Bezetting zal nog lang blijven HERWORDT TSJECHEN DUIDELIJK Soekarno onder zwaar verhoor Betoging in Praag tegen Russen Waarom student nog niet in opstand? Hartini en loerike willen scheiden Nederlandse leken over encycliek verontrust Nederlandse student uit Hongarije gezet Samenwerking Fiat-Citroen bevestigd Kiesinger: niet zonder Frankrijk DAALDEROP Drs. Koornstra uit Leiden voor nieuw studiesysteein AANDAG 30 SEPTEMBER 1908 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 JAKARTA (AP) Ex-president Soekarno (68) van Indonesië wordt al vöf dagen jortdurend verhoord. Hü wordt ervan verdacht zich met politiek te hebben in- fliten, ondanks het door het Volkscongres opgelegde verbod. Hij zou in contact tbben gestaan met communistische groeperingen, waarbij een van zijn echtgenotes, jrtini, als korierster zou sQn opgetreden. Soekarno verhoord wordt heeft esident Soeharto bekend gemaakt. In akarta wordt ernstig met de mogelijk- id rekening gehouden, dat alsnog tegen lekarno geprocedeerd zal worden we- zijn aandeel in de communistische achtsgreep van precies drie jaar ge len. Soeharto heeft zich altijd tegen dergelijk proces verzet omdat Soe- io in grote kringen nog veel popula- eit geniet en wegens zijn gezondheids- estand (nierkwaal). ntussen is bekend geworden, dat Har die als koerierster zou zijn opgetre- van Soekarno wil scheiden, evenals diens laatste „aanwinst", de 23-jarige, uit Celebes afkomstige Joerike. Soekarno trouwde Hartini in 1953. Zij hebben twee zoons, van wie een geestelijk minder valide is. Uit een vroeger huwelijk heeft de 48-jarige Hartini vijf kinderen. Soekarno scheidde in 1964 met een van vier vrouwen om met Joerike te kunnen trouwen (volgens de islamitische wet geving mag een man vier echtgenoten hebben). Ze hadden elkaar ontmoet toen Joerike Celebes vertegenwoordigde bij het bezoek van de toenmalige Rus sische premier en partijleider Kroetsjev KWESTIE-SCHILLEBEECKX OPEN BRIEF ^AN PAUS VAN NIJMEEGSE STUDENTEN (Van onze correspondent) NIJMEGEN. „De studenten van de theologische faculteit van de universiteit van Nijmegen zijn zeer verontwaardigd over de voorbereidingen tot het proces egen prof. mag. dr. E. Scbillebeeckx". Dit een „open brief aan Paus Paulus FI en zijn medewerkers van de romeinse urie" die door het bestuur van de stu- lentenvereniging Alcuin is verzonden. AI te zeer lijkt u allen in de ban ge- aakt te zijn van een angst voor de twin- igste eeuw. Wij echter zijn bang, dat de loopvolle vernieuwing die begonnen is iet het tweede Vaticaanse concilie, geen i slagen meer heeft", schrijven aan prof Schillebeeckx elf zeggen de studenten „dat wij geheel ichter u staan en ons willen verzetten egen eventuele maatregelen die Rome egen u zou nemen". Op kardinaal Alfrink vordt in een derde brief een beroep ge daan, alles in het werk te stellen, dit proces ongedaan te maken en te zoeken aar meer adequate en meer christelijke ormen van dialoog en discussie. Het iederlands episcopaat wordt verzocht, ach zonder enige -serve schier Schillebeeckx te stellen. Aan kardinaal Seper, prefect van het feilig Officie is eveneens een protest- rief gezonden, waarin ernstig bezwaar ordt gemaakt tegen de wijze waarop lome dergelijke zaken aanpakt en tegen iet monopolie van de romeinse theologie, a een vijfde brief, gericht aan de voor zitter van de thelogische faculteit, prof. ir. W. K. Grossouw, zeggen de studenten ongerust te zijn over de afloop van het proces. „Het lijkt ons de hoogste tijd ons af te vragen of onze faculteit het predi kaat kerkelijk moet behouden: wanneer dit betekent: verplicht zijn zich aan een eenzijdige wijze van theologiseren te houden". Helder Camara blij met encycliek SAO PAULO (AFD) De als voor- litstrevend bekend staande aartsbis schop van Olinda en Recife, mgr. Hel der Camara. heeft vandaag de Pause lijke encycliek „Humanae Vitae" toege juicht en verklaard dat zonder 't Pau selijk verbod op kunstmatige geboorte beperkende middelen de volkeren van latijns-Amerika, Afrika en Azië „over stroomd zouden zijn met antl-conceptie- Mgr. Helder Camara zei nooit de uit braak van president Johnson te zullen vergeten, dat „vijf dollar voor geboor- 'econtrole lucratiever zijn dan honderd dollar die worden uitgegeven voor ont wikkeling". Hoewel hij beseft dat het Pauselijk verbod problemen kan opleve ren voor de ontwikkelingslanden, is de aartsbisschop toch blij met de encycliek Troepen nog in Mexico City MEXICO CITY (Reuter) De terug- rekking van de militairen uit de uni versiteit van Mexico City, waarmee gis teren een begin zou worden gemaakt, is niet doorgegaan. Gistermiddag verscheen een convooi militaire voertuigen en maak ten de militairen zich voor vertrek ge reed. maar een woordvoerder van het ministerie van Defensie zei dat het ver trek niet doorging. De minister voor De fensie zou vandaag bekendmaken wan neer de militairen wel naar hun kazer nes terugkeren. Er is geen reden opge- leven voor de onverwachte wijziging. Gespletenheid in BRIEF NAAR ROME AMERSFOORT (KNP) In een brief in de lekenraad in Rome, welke de- ;r dagen in voltallige vergadering bu rn komt, hebben de 30 Nederlanders, die vorig jaar oktober het werreldcon- gres voor lekenapostolaat in Rome bij woonden. hun bezorgdheid uitgedrukt over het feit dat in de encycliek van Paus Paülus over de geboortenrcgeling totaal geen rekening is gehouden met de resoluties van het congres, met na me die over de geboortenregeling. „Is hier sprake van een volstrekte communicatiestoornis tussen het ker kelijk leergezag en de representatieve meningsuiting van volwassen gelovigen, gehuwd zowel als ongehuwd?,, zo vraagt zich af. „In dit geval zouden de organisatoren van het congres ernstig verstek hebben laten gaan en zou het uitermate wenselijk zijn dat u de Paus alsnog over de resolutie informeert," al dus de Nederlanders. Men vervolgt: „Uiteraard erkenen en aanvaarden wij het kerkelijk leergezag, maar wij geloven dat dit alleen vrucht baar kan functioneren ls het allereerst actief weet te luisteren naar wat leeft onder de gelovigen om daarna de aldus verkregen gegevens te verwerken en te vertolken met als toetsteen het evange lie". De brief vraagt nog: ..Ligt het niet op uw weg de aandacht van de Paus te vestigen op de bedoelde resolutie en hem te vragen deze te wil len beschouwen als een ernstig verzoek van een verantwoordelijk laicaat en er op te willlen antwoorden? Ligt het eveneens niet op uw weg de Paus op de hoogte te stellen van de reac ties van de leken van de gehele wereld op de encycliek en daartoe in korte tijd een dossier samen te stellen?" PRAAG (A.P.) De bevolking van Tsjecho-Slowakije verzoent er zich langzaam mee, dat de Rus sische bezetting langer zal duren, dan ruim een week geleden door premier Cernik in het vooruitzicht was gesteld. In het weekeinde w aarschuwde de Slowaakse partij leider en plaatsvervangend pre mier Husak, dat het terugtrekken van de buitenlandse troepen geen zaak is, waarover Tsjecho-Slowa kije alleen heeft te beslissen. Hu- sak staat bij de Russen in goed aanzien. Zij zien hem als een mo gelijke opvolger van Dubcek. Tevreden is Moskou nog steeds allerminst over de gang van zaken in Praag. De Russische pers blijft er op hameren, dat de anti-socialistische krachten nog veel te machtig zijn. De Pravda beschuldigt de Tsjecho- Slowaakse pers ervan zich te verzetten tegen de „normalisatie" van het land. Waarschijnlijk gaat de Russische eis tot normalisatie (wat dat dan ook zijn moge) gepaard met het voortdurende uitstel van het gesprek MoskouPraag waarop de Tsjecho-Slowaken hopen het terugtrekken van de Sovjettroepen te behandelen. Volgens de Poolse pers is dit beraad nu voor onbepaalde tijd uit gesteld. De secretaris van het centrale comité van de Tsjecho-Slowaakse communis tische partij, Alois Indra de enige, die de Russische inval steunde is uit Rusland teruggekeerd. Hij maakte deel uit van de onderhandelingsdeputatie van Svoboda. Hij bleef na het afsluiten van het „dictaat van Moskou" in Rusland achter voor wat een medische be handeling werd genoemd. Op het Wenceslasplein in Praag is het gisteren tot een kleine demonstratie gekomen, toen tweehonderd Sovjet militairen onder een kolonel het plein bezochten en zich, groepsgewijs b(j het beeld lieten fotograferen. De Russen werden begroet met gefluit en boe geroep. Zij trokken er zich niet veel van aan, maar er werden wel foto's van de demonstrerende jongeren gemaakt. Begin volgende maand vangt in Moskou een proces aan tegen Larissa Daniel, Pavel Litvinov en drie andere Russen, die op 25 augustus op het Rode Plein hebben betoogd tegen de Rus sische inval in Tsjecho-Slowakije. La- risse Daniel is de vrouw van de dichter Joeri Daniel, die begin dit jaar tot vijf jaar veroordeeld werd wegens het pu bliceren van werk, dat schadelijk voor de Sovjet-Unie werd geacht. Pavel Litvinov is de kleinzoon van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken. Naar het schijnt heeft de bekende Russische dichter Jevtoesjenko zou telegrafisch geprotesteerd hebben tegen de Russische inval: „Ik kan niet slapen. Ik weet niet hoe ik verder moet leven. Ik ben ervan overtuigd, dat ons op treden in Tsjecho-Slowakije een tra gische vergissing is en een slag heeft toegebracht aan de Russlsch-Tsjecho- Slowaakse vriendschap en de beweging- van het wereldcommunisme". boezem van N JO' UTRECHT (AP). Na ongeveer elf ur, soms verhit, vergaderen heeft het buitengewoon huishoudelijk congres van de Nederlandse Vereniging voor Sexucle Hervorming zaterdagavond in het Utrechtse Tivoli besloten het congres, waarop een beslissing moet worden ge nomen over een-scheiding van de NVSH en de stichting consultatiebureaus voor huwelijks- en geslachtleven voor maxi- ®aal vier weken te verdagen. Het bleek onmogelijk de agenda uit puttend te behandelen. Tijdens de be raadslagingen zijn opiniepeilingen ge houden om de besprekingen te ordenen. Uit de belangrijkste opiniepeilingen bleek dat een ruime meerderheid in principe voor een scheiding is tussen hervorming en hulpverlening. Men kon zich evenwel niet uitspreken over de manier waarop Idealist Frank Feiner niet uit veld geslagen HILVERSUM (ANP) De 22—jarige student Frank Feiner uit Hilversum, die vier dagen in een gevangenis in de Hon gaarse hoofdstad, Boedapest, heeft door gebracht. is vrijdag door de Hongaarse autoriteiten over de grens gezet en zon dagmiddag per trein in Nederland te ruggekeerd. Frank Feiner, die deel uit maakte van een groep van vijf leden van de orgapisatie,„\yar Resisters Interpatio,- nal", werd verleden week dinsdag gear resteerd, toen hij pamfletten verspreid de, waarin het optreden, van de landon het Warschau-pact in Tsjecho-Slo wakije werd veroordeeld. War Resisters International is een or ganisatie, die zich keert tegen militai risme en militaire bondgenootschappen en zich bezighoudt met o.m. sociaal- politieke vraagstukken. Dinsdag hield de WRI in vier Oosteuropese hoofdsteden (Sofia, Moskou, Boedepest en Warschau) een actie. Hierbij werden velen geschrif ten verspreid. De pamfletten vermeld den onder andere, dat het Tsjechische Tjondronegoro: Nederland steunt vrije Papoea niet DJAKARTA (ANP) De speciale me dewerker voor Westlriaanse aangelegen heden van het Indonesische ministerie van Buitenlandse ZWaken, dr. Soedjarwo Tjondronegoro, heeft in Soerabaja ge zegd, dat de anti-Indonesische beweging „Vrij Papoea", in West-Irian niet ge steund wordt door de Nederlanders of door enige andere buitenlandse regering. In een lezing voor ambtenaren in Ja- a zei dr. Tjondronegoro, dat de bewe ging wel gesteund wordt door „Neder landse kolonialisten die van gevoelen zijn dat de Indonesische onafhankelijk heid voor hen nadelig is". Volgens dr. Tjondronegoro is tot dus- ?r nog geen beslissing genomen over de te volgen procedure bij de „daad der vrije keuze". Maar dit zou op een praktische manier geschieden en het geen plebisciet zijn, aldus dr. Soed- ro. Hij zei nog. dat de Indonesische legering de volledige verantwoordelijk heid voor de uitvoering van een en an der zal dragen. volk zich voor en na de invasie vreed zaam heeft gedragen, alsmede de con clusie, dat het militaire geweld geen in vloed heeft gehad op de mening van de bevolking. Het effect van het militaire optreden is, volgens de pamfletten, al leen geweest, dat de Amerikaanse ver kiezingen erdoor rijn beïnvloed, in 'die zin dat de positie van de rechtse kan didaat aanmerkelijk is verstevigd. Te vens wordt in het pamflet een actie van de WRI aangekondigd voor het NATO- hoofdkwartier in Brussel, begin novem ber. Kort nadat wij met de verspreiding in het centrum van Boedapest waren be gonnen, hadden zich al enkele honder den mensen om ons heen verzameld", vertelde Frank Feiner bij. zijn thuis komst. „De meeste mensen verborgen de pamfletten in hun kleding of krant, maar enkelen lazen de- geschriften ook, zonder overigens blijk te geven van eni ge reactie. Sommige mensen traden met ons in discussie. Na vijf minuten, toen we zo ongeveer duizend pamfletten had den uitgereikt, werden we door leden van de geheime politie gearresteerd en af zonderlijk naar een bureau gebracht. Na een eerste verhoor weid ik in een kerker gestopt. De omstandigheden in aanmer king genomen, ben ik er goed behandeld. Er is geen enkele pressie bij de verho ren op mij uitgeoefend. Ik heb de le den van de geheime politie tot in details van onze plannen verteld en gezegd dat ikzelf eventueel de consequenties van mijn optieden wilde aanvaarden. Daar om heb ik ook geen bemiddeling van de Nederlandse ambassade gevraagd. In to taal ben ik ongeveer vier uur verhoord", aldus Frank Feiner. Vrijdagmiddag kregen de arrestanten hun kleding weer terug en werden zij in een busje naar de Oostenrijkse-Hongaar- se grens gebracht. „Nadat we onze paspoorten hadden teruggekregen, wer den we allemaal afzonderlijk in een auto van een toerist of zakeman, die op weg naar Wenen was, gezet, om op die wijze ieder verder onderling contact te voorkomen". Bij zijn uiteenzetting is de Hilversum- S3 student meegedeeld, dat hij welkom blijft in Hongarije, al zal hij zich van politieke acties moeten onthouden. Een stempel in zijn pas geeft bovendien aan, dat hij het land is uitgezet. „Toch ga ik nog wel eens naai' Hongarije terug. Ik heb in Oost-Europa veel vrienden, zo goed ais ik die ook in het westen hebt". De Hilversum.se student is lid geweest van de PSP. Hij richtte vier jaar gele den de pacifistisch-socialistische jonge ren werkgroepen op cn organiseerde on der meer drie ,.ABC-marsen" en de hongerstakingsactie rond kerstmis in Den Haag. In Oost-Europa woonde hij al enkele malen congressen van de „we- reldvredesraad" bij. Ook de Duitse modeontwerpers hebben zich geconformeerd aan de lijn, die de Franse collega's hebben voorgesohreven. Tot ver boven de knie uitstekende laarzen, pumps met forse hakken, zelfs witlederen kousen: dat alles zal de modieuze vrouw voor de herfst moeten aanschaffen, wil ze er niet aI te PARIJS, (A P.) President Pierre Bercot van de C'itroënfabrieken heeft in een vraaggesprek met hel weekblad "L'Expres" praktisch dc samenwerking met Fiat bevestigd, maar hij gal te ver staan dat het akkoord nog nader moet worden uitgewerkt. Hij verdedigde samenwerking met Citroen als de beste manier om aan de concurrentie in de wereld het hoofd te bieden. Op grond van verscheidene redenen scheen Fiat inij de beste mogelijke partner in Europa toe. Industrieel cn commercieel is het een particuliere on derneming die de soepelheid heeft zich aan de markt aan te pasen. Er zijn twee mogelijkheden: een zuiver Franse over eenkomst of streven naar een multi nationaal akkoord met een buitenlandse onderneming in de EEG. Ik zeg niet dat de één of de andere oplossing absoluut te verkiezen is boven de andere. Ik zeg alleen dat ik de voorkeur* aan de tweede NPD loopt terug in Noord-Saksen HANNOVER, (D.P.A.) Het is de uiterst rechtse „National-Domekratische Partei Deutschlands" (NPD) gisteren bU de gemeenteraadsverkiezingen in de Westdultse deelstaat Nedcr-Saksrn niet gelukt een grote doorbraak te forceren. De NPD kreeg 5.2 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen en komt met in totaal 117 afgevaardigden In de verschil lende gemeenteraden. De sociaal-democraten bleven in een nek-aan-nekrace met de christen-demo craten de grootste partij. De socialisten behaalden 41.7 pet. (tegenover 43.2 pet bij de verkiezingen van '64) en de christen-democraten 38.9 pet. (37 5). De Vrije Democraten hebben met 9.2 pet. een even groot percentage van het stem- mental als in 1964. De NPD van Von Thadden deed in 1964 nog niet mee aan de gemeenteraads verkiezingen. maar behaalde vorig jaar bij de verkiezingen voor de landdag zeven procent van de stemmen. BONN (AFP) Generaal De Gaulle en bondskanselier Kiesinger zijn het er over eens dat het noodzakelijk is om een nieuwe impuls te geven aan de Euro- I pese politiek als gevolg van de laatste i gebeurtenissen, zo heeft de officiële woordvoerder in Bonn aan het einde van de besprekingen tussen Frankrijk en Duitsland meegedeeld. Zij hebben besloten tot een grotere sa- j menwerking en solidariteit om de pro- j blemen die zich In de Zes voordoen 1 maar ook om oplossingen te vinden voor de grote Internationale problemen. Bons kanselier Kiesinger heeft de gedachte van een Europese politiek zonder Fran krijk beslist verworpen. Hij noemde deze destructief. Een initiatief van de Vijf om verder te gaan zonder Frankrijk in Europa, en wel in het bijzonder wat Engeland betreft zou tot niets kunnen leiden. Ook achtte hij het „destructief dat de EEG-landen zonder Frankrijk verder gaan ln Europa met name in de kwestie Engeland. An-An en Chi-Chi willen niet... LONDEN (AP) Teleurgestelde op passers van de Londrnse dierentuin heb ben gezegd dat ze de Russen zullen vra gen het bezoek van de reuzenpanda An- An te verlengen als zijn liefdesverhou ding met de Britse Chi-Chi koel blijft. De Russische panda is op 30 augustus voor een verblijf vun twee maanden naar Londen gevlogen maar de hoop op het voorbrengen van kroost is sterk afgeno men nu het paar volkomen onverschil lig tegenover elkaar blijft „Als er niets gebeurt voor An-An naar Moskou terug moet, zullen we dc Russen vragen hem hier te houden tot het vol gend voorjaar", aldus een zegsman van de Londense dierentuin. „De kwestie is dat een elf jaar oude panda eigenlijk al vun middelbare leeftijd is en dit zal waarschijnlijk onze laatste kans zijn. Zo wel Chi-Chi als An-An zijn elf jaar. Het zijn de enige reuzenpanda's buiten China die in gevangenschap leven. (ADVERTENTIE) D aalderop is de grootste fabriek van elektrische boilers in Nederland. Elke Daalderop boiler is een perfekt apparaat dat u maar één keer hoeft te kopen om altyd heet water in huis te hebben. Dag in, dag uit, jaar in, jaar uit. Stilletjes doet hij z'n werk tegen laag nachtstroomtarief - en om dat zo'n boiler geen schoorsteen nodig heeft, kunt u hem overal plaatsen. Elke keuken is geschikt voor een elektrische boiler. Omdat het water elektrisch wordt opgewarmd is - ccn boiler de veiligste en beste weg naar heer lijk heet water uit alle kranen l Vraag uw installateur wat bet beste is voor uw huis: een 50, 80 of 120 Mk En vraag vooral naar de boven ste beste boiler: een Daaldcrop Boiler Professor J. Godefroy op NSR-bcraad: Persoonlijk aanwezig bij een internationale rijwiel- en motorexpositie m Keulen was Freiherr Drais ion Sauerborn met de door hem uitgevonden loopmachine uit het jaar 1817, Met zo'n loop f iet e konden took nog altijd snelheden behaald worden die hoger lagen dan het uoefgangengemlddeldd, zo'n tien kilometer per uur namelijk t UTRECHT (ANP) De Nederlandse Studentenraad heeft een tweede lan delijke univereltaire discussiedag ge houden als vervolg op de tegenvergade- rtng tegen de Academische Raad, die op 22 junt J.L In Utrecht plaatsvond. Asn de discussie werd deelgenomen door ongeveer 50 studenten, enkele hoog- leraren cn leden van dc wetenschappe lijke staf. De leden van de vaste on derwijscommissie in de Tweede Kamer. I i die eveneens waren uitgenodigd, lieten j verstek gaan. Tijdens de vergadering spiuk prof. J. Godefroy, hoogleraar in dc demografie i aan de kath. hogeschool in Tilburg, als zijn mening uit, dat een kwantitatieve selectie van studenten door middel van een vergelijkende propaedeuse principi eel onjuist is. De door het interfacultai re overleg voorgestelde procedure, waar bij na een jaar studie de helft van het aantal studenten moet afvallen omdat de capaciteit van de medische facultei- teiten te gering is, weet hij aan de ge brekkige lange termijnplanning van de regering. De selectieve propaedeuse mag zeker niet als een kwantitatief be leidsmiddel aangewend worden, doch wel ate kwalitatief beleidsmiddel, waae- I bij nationaal voorgestelde objectieve se- lectietoetsen moeten worden gehan teerd. aldus prof Godefroy, die verder zei niet te begrijpen, dat de studenten nog met in opstand zijn gekomen tegen deze voorstellen Drs. M. J. Koornstru, wetenschappe lijk medewerker aan de psychologische faculteit te Leiden, maakte er in zijn in leiding over de doelstellingen en functio nering van de universiteit bezwaar tegen, .dat het onderwijssysteem in ons land een autoritair karakter draagt. De stu dent moet voldoen aan eisen, waarvan hijzelf het nut niet leert inzien. Hij moet beslissingen aanvaarden op grond van gezagsverhoudingen en zich in feite con formeren aan de huidige structuren en belangen verhoudingen Volgens drs. Koornstra dient een deel van het onder wijs besteed te worden aan maatschap pelijke en politieke verhoudingen, terwijl de universiteit hervormd moet worden tot aen vormingsinstituut, dat door zijn interne democratie het toekomstig lei dinggevend personeel traint in het han teren van die democratie. Drs. Koorn stra achtte het voorts wenselijk het ge hele onderwijspakket te herzien, terwijl door hem ook een herziening van de fi nanciering van het wetenschappelijk on derwijs wenselijk werd geacht. In dit verband bepleitte hij voor een grotere financiële bijdrage uit het bedrijfsleven. Het onderwijs sal moeten worden ge geven per groep en per project, in die zin dat de gehele leerstof deel uitmaakt van dat project. In die vorm wordt het mogelijk examens af te schaffen. Deel name aan het project volstaat voor het behalen van een graad. Bij aparte on deskundigheid van een student kan een Indicium abeundi (een dwingend advies om de studie te beëindigen) uitgespro ken worden, waartegen de student be roep moet kunnen aantekenen, aldus ds heer Boekraad.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5