Hotelbrand in Zürich eist zeven doden Voor doodslag in Hoek van Holland eis 3 jaar Motief kwam ter zitting niet uit de doeken DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 OKTOBER ÜRICH (Reuter) Bij een hotelbrand in Zürich zijn vanochtend vroeg tenmin ste zeven mensen om het leven gekomen. Verscheidene worden vermist, aldus de politie. Vijftien mensen, onder wie een vrouw, die uit het raam sprong, zijn in een ziekenhuis opgenomen. De brand werd door 150 brandweer lieden bestreden. Het duurde verschei dene uren alvorens men het vuur mees ter was. De juiste oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar epn jonge em ployé van het hotel is aangehouden. Loodsdienst niet meer onder Marine plaatsen DEN HAAG (ANP) Het Tweede Kamerlid P. Dankert (PvdA) heeft, in vragen aan dc ministers van Defensie en van Verkeer en Waterstaat, voorge steld dc loodsdienst niet langer onder defensie te laten resorteren, maar haar over te hevelen naar Waterstaat. Hij vraagt of zich dc laatste jaren ook buiten het derde district onregelmatig heden hebben voorgedaan, en of de slechte verhouding tussen het loodsper- sonecl afkomstig uit de civiele sector en personeel afkomstig van de marine mede-oorzaak is geweest dat de onre gelmatigheden in IJmuiden en vroe ger in Vlissingen zich over een der mate lange tijd hebben uitgestrekt. Dc heer Dankert meent dat de ge middelde duur van de diensttijd van het uit de Marine afkomstige hogere perso neel bij de loodsdienst zo kort is dat zij zich vrijwel onmogelijk kunnen inwer ken, en informeert of de loodsdienst niet beter zou functioneren indien de leiding in handen zou worden gelegd van mensen die door promotie uit de dienst zelf naar voren zijn gekomen. ROTTERDAM (ANP) Drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest luidde in de rechtzaal van de Rot terdamse paleis van justitie de eis van de officier, mr. B. .1. van der Meulen, tegen de 48-jarige caféhouder Popke B. uit de stad Groningen. Mr. Van der Meulen wilde Popke B. tot deze vrij heidsstraf veroordeeld zien, omdat hij onomstotelijk bewezen vond, dat de Groningse caféhouder in de vroege mor genuren van de 5e juli van dit jaar zijn vijf jaar oudere metgezel en colle ga J. H. eveneens uit Groningen, voor de deur van een hotel in Hoek van Hol land door wurging om het leven heeft gebracht. Mr. Van der Meulen vond, dat het door Popke B. gepleegde misdrijf zonder meer als doodslag moet worden gekwalificeerd. Het heeft de Rotterdamse rechtbank tijdens de behandeling van de zaak te gen de kleine, gezette Groninger nogal wat moeite gekost om een beeld te krij gen van wat er precies die 5e juli 's morgens tegen drie uur voor de deur van hotel Amerika in Hoek van Holland is gebeurd. Niemand is er getuige van geweest, hoe de caféhouder zijn stad genoot en collega tijdens een korte wors teling op het trottoir van het hotel wurg de. Ook Popke wist zich niets meer te herinneren. Een van de weinige aanknopingspun ten voor de rechtbank was het verslag van de hotelhouder aan de politie over wat hij zag, toen hij gealarmeerd door het lawaai op straat naar buiten rende. In het zwakke licht, dat uit de hotelra men kwam, zag de hotelhouder Jan H. op de grond liggen, -met Popke B. bo- ven op zich. De handen van de Gronin ger bevonden zich rond de nek van het slachtoffer. Volgens het sectierapport moet Jan H. al dood zijn geweest, toen de Hoekse hotelhouder dit alles zag Later zou Popke tegenover een poli tieman uit Hock van Holland hebben ge zegd: „Voor mijn part is hij dood" en „Hij kan maar één keer doodgeslagen worden". Ook van deze grimmige uit spraken wist Popke zich niets meer te herinneren. Het is allerminst duidelijk geworden, waarom precies Popke B. zijn collega om het leven heeft gebracht. Er gaat een verhaal, dat het om f 1000 ging, die het slachtoffer nog aan Popke schuldig Dat het deze geldkwestie zou zijn werd door de raadsman van de Gronin ger, mr. J. de Boer bestreden. „Het feit dat mijn cliënt nog geld van het slacht offer kreeg kan haast geen motief zijn. Als hij Jan H. zou doden, kon hij ze ker weten het geld nooit te zullen krij gen", redeneerde mr. de Boer. Vast staat overigens wel, dat er moeilijkhe den zijn geweest tussen de dader en het slachtoffer, kort voor het misdrijf werd gepleegd, over het betalen van de ho telrekening. Popke B. en zijn collega kwamen zon dagavond 4 juli tegen het middernach telijk uur aan in hotel Amerika. Zij hadden die dag samen de courses op Duindigt bezocht. De officier van justi tie zocht de moeilijkheden tussen de twee Groningers in het feit, dat zowel Popke als Jan H. liefhebbers waren van de paardesport en van gokken. Het spelen in de totalisator zou volgens de officier van justitie geleid hebben tot de schuld van f 1000. De officier maak te een paar scherpe opmerkingen over het milieu, waarin de twee Groningers elkaar hadden leren kennen. Hij zei on der meer: „De paardenrennen worden dikwijls bezocht door een verzameling van ongunstige lieden. Ook tegen de totalisator kunnen bezwaren worden in gebracht". Na het bezoek aan de courses maak ten de twee Groningers een tocht langs een niet onaanzienlijk aantal café's Den Haag om tenslotte per taxi Hoek van Holland te belanden. De avond en een deel van de nacht brachten zij ruziënd door tot de fatale uitbarsting. Er is nog sprake van geweest, n verdachte ontkende dit, dat de rit Hoek van Holland was gemaakt om daaruit over te steken naar Engeland, omdat Jan H. daar geld moest in Popke B. zou meereizen om meteen zijn vordering van duizend gulden te kunnen incasseren. Uitspraak over 14 dagen. Het Centre Culturel de la Haye organi seert op zaterdag 30 november in het Circustheater te Scheveningen een voorstelling van de befaamde Franse Marcel Marceau. Gemeentemuseum toont „Zeskant''' DEN HAAG Prof. dr. J. Pen, hoog leraar in de economie aan de Rijksuni versiteit te Groningen, zal vrijdagmid dag 11 oktober in het Haagse Gemeen temuseum de tentoonstelling „Zeskant" openen. Op deze tentoonstelling is werk te zien van zes industriële vormgevers, afge studeerd aan de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en reeds enige tijd werkzaam in het be drijfsleven. Het zijn de heren B. D. West- dijk, H. J. Swaak, A. Bos. C. K. Heem stra, J. A. Brouwers en Ch. Marks. Tij dens de openingsbijeenkomst zal de heer J. J. Beljon, directeur van de academie ?en inleiding houden. De tentoonstelling is geopend tot 17 november. HELSINKI (AFP) Premier Kosygln van de Sovjet-Unie heeft gisteren een gesprek gehad met de Finse president, Urho Kekkonen, aan boord van een Rus sisch schip, ter hoogte van Hangoe, in de Finse Golf. Dit heeft het Finse mini sterie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Premier Kekkonen had om het gesprek gevraagd. Volgens het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken, was Kosygin met een Russische torpedoboot jager naar Hongoe gevaren. Kosygin en Kekkonen ervolgens op een vaartuig van de Finse kustbewaking gestapt een vispartij naar Hitits Skaer gevaren. Afkoop rentekaarten Onder de titel „Traag verloop" het de briefschrijver C.K. in uw blad van september j.l. gerageerd op mijn tijde: dc Algemene Vergadering van de Ve: j eniging van Raden van Arbeid gedac I uitlating, dat het aantal gerechtigden een afkoopsom van hun verzekering ing* i volge de Invaliditeitswet, dat ee vraagformulier inzendt, teleurstelier; I klein is en dat velen „geld bij de Rai van Arbeid laten liggen". Hoewel ik mij de reactie van C. K. k« indenken, meen ik toch dat hij enke zaken verwart. Voor de thans aan i" orde zijnde groep van verzekerden het jaar van uitbetaling aangewezen he tijdvak 1 juli 1968 tot en met 30 jur 1969. Het is duidelijk dat de Raad v beid aan de hand van het aantal wachten aanvragen een planning heel moeten maken van de noodzakelijk achten personeelsbezetting. Uitera* moet die bezetting zoveel mogelijk cod stant zijn. Het was dan ook uitsluitend mijn be doeling diegenen, die zich hun aanspra ken niet bewust waren, op hun recht te wijzen. Dat voor de administratie: verwerking tijd nodig is, is zonder mt duidelijk. Voorgeschreven is, dat eerst de oud: leeftijdsgroepen worden afgehandeld eerst daarna de jongere. Hoewel het n zonder volledige persoonsgegevens uiter aard niet mogelijk is het concrete loop van zaken in dit geval na te gaan meen ik te mogen stellen, dat brief schrijver, indien hij inderdaad reeds ir juli een afkoopsom heeft aangevraagd waarschijnlijk inmiddels uitbetaling heef ontvangen, indien hij is geboren van de jaren 1903 tot en met 1908. Be hoort hij tot de jongeren, dan zal hi waarschijnlijk nog wel even moeten wachten. Tenslotte nog dit: het is niet zo, i uit meergenoemd ingezonden stuk zijn te lezen, dat men zowel recht kunnen hebben op een afkoopsom als op een ouderdomsrente. Het is óf het een het ander. mr. G. A. A. M. Boot, Voorzitter Raad van Arbei BIRMINGHAM (AP) Lynne Thorns, de kleinste baby van de vijf nog in ven zijnde kinderen van een zesling du een week geleden in Birmingham i boren, heeft gisteren een ingewand ope ratie ondergaan. Het kind is er vrij Y Koopjes halen! Dekens f 5, grote leren koffer, bankstellen, t 'meubels, schrijfbureaus, babycommo- den, tafels, stoelen, fau teuils, radio, hanglegkasten. rijwielen, t.v.-tafels kloos tertafels, kinderbox, kin derstoel, kinderledikanten, vloerkleden, wandelwagen, autopeds, kapstokken enz.. *Nieuwenburg. Hooigracht 55 (gesloten huis). .>5467 Y Te koop aangeboden weinig gebruikte bouwkeet. Afmeting: 3.50 x 17.00 me ter. Kleur: geel. Prijs nader overeen te komen. Aan nemersbedrijf J de Wagt. Deutzstraat 7 Oegstgeest. tel. 51728. 2-10000 Te koop aangeb. mo derne litsjumeaux, met kunstleer bekleed hoofd einde en matrassen wegens plaats gebrek t.e.a.b„ na 8 uur. J. Eradus, Handel- str. 13. tel. 24679. 2-9890 X Te koop wegens aan schaf van gas. Etnakachel zelf vuiler. 2 jaar oud, kleur grijs. Weduwe Vlasman. Langeraarseweg 200 Lange- raar. 2-9889

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6