J Samenwerking Lipps, Alcoa-Elektrokemisk Nota over regionale industrialisatie Minister wil industrie uit westen laten verhuizen Gasleiding ontploft door foute aansluiting Blokkeer wint van Tsjechen op valreep iele LOUIS DEFUNES WAT NIET WEET WAT NIET DEERT 'ER 19' VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1» Omzet ivellicht vertienvoudigd DRUNEN (A.N.P.). Commissarissen i directie van Lips N.V. hebben bekend gemaakt dat besloten is tot samenwer king met Aluminium Company of Ame rica (Alcoa) en met Elektrokemisk A.S. (Elkem) in Noorwegen. Deze samenwer king betreft de vervaardiging van alu minium halffabrikaten en de verwerking daarvan tot eindprodukten. De samen werking wordt gerealiseerd door deel neming van Alcoa en Elektrokemisk in Lips Aluminium N.V., waarin alle alu- miniumactiviteiten van Lips N.V. ztfn ondergebracht. Alcoa en Elektrokemisk nemen hierin ieder voor 25 pet. deel. Alcoao is de grootste aluminiumprodu- cent op de wereld en houdt zich bezig met de winning van bauxiet, de pro- Unitas verwacht goed resultaat ROTTERDAM (ANP) Door het uit keren van een stockdividend van 5 pro cent benevens een agiobonus van 5 pro cent in mei van dit jaar, steeg het aan delenkapitaal van beleggingsmaatschap pij Unitas NV met 10 procent, van 63 miljoen gulden tot 69,3 miljoen gulden. De koersontwikkeling in de diverse lan den heeft tot gevolg gehad, dat het netto vermogen met bijna 9 procent steeg in de periode van 1 jan. tot 15 aug. 1968. Ook de intrinsieke waarde per aandeel steeg met bijna 9 procent van 426,50 gul den tot 464 gulden per aandeel van no minaal 50 gulden. De aan- en verkopen zijn nagenoeg met elkaar in evenwicht zodat de liquiditeit van het concern, be houdens de inmiddels uitgekeerde con tante dividenden van 3,50 gulden per 1 mei 1968 en 5 gulden per 19 aug. geen verandering van betekenis onderging. De inkomsten van het concern hebben tot nog toe een redelijke ontwikkeling ver- Universitair nieuws DEN HAAG Aan prof. ir. C. G. J. Vree- denburgh is opdracht verleend om, gerekend van 1 september 1968 tot en met 31 augustus 1969. wederom in de afdeling der weg- en waterbouwkunde aan de technische hoge school te Delft onderwijs te geven in enkele onderdelen van de toegepaste mechanica. Aan ir. L. A. Schipper is opdracht ver leend om voor het tijdvak van 1 september 1968 tot en met 31 augustus 1969 in de afde ling der mijnbouwkunde aan de t.h. te Delft onderwijs te geven in het vak reservoirtech niek. met de bepaling, dat hij gedurende die Ujd de bevoegdheid tot het afnemen van LEIDEN Aan de Leldse universiteit promoveerde mevr. L. van Vloten-Dotlng tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen op het proefschrift verdeling van de ge netische informatie over de natuurlijke com ponenten van een plante-vlrus (alfafa mosai virus). Promotor was prof. dr. H. Veldstra. De promotie geschiedde cum laude. Mevrouw Van Vloten-Dotlng is geboren te Bennekom Aan de Leidse universiteit promoveerde de heer R. Dijkstra, plastisch chirurg te Zwolle, tot doctor in de geneeskunde op het proef- -ehrlft „secundaire verlenging van het gesple- r Dljkst is gzboi duktie van aluinaarde, de produktie var ruw aluminium, de vervaardiging var halffabrikaten uit aluminium en de ver werking van aluminium tot eindproduk ten. Alcoa is dan ook een volledig ge- integreerde onderderneming en beschikt over kennis en ervaring omtrent pro duktie en verwerking van aluminium in alle stadia vanaf de mijnbouw tot de uiteindelijke gebruikers. Bovendien bezit Alcoa de meest uitgebreide research ontwikkelingsfaciliteiten van aluminium op de wereld, waar voortdurend speur werk wordt verricht naar nieuwere pro- dukten en verwerkingsmethoden en n; nieuwe toepassingen van aluminium. Elektrokemisk in Noorwegen is van de leidende ondernemingen in de wereld op elektrometallurgisch gebied. Ongeveer 60 pet van de aluminium- produktie in de vrije wereld wordt ge produceerd met „potlines" uitgerust met Soederberg elektrodes, ontwikkeld door Elektrokemisk. Ook circa 75 pet. van de elektrische reductiesmeltovens in de wes telijke wereld zijn afkomstig van Elek trokemisk. Presidenit-directeur M. M. H. Lips van Lips N.V. in Drunen heeft gisteren mee gedeeld, dat de omzet van Lips Alumi nium N.V. in de komende vijf jaar wel licht zal vertienvoudigen. Het is niet onwaarschijnlijk dat er uitbreidingen buiten Drunen zullen plaatsvinden. De mogelijkheid wordt onderzocht om een bedrijf voor aluminium half- en eind- fabrikaten te vestigen in Zuid-Limburg waar de heren Lips voldoende arbeids krachten aanwezig achten. YEREENIGDE TOUW EN FIRET GAAN SAMENWERKEN ROTTERDAM (A.N.P.). De N.V. Verenigde Touwfabrieken (V.T.) te Rot terdam, die onlangs bekendmaakte met tuftedtapijten op de markt te zullen komen, zal thans in samenwerking met Firet N.V. te Veenendaal, producente non-wovens, een serie naaldvilt- tapijten op de markt brengen. Firet N.V. heeft reeds als producente een Jarenlange ervaring in de fabricage van naaldvilt- tapijten. V.T. zal drie series naaldvilttapijten lanceren onder de merknaam Verto-Nyl. Daarnaast zal Firet N.V. voor de institu tionele gebruikers enige speciale kwali teiten op de markt brengen. De huidige samenwerking is formeel vastgelegd in een aantal afspraken. „Know-how" van produktie en „marke ting" op het gebied van naaldvilttapijten zullen volledig worden uitgewisseld. De produktieontwikkeling wordt gecoördi neerd. Ook bij de inkoop van grondstof fen zal nauw worden samengewerkt. Het ligt in de bedoeling in de nabije toekomst een nieuw produktiebedrijf voor naaldvilttapijten op 50/50-basis op te richten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De maatregelen ter stimulering van de regionale industrialisatie in het zuiden, oosten en noorden van het land zullen worden uitgebreid. De ministers De Block (Economische Zaken) en Roolvink (Sociale Zaken) heben zich in een nota over het regionale beleid tot 1972 te vreden getoond over het stimuleringsbeleid, zoals dat sinds 1957 is gevoerd. Maar vooral in de laatste twee jaren heben diverse streken overduidelijk hun zwakke economische structuur gemanifesteerd. De economische versteviging van die streken wordt een zaak van zeer lange adem genoemd. Het zwaartepunt zal hierbij niet alleen meer lig gen bij de stimulering van industrievestigingen, maar ook bij de uitbouw van de dienstenverlenen de sectoren. Want de dienstensector zal in de nabije toekomst een groot deel van de groeiende beroepsbevolking moeten opvangen. Met premies zal worden geprobeerd de dienstenverlenende be drijven vanuit het westen naar de stimuleringsge bieden te lokken. Ook industrieën kunnen bij ver plaatsing uit het westen voor steun in aanmer king komen. Het is een heel pakket van maatregelen waarmee de ministers De Block en Roolvink in de komen- jaren aan de economische versteviging van het zuiden, oosten en noorden willen werken. Maatre gelen die zijn gericht op bedrijfsvestigingen in ge bieden met grote werkloosheid, op een bredere scholing en grotere bewegelijkheid van de werk nemers, op verbetering van het woon- en leef klimaat en van de totale infrastructuur (goede wegen, industrieterreinen, enz.). Door intensievere studies van regionale ontwikke lingen hoopt de regering een beter inzicht te krijgen in het verloop van de werkloosheid in de verschillende landsdelen. Op grond van de huidige verkenningen word* verwacht dat: in het noorden de structurele werkloosheid kan worden verminderd. DIENSTENSECTOR MOET GROEIENDE BEROEPSBEVOLKING OPVANGEN de arbeidsmarkt in het westen gespannen zal blijven. de ontwikkeling in het oosten niet ver van het landelijke gemiddelde zal blijven. de Zeeuwse arbeidsmarkt gunstige vooruit zichten biedt. de beroepsbevolking in Brabant en Limburg in de komende 10 tot 15 jaar het snelst zal stijgen en op de arbeidsmarkt grote problemen zal veroorzaken. Drie doelstellingen Het regionale stimuleringsbeleid in de komende jaren wordt bepaald door drie doelstellingen: bestrijding van de werkloosheid versterking van de economische structuur een betere ruimtelijke spreiding van de be volking. Extra-faciliteiten worden gegeven voor de her- structuringsgebieden Zuid-Limburg en Tilburg. Niet alleen zullen, zoals in het verleden, fikse premies worden gegeven voor industriële vesti gingen in de stimuleringsgebieden. Ook vestigin gen van dienstenverlenende bedrijven en van ad ministratieve instellingen, alsmede uitbreidingen van bestaande bedrijven zullen voor premies in aanmerking kunnen komen. Gestudeerd zal worden op een regeling voor een verplaatsingspremie die zal worden toege kend aan bedrijven die uit de dienstensector in het noorden Speciale maatregelen Als zich buiten de stimuleringsgebieden ernstige werkloosheid voordoet zal met spoed worden be keken of voor dat gebied bepaalde maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid moeten worden genomen. Bij ernstige teruggang van een belangrijke bedrijfstak in een bepaald gebied kan de regering zo'n streek evenals Zuid-Limburg en Tilburg aanwijzen tot herstructureringsgebied, zo dat dan extra-stimulansen voor bedrijfsvestigin gen worden gegeven. Maar, dat zal alleen ge beuren in zeer ernstige gevallen, want de rege ring meent zeer terughoudend te moeten zijn met het aanwijzen van stimulerings- of herstructu reringsgebieden. Minister De Block ziet mogelijkheden om enkele grote buitenlandse ondernemingen voor vestiging in het noorden of zuiden te interesseren. De ves tiging van deze „stuwende motoren" heeft een activerende weerslag op het gehele bedrijfsleven van een betrokken streek en bevordert de ves tiging van andere beddrijven. Om welke onder nemingen het hier gaat en voor welke gebieden belangstelling bestaat, kan de minister nu nog niet meedelen. De minister wijst erop dat grote projecten voor de betrokken gebieden niet alleen zaligmakend zijn. Voor industriële ontwikkeling van een be paalde streek is het ook nodig om middelgrote en kleinere bedrijven aan te trekken. In het buitenland zullen de propagandistische ac tiviteiten ten behoeve van vestiging in Neder land worden vergroot. Naast „Holland-promotor'* Hafkemeljer is in de Verenigde Staten een twee de man op pad. Onder leiding van staatssecre taris Van Son (Econ. Zaken) worden enkele Euro pese landen „bewerkt". Deze buitenlandse acti viteiten worden voor de stimulering van de eco nomische ontwikkeling in de „moeilijke gebieden" uitermate belangrijk geacht. Er zal in de komende Jaren een krachtiger ar beidsmarktbeleid worden gevoerd. Spoedig zal de raad voor de arbeidsmarkt worden inge steld, die zich allereerst zal bezighouden met de Instelling van regionale raden. De minister van Sociale Zaken zal de raad advies vragen over de vraag of ongeschoolden uit de stimu leringsgebieden moeten worden geprikkeld om in het westen te gaan werken. Minister Roolvink acht het verder nodig dat dc scholingsmogelijkheden voor volwassen werkne mers groter worden De bemiddelingsorganen voor scholing en omscholing worden verstevigd. Bijgedragen zal worden in verplaatsingskosten van werknemers, werkzaam in dienstenverlenen de bedrijven die worden verplaatst. De ervaring leert dat juist de oudere werkne mers bij wijziging van produktiemethoden het eerst aan de kant komen te staan. Bekeken wordt of het in dienst houden van deze werk nemers kan worden aangemoedigd door hierop een premie te zetten. Slagvaardig beleid Een slagvaardig beleid dat tijdig kun worden aangepast is geboden, aldus minister De Block. Het regionale beleid is niet in staat om alle regionale problemen op te lossen. In nauwe sa menhang daarmee zal een algemeen industrie beleid voor het hele land moeten worden ge voerd. De structuuronderzoeken zullen het uit gangspunt vormen om tot een soepele aanpas sing van traditionele bedrijfstakken aan gewij zigde marktomstandigheden. Daarnaast zal de groei van de hele Industrie met kracht moeten worden gestimuleerd, wat ook geldt voor de dienstensector (handel, vervoer, recreatie, maatschappelijke voorzieningen). De medewer king van het bedrijfsleven en van lagere pu bliekrechtelijke organen als de gemeenten is een absolute noodzaak, aldus de ministers De Block en Roolvink. AARDGASNET ONDER DRUK (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Een foutieve aansluiting tussen twee gasleidingen heeft gister morgen in de Heerlense wijk Treebeek tot een explosie geleid, die veel schade in de omgeving heeft veroorzaakt. Twee kinderen die zich in de enorme roetwolk bevonden, die na de explosie was ont staan. moesten met vergiftigingsver schijnselen in een ziekenhuis te Bruns- sum worden opgenomen. De wijde omgeving rond de wijk inclu sief enkele woningen werden met duimendikke roetlaag bedekt. Ruim kwartier lang vloeide een enorme g stroom uit de kapotgeslagen leiding, het mag een wonder heten, dat er geen brand ontstond. De explosie werd SIJSKE EN WISKE: TEDERE TRONIC A Sammnchtif wicht IJiltö at ttiof mttiist, mm heit mit jullie Hoe is liet mielMiMeen hun ziMtkt nimaienjheid telt l M, ze hebben niet de minste [entitle meet! 'fillwettel ik me els bewika wl; HIGGLESMATO CROSSO oorzaakt toen vanuit Sittard het aard- gasnet onder druk werd gezet en men vergeten had de afsluiter, die het mijn- gasnet van het aardgasnet scheidt af te sluiten. Op het eindpunt van die leiding mondde deze leiding uit in een werkput. De leiding was afgesloten met een me talen prop. Door een gasdruk van 8 at mosfeer schoot deze prop met een enor me klap naar buiten, direct gevolgd door een stroom aardgas vermengd met roet zwarte stof. De explosie, die tot ver in de omtrek werd gehoord, deed ook de familie Rui ter, die direct achter de bouwput woont, opschrikken. Nauwelijks gekleed renden zij in paniek naar buiten, zich een weg banend door een roetzwarte gaswolk. Door de te hulpschietende buren werden zij opgevangen en tot rust gebracht. Bin nen enkele minuten na de ontploffing ar riveerde de politie en de brandweer van Heerlen. Uit veiligheidsoverwegingen werd direct het verkeer stilgelegd. Tot een kwartier na de ontploffing kon men op de Trichterweg door de enorme stof ontwikkeling geen hand voor ogen zien. Eerst na 15 minuten wist men het gas af te sluiten. De kinderen van het echtpaar Ruiter- Schreur, Albert en Robert, werden door de schrik bevangen, en werden op dok tersadvies voor observatie van mogelijke vergiftingsverschijnselen in een zieken huis te Brunssum opgenomen. Volgens de laatste berichten valt het achteraf nogal mee en mogen zij vandaag al naar huis. Tot laat in de middag is de Heer lense brandweer bezig geweest met het schoonspuiten van de omgeving. (Van onze volley balmedewerker/ DEN HAAG Blokkeer opende gis teravond het volleybaUeizoen met een wedstrijd tegen het Tsjechische Petro- chema Dubova. Coach Hoogerwaard stuurde zi)n formatie In de beproefde samenstelling het veld in, met Tlnkbof, De Vink, Constandse, Brouwer, Kranen burg en Wim Hoeboer (ex-AMVJ), die de plaats van de vrU ernstig aan z(jn enkel geblesseerde Kooien innam en zeer verdienstelijk speelde. Als de Am sterdammer volledig is ingespeeld zal hij seker een versterking zijn. De eerste set i Blokkeer vrij ge- Theater Steonstraat 39 Tel. 24130 - Luiden 1000% vrolijkheid eentsmven NI VU NI CONNU YVKMMDT DUVALLES.PIERREMONDY JJSJÏÏÏÏSL CLAUDE RICH.MOUSTACHE DAGELIJKS: 2.30 - 7 - 9.15 uur ZONDAG: 2.30 - 4.45 - 7 - 9.15 uur Toegang a.l. makkelijk, niet zozeer door eigen sterk spel maar zeker ook omdat de Tsjechi sche ploeg veel fouten maakte. Maar in de beide volgende sets tapte Petrochema uit een geheel ander vaatje, waarbij vooral de veldverdediging opviel, en dit nu was juist het zwakke punt bij Blok keer. Petrochema won na spannende strijd deze sets en kwam dus op 12. Dit was te veel voor Blokkeer. In de vierde «et werd danig van leer getrok ken waardoor de stand weer in even wicht kwam. De nu noodzakelijk gewor den vijfde set leverde de meeste span ning op. Tot 129 behield Blokkeer een voorsprong maar deze veranderde, door minder sterk spel aan Rijswijkse kant in een achterstand van 121*. Lulde aangemoedigd door het publiek vocht Blokkeer zich met succes door de kritie ke faze heen en onder grote spanning werd de beslissend lijkende achterstand nog juist op tijd weggewerkt en zelfs in winst omgezet. De setstanden waren: 159; 11—15; 1315; 15—8; 16—14. Hamrin geopereerd MILAAN Kurt Harim, de Zweedse ster van A.C. Milaan ia vandaag geope reerd aan een knieblessure die hij opge lopen heeft in de Europa-Cupontmoe ting tegen Malmoe. Hamrin (34) zal ze ker twee maanden niet kunnen spelen. LUCKY LUKE: BILLY THE KID ZON of geen ZON DE BILT Een frontensysteem, dat gisteren in een langzaam tempo over one land trok. hraoht langdurig repen waarbij én verscheidene delen van het land SO tot «J mm regen ia gevallen. Vanmorgen u»os 't weggetrokken naar Noord-Duitaland en Dene marken. Wij bevonden ons toen n.NJi.1. Wisselvallig DKELT mftir weer aan de voorzijde van een volgend frontensystcem, dat én oostelijks richting opdringt over de Britss eilanden en de Noordzee. Bet be hoort bij een diepe stormdepressie waarvan de kern rich op het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan ten westen van Ierland bevindt. Het laat eich aanziendat de depreaeiekern langzaam verder trekt naar het zeegebied ten noorden van Schotland en ge noemd front in de nacht en och tend in noordoostelijke richting over ons land trekt. Daarna komt het weer én ons land onder in vloed wan een zuidelijke uitloper van de depressie. Hierin sal het weer een wisselvallig karakter hebben. Zon 6.3618.Sjmaan lj.57- 11.18; hoogw, Bchev.: 6.35, 18.69. Weer in Nederland «Si"" mtot IJ m is Weer in Europa Kopenhagen onbew. 10 10 O Lissabon sw.bcv. 30 16 o Londen tw.bcw. 1» t» I Luxemburg xw.bew. is 12 0.3 Malaga onbew. II ia o „BorstelschoeiU niet op Spelen MEXICO De Internationale Atletiek Federatie (AAF) zul niet toestaan, dut de speciaal voor tartanbancn ontworpen „borstelschoenen" tijdens de Olympische atletiekwedstrijden zullen worden ge bruikt. In Mexico is meegedeeld, dat alleen op spikes met' zes punten mag worden gelopen. W ereldku m pioenscha p 1078 in Argentinië BUENOS AIRES Het wereldkam pioenschap voetbal zal In 1978 In Ar gentinië worden gehouden. Armando Ramos Ruiz, hoofd van de Argentijnse voetbalbond, zei dot de president van de internationale voetbal federatie, sir Stanley Rous hem in een brief had bevestigd dat Argenti nië was verkozen voor 1978. Chuvalo won van Ramos NEW YORK De Canadese zwaor- gewichtkamploen George Chuvalo heeft gisteren In New York gewonnen van de Mexicaan Manuel Ramos. Nadat Ramoa al een keer op een linkse hoek voor acht tellen naar het convas was gezonden, bracht Chuvalo hem in de vijfde ronde opnieuw zo in moeilijkheden, dat de Mexicaan knock-out dreigde te gaan. De scheidsrechter stopte toen het gevecht omdat hij van mening was dat Ramos zich niet voldoende meer kon verde digen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 19