Alkemade centrum van bloemen maar ook centrum van watersport Nieuwe hal mogelijk ook „binnensporthar Braassemerplas van ouds grote trekpleister „Elmi" wil in Leiden verder uitbreiden „Van smeekschrift tot Handvest 5: historische optocht op 3 oktober Veranderingen dienstregeling van Maarse Kroon Gevoelig spel en drie Oscars Griezelige humor Heerlijke zot Keiharde western Call-girls Nachtvoorstellingen Prolongaties VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 krant" van deze week stond o.m.: „Al kemade kreeg in 20 jaar een volledig nieuw gezicht". Dat ls ongetwijfeld zo geweest ten aanzien van de beroemde Veense kwekeryen, maar reeds lang daarvoor werd de aandacht op de ge meente gevestigd door de watersport. Immers, toen het Braassemermeer in de jaren '20 werd ontdekt als een voortref felijk watersportoord, begon de grote trek reeds naar Alkemade, speciaal dan naar Oudewetering en we zouden de wa tersporters in het bijzonder en de ge meente Alkemade in het algemeen tekort doen, indien wy rond de Veense bloemen- vreugde niet ook aandacht zouden be steden aan de opkomst, de groei en de bloei van de watersport. Het waren enkele Veenders, die rond de twintiger jaren in hun onmiddellijke omgeving ontdekten welk een groot re creatiegebied hier lag te sluimeren. In die dagen werd er weliswaar nog niet over recreatie gesproken en behoefte daaraan was er eigeniyk gezegd ook al heel weinig, omdat men daarvoor geen tijd maar ook geen geld had. MET PRAMEN Het waren toen evenwel niet de „ge- fortuneerden", die de watersport gingen bedrijven, maar de eenvoudige Veense kwekers, die met hun pramen, waarmee door-de-week het dageiyks brood moest worden verdiend, wedstrijden gingen or ganiseren. Dat bracht de zeilwereld tot de ontdekking, dat hier een groot nog onontgonnen terrein braak lag en al spoedig kwamen de echte wedstrijd schepen-bezitters naar de fraaie Braas semerplas om te genieten van de vele mogeiykheden, die het wedstrydzeilen Onder aanvoering tiefnemers, de heer Jan v. d. Meer, kre gen de wedstrydzeilers vele jaren de gelegenheid tegen elkaar in het stryd- perk te treden en volop te genieten van wind, zon en lucht. De wedstrijden van de Watersportvereniging „De Braasse mermeer" hebben sindsdien steeds een bijzondere aantrekkingskracht weten uit te oefenen in het jaarlijkse zeilprogram- ma van de Kon. Verbonden Nederlandse Watersportverenigingen en velen zilllen zich ongetwijfeld wel eens hebben af gevraagd hoe het mogeiyk was, dat naast de zoveel publiek trekkende Ka- gerplassen ook de Braassemermeer steeds weer opnieuw een legioen van wedstrydzeilers heeft weten aan te trek ken. Het antwoord daarop is evenwel niet zo moeiiyk te geven. Immers, beide plassen hebben ieder haar eigen beko ring. Daarby speelt het grootse van de Braassem door zyn uitgestrektheid met lange rakken en verschillende uithoeken voor de grote wedstrydzeiler een by- zondere rol. RECREATIE BRAK HIER BAAN DAT IS DE LAATSTE JAREN steeds meer en meer gebleken. Immers, was de Braassem in de beginjaren van de wedstrijden ook Hollandia heeft hier een byzondere rol in die jaren gespeeld voornameiyk ingesteld op grotere schepen, na de in 1928 in Amsterdam gehouden Olympische Spelen nam de belangstelling voor de sport hand over hand toe en de zellerij kreeg daarby een niet onbelangrijk deel. Toen evenwel na de tweede wereldoorlog de centen meer verdeeld werden, ontstond ook bij de „kleine man" de behoefte aan water- sportbeoefening. Die behoefte vond steeds meer en meer bevrediging mede door het feit, dat de lonen omhoog gin der initia- 'gen, de arbeldstyd korter en de vrye tijd langer werd. Toen daarna eenmaal het betoverende woord „Recreatie" was uit gevonden, was de stroom niet meer te stuiten. De wedstrijd-weekends en de Braassemweken der laatste jaren leg gen daarvan een sprekend getuigenis af. Naast een woord van hulde aan de mannen van het eerste uur, die de grote stoot hebben gegeven tot het veroveren van de Braassemermeer voor de recrea tie en een dito woord van hulde aan de bestuursleden van „De Braassemermeer" in de vele jaren daarna, mag een woord van hulde ook niet onthouden worden aan gemeentebesturen en raadsleden gedurende zovele jaren, die Alkemade en in het bijzonder Roelofarendsveen en Oudewetering grote bekendheid hebben weten te geven. GROOTSE JACHTHAVEN Die grote bekendheid culmineerde wel in het ontstaan van een eigen jacht haven, een grootscheeps ondernemen, waaruit de trotse „Noorderhem" ten slotte is ontstaan. Heel watersportlle- vend Nederland heeft de laatste jaren de ogen gericht gehad op die mooie Braassermeermeer, op het actieve be stuur, op het steeds helpende gemeente bestuur. We behoeven hier niet opnieuw de namen te noemen van al degenen, die hebben bijgedragen om dit mooie plekje water meerdere bekendheid te geven. Bij de opening van „De Noorderhem" in dit voorjaar is daarover reeds uitvoerig geschreven en gesproken en we zouden slechts in herhalingen treden indien we daarover opnieuw gingen uitweiden. Waar we slechts de aandacht op wil den vestigen, is hetgeen we reeds in de aanvang schreven: „Alkemade kreeg al in de jaren '20 een nieuw gezicht". WEER MACHTIGE STRIJD DAT GEZICHT is juist deze dagen weer zo duideiyk merkbaar, nu we staan aan de vooravond van de bekende „Na-Braassem", die gedurende twee da gen weer voor een overbevolkte Braas- sem-plas zal kunnen zorgen, indien het weer tenminste wil medewerken. Im mers, ongeveer 450 deelnemers in nage noeg alle bekende klassen zullen dit weekend weer van de party zyn om voor het laatst dit jaar in grote wedstryden tegen elkaar uit te komen. Aanvankelijk waren er 420 inschryvingen, doch daarna meldde zich de 12 M2 Sharpie-klasse deelname met rond twintig deelnemers. Morgenmldag te half twee zal het eer ste startschot weer over de uitgestrekte plas weerklinken en zullen 11 deelne- in de Flying Dutchmanklasse de stryd openen. Zij zullen gevolgd worden door tal van andere klassen, waarby we speciaal nog weer eens de Regenboog klasse willen vermelden, waarvoor niet minder dan 15 deelnemers voor een im posant gezicht en hopeiyk machtige stryd tegen wind en water en tegen elkaar zullen zorgen. Voor degenen, die de grootse bloemen- show bewonderd hebben, een prachtige gelegenheid om even door te ryden naar Oudewetering, waar men de schepen in de stryd zal kunnen zien, of nog beter: bezoek te brengen aan „De Noorder hem" zelve, waar men vanuit de boven zaal van het clubhuis een onvergelijke- ïyk mooi vergezicht zal hebben over al wat leeft en beweegt by een zeilwedstrijd de Watersportvereniging „Braasse- Men zal er zeker geen spyt van hebben! M. Z. ADVERTENTIE DAMESBEURS BOUW ZELF met PLASTIC STENEN, die IEDEREEN KAN HANTEREN t/m 1 ofct. HOUTRUST DEN HAAQ De Leidse overhemdenfabriek Elmi NV die tot de grootste overhemdenproducen- van Nederland gerekend kan worden qua technische outillige tot de mo dernste van Europa behoort, staat de laatste Jaren in het teken van een sterke groei. Het bedrijf heeft behalve ln Leiden ook vestigingen in Hoogeveen en Eerael (N. Br.). Om een verdere groei te kunnen waarborgen ls de directie van mening, dat het Leidse bedryf uitgebreid zal moe ten worden. Een uitbreiding te Leiden Is evenwel alleen mogeiyk indien het aan- van personeelsleden in het Westen ruimer wordt en de gemeente Lelden be reid ls de noodzakeiyke faciliteiten te verlenen, aldus heert de directie van Elmi in het afgelopen weekeinde mede gedeeld ln de Hoogeveense vestiging Deno Confectlebedryf N.V. UITBREIDING VEENSE VEILING Dat de souden Coöperatieve Bloemen-,?000 vlerkante meter, llalt november, velling „Eendracht maakt Macht" to """P' het vollhigobatnur, aal met do Roelofarendsveen het niet laat by een bouw begonnen worden, dankbaar terugblikken op een halve Deze rig0-„uze uitbreiding luidt een eeuw van vruchtbaar werken onder de verandering en aanpassing in van de tulndersgemeenschnp aal over enkele huldlge veillngslMtallatle, vooral ln weken extra benadrukt worden. Zo- praktische zin .De bestaande hal - opp. gauw de bloemenvaktentoonalelllng EM i 4400 m2 zal dc toekorast de Iunc- M 60 achter de rag ls wordt getart met tle van veli,nghnl krijgen. De nieuwe bestemd voor verdere uitbouw van het velllngbe-1 dryf. Begin oktober vindt nanieiyk de aanbesteding plaats van een nieuwe hal die een vloeroppervlakte krygt van b|)ni Evolutie van de mens in 400 jaar Na de optochten, die het 3-October-bestuur de laatste jaren door Leiden liet trekken en waarbij het accent werd gelegd op de humor zal dit jaar weer een historisch gezelschap door Leidens straten trekken. Daarbij wordt dan weer een be roep gedaan op de historische kennis van het publiek dat zich doorgaans niet goed op de hoogte stelt en derhalve weinig bij het gebeuren be trokken is. Om deze reden willen wij, zij het in grote lijnen, deze optocht beschrijven, zodat men zich gemakkelijker kan oriënteren. „Van Smeek schrift tot Handvest" is ontleend aan twee ge wichtige historische feiten: het Smeekschrift der Edelen, in 1566 aangeboden aan de Landvoogdes Margaretha van Parma en het Handvest van 1948, gesloten te San Francisco. De stoet begint met een indrukwekkende groep edele ruiters, op weg naar Brussel, naar Margaretha van Parma om een smeekschrift aan te bieden waarin wordt verzocht de dreigende oorlog te voorkomen. De 80-jarige oorlog, die precies 400 jaar geleden uit brak, betekende niet alleen - en zeker niet voort durend - krijgsgeweld. Deze strijd moet men onge- twyfeld zien als een poging om de vrijheid, de rechten van de mens en zyn geluk te bevorderen en te verzekeren. Deze tendens wordt steeds meer aange troffen als achtergrond van vele belangrijke historische gebeurtenissen. Dit leidde tot de compositie van deze optocht, waarin derhalve de mens - in zijn evolutie gedurende 4 eeuwen - centraal gesteld wordt. Niet voor niets luidt de spreuk, voorkomende op het Leidse papieren noodgeld van 1574, „Haec Libertatis Ergo" (dit om der wille van de vrijheid). Haec Liber tatis Ergo: het grote schaakspel tussen Philips II van Spanje enerzijds en Willem van Oranje anderzijds. Men ziet het grote schaakbord, waarop dit enorme en belangrijke spel wordt gespeeld. Door de hoofdfiguren, mét hun pionnen. Beginnende bij Heiligerlee in 1568, in Leiden in 1574, met - als slot - de vrede van Munster in 1648. Vervolgens wordt aandacht gevraagd voor de ver dere ontwikkelingen, ontdekkingen, godsdienstige pro blemen gedurende de 17e eeuw. Ook in de Republiek der Verenigde Nederlanden domineren wederom twee figuren: Prins Maurits tegenover Van Oldenbarnevelt. Toch kan in deze periode van een zekere vooruitgang worden gesproken. In 1602 werd de Oost-Indische Com pagnie, mede door toedoen van Van Oldenbarnevelt, gesticht. Willem Barentsz, trachtend langs het noor den van Europa in Indië te komen, moest in 1596-'97 bij Nova Zembla met zijn mannen overwinteren, om dat zijn schip in het ijs bekneld raakte. Hugo de Groot, beroemd vanwege zijn ontsnapping per boekenkist uit zyn gevangenis in het slot Loevestein (22 maart 1621). Men zal van dit alles iets zien in de derde groep van deze optocht. Maar ook in groep vier, wederom in de 17e eeuw - de Gouden Eeuw - gesitueerd, vindt men wat terug van de ontwikkeling der Kunsten, Weten schappen en Ambachten. De Muiderkring, een aantal dichters en schrijvers bijeenkomende in het Muiderslot. Beroemdheden in de schilderkunst, w.o. Rembrandt en Jan Steen. Ook Frederik Hendrik behoorde tot de bewonderaars van Rembrandt; hy is te zien met zijn gade Amalia von Solms en kinderen, gezeten in de Gouden Koets, rijdend naar Rembrandt's huis om hem een opdracht voor het maken van vyf schilderijen te geven. Ook het ambacht bloeide. Met name de textiel industrie, zo nauw verweven met de geschiedenis van Leiden, dat immers al in 1316 een lakenindustrie kende. Met groep vijf stappen we van de 17e eeuw in de 18e. We horen de kreet: „Vrijheid, gelijkheid, broederschap", overgewaaid uit Frankrijk, waar de revolutie een bloe dig einde had gemaakt aan de overheersing van de adel. Niet alzo in Nederland, waar de Bataafse Repu bliek was uitgeroepen en men beter kan spreken van een fluwelen revolutie. Maar het binnenhalen van de Franse troepen, ondanks het feit, dat men vrolijk om de vrijheidsboom danste, in de veronderstelling dat nu alles „boterje tot den boom" zou worden, doet denken aan het binnenhalen van het Trojaanse paard - dat men ook zal zien - en herinnert aan de Franse guillotine. Ook die onthoofdingsmachine kan men aanschouwen. In groep zes zijn twee geheel verschillende zaken bijeengebracht: romantiek en politiek. De eerste trein van Amsterdam naar Haarlem behoort ongetwijfeld tot de eerstgenoemde categorie; men zal dit treintje met passagiers en al zelf aanschouwen. En wat de politiek betreft: strijdsters voor het vrouwenkiesrecht, de grondwet van 1848, die de grondslag legde voor ver schillende sociale wetten en de verbetering van het lot der mensheid. In de volgende afdeling wordt aandacht geschonken aan de hupverleningen en naastenliefde. Enkele voor beelden: het werk van het Roode Kruis, het Leger des Heils en de Reddingmaatschappijen. Iets ervan zal men in de optocht zien.: Verzet en bevrijding 1940-'45 mochten uiteraard niet ontbreken; daarvoor werd de achtste groep gevormd. Vertegenwoordigers van de koopvaardij, die in de oor logsjaren ruimschoots heeft bijgedragen tot het winnen van de strijd (uiteraard naast en met de Kon. Marine), het verzet tegen de overweldigers (zeer origineel uit gebeeld op een praalwagen) en een afvaardiging van de Canadese strijdkrachten, die ons land be vrijdden in 1945, geven tezamen een beeld van een bewogen periode met veel leed, maar ook met positieve elementen: een groot saamhorigheidsgevoel. Die gedachte voert tot het Handvest van San Fran cisco in 1948, waarin gesproken wordt van de grond wetten, de waardigheid en de waarde van de mens. Gelyke rechten voor mannen en vrouwen, inter nationale samenwerking zonder onderscheid van ras, geslacht taal of godsdienst. uitpakken van de bloemen. In de „oude" hal zal dan geen autoverkeer meer wor den toegelaten. Het veilingbestuur heeft dezer dagen op een persconferentie by gelegenheid van de komende bloemenshow een pluim op de hoed van het gemeentebestuur van Alkemade gestoken waar het ging om het bestuuriyke inzicht betreffende d« sportaccommodatie. Veilingvoorzitter de heer A. H. Verdel herinnerde daarby aan de mogeiykheden voor het voetbal, de tennisbanen en het uitzicht op een over dekt zwembad. Op de veiling EMM wil men nog een stap verder gaan in de goede richting. In de planning voor de tweede hal heeft men ruimte gelaten voor de mogeiykheid deze hal geschikt te maken voor zaal sporten, zoals handbal, tafeltennis en gewoon tennis en ook volleybal. Er zal voor de nodige voorzieningen in elk geval een prysopgave worden gevraagd. Vallen de financiële consequenties mee, dan krygt de Veen er een fraaie „binnen sporthal" bfl. Verderop in de gedachten van het be stuur ligt een tweede fase van uitbrei ding. Deze omvat een nieuwe reeks boxen voor de export en handel en 'n on derkomen voor de plaatseiyke bankin stellingen. Een geheel andere zaak Is de veiling- tribune. Het Is niet onmogelijk, «lat er een nieuwe tribune wordt gebouwd met een tweede klok om een snellere gang van zaken te bevorderen. Misschien ook, dat de bestaande tribune er een klok bj) krjjgt. In dat geval krijgen de kopers kiezen. Er zal dan een aangepaste appa- de mogelijkheid uit twee afslagers te ratuur moeten komen, zoals ook op sommige andere veilingen (o.a. Bever wijk) bestaat, met een keuzemogeiykheld via standaards met luidsprekertjes. Maar voorlopig biyft dit nog EMM-toe- komstmuzlek. ADVERTENTIE ONDERGOED Modieus in alle modellen Herenstraat 83 - Breestraat 137 In de op 29 september ingaande nieu we dienstregeling van Maarse Kroon, zijn by verschillende busiynen wijzigin gen aangebracht. Voor zover dienstig voor het geblind, dat door onze krant wordt bestreken, geven wij hieronder deze wijzigingen aan. Roelofarendsveen (Noord) - Roelof arendsveen (Zuid) v.v. De aankomst- en vertrektyden zyn afgestemd op de tyden van lyn 2 van en naar Leiden. Van Roelofarendsveen (Noord) naar Roelofarendsveen (Zuid) zal om 9.33 uur en in tegengestelde rich ting om 9.39 uur behalve van maandag t/m vrydag nu ook op zaterdag wor den gereden. Oude Wetering - Nieuwe Wetering - Roelofarendsveen (Noord) v.v. Van maandag t/m vrydag wordt van Oude Wetering naar Roelofarendsveen (Noord) en van Roelofarendsveen (Nrd) naar Nieuwe Wetering een rit per dag gereden. LIJN 3 Leimulden - Nieuw Vennep v.v. en Nleuwveen - Leimulden v.v. Teneinde te Nleuwveen een betere aansluiting te verkrijgen op iyn 7, zyn de vertrektijden in de richting Leimul den, met uitzondering van de eerste rit, 2 minuten later gesteld. Aïphy a. d. Rijn - Rynsaterwoude - Lei mulden -Aalsmeer v.v. De route in Aalsmeer van deze l|jn ls verlengd tot de Van Cleeffk&de. LIJN 5 Schiphol Oost - Nieuwe Meerdyk - Badhoevedorp De tyden van de rit, die van maan dag t/m vrydag om 08.30 uur vertrekt van Schiphol Oost, zyn met ingang van 29 september a.a. 5 minuten vroeger LIJN 24 Hlllegom - Nieuw Vennep - Hoofddorp - Badhoevcdorp - Amsterdam S.P. v.v. De tyden van de rit. welke om 06.30 uur uit Hlllegom vertrekt, zyn op het trajekt Hoofddorp - Amsterdam 2 minu ten vervroegd. LLJN 85 Lelden/Haarleni - Hoofddorp - Schiphol Centrum - Amsterdam C.S. v.v. Vanaf Amsterdam Centraal Station zal de eerste rit dagelijks worden uitgevoerd via Schiphol Centrum, Hoofddorp en Heemstede naar Haarlem Tempelier- LUXOR: Camelot Crétlen de Troyes zou hem niet hebben herkend, zyn sageheid Arthur, koning van Engeland en stichter van de tafelronde, wa hy het middelpunt was van zyn twaalf paladynen; tezamen de ridders vi de tafelronde. De Troyes leefde in de veertiende eeuw (ongeveer 1320) ln die tyd nam men het niet zo nauw met waarheid eu verbeelding; de gewezen «'xlstentle van Arthur is onduldeiyk en wordt betwyfeld. Daaroir is er ook geen bezwaar tegen de vrye bewerking die door Alan Jay Lernei in script Is gezet. Het spel in de film is geweldig goed en gevoelig. Vanessa Redgrave, bekend van „Bambole", speelde de rol van haar leven; Franco Nero ls niet de u dogenloze die hij steeds in Django-films uithangt en Richard Harris: goede de wijn behoeft geen krans. Goede rollen zyn tevens van David Hemmlngs (die wereldberoemd werd na zyn pryswinnende rol in „Blow up") als Ar thurs zoon Mordred en van koning Pellinore - gespeeld door Lionel Jeffries. Lancelot (Franco Nero) is verliefd geworden op de vrouw (Vanessa) van zyn heer. koning Arthur (Harris). Arthur wenst vrede en rechtvaardigheid in zyn ryk. Hy wil een rechtspraak kreëren, wat niet eenvoudig gaat. Zyn plan een ronde tafel te houden, als vergaderplaats voor alle ridders van zijn rijk, mislukt. Op het laatst wordt hy gedwongen te stryden tegen de ridder die hem het meest na aan het hart staat, Lancelot. Grootse scènes en geweldige opnamen maken deze film die als musical Is gebracht tot een waar genoegen voor de estheticus. De zang van de spe lers is tevens geweldig goed. Een film om te zien! In verband met de extra lange duur van de film zijn er dageiyks twee voorstellingen, om 14.00 en om 20.00 uur. Keuring: 14 jaar ennede film is bekroond met drie Oscars, resp. voor Richard Harris, Vanessa Redgrave en Franco Nero. STUDIO: Met Jouw tanden in myn nek Griezelen deze week In do Studio. Een thriller van Roman Polannkl (bekend van „Repulsion" en „Cul de Sac"). Geen film echter volgens het oude stramien, l'olnnsk! heeft het weliswaar ook gezocht met actl«>« In een kasteel, maar de wyze waarop hy zyn acteurs (waartoe ook by zelf behoort) laat wer ken, verschilt nogal met het aloude bekende. Polanskl trekt door liet kasteel aan «Ie zyde van een professor. Een hyzondcr vreemd „manneke" dat In de ogen van zyn collega's doorging als «s-n gek. Professor Ahron- slus zorgt er voor dat naast het huiveringwekkende op de meest onver wachte momenten ook de humor over de trappen en door de gang kruipt. De professor wil de vampiers opsporen. In het kasteel, dat hy bereikt na een lange zwerftocht door Centraal Europa, maakt hij eerst kennis met een gebocheld persoon, die hem naar de oppervampier brengt. Deze ontvangt hem gastvry en biedt hem en zyn assistent Alfred een kamer aan. Zelf verdwynt de vampier in een doodskist. Evenals zijn kornuiten waartoe ook een homofile zoon behoort, kan hy het licht niet best ver dragen. De oppervampier maakt intussen zyn plannen om deze bezoe kers ook naar de andere wereld te helpen en hen te voegen by de „ver zameling". Eenmaal in het nauw gedreven weten de belaagden zich dus danig te veranderen dat zy op een middernachteiyk bal niet opvallen. Totdat zy geconfronteerd worden met hun spiegelbeeld. Aangezien vam piers geen spiegelbeeld hebben verraden zij zichzelf en een bloeddor stige achtervolging ls het resultaat De professor en zyn assistent ïyken vry gemakkelijk te ontsnappen. Althans dat denken zy... Keuring 18 Jr. LIDO: Wat niet w«*t, wat niet deert Wat In het toch een heeriyke zot, «11e Louis de Funès. De Franse komiek, die ledereeu met een beetje gezond gevoel voor humor, doet gieren en brullen. Iiy gaat onderhand tot «Ie meest gevierde dwazen van het wlte doek behoren. Wie kent hem nog niet uit de serie films, waarin hy als „le gendarme" succes op succes oogst? Of Uit „Samen uit, samen thuis"? Het Is geweldig hoe Louis de Funes door met enkele gekke bekken te trekken zyn publiek zowat dubbel kan doen In „Wat niet weet, wat niet deert" oftewel op z'n Frans „NI vu...nl connu", speelt Louis dit keer nu eens niet „de polltte-agent". Integendeel, «ie tegen hanger van een gezagsdrager: „de boef". Maar dan een. zoals wy die ken nen van de Nederlandse televisie-scherm: rare Swlebertje. Tegenspeler van De Funès als Blalreau de stroper, die het rustige stadje Montpaillurd ln het gesloten seizoen van allerlei heerlykheden voorziet ia veldwach ter Parju. (Nu we toch aan het vergeiyken z(jn geslagen, kunnen we Parju wel zien als een Boort Bromsnor). Parju kan Blalreau maar niet op heter daad betrappen, wat hy ook met z()n niet al te Intelligente hoofdinhoud probeert. Maar. als de stroper op het laatst wordt aangezien als de man. die de veldwachter in het donker een blauw oog heeft geslagen, belandt h|j toch in de gevangenis. Ook daar haalt hy allerlei fratsen uit. De eigeniyke boosdoener, is een zekere planoleraar, Flechard, die verkikkerd ls op de dochter van Montpalllarda slotheer, monsieur De Chaville. De Funès zou De Funès niet zyn, als hy er niet met grollen en handigheidjes erin sou slagen de twee tot elkaar te brengen. Ofschoon „Wat niet weet, watniet tot de nieuwste films van Louis de Funès behoort en we In andere films nog wel harder om hem hebben moeten lachen, staat de film toch garant voor anderhalf uur lachgenot. Keuring: alle leef tyden. TRIANON: Bandolero Val Verde, een stud je In Texas, wordt becocht door de beruchte Hlshop-bende. Dese berooft de plaatseiyko hank. By het gevecht dat ontstaat wordt mr. Stoner, i*n schatryke rancher, ge dood. De sheriff ziet kans de bende gevangen to nemen. Na het proces worden zy allen tot de strop veroordeeld. Als de voorbereidingen voor do terechtstelling worden getroffen, meldt zich de beul Grimes om de executie te voltrekken. De beul biykt de broer Mare van de bendeleider Dee Bishop te zyn en wat men verwacht, gebeurt ook: de executie wordt niet voltrokken en de bende weet te ontsnappen. Van de algemene verwarring maakt Mace gebruik om toch nog maar de bank te beroven. Als gijzelaar nemen de ontsnapte misdadigers MariA Stoner, de weduwe van de gedode rancher, mee. Men weet Mexico te bereiken, hoewe nog steeds achterna gezeten door dc Bheriff en zyn mannen. Het einde is, dat ook hier het recht zegeviert! Zoals in de meeste Westerns, wordt er byzonder lichtvaardig met mensenlevens om gesprongen. De regisseur vond het zelfs nodig om In extenso het door- snijden van een halsslagader te tonen! Samenvattend kunnen we stel len dat degenen die van dit film-genre houden, volledig aan hun trekken komen. De hoofdrollen word envervuld door James Stewart, Dean Mar tin en Rachel Welch als Maria Stoner. Toegang: 14 Jaar. REX: Mini-Poker —Cherry Holloway (Brigitte Evans) gaat naar New York vanaf het platteland om een haantje, liefde en een huweiyk te zoeken. Zy wordt aangenomen als fotomodel, wat echter hetzelfde lillikt In te houden ais call-girl. Met dat baantje, én haar verliefdheid op Bob Murphle een kunstschilder beginnen de moeilijkheden. Naaktfoto's en bedscènes wisselen elkaar vlot af. Het einde brengt echter een eind aan alle problemen: een gelukkig huweiyk tegemoet! Keuring: 18 Jaar. REX brengt als nachtvoorstelling vrydag en zaterdag Lollipop, ren meisje van zeventien". De film is door de K.F.K. ontoelaatbaar gekeurd Dr. Str&ngelove is terecht een wereldberoemde film. Peter Sellers speelt hierin drie rollen; en wèt voor rollen! Voor liefhebbers van erg goede films: óp naar CAMERA. Keuring; 18 Jaar CAMERA brengt voor de zesde en laatste (voor zover „laatste" laatste Is by de film; er bestaat óók nog allerlaatste en definitief laatste als super latief) week de film „Ik ben nieuwsgierig - geel" van Vllgot SJöman. Deze film heeft aanvankeiyk wat moeiykheden gehad met de keuring, maar sinds het pleidooi van dr. Trimbos ln „De Nieuwe LlnJe" ls de keuring wat soepeler geworden en ls de film toegestaan - na elg coupurwerk. Keuring dus 18 Jaar.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3