Luns, Schut en De van drs. Aarden Block mogen verdwij nen VERPLEEGSTER VAN STAAL ISRAËL LEGT VER. NATIES Radicaal geluid bij Tweede-Kamerdebatten NIEUW VREDESPLAN VOOR AR kiest voor alle bonafide partijen iezond en IpiiHHi JÈ THE STfcfct- GESPREK TUSSEN WILSON EN SMITH vlees oten i» woord eten.„ Zwaar gewond bij brand MET WIE GAAT PPR IN ZEEP PvdA en D '66 mogen zichzelf niet uitsluiten Rozebotteljam ZWAARDEMAKER Edgar Faure verdedigt nieuwe opzet onderwijs Delwaide wil garantie voor pijpleiding Prins Bernhard naar Mexico PETITIE BIJ N.D.S.M. Onder rook Gibraltar Invloed van extremisten verminderd Voorarrest grafschenner verlengd I) 66 wil eigen cijfers in Kamer WOENSDAG 9 968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 NEW YORK. (Reuter) Israël heeft in de Algemene Ver gadering der V.N. aangeboden zijn bezettingstroepen uit Arabisch gebied terug te trekken tot aan „permanent veilige erkende grenzen", die in de plaats moeten komen van de huidige bestandsgrenzen. Dit aanbod was vervat in een uit negen punten bestaand .vredesprogram", door Israëls minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, aan de Algemene Vergadering voor gelegd. Eban legde er echter de nadruk op dat de vaststelling „veilige en erkende grenzen", een onderdeel moet vormen een geheel van maatregelen, gericht op het scheppen van een blijvende vrede". De negen punten van het vredesplan zijn: vestiging van de vrede op basis van onderhandelingen en vastlegging van de vredesvoorwaarden in een formele overeenkomst; vaststelling van veilige en erkende grenzen; regelingen voor de veiligheid, waaronder een verklaring van beide partijen dat zij niet tot de aanval zullen overgaan; „open gi'enzen zoals West- Europa die kent met havenrechten voor Jordanië aan de Israëlische Middellandse Zeekust; vrije scheepvaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba; internationale initiatieven voor de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk; een speciaal statuut voor de heilige plaatsen in Jeruzalem; de erkenning door Israël en de Arabische landen van eikaars soevereiniteit en regionale samenwerking. ZWOLLE (ANP) BÜ een felle brand s vannacht de caféhouder H. de Jong uit Frankhuis, een buurtschap te Zwolle, zwaar gewond. De heer De Jong, die met zijn dochter en haar tweejarige baby bo ven het café woonde, werd in zijn slaap door het vuur overvallen. Vader en dochter, de laatste met haar kind in de armen, konden zich door een sprong uit een raam op de eerste verdie ping in veiligheid stellen. De vader, die in paniek was geraakt, meende echter dat de baby van zijn dochter nog in het brandende huis moest zijn en ging weer naar binnen. Even later sprong hij nog maals naar beneden, brandend als een fakkel. Buren, die gealarmeerd waren door het geroep van de slachtoffers, ruk ten hem de kleren van het lijf, maar de i man moest toch ernstig gewond naar een ziekenhuis worden vervoerd. De oorzaak de brand is niet bekend. Vakcentrales voor kleinere klassen UTRECHT (ANP) Het overlegor gaan van de drie vakcentrales (N.V.V., N.K.V. en C.N.V) heeft in een brief aan de Tweede Kamer adhesie betuigd aan het adres van de drie in de A.N.O.F. verenigde onderwijzersorganisaties over de verlaging van de leerlingenschaal. Het overlegorgaan is van oordeel, dat de de mocratisering van het onderwijs ernstig wordt belemmerd, doordat doorstroming van begaafde arbeiderskinderen een ex tra handicap ondervindt door hun achter stand op het gebied van lees- en uit drukkingsvaardigheid. Deze achterstand openbaart zich reeds in de eerste klassen van het basisonderwijs en leidt blijkens een studie van prof. Van Heek voor zeer velen tot een ernstige vertraging tijdens hun hele verdere schoolloopbaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wanneer de Partij van de Arbeid en D'66 zich al bij voorbaat van een regeringscoalitie willen uit sluiten, handelen zij onverantwoord en beperken zij bovendien de mogelijkheden voor een partij-politieke vernieuwing. Hun invloed zal daardoor zeker niet toe- Op deze manier nam fractievoorzitter mr. B. Biesheuvel van de ARP in de Tweede Kamer stelling tegen het afwij zen van beide partijen van bepaalde re geringspartners. Mr. Biesheuvel stelde daarbij voorop, dat de ARP niemand wil uitsluiten, die regeringsverantwoor delijkheid wil dragen. Natuurlijk kunnen niet alle partijen gelijk aan een rege ring deelnemen. Naar zijn oordeel zijn dat de partijen, die de meeste verwant schap met elkaar vertonen. Dit kunnen volgens hem ook de Partij van de Arbeid en D'66 zijn. „maar het is enghartig te veronderstellen, dat een vernieuwing on mogelijk zou zijn bij een samenwerking met de WD". De socialistische fractieleider drs. J, den Uyl had daarvoor al gezegd, dat zijn partij in geen geval een nieuwe „nacht van Schmelzer" (of hoe zijn op volgers ook mogen heten) tegemoet wil gaan. De kabinetsvorming volgens de bestaande formule is voor de socialis- ADVERTENTIE) vol natuurlijke vitamine C ten daarom onaanvaardbaar geworden. De Partij van de Arbeid wil samenwer ken met die partijen, die met de socia listen afspraken willen maken op basis van een program. Afspraken, die voor de verkiezingen gemaakt worden, zodat de kiezer weet waaraan hij toe is, aldus de socialistische fractievoorzitter. Dat drs. W. K. N. Schmelzer van de KVP hierover anders denkt, is bekend. Tijdens de algemene politieke beschou wingen wees hij er nogmaals op, dat hij een samenwerking tussen de chris telijke partijen blijft nastreven. „Wij 'wensen hierbij geen exclusiviteit, geen monopoliepositie. Wij willen open blij ven staan voor samenwerking met alle andere constructieve krachten met wie wij gezamenlijk kunnen bijdragen tot het bereiken van een menswaardige maat schappij. Mr. Biesheuvel betrok bij de, wat hij noemde, onduidelijkheid over de politie ke vernieuwing, overigens ook de Poli tieke Partij Radicalen. Ook de PPR wil aldus de fractievoorzitter van de AR, zijn handen liever niet vuil maken. In tussen laden D'66 en de PPR daarmee de verdenking op zich slechts in betrek kelijke zin als vernieuwers van ons po litiek leven op te treden. (Van onze correspondent L. Kleijn PARIJS ln de gebruikelijke ver gadering van de Franse ministerraad op woensdag zal de minister van Onderwijs, Edgar Faure. de grote held zijn. De Gaulle zal zeker niet nalaten hem alle lof toe te zwaaien, want de minister heeft gisteren in de Kamer de vuurproef glansrijk doorslaan. Iljj heeft zijn wets ontwerp tot hervorming van het hoger onderwijs uitstekend verdedigd. Niet in een -bepaald briljante redevoe ring maar technisch wel heel knap. Vooral de conservatieve elementen in de gaullistische partij heeft hij ervan weten te overtuigen dat de tijden veranderd zijn, vergeleken met honderd jaar gele den. Niet alleen de verhouding ouders- kinderen, maar ook die tussen de hoog leraren en de studenten is sterk gewij zigd. De studenten hebben recht op zelf bestuur van de universiteiten en in de beheersraden van de universiteiten recht op medezeggenschap. Die medezeggen schap zal in percentages als volgt wor den verdeeld: 50 procent voor d< studen ten, 25 procent voor de hoogleraren en 25 procent voor de lectoren en assisten ten. Komen deze hervormingen er niet door, dan valt men terug tot de toe standen van mei en juni en alle gevol gen van dien. In de hervormingen zit een stuk risico, erkende de minister, maar zonder risico bereikt men niets. Herman van de Hermits heeft tn Mireille Strasser z'n bruid gevonden, zoals we al berichtten. Hier het eerste plaatje van het paar, dat op 5 november trouwt. Van onze correspondent BRUSSEL Wanneer de pijpleiding voor het vervoer van ruwe olie van Rot terdam naar Antwerpen gebouwd mag worden, zal de Belgische regering ze ker van Nederland de nodige waarbor gen eisen. Twee van die waarborgen werden gis teren geformuleerd door de Antwerpse havenwethouder Delwaide. Hij heeft zich onomwonden voor de pijpleiding „als tijdelijk oplossing" uitgesproken. Als de Belgische regering vermoede lijk vandaag de nodige vergunningen jeeft voor de bouw van de pijpleiding, moet zij volgens de heer Delwaide van Nederland eisen dat de in Rotterdam aan te voeren olie, bestemd voor de raf finaderijen in Antwerpen, niet in Neder land belast wordt en dat langs de pijp leiding in Nederland geen petrochemi sche industrieën gebouwd zullen worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het radicale Tweede Kamerlid drs. J. M. Aarden heeft minis ter Luns van Buitenlandse Zaken gis teravond Iaat de raad gegeven zich te laten vervangen. „Ik heb namelijk de in druk. dat deze minister aan een sterke politieke slijtage onderhevig is. Trou wens het Eerste Kamerlid de Beaufort heeft dit vier jaar geleden in de se naat ook al gezegd", aldus drs. Aarden tegen de minister die enkele seconden eerder rechtstreeks uit New York de Tweede Kamer was binnen gestapt. De radicale fractie-voorzitter vroeg de minister-president gisteravond laat tijdens de algemene politieke beschou wingen of deze wellicht van plan is mr. Luns te vervangen. Hij herinnerde het kabinet namelijk aan de woorden, die drs. Schmelzer van de KVP vorig jaar tegen het toen nieuwe kabinet sprak: „Het kan nuttig zijn dat tijdens deze rit ministers vervangen worden. Daar mee behoeft het hele kabinet niet te verdwijnen". Minister Luns, weggedoken in een nis van de Kamer, reageerde hierop helemaal niet. Ook niet de ministers Schut van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en de Block van Economische Zaken, die even tevoren eenzelfde aanmaning van drs. Aarden gekregen hadden. De radicale fractie-voorzitter kwam tot deze uitspraak na een aantal aanval len. die mr. B. Biesheuvel van de AR en de liberaal mr. E. Toxopeus enige uren eerder op hem en zijn partij ge richt hadden, als zou de PPR niet we ten waarmee zij in de toekomst in zee zou moeten gaan. Enige uren eerder had de KVP-frac- tie-voorzitter drs. W. K. N. Schmelzer de regering nadrukkelijk gevraagd veel meer te doen aan een rechtvaardige verdeling van de inkomens- en vermo gens. Er zijn middelen genoeg voor: pensioen verbeteringen. winstde ling. spaarpremiëring, spaarloon, inves- teringsloon. vermogensaanwasdeling. Ook moeten werknemers betrokken wor den bij de samenstelling van raden van commissarissen. De regeling moej^volgens de KVP- frajqje, bo^cfflrnqn xfiet /ipt bedrijfleven nagaan noe in de toekomst bij concen traties en fusies van bedrijven de be langen van de werknemers volledig tot hun recht komen Het gaat er de frac tie in deze verhoudingerr namelijk om, dat ook de werknemers duurzaam be zit kunnen vormen mede in de pro- duktieve sfeer. De vakbeweging kan bij de onderhandelingen over arbeidsvoor waarden in deze sfeer nog krachtiger inpuls geven. Daartegenover moeten de onderne mers niet benauwd zijn er aan mee te werken, dat de werknemers ook via kapi taalbezit meer volwaardige partners in het bedrijfsleven kunnen worden. De on dernemers moeten het immers als een groot winstpunt beschouwen, dat de Ne derlandse vakbeweging het vrije on dernemingsgewijze produktiestelsel aan vaardt en in het algemeen zelfs positief beoordeelt, aldus drs. Schmelzer. Een grote meerderheid van de Ka meroppositie en regeringspartijen was het er over eens, dat de betrekkingen met de Oosteuropese landen voortgezet moeten en dat de NAVO alleen politiek versterking nodig heeft. Zelfs de VVD kwam terug op eerdere opvattingen, dat ook de strijdkrachten verstevigd dienen te worden. De Kamer is namelijk van oordeel, dat het Westen alles moet na laten, wat de aggressiviteit van bijvoor beeld Rusland zou kunnen prikkelen of vermeerderen. De regering zal niet eerder dan donderdag moeten antwoorden op al- SCHIPHOL (ANP) I itgeleide ge daan door de koningin, die hem tot In de DC-8 begeleidde, is prins Bernhard gis termiddag per KLM van Schiphol via Montreal naar Mexico vertrokken om al daar de Olympische Spelen bij te wonen. Hij wordt vergezeld door een van zijn nieuwe adjudanten, luitenant-kolonel K. van Gessel. en door zijn particulier se cretaris, de heer E. Vernédc. De prins zul in Mexico deel uitmaken van de commissie van beroep voor de ruitersport. Deze commissie is aan ge wezen door de internationale hippische federatie, waarvan de prins dagelijks bestuurslid is. AMSTERDAG (ANP) F.nkele hon derden personeelsleden van de Neder landse Dok en Scheepsbouw Maatschap pij in Amsterdam-Noord hel ben gister middag een petitie aan de directie ge zonden. Het waren personeelsleden, die aanhangers zijn van de zogenaamde „vrije lijst" welke deelneemt aan de verkiezingen voor de ondernemingsraad en ook In deze raad vertegenwoordigd Het directielid van de NSDM de heer Oldewell heeft een delegatie van drie van de ondertekenaars tezamen met de secretaris van de ondernemingsraad ont vangen en met hen de eisen die zij stel den besproken. Een van de eisen was een uitkering Ineens van 250 gulden als een compensatie voor het feit. dat se dert ie NDSM geen dividend uitkeert, er ook geen winstuitkering aan het per soneel meer wordt gedaan. Prins Bernhard mt Juliana t die hem uitgeleide deed voor z\ lerlei voorstellen van de Tweede Biafra moet op de agenda van de Ver. Naties komen. In ieder geval zal de re gering moeten uitleggen wat zij in deze kwestie reeds gedaan heeft: de wapenleveranties aan landen, die in conflict zijn, waarmee Nederland niets te maken heeft, moeten gestopt worden; het Amerikaans optreden in Vietnam moet volgens de oppositie ondubbelzinnig veroordeeld worden de regering moet de Kamer duidelijk laten weten, wat zij wil doen om de ver mogens- en inkomensgroepen nader tot elkaar te brengen, er zijn nog te veel mi nimumloners en Nederlanders die geen deel hebben in de welvaart; de regering moet antwoord geven op de vraag wat zij wil ondernemen om de democratisering van de samenleving en van het bedrijfsleven te bevorderen of de regering moet de jeugd in het be leid betrekken zeker waar het jeugdpro blemen betreft. het onderwrijs moet voor iedere Neder landers toegankelijk worden; de oppositie wenst een duidelijke uit spraak van de regering over het spaar de premiedruk in de sociale verzeke ringen moet aan een nader onderzoek onderworpen worden. Deze en vele andere kwesties kwamen gisteren aan de orde en worden ook van daag behandeld door de financiële ex perts van de fracties. LONDEN Premier Harold Wilson van Groot-Brittannië en premier lan Smith van Rhodesië zijn met elkaar in Gibraltar aan het praten over ver nieuwde onderhandelingen over een aanvaardbare oplossing van het Rhode- sische vraagstuk. De besprekingen heb ben plaats aan boord van het Britse schip „Fearless" dat sedert gistermid dag in de haven van Gibraltar voor an ker ligt. Zowel in Londen als in Salisbury wordt deze tweede confrontatie in de schaduw van Groot-Brittanniës „rots" als een laat ste kans beschouwd om 't geschil over de Rhodessische onafhankelijkheid te re gelen. De Britse kolonie Rhodesie werd drie jaar geleden op 11 november door Smith unilateraal onafhankelijk ge maakt. Nadien heeft Groot-Brittannié vruchteloos gepoogd met de hulp van de VN Rhodesië door middel van econo mische sancties op de knieën te dwon gen. Ook 't overleg tussen Wilson en Smith aan boord van de Britse kruiser „Tlger", ter hoogte van Gibraltar in de cember 1966, mislukte. Smith kon toen geen overeenkomst af sluiten mét Groot-Brittannië omdat de rechtse extremisten van zijn partij het hem verboden. Onlangs is hij er even wel in geslaagd deze extremisten aan de dijk te zetten, zodat hij nu de handen vrij heeft en eventueel een akkoord zou kunnen afsluiten. Deze gunstige ontwik keling heeft mede aanleiding gegeven tot de nieuwe onderhandelingen, waarop sedert verscheidene weken aangedrongen werd, zowel van Rhodesische als van Britse zijde. (Van onze co HASSELT Het •eapondei de van grafschenning en inbraken dachte Maastrichtenaar P. H. is gister middag door de raadskamer van liet I gerechtshof te Hasselt met een maand verlengd. De voorzitter van de raads kamer. mr. J. Kranzen besloot tot j deze maatregel op grond van bekente- 1 nissen van verdachte en op grond van de resultaten van het onderzoek, die voor P. 8. zeer belastend zijn. Wunneer h« t onderzoek is afgesloten aiI I'. S zich voor de boetstraffelijke i rechtbank moeten verantwoorden. Mocht de voorzitter van deze recht bank, besluiten dat de delicten, waar aan I' s zich schuldig maakte te ernstig zijn. dan bestaat de mogelijk heid, dat deze zaak wordt verwezen 1 n.inr het assisenhof tc Antwerpen. Wan- neer P. S. moet voorkomen is momen- i teel nog niet te voorzien, daar het onderzoek van het in beslag genomen materiaal en de verzamelde gegevens nog geruime tijd zal vergen. I)c kans, dat de verdachte ln samenwerking met anderen heeft geopereerd, wordt niet uitgesloten geacht. (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG.» liet nieuwste nieuwtje van de Democraten '66 is het officiële spel van de tegen- begrotingen legen de miljoenen nota van de regering. De tegen- begroting is niet helemaal nieuw. TUdrns het kabinet-Cals kwam de liberaal Joekes met een eigen be groting, die in die dagen nog r(jp was voor hoon van verschillende regeringspartners. Ten onrechte zoals later bleek, waarbij ecu aan tal Kamerleden toen ook zo spor tlef was om dit toe te geven. Vorig jaar verscheen de socialist Peschar met «*en tcggnbegroting op de miljoenennota van het kabi net-De Jong. Ook deze eigen be groting werd afgewezen uiteraard. Mr. Hans van Mlerlo is nog verder gegaan, althans in theorie. Hij stelde tijdens zijn algemene be schouwingen namelijk voor om de 11-genbegrotingen van de fracties als een onderdeel te laten be schouwen van de parlementaire w erkzaamhedun. Of dit voorstel er zal komen hangt af van allerlei interne beslissingen van de Tweede Kamer zelf. D '66 ziet behalve e«»n aantal nadelen in een dergelijke procedure ook tijd winst voor de Kamer, alsmede een steviger zelfwerkzaamheid van de diverse fracties. (ADVERTENTIE) Londen is ook een stalen ver pleegster" gedemonstreerd, die een patiënt van bed naar stoel, bad of auto kan verplaatsen. Het een uitvinding van de heer J. P. Bakker u*t Doorn.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5