Goed achterlicht? Allicht! Overleg Wilson-Smith BERAAD VRIJWEL MISLUKT Pinilla maakt zich president Panama Cernik in Moskou voor besprekingen In weekeindverkeer zestien doden WEEK VAN VERKEER VAN START Lady Bland overleden Kerk moet gestrand huwelijk ontbinden TWEE DODEN NAGEVECHTEN Deur nog niet helemaal dicht Terugkeer van Indra en Bilak in leiding? Programma Wallace: rassenscheiding en uitbreiding oorlog McCarthy gaat Muskie steunen Bommen op Biafraans dorp: 21 doden BEGELEIDING BIJ HUWELIJK VEEL LIEFS UIT MOSKOU Telegram van aanhankelijkheid mgr. Bluyssen Tweede baby van zesling overleden KLM Super DC-8 op vluchten naar Verre Oosten OSSERYATORE ONTKENT GERICHTE INFORMATIE Gebedsactie „Voor Nederland algelast VELE GEWONDEN BI] ERNSTIGE BOTSINGEN MAANDAG 14 OKTOBER 1968 DE LEEDSE COURANT UTRECHT (A.N.P.). Het vorig jaar kwamen meer dan duizend kinderen en bejaarden om in het verkeer. Dat is een derde deel van het totale dodenaantal in Nederland. Bijna de helft van de kinde ren en bejaarden, die in 1967 in het Nederlandse verkeer werden gedood (1012). waren voetganger j..l ii irpn <340 deel i Dit zei vanmorgen in Utrecht de direc teur van het Verbond voor Veilig Ver keer, mr. M. Polak, op een persconfe rentie ter gelegenheid van de start van de voor de eerste maal te houden natio nale verkeersweek (14 tot 19 oktober). Deze verkeersweek heeft als doel ener zijds de jaarlijkse bezinningsdag van het Verbond een meer concrete inhoud te geven en anderzijds de voorlichting via de massamedia een doorwerking op lan gere termijn te geven in de verschillende maatschappelijke groeperingen. De voorlichting zal gericht zijn op het leren van veilig gedrag door voetgangers, fietsers en bromfietsers. Daarbij zullen de onderwerpen zichtbaarheid en duide lijk gedrag centraal staan. Voorlichting wordt op grote schaal verstrekt over het oversteken, het lopen op buitenwegen, het van richting veranderen door fietsers en bromfietsers en het lopen of fietsen bij duisternis. Met het Verbond werken mee ver schillende kruisverenigingen (2500 wijk verpleegsters zijn geïnstrueerd), de Ne derlandse Jeugdgemeenschap, padvin dersorganisaties en de Ned. Christelijke Sportunie. Op 1200 lagere scholen zal deze week een extra-uur aan de actie- onderwerpen worden gewijd. De stichting Ned, Onderwijstelevisie zal tien t.v.- spots uitzenden. In 2000 garagebedrijven en vijf verlichtingsindustrieën start een verlichtingsactie onder het motto „Goed licht, allicht", die na de verkeersweek als kernthema-actie tot eind november wordt vervolgd. WASHINGTON (AP) Lady Bland, echtgenote van sir Neville Bland, de voormalige Britse ambassadeur in Den Haag, is vrijdag overleden tijdens bezoek aan de Nederlandse ambassade in Washington. Zij was 74 jaar. Ze over leed aan een hartaanval. Lord en lady Bland brachten een be zoek aan ambassadeur Schuermann van Nederland, toen lady Bland de hartaan val kreeg. PROF. HUIZING MEENT: NIJMEGEN Er is een groeiende kritiek op de huwelijkswetgeving van de katholieke Kerk. De onontbindbaar heid van het huwelijk is lijk recht eeuwenlang als i alge- togingen. Ook dreigde hij Kolonel Bolivsi Urrutia, een ander 1 van de junta, is aangewezen als vl- -president In dc loop van de middag klonken PANAMA (Reuter-AFP) Kolonel I schoten in de voornaamste winkelwijk het kerke- J®»*" Maria Pinilla. een van de leden van de hoofstad Bij gevechten zijn twee vaststaand van de militaire junta die vrijdag een leden van de nationale garde gedood en de staatsgreep uitge- itionale gai - gegeven beschouwd Steeds meer kanflK ind«- maakte aan het bewind van pre- I werd. nisten echter zijn van oordeel dat deze »"dent Arnulfio Arias, heeft zich gisteren) Zoals gemeld onontbindbaarheid niet juridisch is tot president van Panama uitgeroepen vast te leggen. Een huwelijk dat werke- '"'een „kabinet op brede basis ge lijk onherstelbaar ontwricht is, kan men vormd. geen onontbindbaar huwelijk meer noe- Alle kranten en tv-stations die Alias steunden, waren zondag gesloten In de stad Panama was het rustig nadat de junta zaterdag een nachtelijk uitgangs verbod van negen uur had afgekondigd. Het afgezette staatshoofd, dat de wijk heeft genomen naar de onder Ameri kaans bestuur staande Panamakanaal- zone, heeft de bevolking via een clande stiene zender opgeroepen tot protestbe- GIBRALTAR (Reuter) Premier Wilson van Engeland en zijn ambtge noot Ian Smith van Rhodesië zijn gister avond uiteengegaan, zonder dat het con flict over de onafhankelijkheid van Rho desië is opgelost. In het slotcommuni qué, dat zondagavond laat te Gibraltar werd uitgegeven, werd gezegd dat „de onenigheid over fundamentele kwesties is blijven bestaan". De twee staatslieden hebben geduren de vier dagen aan boord van de Britse kruiser „Fearless" op de rede van Gi braltar overleg gepleegd. Volgens het communiqué is wel enige voortgang ge boekt. De Britse regeringsleider heeft zijn collega's een stuk overhandigd, dat behoudens goedkeuring door het Britse kabinet, een basis vormt voor een voor stel tot regeling van het conflict met Rhodesië, zoals dat in het Britse parle ment zou moeten worden ingediend. Dit document zal premier Smith met zijn regering in Salisbury gaan bespre ken. Als de regering in Salisbury dat zou wensen, zal de Britse staatssecreta ris voor gemenebestzaken, Thomson, daarheen reizen om aan dit overleg deel te pemen. Voordat hij zijn laatste bespreking met Wilson begon, had Smith tot enkele journalisten gezegd, dat de Britten geen grote concessies hadden gedaan. Het Britse document behelst een voor stel tot aanvaarding en uitvoering door Smith van de zes reeds eerder door de Britten opgestelde beginselen, die de ba sis zouden moeten worden van een nieu we constitutie. Deze constitutie zou de totstandkoming binnen afzienbare tijd van een Afrikaans meerderheidsbewind moeten garanderen. Voorts wordt voor gesteld dat Rhodesië terugkeert naar een wettig bewind met Smith aan het hoofd. De Engelsen hebben voorts aan geboden een onderwijsprogramma te fi nancieren om de Afrikanen voor te be reiden op de regeringsverantwoordelijk heid. MOSKOU (AP) Premier Oldrrch Cernik van Tsjecho-Slowakije is van daag te Moskou aangekomen voor be sprekingen over de voorwaarden voor de terugtrekking van de Sovjettroepen uit zijn land. Cernik werd op het vliegveld van Moskou op ceremoniële wijze be groet door een delegatie onder leiding van premier Kosygin. De Sovjet-Unie zou haar 1 roepen lan ger in Tsjecho-Slowakije houden om te dwingen dat zekere op Moskou georiën teerde communisten van de oude garde in de leiding in Praag worden opgeno men, zo werd gisteren van Tsjecho- Slowaakse zijde vernomen. Dat zou de reden zijn dat drie weken nadat premier Oldrich Cernik had be loofd dat men zou beginnen met een ge deeltelijke terugtrekking van de bezet tingstroepen er nog steeds geen teken is dat de troepen het land zullen verlaten. De berichten over de Russische druk om een regering te vormen waarin aan hangers van Moskou zitting zullen heb ben draaien vooral om twee mannen: Alois Indra en Vasil Bilak, die kort na de invasie in honderden aanplakbiljet ten aan de kaak werden gesteld als col laborateurs. Er wordt druk uitgeoefend op de libe rale communisten om Bilak partijsecre taris voor de betrekkingen met de bui tenlandse communistische partijen te maken en Indra tot secretaris voor de interne partijorganisatie. Tijdens een godsdienstplechtigheid aan boord van het Britse schip Fearless luisteren Wilson flinksen Smith (derde van linksnaar dc preek. De besprekingen tussen Rhodesië en Engeland zijn inmiddels zonder resultaat gebleven. SAN FRANCISCO (Reuter) C.eor- e Wallace, onafhankelijk kandidaat oor het Amerikaanse presidentschap, heeft een verkiezingsprogramma gepu bliceerd. waarin hij een duidelijke wij ziging in de Amerikaanse buitenland se en defensie politiek bekend maakt. Zo wordt in het programma gesproken van een „herwaardering" van de be trekkingen met de Verenigde Naties, als deze tekort schieten, en van weigering van hulp aan landen die zich ln Viet nam of elders tegen de VS keren. Wal lace c.s. willen ook proberen de econo mische sancties tegen Rhodesië en Zuid- Afrika ongedaan te maken. Wat Vietnam betreft wordt „geduld tot het uiterste" beloofd, maar wanneer de onderhandelingen op niets uitlopen, UZUAKOLI (AP) Tenminste 21 mensen zijn om het leven gekomen en meer dan vijftig werden gewond, toen een straalbommenwerper van de Nige- riaanse luchtmacht het dorp Amuda (Biafra) bombardeerde. Een ooggetuige zei dat juist enkele honderden kinderen te eten kregen in het plaatselijke voedselcentrum toen het vliegtuig een aanval op het dorp deed. Bij een aanval op een tweede dorp, Amamba, werden geen mensen gedood of gewond, maar enkele huizen brand den geheel af. ADVERTENTIE Van onze correspondent) BREDA Het wijkberaad Ginneken met drie parochies heeft een nieuwe op zet van de huwelijksvoorbereiding bekend gemaakt. Bij de gesprekken met het a.s. echtpaar zullen voortaan een arts en enkele jonge echtparen ingescha keld worden. Het verloofde paar kan zich verder voor zowel de begeleiding vooraf als voor de huwelijksinzegening wenden tot een priester naar eigen keu- Het wijkberaad stelt bovendien, dat het uitdrukkelijk ruimte wil overlaten voor begeleiding van hen, die uitsluitend een burgerlijk huwelijk willen sluiten. (Van onze correspondent AMSTERDAM De Binnenlandse I Veiligheidsdienst stelt een routine-onder- zoek in naar briefjes met Russische let tertekens erop, die een Amsterdamse vrouw stevig opgerold en dichtgeplakt met luchtpostslrookjes in de automaten- hal van het postkantoor heeft gevonden, j De inlichtingendienst van de Amster-| damse politic, die het materiaal aan de BVD heeft doorgespeeld, haalt er zijn schouders over op. Men ls er daar van overtuigd, te doen te hebben met een spelletje van de kinderen van de Rus sische handels-ataché André Kostin, die vlak bij het postkantoor woont. Een soort „Veel liefs uit Moskou". Het is in de buurt bekend, dat de kin deren graag in de automatenhal spelen. De Russische lettertekens op de brief jes blijken de naam van hun vader te De inlichtingendienst van de Amster damse politie heeft geen ogenblik in de mogelijkheid van spionage geloofd. Von Karajan onderging oogoperatie ENEN (AP) De dirigentHerbert von Karajan heeft zaterdag in een kli niek in Wenen een oogoperatie onder gaan. Hij heeft hiervoor al zijn afspra ken moeten afzeggen. Bij het kopen van 'n boiler moet u goed op het merk letten. En als u dat vertrouwd in dc oren klinkt dan bent u bij de bovenste beste boiler die er is: een Daalderop boiler. Dag in, dag uit, jaar in, jaar nit zorgt h|j voor heet water in huis, waar u maar wilt. 's Nachts doet hij stilletjes zijn werk op goed kope nachtstroom. En omdat 'n elektrische boiler geen afvoer kanalen nodig heeft kunt u hem overal plaatsen. Elke keuken is geschikt voor een elektrische boiler. Of u een 50, 80 of 120 liter boiler nodig hebt, kan uw installateur uvertellen. Daalderop maakt ze alledrie. Of het nu 'n grote of kleine wordt - het belangrijkste blijft dat u het beste van het beste hebt - die ene keer dat u een boiler koopt. En wij maken zo'n bovenste beste Boiler zal Wallace de oorlog met militaire mid delen, dat wil zeggen alleen met con ventionele wapens, willen beslissen. Voor defensie wordt de oprichting var een stelsel van anti-ballistische raket ten en verhoging van alle militaire sa larissen beloofd. De rascistische politiek van Wallace komt tot uiting in de paragrafen burgerrechten en de rechten var staten. De wet op de burgerrechten wordt veroordeeld, terwijl de rechten van de staten, met name het recht toezicht te houden op het openbaar derwijs, moeten worden hersteld. Wal lace verzet zich ook tegen de net g gekeurde wet op de controle op v wapens. Cuftis Lemay, de ex-luebtmaeht ge neraal die Wallace als tweede heeft gekozen, heeft gisteren voor braiding van de bombardementen op Noord-Vietnam gepleit. Lemay die gen naar Vietnam vertrekt om de mi litaire situatie in ogenbouw te ne meent dat betere doelen moeten den uitgezocht, ook al liggen deze in dichtbevolkte streken: de havens var Haiphong en Hanoi en allerlei militai re installaties. Senator Eugene McCarthy, die door Humphrey is verslagen als democra tisch kandidaat, heeft zich thans uitge sproken voor Humphrey's tweede man senator Edmund Muskie. Hij heeft zich nog niet openlijk voor Humphrey's kan didatuur uitgesproken. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. De H. Hartenparochie in Eindhoven heeft een aanhankelfjk- heidstelegram gestuurd aan mgr. Bluys sen, die momentcel in Rome verblijft. Vrijwel alle parochianen stemden met de inhoud in. Tijdens een van de mis zondag gaven 530 parochieleden met 1 daverend applaus blijk van hun wa In het telegram wordt sympathie medeleven betuigd aan de bisschop, die in het Vaticaan zijn persoonlijke moei lijkheden bespreekt. In het telegram wordt verder de wens uitgesproken, dat mgr. Bluyssen het beleid van zijn voor ganger bisschop Bekkers zal blij ven doorvoeren. Het initiatief voor het zenden vai telegram is uitgegaan van de welgestelde bewoners van een wijk in het centrum van Eindhoven. De parochieleden zijn, volgens pastoor Jennekens, overwegend leidinggevende functionarissen van DAF en Philips. De pastoor heeft het telegram n preek voorgelezen. Hierna heeft hij de inhoud ter overdenking gegeven om aan het einde van de mis naar de reacties te vragen. „Om half twaalf kreeg ik ovationeel applaus". Een befaamd kanonist als de Nijmeeg- hoogleraar dr. Peter Huizing. 57, je- zutï, meent dat er verscheidenen rede zijn die het kerkelijk gezag aanlei ding kunnen geven om bepaalde huwe lijken te ontbinden of nietig te verkla- Prof. Huizing, die ook lid is van de pauselijke commissie tot hervorming het kerkelijk recht, schrijft hierover in Concilium, 't internationale tijdschrift theologie. „Het huwelijk is onver brekelijk". schrijft Huizing, ,.en toch is het ook steeds verbroken door zonde en onwetendheid, hartstocht en zelfzucht, gebrek aan geloof, aan liefde. De Kerk erkent de ontbinding van het huwelijk, maar ontbindt het niet". Jezus Christus heeft de onontbindbaarheid categorisch geëist, maar de vraag is of men dit moet opvatten als een absolute wet in alle gevallen, of als een ideaal, een op dracht. Het nieuwe testament zelf is in de toenemende ervaring van het leven al begonnen twee uitzonderingen toe te laten. „Er zullen helaas veel meer uit zonderingen nodig zijn, veel meer ge vallen waarin ontbinding en hertrouw aanvaard moeten worden", veronderstelt Huizing. De onontbindbaarheid zit niet in het sacramentele karakter van de katholieke huwelijkssluiting: zij moet door de echtgnoten worden gemaakt. te daarin mislukken, zit er njet veel anders op dan dat de kerkgemeenschap dit in droefenis erkent SCHIPHOL (ANP) Op 31 oktober aanstaande zal de KLM het grootste pas sagiersvliegtuig. dat thans ln de burger luchtvaart in gebruik Is. de super DC-8- 63, inzetten op routes naar hel Verre Oosten. Door het toenemende passagiers- en vrachtvervoer op dese lange KLM- routes was het noodzakelijk tot een ver hoging van de sitplaats- en vrachtcapaci teit over te gaan. Tweemaal per week zullen de Super DC-8en van de KLM de zuidelijke route naar Tokio via Frankfurt-Zürich, Athe ne. Caïro-Beirut, Koeweit, Karachi, Cal- cuttn-Delhi, Bangkok en Mannilla gaan onderhouden. De KLM voert wekelijks negen diensten naar 't Verre Oosten uit. Vier naar Tokio (twee over de Noordpool en twee via de zuidelijke route), drie op Djakarta en twee met respectievelijk Manilla en Sydney als eindpunt. Boven dien voert de KLM nog wekelijks een vrachtdienst uit met een DC-8f straal vliegtuig naar Manilla. BIRMINGHAM (AP) Een van de vijf overlevende babies van de zesling uit Birmingham is gisteren overleden. De baby, Ian Thorne. is geopereerd, maar het ziekenhuis had al meegedeeld dat de operatie blijkbaar niet had gehol- Het ziekenhuis deelde verder mee dat de toestand van baby Lynne, die ook ge opereerd werd, licht vooruit is gegaan. Er leven nu nog vier van de zesling, die mevrouw Sheila Thorne twaalf da gen geleden ter wereld bracht. Nieuwe naam voor Karei Doorman DEN HAAG (ANP) Het vltegdek- schip „Karei Doorman", dat dinsdag in Den Helder door de koninklijke ma rine uit dienst werd gesteld, zal mor gen onder zijn nieuwe naam „Twenty- fifth of May" van Den Helder langs de Nederlandse kust naar de werf Wil- ton-Fijenoord te Schiedam worden ge sleept. Het zal daar worden opgeknapt in opdracht van de koper, de Argen tijnse regering. In Berlijn is de sterkste microscoop ter wereld ontwikkeld, de Elmimicroscoop 101. Deze kan vergrotingen tot het tweeëneenhalf müjoenvoudlge makenDut betekent, dat een mensehaar een dikte van vijf kilometer krijgtPrijs van de Elmimicroscoop tiO.OOO Mark. oerd door leidci de, die de strijdkrachten van het land vormt. Het merendeel van de leden van het nieuwe kabinet bestaat uit aanhan gers van dc partijen die bij de in mei gehouden presidentsverkiezingen de te genstander van Arias, David Samudio, hebben gesteund. Dc meeste andere pai - tijen hebben hun medewerking gewei- AmerikaanseKanaal- t gevluchte, verdreven president van Panama, Arnulfo Arias. REACTIES OP ENCYCLIEK BONN (KNP) In antwoord op de beschuldiging dat de Osaervatore Ro mano eenzijdig beriebt over de reac ties op de encycliek „llumanar Vitae'' heeft hoofdredacteur Manzini een brief gestuurd aan dr. Konrad Simona, dr voorzitter van de vereniging van Duitse publicisten. Hij ontkent nadrukkelijk dat hij alleen maar instemmin-gen met de encycliek heeft gepubli ceerd en de afwijkende meningen heeft verdonkeremaand. „Wij hebben geen triomfdemonstratie willen organiseren (hetgeen absurd zou zijn gezien de huidige moeilijkheden binnen de Kerk) en evenmin de waai- heid van de reacties op de encycliek „Humanue Vitae" willen vervalsen Maar wij voelen ons verplicht de tallo ze teksten te publiceren van kardinalen, priesters, bisschoppen, gczinsorganlsa- ties, leken, opvoeders, wetenschaps mensen, huisvaders, die allen de ency cliek met theologische, morele of uit persoonlijke ervaring verkregen argu menten verdedigen Deze teksten zijn realiteit en wij geven ze slechts kort Het feit. dat men tegenwoordig alleen de afwijzende geluiden en niet de instem ming publiceert, heeft ons ertoe ge bracht om in deze documentaire be richtgeving een antwoord te geven op de eenzijdigheid van de lalcistische pers en op zekere hoogte ook van de katholieke pers," aldus Raimondo Manzini. DUITSERS ONGERUST ALT6TT1NG (DPA) Tijdens dr „boete- en brlljdrntsdag" vsn een Ma- riabedevaart In Altftttlng (Opperbeieren) zijn het afgelopen weekeinde vlugzchrif- ten verspreid, waarin werd opgeroepen te bidden voor de rooms-katholleke kerk In Nederland, die zich „op een onaf zienbaar hellend vlak" zou bevinden. Het hoofd van politie van Koblenz, Pe ter Malmen, die de bijeenkomst had ge organiseerd, nam ln een na afloop ge houden persconferentie stelling tegen deze kritiek, door te zeggen dat de op steller van het vlugschrift de organisa toren er niet in had gekend. Aan de bijeenkomst namen meer dan 20 000 personen uit West-Di/itsland. Oosten rijk, Nederland en Zwitserland deel zUn bü een botsing op de beruchte Stap horsterkruising in de rijksweg Breda- Utrecht onder de Remeente Oosterhout drie personen gedood en één zwaar gewond. Het ongeval gebeurde, toen een vanuit Oosterhout de rijksweg oprijdende per sonenauto geen voorrang gaf aan een op de rijksweg in de richting Gorkum rij dende auto. De bestuurder van een personenauto, de heer F. van Dongen (52), die geen voorrang gaf werd gedood evenals zijn 49-jarige echtgenote, mevr. J. B. van Dongen-van Boeren. Een inzit tende van de tweede auto, mej. A. M. Ba vel (19) uit Raamsdonkveer kwam ook om het leven. De bestuurder van de tweede auto, de heer A- L. M. H uit Roosendaal, werd ernstig gewond. VENRAY Zaterdagavond is onder Venray een personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. De inzittenden waren drie gebroeders B. uit het woonwagenkamp te Deurne. De 25-jarige L. B. werd op slag gedood. De twee andere broers en nog een derde man zijn levensgevaarlijk gewond. HENDRIK IDO AMBACHT De groepscommandant der rijkspolitie in Hendrik Ido Ambacht verzoekt te wor den bekend gemaakt met de eigenaar c.q. bestuurder van een personenauto, merk Ford Taunus, bouwjaar 1959, kleur crème met rood, kenteken AT-18-23. Deze bestuurder is op rijksweg 15 in Hendrik Ido Ambacht betrokken geweest bij een ernstig verkeersongeval. De bestuurder van een tegenligger werd hierbij ernstig gewond, terwijl de be stuurder van de Ford Taunus is gevlucht met achterlating van het zwaarbescha- digde voertuig en zonder zijn identiteit bekend te maken. SOEST Bij een verkeersongeluk in Soest zijn in de nacht van zaterdag op zondag vijf personen vrij ernstig gewond- Een personenauto, bestuurd door de 21-jarige E. S. uit Soest, kwam bij een inhaalmanoeuvre, waarbij hij een voor hem rijdende auto en een scooter pas seerde, in frontale botsing met een auto uit de tegenovergestelde richting, be stuurd door de 26-jarige H van D. uit Amersfoort. Deza auto, waarin zich ook twee liftei A. P. L M i vloog tegen een boom en brak doormid den. Alle drie inzittenden zijn zwaar gewond in het ziekenhuis de Lichtenberg in Amersfoort opgenomen. De auto van S- botste vervolgens tegen de scooter. De scooterberijdsti'r en haar passagier, de 21-jarige mejuffrouw L. de L. cn de 21-jarlge mejuffrouw A. K beiden uit Amersfoort, zijn in het St.-Ellzabeth- gasthuis in Amersfoort opgenomen. Alleen S. bleef ongedeerd. Bij ongelukken te Hillegom, Tourne- bride, Assen, Middelbeers, Rotterdam, Voorst, Stadskanaal, Lichtenvoorde, Em- men. Ketteren, Amsterdam en Ameron- gen kwamen in totaal 12 personen om bet leven.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5