„Als ik het geloof uit de wereld kon wegvagen door op 'n knopje te drukken, ik zou me geen seconde bedenken" Bekroonde Gerard Walschap, revolutionair die probeert verdraagzaam te zijn... DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 30 SEPTEMBER 1968 |"\E Prijs van de Neder- landse Letteren, die in 1956 werd ingesteld in het kader van het Belgisch-Ne derlands cultureel akkoord, en die om de drie jaar wordt toegekend, viel voor 1968 ten deel aan de Vlaam se schrijver Gerard Wal- De revolutionair van de Vlaamse letterkunde mag zijn naam voegen bij' die van de andere laureaten, de Vlamingen Herman Teir- linck en Stijn Streuvels, de Nederlanders J. C. Bloem en Adriaan Roland Holst. De nu 70-jarige Walschap debuteerde afgezien van enige in de vergetelheid geraakte jeugdwerken als romancier met de expres sionistische en apologetische roman Waldo" (1928) en gooide het jaar daarop het roer definitief om. Met de trilogie „Adelaide" (1929), „Erie" (1931) en „Carla" (1933) werd hij een ver tegenwoordiger van de nieu we zakelijkheid en een van gastmaal", „De kaartridder". In al deze romans deed Wal schap zich kennen als een groot verteller, die in een bondige, bijna klinische stijl zonder versieringen zeer veel diepte aan zijn onderwerpen en personages weet te geven. Walschap werd in de dertiger scherpt. Deze aftrilling van zijn werk in naam van het katholieke geloof is echter niet DE reden geweest, waarom hij in 1939 in het openbaar met zijn manifest „Vaarwel dan" afrekende met het geloof. Het werd in 1955 gevolgd door „Salut PRIJS DER NEDERLANDSE LETTEREN de grootste vernieuwers van de Vlaamse romankunst. Een omvangrijk oeuvre werd op gebouwd met romans als „Trouwen", „Celibaat", „Een mens van goede wil", „Si- bylle", „Het kind", „Bejege ning van Christus". Het on betwist hoogtepunt van zijn werk: „Houtekiet", „Het jaren door de Vlaamse clerus op thans onwaarschijnlijk lijkende wijze, vervolgd we gens het, wat men toen toemde, onzedelijke, porno grafische en geloofsgevaar- lijke karakter van zijn werk. Hij heeft daar zeer onder geleden, maar het heeft ook zijn vechtersnatuur ge- et merci", een document van een strijder, die van zich af schrijft. Onze redacteur in Brussel. Max de Bok, had een ge sprek met Gerard Walschap, wiens strijd voor de waar heid van onmiskenbare in vloed is geweest op de lite ratuur in Vlaanderen. (Van onze correspondent BRUSSEL, ,,Ik schrijf spon taan, zonder plan. Ik begin en weet niet hoe het groeit. Ik weet wel wat ik wil zeggen en alle personages ken ik. In „Trouwen" wilde ik zeggen, trouw maar, het ds goed. In „Celibaat" blijf niet ongetrouwd, dat is niet goed. Ik kan op voorhand niet zeggen wat het volgende hoofdstuk zal zijn. Het geeft natuurlijkheid aan het werk, maar ook iets onvol komens. Ik heb nooit iets ver beterd. Nu, op deze leeftijd, ver beter ik tijdens het schrijven. „Adelaide", daar zijn geen vijf woorden in doorgehaald. Ik heb het niet eens herlezen. Ik schrijf wel traag, mijn stijl maakt de indruk dat het boek vlot geschre ven is. Ik schrijf spontaan maar met zorg. Ik vorm met de lippen het woord om de gang en de val van de zinnen te kunnen proeven. Ik kan geen woord op het papier zetten, waarvan ik niet voel dat het kan blijven staan. Ik heb een dynamische geest, maar gelukkig een sedentair lichaam. Zit in het gat, zoals de Vlaming zegt". In een flat aan de Mechelse Steenweg te Antwerpen praat Gerard Walschap zoals hij schrijft. Spontaan, welover wogen, helemaal betrokken bij de din gen die ter sprake komen. Een le vendige man, twinkelende ogen ach ter een geslepen bril, klein van stuk. Een vechtertje, en nogal iets van „nou, kom maar op", in zijn houding heeft. De avond voor ons gesprek had ik nog zitten lezen in zijn mani festen „Vaarwel dan" en „Salut et merci" en ik wist daardoor, dat ik een man zou ontmoeten, die ongebro ken is en als het nodig is tot zijn laatste dag zal blijven vechten. Want Gerard Walschap kan het niet laten. Ook al is hij, met het klimmen der jaren, milder geworden, de polemist, de vechter, de revolutionair in hem heeft zich niet laten verdringen. De vitalist Walschap is onwaarschijnlijk vitaal voor zijn leeftijd. „Van aard en geboorte ben ik eén revolutionair, die van dag tot dag de wereld en de dingen uit de wereld kritisch beziet. Mijn sympathie i/c hen socialist gaat uit naar de vitaliteit. Ik ben een anti-conservatief, verheugd over alle vooruitgang en vernieuwing. Als je revolutionair bent op je 25ste neemt iedereen dat. Op je 70ste krijgt het iets van opstan digheid, het karakter van de bal sturigheid van de oude man, tenzij ja altijd als revolutionair bekend hebt gestaan". Ik moet al spoedig vaststellen dat het geen zin zal hebben hem te vra gen naar zijn oordeel over jongere schrijvers. Want ongevraagd heeft hij me al gezegd: „Ik weet wat er te verdienen is met schrijven, materieel, in eer en in prijzen. En dat loon is zo gering in vergelijking tot de in spanning en de vrees van de schrij ver, -lat ik me er wel voor zal wachten iemand persoonlijk aan te vallen. Ik was een brutaal essayist. Ik heb over Streuvels gezegd dat hij niet kon schrijven, over Claes en Timmermans dat ze er op uit waren om mensen te doen lachen, dat ze grapjasserij maakten. Ik heb het alle maal literatureluur genoemd en ge zegd dat het maar eens uit moest zijn met dat gestreuvel en getimmer- inans. Ik kom nog wel voor mijn ideeën uit, maar ik zal van niemand zeggen, dat ie niet deugt". „Al die nieuwe dogma's Uit alles blijkt echter, dat Walschap vernieuwer van de Vlaamse ro man, schrijver van wie vele jonge ren geleerd hebben nauwelijks eni ge waardering kan opbrengen voor vele nieuwe theorieën over de roman en de literatuur. „Ik heb nu zes lp- zingen geschreven voor de Vlaamse Academie van Taal- en Letterkunde over de theorieën, over de nouveau roman. Ze zullen te kijken staan, de nieuwlichters. O, al die nieuwe dog ma's. Bijvoorbeeld dat ge wel over uzelf kunt schrijven, maar niet over iemand anders want daar weet je helemaal niets van. Dat is natuurlijk belachelijk. Of het nieuwe idee dat elke roman en zelfs geschiedschrij ving een vervalsing is, omdat de schrijver uit een chaos van feiten maar enkele dingen haalt en reliëf geeft. Dat is nu juist altijd de ver dienste en het kunstige van de kunst geweest. Dingen uit de realiteit halen en onder de loep leggen. En fouten, gebreken van normale mensen, be lichten, zodat ze abnormaal lijken om juist daardoor het normale te laten zien. Al die nieuwe theorieën komen uit Frankrijk. Als ze nog lang achter De Gaulle aanlopen, kunnen ze daar helemaal geen roman meer schrij- Om nog even bij Frankrijk te blij ven: hij zegt. dat je daar om lid van de academie te worden vriende lijk moet zijn tegen iedereen, knie vallen moet doen en diners moet aan richten. „Ik ben lid van de Vlaamse Academie en de prijs die mij nu is toegekend, heeft voor mij waarde omdat ik er niks voor gedaan heb, tenzij mijn leven lang hard gewerkt. Dat Nederland en België samen deze prijs geven, verhoogt de waarde er van. Het zijn geen verschillende lan den, maar de verschillen zijn toch niet weg te cijferen. Er bestaat een duidelijk verschil in onze letterkunde. Mij verheugt dat. Ik ben er tegen dat men streeft naar volledige gelijkheid. Waarom zouden wij niet aprilvis mo gen zeggen in plaats van aprilgrap? Omdat ze in het Frans ook zeggen, poisson d'avril? Maar dat is toch geen argument. Als alle Vlazpingen' gedwongen worden te spreken zoal* de Noord-Nederlanders dat doen, dan kan daaruit alleen maar verarming - voortvloeien. Het verschil in letter kunde? Ik kan niet zeggen waarin het precies ligt. Voor een Vlaming die leest is de hoofdindruk, dat de Neder lander de dingen als een intellectueel beschouwt. Ze hebben meer gevoel voor de dingen zoals ze zijn. Dat is maar een stuntelige en onvolmaakte aanduiding van het verschil. De waarneming van het leven lijkt in de Nederlandse letterkunde veel meer door de intellectuele zeef te zijn ge gaan. De Vlaming een beter verteller? Domme mensen zeggen dat er ver schil is tussen vertellers en schrijvers. En ze zien neer op bijvoorbeeld een Ernest Claes. Ze maken dezelfde dom me vergissing als sommige beoorde laars van de schilderkunst. Elk por tret van een mooi meisje is voor hen mooi, van een oude feeks is het lelijk, ook al zou het door Rembrandt zelf geschilderd zijn. Met hun domme onverstand menen velen, ook jonge schrijvers tegenwoordig, dat de dorps novelle provinciaal, dat de stads roman Europees maar een roman die over studenten gaat, intellectueel is. Claes ik voel mij in deze dagen na zijn dood zowat de enige verdedi ger was een intellectueel zeer be gaafd man. Hij heeft een essay ge schreven over de „Van nu en straks"- beweging, die hij goed kende. Het is het beste wat er ooit over is ge schreven. Rechtzetten Hij meent dat er twee dingen zijn die hij nooit aan het publiek heeft kunnen duidelijk maken: „En het zal me wel nooit meer lukken ook". Het eerste: Walschap heeft zijn geloof verloren omdat zijn romans als on zedelijk werden beschouwd. „Dat is niet waar", als mijn -werk1 goed o»tT hjftilcü'Wa*- geword waï' ik \»ëe*" hét der ongelovig geworden. Het- heeft nu alleen langer geduubd. orr/dat dacht, dat ik het uit boosheid dee'd, omdat ze me aanvielen. Ik heb nu langer geaarzeld, Ik heb nu langer nagedacht en meer zekerheid gevon den. Het tweede, zijn vaak verkeerd geciteerde stelling: de roman is een verhaal, niets meer. Ze hebben ge dacht dat ik daarmee een definitie van de roman heb gegeven. Maar dat is natuurlijk niet waar. Ik weet heel goed wat de definitie is. De ro man is een verhaal, niets meer is er natuurlijk geen. Ik ben tot die uitspraak gekomen nadat ik allerlei definities over de roman had bestu deerd. Dat waren allemaal uitspra ken als ..een roman uit een verhaal over gebeurtenissen", plus een toe voeging. Met die toevoeging was ik het nooit eens, dus hield ik over wat ik gezegd heb." Die uitspraak was in zekere zin een reactie op het gestreuvel en getim- merman, op de opvatting van de tachtigers, die de roman beschouwden als een mooi brok proza. Een reac tie op wat de Duitsers zo mooi noem den de „Natureingang", die soms ve le hoofdstukken lang kon duren. Het was tegelijkertijd een verdediging van Walschaps eigen onversierde stijl. Hij heeft eens gezegd: „Als een perso nage in een roman maar één been heeft, maar dat ene been als afwe zigheid van het tweede speelt in het verhaal geen enkele rol, dat hebben de lezers er niets mee nodig". Walschap en Averbode Walschap heeft vele jaren leiding ge geven aan het cultureel tijdschrift „Hooger Leven", opgericht door de abdij van Averbode, de stamabdij van Claes, die er nu ook begraven ligt. De samenwerking tussen de paters en de revolutionair Walschap ging niet zo best. Dat hoeft niet te ver wonderen. Maar het is toch in die tijd geweest, dat Walschap van de ochtend tot de avond buitenlandse romans las. „Mijn opvattingen kre gen daardoor grond, ik kon vergelij ken met het Vlaamse werken. Dat heeft me literair gevormd, maar ik mag zeggen, van geen enkele schrij ver invloed te hebben ondergaan om dat ik zelf teveel te zeggen had. Ik vond dat Vlaamse schrijvers teveel over de eenvoudige christelijke mens schreven. Ik wist dat er meer om ging in de Vlaamse mens. Claes heeft zijn kunst laten castreren in dienst van Averbode. Dat was een vrijwillig aanvaarde beperking van zijn kunst. Geen beperktheid van zijn geest en kunst. Consciense en Timmermans hebben vrijwillig hun werk laten zui veren. Timmermans' „Pallieter" is er een voorbeeld van. Want de rokken van Maria waaiden op tot net onder de knie. En dat was pornografie. Consciense kreeg een Van zijn boeken niet herdrukt als hij niet de woor den „ik zal uw bloed drinken" schrap te. want bloed willen drinken is on christelijk. Streuvels werd door de he ren geestelijken als een gemene porno graaf veroordeeld en hij ging er onder door. Die zelfde eerwaarde heren heb ben geprobeerd mij in dienst van hun kerkelijke kunstgevoel te krijgen. Dit is ze niet gelukt. Ik heb het volgehou den. Ik heb nooit een komma of een woord weggelaten of veranderd. Ik heb jaren lang geschreven met het idee dat ik mezelf ter dood veroordeeld had. dat ik alleen stond". Niet verbitterd Wie iets van de heksenjacht op Wal schap uitgevoerd weet, iets begrijpt van zijn geloofsstrijd, zou gemakkelijk kunnen denken een verbitterd, haatdra gend man te zullen aantreffen. Niets is minder waar. Hij treft een agnosticus, een atheïst aan. Een ongelovige waar in je kunt geloven. Een humanist in de wijselijke betekenis van een humaan Hijzelf zegt: ,,lk wil niet anders oor delen over het geloof. Ik ben er radica ler in dan ooit. Als ze rtie zouden zeg gen dat ik tot mijn 25ste jaar neger geweest was, zou ik me dat gemekkelij- ker voor kunnen stellen dan wanneer ze me zeiden, dat ik tot mijn 25ste jaar geloofd heb. Ik ben er eigenlijk be schaamd over, dat ik toen niet slimmer geweest ben. Het is zo grondig ge beurd. Het is zo totaal uitgezworen, dat ik een nieuw mens ben geworden nieuw bloed. Ik ben nooit een gods diensthater geweest. Verdraagzaamheid is nu altijd nog een beginsel, is nog niet mijn vlees en bloed geworden. Ik moet mezelf nog altijd voorhouden om ver draagzaam te zijn. Discriminatie bijv. Ik wil er niets van weten. Maar ik weet dat het in m ezit, dat ik altijd geneigd ben te zeggen: smerige jood. Of als u op mijn tenen gaat staan: vuile kaas kop. Of als een Vlaming het doet: lomperik. Ik ben niet haatdragend. Mensen die het meest aan mijn vel ge zeten hebben heb ik jarenlang in vriendschap de hand gegeven. Ik heb respect voor hen. die onbaatzuchtig achter me aan gejaagd hebben omdat ze streden voor het geloof zoals ik streed een strijd voor het ongeloof. De vergevingsgezindheid geeft ook een an der element. De mensen hebben me er een dienst mee bewezen, het gevoel gegeven dut ik iets deed, dat het schrij ven van een roman iets betekende. Ze gaven 1 ne het gevoel dat ik bestond. Ze hebben mijn krachten wakker ge maakt en gescherpt. Ik heb door hen leren strijden om vol te houden. Ik ben ze wezenlijk dankbaar. Je kunt niet boos zijn op iemand die goed aan je gedaan heeft door je te schaden. Ze hebben me gezegd, wacht maar tot je op je sterfbed ligt. Ik zeg: kom maar eens kijken hóe een rationalist sterft. De angst is volkomen verdwenen". Hij wijst op het tafeltje dat tussen ons in staat. „Als ik het geloof uit de we reld kon wegvagen, door hier op een knopje te drukken, ik zou me geen se conde bedenken". Dat is zijn waarheid. Hij is er eerlijk van overtuigd, dat hij het mensdom een onschatbare dienst zou bewijzen. (ADVERTENTIE) PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT 1.25 NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen on 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.06 uur: Rinaldo Rinaldini, tv-serie CVK/IKOR: 19.31 uur: Kenmerk NTS: 20.20 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: De glazen stad, 21.10 uur: Nieuwe sluis van de kaart, documentaire De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. 22.20 uur: Koning aller heerlijk heid, zangkoor NVSH: 22.25 uur: Wat vindt U vau pornografie? NTS: 22.30 uur: Tweede journaal TELE AC: 23.00 uur: Meten en vergelijken NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO: 19.03 uur: Nog één verhaaltje dan, voor de kleintjes 19.08 uur: Muziekmozaiek 19.55 uur: Even napraten NTS: 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De High Chaparral, tv-serie 21.35 uur: Peyton Place, 22.00 uur: Regiovizier NTS: 22.25 uur: Tweede journaal HILVERSUM I NCRV: 20.50-21.45 uur: Het grote podium, concert 2.50-23.55 uur: Willem Doppmann, NRU: 20.35-21.30 uur: Gamma van alpha en bèta, wetenschappelijk programma 22.55-23.55 uur: Metro's Midnight Music Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM UI: Elk heel uur vanaf 9.00 Vanavond via Ned. I In '69 ontstonden de eerste geruchten, dat het dorp Nieuwe Sluis, dat behoort tot de gemeene Rotterdam, plaas zou moeten maken voor de aanleg van het Hartelkanaal, Thans is het dorp vrjjwel geheel ontruimd. Voor de bewoners van Nieuwe Sluis is een geheel nieuwe woonwijk gebouwd, even buiten Heenvliet. De huren zfln daar weliswaar een stuk hoger, maar daarvoor krijgt rnen een vergoeding van zeshonderd gulden. Bovendien staat een vergoeding te wachten van duizend gulden uit het jkrotpprulmlngsfonds. Dit bedrag wordt echter pas uitgekeerd als de oude hulzen zijn afgebroken. Sommigen wachten hierop al enkele jaren. Huiseigenaars in Nieuwe Sluis krijgen de waarde van hun woning uitbetaald, maar dat bedrag is veel lager dan de prijs van een ander huis. De jonge mensen zjjn met deze gang van zaken wel tevreden. Voor de ouderen, van wie de meesten hun hele leven in Nieuwe Sluis hebben gewoond, betekent de „overplaatsing" soms een ramp. De boeren, die in Nieuwe Sluis een bedrijf hadden, moeten elders werk zien te vinden, desnoods ln de fabriek. Voor hen blijkt de medewerking van de gemeente Rotterdam zeer klein. Vanavond om half tien brengt de NCRV-tv. een reportage over de ondergang van dit dorp. Regisseur Leo Moen heeft met vele inwoner* gesproken en 'n groot aantal opnamen gemaakt van dit verdwijnende dorp. Regisseur Leo Moen heeft met vele inwoners gesproken en een groot aantal opnamen gemaakt van dit verdwijnende dorp. Eens per twee maanden zal Willem Duys dit seizoen op de maandagavond via Nederland n z'n „Muziek Mozaïek" presenteren. De eerste aflevering, vanavond van 19.08 tot 19.55, ls gewijd aan een experiment ln Helmond, waar kinderen van de lagere school de klassieke muziek leren ontdekken door hun reacties weer te geven ln poëzie, prent of dans. De regie berust bjj Walter van der Kamp. Monitor was terug gisteren. In een vorm die aan alle critici, diebakten op de wijze van presentatie in het vo rige seizoen, royaal tegemoet trad. Mo- nitor-nieuwe-stijl ls niet (oud of nieuw) links, niet aggressief; het is eigenlijk van alles niets en daardoor nogal aan de slappe kant. Marjan Berk, die de presentatie van twee door de wol geverfde krachten moest overnemen, sloeg zich moedig door die opgave heen. Ze leek wat kleurloos nog, maar daar kunnen de make-up-deskundigen en mode-advi seurs van de NTS wellicht nog iets aan doen. Monitor lijkt vooral op de jeugd van onder de tien te mikken. Bij regenachtig weer kan dat wel eens een uitkomst zijn. Ook vernieuwd was zaterdag „Pickup" van de NCRV, eveneens teruggescha keld tot eenmanspre8tatie. Die ene man, Ted de Braak, zal er best wat van kunnen maken, geloven we. „Pick up" staat of valt overigens bij het be schikbare materiaal, i.e. nieuwe gram mofoonplaten. Of de kijkers overigens gediend zijn met een modeshowachti ge presentatie van platenflarden van een paar seconden wagen we te belwij- Zaterdag zagen we overigens met ge noegen de terugkeer van de NCRV- quiz Tweekamp en bepaalden ons ver der tot de TROS, waar de show (nou ja, show?) van Enrico Maclas ons te genviel: goede vulstof voor lege kwar tiertjes, maar niet prominent genoeg voor het uur dat de grootste kijkdicht heid van de week pleegt te halen. Voorts „De dief van Washington", zo'n onwaarschijnlijke serie die alleen door humor gered kan worden. Er zat in de ze eerste aflevering geen greintje hu mor. Waarmee de TROS eigen faam van uitzender van de slechtste buiten landse strips te zijn handhaafde. Gisteravond begon de VPRO aan een eigen Simenonserie. „Het spoor van de Hollander" bleek een anekdote, waarvan de „plot" op een half blok- nootvelletje uit de doeken gedaan kon worden. Bekwame Otto Dijk vulde er een uur mee. Een prestatie van belang al kon men het „uitmelken en aankle den" er wel aan afzien. Belangwekkend was overigens dat re gisseur Rob v. d. Linden voor deze voorstelling een aantal acteurs bijeen had gebracht, die bewezen hebben over een grote tv-geniekheid te be schikken. Onder meer EUen Vogel, Kees Brusse, Ton Lensink, Julien Schoenaerts en Siem Vroom. Zij werk ten er allen aan mee om „Het spoor van de Hollander" op te blazen tot een echt tv-spel. De gelijkenis werd ■om» zéér natuurgetrouw. RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Stereo: Koorzang. 18.19 Uitzending van de Ka tholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken die de aan dacht verdienen. 18.30 Nieuws en weerpraat- Je. 18.46 Actualiteiten. 19.00 Stereo: Klanken uit de Oeral (gr). 19.20 Jazzkwartet. 19.50 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 20.15 Span ningen in de gereformeerde wereld, lezing. 20.50 Stereo: Radio Filharmonisch Orkest en solisten: klassieke muziek. 21.45 Stereo: Lichte muziek. 22.15 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Planorecital: klassieke muziek. 23.35 muziek voor de late avond: gevarieerd platenpro- gramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.18 Radiojournaal. 18.25 Ik ver bind u door....: praatje. 18.30 Stereo: A la carte: tafelmuzlek, met om 19.00 Paris vous parle. 19.30 Nieuws. NRU: 20.05 Vijfhonderd duizend kinderen: toespraak n.a.v. de ko mende kinderpostzegelactle. 20.10 Wie schrijft die blijft: een ontmoeting met Nederlandse (tekst)schrijvers, 20.35 Gamma van alpha en bèta: een programma over recente vor deringen ln de wetenschap. 21.30 WIJ kunnen niet anders....: klankbeeld over het deelne men van de gehuwde vrouw aan het arbeids proces. 22.00 Musonnette: licht muziekpro gramma. 22.3(1 Nieuws. AVRO: 22.40 Radio- Journaal. NRU: 22.55 Stereo: Metro's Mid night Music: gevarieerd muziekprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. 19.35-20.05 R.V.U.: Geor ge Grosz BRUSSEL NED. (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paai desportuit- slagen. 18.30 Protestant-godsdienstige uit zending. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbe richt en actualiteiten. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Operakroniek. 22.00 Nieuws en berich ten. 22.15 Literair programma. 22.30 Dansmu ziek. 23.00 Nieuws. 23.10 Muzikale lezing (herhaling). 23.40 Nieuws. 23.45-0.30 Voor de DINSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke muziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Klassieke gram- mofoonmuzlek. 8.00 Nieuws. 8.11 Stereo: Gewijde muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. 9.15 Stereo: Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 1U.00 Theo logische Etherleergang. 10.35 Stereo: Bariton 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen! KRO: 12.0(1 V.m twaalf tot twee-gevarieerd programma. (12.22 WIJ van het land; 12.26 Mededelingen voor land-^ en tuinbouw.^ 12.30 muzikaal micldogmngn/lne. (16.00—18.02 Nieuws). 17.00 Overheidsvoorlichting: In de rubriek Suriname en de Nederlandse Antillen spreekt H. Habibe over ..Luis Daal ln poë tisch perspectief". 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II (298 m) - AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: lichte grammofoonmuz lek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.30—8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NRU: 9.00 Uitgebreide reportage of her haling NRU-programrn.i Mn Stereo: Mu/lek uit de Middeleeuwen en Renaissance (gr.). AVRO: 10,00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen populair verzoekplatenpro- gramma. (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beurs berichten. 12.00 Stereo: Pianorecital: klas sieke muziek. 12 26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.29 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.39 Sportre- vue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NRU: 13.30 Stereo: De Lichte Muze belicht: I like Mike, Israëlische musical. 14.30 Rostrum of composers: moderne muziek (opn.). AVRO: 15.00 Stereo: Operaconcert (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Residentie orkest en so listen! de geschiedenis ven de soldaat Btra- wlnsky. 17.00 De zingende bougie: gevarieerd platenprogramma voor automobilisten. 17.55 HILVERSUM'HI (240 m en FM-kanalen) - VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaalles voor de pep. (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Po w-po w: licht platenprogramma. 1200 Nieuws. 12.03 Zorro: programma voor tie ners. 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: geva rieerd platenprogramma. (14.00 Nieuws. 15.00 Nieuws. 15.03 Er - Jee - Em - Drie: licht muziekprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 Mix: licht platenprogramma. (17.00 Nieuws). 18.00 Sluiting. BRUSSEL NED. (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte orkestmuziek. 12.10 Tutnbouw- kronlek. 12.15 Lichte muziek. 12.40 Weerbe richt, mededelingen, programmaoverzicht cn SOS-berichten voor de schippers. 12.48 Lich te muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, dagklapper en beursberichten. 13.20 Tafelmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (13,00—13.03 Nieuws). 18.00 Nieuws. 18.03 Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. 16.15 Programma voor oudere luisteraars. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.13 Jazzmuziek. Hobbyboot zinkt bij tewaterlating SHEFFIELD (AP) Vijf jaar lang heeft Joe Phillips gebouwd aan een 26 tons stalen Jacht, waarmee hij een tocht om de wereld wilde maken. Dit weekend hadden zich 150 toeschou wers, gemeentefunctionarissen en een muziekkorps van het Leger des Heils op de oevers van een kanaal verzameld om getuige te zijn van de doop van de 18,50 meter lange boot en de tewaterlating er van. De boot zonk.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2