PAKISTANI GAVEN NEDERLAND HOCKEYLES I OPENINGSLITURGIE VERLIEP FEILLOOS 'i „Ze waren klassen beter dan wij..." Nederland trok de riemen 'n fors eind de goede kant op Hockey ploeg leed grootste nederlaag 6-0sinds jaren PIET BROMBERG: Tilly v. d. Made (ziek) start i niet op 400 m Gaston Roelants alleen in marathon GEEN ENKELE BELAGER Y00R JAN WIENESE MAANDAG 14 OKTOBER 1968 SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT MEXICO CITY Het Nederlandse hockeyelftal is in zijn eerste wedstrijd van het olympisch toernooi met 60 roem loos ten onder gegaan tegen een fameus spelend Pakistan, de olympische kampioen 1960 van Rome en in 1964 te Tokio winnaar van de zilveren medaille. De jonge Pakistaanse ploeg was van de beginbully af oppermachtig en heeft onze land genoten geen moment de illusie gegeven op een eervol resul taat, laat staan de overwinning. Heel stil droop de Nederlandse ploeg af. Elk woord was toch verspillingen waren er eigenlijk wel woorden te vinden voor deze nederlaag, de grootste die onze nationale ploeg in jaren heeft geleden MXICO CITY De hockeyplocg zat na de kapitale afstraffing ineengedoken op de stoeltjes naast het „Centre Court", waarop de belangrijkste wed strijden worden gespeeld. De ploeg zal de volgende dagen wel op bijvelden moe ten tivakkeren. Na enige minuten ston den ze op en stapten lachend op prins Bernhard af. die met prinses Irene en Carlos „met dichtgeknepen tenen" had gezien hoe het oranjeteam naar een de bacle werd gespeeld. Coach Piet Bromberg had ook al geen woorden. „Wat moet ik hierop zeggen? Ik had niet verwacht dat ze zo sterk zouden zijn. We waren benauwd voor un middenvoor en die was er niet eens I bij. Ze speelden zo ontzettend goed dat ik durf te zeggen dat geen ploeg van Pa- I kistan wint. Ze waren drie klassen beter dan wij". En daarmee tikte Piet Brom berg de spijker precies midden op-de kop. Pakistan speelde inderdaad ver bluffend goed, stukken beterook dan India in de eerste wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland. Maar daarbij kwam dat Nederland eenvoudig niet in staat was verweer te bieden. In snelheid daarin vooral in sticktechniek, in combinatie- - .rmogen, kortom in alles was Pakistan de grote meester die de leerling, in de mening verkerend een „aardige kans" te hebben, gevoelig de les las. Prins Bernhard wachtte de spelers op na de match. De Nederlandse kolonie in Mexico City, versterkt door atleten, die op dat moment niets om handen had- s stil. Patcistan mocht dan veel beter zijn, die 6- sprak boekdelen. Hylkema, die vrijwel geen bal had aangeraakt, toonde prins Bernhard een zere rechterduim en wreef pijnlijk over zijn rechterdij. „Het beste hoor" zei de prins. Wat kon hij anders zeggen? Aanvoerder Jan Piet Fokker: „Bedankt hoogheid voor uw be langstelling. We hopen nog terug te ko men". Een hoop, die In aller (bange) harten leeft, want deze paniekerig spe- ■r> lende ploeg toonde te weinig vechtlust, bleek ook conditioneel niet tegen Pakis tan opgewassen. De uit den treure ge repeteerde strafcorner leverde een af gekeurd doelpunt (van Fokker) op, voor de -est niets. Ook op dit punt kon Ne derland van Pakistan leren, dat zes strafcomers kreeg te nemen en uit twee ervan een doelpunt distilleerde, feilloos, ard als een kanonschot Piet Bromberg was bang .or de mid denvoor. Welnu, Pakistan had een an dere, Abdul Rashid, die na de rust, toen er -ïiets meer leek te gaan gebeuren, tweemaal achtereen „droog" scoorde. De debacle was toen compleet. Tanvir Dar (8e minuut), Asad Malik (13e) en Mohammad Ashfaq (15e) haddi de de ruststand op 30 bepaald. In de tweede helft scoorden Rahid (twee maal) en Dar, de strafcornerspecialist. Niets, helemaal niets voor Neder land. Slechts twee reële kansen: voor de rust van Thole die tegen de voet van de doelman schoot en na de rust van Arie de Keyzer die doorbrak maar zo weinig controle toonde dat hij naast Enige minuten slechts had Nederland nodig om zich van de klap te herstellen. Toen stapten de spelers breed lachend het veld af. Amateurs(Meer hockey- nleuws vindt u op pagina 3 van de sport- tribune). MEXICO-CITY Tilly van der Made is vandaag niet gestart in de eerste serie van de vierhonderd meter. Op advies van dokter De Jongste heeft zij zich moeten terugtrekken. De Leimuidense, die zich zaterdag al niet fit voelde, reeg zondag avond een acute griepaanval, gepaard gande met hevige koorts. Zij moet het bel houden. Het is niet zeker of Tilly van der Made donderdag zal lopen in de series 800 meter. De artsen pogen mo menteel met penicilinetabletten de korts- aanval terug te dringen. Duidelijk wordt op deze foto ge demonstreerd, dat de Pakistani de tegenstanders letterlijk en figuurlijk naar een fikse nederlaag dirigeerden- MEXICO CITY De Belg Gaston Roelants, die in 1964 op de 3000 meter steeple chase de gouden medaille ver overde, zal door een knieblessure mor gen zijn titel niet kunnen verdedigen. Roelants, die ook moest afzien van uit komen op de 10.000 meter, zal nu alleen starten in de marathon. De Belg z.i wanhopig te zijn over zijn gedwongen af tocht uit de 10.000 m. „Ik was werke lijk in goede vorm. Al mijn proeflopen gaven hoopvolle resultaten te zien en nu is het afgelopen. (Va» onze speciale verslaggever) MEXICO CITY Herman Suselbeek streed een moeilijke strijd tot 200 meter van de finish. Vrijdagavond had de Lagaroeier, samen met wereld kampioen Hadriaan van Nes een van de favoriete ploegen voor een olym pische medaille bij de gestuurde tweeën, zijn eerste koortsaanval gekregen. Zaterdag hield hij met een temperatuur van 38,5 het bed. Toen bleek, dat enkele uren voordat op de baan van Xochimilco de roeiregatta begon, de koorts tot 37,7 was gezakt, kreeg Suselbeek toestemming te starten. „Hij moet maar zien hoe het gaat", zei chef d'équipe Van Wimersma Greidanus, „we mikken alleen maar op een plaats in de herkansingen". Suselbeek heeft het gevecht niet ge meden. Tot na de 1700 meterlijn lag üt Laga-twee gelijk met de boten van Oost- Duitsland en de Italiaanse Europese kam pioenen Baran en Sambo. Toer. kwam de vraag of het tempo omhoog kon de tweede positie, die goed was I een plaats in de halve finale, veilig te stellen. Het „neen" dat al in de begin- faze van het duel was verwacht kwam daarop over Suselbeeks lippen. Een voortzetting van de krachtmeting met de Duitsers en de Italianen zou gevaarlijk als zinloos zijn geweest. „Nu kwam Suselbeek tenminste in redelijke conditie aan de finish" zei coach Ba zuin, toen de ploeg de boot in de loods had opgeborgen, „anders had het dagen gekost voordat hij de gevolgen te bo ven was gekomen". Ondanks de omstan digheid, dat de Laga-twee via de herkansingen de halve finales zal moe ten trachten te bereiken („in onze serie zaten zeker vier potentiële ploegen voor de eindstrijd", stelde stuurman Rijnders vast) heerste er ook ten aanzien de gestuurde twee optimisme in het Ne derlandse kamp. Met een auto werd Suselbeek ijlings naar het Olympisch dorp gebracht waar het bed wachtte. De openingsdag van de Olympische roeiwedstrijden was goed voor Neder- (Van onze speciale verslaggever Herman van B er gem) MEXICO CITY De meester schilderde met atle ten. Zijn palet vertoonde alle kleuren, die h(j groe peerde op het gladgeschoren gazon van het stadion Ciudad Univcrsitaria, het Olympisch Stadion. Op zijn groene doek penseelde hij met zwierige hand en h(j kwam ruimte te kort. Naast het groene doek penseelde hjj met zwierige hand en kwam ruimte te kort. Naast het groen moest ook een deel van het indrukwekkende legioen plaats nemen. Kolonel Ignacio Enriquez Stafford, verantwoordelijk voor de opstelling, bckeejr zün werkstuk en was tevreden De besten van 's werelds jeugdige sportbeoefenaars stonden aangetreden, gereed om in eerlijke strijd hun aandeel te leveren in het welslagen van de Olympische Spelen 1968, waarvoor Mexico zich zo veel heeft moeten getroosten. Er moest worden gestreden tegen de twijfel die heerste in de wereld; er moest in de laatste weken bovendien een som? voelbare spanning worden weggeslikt Maar in dit „land van het nippertje", waar eenieder sceptisch tegenover het prestatievermogen stond en waai blijkt dot alles toch nog precies op tijd wordt ge regeld, is de triomf over twijfel en eigen moeilijk heden op de openingsdag van de Spelen een feit geworden. Het werd geen star protocollair evene ment, maar een volksfeest waarin het applaus, het gejuich en het gezang van de tachtigduizend, door de Spelen gegrepen aanwezigen op de tribunes het legertje van „oproerkraaiers" wegvaagde. Loodzware angst De ang9t voor een eventueel incident hing nog even loodzwaar tussen het beton maar eensklaps brak het verlossende gezang los en werd het volks lied fanatiek meegezongen. Trotse Mexicanen, die als eersten van de Latijns-Amerikaanse landen de Spelen binnen hun veste hebben, scandeerden luid keels „Mexico-Mexico" en raakten in opperste op gewondenheid toen hun eigen équipe de rij van landen sloot. De angst was niet nodig geweest. Alle aanwezigen waren er „op invitatie" en er was geen kaart verkocht. Mexico wenste voor het oog van de wereld elke mogelijke provocatie uit te sluiten. Geen macht schijnt deze Spelen nog in de war te kunnen sturen. Mexico heeft duidelijk gekozen voor de Juegos de la XIX Olimpiada. Tegen het decor van het scorebord, waarop de woorden van de stichter van de moderne olympische spelen, Pierre de Coubertin beginnend met „niet het winnen is belangrijk maar het deelnemen" traden de deelnemers aan. Vreugdevol orgel Er bazuinde een orgel vol vreugdeklanken van de tribunes. Als tegen de muren van een machtige kathedraal weerkaatsend, klonk de ovatie vooi Tsjecho-Slowakije. Het was d.an wel niet geheel en al in de geest van de Spelen maar men wenste duidelijk zijn sympathie met de Tsjechen te uiten De heren konden de hoed geen moment op het hoofd houden en in de voorhoede werd door de dames af en toe zo onopvallend mogelijk met zakdoekjes ge manoeuvreerd. Het gonsde door het stadion toen de Russische ploeg uit de poort te voorschijn trad Er klonk hier en daar gefluit maar het applau? overheerste voor de enthousiast zwaaiende Russen achter gewichtheffer Shabotinski die als enige de vlag met gestrekte arm door het stadion droeg. „Spaanse" Brundage Ook tijdens de plechtige momenten bleef het vro lijke, zuidelijke temperament overheersen. Tijdens de toespraak van de voorzitter van het organisatie comité, Pedro Ramirez Vazquez, tijdens het met een afschuwélijk Amerikaans accent doorspekte Spaans van de voorzitter van het I.O.C., de bejaarde Avery Brundage, «elft tijden* de korte, traditionele woor den waarmee Mexico's president, Gustavo Diaz Ordaz de negentiende Olympische Spelen voor ge opend verklaarde. Met applaus voor, zoais het werd gezegd, „onze grondwettelijke president", maakten de Mexico vertegenwoordigende invit's duidelijk dat in de eerstvolgende veertien dagen de Spelen over heersen, Slappe vlag Voor de poort, waardoor de atleten waren binnen gekomen, had een atleet in witte pantalon en oranje blazer plaats genomen, de filmcamera in de aanslag. Het was roeier Jan Wienese, die echter al was ver wijderd eer de fakkel draagster het stadion had be treden. Hij kon van zijn plaats af trachten de Olym pische vlag te filmen, die slap neerhing omdat ei iets mis was gegaan bij bet hijsen. De lucht, die door de mast werd geblazen, won het en toen zes meisjes in Mexicaanse klederdracht van zes Japanse meisjes de uit 1920 (O. S. Antwerpen) daterend» officiële vlag hadden overgenomen, woeien de vijl ringen op de kunstmatige wind Zesduizend duiveu Er gingen veertigduizend veelkleurige balonnen d» lucht in, die deels werden „gevangen" in een licht mast en daaruit ijlings door ijverige werkers werden weggeduwd. De Olympische eed had weerklonken en om tien minuten voor één zweefde de Mexicaans» atlete Enriquete Basilio Sotele lichtvoetig de negentig treden tellende trap op om het Olympische vuur met haar fakkel te ontsteken. Nog nlmmei was dit door een vrouwelijke atleet geschied. Mexico klapte er zich de handen voor stuk en dat geluid werd nog versterkt door de zesduizend klapwie kende duiven, het symbool van ook deze Spelen vrede. Alle twijfel was weggenomen. Precies twee uur later was de plechtigheid, die een volksfeest werd, ten einde. Mexico had d* vuurproef doorstaan voor de ogen van de gehele wereld. land. Achtereenvolgens bereikten de Triton-vier met stuurman, de ongestuur de Ncreus-twee Stokvis-Lu Ij nenburg en de dubbeltwee 'Droog-Van Dis van Pro teus-Willem-3 en skiffeur Jan Wienese de halve finales, die voor donderdag op het programma staan. Overtuigend was vooral de wijze, waarop de combinantie Stokvis-Luynenburg en Jan Wienese hun series wonnen. Ruud Stokvis was geheel hersteld van zijn rugblessure en bouwde met Luynenburg een voorsprong op, die uitgroeide tot drie lengtes. De Nederlanders waren vijf seconden snel ler Jan de Amerikanen Lawrence Hough en Johnson, de Europese kampioenen van Vichy (1967) en winnaars van de tweede serie. Wienese buiten gevaar Ook bij Jan Wienese, wiens voorbe reiding op de Olympische Spelen veelvul dig is bekritiseerd, is de plaats in de halve eindstrijden geen moment In ge vaar geweest. De Amstel-skltfeur roei de een imponerende race. Hij leidde van start tot finish en was er halver wege de wedstrijd In feite al zeker van, dat hij dinsdag, als de herkansingen wor den verwerkt, als toeschouwer naar Xochimilco kan gaan. Achim Hill volg de na 1500 meter op 21/» lengte en de 33-jarige veteraan uit Oost-Berlljn, hou der van de Europese titel, won In het zicht van de tribunes eeen enkele se conde terug. Ver achter Wienese en Hill volgden de Amerikaan met de Neder landse naam van Blom, de Brit Ken Dawn en de arme Belg Dehomdreux. In zijn land is de laatste stellig een skif- feur van formaat. Bij de groten telt hij echter in het geheel niet mee. Meer dan een halve minuut na Wienese deed de Belg zijn laatste haal. Geen zenuwen voor Triton De Triton-vier had in do serie (van de 13 ploegen gaan er maar liefst twaalf over naar de volgende ronde..) voldoen de aan een derde plaats om de halve Indstrijden te breiken. De Utrechters, die om even over negen als eerste Ne derlanders aan het Olympische avontuur begonnen, hebben evenmin veel van de zenuwen van het kleine groepje Neder landers op de tribunes gevergd. „Het leek tot op 1500 meter alsof het hier veel lichter roeit dan In Nederland", zei Berend Brummelman na afloop, maar de laatste 250 meter waren vreselijk zwaar. Het was de eerste maal, dat we de 2000 meter hier op volle kracht roei den". De voorsprpng, die de Utrechters in dt eerste kilometer op de Argentijnen. Russen en kansloze Mexicanen hadden opgebouwd, was voldoende om In de laat ste moeilijke honderden meters de twee de positie te behouden. Volgende ronde! Dat de acht van Nereus tenslotte de j race. waarmee het programma van de eerste wedstrijddag werd besloten, niet kon winnen, stond al bij voorbaat vast De ploeg van Wartena heeft echter tot op de laatste meters fel gestreden. Hot verrassende Nieuw-Zeeland, de sterke Oostduitsers un de Russische formatie waren te sterk voor de Ar--terdamse stu denten. De Nederlanders gingen echter voor de Amerikanen en Britten over de streep. Evenals Luynenburg-Suselbeek krijgen ze morgen 'n nieuwe kans de vol gende ronde te bereiken. Het olympische vuur op weg naar zijn voorlopige bestemming. De Mexicaanse atlete Enriqueta Baallo door een groot aantal collega's met voorslchtlgheld la behandeld

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9