Amerikaanse gouddorst haast niet te lessen in Olympische arena MEXICO DERDE OLYMPISCHE SPELEN VAN TOEKOMSTIGE CHIRURG ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 Valerie Brumel, nog in 1965 's werelds beste hoogspringer (zijn wereldrecord 2.28 meter eveneens een olympisch en Europees record is nog steeds niet overtroefd) werd drie jaar geleden ernstig gewond hij een verkeersongeluk. De Russische crack is ér nooit meer bovenop gekomen. Kortgeleden moest hij weer opnieuw worden geopereerd. Vandaag worden de Olympische Spelen officieel In Mexico-City geopend, morgen komen de at leten in de diverse olympische arena's in volle actie. Het eigen lijke begin van de Spelen zal dus zondag zijn. Wat zal de Ne derlandse afvaardiging, 123 man sterk, aan eremetaal mogen oog sten? Gezien de aan ongeloof lijkheid grenzende prestaties van de Amerikaanse atleten in de laatste maanden vrijwel geen enkel record op welk ge bied ook bleef staande moet Nederland beslist niet rekenen op een royale olympische buit. De enige gouden medaille (en de enige maal ook dat het Wilhel mus in Mexico zal klinken) zal kunnen veroverd worden door zwemkomete Ada Kok op de 100 meter vlinderslag. Op dat nummer is zij wereldrecord houdster; zij is dat eveneens op de 200 meter vlinderslag en dus zou men geneigd zijn haar daar op óók als een potentiële kandi date te beschouwen. Maar er zijn (natuurlijk) al weer en kele Amerikaanse meisjes ge weest, die dit seizoen al betere tijden hebben genoteerd, die echter niet officieel zijn vastge steld als wereldrecordverbete- (Van onze speciale verslaggever) Direct na het openingsdefilé van de Spelen te Mexico-City zal er weer kwiétig gebruik gemaakt worden van woorden als „overwicht" en „onaan tastbaar". Deze zullen dan wel in verband gebracht worden met de 421 leden tellende ploeg van de Verenigde Staten, de grootste afvaardiging die het „Stadio Olympic" binnenmarcheerde. Maar laat men zich niet vergissen. De Russen, die het in Mexico met 401 deelnemers moeten doen, versloegen de Amerikanen in Tokio met 614 tegen 589 punten. Daarmee hadden ze eindelijk sinds 1962, toen ze voor het eerst aan de Spelen deelnamen, de slag om de hoogste eer in de internationale sportwereld gewonnen. Natuurlijk zullen de atleten van Uncle Sam een poging doen zich weer op de eerste plaats te nestelen, maar de vraag is of de zwarte sprinters en het blanke zwemgeweld voldoende zullen zijn om de Sovjet- Unie van de troon te stoten. De zwakte van Amerika schuilt namelijk in het feit dat veel medailles verloren gaan bij takken van sport, in de Verenigde Staten weinig of geen belangstelling heeft. (Van l speciale medewerker) Omdat hij geen uitgesproken aanleg voor een vaste plaats heeft, wisten de opstellers van ons nationale hockey- elftal veelal geen raad met arts Theo van Vroonhoven (28), die zich vana) 1 januari 1969 in het Rotterdamse Dijkzichtziekenhuis aan een zes jaai vergende specialisatie in de chirurgie gaat wijden. Daardoor heeft deze na- tionale tophockeyer tijdens zijn tachtig interlandwedstrijden althans in de voorhoede op welhaast alle plaatsen (al scoorde hij tijdens die internatio nale loopbaan toch zo'n tiental doel punten); hij w meer een middenveld type. Hij is de man die een aanval helpt opbouwen hij is achter als hij in de verdediging van dienst kan zijn en hij bezit zóveel uithoudingsvermogen en ziilke snelle benen, dat hij weer vóór is als hij daar wordt gewenst. Dat zal hem ook in Mexico een geduchte tegenspeler doen zijn! Als het in Mexico met onze hockey- ploeg een beetje wil lukken zal de tot januari zijn dienstplicht vervullende eerste luitenant Van Vroonhoven wel licht zijn totaal aantal interlands zo danig kunnen verhogen dat hij daar mee gerenommeerde Nederlandse oud hockeyers voorbijtrekt en de nationale top-aller-tijden bereikt. Het is voor hem echter een onbelangrijke bij komstigheid; hij is er bovendien van overtuigd dat anderen hem weer zul len voorbij hollen (de huidige aanvoer der Fokker en back Terlingen evena ren zijn aantal gespeelde interlands) „Het is een heel moeilijke zaak om te bepalen hoe wij ervoorstaan", meent de als 19-jarige reeds internationaal gestarte Van Vroonhoven, die veel van de wereld zag, vooral in India en Pa kistan waar de sportreizen er speciaal op ingesteld waren interessante pun ten te bezoeken. „Het internationale hockeycomlté heeft zich niet aan een rangopstelling van 1 tot en met 16 ge waagd. Het heeft slechts 5 geplaatste landen aangewezen en de rest volgens loting ingedeeld. Wij kwamen daar door op de 7e plaats en dus in pool A. Er is ongetwijfeld een top, die mo menteel door India, Pakistan en West- Duitsland wordt gevormd. Dan komt er een vlak stuk met ploegen zonder veel krachtsverschil, waartoe wij be horen met Australië, Nieuw-Zeeland, Groot-Brittanië, Kenia en Oostduits- land. Omdat we mondiaal gezien ver uiteen liggen, bestaat er weinig con- Wij spelen bijvoorbeeld nooit tegen Australië. Er zijn nimmer wereldkam pioenschappen, zodat er geen verge lijkingen te maken vallen. Er zijn wel meestal één jaar voor de Olympi- Poolse Irene Kirszenstein kan koningin der spelen' worden Zowel in Nederland, Finland als Scan dinavië is de atletiek een van de spor ten die zeer veel aanhangers telt. Voor deze landen betekenen de komende Olympische Spelen dan ook een mijl paal waarop men kan aflezen hoe groot de voorsprong of achterstand van an dere naties in de afgelopen vier jaar geworden is. Op de lijst van beste Olympische prestaties aller tijden prijkt, voor wat betreft de heren, nog maar alleen de naam van de Noorse speerwerper Da- nielson, die in 1956 te Melbourne tot 85.71 meter kwam. Op de olympische recordlijst dames vinden we geen at letes uit 't hoge noorden meer, maar met uitzondering van de 100, 200 en 400 meter toch verder alleen maar vertegenwoordigsters van Europese landen. De huidige wereldrecordlijst geeft haast een zelfde beeld. De hegomonie van de Finse speerwerpers blijkt echter 'n deuk te hebben gekregen door de prestaties van de Russische atleet Ja- nis Lusis, die met 91,98 m wereldre cordhouder is. Zijn beste prestatie van dit seizoen is 86.30 meter, waarmee. vast staat dat de Hongaar Nemeth (87,50) de Pool Nikiciuk (86.10) Lusis' landgenoot Kulesar (85,74) en de Westduitser Stolle (85,81) in Mexico nog geduchte concurrenten zullen zijn. Rivaliteit Verder vinden we in de rij der Euro pese kanshebbers nog de volgende we reldkampioenen: de Westduitse tien kamper Bendlin (83.19) punten, de Hon gaarse hamerwerper Zsivotski (73.76 m) en de Finse atleet Kuha op de 3000 meter Steeple (8.25). Laatstge noemde zal het moeten opnemen tegen de ex-wereldkampioen en Tokio-win- naar Gaston Roelands. Dat kan, als Roelands pijnlijke kniekwetsuur volle dig genezen is, een groots duel wor- Nogal vaag is de situatie bij het hoogspringen. Op de lijst van wereld- Europese en olympische recordhou ders prijkt namelijk nog steeds de naam van de Rus Valeri Brumel (2.28 m) die in 1965 door een ongeval de wedstrijdsport moest opgeven en en kele dagen geleden de zoveelste ope ratie onderging. Kanshebbers op dit i Amerikanen Carruther, Brown en Fos- bury (de specialist in de achterwaart se sprong) die bij de selectiewedstrij den tot 2.21 meter kwamen. De Austra liër Boyce en de Rus gravricof kwa men dit seizoen tot resp. 2.21 en 2.20 meter. Nieuw-Zeeland hoopt natuur lijk op de wereldrecordhouder 800 me ter, Peter Snell (1.44.3), al zal de strijd op dit nummer zeer zwaar zijn gezien de jongste tijden van de Am erikaan Bell (1.45.8), de Keniaan Ki- prugut (1.45.7 en de Westduitser Kern- per (1.44.3). Het Australische loopfenomeen Ron Clarke lonkt naar een overwinning op de 5000 en 10.000 meter en als wereld recordhouder op deze afstanden mag hij dat gerust doen. Uithoudingsvermo gen en weerstand in de ijle lucht van Mexico zullen hier, naast de toestand van de baan, temporegeling, tegenstan ders en psychologische factoren de doorslag geven. Vroonhoven (altijd opgewekt) heeft in zijn Rotterdamse verzameling foto's. sche Spelen grote toernooien. Daar* aan is echter geen prijs en ook geen ranglijst verbonden. Evenmin speelt daar iedereen tegen iedereen. Een zin nig woord over krachtsverhoudingen in de internationale hockeysport ia dus praktisch onmogelijk". Hockeyland Hockey wordt van oudsher al in India en Pakistan gespeeld. Het werd er in de tijd dat Brits-Indië nog bestond -* door de Engelsen ingevoerd. Nu zijn de góede spelers er semi-professional^ die zich maandenlang in een training»* kamp op Mexico hebben voorbereid. „Het spel is daar bijzonder aangesla» gen en past ook uitmuntend bij dé lichaamsbouw van de Voor-Aziaten, onder wie zeker een half miljoen ao* OLYMPISCHE OOGST AAN EREMETAAL ZAL NIET GROOT ZIJN VOOR ONS LAND kan Amerika rekenen op vertrouwde krachten, beter gezegd vijf gouden me dailles, wat het totaal bij de heren op zeker tien zal brengen. Oranje Sprintgeweld Misschien alleen goud voor Nederland op de 100 meter vlinderslag. Ja, Ada Kok zal het in Mexico enorm moeilijk krijgen tegen het jonge Amerikaanse zwemgeweld. De kanshebber voor de overige num mers komen uit Amerika. En stond in Tokio Uncle Sam aan de spits met Bob Hayes, Hansen, Carr, Jones, Larabee. Schul, Mills, Long en nog een aantal anderen, voor al dezé vedetten vond men de ware opvolgers. Eigenlijk waren er nog teveel, waardoor er in tal van selectiewedstrijden nog fel gestreden moest worden voor een plaats in de Amerikaanse afvaardiging. Het resul taat was nog een aantal nieuwe wereld records, polsstokhoogspringen op 5.41 meter, John Carlos liep de 200 meter in de sensationele tijd van 19.7 secon den. Drie Amerikanen verwezenlijkten dit jaar de droomtijd van 9.9 op de 100 meter, Smit bleef met 19.9 op de 200 meter al een tiende seconde onder zijn eigen wereldrecord, Lee Evans zal met zijn op 15 sept. gevestigde wereldrecord op de 400 meter (44 sec.) in Mexico de recordwals misschien nog wel in beweging houden. Het is haast ongelooflijk dat Matthews, die een dag daarvoor nog wereldre cordhouder was met 44.4 sec., als r voor de Spelen werd uitgeschakeld. Larry James deed er slechts een seconde meer over. Mis schien wordt laatstgenoemde wereldre cordhouder, omdat Evans anti-regle mentaire spikes droeg. Maar de tijd blijft niet stilstaan. Ook niet de records in de atletiek. Van de fabelachtige tijden, die in Tokio verwe zenlijkt werden, vindt men haast geen enkele meer terug. Slechts drie olym pische records zijn nog identiek met de huidige wereldrecords: de 6,76 meter van Mary Rand-Bignal (Eng.) bij het verspringen, de 62.40 meter van Jele- na Gortschakova (Ral.) bij het speer werpen en de 5246 punten van Irena Press (Rsl.) tn de vijfkarap. Bij de dames zal het eremetaal wel in hoofdzaak verdeeld worden tussen de Poolse, Russische en Amerikaanse deelneemsters. De zwartkoppige Pool se studente Irene Kirszenstein heeft zelfs, nu de Engelse favoriete bij het verspringen Mary Rand van deelna me heeft moeten afzien, kans op vier maal goud, namelijk op de 100 en 200 meter, de 4x100 meter estafette en bij het verspringen. Of de donkere Ameri kaanse, de blonde Poolse en de man nelijk uitziende Russinnen nog wat medailles voor onze twaalf Nederland se meisjes zullen bewaren? Laten we het hopen. Voor het zwemmen zullen in Mexico meer medailles voorradig zijn dan bij voorgaande Olympische Spelen, 't Pro gramma werd namelijk van 18 op 29 nummers gebracht. De kansen van de meeste vrije vlinder- en rugslagspecia- listen zijn verdubbeld sinds het over 100 en 200 meter gaat. Opmerkelijk is dat van bijna alle zwem slagen een land eigenaar is van een we reldrecord op deze afstanden: op de rugslag Roland Matthes en de Zuid- afrikaanse Karin Muir (die door de uit sluiting van Zuidafrika niet in Mexico aan de start zal komen), op de vlin derslag de Amerikaan Mark Spitz en onze kanshebster Ada Kok en op dt 4x100 meter wisselslag de Amerikaan Charles Hichcox en diens landgenote Claudia Kolb. Ada Kok kan in Mexico alleen bedreigd worden door de Canadese vlinderslag zwemster Tanner (1.06.9) en de Engel se kampioene Auton (1.06.9). Maar we zien Ada's wereldrecord van 1.04.5 en haar beste seizoenprestatie van 1.04.8 Australische loopwonder Ron Clarke favoriet voor het goud op de 5000 en 10000 meter. toch wel als een duidelijke aanwijzing dat hier 'n Nederlandse gouden medail le te verdienen is. Mogelijk de enige, want op de 200 meter vlinderslag heb ben enkele Amerikaanse meisjes dit seizoen betere tijden gemaakt dan Ada hoewel met een tijd van 2,21,0 is onze grootste zwemtroef nog steeds wereld record- en Europees recordhoudster en het moet dus al heel gek gaan lopen, wil de Nederlandse driekleur niet in top Doorn Bij de heren zijn er op de 100 en 200 meter vrije slag twee verschil lende recordhouders, maar beiden ko men uit Rusland: Wladimir Kossinski en Nicolai Pankin. De situatie bij de crawl ligt anders. Op de 100, 200, 400 en 1500 meter zien we ver scheidene Amerikanen aan de top van de wereldranglijst, zoals bijvoor beeld Debby Mayer bij de dames. Zij is op het ogenblik de beste ter wereld op de 200, 400 en 800 meter vrije slag. En zou er bij de spelen ook nog een 1500-meterwedstrijd zijn, dan zou dat voor Debby de zo veelste medaille betekend hebben. Slechts een wereldrecord is sinds de Olympische Spelen van 1964 niet meer verbeterd, namelijk de 59,5 van de haar tijd vooruitzwemmende Dawn Fraser uit Australië. Zoals het er nu uitziet zullen de Amerikanen in Mexi co echter meer aandacht schenken aan het breken van een estafettere cord want dat de Oostduitsers met 3.56.5 nog steeds in het bezit zijn van het wereldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag is hun een doorn in het oog. „Studiehoofd" Theo van Vroonhoven speelde al meer dan tachtig interlands tieve spelers 2ijn", vertelt gastheer Van Vroonhoven. „Hockey Is vaak een spel van behendigheid en groot tech nisch kunnen. Daarbij laten de spelre gels ruimte voor allerlei „grappen"; je kunt bijvoorbeeld een tegenspeler op een verkeerd been zetten. Het in India in grote getale opkomende pu bliek bij belangrijke wedstrijden wel zo'n 50.000 toeschouwers geniet enorme van zulke technische en taoti- sche staaltjes". Team ge voel „Aanvankelijk was ik een enthousiast voetballer; zoals bij velen was het ech ter logischer dat ik ging hockeyen, want mijn oudere zusjes en broers hockeyden Ik begon als I2-jarige (mooie leeftijd ervoor!) in mijn geboortestad Tilburg In de gelijknamige hockeyclub. Het ging nog goed ook; we werden zelfs eens landskampioen. Omstreeks mijn 3e Utrechtse studiejaar stapte ik over naar S.C.H.C. in Bilthoven (Stichtse Cricket en Hockey Club). Na Mexico zal er wel de klad in komen, want als ik eenmaal aan de chirurgie-specialisatie begin, heb ik geen tijd meer. Gelukkig ben ik hetgeen alleen op uitnodiging kan lid van „De Batavieren". Dat is een club van vrijwel allemaal oud-interna tionals die nog eens wat willen hockey en en die tevens als invallers voor het nationale elftal kunnen optreden". Rome - Tokio - Mexico Theo van Vroonhoven die regelma tig squash speelt (Rotterdam heeft en kele banen), graag eens op een race fiets stapt en ook schaatst vond het nooit moeilijk nóast zijn medicijnenstu die aan wedstrijdsport te doen. Als „studiehoofd" vindt hij studeren heer lijk; dank zij de mogelijkheid (vooral in de eerste jaren) zelf zijn studietijd in te delen, was dat samengaan moge lijk. strijdsport binnenstapte en daardoor reeds zowel Rome als Tokio meemaak te" (hij heeft zijn plaats steeds weer opnieuw moeten veroveren!), heeft de afgelopen maanden vrijwel dagelijks aan zijn conditie gewerkt: wekelijks tweemaal naar de centrale training; daarnaast „onderling" wat sporten en oefenwedstrijden spelen tijdens de week ends. Hij is bepaald geen. nerveus type en merkt hoogstens aan kleinigheden (zoals wat ongedurigheid) dat er een belangrijke wedstrijd op komst is»

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13