vla-flip Cameraman op zoek naar geheim van verdronken dorp Weldamme Rome geeft richtlijnen voor gesprek met niet-gelovigen mensen, wat een mensen HAGENAAR JACQUES DE GIER. Wat moeten zeelieden doen met encycliek? Vaticaanse oproep tot gesprek met atheïsten WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 ZIERIKZEE. Als Vis- news' staf reporter Jacques de Gier tegen half twee uit de krochten van de Ooster- schelde opduikt een spoor van glimmende bellen heeft zijn komst al aangekondigd bestaat zijn buit uit één steen. Een glibberige klomp, begroeid met kwijlend wier en mosselen, die zich op de harde huid hebben vastge zogen. Hij duwt zijn beslagen glazen ogen naar boven en roept: „Die kerktoren moet hier ook ergens liggen, maar ik heb hem niet kunnen vinden. Hij zal wel dik onder het zand zitten". Vier weken zoekt De Gier nu al l maken. Na e krabt het puien, plukt 'n zeeanemoon, jaagt de vissen uit hun veilig gewaande schuilplaatsen. Het licht onder de waterkoepel is troebel en heeft geen kracht om de schemering op de vlucht te drijven, de stilte is verpletterend. Op de achterplecht van zijn hagel nieuw. zeewaardig jacht Seanews (kosten één ton) wil De Gier wel onthullen, waarom hij juist belang stelling heeft voor de resten van Weldamme. Hij is aoht jaar gele den met duiken begonnen, lang zamerhand heeft hij zijn uitrusting geperfectioneerd. „Het is me niet duiken begoi schuwt hij, „je hebt er bezeten van zijn, het alieen dingen te laten bouwen. We voortdurend duiken er Dan is 1 blazen om een ai schuit, die jc dan per gratie Gods tijd r grof geld kimt huren. Tegen die er alweer af. Als je zelf een boot hebt, liggen de zaken gelijk een stuk eenvoudiger. Dan ben je je eigen baas en kun je doen en laten, wat je wilt, Ik heb af spraken gemaakt met de NTS en Visnews van de BBC en als er straks wat gebeurt op de Noordzee, zullen ze heus wel bij me aan- ben ik niet bang half oktober een Scheveningse haven hier in Zierikzee zit ik veer te vanuit Zeeland bij de St.-Elisabethsvloed van 1421 genadeloos van het Zeeuwse land werd gescheurd en in de golven verdronk. De dijk. die de inwoners van het dorp had verraden, werd later weer opgebouwd, maar uit voorzorg koos men toen een plaats, die enkele honderden meters oost waarts lag. Weldamme bleef zo doende een prooi van de zee. waar op de eilandbewoners van Sohou- niet langer aanspraak durf- Het verdronken dorp in de Ooster- schelde moet lossing opbrengen van het for tuin. dat. De Gier met roekeloze zelfverzekerheid in zijn stalen droom heeft die heeft generatoren en. schijnwerpers, die de zee in een verblindend floodlight kun nen zetten. „Het is eigenlijk gek", zegt hij, „dat er nog nooit een Kostelijke film Ik ben er overigens nu al over tuigd. dat die schuit commercieel geen barst voorstelt. Ik zal toch echt eens een documentaire onder water moeten maken om iets van die enorme kosten terug te ver dienen. Vandaar, dat ik zo ge ïnteresseerd ben in Weldamme. Een deel van het dorp zit nu een kostelijke film i Het is enormwat je hier onder over de Middellandse Zee. maar water rindt. Iedereen heeft het zo mooi. Toen ik de eerste keer in de Oostersohelde is het zeker dook, tuist ik -niet, wat ik zag. Die kleuren, die vreemde ver groeiingen. Het is alleen jammer, dat het water hier nooit echt hel der is. Je zoekt je rot, voordat je hebt gevonden, wat je zoekt". Altijd eerder De Gier hoopt nu. dat de zee hem in de komende jaren een handje zal helpen. „Als nieuwsjager". zegt hij. „wil je altijd wat eerder zijn dan je collega's. Daar is het om begonnen. Aan die grandioze film uitgekiende instellingen en de snelheid, waarmee je ze bij de klant brengt. Bij die oorlog in Israël vlogen de kogels om mijn oren. maar toch ging je door. Je dacht: ..Als ik dit overleef, ben ik gevoohten en op straks misschien de eesrte. die zijn films in Londen heeft". Een vent. die een documentaire maakt, doet het wat voorzichtiger, die wil geen vijanden maken, maar wij holden door. Tegen de tijd, dat 5 gaten kregen, dat we er niks te zoeken hadden, waren we toch al stonden. Ik holde een gebouiw bin nen en riep tegen mijn geluids man: ..Heb je de bandrecorder bij Hij kijkt 1 Gaza filmde. Er werd nog volop De buit van Jacques de Gier bestaat deze keer uit een steen, een glibberige klomp, die hij uit het verdronken Weldamme heeft zichzelf, ik had hem In Tel Aviv vim de straat gepikt, de volgende dag merkte ik pas, dat hij in oor logstijd velligheldsoffdclcr was. Hij „Als nieuws jager wil je altijd wat eerder zijn dan je collega" Ons kent ons datzelfde bivak. Oo 1956 de eerste earner Gaza arriveerde, hij de primeur hebben steen zijn verhaaltje te schrijven. Ik had hem al eena eerder ontmoet in Roemenië. „Het waj Ben", zei hU. „jammer". Later heb ik ook nog de Stnni i/efilmd. Dut WO* gewoon een misverstand tussen de Israëlische die een documentaire Maar het amg mij alleen horde Egyptei amen maakte, stond \ijn geluidsman met een karabijn 11 de auto om me te dekken. innr in later nog een hoop om te 1 ogen alleen ongewapend hun ip'rk doen. Probeer se dan ichtei r niet aan. dat het Ben de lucht vliegt, wi hemel dreunt voortdurend van de ontploffingen. Ik merkte het pas, toen ik langs ztfn vernielde auto kwam. Ben was gewoon te vlug geweest. Een landmijn midden op de weg. Als hij achter de tanks was blijven rijden, was er niks aan de hand geweestDan hadden die de klap opg i gezet ei t op e Volgende ramp Jacques de Gier la nu, in afwachting van de volgende ramp. voor anker gegaan in de wateren van de Oosterschei de. HU heeft *1 dertig meter kleurenfilm, waarop hij de geheimen van Weldamme geëtst heeft. HU praat voorlopig Uit voorzorg heeft htf wel de mobilofoon In zijn kajuit op scherp gezet, want elk moment kan het gebeuren. HU la dit jaar &1 in Pakistan. Singapore, Hong Kong. Maleisië, Israël en Roemenië geweest. HU heeft voor de BBC de begrafenis van Adenauer en Churchill geftlmd. „Het wachten is nu nog op De Gaulle", zegt hU hoopvol, „voor n»U mag-wachten, totdat lik die film over Weldamme klaar heb". ROME (KNP) Gisteren heeft kar- iatioi elovigen, bij de i irkdoci introduceerd. dat de richtlijnen bevat voor de dialoog der Katholieke Kerk met de athestïen. de agnostici en de huma nisten. Doel van deze dialoog is uit het isolement te geraken, samen de waar heid te vinden en samen bepaalde za ken ter hand te nemen, ook al zou men principieel nog van mening verschil len. lolleken Irek met j niet-gelovigen, houdt hel document vol, dat er weliswaar moeilijkheden /nu maar dat die kunnen worden overwon nen. Het gesprek kan gevoerd worden door personen, groepen of gemeenschap pen. Zelfs bij de grootst mogelijke te- Arrestanten door lc t.v. bewaakt Van onze correspondent) AMSTERDAM. Op het hoofdbureau van politie in Amsterdam heeft men bedrijf stelevisie in gebruik genoi Bisschoppen krijgen grote bevoegdheden Het document wijst 1 xisten de dialoog dikwijls wil ken als een politiek instrumc Voor de discussie in het openbaar geeft het document aparte richtlijnen. Ook hier is deskundigheid en moreel gezag bij de katholieke gesprekspartners een vereiste. Zij moeten in het algemeen voor eigen rekening spreken en niet voor rekening van de instelling, die zij verte genwoordigen. Dit laatste kan alleen in de officiële dialoog, die voorlopig nog zeldzaam wordt geacht. Het document waarschuwt tegen overdreven publiciteit en tegen elke zucht naar sensatie. Vóór het gesprek moeten de bedoelii gen ervan bekend worden gemaakt, tei einde misverstand en ergernis te voo komen.' Priesters, die aan de dialoog deel- Reconstructie Scheveningen DEN HAAG Wethouder G. W. Hijl- kema van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening heeft vanmiddag tijdens een persconferentie het nieuwe bestem mingsplan voor de badplaats Schevenin gen bekendgemaakt De belangrijkste hoofdpunten van dit plan zijn: een totale metamorfose van het Gevers Deynoot- plein van verkeers- en parkeerplein tot intiem wandelplein, omzoomd door win kels, bars, nachtclubs, restaurants en appartementenhotels, een hierop aanslul- Harstenhoekweg naast de tramremise en een ondergrond se parkeergarage op het Gevers Dey- nootplein. een zoutwatergolfbad met voor het Circus theai is mogelijk omdat in tal erfpacht- en huui Gezinscon tact Zee varen den TJ 1 levensvreemd en geb.isecnj up een P.O. voor hen efctastrofaat voor de I .1.. 1**1 gezondheid. „Dit Stuk is zo volstrekt v onmogelijk - J niets moogt aantrekken. Als u dat 1 J is het afgelopen 1 lurens ten Cate m< van de pauselijke ringen, arts aanleiding 3 afgrijzen vervullen". Aldus Laurens ten Cate. hoofdredacteur van dc Friese Koerier, op een gespreksdag. die was belegd door het Gezinscontact Zeevaren den te Rotterdam. HU zei razend geweest te zijn. toen hij de encycliek gelezen had: Tot zUn ergernis was hem gebleken, dat dc Paus zich daarin richtte tot alle mensen van goede wil. dus ook tot hem. De manier, waarop de Paus over het huwelijk spreekt, noemde hij volstrekt VATICAANSTAD (AP). Het Vati- caan heeft gisteren alle christenen opge roepen om een gesprek te beginnen met de atheïsten waaronder de nisten om aan de behoefte te voId< van een mensheid die de jaren van v stand heeft bereikt. Deze oproep vervat in een document dat 5.700 wf den telt en dat is uitgegeven doi secretariaat voor de niet-gelovitp het document worden anglicanen, pro testanten, moslems en Joden uitgenodigd om samen te werken om een gesprek te openen met al degenen die niet in God van het Vaticaan. Na eeuwenlang huive rig te zijn geweest van alle contaot met de atheïsten wordt nu de dialoog met hen een uitdrukking van broederlijke liefde genoemd. De koerswijziging wordt gezien als een sieve prelaten in de hierarchic en voor de theologen die de kerkelijke opv; over de waarheid in voortdurende wikkeling zien. pastoraal". Op de achtergrond zag hij de volkomen geïsoleerde positie van de Paus en de typisch Italiaanse man vrouw-verhouding. ..Wanneer Je deze Hij besloot zijn betoog met de den: „Ik benijd u Biet. voor zov geneigd bent. dergelijke uitspi serieus te nemen. Ik zal u niet z. dat u ze zonder meer naast ,u neer leggen. Maar ik wel u wel opruie woede. Opdat er vanuit de Kerk Harde lijn in Washington PRIESTER GESTRAFT OM VERZET ENCYCLIEK (Van onze correspondent) WASHINGTON-LONDEN Kardinaal Patrick OBoylr van Washington heelt dinsdag 39 prirstrra grstralt. die in het openbaar het recht van de rooms-katho- lieken op een afwijkende mening ten aanzien van de pauselijke encycliek tr- 1 ADVERTENTIE) wachtcommandant in het Amsterdamse hoofdbureau voortdurend in staat zijn de gang van zaken in het arrestanten complex vanuit zijn kantoor te bewaken. Het voordeel van deze nieuwe wijze van bewaking is vooral, dat minder personeel nodig zal zijn voor controle, waardoor meer aandacht besteed zal kunnen wor den aan de individuele ring. De plaatselijke bisschoppenconft rentie moet naar stand van zaken han delen. De toekomst priesters moeten op de dialoog worden voorbereid o.a. door gespecialiseerdi vormd. worden opgericht, die nauw contact hou- Het document maakt onderscheid tus sen de dialoog in kleine kring en de openbare dialoog. In het particuliere gesprek moeten de deelnemers de stof grondig beheersen en zich zonodig doen bijstaan door deskundigen. De houding moet er een lijn van voorzichtige wel- VeVVtfV Binnen 15 tellen klaar: "En nog door do melkman thuisbezorgd ook! Guardinl. die In Verona geboren werd, kwam op jeugdige leeftijd met zijn ou ders naar Duitsland waar hij In 1910 tot priester gewijd werd. Hij studeerde theo logie aan de universiteiten van Tübingen en Freiburg. Zelf doceerde hij gods dienstfilosofie in Breslau, Berlijn. Tüb- bingen en Mflndwn, Ptttfj PilU XII be noemde hem in 1S52 tot geheim kamer- en in alle omstandigheden de leer aan te hangen, die paus Paulus bij zes ver schillende gelegenheden heeft beves tigd als zijnde de authentieke leer van de Kerk. die elke katholiek in geweten bindt" Ruim 50 priesters In Engeland' en Wales hebben vandaag in een open The Times hun bisschoppen la- dat zij de encycliek in ge- kunnen volgen. Zij zeggen van een ongebreideld ge- unstmnlige middelen ter se- boortenregcllng te beseffen maar niet te kunnen aanvaarden, dat hun gebruik altijd en in alle omstandigheden verbo- ADVERTENTIE) Tanden btonk-Adwifris Onbetwist de beste tandpasta

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9