NORTON FILTER KING Kath. oudervereniging eist financiële steun overheid Schillebeeckx wil dossier kennen „Ik ga gewoon inet werk door' >ONZAN< $0$ Bloemen voor Schillebeeckx V orig jaar geen gevallen van difterie Roolvink: werkloosheid onaanvaardbaar groot Nog gevechten tussen politie en studenten Kard. Heenau: te veel over de pil gepraat )NDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 DE LETOSE COURANT }RUSSEL. In een interview met de radiorubriek „Actueel" van de BRT ieeft professor dr. E. Schillebeeckx gisteravond verklaard, dat hij door tome nog steeds niet officieel op de hoogte is gebracht van het onderzoek i8ar zijn theologisch werk en een mogelijk proces dat tegen hem gevoerd al worden. Berichten uit Vaticaanse kringen, dat de Vlaams-Nederlandse heoloog in oktober in Rome verwacht wordt, kon professor Schillebeeckx aarom niet bevestigen. (ADVERTENTIE) Hij zei wel bereid te zijn naar Rome gaan, maar dan alleen onder bepaal- voorwaarden. „Ilc zal dezelfde voor aarden stellen als Küng indertijd heeft [edaan. Ik wil eerst het hele dossier lat tegen mij is aangelegd, kennen" Het aanleggen van een dosier in Ro- is volgens professor Schillebeeckx legeven door de vrees die conserva- ve theologische kringen in Rome heb- i voor de postconciliaire theologie. Het is moeilijk te zeggen of dit dos- deel uitmaakt van ge concentreer- actie tegen de progressieve ADVERTENTIE tteeutiU>be*te j| y:-) rcrtnotilft JA in nieairp U ft ami slank fles ui V,95 DEN HAAG (KNP) De kapelaans ran tien Haagse parochies hebben aan prof. dr. E. Schillebeeckx O.P. een bloemenmand gestuurd. Deze ging vergezeld van een brief, waarin ztf hem hun adhesie betuigden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor het eerst in de Nederlandse geschiedenis heeft zich vo rig jaar geen geval van difterie voorge daan. Dat stelt staatssecretaris dr. Krui- singa (Volksgezondheid) met tevreden heid vast in de begroting 1969 van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Ook wat betreft polio werd een gunstig record geboekt: slechts twee gevallen. Maar waakzaamheid blijft ge boden, vooral in die gebieden waar men sen bezwaren tegen inenting hebben. Vijf mensen overleden vorig jaar aan tetanus, welk cijfer ook nog nooit zo laag k geweest. theologen. Het is wel duidelijk, dat bepaalde kringen in Rome weinig happy zijn met de nieuwe theologie, die overal ontstaat vooral na het tweede Vaticaanse concilie". Op de vraag of de tegenstellingen tussen de conservatieven en de progres sieven niet zouden leiden tot een conflict binnen 't instituut van de Kerk zei pro fessor Schillebeeckx: „De wederzijdse kritiek kan heel opbouwend werken om dat daardoor de eigen ideeën discuta bel gesteld worden. Maar omdat de con servatieve theologen in de Kerk de lei ding hebben en de progressieve theolo gen niet, is het gevaar groot, dat de conservatieven hun opvattingen identi ficeren met de officiële opvatting van de Kerk. Daaruit zou gemakkelijkt een ernstig conflict in het instituut van de Kerk kunnen ontstaan". Professor Schillebeeckx vraagt zich af of er een concrete aanleiding is voor de actie van Rome tegen zijn theo logisch werk. „Ik denk eerder dat er een verloop is vanaf het begin van het concilie, tijdens het concilie en daarna. Ik had de reactie van de conservatieve groep wel verwacht, maar er tot nu nooit iets van gehoord. Uit andere fac toren had ik wel opgemaakt dan men niet gelukkig was men mijn theolo gie, het gaat kennelijk om de hele strek king van mijn werk, die men niet kan volgen en begrijpen. Bepaalde zeer con servatieve kringen in Rome voelen zich hierdoor angstig en onzeker". Op de slotvraag of de actie vanuit Rome enige invloed op z'n werk zal kun nen hebben, antwoordde professor Schil lebeeckx kort maar duidelijk: „Nee, ik ga gewoon door met mijn theologisch U rookte nog geen filter...? Doe het nu! Steeds meer mensen roken een filtersigaret. Want Norton Filter King Size is volle echte tabak, tabak die er Is! Norton Filter King Size met het direct® filter geeft een zachte en toch verrassend-echte smaak. Koop nu Norton Filter King Size! 25 voor HJ50 Norton Filter King Size-rijp, vitaal, echt... World Registration Pending Bezwaren tegen overplaatsing (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nu op zovele onderde len van de sociale zekerheid belangrij ke vorderingen zijn gemaakt, vindt mi nister Roolvink (Sociale Zaken) het on aanvaardbaar hoge peil van de werk loosheid in verscheidene delen van ons land des te teleurstellender. In de gebieden met een hoge en langdurige werkloosheid ontstaat een schrijnende situatie, die de minister met zorg ver vult. Het meeleven van de minister, aldus stelt hij in zijn begroting 1969, gaat in hoge mate uit naar de mensen die on danks alle inspanningen hun dagen in gedwongen ledigheid moeten doorbren gen, alsmede naar hun gezinsleden die eveneens de materiële en vooral ook psychische gevolgen van de werkloos heid moeten ondergaan. De minister vindt het gewenst dat meer inzicht wordt verkregen in de ont wikkeling van de arbeidsmarkt op lange termijn. De onevenwichtigheden op de arbeidsmarkt moeten met een gespreid pakket van maatregelen worden bestre- Op slagvaardige wijze zal op het ver loop van ontwikkelingen op de arbeids markt gereageerd moeten worden, zulks in nauw samenspel tussen overheid en bedrijfsleven. De bestrijding van de werkloosheid wordt door sommige factoren belemmerd. Zo blijkt dat werkloze werknemers be zwaren hebben tegen plaatsing in gebie den waar wel voldoende werkgelegen heid is. Ook is de belangstelling voor werk waar een periode van scholing of training aan vooraf moet gaan minder groot dan zou mogen worden verwacht. De minister meent dat de bewegelijk heid van de werknemers zal moeten worden vergroot. Voorlichting en bege leiding zijn hierbij nodig. Minister Rool vink heeft het plan om de in te stellen raad voor de arbeidsmakrt nauw bij het toekomstige beleid in deze te betrekken. De grote werkloosheid in het noorden, zuiden en oosten van ons land heeft de vraag opgeworpen of de plaatsing werk lozen uit die gebieden in bijvoorbeeld de randstad moet worden bevorderd. Door tegemoetkomingen in de vorm van plaat singskosten zal hiernaar worden ge streefd. Maar bevredigender vindt de minister het als in de betrokken gebieden in het noorden, zuiden en oosten van ons land voldoende werkgelegenheid wordt ge schapen. Geen vervolging voor Boetes AMSTERDAM (ANP) De raadka mer van de Alkmaarse rechtbank heeft de PSP-senator Otto M. Boetes uit Hei- loo, aan belediging van een bevriend staatshoofd Johnson ten laste was gelegd, buiten vervolging steld. De officier van justitie, jhr. mr. A. Rei gersman, is echter van deze beschik king in beroep gegaan bij het gerechts hof in Amsterdam. In de woning van de heer Boetes waren in maart een tweetal pamfletten met de tekst: „Vol gens de normen van Neurenberg en To kio zijn Johnson en zijn naaste mede werkers oorlogsmisdadigers" in beslag genomen. De heer Boetes heeft indertijd zo'n pamflet in de Eerste Kamer aan geboden aan minister Veringa. De raadkamer van de rechtbank had de beschikking over wetenschappelijke juridische literatuur uit Amerika, waar uit zou zijn gebleken, zo deelde de heer Boetes mee, dat in de VS de uit drukking „Johnson oorlogsmisdadiger" niet als een belediging wordt aange- ADVERTENTIE) ©n ELKE DROGIST HEEFT HET! MEXICO CITY MEXICO (AFP-Reuter) In de stud Mexico ia het gistermiddag weer tot he vige gevechten gekomen tussen honder den studenten en dc oproerpolitie. Er zouden twee dodcu en verschillende ge wonden gijn gevallen. De studenten wilden een bijeenkomst houden uit protest tegen de bezetting door militairen van de universiteiten en technische scholen. Voor deze bijeen komst hadden zij echter geen toestem ming gekregen van de autoriteiten. Toen de studenten waren samengekomen voor 't antropologisch museum greep de op roerpolitie direct in en poogde met traan gas en de wapenstok de studenten uit een te jagen. De oproerpolitie had de Ij steun van militairen. Andere politleman- II nen legden een kordon rond het gebied i 't museum. Elders in de stad werd trolleybus in brand gestoken. Eugène McLarthy, die door Humphrey in de strijd om de democratische kandidatuur voor het presidentschap is voorbijgestreefd, is momenteel met vakantie aan de Rivièra waar hij acteur Eli Wallach (rechts) ontmoette. Deze vertoeft daar in verband met de opnamen voor The Brain". Omar Sharif als Valentino NEW YORK (Rtr) De uit Egypte afkomstige acteur Omar Sharif gaat de hoofdrol vervullen in een filmmusical over Rudolf Valentino, het idool van de stomme film. De opnamen voor de film beginnen eind volgend jaar. Vijftien jaar geleden werd er reeds een film gemaakt over het leven van Valentino, Anthony Dexter speelde toen de hoofd rol. (Van een verslaggever) UTRECHT De algemene vergade ring van de Nederlandse Katholieke Oudervereniging In Utrecht, die een huishoudelijk karakter droeg, werd bij gewoond door vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters van alle diocesa ne en regionale ouderraden, die bij de NKO zijn aangesloten. Dr. H. Horeman gaf een uiteenzetting van de situatie, waarin de katholieke ouderbeweging momenteel verkeert en van het pro gram. dat zij in de eerstkomende Jaren hoopt te kunnen verwezenlijken. De grote moeilijkheid in de opbouw van een katholieke ouderbeweging in Priesters moeten op preekstoel O oer enkele dagen zijn deze kousen va dertig centimeter lang; aan het been i dertig centimeter Jang in de handel. De kous is in de hand van deze meneer <n een vrouw rekt ds kous echter over de hele beenlengte uit. De prije te drie gulden per drie stuks. Drie stuks, ladderen kunnen deee kousen weL gehoorzamen Van onze correspondent) LONDEN De aartsbisschop van Westminster, kardinaal John Heenau. heeft gisteren de verklaring van dc Britse bisschoppen in verband met de pauselijke encycliek Humanae Vitae toegelicht, lfij weerlegde de kritiek van de Londense ochtendkranten, dat deze verklaring „wazig" en „verward" was. „Wat door de bisschoppelijke ver klaring duidelijk gemaakt wordt, is dat de priesters van Engeland en Wa les op de preekstoel moeten gehoor zamen aan de leer van de kerk, zoals deze uitgestippeld is in de encycliek". De aartsbisschop noemde het begrij pelijk, dat zich bepaalde conflicten voorgedaan hadden onder de geestelijk heid. Hij zeil „Een aantal priesters ward teleurgesteld door de encycliek, omdat gaboortenr«gallng tot dusver een waarschijnlijk alternatief was'. Kardi naal Heenan benadrukte, dat de Kerk niet gekant is tegen debatten en deze niet zou verbieden of verhinderen. Zij kan evenwel niet dulden dat priesters prediken tegen het gezag van de Kerk. Zij hebben het recht niet om de en cycliek openlijk af te keuren, ver klaarde hij. Volgens de aartsbisschop van West minster wordt trouwens veel te veel over de pil gepraat, 't Gaat om de geboorten- regeling en het belangrijke punt in dat erband is de bedoeling van de persoon De kardinaal zei dat weinig mensen het verschil begrijpen tussen de bedoeling een persoon die gebruik maakt de onvruchtbare periode en de bedoeling een persoon die om het even welke andere middelen aanwendt. In verband met het probleem der overbevolking zei kardinaal Heenan dat het eigenlijk niet de katholieken zijn die overbevolking ln de hand werken, i wel de bewoners van Afrika, de Indiërs en de Chinezen. Hij verklaarde dat ge heel de kwestie in zijn juiste verhoudin gen moest gezien worden, in 't licht de noodzaak en de waarden van hat ge zinsleven en de verplichtingen ven huwelijksleven. DEPARTEMENT HOUDT BOOT AF Nederland ligt in de omstandigheid, dat een groot deel der katholieke ouders zo moeilijk in beweging te brengen is voor de katholieke school. Dit is de grote weerstand van binnenuit. Ook van buite af echter ondervindt de ouderbeweging weerstand. Gelukkig beginnen de school besturen langzamerhand meer begrip te tonen voor de betekenis van de ouder beweging. Dit zelfde geldt voor de schoolhoofden en directeuren. Daartoe aangespoord door de bepaling van het nieuwe onderwijsreglement, leggen vele hunner een duidelijke bereidwilligheid aan de dag om de oprichting van ouder verenigingen en oudercomité's te stimu leren. Geheel overwonnen echter is hun weerstand nog niet. Met name aan de bereidwilligheid om financiële steun te verlenen aan het werk van de ouder verenigingen en hun overkoepelende or ganen ontbreekt nog veel. Dit gebrek aan bereidwilligheid wordt nog versterkt door een duidelijk gebrek aan medewer king van de zijde van de overheid. Nog altijd blijft de katholieke ouderbeweging verstoken van de financiële steun, die de oudercommissics aan het openbaar on derwijs en de schoolverenigingen ln het protestants-christelijk onderwijs van overheidswege ontvangen. Reeds meer dan vier jaar geleden heeft de Tweede Kamer bij amende ment in dc lageronderwijswet de bepa ling opgenomen dat de bedragen, die de gemeenten besteden aan de oudercom missies van het openbaar onderwijs moeten worden opgenomen in de bere kening van de vergoeding, die zij per leerling aan de bijzondere scholen moe ten uitkeren. Dit staat nu al meer dan vier jaar in de wet, maar nog steeds legt het departement van onderwijs de ze bepaling naast zich neer, zich beroe pend op een zogenaamde overgangsbe paling, die de minister de mogelijkheid biedt om naar eigen willekeur de uit drukkelijk# wena van da Kamer uit te voeren. De NKO tekent daar scherp pro test tegen aan. Staande de vergadering werd een resolutie aangenomen, waarin werd uitgesproken, dat deze gang van zaken in strijd wordt geacht met de be ginselen dor parlementaire democratie en bovendien een vorm van discrimina tie is jegens het bijzonder onderwijs en waarin het dagelijks bestuur werd verzocht in deze aangelegenheid stappen te ondernemen. Wordt het amendement ingewilligd, dan doet zich weer een ander opstakel voor. Een verklaring van de staatssecre taris van onderwijs, dat do oudercom missics bij dc openbare scholen, doordat zij officieel adviescolleges vormen voor de gemeenteraad, die in het open baar onderwijs als schoolbestuur» fun geert een heel ander karakter dragen dan met name de katholieke ouderver enigingen, die generlei binding met het schoolbestuur hebben. De NKO ziet dit als een poging om reeds van te voren het effect van de wetswijziging te on dermijnen. Zij meent deze poging te moeten pareren met een onderzoek naar de mogelijkheden om do ouderverenigin gen op een basis, volkomen vergelijk baar met die van de oudercommlssiM in het openbaar onderwijs aan het schoolbestuur te verbinden. Dit onder zoek zal dus gericht zijn op het vinden van een nieuwe vorm van schoolbestuur in het katholiek onderwijs. De vergadering machtigde het da- gelijks bestuur tot het instellen van een commissie ter bestudering van deze mo gelijkheid Het Itgt in dc bedoeling deze commissie, over de samenstelling waar van het dagelijks bestuur zich nog moet beraden, ln de kortst mogelijke tijd samen te stellen. In verband hiermede, als ook uit de noodzaak om de Nederlandse katholieke oudervereniging een krachtiger Interne structuur te geven, zullen ook de statu ten van de vereniging op de helling wor- Internatio Ten vervolge op het be richt van 28 augustus betreffende een bod van de inteinatiogroep op aandelen Robert Bryce and co Ltd te Melbourne (import en distributieve groothandel in chemicaliën), deelt deze groep thans mee, dat voldoende aandelen zijn aan geboden. zodat Internatto zijn bod ge stand zal doen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9