'N VERTROUWENSZAAK VOOR GROTE EN KLEINE SPAARDERS Verbouw „Soglytt" kost meer dan half miljoen Voortgekomen uit Mij tot Nut van het Algemeen 60.000 Spaarders - vermogen van f 90 miljoen Diacon essenhuis gaat capaciteit verdubbelen Argos begon nieuwe competitie met nederlaag tegen VIOS Openingsuren Postkantoor Leiden WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA I Er veranderde veel, maar in wezen bleef Leidse Spaarbank altijd dezelfde: Voor de Nederlandse Spaarbankbond - met hoofdzetel in Amersfoort - is het een gedenk waardig jaar. Een hele serie van de 230 aan gesloten spaarbanken viert dit jaar het 150- jarig bestaan. De Leidse Spaarbank is er ook bij, want 16 oktober a.s. is het precies 150 jaar gelden, dat het Departement Leiden van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen de Leidse Spaarbank oprichtte. Het Departe ment Leiden van ,,'t Nut", een van de op sociaal terrein werkzame organisaties volgde met de oprichtingsdaad de Departementen van Haarlem, Rotterdam en Den Haag, die al waren voorgegaan. En op Leiden volgden weer vele anderen zo rond het jaar 1818. De Maatschappij zelf had zich laten inspireren door Engeland, waar men als eerste in Europa tot de bevinding was gekomen, dat spaar banken-voor-de-kleine-man konden bijdragen tot de nodige sociale verheffing. Het begin van de Leidse Spaarbank, een stichting (zonder winstdoel) was zeker niet indrukwekkend. De oprichters, die in een van de bovenvertrekken van de voormalige Latijn se school de eerste „zitting" voor de spaar ders hielden hadden het eens moeten kunnen voorzien: nu ruim 60.000 spaarders met een gezamenlijk ingelegd vermogen van bijna f 90 miljoen, rijdende bijkantoren, filialen in stadswijken en een hele serie plannen om een nog altijd verder gaande groei op te vangen. MINDER DAN VIJF GULDEN WERD DIRECT BETAALD Terug k)jken kan interessant zyn. De lieer P. P. de Koning, de tegenwoordige directeur van de Spaarbank, waar nu SO mensen werkzaam z|jn, vertelde ons iets van de dingen, die men nog uit de verre historie heeft kunnen opdiepen; ,,Het eerste reglement vermeldde, dat men iedere week geld kon brengen, een dubbeltje niet uitgesloten. Een bedrag van minder dan v|jf gulden werd direct terug betaald, doch v|jf gulden of meer pas acht dagen na aanvraag. En ook dat inleggen was een ceremonie: Ach ter Iedere spaarder ging de deur dicht; de anderen bleven bulten wachten. Van wege de discretie. Later kreeg je de gesloten loketten en pas veel later de Dezelfde Er mag dan enorm veel veranderd zyn in de levenswijze van de Leidse Spaarbank (de aanpak met de modern ste hulpmiddelen als computers en een indrukwekkend servicepakket rond het sparen) in zijn diepste grond is de Leid se Spaarbank toch dezelfde gebleven: een instituut, dat voortdurend het ver trouwen wenst waar te maken, dat gro te en kleine spaarders geven. Dat komt tot uiting in de beleggingspolitiek buiten de risicosfeer het volko men belangloze werk van het Stich tingsbestuur, het verstrekken van ad- tegoed, dat de Leid se Spaarbank thans onder zijn berus ting heeft (de heer De Koning: „Als het zo door gaat hopen we volgend jaar over de ƒ100 miljoen te komen") is voor verreweg het grootste deel tot stand gekomen in de na-oorlogse jaren. ADVERTENTIE Bittere ellende In de beginjaren liep het zo hard niet. Dat is overigens volledig verklaar baar. Maatschappelijke ontwikkelingen in Nederland en Leiden kan met het ware terugzien in de hoogten va gezamenlijke inleg. Onze stad heeft pe rioden van bittere ellende gekend. Als men weet, dat b|J het 50-jarig bestaan van de Leidse Spaarbank de totaallnleg niet meer was dan 136.000,dan is dat eigenlijk al voldoende om te illus treren hoe weinig draagkrachtig de Leidse bevolking was. De Spaarbank bleef desondanks toch groeien, in langzaam tempo weliswaar, want de hoge vlucht is pas van de laat ste 10 A 16 Jaar. De jongste t|jd bracht die mate van welvaart, dat er spaar - ruimte kwam op de Inkomens. Daarvoor was er nauwelijks sprake van een over schot in de gezinshuishoudingen. Eer der kwam men tekort. Imponerend was bijvoorbeeld ook niet het saldo b|j het honderdjarig bestaan 8,2 miljoen. Spaar gewoonten Een interessant verschijnsel, dat uit de geschiedenis kan puren is ook de drastisch veranderde omloopsnel heid van de tegoeden. „Vroeger spaarde men echt voor de oude dag. Men liet het geld veel langer staan. Voor een ex traatje haalde men hoogstens de rente. De dag van het rente uitbetalen was een drukke dag. Dat heb ik zelf nog wel meegemaakt", vertelt de heer De Ko ning, die twee jaar geleden z|jn veer tigjarig jubileum bij de Spaarbank vierde en vr|jwel alle rangen doorlopen heeft. „Voor de oude dag wordt nu na tuurlijk ook nog wel gespaard, maar je kunt toch duidelijk zien, dat de groep, die spaart voor bijvoorbeeld een auto, 'n vakantie veel groter geworden is. De opkomst van de pensioenen staat met die veranderde spaargewoonte uiter aard in direct verband". De Leidse Spaarbank gaat een be langrijk jaar tegemoet. Men heeft een den. Allemaal samenhangend met de v ontstane behoeften van de spaar derskring en de te verwachten verdere groei door stadsuitbreiding en nieuwe grote woonkernen buiten Leiden. De be- en van de spaarders heeft de Spaar bank tot nu toe goed kunnen volgen: In Oegstgeest en Leiden Zuid-West wer den vaste bijkantoren gevestigd: nadat :rdam de primeur van rijdende bij kantoren had gebracht volgde de Leid se Spaarbank direct in 1961, waardoor de omliggende en de buitengemeenten beter bediend konden worden. Het dienstbetoon kon verder worden uitge breid met de verhuur van kluisloketten, de verkoop van buitenlands geld en reis- chèques, het bemiddelen bij het afslui- bank werd ingeschakeld door de overheid en het bedrijfsleven voor het uitvoeren van premiespaarregelingen voor de jeugd, voor de ambtenaren en werkers in particuliere bedrQven eto. De mode hulpmiddelen staan de Spaarbank ten dienste. Zelfs een computer, waarvan men sinds kort 't mede gebruik heeft met de Nutsspaar- bank ln Den Haag. Alle hande lingen worden in deze computer werkt. Tweemaal daags vooral met het oog op een te verwach ten grotere verkeersdrukte op de Oude Rijn als de Haarlemmerstraat promenade wordt. Meer groei, meer service, maar, zoals w|j reeds eerder schreven, de Leidse Spaarbank wil in wezen nog steeds z(jn ,t z|j 150 jaar geleden was: een ver- luwen wekkend instituut, met een so- ,al doel. Zowel ten opzichte van de spaarders als ten opzichte van de ge- schap. De taak van de Spaarbank de hele Leidse gemeenschap is de laatste jaren helaas bemoeilijkt door het systeem van de centrale financiering. De gemeente Leiden en omliggende plaatsen mogen voor het realiseren van gemeenschapsvoorzieningen geen geld Nederlandse Gemeenten. Hoewel de Spaarbank wel .toeleveringsbedrijf" is van de BNG in omgeving middels haar eigen banken niet rechtsstreeks •okken kunnen worden bij de realisering van belangrijke projecten. Eigen woningbezit Voor particulieren en particuliere ln- ellingen in Lelden en omgeving is de Spaarbank niettemin een belangrijke fl- .neier gebleven. Niet door het geven in handelskredieten daar z|jn de handelsbanken voor maar bijvoor beeld wel ln het geven van hypothecla- geldlenlngen. „Zoveel als mogelijk en rantwoord is willen w|) lokaal mee werken aan de bevordering van het eigen woningbezit, een goede sociale doelstel ling, de totstandkoming van woning bouwprojecten, zoals onlangs min de Roomburgerweg van de Leidse Bouw vereniging, en andere objecten, zoals bijvoorbeeld het bejaardencentrum Rjjn en Vliet", aldus de heer De Koning. JUBILEUMVIERING Aan het jubileum van de Stichting Leidse Spaarbank wordt, zoals wij gis teren reeds schreven, donderdag 17 ok tober aandacht besteed op een receptie in De Lakenhal. Die wordt gehouden i 16 t 18 v Woensdag 16 oktober, de eigenlijke jubileumdag, wordt er op de Spaarbank zelf „iets bijzonders" gedaan voo Op korte termijn Voor de vervolmaking van het ser vicepakket en voor nieuwe ontwikkelin gen in de financiële sector (girale sala risbetalingen bijvoorbeeld, die een enor me druk op de loketten gegeven heb ben) heeft het Stichtingsbestuur het daarom noodzakelijk geacht spoed te zetten achter de volgende zaken: Volgend jaar januari een derde rij dend bijkantoor om een frequenter dienstbetoon mogelijk te maken; begin volgend jaar bouw van een fi liaal in Leiden-Noord op de hoek Su- rlnamestraat-Kooilaan (alleen de ver gunningen moeten nog komen); een semi-permanent bijkantoor aan de Leiderdorpse „Wallstreet" (hoek Laan van Ouderzorg-Van Diepenin- genlaan, waar reeds de Raiffeissen- bank, de ABN en de AMRO-bonk ge- organisatie van het hoofdkantoor aan de Oude R|jn is tenslotte een project, dat men midden volgend jaar hoopt te kunnen laten aanpakken. Op het hoofdkantoor kampt men namelijk niet alleen met een geringe ruimte lijke nood, het bestuur van de bank wil ook het gebouw beter voor het publiek toegankelijk maken door het verplaatsen van de Ingang. Die zal komen te liggen op de hoek of wel licht in de naast gelegen steeg. Dit De Spaarbank, zoals 60.000 spaar ders die kennen. Niet alt||d is de Spaarbank aan de Oude R|jn ge vestigd geweest Het huidige hoofdkantoor, dat volgend jaar in grijpend verbouwd gaat worden, de Latijnse School aan de Lok horststraat; daarna waa de bank enige t|jd ondergebracht in de wo ning van de reetor van het Gym nasium aan de Pieterskerkgracht. Naar de Oude R|jn verhuisde men het gebouw van de Maatschap pij 1 Alger het Steensehuur (tegenwoordig Is daar de dienst voor Sociale Za ken in gevestigd). Meer provinciegeld voor wegenaanleg en -verbetering Verschenen is een voordracht van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land tot wijziging van de provinciale begroting voor het lopende jaar. Onder meer worden voor nieuw uit te voeren werken e.d. de volgende bedragen uitgetrokken: Bijdrage aan Leidschendam voor komverbetering 500.000,—; verbetering kruispunt Gooweg-Langelaan te Noordw ijker hout ƒ420.000,reconstructie Langelaan te Noordwijkerhout 1.430.000,—; bouw van drie bruggen en twee via ducten te Noordwijkerhout ƒ1.360.000; constructie Paralelleweg te Noordwij kerhout ƒ385.000,aanleg aardebaan te Noordwijkerhout 6.000.000,aan leg, verbetering, verharding van een aantal fietspaden tezamen f 2.091.000. In het laatstgenoemde bedrag is on der andere begrepen de verbetering van de Hollandse Kade (rijwielpad 47) ƒ230.000,—; de verharding van de Duivenvoordselaan (rijwielpad no. 9) 500.000,en asfaltering op tram baan (rijwielpad no. 68) 90.000, SMECOMA EXAMENS Ter afsluiting van de opleiding op het gebied van de metaalnijverheid, ingesteld door de Stichting Vakoplei ding Smecona, slaagden onder meer: G. H. A. C. Aartman, Nieuwkoop (dipl. NRD), N. A. van der Haven, Nieuwkoop (SCB), A. W. Kranenburg, Alphen aan den Rijn (CWL), J. C. van der Voorn, Nieuwkoop (CWL-V), P. J. Jacobi, Bodegraven (B), A. H. M. Splinter, Nieuwkoop (B), L. Uithol Bodegraven (LM), G. P. Warmerdam, Lisse (TM), H. J. M. Clemens, Ab- benes, Haarlemmermeer (TH) en E. van Soest, Hazerswoude (SM). De uitreiking der diploma's zal plaats vinden maandag 14 oktober a.s. in de L.T.S. te Gouda, Gr. Florisweg 64, des avonds 19.30 uur. Tweede plaats voor Voorschotense brandweerlieden De brandweerploeg van Voorschoten heeft onder aanvoering van onder- brandmeester A. J. v. d. Peet bij de landskampioenschappen in Hengelo in klasse 1 de tweede plaats werd be haald. Met het puntenaantal 731 kre gen de Voorschotense branweerlieden een gemiddelde waardering van 8,4 en de toekenning zeer goed. De eerste prijs werd behaald door een brand weerploeg uit Boxtel. Gericht op bevolkingsgroei Binnenkort verwacht het bestuur van het Leidse Diaconessenhuis antwoord van de minister op een in mei 1967 ingediend verzoek tot uitbreiding van het Diaconessenhuis en de bouw van een verpleeghuis. Men wil het ziekenhuis, dat nu 317 bedden telt, in fasen uitbreiden tot 500 of 600 bedden. Zodra de goedkeuring van de minister binnen Is, wordt begonnen met de voorbereiding van deze uitbreiding. Alleen deze voorbereiding zal echter al verscheidene jaren vergen, maar het bestuur wil rekening houden met de groei van de bevolking. Alle afdelingen van het enige jaren geleden geopende nieuwe Diaconessen huis zijn goed bezet maar voor de komende jaren wordt de huidige capaciteit onvoldoende geacht. Bij de voorbereiding van de plannen gaat men nu „mikken" op 1980. Verwacht wordt, dat de bouw van een verpleeghuis met 150 bedden voorlopig niet kan worden gerealiseerd. De minister zal dit onderdeel van het verzoek waarschijnlijk moeten afwijzen omdat het qoutum voor het rayon vol is. VOLLEYBAL HOOFDKLASSE Een technisch duidelijk beter spe lend Argos heeft ln de eerste wed strijd in het nieuwe seizoen een 3-2 nederlaag geleden tegen Vlos in Amersfoort, één van de debutanten in de hoofdklasse west. De wedstrijd begon overigens hoopvol voor Argos, aangezien Leny Kneppers ca. de eer ste set met 9-15 winst afsloten. In de 2e en 3e set echter liep de aanval van Argos niet meer zo gesmeerd. Vooral door slecht stoppen ln het achterveld. Met resp. 15-11 en 15-13 moesten onze stadgenotes deze twee sets aan hun tegenstanders laten. Josien v. d. Bosch en Hanna Wang lieten in de 4e set prachtig aanvals- werk zien en mede dank zij goed sa menspel van het gehele team resul teerde dit in een duidelijke 7-15 set winst voor Argos, waardoor de score weer in evenwicht werd gebracht. Wie gedacht had, dat Argos haar meer derheid ook in de 5e set tot uitdruk king in de cijfers zou weten te bren gen kwam bedrogen uit. Vios, dat niet groots, maar wel bijzonder effectief speelde, buitte elk foutje in de Argos defensie volledig uit en schoot de wed strijd door een 15-0 setzege, met 3-2 winnend al. Een teleurstellend resultaat voor Ar gos, maar aan de andere kant kan juist deze eerste nederlaag de Argos - dames duidelijk hebben gemaakt, dat het komende seizoen bijzonder hard gewerkt zal moeten worden om de hoofdklasseplaats te kunnen behou den- Argos speelde in de volgende opstelling: Leny Kneppers (aanvoer der), Wil v. d. Wijngaard, Josien v. d. Bosch, Hanna Wang, Hanna Schouten Coby Dielh en Klazien Petersen. Ingaande zaterdag 5 oktober a.s. zal de openstelling op ZATERDAG van het postkantoor Leiden-Gerestraat worden gewijzigd van: 08.30 11.30 uur In 09.00—12.00 uur. Voor zover nodig wordt nogmaals onder de aandacht gebracht dat ook na 15.00 uur tot de eindsluiting van het kantoor, dat is van MAANDAG t/m DONDERDAG tot 19.00 uur en op VRIJDAG tot 20.30 uur, de mogelijkheid bestaat ALLE geldhandelingen te verrichten. Aantal nieuwe voorzieningen Nadat op zaterdag 14 september brand uitbrak in Verpleeginrichting Solglytt aan het Plantsoen is met grote voortvarendheid gewerkt aan de plannen tot wederopbouw van de beschadigde en verbouw van de gespaard gebleven appartementen. De eigenares van de Ver pleeginrichting, mevrouw zuster M. L. Tesink-Bruins (eigenares sinds 1 augustus 1947) en haar echtgenoot, gaven het Leidse architecten bureau Herms v. d. Berg opdracht met spoed een bouwplan te ont wikkelen, dat thans gereed Is, juist op de dag dat de patiënten van Solglytt scheep zullen gaan voor hun jaarlijkse bootreis. Vanochtend vertrokken zij namelijk met de „Victoria Regia" naar Rüdesheim. Ondanks de brand heeft de direktie besloten deze tien daagse reis, waarnaar 52 patiënten al lange tijd toeleefden, doorgang te laten vinden. ZOETERWOUDE Pater J. Schuur weer naar Brazilië Morgen, donderdag 3 oktober, ver trekt de Zoeterwoudse missionaris pa ter J. Schuur voor de vqfde keer naar Brazilië. Hij is daar werkzaam ln de staat Sao Paulo, waar hy veel profijt heeft van een radiozender. De 67-jarige missionaris van het H. Hart heeft reeds 35 jaar ln dit Zuid- land doorgebn collecte bij zijn afscheid van de paro- Sint Ja us Onthoofding en de H. Kruisverheffing, vorige week zon dag, bracht ruim 1.400 gulden op. Zaterdag 6 april arriveerde hy voor m welverdiende vakantie op Schiphol, vanwaar hij morgen ook weer sal ver trekken. Noodoplossing in complex Oude Vest ideaal genoemd Op 14 september brak brand uit op een bovenetage van Solglytt. Dank zy het bijzonder snelle optreden van ver plegend personeel, spontaan geassisteerd door buurtbewoners en niet in het minst door de brandweer, werden de 72, me rendeels bedlegerige patiënten, binnen 10 minuten geëvacueerd. B. en w. van loeiden verleenden even doeltreffend hulp door de patiënten een goed onder dak te bieden In het voormalige Carme- Uteasenklooster aan de Oude Vest, het geen door de patiënten en de eigenares van Solglytt zeer wordt gewaardeerd. De tydel(Jke hulsvesting der geëvacu- eerden is daar alleszins redeiyk, zodanig, dat dr. Buizerd, Inspecteur voor de Volksgezondheid, die reeds tweemaal 'n bezoek heeft gebracht aan de tydeiyke huisvesting, heeft gesproken van een „Ideale noodoplossing". DRASTISCH Ondanks het feit, dat Verpleeginrich ting Solglytt voldeed aan alle wette- ïyke eisen, heeft de eigenares besloten de wederopbouw te benutten om Solg- lyt drasisch te moderniseren, vooruit lopend op de eisen, die ln de toekomst uan verpleeginrichtingen lullen worden gesteld. De directe brandschade bedroeg f 130.000 de bedryfsschade ls op dit I moment nog niet te overzien): de ge detailleerde bouwplannen, zoals deze door architectenbureau Herms. v. d. 1 Berg binnen 14 dagen zyn ontwikkeld, I zullen een Investering van meer dan een half miljoen gulden vergen. Maandagavond 30 september heeft 't overleg tussen opdrachtgever, architect en aannemer plaatsgevonden. Direct er na ls het aannemingsbedrijf P. M. du Prle te Lelden, die de verbouwing zal uitvoeren, begonnen met het slopen van het uitgebrande deel. De eigenares hoopt, dat de verbou- i wing binnen een half Jaar volledig zal I zyn gerealiseerd. Solglytt zal dan een zeer modern onderdak verschaffen aan I 61 patiënten, verdeeld over 21 kamers, en aan de 27 personeelsleden, waarvan 6 gediplomeerden. VOORZIENINGEN Op de tweede verdieping wordt een nieuwe kapverdleping als ziekenafdeling Ingericht. Voorts wordt het pand voor zien van een liftlnstallatle (een zgn. brancardllft), dus tevens geschikt voor het vervoer van bedlegerige patiënten, een ruime eetzaal, een recreatiezaal (met opklapbaar podium) die kan wor den benut als hulsbloscoop, een bar, een nieuw hoofdtrappenhuis en een secun dair trappenhuis, afdellngskeukens op alle verdiepingen en een volledige alarm installatie (oproepsysteem). De huidige brandtrap (een binnentrap) wordt aan gepast aan de totaal vernieuwde Inde ling. De bouwplannen zyn reeds goedge keurd door de Welstandscommissie en ln principe ook door de brandweer. De plannen zyn reeds Ingediend by de ad viescommissie voor Bejaardenoorden, die op 9 oktober het project zal bespre ken; de bouwvergunning, de rykagoed- keuring en het overleg met de Arbeids inspectie ls aangevraagd. „Henry Dunant" met 72 zieken op vakantie-cruise Onder auspiciën van do afdeling Lei den en Omstreken van het Nederland- sche Roods Kruis vertrekt op maandag 7 oktober vanaf de steiger van de N.V. Verenigde TöUwfabrleken aan de Zyi- dyk te Leiderdorp, welke ligplaats door de directie van die N.V. welwillend ter beschikking werd gesteld, het Rode Kruis Hospitaalschip „J. Henry Du- akantletocht door ds binnenwateren van Nederland. De route van het schip ls als volgt: Lelden, Gouda, Dordrecht, Gennep, Go- rlnchem, Koudekerk a. d. Ryn, Lelden. Op de tussengenoemde plaatsen wordt overnacht. De 72 gasten aan boord zyn afkom stig van de afdelingen Lelden en Om streken, Llsse, Hlllegom, Saaaenhelm, Rijnland, Noordwyk, Katwyk, Wasse naar, Leidschendam en Alphen a. d. R. Scheepsarts is mej. G. J. Verbrugge, arts to Lelden, die, eveneens belange loos. gedurende de reis wordt bygestaan door verpleegsters, helpsters en helpers van diverse colonnes van het Rode Kruis Korps. Het aan- en afvoeren van de gasten geschiedt eveneens met hulp i toezicht van colonneleden. De „J. Henry Dunant" keert zater dagmorgen 12 oktober te Leiden terug, waarna het debarkement der gasten volgt.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3