uitvoerige brief, die de heer C. J. van As, voorzitter van de Nedeplundse Bond van Gepensioneer den, en de heer ,J. J. Fanoy, voorzit ter van de Centrale Raad voor de behar tiging van de gemeenschappelijke pen- sioenbelangen, hebben gestuurd aan staatssecretaris mr. C. van Veen van Binnenlandse Zaken en aan de leden van de Tweede Kamercommissie voor De Russische delegatie onder leiding van premier Kosygin (links) heeft gisteren Praag verlaten, uitgeleide gedaan door premier Cernik. Beiden luisteren naar het spelen van het Russische volkslied. NEW YORK (AFP-DPA) De wereldbevolking Is van midden 1966 tot midden 1967 met 65 miljoen mensen toegenomen tot 3.42 miljard, zo staat in bet demo grafisch Jaarboek van de Verenigde Naties. In deze periode bedroeg de bevolkingntoename ongeveer 180.000 zielen per dag of 1,9 procent per jaar. Wordt dit tempo gehandhaafd, dan a«l de wereldbevolking !n het Jaar 2006 verdubbeld zijn. Andere cijfers uit het jaarboek: driekwart van de mensen woont in de ontwikkelingslanden en meen- dan de helft in Azië. Het inwonertal van communistisch China werd halverwege vorig jaar op 720 miljoen geschat, met een jaarlijkae groei van 1,4 procent. Negentien procent der wereld bevolking woont in ongeveer ïyoo sleden met meer dan 100.000 inwoners. De vijftien grootste steden ter wereld, zonder satellietsteden, zijn in volgende van grootte: Tokio, New York, Sjanghai. Moskou. Sao Paulo, Bombay. Cairo, Rio de Janeiro, Peking, Seoel, Mexico, Leningrad. Tientsin, Osaka en Calcutta. Met in begrip van de omliggende steden zijn de grootste: Tokk). New York, Londer Parijs, Los Angele* en Chicago Sociale Zaken, Binnenlandse Zaken en Financiën. Terugvordering van door een compu- terfout te veel betaalde pensioenen is volgens de heren Van As en Fanoy on rechtmatig. omdat het bepaalde in de wet van 1929 is achterhaald door de wet van 1966, waarin de terugvorderingen van teveel betaalde pensioenen uitput tend is geregeld. Als de enige juiste werkwijze om uit de moeilijkbeden te komen zien zij het beginnen van een proces. Uit de in diende bezwaarschriften kunnen enkele gekosen worden, die representatief ge acht kunnen worden voor principiële be swaren tegen terugvordering. Als met spoed een beslissing wordt genomen, kunnen bezwaarden desgewenst in be roep gaan bij het ambtenarengerecht cn eventueel de centrale raad van be lt! hun brief aan de staatssecretaris wordt ook kritiek geoefend op de wij ze, waarop terugvordering tot stand komt. Er is grote onrust ontstaan, om dat de gepensioneerden niet voldoende zijn voorgelicht. Gebleken is, dat bij de inhoudingen de gepensioneerden niet of niet voldoende zijn ingelicht ovér de oor zaak en de omvang van de fouten, die het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds maakte. Bovendien moeten pensioenbe slissingen worden verstrekt, opdat be trokkenen kunnen nagaan of de inhou ding rechtmatig ts, aldus de heren Van As en Fanoy. DJAKARTA (Reuter) Indonesische studenten hebben gisteren uit protest te gen de terechtstelling van twee van sa botage beschuldigde landgenoten in Sin gapore de ambassadegebouwen van het land in Djakarta geplunderd. Het leger bezette de gebouwen nadat ongeveer 300 studenten alle ruiten hadden Inge gooid en de dossiers op straat hadden gesmeten. Het personeel van de ambassade had voor de actie na een waarschuwing van de politie de gebouwen gesloten en zijn toevlucht genomen tot een hotel. Het stoffelijk overschot van de twee te- rechtgestelden, die ln 1965 tijdens de confrontatiepolitiek tegen Maleisië bij een bomaanslag de dood van drie men sen zouden hebben veroorzaakt, is don derdag per vliegtuig naar Djakarta overgebracht, waar 10 000 mensen op het vliegveld verzameld waren. H/igenlijk. is een badkamer- kachel onmisbaar. Want ook uw bad- of doucheruimte moet heer lijk warm /(jn, wil baden een puur genoegen worden. Met dit Daalderop apparaat straalt zo'n weldadige warmte u tegemoet. Wèg zijn die koude momenten van vroeger. Wèg is dat onnodig rillerig zijn. Voor deze sublieme kachel is altijd een plaatsje in uw badkamer te vinden! Want met de rcflektor kunt u 2 kanten uit: hij kan naar links èn naar rechts worden gemonteerd. Haal 'n folder b(j uw winkelier, want Daalderop maakt vele typen badkamer kachels. Kicstu déze, weet dan dat u voor ƒ63,75 een betrouwbare badkamerkachel met K.EMA- keur «n waterdichtheidsteken krijgt. Bel uw installateur meteen voor deze Badkamerkachel (Voi ■respondent) PRINSENBEEK Ongeveer 20 man waren gistermiddag aan het werk op een viaduct in Prinsenbeek over de spoor lijn Breda-Dordrecht toen 'n deel van het bouwwerk Instortte. Vier werklieden werden gewond. Drie van hen werden opgenomen In een ziekenhuis met lichte verwondingen, de vierde had lijn rech terbeen gebroken. Het ongeluk gebeurde even na een uui De werklieden stortten beton voor het laatste gedeelte van het viaduct. Ovti een breedte van ongeveer 6 meter stort te het viaduct in. Het gebeurde zo plot seling dat de 20 werklieden zich niet 111 veiligheid konden stellen. Niemand op het bouwterrein begreep waarom het viaduct het begeven had Voordat men begon met het sorten van het beton hadden twee controleurs de ondersteuning en bekisting nrg bekeken Ze werden ln goede conditie bevonden Daarna werden enkele tientallen wagens beton gestort. Ook de ambtenaar van de arbeidsinspectie C Frankfoort. die op he bouwterrein een onderzoek Instelde kon nog niets zeggen over dc oorzaak. „Zo op het oog is het steigerwerk wel goed, misschien kan ik me als de rommel is weggeruimd een oordeel vormen, maar niet". woordvoerder van de aanneming* bedrijf, die het viaduct bouwt, zei' Het is verschrikkelijk. Ik wpet niet wat'ik er van zeggen moet. De oorzaak? Misschien net slechte weer van de afgelopen dagen waardoor de hele boel verzakt of ver schoven is. maar ik weet het niet...". Gister is men begonnen met het ver- he< ingestorte deel van het gek'aard «noest worden voordal ïelchTt on .ard 7erd Dr schad* word< geschat op plus minus 200 000 gulden. 'ADVERTENTIE) Binnen 15 tellen klaar: vla-flip En nog door de melkman thuisbezorgd ook f

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7