Olierijkdom de enige oorzaak PTT geeft voorlichting aan bedrijven over communicatie Trainingsprogramma „Bataven" KMFBAL STANDEN .SoHytf op de thuisreis KAPELAAN C J. HEIJNEN: „In Leiden is iets heel positiefs aan het groeien' Stad mag één antwoord van kerken verwachten Oecumene is op goede weg WOENoL» .«J y ÜKiUBER 1968 edities DE LEIDSE COURANT (Advertenties) Op seer hoog niveau, namelijk bovenin de straalverbindingstoren aan de N(j- verheldsweg te Alphen aan den Rijn, krijgen vertegenwoordigers van een groot aantal bedrjjven uit Leiden en de Rijnstreek de gelegenheid, kennis te maken niet de mogelijkheden welke de PTT biedt op het gebied van de zo belangrijke draadloze communicatie. Gisteren vond de eerste bijeenkomst plaats; vandaag en morgen zullen nog enkele tientallen personen een voordracht kunnen beluisteren over het gebruik van mobilofonie en semafonie, waarbij tevens demonstraties worden gegeven. De bijeen komsten zjjn belegd in overleg met do Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de Leidsche Vereenlging van Indus- triëelen en de Industriële Club Alphen aan den Rijn. De, PTT hangt ln Alphen ahar mobilofoon- en semafoonapparatuur eigenlijk voor het eerst aan de grote klok. Want ofschoon de systemen al jarenlang werken (de mobilofoon sinds 1952 rn de semafoon sinds 1964), hebben slechts weinig buitenstaanders weet van de toepassingsmogelijkheden. Grote toekomst voor mobilofoon en semafoon De mobilofoondienst der PTT is een landelijk radionet in verbinding met het openbare telefoonnet. Vanuit elk vaar- of voertuig kan men via de PTT-tele- foniste met iedere telefoonabonnee in binnen- en buitenland gesprekken voe ren. De mobilofoon is de telefoon voor auto en schip. Er zijn thans in Neder land 1500 PTT-mobilofoonaansluitingen. ln Leiden en de Rijnstreek xijn bijna 40 apparaten (op het openbare net) in ge- Van dit monopolie-systeem voor de PTT bedient zich een selectieve groep, hoofdzakelijk expeditie- en transportbe drijven, vertegenwoordigers, directiele den, sleepboten enz. QEBLOTEN NET Behalve dit openbare communicatie systeem bestaat ook een gesloten mo bilofoonnet, dat eveneens op het open bare net kan worden aangesloten. In het laatste geval loopt de communica tie weer via PTT. Het zfln radionetten met elk een basisstation als centrum voor portofoons (draagwijdte ca. 5 km) en mobilofoons (met een draagwijdte van 15 km.). Men treft deze mobilofoons en porto foons in groten getale aan op Schiphol, verder vervullen zij een onmisbare func tie in taxi's en bussen, bij de GGD, in Wegenwachtauto's, bij de Hoogovens en de B.B., die b.v. 3500 apparaten ter be schikking heeft. In totaal zijn er zo'n 8700 apparaten in het land; daarbij ko men dan nog eens ca. 500 gesloten net ten in de particuliere sfeer. Een be- trekkenlijk lage huur, inclusief het on derhoud (geen gesprekskosten) maakt het gebruik van dit systeem bijzonder attractief. Er is dus een direct radio- contanct met en tussen de ambulante medewerkers van een bedrijf, in geza- BTW en midden- en kleinbedrijf De Federatie van het Katholiek en Christelijk Ondernemersverbond in het midden- en kleinbedrijf belegt een voorlichtingsbijeenkomst over de BTW voor haar leden op 31 oktdber in de grote„zaal van het, St.-Acutonius Club huis, Mare 43. Mr. Lambooy van het NKÓV-bureau zal op deze bijeenkomst de nodige informatie aandragen en in gaan op vragen van de praktijk. ZAALTRAINING: donderdag. m.i.v. 10 oktober 1968. Zaal Lldwinaschool, Lammenschan8weg te Leiden. 4.45 - 5.30: Jongens 7, 8, 9 en 10 jr. 0.1.v. Thom van Rooyen; 530 - 6.15: Meisjes 7. 8. 9 en 10 Jr. o.l.v. Riet de Winter; 6.15 - 7.00: Meisjes 11 en 12 jr. o.l.v. Riet de Winter; 7.00 - 7.45: Jongens C en D o.l.v. Thom van Rooyen 7.45 - 8.30: Meisjes B en C O.I.V. Thom van Rooyen; 8.30 - 9.30: Jongens B en le jaars A o.l.v. Gé van Niekerk. Zaal Boerhaavelaan 298, St. Pancras- school; 7.00 - 8.30: Dames en Meisjes A 8,30 - 10.00: Heren en Jongens A; 10.00- 10.45; Heren en veteranen, allen o.l.v. Dhr. B. van Lavieren. BAANTRAINING: dinsdagavond, m. 1.v. 1 oktober 1968. Leidse Hout; 615 - 7.30: Voor alle senioren en Jongens en Meisjes A en B. DUINRELLTRAINING: zondagoch tend m.i.v. 13 oktober 1968. Landgoed Duinrell te Wassenaar. Aanvang 10.00 men!ijk gebruik met de huistelefoon- I SEMAFOON Weer heel andere mogelijkheden biedt de semafoon, een waarschuwings- en oproepsysteem, dat „onberelkbaren" en kele seconden later bereikbaar maakt. Een semafoonoproep kan via elk tele foontoestel geschieden en biedt de mo gelijkheid tot het doorgeven van zes verschillende berichten in codevorm. In december zullen er 5000 semafoon aansluitingen in Nederland zijn; thans zijn het er 4500 met gemiddeld 2200 oproepen per dag. Vooral de artsen pro fiteren in toenemende mate van deze semafoons. In de toekomst verwacht de PTT een nog grotere groei van het se- mafoonverkeer. Harmonie „Benvenuto" te Voorschoten viert 70-jarig bestaan met taptoe De harmonievereniging „Benvenuto" te Voorschoten werd opgericht 23 okt. en bestaat deze maand 70 jaar. Dit feest wordt gevierd zaterdagavond te 8 met een taptoe op de Voorstraat. Als gasten en medewerkers zijn aan wezig de zustervereniging St Lauren- en de drumband St. Franciscus uit Leiden. Als grote troef van de avond ls aangetrokken de Majoretteshowband .Cinderella" uit Den Haag. Deze show band, bestaande uit 24 aardige meisjes heeft vooral in de Randstad Holland een grote bekendheid. Het geheel staat on der leiding van dirigent J. Schelvis. De harmonie bestaat thans uit 28 man de drumband uit 18 man en dirigent J. Schelvis, muzikant bfl de Luchtmacht kapel, gaat vruchten plukken van de ledenwerfactie. De bezetting ls weer goed en een waarborg voor behoorlijke muziekprestaties, hoewel er nog steeds leden bij kunnen. De harmonievereniging „Benvenuto" werd in 1898 opgericht als onderdeel de personeelsvereniging van ,J)e Zilver fabriekt'. Als naam werd gekozen .Jienvenuto"Een toepasselijke naam: Benvenuto Cellini was een Italiaanse edelsmid en toonkunstnaar. De vereni ging startte in die dagen met St leden de directeur van Zilver fabriek", de heer J. M. van Kempen, werd be schermheer. Tot 1914 ging alles voortreffelijk. Benvenuto kwam ln de hoogste afdeling uit. De concerten ln de jaren '20 tot '30 in de muziektent in het Benvenutopark betekenden culturele hoogtepunten voor het toenmalige Voorschoten. Na 1930 vlotte het allemaal minder goed Het kwam zelfs zover dat de dirigent niet meer betaalt kon worden. In 1937 werd besloten de harmonie los te ma- van „De Zilverfabrlek", waardoor iedere Voorschotenaar lid kon worden. Dit bleek een goede beslissing, want de harmonie groeide in ledental en be langrijkheid. De tweede Wereldoorlog zorgde voor een terugval en met enkele spaarzame hoogtepunten, bleef het suk kelen tot 1950. In dat jaar brachten muziekliefhebbers de harmonie weer tot grote bloei. Het instrumentarium en de uniformen kon den worden vernieuwd. Deze opleving duurde tot 1963 en eerst de laatste ja- weet de harmonie zich weer ge steund door vele amateurmuzieklief hebbers en beoefenaars. Zaterdagavond wil Benvenuto laten zien dat een harmonie ln een dorp niet weg te denken ls en het bestuur is gelukkig dat ook de zustervereniging St. Lau- rentius weer muziek in de vereniging heeft. Het gemeentebestuur zorgt voor goede verlichting en afzetting. Ieder is welkom op de taptoe, de mis schien kan uitgroeien tot een jaarlijkse terugkerend gebeuren. Hoofdklasse Overgangski. B Ons Eibernest 6-11 Het Zuiden 5-9 Blauw Wit 6-9 Deto 5-8 4-6 PSV 6-7 5-6 Roda 4-6 5-5 Regenboog 4-4 6-5 Zulderkw. 5-3 5-4 Vlcus Oriëntls 6-3 6-4 Groen Geel 2-2 4-3 Spangen 4-2 5-3 Rust Roest 5-2 HKV Rohda We8terkw. Deetos Samos Die Haghe Archipel Raplditas 5-0 Zuid West 1 Zuid West H A DeDanaiden 5-10 Trekvogels 5-10 Fortuna 6-10 Pams 5-8 De Algemene 6-9 ODO DKC HSV KNS Sperwers OS CR Fluks 6-7 GKV 5-5 Dubbel Zes 6-5 Animo 6-4 BKC 5-2 Zwervers 5-2 Crescendo 6-2 Noorderkw, Hoogvliet DKV Vlaardlngen 4-3 Hesco Delta 3-2 Velox Or. Nassau 3-2 Madjoe TJoba HPV BI. Wit '51 Schiedam Aan boord van de Victoria Regia, het motorschip waarmee ruim vijftig patiën ten van het Leidse verpleeghuis Solglytt momenteel een Rijnreis maken, gaat al les naar wens. Vandaag is men aan de terugreis begonnen en tegen de avond hoopte men Keulen te bereiken. Gisteren begon de dag nevelig mai korte tijd liet het najaarszonnetje zich weer zien. Al varend gaf rederij-exploi tant Dik de Hartog via de scheepsml- crofoon explicaties terwijl hfl op een plezierige manier allerlei sages en le gendes vertelde. In Rüdesheim werd gis teren gepassagierd; men meerde hier al om twee uur 'a middags af. File van 10 km op rijksweg bij Bodegraven Gistermorgen hebben zich op de rijks weg Utrecht-Den Haag bij Bodegraven enkele kettingbotsingen voorgedaan, waarbij aanzienlijke materiële schade ontstond. In de richting Utrecht ont stond op den duur zelfs een file van ruim tien kilometer. De botsingen en vertraging waren veroorzaakt door een met achttien ton plasticpoeder geladen bulkcarrier, die maandagmiddag van de weg was ge raakt en gistermorgen werd opgeta keld. Hierbij werd het verkeer over één rijbaan geleid. LEIDERDORP Ondertrouwd: Hendrikus Breedveld, 31 jaar te Leiden en Johanna C. Brum- melkamp, 25 jaar- Gehuwd: Willem H. van der Nat. 25 jaar en Geertuida W. Brust, 22 jaai te Winterswijk. Overleden: Cornelia J. de Jong, 78 jaar, echtg. van Theodorus J. Verkleij; Johanna W. van Loef, 76 jaar, wed. van G. de Blanken. Chrysanten! Zeeën ran kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Zag het mat bloemen. „Henry Dunant" van Dordt naar Gennep De „Henry J. Dunant" heeft gisteren i een rustige nacht In Goude de an kers gelicht en koers gezet naar Dor drecht. Als extraatje werd tyden* de naar de Merwede-stad een rondvaart door de havens gemaakt. Het weer was redelijk goed. De afd. Dordrecht van het Roode Kruis bood de opvarenden een gebtikje aan. De kok en de koksmaat van de J. Henry Dunant" presenteer den zich 's avonds als de Dunant-slngers. Zij zorgden met hun gitaar en hun grol len voor een uitbundige pret aan boord van het Rode Kruisschlp. Ds. P. L. Schoonheim verzorgde weer de dagslui ting. De bootreis werd vandaag voortgezet naar Gennep. LPKV-successen op „Hart van Holkincï De Leidse Pluimvee- en Konijnen- sport Vereniging L.P.K.V. heeft net als voorgaande jaren deelgenomen aan de jaarlijkse Nationale Jongdierenshow „Hart van Holland", georganiseerd door de zustervereniging Gouda en Omstreken op 4. 5 en 6 oktober te Gouda. Hoewel het aantal dieron wa^ kleiner was dan vorig'jaar vormden zij toch een prachtig geheel. Enkele fraaie prijzen werden door de Leide- naren mee huiswaarts genomen. Zelfs één hoofdprijswinnaar A. W. J. Zeven hoven, Zoeterwoude had met een forel- kleurige Indische Loopeend de mooiste van alle ingezonden watervogels. De andere succesvolle inzenders waren: Konijnen: C. J. Deckers, Leiden met Vlaamse Reuzen, Geel le ZZG en 2 x ZG. D. Heemskerk, Oud Ade met Vlaamse Reus Wit 3e ZZG. L C. van Ruiten, Rijp wetering met Loth a ringer 2e ZG. B. Schroef, Leiden met Franse Hangoor 5e ZZG. Ons jeugdlid Jan Spring in 't Veld (12 jaar) Rijpwete- ring met zijn Witte Nw.-Zeelander- ram le ZZG (ereprijs). J. Straathof, Zoeterwoude met de Californians le ZZG en le G. Mevr. v. d. Wijngaard met Luchs le en 3e G. H. Opdam, Stompwijk met Black and Tan 3 x ZG. A. Hoogervorst, Leiderdorp met Pool Rood oog ZG en met de Polen Blauw oog le ZZG - 2e ZG en ZG. S. van Hoven, Leiden met Cavia Goud Agouti ZG, met Sierduiven Valencianen le en 2e ZG en met Ned. Hoogvlieger le ZG. Hoenders: M. A. Hoogeveen, Hoogma- de met Oud Engelse Vechtkrielen 2 x le ZG. A_ Zevenhoven, Zoeterwoude met Peking-eenden 1 x le ZZG. le ZG en ZG, met de Ind. Loopeenden le ZZG (beste van ingezonden Watervogels), le ZZG (idem op 2 na) en ZG. FORUM CONFLICT „Het verraste mij, maar ik was eigenlijk niet verbaasd, toen ik het in de krant las". Dat zegt kapelaan C. (Kees) J. Heijnen (39) van de Petrusparochie over het verzoek, dat de pastores van Leiden-Oost via de Leidse Deke nale Raad de bisschop van Rot terdam hebben gedaan. De pas tores, zo lieten zij in hun brief weten, juichen het toe, als de bisschop van Rotterdam voor een vervanger zorgt, die tegen over de oecumene eenzelfde instelling heeft als kapelaan Heijnen, die, zoals men weet per 11 oktober benoemd Is tot pastor van het St. Franciscus Gasthuis in Rotterdam. Een zeer ongebruikelijk verzoek, formeel gezien zelfs niet helemaal juist, want niet de bisschop van Rot terdam, maar de Dekenale Be stuursraad in samenwerking met de oecumenische werkgroep beslist, wie er namens de katholieken vau Lei den deelneemt aan het oecumenisch gesprek. Maar afgezien daarvan: het is wel een verzoek, waaraan men bepaalde gedachten kan verbinden. PRAATKRANS „Ik geloof nou niet zo zeer, dat het verzoek alleen vanwege mijn persoon gedaan is. Er steekt meer achter." Kapelaan Heijnen vertelt dan enthousiast over de huidige sfeer in de Oecumenische Raad van Leiden: „Nog maar een jaar of drie geleden was de Oecumenische Raad niet veel meer dan een praatkrans. Het was allemaal erg vrijblijvend, het hoofdaccent lag op de gezellig heid. Je wilde eens zielzorgers van andere richtingen ontmoeten, wat ervaringen uitwisselen. Dat was eigenlijk alles. Als je de bijeen komsten van nu ten. keer of acht per jaar met die eerste samen komsten vergelijkt, vind je nauwe lijks punten meer van overeen komst. Nu valt het op als Iemand er niet Ls, vroeger was het normaal als de meesten er niet waren. Maar het belangrijkste verschil Is toch wel gelegen in de hele sfeer en de benadering van elkaar. Het bevorderen van de Oecumene is voor alle partners, zonder uitzon dering. niet alleen een hoogst ernstiee. maar ook dwingende zaak geworden. In het decreet over het oecu- menisme van Vaticanum n staat in het eerste hoofdstuk: „de verdeeld heid Ls voor de Kerk een beletsel om zich in haar volle katholiciteit aan de wereld te presenteren." Met die katholiciteit wordt bedoeld één antwoord van de Christelijke Kerk op de wereldproblemen van oorlog en vrede, van de arme landen, van sociale onrechtvaardigheid. Wel, als er iets duidelijk naar voren komt in de gesprekken van de Oecume nische Raad, dan Ls het de instem ming met die uitspraak van het Concilie." LEIDSE OECUMENE „De ene kerk voelt dat zïj voor haar volledigheid de andere nodig heeft. En niet alleen oen één ant woord te vinden op de grote vra gen van de wereld. Oecumene op plaatselijk niveau Ls ook noodzake lijk. Wat hebben de kerken van Leiden te zeggen op het gebied van de bejaardenzorg, de jeugd vorming, de vrije tijd, stedebouw? We staan voor een gezamenlijke problematiek. Dat is niet mijn privé-mening, dat getuigen alle leden van de Oecu menische Raad. Bejaardenzorg, vrije tijd, ik noem de al wait punten. De Oecumenische Raad praat er ook concreet over en men wil ook al reeds aan de gang. Over enkele maanden wordt de Oecumenische Raad daarom, als alle kerken het eens zijn over het ont- werp-statuut, omgezet ln een Raad van Kerken te Leiden. Dat is niet zomaar een andere naam." BEVOEGD HEDEN „De bedoeling is, dat deze Raad duidelijke bevoegdheden krijgt, uitspraken kan doen en beslissin gen nemen, die bindend zijn voor alle aangesloten kerkgenootschap pen. Niet op theologisch gebied, maar over de concrete, praktische zaken, die ik reeds noemde." Kapelaan Heijnen legt vervolgens I uit, wat de Oecumenische Raad be- '-:y doelt met bindende beslissingen: „We zijn het er met zijn allen wel over eens, dat de tijd voorbij is, dat ieder kerkgenootschap in de stad en liefst in iedere wijk nog kan realiseren wat zij privé nodig aoht, zoals eigen kerken, eigen opvang- gelegenheden voor de jeugd, voor de bejaarden, tehuizen voor bepaal de categorieën van mensen en noem maar op. Ieder kerkgenootschap staat niet alleen voor enorme praktische moei lijkheden, binnen de kerkgenoot schappen vraagt men zich ook zeer serieus af of het echt nog wel zo nodig is, dat men zelf alle mogelijke voorzieningen gaat treffen en bou wen. Neem de studies en discus sies over multifunctionele kerkge bouwen zodanig ingerichte kerk gebouwen, dat zij ook voor andere doeleinden dan kerkdiensten ge bruikt kunnen worden. En dat niet alleen. Is een kerk ook niet zo danig in te richten, dat ook andere kerkgenootschappen er gebruik van kunnen maken? Ik geloof, dat we binnen de Oecu menische Raad de oplossing op die vragen reeds gevonden hebben. Als er binnenkort een Raad van Ker ken komt, dan zal die volgens onze mening een duidelijke bevoegdheid tot planning moeten hebben. Niet, dat de Raad van Kerken de uitvoe ring gaat onttrekken aan 'n kerk bestuur, dat iets wil gaan doen. eenvormigheid is onmogelijk. Wat wel mogelijk is, aldus kapelaan Heijnen, en waarnaar wij de op dracht hebben te streven, la eens gezindheid. „Als je aan mij vraagt hoe stel je je de volmaakte Oecumene voor, dan denk ik altijd aan een gezin: Kinderen van eenzelfde vader en moeder, verbonden met elkaar, maar ieder met zijn eigen karakter, zijn eigen hebbelijkheden en onhebbe lijkheden. Eén pluriforme kerk daar geloof ik in. De leden van de Oecu menische Raad trouwens ook. Met „progressief" of „conservatief' heeft dat allemaal nieta te maken. Ik durf zelfs te zeggen, dat een oecume nisch gesprek pas vruchtbaar kan zijn als iedere gesprekspartner zich duidelijk bewust is van de identiteit van zijn eigen kerk. Als je je dat niet bewust bent word je er overi gens wel toe gedwongen VOORLICHTING MELDINGS PLICHT Het moet eerder zo zijn, dat een kerkgenootschap - met bepaalde plannen een soort meldingsplicht krijgt aan de Raad van Kerken le Leiden. Binnen de Raad van Ker ken kan dan onderzocht worden of op het gemelde initiatief niet op de een of andere wijze ingehaakt kan worden door anderen. Want wat is er tegen gezamenlijkheid als het tot iets goeds en groots kan leiden: een groot en goed geoutilleerd diensten en opvangcentrum voor bejaarden bijvoorbeeld In plaats van versnip pering? Als de kerken van Lelden samen de zaken gaan aanpakken geloof ik stellig, dat we de Leidse gemeenschap een grote dienst be wijzen. Wat ik al eerder zei: oecu mene houdt één antwoord in; ook op de problemen van een stad als PLURIFORM „Zo goed als in de wereld moet de verdeelde christenheid ook op plaatselijk niveau streven naar één gezicht" aldus kapelaan Heijnen. We mogen er niet uit afleiden, be nadrukt hij, dat hij er voorstander van zou zijn, dat alle kerken zich op een goede dag gaan opheffen in een gemene deler. Uniformiteit en Er is duidelijke vooruitgang in het oecumenisch gesprek in Leiden, dat bewijT^n wel de plannen om een stapje verder to gaan in dé richting van een Raad-met-bevoegd heden. Er is iets positiefs aan de hand in Leiden. Het aangekondigde gesprek van de drie grote christe lijke partijen, de krachtenbundeling in de Leidse Padvindersraad. „Het zijn allemaal van die bouwsteentjes. Een gevaar alleen is, dat het zich boven de hoofden van de mensen afspelen. Hoe slaat het met het oecumenisch gesprek, wat ls de stand van zaken? Van alle kansels en via publicl- teitsorganen moet er voorlichting over gegeven worden. Het moet ook „gebracht" worden. Niet alleen het ideaal van de Oecumene, maar ook de praktische uitwerkingen op plaat selijk niveau: gezamenlijke kerken bouw. jeugdhuizen, een sociaal pro gramma van dé christelijke kerken. De mensen moeten het gaan zién. Een hele taak ia bijvoorbeeld ook meer en regelmatige diensten voor gemengd gehuwden. Die mensen zijn de eersten, die iets van ons oecu menisch gesprek in praktijk ge bracht zouden moeten zien." Tot zover kapelaan Heijnen In het gesprek, waarmee hij heeft duidelijk gemaakt waarom de pastores van Leiden hem niet gaarne naar Rotterdam zien ver trekken. En waarom het ook langzamerhand tijd gaat worden dat van R.K. zijde iemand komt die al zijn tijd en bezieling kan inzetten voor de oecumenische aspecten van Groot-Leiden. H.P.M.H. Hoe moeilijk het is om als Nederlander in een zaak als het conflict tussen Nigeria en Biafra een stand punt te bepalen, dat niet louter op emotionele over wegingen wordt gebaseerd, bleek gisteravond wel op de door NESBIG gehouden forumavond in De Burcht. Moeilijk niet alleen omdat er zo weinig In formatie hierover bestaat, maar vooral ook omdat de informatie, die er ls, vaak gekleurd is door pro paganda. Onder leiding van mr. A. W. Kist, studie-directeur van het vormingscentrum Oud-Poelgeest deden de forumleden D. Scherpenzeel, journalist bij de Wereld omroep, D. Boevink van het Blafracomité en W. van Kemenade, student geschiedenis in Nijmegen toch een poging een wat beter en vooral ook objectiever licht op dit conflict te werpen. De heer D. Scherpenzeel, die het Nigeriaanse standpunt uiteenzette zei, dat het eenvoudig onmo gelijk was om de Nlgerianen als imperialisten en de Biafranen als progressieven te bestempelen. Men moet ervoor uitkijken, dat Biafra niet het Israël van Afrika gaat worden, zoals In Bommlge kranten wordt gesuggereerd. Evenmin is het een strijd tussen het Islamietisehe Noorden en het christelijke zuiden, wat ook wel wordt beweerd. Dit zijn twee misverstanden, die uit de wereld moeten worden geholpen. Het percentage christenen onder de Ibo's is aanmerkelijk lager dan de cijfers willen aantonen. SNELLE OPLOSSING De olierijkdommen zag hy als voornaamste inzet van de strijd. Hierna lonken de grote mogelijkheden die dan ook alles ln het werk stellen om invloed ln Nigeria en Biafra te krijgen. Naar zijn Idee wil men in Nigeria faen ln elkaar o-aknuLsalós oplossing utt Europa accepteren, maai oplossing en dat is die vt De heer Scherpenzeel wil men daar een eigen i de eenheid van Nigeria, mening, dat door NIGERIA/BIAFRA Spelpeil van Leidse badmintonteams beter dan dat van vorig jaar deze oorlog er een sterke hang is ontstaan krachtige centrale regering en een aversie tegen het neo-kolonlalisme. De huidige regering heeft momen teel aan gezag gewonnen. Hij achtte onder deze om standigheden een snelle militaire oplossing niet de meest ongewenste in deze kwestie. Op die manier zou het lijden van miljoenen kunnen worden ver- De heer Boevink beperkte zich by het verduide lijken van het Biafraanse standpunt voornamelijk tot een historische uiteenzetting van de gebeurtenissen, die tot dit conflict hebben geleid. Hij was van me ning, dat OJukwu (leider van de Biafranen) zich nooit zou overgeven, maar. zoals ook aangekondigd, zijn toevlucht zal nemen tot de guerilla, die wel 4 tot 7 jaar kan duren. De federale troepen concen treren zich alleen maar op de steden en als die alle maal zijn gevallen, dan gaat de guerilla pas goed beginnen. Nigeria kan hier weinig tegen uitrichten met 50.000 man troepen. Als vergelijking haalde de heer Boevink de strijd in Vietnam aan. waar 500.000 Amerikanen nooit tot een overwinning zullen komen. Bij de discussie werd gezegd, dat niet de guerrilla belangrijk was, maar wel de vrouwen en kinderen, die eronder door zullen gaan. Een ander punt was ook, dat deze vorm van verzet geen realistische be nadering van het conflict ls. De gewone bevolking zal de strijders niet steunen. Na de pauze kregen Etim N. E. Udoh (Nigeria) en Chuka Okwuosa (Biafra) van mr. Kist de gele genheid ieder 15 minuten om hun zienswijze ken baar te maken. Tijdens een gesprekje bleek, dat Etim Udoh maar weinig was te spreken over de documen tatiemap, die NESBIC had samengesteld. Hij noemde dat dr. K. L. Roskam wegens ziekte verhinderd was deze avond bij te wonen. Hij was erop gebeten om hem goed te pakken, maar zo zei hij, hier in Leiden is een net publiek en daarom komt hy niet. Als deze avond ln Amsterdam was geweest met langharigen en provo's, zou hy heus wel zyn gekomen. Beide Bprekers hielden een gloedvol en emotioneel betoog, waarvan de toehoorders in de zaal stil zaten. Treffend was dan ook de uitspraak van de heer Scherpenzeel. die zei beide heren nog van vroeger te kennen. Toen waren ze allebei Nigeriaan. Nu moot ik de een als Nigeriaan en de ander als Biafraan beschouwen ROL NED. REGERING De heer Van Kemenade sprak tot slot over de westerse politiek, waarby hij ook de niet zo fraai rol van de Nederlandse regering hekelde. De wapen leverantie met de kustvaarder Jozina en andere schepen, waarby voor 16 miljoen aan geweerpatronen en 6000 granaten zijn geleverd aan Nigeria. Dat deze laatste opdracht niet helemaal is uitgevoerd, komt door de publieke opinie van het Nederlandse volk. Hy pleitte voor een zo spoedig mogeiyke erkenning van Biafra. De heer Scherpenzeel maakt later op de avond nog hekend, dat de president van Niger, die in de bemld- drHngM-oinniiswie voor het conflict zit, hem had mee gedeeld, dat hy zo spoedig mogelijk een vredesvoor stel zal indienen met de volgende Inhoud: wapen stilstand, amnestie voor beide partyen, bezetting van het nog niet besefte gedeelte van Biafra door V.N.- tToepen (Ethiopische, Indiase en Csnadese) en daar- Vele Leidse badmintonteams hebben in het afgelopen weekend hun krachten moeten meten tegenover diverse andere teams in de lande lijke- en districtcompetitie. Deze keer gingen zowel de landelijke- als de districtcompetitie in tegenstelling van het vorige jaar, gelijk van start, wat voor het eerste team van Veglo direkt in de eerste wedstrijd resultaat opleverde door op DES-1 een mooie 71 overwinning te behalen. Ook het eerste team van Smash wist in de derde klasse landelijk zijn tegenstander Nivo-1 tot een nederlaag van 5—3 te dwin gen. De teams uit Leiden zijn in vergelijking met het vorige jaar in aantal niet noemenswaardig uitgebreid, doch in sterkte zijn ze onge twijfeld toegenomen. Smash begint deze competitie met 4 teama, waar van één landelijk en de badmintonver. Veglo start ook deze keer weer met 5 teams, waarvan twee teams landelijk. Ook de Leidse Shutteiiers en de Racketeers hebben dit jaar beide 4 teams in de strijd geworpen en de studentenver. LUSV is van 4 teams tenslotte teruggevallen tot twee. Tenslotte moet nog worden opgemerkt, dat door het in gebruik nemen van de nieuwe sporthal aan de Boshuizerlaan een nog sterkere groei van het badmintonspel in Leiden te verwachten valt de invaller van N. Fea, M. v. Balgooy, speelde een goede party, waarby hy zyn tegenstander Rob de Leede ln drie sets uitschakelde. Verder speelde mevr. Van Balgooy haar tweede dames-enkel ln wlnat voor Veglo, door haar tegenstand ster mevr. Corenengel ln een zeer lange en spannende party met verlenging ten slotte te verslaan met de punten verschil len van 9-12, 12-10 en 12-11. Het duo Guartn-v. Balgooy lieten hst heren-dub- Veglol, dat het in dit seizoen voor lopig zonder zyn sterkste speler N. Fea moest stellen, kwam met de 7-1 over wining op DES zeer goed voor de dag. ln het eerste heren-enkel speelde de lieer E. Guerln tegen zyn byzonder jon gere tegenstander i leeftljdverschll 20 jaar» Freüllch, die hij tot grote ver rassing van het publiek in drie enerve- I rende sets versloeg met de cyfers van Vfc» VM n slsl BNt 1H4 Ook bel als enige verllesparty over aan hun tegenstanders, de heren De Leede en Frefllich met een uitslag van 15-9, 10-15 en 4-15. Ook de belde dames T. v. Hou ten en Van Balgooy speelden het da mes-dubbel met als tegenstandsters mevr. Bos en Corenengel ln het voor deel van Veglo met 15-4, 10-15 en na een 2-0 achterstand ln de verlenging tenslotte met 17-16. .Smash 1 speelde ln de Vyf Meihal 'n zeer goede wedstryd tegen de badmin tonvereniging NIVO 1 en won met 5-3. Dit sterk verjongde team zette zyn bes te beentje voor. E Spadon versloeg Co renengel met ruime cyfers. Een btyzon- der boeiende party was het eerste da mes-enkel van E. Smith, die haar tegen standster mevr. M. Leunissen ln drie sets tenslotte net niet de baas kon en zodoende haar party verloren zag gaan met 11-3, 7-11 en 2-11. Wlm de Rooy kwam in zyn tweede heren-enkel uit tegen Tauard en kon laatstgenoemde met goede cyfers van 15-4 en 15-9 klop pen. Verder leverde ook het eerste ge- mengd-dubbel C. 8mlth-J. La man te gen Corenengel-Leunlssen winst op voor Smash met de cyfers van 15-8, 17-18 en 15-14. Overige uitslagen Smash 3-Racketeers 2 1-7, Kortenaar 5-Racketeers 2 6-2. Racketeers S-Llaee 1 5-3, Racketeers 4-8hlIon 5 8-0, Smash 2- VUetwykl 7-1, 8mash 4-Devo 1 1-7. Tempo 1-Veglo 4 4-4. Veglo 3-Vyfslul- zen 8 5-3.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3