„PROGRESSIEVE CONCENTRATIE IS BELANGRIJKER DAN EIGEN HACHJE Regering wellicht gewijzigd door verhoor Soekarno DAALDEROP Radicalenvoorzitter mr. Jurgens •Pappie van Je§sH*a" met glans naai* radicale top Godsdienst onlusten in Noord- Ierland Midden-Delfland voor recreatie bestemmen Kosten 300 miljoen Vuurvreter kreeg hik MAANDAG T OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 PPR kiest voor Nieuw Links in Partij v. d. Arbeid j (Van onze parlementaire redactie) ARNHEM Drs. P. C. Bogaers, oud-minister en oud-voorzitter van de Politieke Partij Radikalen, heeft zaterdag in Arnhem een dringend beroep gedaan op de Partij van de Arbeid, D '66 en zijn eigen partij, de vooruitstrevende concentratie ook aan de topvan de partijen te beginnen. Dit is volgens oud-minister Bogaers absoluut noodzakelijk, zeker na de teleur stellende troonrede van het kabinet-De Jong. „Dit kabinet gaat voorbij aan alle belangrijke kernvraagstukken van onze maatschappij. De troonrede geelt geen duidelijke uitspraken over de vredes vraagstukken, de ontwikkelingshulp; de bestaande tegenstellingen in de inkomens- sfeer, de democratisering van de be drijven, de woningbouwproblemen. Het enige alternatief is daarom de progres sieve concentratie", zei de oud-voorzitter van de P.P.R. zaterdag op het congres in Arnhem van zijn partij. „Als wij P.P.R., D '66, Partij van de Arbeid, P.S.P. en eventueel de A.R.P. niet samen één weg vinden naar deze concentratie, dan gaan we wel samen terug naar het donkere dal van de tegen stellingen". Drs. P. Bogaers verscheen deze dag voor het eerst na zijn ernstige in zinking van enige maanden geleden, weer in het openbaar. Hij deed ook on middellijk weer een hartstochtelijk be roep op de progi'essieve krachten om samen een meerderheid te durven wor den. „En niet alleen van onder op, maar ook met een start aan de top door ge sprekken tussen de besturen. Het oplos sen van interne partijtegenstellingen is daarbij van veel minder belang, omdat er geen tijd meer verloren mag gaan". De nieuwe voorzitter, de 32-jarige mr. E. J. M. Jurgens (met overgrote meer derheid in deze functie gekozen) sloot zich later op de dag volledig aan bij deze uitspraak: „Ons eigen hachje is minder belangrijk dan de progressieve concen tratie". Toch liet mr. Eric Jurgens de Partij van de Arbeid duidelijk weten dat de Politieke Partij Radikalen de zijde kiest van de vernieuwers in deze partij: Nieuw Links dus. „Onze sympathie gaat uit naar de rtieuwers in de Partij van de Arbeid. Ik hoop dat de rechtse groepen in deze socialistische partij geen voet aar grond krijgen", zei hij onder daverend applaus van de honderden congres gangers. Hij deelde ook een waarschuwing uit aan de A.R.P.„die gehaaide Jongens, die praten met de confessionele overleg groep van achttien en tegelijk met die schoten voor de boeg van dit kabinet geven, maar helaas niet raak schieten" Achter D '66 staat volgens de nieuwe voorzitter na het congres in Leiden ook een vraagteken. „Zijn ze nog steeds de vernieuwers van de maatschappij, of Mr. Jurgens, die wil afwachten of hij in febrtiari opnieuw tot voorzitter van de P.P.R. gekozen wordt, was overigens Ons mondiaal denken: „Een uassen neus (Va '■r.slag gevers) ARNHEM Was het opzet dat het tweede congres van de Politieke Party Radicalen uitgerekend in Arnhem plaatsvond, de stad waar in de herfst van vorig jaar de dreigende breuk in de KVP eventjes werd bügelegd in de vrede van Arnhem? Ilet had er, zaterdag in hotel Royal geen moment de schün van. De P.P.R. heeft zich blukbaar volledig losgemaakt van de K.V.P., niet alleen structureel maar ook emo tioneel. Er was geen sprake van extra-hard tegen de KVP schoppen. Integendeel. Mr. Erie Jurgens, de met veel applaus begroette nieuwe voorzitter (hy moet alleen nog leren even indrukwekkend voor applaus te bedanken als Pieter Bogaers dat doet), die in zyn slotrede een aantal politieke partyen de revue liet pas seren. IIy deed dat helder, geestig en erg christelijk, want hy smeet met bybelteksten. Maar de K.V.P. werd niet eens genoemd De vergadering van de Radicalen heeft weer eens duidelijk gemaakt dat we in Nederland niet alleen op weg zijn naar nieuwe politieke verhoudingen, maar ook naar een nieuwe politieke stijl. Het duidelijkst bleek dit zaterdag aan het eind van de inleiding van Dolf Coppes, die met veel cijfers had aangetoond hoezeer de regering naar zijn mening te kort schiet in visie op het grote probleem van onze tijd: het pro bleem noord-zuid, de verhouding tussen rijke en arme landen. Coppes veegde de vloer aan met de troonrede. „Een afstaan in welvaart nadat voor de eigen economie in onafhankelijkheid is gezox-gd, is geen ontwikkelingsstrategie, maar strategierigheid met een schijn van edelmoedigheid en een schijn van structurele aanpak", zei hij. Hij hekelde de niets zeggende passages in de troonrede over Nigei'ia en Vietnam. „Als ik dat lees schaam ik mij Nederlander te zijn", zei hij woedend, „terwijl toch aan het slot van de troonrede wordt gezegd dat ik het een voor- ï-echt moet vinden te leven in een land waar de creatieve en inventieve kracht van de democratie overduidelijk blijkt. God beware ons". WASSEN NEUS Hij relativeerde zijn eigen boosheid onmiddellijk door te eindigen met een uitsmijter die in de zaal met een daverend applaus ontvangen werd. „De beeltenis van minister Luns staat sinds enige maanden in het Lon- dense wassen-beeldenmuseum. Het meest opvallend deel van die beeltenis is dan weer karakteristiek voor ons mondiale denken: „een wassen neus". Er weid zaterdag toch veel gelachen in Arnhem. Politieke fel heid hoeft gelukkig geen belemmering te zijn voor geestigheid en zelfs spot. Van de 297 stemmen, die er bij de voorzittersverkiezing uitgebracht werden, wa ren er 2 ongeldig. Een stem was uitgebracht op iemand die geen kandidaat was, de andere op de „papa van Jessica". Dat is Eric Jui'gens, die van diens vrouw deze steun overigens niet nodig had, wan1 h.ialde het glansrijk. Zijn maiden-speech mocht er zijn. Terwijl hy aan het praten was speelde er buiten in de grote vijve^ voor het hotel helemaal bloot 'n jongetje, dat van een paar kartonnen dozen een boot gemaakt had en daarmee in het water rondspurtelde alsof het hartje zomer was. Hoewel het oa tuur lijk veel leuker is om daarnaar te kijken dan naar politiek te luisteren hield Eric toch de aandacht vast. De meeste radicalen draaiden het jongetje na enkele ogenblikken radi caal de rug toe. Eric Jurgens heet overigens de be lichaming te zijn van zowel de sterke kanten van de P.P.R. (fel, deskundig, geestig) maar ook van haar grolè nadeel. De P.P.R. demonstreerde zichzelf za terdag als een typisch intellectuele partij, die het wel opneemt voor de belangen van de werknemers (de tweede inleiding van mr. dr. Ivo van Haren was ge wijd aan de medezeggenschap) maar waarin de ar beiders zelf weinig vertegenwoordigd zijn. Daar kon ook de heer Mensen niets aan veranderen, hoe sym pathiek zijn voorstel ook was om het woord werk nemer voortaan te vermijden en te spreken over „laagstbetaalde employés". Eric Jurgens is, met zijn -nor en nette grijze pak, het prototype van de intel lectueel. Hij bleef dat ook toen hij de vele pleidooien voor buitenparlementaire actie ondersteunde. „Maar we zullen niet anti-parlementair worden. Daarin kan ik Jacques gerust stellen", zei hij tot Jacques Aar den. Jacques Aarden, die van zyn voorzitter de raad kreeg om zich deze week in de Kamer niet zo be scheiden te gedragen als hij zaterdag deed. „Wees als loofde gebruik te blijven maken van het advies en de stimulans van zijn voorganger Pieter Bogaers, die in Arnhem het hartelijkste van allen gehuldigd werd. ,,Ik groet u zeer", zei Eric toen hy klaar was. En ook dat was in stijl. Maar misschien zou het voor de P.P.R. wel beter zijn, als Eric tegen Aarden niet Jacques zou zeggen maar Sjaak. Waarschuwing van kard. Alfrink tegen emotionele kritiek op Paus HILVERSUM (KNP) In de zondag- avondoverweging voor KRO-radio heeft kardinaal Alfrink de Nederlandse katho lieken de vraag voorgelegd of „wO het recht hebben de door de Heer bedoelde vreugde van het christen-zUn voor elkaar te vergallen hetzy door verdachtmakin gen hetzy door nitdagende nieuwigheden of al te geprononceerde stellingen". „De emotionele geladenheid maakt het samenleven in een Kerk niet altijd tot «en vreugde", aldus de kardinaal, die als eerste Nederlandse'bisschop de zondag avondoverweging verzorgde. De over weging op de zondagavond zal voortaan om de beurt door een der bisschoppen worden verzorgd. Met name waarschuwde de kardinaal, dat „bepaalde emotionele uitlatingen over de persoon van de H. Vader, wiens zor gen en bezorgdheid we allen zullen kun nen verstaan, aan het merendeel van onze geloofsgemeenschap geen vreugde verschaffen". De kardinaal vervolgde: „Ik ben geen voorstander van achter haald byzantinisme, maar ik dacht dat kritiek als zij waardevol wil zijn vooral waar moet zijn en waardig, d.w.z. rekening moet houden met de menselijke waardigheid zowel van degene, die kri tiek levert als van degene, die bekriti seerd wordt. En wat de buurman in mijn straat van mij verwachten mag. mag men aan de Paus niet weigeren. Of men veroordeelt zich=--lf". Moeten wij niet proberen aldus dc kardinaal de tegenstellingen, die zich vandaag aan de dag in de Kerk mani festeren, in heel de Kerk en niet alleen in Nederland tot oplossing brengen met veel geduld, met begrip voor elkaar, niet door aan te vallen of te veroordelen of verdacht te maken, maar door te pro beren elkander te verstaan en door als gasten van eenzelfde feestmaal met el kaar te praten in een sfeer van welwil lendheid, vriendelijkheid en bezorgdheid voor elkander en heel do Kerk? CALCUTTA (AP) Bij grote aard verschuivingen in de omgeving van de stad Darjeeling aan dc voet van het Hi- malajagebergte in India zijn zeker 310 mensen om het leven gekomen. De au toriteiten vrezen dat 't aantal slachtof fers nog veel groter Is. Uit afgelegen streken zijn nog geen berichten over de persoonlijke en materiële verliezen ont- eerlijk genoeg om ook over de menings verschillen in zijn eigen partij te spreken. „Maar wij achten discussies en ook open hartige kritiek van zeer grote betekenis. Wij zijn namelijk een echte pluriforme De P.P.R. kiest, zo bleek op het congres, bij zijn politieke activiteiten ook voor buiten-partementaire geweldloze acties. „Wij beschouwen die acties als neven- part^fnentaire gebeurtenissen, omdat het parlement niet voldoende gelegenheid biedt aan de volledige vrije meningsvor ming uiting te geven", aldus mr. Jurgens. Namen# zijn partij zal hij de regering, de Mexicaanse ambassade en de studen tenleiders in Mexico laten weten dat de Politieke Partij Radicalen van Nederland deze studentenacties voor meer democra tie volledig steunt: „Wij verklaren ons solidair met de studenten", aldus het con- ADVERTENTIE) £jo'n 80 jaar geleden maakte Daalderop waterketels. U weet wel: van die koperen ouderwets degelijke. Kan het u dan verbazen dat Daalderop nu de grootste fabriek van elektrische boilers in Nederland is? En dat die boilers modern zijn en even degelijk als die waterketels-van-vroeger? Daarom: als u aan 'n boiler denkt, denkt u da n aa u Daa Iderop. Zo'n elektrische boiler heeft geen schoorsteen nodig, werkt op goedkope nachtstroom, geeft U volop heet water cn vergt geen onderhoud. Hij is altijd vol komen veilig en overal te plaat sen. Elke keuken is er geschikt voor. Vraag uw installateur of u een 50, 80 of 120 liter boiler moet nemen. „Wie van dc drie" u ook kiest, beter kan het niet. En omdat u 'm maar één keer koopt, koopt u daarom onze bovenste beste Boiler INDONESIË KATHOLIEKEN VOELEN ZICH ACHTERGESTELD I LONDONDERRY (Reuter) In het Noordierse Londonderry hebben zich za terdag en gisteren ongeregeldheden I voorgedaan. Zaterdagavond vielen ze ventig gewonden bij felle gevechten tus sen deelnemers aan een verboden pro testmars van katholieken, die in Noord- I Ierland minderheid vormen en de politie. De mars was bedoeld om de proteste ren tegen discriminatie bij huisvesting, onderwijs en personeelswervlng, die volgens de katholieken in Noord-Ierland wordt toegepast. De spanningen zijn de I laatste jaren steeds groter geworden, waarbij de katholieken klagen het slacht offer te zijn van „ghettohuisvesting" en de regerende protestantse partij ervan beschuldigen geloofsgenoten te bevoor delen bij het toewijzen van gemeente woningen. Inmiddels zijn uit geheel Engeland klachten gekomen over bruut optreden waaraan de politie zich bij het versprei den van de demonstranten zou hebben schuldig gemaakt. De protestmars werd door de televisie uitgezonden. De minis ter van Binnenlandse Zaken van Noord- Ierland heeft verklaard dat het verbo den Ierse republikeinse leger, een onder grondse beweging die streeft naar ver eniging van het pioteslantse Noord-Ier land met de Ierse republiek en daarbij zonodig geweld wil gebruiken, de hand in de ongeregeldheden van dit weekein de heeft gehad. Gisteren was het wedderom onrustig in Londonderry, waar Jongelui de rui ten van winkels vernielden. Paus Paulus heeft tijdens een speciale plechtigheid vierentwintig Koreaanse martelaren heilig verklaard. Op de foto een wandkleed, in de Sint-Pietm op gehangen, met afbeeldingen van de vierentwintig martelaren. Rapport aan provincie: Soeharto maakt zich ongerust DJAKARTA (AP) Het verhoor van de afgezette president Soekarno en zijn tweede vrouw Hartini. zal wellicht lei den tot een reconstructie van de rege ring op het hoogste niveau, aldus een hooggeplaatst regeringspersoon in Dja karta. Hij deelde mede, dat beiden nog steeds worden ondervraagd door de geheime dienst en dat zij tot dusverre vier hoge regeringsfunctionarissen hebben ge noemd als medestanders van Soekarno, betrokken bij hun geheime politieke ac tiviteit. Soekarno zou hebben toegegeven, dat hij in verbinding heeft gestaan met een organisatie van medestanders sedert hij het vorige jaar officieel is afgezet. De zegsman zei verder, dat Soeharto ziel» in toenemende mate zorgen maakt op grond van „de resultaten van de ver horen", en dat hij wellicht spoedig maat jegelen zal moeten nemen tegen „onder mijnende elementen" in zijn regering. Soekarno en Hartini zijn van elkaai ge scheiden en onder zware bewaking gede tineerd op onbekende plaatsen in de hoofdstad. Beiden worden dagelijks ondervraagd door ambtenaren van de veiligheids dienst, die de van hen ontvangen inlich tingen met elkander vergelijken. Soekarno schijnt onhandelbaar te zijn tijdens zijn ondervraging, die maar langzaam vordert. Du veiligheidsdienst vermoedde al enige tijd dat Soekarno ac tief was en kreeg tenslotte het bewijs via kolonel Djoekardi, de voormalige mi litaire burgemeester van Bandoeng, die in augustus van dit jaar gearresteerd werd in een klopjacht op communis ten in de Siliwangidivisie. De Gaulle sprak over Fiat-Citroën PARIJS (AP) President Chzrlez de Gaulle heeft met zijn belanrrijkate mi nisters vergaderd over de voorgestelde fusie tussen de Franse automobielmaat schappij Citroën en de Italiaanse Flat. De Franse regering zou er tegen zijn. Wol Is vernomen dat De Gaulle en zijn ministers de richting hebben uitge werkt voor «en regeling van het pro- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Binnen tien jaar zal de provincie Zuid-IIolland driehonderd miljoen gulden uitgeven voor de uit voering van een ontwikkelingsplan dal Midden-Delfland van agrarisch gebied tot recreatielandschap moet maken. „Midden-Delfland" is omsloten door de bebouwingen van Delft, Schiedam, Vlaardingcn en Maasluis en wordt aan de westzyde afgegrendeld door het Westlandse kassengebied. De grondiynen voor het ontwikkelingsplan zijn te lezen in een rapport, samengesteld door de „Stichting Onderzoek Midden-Delfland",l dat is aangeboden aan het provinciaal bestuur. Het rapport omvat een groot aantal j punten; velen er van zullen voor de bewoners van het betrokken gebied grote soms minder piettige conse- quentles hebben. Zo zullen bijvoobeeld j vele boeren van hun bedrijven moeten. Agrarische bedrijven die blijven, zullen worden ingebracht ln boerderijen van circa 45 hectare. Andere gedachten uit het plan *Un: Zo spoedig mogelijk moet het gebied bebost worden. Flats worden in twee jaar uit de grond gestampt; bomen hebben vijftien jaar nodig om tot een „decoratieve" hoogte tc groeien. Hotels en tweede woningen dienen uil het gebied geweerd. Wél moet er ruimt® zijn voor conferentie-oorden en jeugd herbergen. Er moeten voorzenlngen komen alsi vijvers, eilandjes, speel- en zonnewei den, jachthavens, botenloodsen, horeca bedrijven, zwcmgelegenheden, auto wegen, fiets- en wandelpaadjes, herten kampen en expositieruimten. Om zo'n 60.000 recreanten te kunnen herbergen, zal 24 miljoen kublleke meter bovengrond en 12 miljoen kubieke meter zand „verplaatst" moeten worden. Het hele gebied is gevangen in één plan. Toch wordt er onderscheid ge maakt tussen het oostelijk deel, dat voornamelijk voor recreatie bestemd Is en het westelijk deel, dat agrarisch moet blijven, evenwel In een andere opzet dan nu het geval is. Prinses Christina naar Montreal SCHIPHOL (ANP) Uitgeleide ge daan door koninging Juliana en prins Claus Is prinses Christina zaterdagmid dag van Schiphol naar Montreal ver trokken. De prinses wordt vergezeld door haar particuliere secretaresse, mejuf frouw N. M. de Vlieger, en de heer C. Seslnk, raadadviseur van het koninklijk huis. Zoals bekend zal de prinses in Cana da een zangopleiding gaan volgen aan het Instituut superieure de la musique d'Indy in Montreal. De opleiding van de prinses zal in de eerste plaats worden toevertrouwd aan de als docent aan het Instituut verbonden Nederlander Bern- hard Diamant, van wie zij twee maal per week zangles zal ontvangen. Voorts zal zij alle voox-geschreven bijvakken Veel gegev van de muzikale basisvorming bestude- I Niet Kedetailleerd De plannen in het rapport zijn nog geenszins gedetailleerd. Er moeten nog veel onderzoeken gedaan en nadere studies gemaakt worden. Men meende echter nu met het rapport te moeten komen, omdat de streek nu al „bedreigd gebied" Is. Er bestaat gevaar dat ook Midden-Delfland overspoeld gaat wor den door de steeds aneller wassende be bouwing. Nu is er nog ruimte, maar er zal de komende Jaren alles gedaan moe ten worden om de ruimte optimaal ln denst tc kunnen stellen van de vrlje- tijdsmens. Dit „alles" houdt in: een zeer ingrijpende reconstructie van het wegen- patroon. van de waterhuishouding en van het bodemprofiel. Men dient te waken tegen de opmars van de steden in dit gebied. „Niet wachten tot er iets onderstelbaars gebeurt" zeggen de samenstellers vnn het rapport", de open ruimte van Midden-Delfland ls een kos- elijk gebied om de leefbaarheid van de Randstad te bevorderen". BURTON-ON-TRENT (A.P.) - Het was een slechte avond voor Ranny. dc vuurvreter. Juist toen hy zyn mond met benzine had gevuld cn dc damp in brand wilde steken, kreeg hy de hik. In plaat: van uit te ademen inhaleerde hy en vloog in brand. Met verwondingen werd hy naar het ziekenhuis gebracht. Hy zal twee weken niet kunnen optreden. Om het rapport te kunnen opstellen heeft men tal van gegevens moeten ver zamelen. Het plan moest namelijk tech- niseh uitvoerbaar, financieel aanvaard baar en planologisch, wettelijk en sociaal verantwooi'd zijn. BOERDERIJEN: Men wil streven naar bedrijven 'van 45 ha met 70 koelen, waaronder slachtvee. Vele bestaande bedrijven zullen aan het plan en offer vallen. Gepleit wordt voor een soepele overname van de gronden en een goede begeleiding bij het vinden van nieuwe hesuansmogclijkheden voor de betrokken TUINBOUW: Volgens het rapport een „probleem". Er moet een halt worden toegeroepen aan de uitbreiding van het glasareaal. Bedrijven die niet te liqui deren zijn, moeten aan het oog worden onttrokken door beplantingen. Kassen ln de „open ruimte, tegen het Westland aan" zijn nog wel aanvaardbaar. sof I ALE ASPECTEN: Er zal veel aan omscholing gedaan moeten worden. Ook de voorlichting acht men zeer belang rijk. De aamenstellers van het rapport zijn zich er van bewust, dat do uit voering van de plannen tal van apan- nlngen kan opwekken. UITVOERING: Allereerzt gaan de Kerkpolder en omgeving „onder het mes", daarna komen de omgeving van Vlaardlngen en Schledam-noord aan de Galerie Krikhaar. Spuistraat 330, Am sterdam, exposeert van 11 oktober tot 10 november werk van Ruth Fran cken.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5