Petitie dominicanen ORDE MOET ZICH ACHTER SCHILLEBEECKX STELLEN dit is één van die vele, echt mooie mantels die slechts 95 I kosten De Mantelspecialist Centen of procenten vragen ambtenaren Bouweconoom Umrath: welvaart geeft tierelantijnengeen huizen Wonen in 1980 bedroevend KABINET MOET BESLISSEN Spreiding van rijksdiensten Galeries Modernes naar Bijenkorf Beh. PAGINA 14 DE LEEDSE COURANT VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG Momenteel circuleert onder de leden van de Nederlandse pro vincie der paters Dominicanen de vol gende petitie ter tekening welke bin nen enkele dagen met een Franse ver taling naar het generaal kapittel van de Dominicanen in Amerika r.al worden ver zonden. De tekst van deze petitie luidt: „Naar aanleiding van de berichten over een door de Congregatie van de Geloofs leer begonnen onderzoek naar de theolo gische leer van prof. magister dr. E. Sohillebeeckx richten ondergeteken den, allen leden van de orde der Domi nicanen, zich tot het generaal kapittel, samengekomen in River Forest USA. We hebben reden, zowel op grond van persberichten als op grond van inter ne Informatie, aan te nemen, daf de lan ge reeks van verdachtmakingen, die te gen de theologische arbeid en de ge schriften van prof. Sehillebeeckx in de afgelopen jaren zijn ingebracht, hebben geresulteerd in een formeel onderzoek van zijn leer. Wij betreuren het, dat we derom een van de meest vooraanstaan de theologen van onze orde slachtoffer dreigt te worden van anonieme beschul digers. Wij betreuren het evenzeer, dat nog steeds praktijken, die slechts bij gratie van geheimhouding gedijen, de theologische discussie binnen de kerk be lemmeren. Wij menen, dat in het bij zonder onze orde de plicht heeft, zowel daadwerkelijke en morele steun te bie den aan haar wegens theologische ver dachtmaking vervolgde leden, als te be vorderen, dat binnen de kerk de vrij heid en open heid van de theologische discussie gewaarborgd blijft. .We zijn er van overtuigd, dat prof. Sehillebeeckx in de huidige omstandig heden vast moet kunnen rekenen op de steun van de leden van zijn orde. die hij met inzet van al zijn krachten steeds heeft gediend en van welks traditie hij door zijn theologische wetenschap een groot vertegenwoordiger is. Wij vragen daarom, dat het generaal kapittel zijn ..eer uitspreekt over de verdachtmakin gen die prof. Sehillebeeckx heeft onder gaan en nog ondergaat en waaraan ook leden van onze orde zich hebben sohul- dig gemaakt. Tevens verzoeken wij het generaal ka pittel bij de Congregatie van de geloofs leer met klem te bepleiten, dat er aan de methoden van geheime beschuldiging een einde wordt gemaakt en te bewer ken, dat ook op het gebied van de theo logie de spelregels van de open weten schappelijke discussie in acht worden genomen. ADVERTENTIE Wintermantels en mantelpakjes met of zonder bont van 59,95 tot en met 89,95 LeldenHaarlemmerstraat 163 Universitair nieuws LEIDEN Rijksuniversiteit Lelden: Kand. x. gesch. mej. N. Bremer (Ba- rendrecht). Kand. Engelse taal- en letterk. J. N. Wes terhoven (Sassenheim). Kand. cult, antropologie mej. M. H. C. Knaap (Leiden). Kand. Ned. recht J. E. M. Akveld (Lei den): C. J. Baerveldt (Rotterdam): H. Bar bas: J. M. Th. Baulz; R. J. M. ten Ber ge; G. J. Boeles; F. R. de Bruin; H. v. d. Burg; J. W. van Bussel (allen Lelden); M. w. H. Crom; J. P. Fokker; J. L. M. Geenen (allen Den Haag); M. E. C. Ge vers; A. H. A. Goldberg; P. Graf; C. J. Heringa; H. A. Holthuis; J. M. A. Hosman; A. L. van Hulsenbeek; J. W. de Jong; S. D. F. Kaempfer (allen Leiden): R. P. J. M. Koning (Roosendaal); D. K. van Krue- nlngen (Rijswijk); J. van Kuik; F. Lede- boer; J. J. J. M. Leemans; P. van Leeuwen; L. H. van Lennep (allen Lelden); C. M. G. Marks (Oegstgeesl)Y. A. W. M. Molkenboer; A. E. Mses; B. P. v. cl. Pol V; Th. H. Putto (allen Lelden); P. Rledstra (De Lier); P. M. Runderkamp; E. san Glorgi; O. v. d. Schatte-Olivler (al len Lelden); P. J. Schipperus (Beverwijk); P. A. M. Schweers; H. P. G. den Tex (belden Lelden); E. Trletsch (Oegstgeest); Vermeulen (allen Lelden); F. R. v. d. Vliet; J. M. A. Vollarers (belden Den Haag); J. Voogd; J. W. J. v. d. Vossen; C. J. M. de Vrieze; A. J. van Weel (allen Lelden); L. van Weele (Schiedam); A. A. H. v. d. Werf; M. R. Westenberg; A. C. F. de Wit; P. C. Vas-Nunes; de dames J. J. Th. Bennlnk: M. C. E. v. d. Eeem; A. E. Gescher; A. M. Halm-van Dijk; A. M. L. M. Hanssen: C. C. A. M. de Klerk; M. Kruimjt (allen Lelden); W. L. R. Kuipers (Den Haag); E. C. S. M. de Leeuw; G. J. M. E. Llpplts; F. L. Moolj; .1. D. Rulphan; T. Schuddebeurs; A. G. M. Smits; E. M. Th. Stein; E. J. M. A. Vekemané (allen Leiden). Kand. fiscaal recht: de heren J. O. I. Baas; R. Ch. Basart (beiden Lelden); D. Bax (Nleuwerkerk aan de IJssel); I. Ben deier; H. L. Blinker; G. H. Th. v. d. Bult; .r. H. Doeven; A. W. M. v. d. Ham (allen i.elden); Th. van Hllst (Amsterdam); J. B. (allen Lelden)'; e'. H. Jorlssen (Heemste de); H. B. H. E. Koekkoek: G. G. C. de Korte; J. J. Leenman; H. A. Lourens; L. Monne: A. Nlcolai: W. F„ Pera (allen Lel den): E. van Raan (Den Haag); P. J. Slekman (Lelden); G. J. P. Smit (Alphen aan de Rijn): W. J. van 't Veer; L. M. J. M. Vloelberghs; P. J. R. M. v. d. Weljden (allen Lelden). Kand. not. studlerlchtlg: de heren J. D. W. van Beek; H. M. van Bemmelen; J. J. F. M. Borklng (allen Lelden); M. C. Bot- tenhelm (Doorwerth); F. C. W. Brlet (Lel den); F. Th. Brouwer (Den Haag); G. J. H. Degens; J. D. J. van Door- ne; H. Fontein; W. J. Gelderblom: J. J. Groenendaal; H. P. Heemskerk; E. J. M. W. Mulder; R. J. Schouten; F. van Sloet van Oldrultenborgh; F. W. Stulger; A. J. M. van Velzen; J. Voogd; W. J. Wortel- boer; de dames M. H. den Blanken; M. rok in flannel o.m. in bruin, came! olive en marine. Ook in grote maten, maten 42-50 24.95 territal/wol plissérok o.m. in rood, zwart en marine, maten 34-42. 19.75 keperflannel overslag- rok o m. in marine, rood en grijs, maten 34-44. 17.95 wollen jerseyrok. grote matenmodel. o.m. in bottle, bruin, grijs, maten 42-52.19,75 gevoerde Shetland klokrok. ruitdessins in diverse kleurenkombinaties. maten 36-42.14.95 iedere vrouw kan het laatste woord in de rokkenmode krijgen bij VROOM DREESMANN LEIDEN—ALPHEN (Van c e parlementaire redactie) (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Nauwgezette berekenin gen hebben aangetoond, dat de salaris sen van het overheidspersoneel dit jaar niet met 3.5 procent hadden moeten wor den verhoogd, maar met 4,41 procent, zoals we gisteren al meldden In een deel van onze oplage. Dit komt erop neer. dat voor de ambtenaren nog een uitke ring ineens klaarligt van 0.88 procent van het salaris van dit ogenblik, dus van het reeds met 3.5 procent verhoogde sa laris. Het is nog geen uitgemaakte zaak of iedereen een dergelijke nauitkerlng zal krijgen. Enkele ambtenarenorganisaties willen namelijk geen uitkering in pro- venten, maar in centen, dus voor ieder- een een gelijk bedraj' Ieder najaar worden de overheidssa- larissen exact bijgesteld, waarbij de ver hogingen van een reeks regelingslonen in het bedrijfsleven als norm wordt geno men. Tevoren zijn die salarissen bij wijze van voorschot als voorlopig bijge stuurd. D<' manoeuvre In het najaar wordt nacalculatie genopmd. Gebleken i*. dat de regelingslonen, die voor de overheid als bepalend gelden, gemid deld met 4,46 procent stegen. Aangezien 0,5 procent reeds was verbruikt voor het leggen van een vloer in- de vakantie bijslag en 3.5 procent als voorlopige loonsverhoging, restte nog 0,91 procent voor 1968. wat neerkomt op een uitke ring ineens van 0.88 procent van het thans geldende salaris, aangezien de normatieve regelingslonen gemiddeld vanaf 25 januari golden, zou de nacalcu latie op jaarbasis 1,23 procent moeten zijn. Dit laatste percentage komt pas op 1 januari tot gelding. Dit houdt in afgezien van wat in het nieuwe jaar nog aan nadere salaris maatregelen volgt dat de overhelds- salurissen op 1 januari 1.1» procent hoger /.uilen zijn dan de huidige (reeds met 3,5 procent verhoogde) salarissen of 4,73 hoger dan het salaris op 31 december 1967. Als deze Ingewikkelde becijferingen rijn gisteren vastgesteld tijdens een ver gadering van de centrale commissie oor het georganiseerd overleg in amb tenarenzaken onder voorzitterschap staatssecretaris mr. C. van Veen. In het verleden placht men de zogenaamde na calculatie eind november uit te keren. De drie samenwerkende centrales van overheidspersoneel (de algemene, de ka tholieke en de christelijke) brachten ech ter een oud-discussiepunt ter sprake, namelijk de vraag of salarisverhogingen niet beter in centen dan in percenten kunnen worden uitgekeerd. Procentuele salarisverhoging betekent naar hun me ning. dat de hogere salarissen nominaal steeds meer verhoging krijgen dan de laagstbetaalden en dat aldus de salaris schalen steeds meer uit elkaar worden getrokken. De regering heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat dit systeem al leen kan worden overwogen als het be drijfsleven het ook zou gaan toepassen. Nu hebben de drie centrales gevraagd, althans met deze na-uitkering een proef te nemen. De andere twee centrales (ambtena- rencentrum en centrale voor hogere ambtenaren) verklaarden zich hiertegen. Hun opvatting is. dat als iedereen een zelfde bedrag krijgt, de hogere ambte naren minder netto krijgen dan de an deren. omdat de progressieve belasting zwaar op eerstgenoemden drukt. Staatssecretaris Van Veen heeft in dit geschil nog geen uitspraak gedaan. Hij ministerraad ter sprake te brengen. Het kabinet moet derhalve beslissen op wel ke wijze de thans nog beschikbare ruim 66 miljoen gulden aan salarisverhoging verdeeld zal worden, in voor iedereen een geldend percentage dan we] via een voor iedereen hetzelfde bedrag. DEN HAAG (ANP) Op verzoek van de centrales van overheidspersoneel is in de vergadering van de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken de bespreking van het agendapunt „personele aspecten van het spreidingsbeleid ten aanzien van de rijksdiensten" uitgesteld. De centra les verzochten uitstel der bespreking van dit punt tot de volgende vergadering, omdat de tijd van voorbereiding h.i. te kort was. De centrales hebben opge merkt dat ze gaarne over de voortgang der uitvoering van dit beleid uitvoeri ger en tijdiger zouden worden geinfor- Korteweg; F. J. J. A. M. van Boxsel (belden Leid< Doet. Duitse taal- DEN HAAG De nota van minis ter Schut over de krotopruiming geeft de bouweconoom dr. H. l'mrath, lid van de raad voor de volkshuisvesting, geen reden tot optimisme. We boeken geen 40 overwinning, als het gaat om de toekomst van de woningbouw. Het uitzicht voor de komende 10 - 12 jaar is zeer betreurenswaardig, zei hij in een inleiding voor het koninklijk insti tuut van ingenieurs rondom het thema: wonen in 1980. Sprekende over de economische as pecten zei dr. Umrath te betwijfelen of bij een woningproduktie van 125.000 wo ningen per jaar het kwantitatieve tekort in de komende jaren wel kan worden ingelopen. Uitgangspunt voor het beleid was in de laatste jaren, dat dit te kort rond 1970 zou zijn ingelopen. Ge zinsverdunning en de lagere leeftijd, waarop wordt getrouwd, hebben ervoor gezorgd, dat de prognoses steeds de plank hebben misgeslagen. Er is geen enkele reden tot optimis me, zei dr. Umrath, zelfs niet als de ongesubsidiëerde sector zijn bijdrage in een woningproduktie van 125.000 blijft leveren. Hij noemde het onjuist, dat steeds onderscheid wordt gemaakt tussen de kwantitavie en de kwalitatieve wo ningnood. In 1975 zullen er nog steeds 320.000 krotten in ons land bewoond moe ten worden. Bij een vervanging van 30.000 oude huizen, blijft het aantal krot ten nog stijgen. Verwacht moet daarom worden, dat zelfs bij een vrij gunsti ge prognose in 1980 nog altijd 200.000 gezinnen in een mensonwaardige woning moeten leven. De grote vrees van dr. Umrath is, dat de woningbouw achterblijft bij de algemene maatschappelijke en techni sche ontwikkeling. Nauwelijks is er een inzicht in de kosten van ruimtelijke or- Familieleden van de Griekse politieke gevangenen hebben einde lijk een bezoek mogen brengen aan het eiland Yaros. Het was het resultaat van maandenlange onder handelingen tussen de militaire machthebbers en het internationale Rode Kruis. Een schip met familieleden komt hier bij het eiland aan, terwijl een aantal gevangetien hen op de kade verwelkomt. De gevangenen zagen hun familie terug na zestien maanden opsluiting. dening, bestrijding luchtvervuiling enz. Het is niet denkbeeldig, dat de volks huisvesting weer eens het kind van de rekening wordt, zei hij. De dynamische factoren, die de behoeften bepalen, wor den namelijk steeds onderschat. In de komende jaren zullen voorzie ningen getroffen moeten worden aan een groot deel van de na-oorlogse meer- gezinshuizen. Ondermeer: verwijdering van muren tussen de „sardine- blikjes" van tweede en derde slaapkamer, ver beteren van mini- keukens. Hiervoor zul len nu beslissingen genomen moeten worden, want die bepalen de woonsitua tie in 1980. De welvaart levert ons wel allerlei tierelantijntjes op, maar de woon kwaliteit blijft achter. Dr. Umrath gaf te kennen dat de bouwproduktie moet worden - opgevoerd tot 200.000 woningen in 1980. Het is dus gewenst dat de bouwsector blijft groei en. Een redelijk deel van de groeien de koopkracht zal voor beter wonen moeten worden gereserveerd. „De Bel gen kunnen grotere biefstukken eten, maar wij moeten zorgen voor meer wie gen en graven en alles wat daartus sen ligt", zei dr. Umrath. Ir. C. de Cler, hoofd afdeling stede- bouw van het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, liet uitkomen, dat vele flatwoningen te klein zijn. De toekomstige woningen zullen meer ruimte moeten bieden, wat inhoudt: twee woonvertrekken, waar van een voor studie en afzondering kan worden gebruikt, drie verwarmbare slaapkamers, alsmede een hobbyruimte in de woning of berging. De flats zul len ook extra ruimte moeten hebben in de vorm van een grote hal of gang, die als speelruimte op regenachtige da gen kan worden gebruikt. Aan gemeen schappelijke speelruimten in flatgebou wen zou kunnen worden gedacht. Ir. J. van den Eijk, hoofd afdeling geluid en licht van het instituut voor gezondsheidstechniek T.N.O., zei dat men de beginselen van de geluidwering wel onder de knie heeft. De moeilijkheid zit hem niet in de meerkosten, maai de grote vraag is hoe de technische in zichten doordruppelen naar de bouw plaatsen. De kosten van de geluidswe ring per woning zijn betrekkelijk laag. Ir. van den Eijk vroeg zich verbaasd af, waarom de consumenten, die de slachtoffers van de geluidshinder zijn, zo laks blijven. Verder dan individueel klagen is de consument niet gekomen. Karei Doorman na „alle hens" weg DEN HAAG (ANP) Het uit de ope ratieve sterkte van de Koninklijke Ma rine afgevoerde vliegkampschip „Karei Doorman" zal dinsdag 8 oktober a.s. in Den Helder uit dienst worden gesteld. De uitdienststelling, die plaats zal vin den tijdens een „alle hens", zal wor den verricht door de commandant, ka pitein ter zee B. Veldkamp. Zoals reeds eerder gemeld, heeft de Argentijnse re gering Nederland meegedeeld, dat zij voornemens is hr. ms. Karei Doorman te kopen. Agiobonus in vooruitzicht AMSTERDAM (ANP) Bijenkorf Beheer N.V. neemt de belangen over, die GB bedrijven N.V. (tot voor enige maanden nog bekend als de Grand Bazar van Antwerpen) had bij Galeries Modernes Nederland (mede omvattende Galeries Modernes Arnhem N.V.). Deze overname heeft ook betrekking op het kleine bedrag aan aandelen, dat in han den was van Belgische institutionele be leggers. zodat daarmee het gehele ge plaatste kapitaal in handen van Bijen korf Beheer komt. i het bedrijf heeft plaatsgehad per 1 oktober 1968. De aan delen in Galeries Modernes worden ge ruild tegen certificaten van gewone aan delen Bijenkorf Beheer. Er zijn maat regelen genomen ter voorkoming van een mogelijke druk op de koers van cer tificaten van aandelen Bijenkorf Beheer ten gevolge van deze transactie Zo deelt Bijenkorf Beheer mee in een com muniqué. Galeries Modernes heeft vestigingen te Amsterdam, Rotterdam-centrum, Utrecht, Groningen, Arnhem, Rijswijk, Rotterdam-Hoogvliet, Enkhuizen en Gor- cum, alsmede een centraal magazijn te Vianen. Het aantal werknemers van Galeries Modernes bedraagt ongeveer 1400. De exploitatie van Galeries Moder nes zal binnen het concern van Bijen korf Beheer worden voortgezet. De Belgische leden van de raad van beheer van Galeries Modernes en de Belgische leden van de directie hebben hun functies ter beschikking gesteld. Naar aanleiding van de overname van Galeries Modernes door Bijenkorf N.V. deelt de raad van bestuur van Bijen korf Beheer tevens mee, dat de gang van zaken in het Bijenkorf Beheer con cern in de eerste helft van het boek jaar 1968/1969 allezins bevredigend is geweest: de winst over dit eerste half jaar is niet onbelangrijk hoger dan die over de eerste helft van het boekjaar 1967/1968. Indien er in het tweede half jaar geen bijzondere factoren optreren, is Bijenkorf Beheer voornemens over het lopende boekjaar behalve het laat stelijk gedeclareerde dividend (18 pet een belastingvrije agiobonus van 5 pet. uit te keren. De uit de agiobonus voort vloeiende aandelen zullen ten volle ge rechtigd zijn tot het dividend over het boekjaar 1968'1969.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 14