ITEXE0S8 DE GRUYTE MOGELIJK UITSTEL CONGRES VAN P.v.d.A. Ceen proces over vervoer tegen plan Duitsland DE GRUYTER Surseillance voor Vasco Titelstrijd roeien in Oostenrijk DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het voorjaarscongres van de PvdA wordt misschien uitgesteld, wanneer tenminste een aantal vooral Nieuw Linksers hun zin krijgt. Zij pro beren dit uitstel te verkrijgen om de af delingen en gewesten meer gelegenheid te geven het hunne te zeggen over ver schillende partijpolitic kwesties. De afdelingen moeten namelijk al op het einde van deze maand hun voorstel- j len voor het partijcongres gereed heb- ben. Maar zij wachten nog steeds op ba- sisrapporten, die het partijbestuur moet 1 opstellen. De afdelingen hebben namelijk het I rapport over dc partijstructuur van de PvdA nog steeds niet in hun bezit. Dit rapport had op 1 oktober klaar moeten zijn, maar het ontwerp is nog steeds niet in het partijbestuur behandeld. Op het voorjaarscongres moet ook nieuwe voorzitter gekozen worden, het j gaat dan zeer waarschijnlijk tussen dr. .1. Tans de zittende voorzitter en dr. A. Vondeling, die naar men verwacht door I een aantal afdelingen kandidaat gesteld Geldverkeer bij SFB aan banden UTRECHT (ANP). Het geldverkeer I bij het Sociaal Fgnds Bouwnijverheid wordt aan binden gelegd. Er wordt ml I meer gebruik gemaakt van de diensten van banken. De inkomsten (1 miljard gulden per Jaar) bereiken het SFB reeds voor 90 procent via de banken. Met de uitgaven (ruim 850 miljoen gulden vorig jaar) gaat het wat moeilijker, omdat de meeste bouwvakkers weinig voelen voor een postgirorekening. Gestreefd wordt thans naar uitbetaling via de werkgevers (van de sociale verzekeringsuitkeringen) en de banken (van de vakantiegelden). De toenemende hoeveelheid (SFB-kan- toren waren al enkele malen het doelwit van roofovervallen) was er oorzaak i dat bestuur en directie van het SFB zich zijn gaan bezinnen op de huidige gang van zaken. Mogelijkheden tot verminde ring van het risico werden bestudeerd, waarbij zowel aandacht werd besteed aan een vermindering van de risico's voor de werkgevers als voor de 1700 pondenten van het SFB. Een afdoende regeling is er nog niet. Voor de uitbetalingen aan de werk nemers gaan de gedachten van het be stuur en de directie van het SFB thans uit naar verbetering van de outillage v de correspondentschappen en de bevorde ring van de wijze van betaling, die het contante geldverkeer tot een minimum beperkt. DEN HAAG „Het is niet juist, dat de Nederlandse regering zou hebben be sloten een proces te beginnen tegen Duitsland indien de vervoersplannen van de Duitse minister Leber in hun geheel zullen worden uitgevoerd. Een dergelijke procedure zou een uiterste maatregel zijn". Dit heeft staatssecretaris M. J. Keyzer (Verkeer en Waterstaat) gezegd naar aan leiding van berichten als zou de regering thans definitief hebben besloten Duits land voor het Europese hof te dagen. De bewindsman voegde hieraan toe, dat de ontwikkeling de laatste weken juist zoda nig is geweest, „dat dit uiterste mid del van een proces verder verwijderd is dan weieens het geval is geweest". Met deze nadrukkelijke ontkenning hoopte de heer Keyzer vooral de Duitsers te laten blijken, dat de Nederlandse regering niet met onderhandse dreigementen strooit. De besluiten van de Duitse minister Leber hebben overigens niet kunnen ver hinderen, dat het aandeel van de Neder landers In het Europese vervoerspakket opnieuw sterk is gestegen. In de eerste helf van dit jaar werd in totaal 5,5 mil joen ton goederen door vrachtauto's over de Duits-Nederlandse grens gebracht. Nederlandse vervoerders namen hiervan 73 procent voor hun rekening. Een jaar eerder was er tussen beide landen 4,8 miljoen ton goederen vervoerd met een Nederlands aandeel van 72 procent. Deze opmerkelijke cijfers zijn bekend gemaakt door de heer E. W. P. Verbeek, directeur van de stichting Nederlandse internationale wegvervoersorganisatie, bij de in Utrecht gehouden NIWO-jaar vergadering. Polen kwaad om kranslegging (Van onze correspondent) BREDA Tijdens de vergadering van bestuursleden van de vereniging van Pool se oudstrijders in Nederland, de Poolse volksvereniging in Nederland en de R.-k. Bond van Poolse verenigingen in Neder land die in Breda werd gehouden, is met algemene stemmen een resolutie aangenomen waarin de leden van deze verenigingen hun diepe verontwaardiging uitspreken over het feit dat diplomatie ke vertegenwoordigers van het commu nistische regime van Gromoelka in Ne derland, kransen hebben gelegd op de graven van de Poolse soldaten te Breda. Dit gebeurde in het kader van de fes tiviteiten ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van het zogenaamde Poolse volksleger. ..Deze heren", aldus de reso lutie, Rebben blijkbaar vergeten dat ze de naam van de Poolse soldaten te schan de hebben gemaakt door hen in te zetten tot agressie op Tsjecho-Slowakije. Zijde aan zijde met de troepen van Ulbricht. Pastoor pleit voor aanblijven van priester na huwelijk Sluiskil heeft in het contactblad van de parochie een artikel geschreven over de problematiek van he. priestercelibaat. Hij heeft dit gedaan naar aanleiding van de ambtsverlating van pater K. dc Soo- mcr. die in zijn parochie werkzaam was. Het slot van het artikel gaat over pa ter de Soomer persoonlijk. Dal luidt aldus: „Wij hebben altijd zeer veel res pect gehad voor deze man, die als pries ter zeer veel goeds heeft gedaan. Nu hij zich uit het ambt heeft teruggetrokken, is ons respect voor hem daardoor niet verminderd. Zelfs al zou hij vanuit een vriendschapsrelatie willen overgaan tot een huwelijk, dan kunnen wij alleen maar van harte wensen, dat er spoedig in de kerk de mogelijkheid zal komen voor hem om als priester verder te mo gen werken. Mogelijk zullen er twee soorten van priesters moeten komen, aldus de pas toor. namelijk de ongehuwden, die zich door ongehuwd te blijven het beste voor de kerk menen te kunnen inzetten, en anderen, die het beste kunnen werken als zij de steun van een vrouw naast zich weten. Misschien zal dan de kerk ook oen wat minder om de waarheid strijdende mannenkerk blijven en de kans krijgen om een harmonische lief desgemeenschap te worden. Het is een voudig niet in te zien, waarom een ge huwde dominee, die priester wil worden, dat wel kan en mag en een getrouwde priester die vraagt om in die levens staat zijn ambt van priester te mogen uitoefenen dit niet mag. en ook nog door de mensen als een soort van afvalli ge moet worden beschouwd", aldus het artikel. (Van onze correspondent) MAASTRICHT De rechtbank te Maastricht heeft het verzoek tot het ver lenen van surseillance betaling voor dc N.V. Vasco mij ingewilligd, dat zich hiertegen tijdens de algemen krediteu- renvergadering, die verleden week dins dag in het staargebouw te maastricht is gehouden, niemand verzette. De reeds verleende surceillance van betaling is in gegaan op 3 mei 1968 en wordt door deze rechterlike uitspraak verlengd tot 3 november 1969. Tot bewindvoerders zijn .vederom benoemd mr. F. M. J. J. Duynstee en prof dr. E. A. A. Luyten. Tot rechter commissaris mr. W. Penning. De verlenging van de surseillance is van geen invloed op de pogingen van de Nationale Nederlanden en van dc ge meente Heerlen het vastgoed van de Vasco Mij te gaan verkopen. Zwerver verdacht van moord op vrije voeten geitel» DEN BOSCH (ANP De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 22 fe bruari j.l. aangehouden behandeling voort gezet van de zaak tegen de 47-jarige zwerver J. V. uit Dordrecht, die ervan wordt verdacht dat hij op 8 augustus 1967 de 71-jarige caféhouder J. Schoen makers in zijn café „de oase" aan de Findhovense dijk te Ofrschot met een bijl om het leven heeft gebracht. Dc zaak was aangehouden om alsnog een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte in te stellen en om een buurman van het slachtoffer, di* toen wegens ziekte verhinderd was, alsnog als getuige te kunnen horen. De zwer ver weid door de rechtbank wegens overtuigend bewijs op vrije voeten ge steld. Procedure tegen Küng gaat door LONDEN (KNP). Mocht Hans Küng blijven weigeren gehoor te geven aan de uitnodiging van het H. Office naar Rome te komen, dan zal het onderzoek waar schijnlijk zonder hem doorgaan. Aldus, volgens The Tablet, hooggeplaatste zegs lieden in het Vaticaan. Zoals bekend heeft kardinaal Oltaviani ook over de werken van dr. Hans Küng, dogma tiek-professor aan de theologische hogeschool te Tubingen, een dossier aa igelegd. Vooral tegen enkele stellin gen in zijn boek De Kerk worden bezwaren van leerstellige aard aange voerd. Küng, die sinds lang op de hoogte is van de procedure, die bij de congrega tie voor de geloofsleer op gang gebracht is, zal zich zeker in Rome verdedigen, mits aan door hemzelf gestelde voor waarden wordt voldaan. HILVERSUM De ultsliger gehouden, lulden: SuuternesprU* (M. Bouwhuis) km-tljd 1.21.8, 2. Eberdlne 7 TotCKC\v."J 5,60,%!. f 1,50 1. Eddy Six lonprfis Geen verrassingen in watepolotoemooi MEXICO CITY De tweede dag van het olympisch waterpolotoernooi bracht geen verrassingen. In groep b, waar Nederland niet in actie behoefde te ko en, behaalde Oost-Duitsland een ruime rerwinnlng op Mexico (124). De Oostduitsers maakten een goede in druk, zij zwommen veel en schoten goed. De beste schutter was Hermann, die drie strafworpen benutte. De overige doelpunten kwamen op naam van Her zog. Kuge, Schüler (allen 2), Rund, Schenkrich en Thiel. Over de krachts verhoudingen in deze groep kwam men iets meer te weten bij de wedstrijd Japan-Griekenland. De zwakke Grieken een dag tevoren tegen Nederland kans loos. verschilden weinig met Japan, dat een moeizame overwinning (87) behaalde. In groep a had West-Duitsland meer moeite dan werd verwacht met Spanje. De te traag spelende Duitsers kwamen in de eerste periode met 30 voor, maar de Spanjaarden gaven zich niet snel ge wonnen: 53. 1. Gré Hollandla Flits. 3. Fred Signal. Toto: w. f5.60, pl. 1 1,50. 1 1.80. 1 2,50; kop- I pel 14,20; cov 14.70; trio; 1 133,70. I HommeiprU* (2000 m, 1ste ard.): i. Dakota Scotch (P. M Smit) 1.21.3, 2. Dox van Rood Bom mesprijs (2000 m, 2de aid1. Dochter van Our Bonnl (F. J. Eerenberg) 1.23.3. 2. CH van Rood en Noot, 3. Benny Hollandla. Toto: w. f 2,90, pl. f 1,40, f2,10, fl,60; kop pel 110,40; cov. f 7,60. St. LaurentprUc (2000 m): 1. Ereola (P. M. Smit) 1.27.0. 2 Flying Lady, 3. Ferry. Toto: w. f21,50, pl. f4,20. f2.50, f4.30; kop- Toto: w. f4.9 f7,-; cov. f4,20. Macauprljs (2020 m) pl. f3.—, f 1,40; koppel Dinsdag. 3. Freddy 12,70; koppel Toto: W. f3,80, 1,1.30 cov. 15,70; hip: 190,80 Sauternesprfis (1600 m, 2de afd.l; 1. Faola Hollandla (F. J. Eerenberg) 1.22.4, 2, Dartel. 3. Darling Hollandla. Toto: w. f2,20. pl. >el f4.80: cov. 14,40. Totallsatoromzet f 178.392,-s, John Konrad* trouwt Nederlands meisje DEN HAAG De voormalige Olym pische zwemkampioen op dc 200 meter vrije slag, de Australiër John Konrads treedt op 8 november in Chantill, een voorstad van Parijs, in hel huwelijk met de Nederlandse Marijke Bunder. Konrads. die op 14-jarige leeftijd tij dens de Olympische Spelen van 1956 te Melbourne goud won, is momenteel trai ner bij dc „Club du Lys", waar hij spe ciaal de Franse jeugd onder zijn hoede heeft. Marijke Bunder (21) rssisteert hem daarmee. Het paar komt na de hu welijksdag waarschijnlijk naar Nederland om de trainingsmethoden te bestuderen. Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 Wassenaar, exposeert van 19 oktober tot en met 13 november aquarellen en etsen van H. F. Roodenburg en potterie van Mei- dert Zaalberg. MEXICO CITY De Europese roei- kampioenschappcn in 1969, waarvan de organisatie oorspronkelijk aan Spanje dat zich heeft teruggetrokken was op gedragen, zullen op de baan van Klagen- furt in Oostenrijk worden gehouden. Waarschijnlijk worden de wedstrijden voor begin september vastgesteld. Aan gezien de baan tamelijk open ligt en ei bij harde wind niet gevaren kan wor den, zal in het programma een reserve dag worden opgenomen. De organisatie van de wereldkampioen schappen 1970 is toegekend aan Mon treal. De regatta zal op de baan St.-Catharines, waar vorig jaar de ste Noordamerikaanse kampioenschap pen van de FISA werden gehouden, worden verwerkt. Fransen succes op floret MEXICO CITY Frankrijk was op de eerste dag van het Olympische scherm- toernooi het meest succesvolle land. Drie, Fransen: Jean Claude Magnan, Christian Noel en Daniel Revenu, bereikte de fi nale floret. De vierde die zich giste ren van een plaats in de finale verze kerde, was de kleine Roemeen Mihai Tiu. De overige twee finalisten zullen komen uit de twaalf schermers ii herkansing. Voor de grootste verrassing zorgde de Brit Graham Paul, die wereldkam pioen Viktor Poetiatin in de eerste de uitschakelde. Groot krachtsverschil bij basketballers MEXICO CITY Slechts een van de „grote" ploegen kwam gisteren onder de baskets, Joego-Slavië, dat Senegal ga- makkelijk versloeg. De overwinning van Joego-Slavië demonstreerde nog eens dat de vertegenwoordigers van het Afri kaanse continent in dit toernooi veel te zwak zijn. De Joego-Slavische coach hield zijn ge hele basisploeg op de bank en behaal de toch een overwinning zonder een mo ment in gevaar te komen, 8465. Zijn Bulgaarse collega deed tegen Marokko eigenlijk precies hetzelfde en ook de Bulgaarse ploeg werd twee punten rijker, 77—59. Veel boeiender waren de wedstrijden Spanje-Panama (8882) en Polen-Cuba. Spanje, dat in de lucht veel sterker was, heeft tot de laatste minuut moeten vech ten om de volle winst te behalen op de nog puntloze Amerikanen. De meest opvallende Panamees was weer de weer galoos handige, slechts 1,72 meter lan ge, David Peralta, die dertig punten op zijn naam bracht, waarvan slechts twee uit vrije worpen. Met een totaal van 78 punten in drie wedstrijden is Peral ta, de onmiskenbare favoriet van de Mexicanen, topscorer tot nu toe. Cuba leed voor de derde keer in successie een nederlaag met minimaal verschil, nadat de ploeg maandag tegen Mexico een punt te kort was gekomen, won Polen, dank zij een sterkere eind sprint, met drie punten verschil, 7875. In groep b won Rusland in de avond gemakkelijk van Korea en bleef Bra zilië ongeslagen door Mexico een neder laag toe te brengen. In de a-groep ver loor Italië de aansluiting met de top niet. Het kostte de Italianen echter wel moei te, want Porto Rico bleek een moeilijk tegenstander. Italië won tenslotte met drie punten verschil: 6865. Z. Exc. Christian de Margerie, ambas sadeur van Frankrijk in ons land, opent woensdag 6 november in boek handel Van Stockum, Buitenhof 35, Den Haag, een tentoonstelling van Franse uitgaven onder de titel „Livre de poche". De tentoonstelling blijft ge opend tot 23 november.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6