JOHAN CRUYFF rt-v :en goed, maar zwaar leven Ik doe waar ik zin in heb' mexisexi wat een. mensen concessies in ruil voor heengaan troepen Opzichter ifgetuigd door grondwerker Veel sympathie voor voorstel Oe Thant Prinses Irene terug naar Madrid voor hulpactie Biafra Ball treedt voor steun aan Humphrey IER 19* VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van i sportredactie) MSTERDAM Hij is pas 21 en hij rijdt in een Porsche van 25 mille en koopt een huis i mille. Geld speelt een belangrijke rol in het leven van Johan Cruyff. Geld en oetbal, twee fenomenen die hij speels comb ineert. Het lijkt te gaan worden een fantastische irrière, een droom. En daar die droom van een gewone Amsterdamse jongen, opgegroeid een volksbuurt, werkelijkheid wordt, zet Johan Cruyff met hetzelfde gemak waarmee hij een schijnbeweging enige tegenstanders op het verkeerde been zet, zijn populariteit om centen. Dat is zo'n beetje zijn tweede ik geworden. Bouwpakketten van Cruyff, voetbal- :hoenen van Cruyff, overhemden van Cruyff. Hij zegt: „In de hele wereld voetballen mil- enen mensen. En er zijn maar honderd die er echt uitspringen. Dat zijn sterren. Mogen die Isjeblieft goed betaald worden?" het najaar van 1968 blijkt •uyff veranderd. Drie jaar pvoetbal, drie jaar bewondering massa en de liefde van onde Danny Coster, hebben hun rloed op het idool gehad. De assale stormloop op zijn eigen heeft hem hard gemaakt. Maar hem deze week ziet in nsterdam, de stad waar hij zo rtrouwelijk sprak, blijkt toch achter die facade van immercieel raffinement nog tijd de gevoelige aardige jongen huil gaat. Wat afwezig starend sen van die mooie grachten, de wind de eerste goudgele rfstbladeren van de bomen ikt, zei Cruyff: „Iedereen denkt je een mooi leven hebt. En is eigenlijk ook wel zo. Maar is toch ook enorm zwaar. Je alles. Geld, populariteit, ibliciteit, reizen. Maar je hebt ik niets. Neem nou de laatste eken. Ik ga graag uit. Door de eek komt er met die zware aining helemaal niks van. iterdagavond Kan niet, want indag wordt er gespeeld, mdagavond? Kan niet, want woensdags is er een Europa- upwedstrrjd. Wat rest me?" rikkel ruyff worstelt met die gebonden- tld. Af en toe komt hij in op- and. „Ik heb dan het gevoel dat uit de band moet springen", kent hij. Is het een afreageren enorme spanning die hem 1 wordt Of is het de geldingsdrang van de vedette, die met het stijgen van het banksaldo en roem ook iets van het leven wil proeven, gevierd wil worden? Cruyff beantwoordt die vragen met: „Ik doe waar ik zin in heb. Als ik wil uitgaan, moet het kunnen. Die prikkel voor het voetbal blijft toch. Naarmate een wedstrijd nadert wordt die sterker. Dat heb je of heb je niet". Hij doet het voorkomen alsof het hem geen moeite kost zich op voetbal te concentreren, maar de waarheid is wel een beetje anders. Bijvoorbeeld het uur waarop hij naar bed gaat, is verlegd. Cruyff: „Ach, het wordt tegenwoordig zo tegen elf uur. Het ligt er maar aan. Laat ik zo zeggen, ik doe waar ik zin in heb". Dat laatste, gewoon doen waar hij zin in heeft, is de kreet van de jongen, die in het veld en daarbuiten graag de provo speelt. Maar hij is daarbij echter zo eerlijk te erkennen, dat hij leiding nodig heeft. „Voet ballen is geen hobby meer voor me. Het is een vak. Als je overdag werkt en 's avonds voetbalt, li&t het anders. Maar ik ben altijd met voetbal bezig en ik geloof dat ik, zonder dat daar dwang achter zit, niet veel zou trainen. Dat heb ik niet van mezelf'. Een dag Cruyff Een dag Johan Cruyff. 's Och tends om kwart over negen stapt hij uit bed. Om half elf begint bij Ajax de training. Rond het middaguur is hij klaar. Dan pikt hij in de Ajaxkantine vlug een paar koppen koffie en rookt een paar sigaretten. Een of twee keer per week is er een interview en dan spoedt hij zich in zijn knal rode Porsche naar Danny. Ze gaan meestal de stad in, winkelen of zo maar ergens gezellig bij elkaar zitten, 's Avonds is hij bij Danny of zij bij hem thuis. Tele visie kijken of kaarten. Hij noemt dat een goed, maar zwaar leven. Het is niet zozeer de lichamelijke inspanning die hij bedoelt, maar de geestelijke. „Elke keer je concentreren op een an dere tegenstander is een ver schrikkelijke inspanning. Als je in de bouw zit, werk je gewoon, maar dit is anders. Je weet dat er straks tegen F.C. Nürnberg in het Olympisch Stadion miljoenen ogen op je gericht zijn. Ik heb me ertegen gewapend. Ik wil er niet aan denken, dat heb ik mezelf geleerd. Want als je daarover piekert ben je Vlug weg. Ik moet zeggen, dat ik erin geslaagd ben dat alles weg te dringen. Ik lig er straks niet wakker van, in tegendeel. We speelden tegen Real Madrid in Amsterdam. Ik deel ln een trainingskamp altijd de kamer met Gert Bals. Hij was die ochtend al vroeg uit bed. Hij maakte me wakker, maar ik vroeg: „Laat me nog even liggen". We hadden om negen uur uit bed gemoeten, om half elf kwamen ze me halen. Ik had me gewoon ver slapen. En kwaad dat ze waren. Realist Populariteit voelt hij niet als een last. „Als je in Amsterdam loopt herkennen de mensen je wel, maar ze vallen je niet lastig. En als ze het deden, zou ik het niet erg vinden. Dat is toch het mooiste wat je kunt hebben als iedereen je kent?" Dezelfde Cruyff blijkt daarbü een realist te zijn. HU zegt met ont wapenende eerlijkheid: „Ik weet wel dat ik niet zo knap ben. Als de meisjes naar me kijken weet ik heus wel dat het komt omdat ik Cruyff de voetballer ben". HU heeft niettemin Iets aan zyn out fit gedaan. HU kleedt zich mo dieuzer en hü draagt zön sluik- haar wat langer. Waarom? „Ik vind het wel fUn en Danny houdt er wel van". Als hij over centen spreekt hij noemt dat „poen" wordt hy ernstig. „Poen schept een gevaar lijke toestand. Als je welstand hebt, kun je niet meer terug. Ik merk dat. Met Ajax logeren we altijd in de beste hotels, eerste klas. Je krijgt de beste verzor ging, alles. En dan ga je zelf op vakantie en dan kun je eenvoudig niet anders. Moet jc dan ineens het slechter hebben? Kijk, dat is een gevaar. Het is moeilijk je poen bijeen te houden. Toch moet je dat. Je moet altijd rekening hou den met het noodlot, dat dit alles je geluk kost en afgelopen kan zijn. Een blessure, een ongeluk, wie weet het?" liet voetballdool Johan Cruyff vierde vorige week in Nürnberg in de Europa CupwedstrUdcn van Ajax tegen de Duitse kampioen na een hardnekkige enkel blessure en na andere narigheden een triomfante- lUkr come-back,. Cruyff staat ichUn i«rt Het idool gaat trouwen. Op maan dag 2 december in Amsterdam. Hij voert Danny naar het stadhuis en geeft daarna een receptie in het Hiltonhotel. Een kerk? Nee, die heeft hij niet. Hij gaat wonen in Vinkeveen Scholeksteriaan 42. Een huwelijksreis is er niet bij, want een dag later gaat hij trai nen. Het huis heeft hij gekocht. Opnieuw met ontwapenende eer lijkheid vertelt hij, dat hij graag vier kinderen wil hebben, allemaal jongens. Nadat hij onhandig zijn tweede sigaret opsteekt en drie lucifers nodig heeft om er de brand in te steken, komt zijn tweede ik, het zakenmannetje naar boven. „Ik weet niet of ik levenslang bij Ajax blijf. Natuur lijk heb ik het hier naar mijn zin en heb een contract totdat ik 24 word. Maar je mag geen dief van je eigen zak zijn. Ajax is een zaak, dat kan niet anders. Ik vind dat heel normaal. Als ik niet meer kan spelen, kunnen ze me ook niet meer betalen. Dit is dus geen liefdadige instelling en dat mag ik ook niet zijn. Ik ben voor mijn club, maar tot op zekere hoogte. Dan gaat het geld tellen". Schreeuwen Hij ergert zich aan de image van de voetballer. „Voetballers zijn gek, hè?", zegt hij. „Ze zeggen dat voetballers niet zo erg bij de hand zijn. Dat is niet waar. De ene brengt het tot voetballer, de ander tot econoom. Voetballen is toch ook een vak. Bovendien ko men honderdduizenden mensen naar het stadion. Hoe kunnen ze dan zeggen: ach het is maar een voetballer?" Johan Cruyff vindt dat er over hem nog wel enige misverstanden zijn. „Ik loop in het veld vaak te schreeuwen en daar ergeren de mensen zich aan. Ze zeggen: „Waarom moet dat joch altijd schreeuwen Maar ik vind dat een noodzakelijk kwaad. Als ik iemand een bal geef, roep ik bij voorbeeld: „tijd". Dan weet hy, dat niemand achter hem zit. En de publiciteit. Vanavond xit hü bü Mies lioiim.iii in de stoel. Woensdag volgen miljoenen ogen hem in zUn duels Irgen de bikkelharde ver dediging van FC Nürnberg. Een van onxe sportredac teuren ontmoette het voet balidool in Amsterdam, waar Johan Cruyff hem openhartig vertelde over ■Qn leven. zUn opvattingen en zün toekomst. ze zeggen dat ik snel ben. Maar ik ben helemaal niet snel. Wim Suurbier. die ls snel. Die loopt de honderd meter op voetbalschoenen in elf seconden. Maar lk niet. ik ben enkel eerder weg. Ik denk daar komt de bal en ik start. En dan pak ik drie meter op een tegenstander en de kunst is dan die vaat te houden. Meestal loopt hy op me in. maar ik hou wel eens een halve meter over, net voldoende". Investering HIJ staat reserve voor het Neder lands elftal, maar hy wil er graag ln terug. Niet voor die winsl- premle van vyfhonderd gulden. „Ach, daar denk Je niet direct aan. Maar elke interland, die je speelt, ia oen investering. Ik ben jong, ik kan straks verkocht worden en Interlands bepalen Je marktwaarde, zie je Achterom kijkend zegt Cruyff tenslotte dat het toch alle maal fijn is gegaan. Zeker er waren strubbelingen, hij werd in zijn tweede interland uit het veld gestuurd. Maar ach, zo iets wordt snel vergeten. Het is de toekomst die hem wacht. De toekomst van het voetbal idool dat zijn talenten omzet in veel geld. En op dat met goud geplaveide pad tracht Johan Cruyff zichzelf te blij- DlLEMMf IN PRAAG Volgende week mogelijk bijeenkomst PRAAG (AP) De voornaamste jechische politieke en regeringsleiders n gisteren in Praag bijeen geweest verdere concessies aan de Russen bespreken, die eventueel tot gevolg uden kunnen hebben dat meer bui- lilandse troepen het land zouden ver en. Alle ministers en het volledige tellende presidium van de com- mistische partij namen deel aan het sprek dat vrijwel de gehele dag heeft Volgens berichten zouden de leiders reis naar Moskou voorbereiden, de volgende week zou plaatsvinden waarbij het gesprek met de leiders i de Sovjet-Unie zou worden hervat. (Van onze correspondent) MAASTRICHT Een opzichter van gemeentebedrijven is in Maastricht etuigd door een paar grondwerkers, het niet namen, dat er aanmerkin- i op hun werkwijze werden gemaakt, opzichter H. W. liep daarbij verschil de verwondingen, o.a. aan zijn ge- bt op. De politie heeft procesverbaal Toen de opzichter een der broers D., het werk uitvoerden er opmerkzaam maakte dat het leggen van de kabel de sleuf op handiger manier kon ge- 'ieden dan D. deed, nam de grond- rker zulks niet, en snauwde H. W. toe hij van hem geen orders had aan nemen. Staande in de werksleuf fep hij de boven hem staande op- hter plotseling bij de benen, en sleur- hem naar beneden. In de modderige ■uf is toen een stevig robbertje ge- okt, waarbij D. assistentie kreeg van twee broers. Ook de andere grond- cers bemoeiden zich met het geval; «digen de broers luidkeels aan, doch rden niet handtastelijk, tenslotte heeft de uitvoerder de ruzie Kist. De zeven grondwerkers, die op politiebureau moesten verschijnen, onmiddellijk door de uitvoerder huis gestuurd. Deze ontmoeting met de Russen zou eerst de vorige week vrijdag hebben plaatsgehad, maar werd op het laatste moment uitgesteld. Vasily Koesnetsov, de vertegenwoordiger van de Russische lei ders in Praag, zou volgens berichten van gisteren naar Moskou zijn terugge keerd om de ontmoeting tussen de Tsjechen en de Russen voorbereiden. Na afloop van de bijeenkomst van de partijleiding die acht uur heeft geduurd, heeft de voorzitter van het parlement, Josef Smrkovski tegenover een groep van 300 mensen, die buiten het gebouw ston den te wachten en die hem en de an dere leiders toejuichte, gezegd dat het noodzakelijk was dat een delegatie naar Moskou zou gaan en dat dit inderdaad zou gèbeuren. Hij zelf zou echter geen deel uitmaken van die delegatie. Smrkovski, sprekend over de situatie in Tsjecho-Slowakije, zei: „Het is best, zolang als we maar ademen". Het is niet bekendgemaakt, wanneer de delegatie naar Moskou zal vertrekken. Minislcrbcraad Grolc Vier? ..Internationale "1 toestand is verslechterd" NEW YORK (AP) Uit de kringen in de Verenigde Naties komt steeds sympathie voor het voorstel van secretaris-generaal OE Thant om een topconferentie van de Grote Vier te hou den ter vermindering van de spannin- Nieuwe linanciële regeling voor leden Eerste Kamer (Van onze parlementare redactie) I DEN HAAG Minister Beernlnk (Bin- nenlandse Zaken) heeft de eerste Ka- merleden laten weten dat er ook voor hen nieuwe financiële regelingen op I komst zijn. Voorstellen daarover zullen spoedig worden ingediend nadat de ver hoogde schadeloosstelling voor Tweede Kamerleden ook door de Eerste Kamer aanvaard zal zijn. Minister Beernink zegt het niet eens te zijn met de opvatting van een aan tal Eerste Kamerlden, dat er sprake is van een te plotselinge grote verhoging van de schadeloosstelling voor Tweede Kamerleden. Zoals bekend gaat het om een verhoging van 20.000 naar f 40.000. Een van de belangrijke doeleinden van de verhoging is juist om het die personen mogelijk te maken zich kan didaat voor het kamerlidmaatschap te stellen, die daarvan anders zouden moe ten afzien wegens hun verantwoordelijk heid tegenover hun gezin. Minister Beer nink betreurt het dat enkele senatoren niet inzien, dat de thans' voorgestelde verhoging noodzakelijk is. Dat de ver hoging bij het Nederlandse volk een slechte indruk zal maken betwijfelt de minister ln zijn algemeenheid. Hij merkt op dat de tot dusver in de pers versche nen reacties zeker niet in die richting Leiding over hospitaal van donna Cecilia overgenomen (Van correspondent MADRID. Prinses Irene, die sinds verleden maandag in Libreville ln Gabon verblUft, waar zU momenteel een hospi taal leidt voor de Biafraanse oorlogs slachtoffers, wordt komende week in Madrid terug verwacht, Zü zal dan een campagne organiseren om in Spanje en elders steun te vragen voor de Biafraanse kinderen, die in haar hospitaaj van Libreville worden opgevangen, maar daar wegens plaatsgebrek niet kunnen blüven. In het carlistenhoofdkwartier van Madrid legt men er de grote nadruk op, dat, hoewel de carlisten bijzonder trots zijn op deze actie, het carlistne als zodanig hierin geen rol speelt. „Dit is een zuiver persoonlijke aangelegenheid van dona Irene en dona Cecilia, de zuster van don Carlos Hugo", verklaarde ons een woordvoerder. „Dona Cecilia is tien dagen geleden met een door de Orde van Malta gecharterd vliegtuig, naar Gabon vertrokken. Vandaar vliegt zij zelf (zij is een ervaren pilote en para- chutiste) iedere dag naar Biafra om daar jonge kinderen uit de hel van de burger oorlog te redden. Zij loopt daarbij na tuurlijk het overeenkomstige gevaar. Reeds meermalen is zij met kogelgaten in de romp in Libreville teruggekomen en eenmaal werd een helikopter die vlak naast haar vloog neergeschoten boven Biafra. Tot nu toe heeft zij ongeveer duizend Biafraanse kinderen in veilig heid weten te brengen. Zij is van plan om te bUjven vliegen of totdat men haar neerschiet of totdat er geen vlieg veld in Biafra meer overblijft. Natuur lijk kon zü niet alleen de hele organi satie aan en daarom verzocht zij prin ses Irene om de leiding van hel hospi taal van haar over te nemen. Prinses Irene vertrok onmiddellijk via Parijs naar Libreville. Prinses Irene heeft ons laten weten, dat er onvoldoende ruimte is en ook gebrek aan medicamenten en verder materiaal, niet alleen in haar hospitaal maar ook in heel Libreville. En daarom zal zij volgende week terug komen om hulp te vragen, nadat zij de organisatie van het hospitaal min of meer op gang heeft gebracht. Wij kun- De geboorte van de prins Nederland heeft m het Duitss Hiteacker weer voor een feestje gezorgd. Alle schoolkinderen kregen een Hollandse traktaties beschuit met muisjes. nen due niet precies zeggen wanneer zij weer ln Madrid sal zijn", In politieke kringen in Madrid ver zekert men dat het carlisme zeker zal profiteren van de sympathie die deze actie van do eerste dames van het Car- listische Huis in Spanje heeft opgewekt. Nieuw soort commun. partij in Duitsland FRANKFORT (AP) Een groep Westduitse communisten heeft de vor ming aangekondigd van een nieuwe Westduitse communistische partij (DKP) met de bedoeling het verbod op de ou de partij dat in 1956 van kracht werd te omgaan. Een woordvoerder voor de nieuwe par- tijd zei dat deze de grondwet zal respec teren en beweerde dat de partij was ge grondvest op grondwettelijk beginselen. Een woordvoerder, Kurt Bachman, zei dat hij niet geloofde dat de Westduit- se regering de nieuwe partij zou ver bieden en dat hij verwachtte aan de ver kiezingen in 1969 deel te nemen. Bach man verdedigde de bezetting van Tsje cho-Slowakije omdat dit nodig was ge weest voor de verdediging van het War schaupact en de toekomst van het so cialisme in Tsjecho-Slowakije. f« WASHINGTON (Keuter) George Ball, de Amerikaanse VN-vertegen- woordiger. heeft zijn ontslag ingediend bij president Johnson. Hij wil campag ne gaan voeren voor de democratische presidentskandidaat, vice-president Hu- bert Humphrey. President Johnson heeft het ontslag „met tegenzin" aanvaard en als zijn op volger benoemd James Russell Wiggins, directeur van het dagblad „Washington Post". Ball werd begin dit jaar tot VN- ambassadeur benoemd als opvolger van Arthur Goldberg. Voordion was hij on derminister van Buitenlandse Zaken. Van hem ls bekend dat hij op bepaalde punten van mening verschilt met 'l rege ringsbeleid inzake Vietnam, met name wat betreft de bombardementen op Noord-Vietnam. Aangenomen wordt dat Ball de belangrijkste adviseur voor bui tenlandse aangelegenheden van Hum phrey zal worden. Door het plotselinge aftreden von Ball is de vraag gerezen of hij nog wel voor de Verenigde Staten het woord zal voe- m dl aanstaande woensdag in de Al gemene Vergadering het debat over de toestand in de wereld begint. Padre Pio ten grave gedragen SAN GIOVANNI ItOTONDO (AP) Een menigte van meer dan 100.000 Ita lianen en buitenlanders heeft gisteren de begrafenis van Padrc IMo bijgc- De begrafenisstoet had enige uren no dig om de afstand van bijna acht kilo meter af te leggen. De met glas bedek te kist werd uiteindelijk te ruste gelegd in de crypte van de kerk van het kloos ter meer dan vier uur nadat de begra- ils was begonnen. Er is echter nog geen reactie geko men van de Grote Vier zelf - de Vere nigde Staten, Sovjet-Unie Groot-Bnt- tannië en Frankrijk. Thant wil, dat de ministers van Buitenlandse Zuken van deze vier landen tijdens de huidige zit ting van de Algemene Vergadering bij eenkomen om de weg te banen voor de topconferentie. Than* kapittelde zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie voor het ge bruiken van wapengeweld toen zij hun veiligheid bedreigd achtten. Vele van de kleinere VN-lidstaten zou den zo'n topconferentie toejuichen. Thant heeft het voorstel gedaan in dc in leiding tot zijn jaarverslag aan de Al gemene Vergadering. De inleiding tot het jaarverslag van de secretaris-generaal was een bijna on onderbroken opsomming van crises ut de wereld. Thant constateerde dat de verslechtering van de internationale toe stand, die al in het verslag over 1907 was opgemerkt, zich dit jaar had voortgezet Terwijl de oorlog in Vietnam met on verminderde felheid voortwoedt, is er nog geen vooruitgang geboekt bij het streven naar vrede. De hoop dat de be sprekingen tussen Noord-Vietnam en de Verenigde Staten in Parijs ergens toe zouden leiden, begint te verminderen. In het Midden-Oosten is het afgelopen jaar er een geweest van „grote spanning en frustaties" en de bezetting van Tsje cho-Slowakije heeft „een gevoel van onbehagen en onveiligheid" geschapen dat slechts met grote moeite en vastbe radenheid teniet kan worden gedaan. De premier van de Canadese deelstaat Quebec Daniel Johnson is vanmorgen als gevolg van een hartaanval overleden. HU zou In Manicoumgan een stuwdam In gebruik stellen. Gisteren kondigde hü aan dat bU een officieel bezoek aan Pa rijs zou brengen. Zoals bekend is do verhouding tussen de Canadese federale regering en Frankrijk zeer koel.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13