r Staatssecretaris dr. P. H. M. Grapperhaus opende nieuwe burcht aan de Hoge Rijndijk Korte historie Hanekraai- wedstrijden eerst nü in Leiden! Nog dit jaar voorstel B en W over wekelijkse koopavond Pas geopende driesprong te Voorschoten wordt opengebroken Record-aantal vacatures in kringbestuur KVP DINSDAG 15 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT Mijlpaal in bestaan van LT.B.-ver zekeringen ADVERTENTIE Een foto in vogelvlucht van de gisteren geopen de L.T.B.-vestiging aan de Hoge Rijndijk. In tegenwoordigheid van vele prominenten uit de georganiseerde agrarische wereld en leden van het burgerlijk bestuur is maandagmiddag 't nieuwe kantoorcomplex van de Onderlinge Waarborgmaat schappij Verzekeringen van de LTB aan de Hoge Rijndijk te Leiden geopend. l)e openingsplechtig heid werd verricht door dr. F. H. M. Grapperhaus. staatssecretaris van financiën, zij het slechts met een korte rede, dus zonder enige symbolische han deling. De staatssecretaris zei o.m. van mening te zijn, dat een krachtige agrarische stand voor een samenleving een onmisbaar goed is. De agrarische maatschappijvorni, welke tot diep In de 18e eeuw het maatschappijbeeld heeft over heerst, maakte in de 19e eeuw langzamerhand plaats voor een meer industriële maatschappij. In onze westerse economie is die industriële maat schappij thans echter bezig te worden verdrongen voor een samenleving, waarbij de maatschappe lijke dienstverlening in al haar geledingen een steeds grotere plaats verovert. In de ontwikkeling is de betekenis van de agra- hsche wereld kwantitatief achteruit gegaan, daar- entegen kwalitatief vooruit gegaan. De Kwantita tieve achteruitgang wordt b.v. gedemonstreerd, in dien men bedenkt dat in 1889 per-1000 inwoners 318 personen in de landbouw werkzaam waren, hetgeen in 1960 is gedaald tot 105 personen per 1000 inwoners. De kwalitatieve vooruitgang van de agrarische stand is echter evenzeer onmiskenbaar. Het export pakket van de landbouw is in 1968 uitgebreid met pl.m. 1 miljard gulden. Belastingdruk In tegenstelling met vroeger, toen de belasting heffing eenzijdig op de agrarische stand kon wor den afgewenteld, oefent de agrarische wereld druk uit om de fiscale lasten zo gering mogelijk te doen zijn. In de miljoenennota 1969 is een studie aan gekondigd van de belastingheffing van zelfstan digen in verhouding tot die van loontrekkers, waar bij ook de belastingheffing van zelfstandigen in de landbouw bijzondere aandacht zal worden gegeven. Voor deze studie zal een niet-ambtelijke commis sie in het leven worden geroepen. Herstructuering Heeft al de overgang van een agrarische naar een industrieel maatschappijbeeld tot belangrijke con sequenties geleid voor de agrarische wereld, ook dit tijdsgewricht, waarin een overgang is naar een maatschappij, waarbij dienstverlening op de voor grond staat, noopt tot nieuwe ontwikkelingen in de landbouwsector. Als het getij verloopt moet men de bakens verzetten en verzetten van de ba kens wordt in dit geval aangeduid als de herstruc tuering in de landbouw. Dat is echter een moeilijk en netelig probleem, aldus staatssecretaris dr. Grapperhaus. Samenwerking Mr. F. Brouwer, voorzitter van de LTB en lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, belichtte speciaal de band. die er van oudsher is geweest tussen de standsorganisaties van de LTB de georganiseerde katholieke boeren en tuinders in de bisdommen Haarlem en Rotterdam enerzijds en de economische instellingen van die stands organisaties anderzijds. Standsorganisaties en economische instellingen zijn uit hetzelfde grondbeginsel geboren, weliswaar met eigen doelstelling en middelen, maar als twee eenheid hecht verbonden en elkaar voortdurend bevruchtend tot heil van de boeren- en tuinders stand in haar geheel. De heer Brouwer juichte de plannen toe, die zul len leiden tot een hechte samenwerking tussen de gewestelijke verzekeringsinstellingen van de ver schillende agrarische organisaties. Wat de donkere wolken aan de fiscale hemel ten slotte bereft, zegde de heer Brouwer de steun van de standsorganisatie toe in het streven naar een billijke regeling. Spr. bood vervolgens een voorzittershamer aan, alsmede een (overigens reeds aanwezige) geluids installatie. Geen eindpunt Dc directeur van de Assurantie-instellingen van de LTB. de heer W. H. M. van Ommen, gaf ver volgeus een overzicht van groei en ontwikkeling der maatschappij en bracht dank aan lien, die daartoe het hunne hadden bijgedragen. ..De ontwikkeling in de agrarische sector kan ge kenmerkt worden door teruggang in het aantal bedrijven, ondernemers en werkkrachten, terwijl i tevens grote investeringen gedaan worden en ge daan moeten worden met een toename in de agra rische produktie. De totstandkoming van de nieuwbouw is geen eindpunt, het is zelfs geen rustpunt. Het nieuwe gebouw is een middel om tot een verdere uitgroei van ons werk te geraken." Spr. besloot met te zeggen, dat de nauwe samen werking met de standsorganisatie van de LTB niet alleen in onze huidige structuur, maar ongetwijfeld ook in de komende ontwikkelingen extra garanties geeft „dat wij in ons werk gericht blijven op de belangenbehartiging van onze verzekerden. Ontwikkeling De heer G. v. d. Berg, voorzitter van het be stuur, had in een openingstoespraak van de plech tigheid reeds een overzicht gegeven van de ont wikkeling van het bedrijf sinds de oprichting 1899 en bracht in een slotwoord dank aan alle instanties en personen, die hebben meegewerkt aan de reali sering van het gebouw, waarin ruim 100 em ployees van de interne dienst hun werkzaamheden verrichten. Het gebouw is gelegen aan de Hoge Rijndijk in dat deel van de gemeente Leiden dat voor de laatste annexatie tot Zoeterwoude behoorde. Het is gebouwd onder architectuur van ir. A. J. Paarde- kooper, van het architectenbureau Paardekooper- Barnhoorn te Lisse. Er is een bedrag van rond 2G> miljoen gulden in geïnvesteerd. Staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus tij denszijn toespraak, waarmee hij het gebouw opende. 1899. Oprichting van de onderlinge brandverze kering te Alkmaar. Uit de nood van de boerenstand die tot zijn verdriet moest vast stellen dat de bedrijfsgenoten hun stellig niet lichte zakelijke risico's niet op toereikende wijze konden verzekeren. Het was toen op initiatief van een aantal in de Noord-Hol landse Boerenbond georganiseerde boeren, dat de oprichting een feit werd. 1910. Oprichting van de ongevallen- en ziekte verzekering, waarmede de grondslag werd gelegd voor de latere bedrijfsverenigingen en bedrijfskassen. 1920. Oprichting van de hagelverzekering ten be hoeve van de glastuinders. Het was een gedurfde onderneming voor toenmalige op richters uit Loosduinen en het Westland, die met hun hele privé-vermogen borg moes- 1934. Oprichting van de makelaardij-afdeling, die het mogelijk maakte, dat alle verzekeringen konden worden verzorgd. 1963. de samenstelling van de verschillende ou derlingen tot één maatschappij, zoals wij die vandaag de dag kennen. Onder de vele aanwezigen, die de plechtigheid van de opening van de nieuwe behuizing bijwoonden, bevonden zich o.a. de colleges van b. en w. van Leiden en Zoeterwoude, alsmede locoburgemeester Meerburg en wethouders van Leiderdorp. Ook bur gemeester E. Th. Kolfschoten van Leidschendam. oud-algemeen voorzitter van de LTB. gaf blijk van belangstelling, alsmede de heer M. P. v. d. Weyden. vroegere voorzitter van een der LTB vak groepen en tenslotte vele bestuursleden van de afdelingen en de verschillende met de LTB ver bonden instituten. Na de openingsplechtigheid bezichtigden de ge nodigden de fraaie gebouwen en werden enkele demonstraties gegeven van de geheel gemechani seerde administratie. Veel aandacht trokken enkele fraaie wandkleden, j een schenking van de zusterinstellingen, alsmede j van de architect. Deze kleden z(jn vervaardigd i door de kunstnaaldwerkster mevr. Els Gerhardl- Lutk. GEEN MEDAILLE- KOORTS IN HUIZE ZOETEMELK Vier tijdritspecialisten gaan van daag proberen de eerste medaille in Nederlandse handen te rijden. Wanneer Fedor den Hertog, René Pijnen, Jan Krekels en Joop Zoete melk de hitte kunnen verdragen en niet al te veel hinder ondervin den van de Ijle lucht dan zou het Nederlandse kwartet wel eens het erepodium kunnen bestijgen. Het Wilhelmus willen wij niet meteen laten klinken. Teveel factoren spe len een rol om een rotsvaste prog nose te geven. Dat gelooft men trouwens ook niet in huize Zoete melk aan de Ripselaan in Rijpwe- tering. Althans mevrouw Zoete melk niet, die wü vanmorgen al leen thuis troffen: „Wat ik ervan verwacht? Nou, ze hebben ongun stig geloot. Ze starten als tweede. Nee. dat ze een medaille zullen behalen, dat geloof ik niet. Ik hoop het wel voor Joop. Natuur lijk. maar hoeveel ploegen rijden er niet mee? Of ik er bij zou wil len zijn? Nee, aan mij is het niet besteed. Ik heb er weinig verstand van. In Dronten waar Swift kam pioen werd heb ik ook staan kij ken. Ze waren allang binnen en ik maar vragen: „Waar blijven die blauwen dan?". De tijden waarop de berichten uit Mexico doorkomen op de radio staan dik- omlijnd in de gedachten van de familie Zoetemelk. „Om half vijf Is er een uitzending en om zeven uur. Of heeft u gehoord dat dat veranderd is?" Er wordt, hoe kan tiet ook anders, naar het eerste grote moment van Joop Zoetemelk toegeleefd, ook al vertrouwde me vrouw Zoetemelk ons toe: „Giste ren was ik erg zenuwachtig. Mijn man plaagde mij er steeds mee. „En ben je nog zenuwachtig?", vroeg hij telkens. Vandaag heb ik er geen last van. We gaan gewoon ioor". Er zijn dan ook geen voor bereidingen getroffen om 'n even tuele triomf van Joop en zijn mak kers te vieren. „Ik zou niet weten hoe ik zo'n feest zou moeten orga niseren. Ik heb niets extra's in huis gehaald. We hebben er nog niet aangedacht. Toen Joop weg ging heb ik gezegd. „Joh, doe je best". Een medaille verlang ik niet. Het is toch al een hele eer om in Mexico te zijn?". Men re kent er in Rijpwetering niet op dat Joop Zoetemelk c.s. iets geweldigs gaan doen daar in Mexico. Mocht dat toch gebeuren dan komt het ons voor dat de dorpsgenoten van Joop Zoetemelk wel voor dat feest zullen zorgen. Zaterdag 26 oktober, kwart over tien worden in café „De Morapoort" door DEEELSHV liauekrn ui wedstrijden gehouden. Zij zijn voor iedereen toegankelijk. Op zichzelf een normaal agendaberieht, echter met enkele onduidelijkheden: wat zou DEEELSHV betekenen? En wat zjjn hanekraalwedstrjjden DEEELSHV betekent uiteraard DE EERSTE ENIGE ECHTE LEIDSE STUDENTEN HANEKRAAIVERENIGING „Hanekraaien" is een typische sport van de Veluwe. Een twaalftal hanen zitten in evenveel hokken voor twaalf Tellers (dit zijn mensen die aan de hond van een telsysteem noteren hoevaak de haan. waarop moet worden gelet, kraait). Elke Teller houdt de kraaifrekwentie van één haan bij. Als een haan kraait, doet het betreffende jurylid een boon van een schoteltje in een glas. De twaalf glaasjes bonen van één ploeg worden opgeteld en dan kan de andere ploeg haar gang gaan. Welke ploeg de meeste bonen heeft verzameld, met andere woorden: de ploeg die de best-kraaiende hanen bezit, heeft gewonnen. Uiteraard ia uan de wedstrijd net als met schaken .•en tijdlimiet verhonden. De hanen mogen een kwartier hun best doen. I Wat ze daarna afkraaten is weliswaar aanbevelenswaardig, maar telt niet meer op: „dat loopt niet In de bonen". De Eerste Enige Echte Leidsche Studenten Hanekraaivereniglng werd dit voorjaar opgericht, naar aanleiding van een televisieprogramma waarin wedstrijden worden gedaan. 1 Er is nu een studentenhanekraaiploeg kompleet. Een voordcel van de Leidse ploeg is. dat zij atrikt amateurisme bedrijft: er wordt dus niet gegokt i e.d. In november worden op de Veluwe, In Vaaasen, de landelijke kampioenschappen gehouden. De wedstrijden op 26 oktober gaan tussen de DEEELSHV en enige ploegen uit de Veluwe. Positief standpunt bij middenstand ln antwoord op vragen van de heer J. Hjten (KVP) Inzake de invoering van een wekelijkse koopavond ln Leiden geven I». en w. te kennen, dat z(J ervan op de hoogte zijn dat in ongeveer 300 Nederlandse gemeenten een wekelijkse koop avond la Ingevoerd. Gelet op de landelijke ontwikkeling terzake en de streek verzorgende functie van het Leidse winkel apparaat is het college In beginsel voorstander van een wekelijkse koopavond, die kan bijdragen tot do verlevendiging van liet stadsbeeld. Daarom hebben b. en w. reeds in het begin van 1966 terzake overleg gepleegd met de Kamer van Koophandel, de Leidse Middenstandscentrale, de Raad voor het Grootwinkelbedrijf, kring Leiden, en de organisatie van werknemers. Van laatstgenoemde zijde bestonden toen echter overwegende bezwaren tegen een koopavond, terwijl door de bedoelde vertegenwoordigers van de werkgevers een genuanceerd standpunt werd ingenomen. Nu het zich laat aanzien, dat de regeling van de arbeidstijden voor de detail handel op dit stuk zal worden aangepast en de Indruk bestaat, dat thans met name in het middenstandsbedrljfslexen een positiever standpunt wordt ingenomen, hoopt het college de gemeenteraad nog dit jaar een voorstel te kunnen doen tot het Instellen van een wekelijkse koopavond, waarbij een proefperiode van b.v. een jaar In acht zou kunnen worden genomen. Inmiddels is terzake opnieuw contact opgenomen met de Kamer van Koop handel en binnenkort zullen b. en w. ook overleg plegen met alle daarvoor ln aan merking komende organisaties. JONGERENMISVIERING OEGSTGEEST De Aktiegroep Gezamenlijke Jonge- renmlsviering Leiden organiseert deze Haagse politierechter Een 24-jarige week een jongerenmis op zaterdagavond verkoper uit Oegstgeest is wegens rijden kwart over zeven in de RomanuM.I ow) 4, door d m|f. achter de Hartebcuglcerk. Het thema van deze week I» „Ontwlkkclincahnlp" en de redlter veroordeeld tot twee weken Re- celebrant is pater B. Doper. De zang en vangenlsslrnf en een jaur en 3 maanden muziek worden verzorgd door ons zang-1 ontzegging van de rijbevoegdheid, met koor o.l.v. pater Bergman en de Slum- aftrek van de tijd waarin het rijbewijs House Jazz Band o.l.v. Hans Wagenaar. I reeds is Ingenomen. i Drie maanden geleden kon de Pro vinciale Waterstaat de driesprong „De Zilverfabriek" in Voorschoten vrijgeven voor het verkeer. Een einde was ge maakt aan de zeer gevaarlijke over steekplaats, zowel voor het rijdende als lopende AGN ES-V IER IMPONEERDE BIJ ROEIFESTIJN DIE LEYTHE De meisjes-vier van liet Agnes-lyceuni, bestaande uit Marijke Meerburg, Lles- betli Zandvliet, Fenneke Wakka en Ag nes Miedema, heeft zondag een zeer bijzondere prestatie geleverd tijdens de schoolroel wedstrijden, welke door Die Leythe werden georganiseerd. De Agnes-vier. die pas drie weken in training was - men schreef pas in toen andere scholen er al drie weken training op hadden zitten liet in het stijlroeien het Sted. Gymnasium en het Rembrandtlyceum achter zich. Het suc cesvolle kwartet, dat volgens insiders goede mogelijkheden heeft, is door het succes zo geïnspireerd, dat men direct lid geworden is van Die Leythe om ver der te kunnen trainen en wel voor het echte wedstrijdroeien. Bij de jongens, die zuiver en alleen op snelheid roeiden, ging de overwin ning naar de Rembrandt-vier. dat zich met Rob van Suylekom. Rolf Groen, Piet Pqnaeker. René Waitzvisz en stuurman Jan Weetzel, een klasse be de Coligny-Scholengemeenschap. Bij de clubkampioenschappen van Die Leythe werd de zeer talentvolle Rob Robbers in alle drie de nummers eerste: ln de skif, in de twee (met Simon Kooij- man) en de vier (met Jan Klerks, Joop Kramers en Wim Kooijman). ZOETERWOUDE-H.R. EHBO-verenlging „Meerburg" In de „Drie Eendjes" vergaderde, gister avond de EHBO-vereniging „Meerburg" onder leiding van de presidente mevr. G. de Winter-Berk. Het jaarverslag van vijftal eerste-hulpposten, in Leiderdorp en de overige vier de Hoge Rijndijk. De vereniging het ogenblik 62 gediplomeerde leden op de onlangs begonnen cursus zitten een twintigtal cursisten. Het verslag van de penningmecsleresse vermeldde een batig saldo. Bij de bestuursverkie zing werden mej. R. Moons en de heer A. Steens herkozen. In de plaats van mevr. K. Verheugd, die haar functie wenste over te dragen, werd door de vergadering mevr. G. Wakka gekozen. Na ae pauze werden enige instructie films vertoond met zeer realistische in slag, die zeer diepe Indruk maakten. gasvoorziening, kruispunt heen. Er zal een sleuf den geinuakt met een breedte i meter. Hierin zullen buizen gelegd i den met een lengte van 12 meter, nominale diameter van 900 mm en wanddikte van ca. 12 tot 15.5 mm. I Gistermiddag is de nieuwe driesprong j leiding is een onderdeel van de pijplei- j tonnen gelda extra bedragen. weer gedeeltelijk afgesloten voor alle ding. welke van Driehuls via Noordwijk De Gasunie ft eerst getracht de verkeer en maakte de N.V. Nederlandse gunt naar Zoeterwoude j buis te leggen door middel van onder- Gasunie voorbereidingen tot het kapot j Zowel Provinciale Waterstaat, de ge- graving van het wegdek, maar dit stuit slaan van hot nieuwe wegdek. meente Voorschoten en de Rijkspolitie eveneens op tul van teéhnische bezws- De geprojecteerde stalen gastranspoi t- spreken van een onverkwikkelijke zaak. j ren. Verwacht wordt dat de werkzaam- leiding. bestemd voor de landelijke aard- \og geen half jaar geleden had deze heden ongeveer zes a zeven weken zul- Wassonaar, die vele Jaren achleieen he' voorzitterschap bekleedde, heeft mede gedeeld. dat een ranzienlljke uitbrei ding van werkzaamheden hem noopt zijn functie neer te leggen. Als kandlria»)- voorzltters stelt het bestuur oor de heren P. G. J. Bakker en drs. Ibeltngs. Beiden zijn reeds bestuurslid. Enkele bekend wjjnhundclaren uit Lel- Op de vergadering zal ook een nieuwe den en omstreken zijn de afgelopen propogandalelder gekozen moeten wor- week geridderd In Colmar Frankrijk i. Jen. De heer C. Fortanicr la ernstigHet zijn de heren: J. v. d. Bos, Leiden; J. Ph. v. d. Bosch, Leiderdorp; E. San ders. Lelden; B. Paddenburg, Oegstgeest; L. D. ie Grand uit Alphen a. d. Rijn. Deze heren, nllcn vakbekwaam, had den een bijzonder zware proef af te leg gen, door enkele wijnen naar hun her komst en kwaliteit te klusseren. Dit alles gebeurde ln één lit buis gelegd kunnen worden ln het toen ir- nog ruwe zand. De kosten zouden dan tien geringer zijn geweest. Thans onder- »'- vindt het verkeer ernstige hinder: het en I nieuwe kruispunt komt volgens insiders en j nooit meer zo gaaf terug' als voor de j buislegging en de aanlegkoaten gaan Wijnhandelaren geridderd in Colmar k geweest en moet afzien van verdere bestuursactivltelten. Vacatudcs zijn er verder door de heer H. W. M. Bergamin, die bulten de kring is gaan wonen; door de heer' L. C. M. van Reisen, die zich terug heeft getrokken uit de 11in jtMi lle! bestuur van de kring Leiden \un| geieugroep en door de heer J. A. G. vni: de KVP heeft een record-aantal vaea-jRIet (jongere), die zijn functie ter bc- tures. Niet minder dan zes nieuwe lie- schikking heeft gesteld, stuursleden, onder wie ook een voorzit-. Voor de opengevallen jongerenplaat- ter, zullen gekozen moeten worden op sen is tot heden een kandidaat gesteld, de kringvergadering, welke 14 novem-| n.l. meJ_A. M. van Rooy uit Leiden. Het ber In „De Burcht" te Leiden wordt ge- bestuur heeft met uitzondering van de houden. voorzltterszetel geen voordrachten ge- Voorzitter B. P. de Kouaemseker uit daan. oudste gebouwen die Colmar rijk Is, waarna het ln optocht (ln totaal pl.m. 500 personen uit alle doten van de we reld) door de stad ging. De volgende dag was het bezoeken van de wijngaarden en de kelders nog bijzonder Interessant.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3