©eCöidieSoii^cwit VARA niet in 1 vil Heintje tv-show Rudi Carrell ziet stunt mislukken TRICHLOOR extreem modern theater TELEVISIE VANAVOND Voor radio en t.v. 12 miljoen uitgegeven tmm PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 Uitkijken bij referendum HET was de heer Mertens, voorsttter van het Nederland* Katholiek Vakverbond, die afgelopen zomer de mogelijkheid heeft geopperd om te gaan werken met het middel ..referendum". Hij had daarbij niet het politieke referendum op het oog, maar een in de vakbeweging nog ongebruikelijke methode om over bepaalde zaken de mening van alle leden te vragen. Om geen misverstand te krijgen: zo'n referendum is een andere zaak dan opiniepeiling onder een beperkte groep. Ook daarmee zou de heer Mertens voorstander van moderne methodes om de band tussen bestuurderen en bestuurders te versterken graag op grote schaal willen werken. Maar zo'n opiniepeiling blijft, hoe goed ook voorbereid en met hoeveel zorg de te enquêteren personen worden gekozen, een partieel onderzoeki met alle kans. dat de werkelijke opinie toch niet helemaal met de resultaten van dit onderzoek strookt. Het referendum, dat de heer Mertens ook ter sprake brengt, is een andere zaak. We zijn 't met de NKV-voorzitter erover eens. dat gelet op het falen van het vergadersysteem als middel tot communicatie en vooral als betrouwbare graadmeter voor wat er onder de leden leeft en gedacht wordt, het referendum 't bestuur van omvangrijke organisaties zoals het NKV er een is, meer houvast kan geven. Zo'n referendum moet dan ook, wat de consequenties betreft, verder reiken dan een gewone opiniepeiling. De heer Mertens is er persoonlijk voor, dat de uuitslag van een referendum van te voren vastgestelde consequenties hebben zal op beleidsbeslissingen, zij het dat hij hieraan toevoegt, dat „uiteraard jniet alleen de macht van het getal behoeft te beslissen". En dan komen we terecht l?lj het kritieke punt! WANNEER de vakbeweging met het middel van het referendum gaat werken, dan is uitkijken vóór men begint de boodschap. In de eerste plaats moet er zorg voor gedragen worden, dat de leden volledig op de hoogte z|jn van het onderwerp dat aan de orde is. Niet alleen de voordelen, maar ook eventuele nadelen van de te nemen beslissing moeten uitvoerig uit de doeken worden gedaan; de leden moeten zoveel mogelijk gelegenheid krijgen zichzelf een opinie te kunnen vormen en dus niet zoals helaas op vergaderingen dikwijls gebeurt - gemakkelijk onder de indruk kunnen komen van enkele demagogische argumenten. In de tweede plaats moet van te voren vast staan, hoe het bestuur de uitslag van een referendum gaat gebruiken. Dus ook wat in de praktijk betekenen zal een «telling als die volgens welke niet alleen de macht van het getal doorslag geven zal op de uiteindelijke beslissing. Anders verliest 't referendum na enige tijd toch z'n eigenlijke betekenis en zullen de leden er een nieuw soort voetbalpool in zien met heel veel nieten en slechts 'n kleine kans op de hoofdprijs. Erg belangrijk zal het voorts z|jn. dat bij een referendum alleen het onderwerp waarop de opiniepeiling gericht is, de uitslag bepaalt. Wanneer leden „ja" of ,.neen" gaan antwoorden uit bijkomstige motieven. Is de uitslag betrekkelijk waardeloos. Men krijgt dan een soortgelijke toestand als die waarvoor we onlangs eens gewaarschuwd hebben terzake van het politiek referendum: de kiezers zullen zich, oook als hun oordeel gevraagd wordt over één concreet onderwerp, dit meestal niet los kunnen maken van de achtergrond van de gehele politieke constellatie. WIJ willen bepaald niet suggereren, dat de vakbeweging als een soort van „proefkonijn" mag worden gebruikt. Toch wagen we de opmerking, dat het voor de mogelijkheden van een referendum op politiek terrein wellicht nuttig en leerzaam zou kunnen z|jn, wanneer in de sector van de grote en invloedrijke 'vakbeweging met deze methode van besluitvorming praktijk wordt opgedaan. Op die manier kan bijvoorbeeld worden vastgesteld, In hoeverre risico's genomen worden, wanneer niet alleen de actieve, bewust denkende leden aan een besluitvorming deelnemen, maar ook de grote massa, die tot dusverre over het algemeen passief gebleven is en die pas in beweging kwam wanneer ze ontdekte dat het eigen belang direct aan de orde Het kan best zijn, dat op de duur onze samenleving toch wat meer aan uitgebreide voorlichting met als sluitstuk daarop een referendum zal moeten geloven. De weg van de opiniepeiling alleen lijkt ons uiteindelijk niet de meest aangewezene. Want behalve de onzekerheid bij de selectie lijkt ons het vrijblijvende karakter van de uitslag uiteindelijk niet te verenigen met het uitdiepen van de democratie en het aankweken van eigen verantwoordelijkheid. We hopen daarom, dat deze weg eerlang zal worden ingeslagen. Al herhalen we nogmaals dat uitkijken vóór men begint dringend geboden is. Kerk en kansel niet voor alle doeleinden Er groeit in ons land de neiging om de Eucharistieviering te omlijsten met zaken die tijdens deze viering be ter niet in de kerk en op de kansel be- hand^é konden worden. t In een paar maanden hebben bemin de gelovigen zich horen opwekken tot verzet *eglin bisschoppelijk# beslissin gen, protesten tegen een pauselijke en cycliek, sympathiebetuigingen voor me- de-c ristenen die het in Rome moeilijk hebben; er zijn ook toespraken onder de Eucharistieviering die neerkomen op een verklaring waarom priesters het ambt verlaten; het nieuwste is de preek van een uittredend priester met opsom ming van eisen waarop zijn bisschop niet wenste in te gaan en mededeling over zijn toekomstige mooie huisvesting. Natuurlijk moet er ruimschoots gele genheid zijn voor -het spuien van bin- nen-kerkelijke kritiek, maar de Euchari- tieviering lijkt ons daarvoor niet de eerst-aangewezen gelegenheid. Graag een kritische Kerk, maar niet een Of moet onze kerkprovincie gedre ven worden naar een systeem waarbij men naar believen kan ke.ken bij een progressieve, vrijgemaakte, conser vatieve of in het midden laverende cle- Onze Eucharistievieringen zijn ont daan van vele elementen die haar vroe ger ontsierden. Zou het niet beter zijn het zo te houden en alles wat aanlei ding geeft tot onderlinge verdeeldheid buiten deze viering te houden? Desnoods kan men kerk en kansel hierbuiten de misvieringen benutten. BISDOM VERDOEZELT KWESTIE- MIEDEMA (Van o rrespondenf) SCHAESBERG De „afkoelingsperio de'" in de kwestie-Miedema schijnt af gelopen te zijn. Reeds anderhalve week geleden verbrak het dagelijks bestuur van de aan MJedema trouw gebleven parochie het wederzijds overeengekomen stilzwijgen door een brochure te ver spreiden, waarin verslag gegeven werd van de activiteiten en het contact van de commissie van goede diensten. Thans is een nieuw parochiebulletin verschenen, waarin de heer F. A. Weij- ers, voorzitter van de parochieraad, een felle aanval doet op wat hij noemt de pogingen van het bisdom om de zaak- Miedema te negeren. In het parochie- bulletin wordt gesteld, dat het bisdom een valse voorstelling van zaken probeert te geven, door te zeggen, dat er slechts oen kleine groep mensen zich „voor het karretje van Miedema heeft laten span nen". Het bisdom wordt er verder van beschuldigd mogelijke sympathisanten van pastoor Miedema met straffe maat regelen te bedreigen. In het parochiebulletin worden enkele voorbeelden genoemd van de rigoureuze werkwijze van het bisdom om pastoor Miedema en de zijnen te negeren. Zo zou kapelaan Martens uit Schaesberg op het matje geroepen zijn, nadat hij in het gemeenschapshuis gepreekt had. Ka pelaan Van Dijk van wie 't bisdom ver moedde, dat hij niet onsympathiek te genover Miedema stond, zou hetzelfde overkomen zijn. Alalmoezenicr Linssen r.ou enkele dagen voor hij in het gemeen schapshuis zou assisteren, een brief van de bisschop gekregen hebben, waarin hem in bedekte termen verboden werd publieke getuigenis van zijn sympathie af tc leggen. Het parochiebulletin be schuldigt het bisdom >rvan de onoprecht heid tot deugd te verheffen Het laatste deel van het parochiebul letin is een regelrechte oproep tot steun aan al diegene, die totnutoe niet bij de groep-Miederra behoren. Men stelt vast, dat de pogingen van het bisdom om de groep-Miedema te negeren onmenselijk zijn en gaat dan verder: „Wie de kerk werkelijk een goed hart toedraagt, zal zich tot het ultersta tegen deze mentali teit verzetten". Jn Dc Moriaan, Markt 77 's-Hertogen- bosch, wordt van 12 oktober tot 11 no vember een tentoonstelling gehouden van grafiek, tekeningen en schilderij en van Hannes Postma. ^1! Bk Spelletje met arbeids inspectie is te riskant (Von e •slaggevers) AMSTERDAM. De stunt van Rudi Carrell gaat niet door. II|j had in zijn laatste Nederlandse show, die op 2 november door de VARA-televisie wordt uitgezonden, de 13-jarige platenster Heintje Simons tot middelpunt willen maken om zodoende de vaderlandse arbeidsinspectie in het hemd te laten staan. De VARA-directie heeft dat voor nemen ongedaan gemaakt. Rudi Carrell had voor Heintje het el van Colum bus ontdekt. Om de klippen van de arbeidsinspec tie, die het werken van kinderen ook van zang sterren verbiedt, te omzeilen, had hij een plan uitgedacht dat niet mis kon gaan. In de tv-studio's van het Duitse Bremen wilde hij de decors van de Nederlandse show precies laten nabouwen. Zon dags zou hij er dan met Heintje naar toe gegaan zijn om in dat duplodecor Heintje's optreden op de ampexband te laten vastleggen. Die ampexband zou dan op 2 november in de Nederlandse Rudi Carrellshow worden „geplakt". Op die manier zou het lijken alsof Heintje „live" in de Nederlandse show aanwezig was Gisteren, toen het nieuws van Heintje's optreden in de Carrelshow bekend was, is er overleg ge weest tussen de arbeidsinspectie en de officier van justitie in Amsterdam. Tegelijkertijd vergaderde de VARA-directie erover. Even later besliste men na overleg: Heintje mag niet in de show. VARA's per chef Van der Louw: „We geloven, dat we in dit geval toch als opdrachtgever, dus als Nederlandse updrachtgeverbeschouwd kunnen worden. We achten het risico om daardoor in confliot te komen met de arbeidsinspectie, te groot". Commentaar van Heintje's platenmij. C.N-R.: „Vreemd, dat de VARA daar nu pas achter komt. We weten al sinds 14 dagen dat Carrell met Heintje bezig was". Heintje's manager Addy Kleyngeld zei ons gister avond: „Ik had net Rudi Carrell aan de lijn. Die was in een heel treurige stemming. Ik had hem echter van tevoren gewaarschuwd. Ik heb hem gezegd: „Rudi, doe dat nou niet, je snijdt jezelf in de vingers. Maar Rudi wilde het toch proberen. Hij zei me: „Addy, ik wil in die laatste uitzending een stunt maken" Rudi Carrell zelf, verdrietig relaxend in Amster dam: „Ik vind het erg. Ik heb ei zoveel werk aan gehad, vooral om dat in Bremen zondagmiddag Waar te krijgen Ik heb zeker wel voor 300. getelefoneerd om dat rond te krijgen. Maar goed, die arbeidsinspectie hè? Die hanteren een wet die vroeger eens gemaakt is om te voorkomen dat kinderen in de mijnen werkten En die zeggen dat kinderen naar school moeten. Nou, ik zeg: laat Heintje nü veel geld verdienen, dan heeft hij zijn hele verdere leven om op school te gaan zitten". Vindt hij het correct wat de VARA heeft gedaan? Carrell: „Ik blijf ervan overtuigd dat de arbeids inspectie niets had kunnen doen. Ik had gehoopt dat de VARA eraan had meegewerkt in dit geval Heintje gewoon uit te spelen. Ik had de afloop wel eens willen meemaken, het zat gewoon goed in mekaar, er kon niets tussen komen". 55> STUDIO MET EENAKTERS Enkele weken geleden werd Studio door het ministerie van CRM benoemd tot ons enige officiële laboratorium theater". hetgeen inhield, dat de be staande situatie werd gecontinueerd. Die situatie hield in, dat Studio zich bij voorkeur toelegde op extreem moderne toneelvoorstellingen. De eerste Haagse prestatie van het gezelschap in die nieu we wettelijke status vond gisteravond in het Paviljoen-theater plaats, met een programma van drie eenakters van he dendaagse schrijvers, op een heden daagse manier gebracht. TONEELGROEP STUDIO Het korte stuk van de Pool Slawomir Mrozek, waarmee de avond werd ge opend („Racket Baby"), kwam door 'n volledig falende regie totaal niet tot de pointe, die op onverklaarbare wijze werd verdonkermaand. Daarna ging het doek J°°f..een stu* van de Nederland^Tgöe!Voorop stond. Dat Jaap Sikkens, „Veilig in de Kelder**, hef karakter van Sikke waarmee hij in opzet kennelijk een ta melijk symbolisch drama heeft willen schrijven. De namen van de personen luiden immers: Lady, Dominee. Petrus Kelderwachter, Barkeeper, Typiste. Zij halen in kreten, handelingen en gesprekken van alles overhoop: religie, sex, maatschappelijke en politieke pro blemen. De volgens Sikkens op handen zijnde ondergang van de mensheid door Lodewijk de Boer had de regie op zich genomen. Zoals eerder bij regies van eigen stukken, heeft hij gestreefd naar het theatrale effect als mogelijk liet kartikter van Sikkens stuk werd aan getast. is geen beletsel geweest, overi gens afgezien van de vraag 'of hiermee een beter resultaat behaald werd of niet. In ieder geval waren er weer de hevige geluiden, toneelbeelden en schokkende handelingen tot hevige aanduidingen van I Veel vraag naar couponboekjes Kon. Schouwburg DEN HAAG De vraag naar coupon boekjes van de Koninklijke Schouwburg is tot dusverre In dit seizoen bijzonder groot geweest in vergelijking met de vorige jaren. Per 30 september van dit jaar was voor een bedrag van f 168.000, aan couponboekjes verkocht, dat is 41,2 procent méér dan vorig jaar op dezelf de datum. Bijzonder frappant demonstreert zich de stijgende belangstelling voor schouw burgcoupons bij de verkoop daarvan ten stadhuize aan houders van het Cul tureel .Teugdpaspoort. die zoals bekend boven de normale couponreductie nog eens een extra-reductie krijgen. Vorig jaar werden namelijk tot en met 31 ok tober 830 coupons aan CJP-houders ver kocht. Op 10 oktober van dit jaar was dit aantal reeds 945. In verband hiermee is besloten de aanvankelijk op 15 okto ber vastgestelde sluitingsdatum van de verkoop van couponboekjes aan CJP- houders alsnog te verschuiven naar 1 november Maurice Gendron bij Res.-Orkest DEN HAAG De Franse meester cellist Maurice Gendron zal woensdag 23 oktober solist zijn op het concert van het Residentie-Oi'kest in de Kurzaal te Scheveningen. Het concert, dat onder leiding staat van de jonge Italiaanse di rigent Gianpiero Taverna, begint met de treurmuziek van Lutoslawski; dan speelt Maurice Gendron het celloconcert in D van Haydn, en het concert zal worden besloten met de eerste symfonie van Beethoven. Zoals gemeld vervangt de jonge Itali aanse dirigent Gianpiero Taverna de Pool Jan Krenz, van wie het Poolse staatsimpresariaat heeft laten weten dat hij verhinderd is, naar Nederland te ko men. Zulks nadat het Residentie-Orkest een tournee door Polen afzegde na de inval in Tsjecho-Slowakije. Minister bekijkt positie orkesten DEN HAAG (ANP) Minister Klom- pe. heeft de commissie voor de orkes ten (tot nu toe genaamd „De commissie- Witteman) gevraagd advies uit te bren gen over de kwestie of er uit artistiek oogpunt aanleiding staat andere or kesten dan het concertgebouworkest en het Residentie-orkest in de uitzonderings positie te brengen, welke deze beide or kesten op grond van het in het derde raport van de commissie neergelegde advies hebben (de leden van deze twee orkesten worden beter gesalarieerd dan die van andere orkesten. Red.) Voorts heeft dc minister dc commis sie de vraag voorgelegd of de huidige saiarisregeling. wat de indeling van de musici naar instrumentengroepen be treft, gezien de in de loop van de ja ren opgedane praktische ervaringen, ge handhaafd kan blijven, dan welke wij zigingen deze indeling zou behoeven. In de samenstelling van de commis sie is wijziging gekomen, doordat mr. Witteman om persoonlijke redenen heeft bedankt als lid en voorzitter. In zijn plaats is benoemd mr. Y. Scholten, oud- staatssecretaris van ondeiwija, kunsten en wetenschappen. Aan de commissie is uitbreiding gegeven door benoeming van L. Hanekroot en J. van Vlijmen. Filmartiesten wensen Sovjet-Unie geluk PARIJS (Reuter) In een telegram aan de Sovjetrussische ambassadeur in Parys hebben v|jf bekenden uit de internationale filmwereld de Sovjet-Unie gelukgewenst, dat dat land mensen voortbrengt, die nog bereid zijn zich tegen «taatsreglementering in de wereld te verzetten. De ondertekenaars, de Frans acteur Yves Montand, zijn echtgenote Simone Signoret, de Britse actrice Vanessa Redgrave, de Franse regisseur Alain Resnais en de Spaanse schrijver Jorge Semprun, zeggen de mensen te bedoelen die vorige week wegens demonstreren in Moskou tegen de Russische inval in Tsjecho-Slowakije z|jn veroordeeld. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen a 18.55, 19.03) NTS 18.15 uur: Olympische Spelen 19.00 uur: Friso Haverkamp Nieuws in het kort 19.06 uur: Scala, magazine 19.43 uur: Manchester United Estudiantes la Plata, voetbal 21.30 uur: Uitzending Stichting Socutera 21.35 uur: Charlie Chan bij de Olympische Spelen, film 22.45 uur: Tweede journaal het vuur (de bom of andere door de mens bedachte vernietigingsmethoden) komt als slot van het stuk. seksuele verrichtingen kwam weinig terecht va' concretisering van Sikkei warde en vage ideeën. Die seksuele openhartigheid vormde ook een belangrijk element in „The SucceB- full life of three", een eenakter die ve le scène bevat over een driehoeksver houding. Dit ironische stuk is van de Cu baanse Maria Irene Fornès. De eerste scènes bleken bijzonder boeiend: op een aangename, goed bedachte en beeldende wijze werd de situatie uit -de doeken ge daan. Huib Broos had er in zijn regie aar dige vondsten voor, maar was niet in staat verderop inzinkingen te voorkomen. In dit eenakterprogramma werd ge speeld door Fons Rademakers, die de laatste eenakter vrijwel alleen op een of andere manier redde, hier en daar aar dig bijgestaan door Marius Crans. In de eenakter van Sikkens was het vooral het ensemblewerk van zes Studioleden, waarin individuele prestaties nauwelijks telden, al waren ze er wel. Na dit zeer korte, heftige maar toch te weinig aansprekende programma, dat overigens in vóórvoorstelling vertoond werd (de officiële première moet nog ko men), werd het publiek nog in de gele genheid gesteld te luisteren naar Jaap Sikkens en de acteurs in zijn stuk, die alles uit zijn komen leggen. Studio laat dit „Trichloor"-programma tot en met vrijdagavond in het Palviljoentheater JAN VERSTAPPEN. I Gestolen Rembrandt Pl.ATTSBURGH. (New York) Een schilderij van Rembrandt, dat aangeduid wordt als „portret van een jonge man" en waaiVan de waarde geschat wordt op 250.000 dir. is gisteravond op het vlieg veld van Plattsburgh gevonden. Het doek was in januari gestolen uit het museum van de universiteit van Rochester in New York. Drie mannen die het schil derij in een sportvliegtuig wilden laden, dat op het punt stond op te stijgen, wer den gearresteerd. Pianist Alan Hasy verdacht van moord CLIFTON. New Jersey (AFP) De 46-jarige jazzpianist Alan Haig is giste ren gearresteeitl op verdenking van moord op zijn vrouw, Boimie, die ver leden week woensdag gewurgd werd aangetroffen. Haig heeft deel uitgemaakt van de orkesten van Dinie Gilleepi* en van Charlie Parken Jaarverslag K.R.O. (Van onze omroepcorrespondent) I HILVERSUM liet jaarverslag 1967 van de K.R.O. is thans verschenen. Uit de toelichting blükt. dat de K.R.O. in 1967 twaalf miljoen gulden heeft uit- gegeven aan radio- en tv-uitzendingen. Dat was alleen mogelijk door belang rijke bijdragen van begunstigers. Het aandeel in het kijk- en luistergeld bleef ook in 1967 beneden de werkelijk gemaakte kosten. Dit aandeel is ruim 101miljoen gulden zodat bijna l'j miljoen gulden uit de verenigingsgelden op de radio- en tv-kosten moesten worden bijgepast. Opnieuw werd 1967 afgesloten met een nadelig saldo en wel van 58.602 gulden. Voor afvloeiing van personeel (musici) werd 9 t»-*n uitgetrokken. De net tokos ten van de K.R.O.-gids bedroegen 7,8 miljoen gulden en de begunstigers be taalden voor hun abonnement en lid maatschap 9.794.121 gulden. Het eigen vermogen van de K.R.O. bedraagt ruim 14 miljoen en de beleggingen leveren •en rendement op van 9 ton. NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO 19.03 uur: Nog één verhaaltje dan. voor de kleuters 19.08 uur: Onze vrienden de dieren, documentaire 19.30 uur: De Monkees, NTS 20.00 uur: Journaal AVRO 20.20 uur: Mosaïco flamenco, muziekprogramma 21.00 uur: Als een phoenix, éénakter 21.50 uur: Actie Pokkenslad NTS 22.20 uur: Tweede journaal Televisie morgen Olympische Spelen 1968 NTS NOT 11.00 uur: Schooltelevisie De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I NRU 20.00—20.50 uur: Het Concertgebouw - 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong in het duister, amusements programma HILVERSUM It VARA 20.10—20.40 uur: Tiet oproer kraait, rebelse liedjes NRU 22.00—01.30 uur: Olympische Spelen RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 7.30. 8.00, 8.30. 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVER8UM II: 7.00, 8.00. 11.00. 13.00. 16.00. 18.00. 19.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 Wq zijn niet van plan hier veel te schrijven over de Spelen te Mexico. Elders in de krant leest u er honderd uit over. Maar het mag wel geconsta teerd dat de t.v.-technici ginds hun werk voortreffelijk doen. Dit zijn de derde Olympische Spelen wat t.v. be treft. Acht jaar na Rome blijkt de t.v.-tech- niek enorm vooruit te zijn gegaan. Dat we per satelliet rechtstreekse beelden uit Mexico krijgen die perfect zijn, verwondert ons al niet meer. Dat er allerlei verfijningen zijn toegevoegd, zoals directe finishherhalingen in ver langzaamde beweging aanvaarden we óók al als een vanzelfsprekende ser vice. Maar enorm is het allemaal wel! Nog méér sport gisteren: Kopduel, nieu we KRO-quiz over en voor sport mensen. Goede opzet zo te zien, goede presentatie ook. zeker als" wc rekenen dat zo'n eerste afevering altijd iets on wennigs heeft. Sommige onderdelen, met name de fotoherkenningswedstrijden, leken te moeilijk en daardoor zuiver een toevalsaangelegcnheid. Maar daar is wellicht nog iets aan te dokteren. André Truymans documentaire over Camilo Tones ademde iets van on zekerheid over de Colombiaanse pries ter. die als guerrillastrijder de dood vond. Zijn idealistische inslag werd door niemand in twijfel getrokken. VVèl de vraag of hij, het juiste doel kiezend, ook de juiste middelen koos. Zeker de vraag of een levende Camilo Torres voor de sociale vooruitgang van Na verminken van verklaring: B.R.T. veroordeeld tot symbolische geldboete GENT (AP) De Vlaamse afdeling van de Belgische radio en televisie is I door een rechtbank in Gent veroor deeld tot betaling van een symbolische boete van een frank aan de Belgische I senator J. van den Daele, omdat zij een verklaring van dc senator veerminkt I had doorgegeven. Verder werd de BRT veroordeeld tot het bekendmaken van het volledige vonnis in een der avond- uitzendingen van de nieuwsdienst ge- i durende de komende drie weken. Weigert de BTR dit te doen dan moet zij 25.000 frank schadevergoeding be talen aan Van den Daele en het vonnis op haar kosten publiceren in een door de senator aan te wijzen dagblad. De BRT is in beroep gegaan van het von nis. De verklaring van Van den Da ^le had betrekking op de distributie en de prijs van elektriciteit in België. Het is waarschijnlijk voor het eerst dat een radio- of televisieomroep bij gerechte lijk vonnis veroordeeld wordt een von nis bekend te makken als onderdeel van een hanr opgelegde stral Zuid-Amerika niet meer had kunnen betekenen dan omstreden „martelaar" die hij verkoos te zijn. „Advocaat Judd", waarvan de KRO de eerste aflevering toonde, lijkt een fijne serie te worden in de traditie van de- betere Amerikaanse rechtzaakfeuille tons. Zo'n serie ontbrak de lqatste tijd op onze t.v„ reden om blij te zijn met deze KRO-aankoop. „Vanavond in Nieuwspoort" bepaalde zich tot een verslag van het Kamer debat over het inkomen van de kroon. Goed verslag, maar het had door het geven van meer en betere achtergrond informaties kunnen worden uitgediept. De historische verklaring bijvoorbeeld over de belastingvrijdom van de kroon was, dachten wij. niet juist. De grond wetopstellers van 1813 hadden het oog merk om het vermogen van de kroon, dat mede door de Napoleontische oor log, sterk geslonken was, de mogelijk heid te geven weer op peil te komen. Van die mogelijkheid heeft Willem I die behalve een goed koning óók een goed rakenman was, al voortreffelijk gebruik gemaakt. Achteraf gezien be paald niet (en nadele van het Neder landse volk. want wat hy uit familie bezit aa.i de staat overdroeg aan kunst schatten. o.m. de oorspronkelijke Mau- ritshuiscollectie. overtreft in huidige waarde waarschijnlijk verre het huidige vermogen van de kroon benevens de kosten van de „civiele lijst" over vele jaren gerekend. Vg. TELEVISIE Nederland 1 18-15 Olympisch journaal met o-a- hoogtepunten uit de ochtendsamenvatting. 22.50 Atletiek: Finale polsstokhoogspringen. Finale speerwerpen heren- Series 110 meter horden. Halve finale 200 meter heren- Series 400 meter heren. Vijfkamp dames 200 meter. Finale 400 meter dames. Finale 3000 meter steeple chase. Finale 200 meter heren. Duitsland 1 22.00 Zie Nederland 1 (22.50 uur). Duitsland 2 16.00 Reportages, informaties. meningen. 20 00 Reportages, informaties, meningen. 21-00 Atletiek 21-30 Volleybal RADIO Hilversum 2 18.50 Samenvatting 1. 22.00 Atletiek o.a.: Finale 400 meter dames- Hockey: NederlandEngeland. Zeilen (derde race)- Waterpolo- Volleybal. 24-00 Samenvatting 2- DONDERDAG TELEVISIE Nederland 1 .f 7-80 Samenvatting. RADIO PROGRAMMA college. 20.00 Coi 1.0. grens, gesprekken. NVSH: 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nieuws. 22.40 Stereo: X. een sprong tn het duister. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) NRU: 18.00 Nieuws. 18.18 Actualiteiten. 18.20—18.30 Uit zending van de Boerenpartij. VARA: 19.00 Dansorkest met solisten. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Electronische muziek. 20.10 Het oproer kraalt: rebelse lie deren. 20.40 De weg naar het hoger onder wijs: hearing te Nijmegen. 21.25 VARA-Mu- Zi-Ka-Lei-Dos-Koop: gevarieerd muztekpro- -an het mlddagprograr en -filosofie. 18.50 Lichte muziek. 18.57 Taai- wenken. 19.00 Nieuws, weerbericht en actua liteiten. 19.40 Nieuwe grammofoonplaten. 20.00 Voordracht. 20.30 Opei aconcert. 22.00 Nieuws en berichten. (Tussen 22.00 en 1.00 reportages Olympische Spelen). luziek. 23.40 Nieuws. 23.45 Voor 'de'zei len. 0.301.00 Olympische Spelen. DONDERDAG HILVERSUM 1 (402 m) KRO lieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Bad rie: klassieke en moderne muziek (gr.). (7.ÏI •s; 7.32 Actualiteiter I Overweging; vrouw, 9.35 Waterstanden). NRU: 10.00 Wat heeft (lat kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: muziek uit de Barok (gr.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Me dedelingen. NCRV: 12.00 Lost-Vast: geva rieerd programma. (12.15 Boekbespreking: 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten). 14.00 Van eigen bodem: licht platenprogramma. 14.35 Stereo: pianorecital: moderne muziek. 15.00 - 'lenstlge uitzending. NRU: HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. NRU: 7.30 Olympische Spelen: olympisch Journaal. VPRO: 7.45 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. beidsvitaminen: populair verzoekplatenpro- gramma. (11.00—11.02 Nieuws). 11.30 Kopen- Radiojournaal. klassieke muzlel- cn klassieke muziek. 14.30 't Is hlstoris< documentair klankbeeld. 15.00 Voor de z ken. 16.00 Nieuws. 16.02 De Notedop: een 1 dioprogramma in een notedop. NRU: 17 Olympische Spelen: rechtstreekse reporiat HILVERSUM III (240 r Progrr 13.00 Nieuws. 13 03 Actualiteiten. 13 08 T.N.T.: 15.00 Nieuws. 15.03 Holster pop- en counlry- muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrr: hitpa rade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17 07- 18.00 Draaijijofdraailk: verzoekplatenpro- BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 I.lchle muziek. 12.40 Weerbericht, me dedelingen, programma-overzicht en SOS-be- richten voor schippers 12.48 Dansmuziek. 12.55 Geen ontspanning in VPRO-conflict (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Een delegatie van het VPRO-bestuur heeft gisteravond een gesprek gevoerd met acht oppo sitionele groepen binnen de VPRO over de structuurwijzigingen, die In het onlangs door ons verschenen „be- raadsrapport werden voorgesteld. De voorgestelde hervormingen in de VPRO zouden het mogelijk moeten maken ook twee vertegenwoordigers van het personeel een adviserende stem te geven in het VPRO-bestuur, dat drastisch zal worden uitgebreid. Voorts stelde men voor over te gaan tot invoering van een zogenaamde d istrict ena f vaardiging. De vertegenwoordigers van de groep Smit uit Amsterdam, met exponenten als Gijs Stappershoef en ds. Dieker- hof hebben zelf een tegenrapport op gesteld. Het overleg van gisteren schijnt weinig positieve resultaten te hebben opgeleverd zodat de gehele conflictstof zal moeten worden uitge vochten op 14 december als de VPRO in Den Haag haar grote ledenver gadering houdt.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2