DIRECTIEWISSELING BIJ CENTRUM VAKOPLEIDING VOOR VOLWASSENEN Vele honderden bewaren goede herinnering aan G. Kottelaar PROGRAMMA INDE VIJF MEI-HAL LFC-met-vijf-invallers zwicht voor Quick-Boys ALS DE VLOER INDE VEEMARKT/ SPORTHAL OOK ZO WORDT MOGENDE KOEIEN NIET KLAGEN BEROOFDE WILDENIET BETALEN Pad van bloemenexporteur gaat niet steeds over rozen HARD VAK MET MOORDENDE CONCURRENTLE DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 £:'3 DE LEIDSE COURANT 1950. Er waren toen 218 cursisten in de veel te kleine werkplaats aai le Looierstraat Het was voor hem dan ook een grote voldoening, dait de mi nister van Sociale Zaken S uurhof in 1957 het nieuwe, moderne en royale gebouwencomplex aan de Roosevelt- stiraat kon openen. Maar niet minder voldoening schonk hem ook de steeds weerkerende gesprekken met enthou siaste oud-cursisten die waren geslaagd als vakman. Zijn niet altijd even ge makkelijke taak, heeft hij altijd met j opgewektheid verricht. Zijn werk boei- j de hem en nooit zag hij tegen de dag 'op. In Heerlen wordt hij directeur van één der grootste van de 25 C.V.V.'s die Nederland telt. Volgend jaar hoopt hij de opening van het in aanbouw zijnde nieuwe centrum van Heerlen te kunnen meemaken. Dinsdag werd in het nieuwe cen trum voor Vakopleiding te Rotterdam afscheid genomen door de directeuren van de G.A.B.S en de collega's direc teuren van Zuid-Holland. In hartelijke bewoordingen werd de heer Kottelaar toegesproken door de hoofd-inspecteur- directeur voor de Arbeidsvoorziening, rnr. Leeuwin en door collega-directeur Boevink uit Den Haag. De laatste bood hierbij een exclusieve bureaulamp aan. Op 25 oktober hoopt de heer Kot telaar afscheid te nemen van de com missie van advies tijdens een verga dering van deze Voldoening De heer Kottel^ar kwam als direc teur naar de toen geheten Rijkswerk plaats voor Vakopleiding te Leiden in Opvolger De opvolger van de heer Kottelaar is de heer P. A. Eek van der Sluys, die zijn loopbaan bij de Rijkswerkplaats Utrecht begon als instructeur. In 1956 kwam hij als plv. directeur naar het inmiddels herdoopte Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen te Lei den. In 1962 ging hij als ontwerper naar het Bureau Metaal van de Cen trale Dienst in Den Haag. Op 1 sep tember j.I. volgde zijn terugkeer naar het Centrum Leiden, waar hij dus geen onbekende is. De heer Eek van der Sluys is sedert 1956 in Leiden woon achtig. By de foto De nieuwe (links) en de scheidende directeur (rechts) van het Centrum Vak opleiding voor volwassenen. Gisteren vond op het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen op de Roose- veltstraat het afscheid plaats van de directeur, de heer G. H. Kottelaar l.v.m. diens benoeming als directeur van het Centrum. Heerlen (In onze stadseditie maakten wij gisteren daarvan reeds melding). Met de heer Kottelaar Is uit Lei den iemand vertrokken, aan wie honderden in Leiden, Bollen-, Kust- en Rynstreek goede en dankbare herinneringen zullen bewaren. Als directeur had hy niet alleen de leiding van hun technische scholing of omscholing tot- metaalbewerker of bouwvakker, maar de sociale begeleiding, zeker even belangrijk, lag hem ook zeer na aan het hart. In het byzonder moeten hierby genoemd worden de vele gehandicapten, die mede dank zij de cursus aan het Centrum weer een volwaar dige plaats als vakman in het arbeidsproces konden innemen. In de 18 jaar, dat de heer Kottelaar directeur te Leiden was, volgden circa 2500 man een cursus waarmee een eerste stap werd afgelegd op de weg naar het vakmanschap. Hierby waren er ruim 1300 voor de metaal- en haast 1200 voor de bouwsector. 2500Mensen legden bij hem basis voor nieuwe toekomst van zijn bureau, de directeur van het l Consultatiebureau der TBC-bestrijding, VGQI waardering dr. De Ruyter met enkele verpleeg- bij afscheid Gistermorgen had eerst een afscheids bijeenkomst plaats met personeel en oud-personeel w.o. ook de gepensio neerden. Hierbij werd de scheidende directeur toegesproken door de heren Kwestroo, plaatsvervangend directeur, en P. A. Eek van der Sluys, de nieuwe directeur. De eerste dankte voor de goede samenwerking en leiding gedu rende een lange reeks van jaren en deed als blijk van waardering namens het personeel een elektrische boortól cadeau. Voor de lunchpauze was er voor de cursisten en oud-cursisten gelegenheid afscheid te nemen. Er waren 20 oud cursisten aanwezig i.v.m. de voorbe reiding voor het examen van de Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf die op 7 oktober a.s. wordt afgenomen. Na mens de cursisten sprak de heer F. Zaalberg uit Leiden en namens de oud-cursisten de heer F. v.d Horst uit Voorschoten. Beiden lieten hun waar derende woorden vergezeld gaan van gereedschap voor houtbewerking. Namidldags werd afsehekl genjomen van de heer Kottelaar door een aantal mensen, buiten de kring van zijn di recte medewerkers, die vaak met hem te maken hadden uit hoofde van hun functie. Hierbij waren o.a. de directeur van het G.A.B.-Leiden, mr. M. G. van Rijswijk met een aantal bemiddelaars Ook voor vanavond staan er in Leidens nieuwe sporthal weer aantrekkelijke sportevenementen op het programma. Er wordt be gonnen met een demonstratie zaalvoetbal tussen een Haags en Leids team. De opstelling van de Leidse ploeg is als volgt: Mat Keereweer en Hennie de Klerk van Roodenburg Hennie Bekering en Huub de Goey van ASC, Leo Redel en H. v. d. Starp van Lugdunum en Hennie Plezier en Bart Lardè van uvs. Daarna volgt een schermdemon- stratie door de leden van de Leidse Politie Sport Vereniging. De hoofdschotel wordt gevormd door een korfbalwedstrijd tussen de kampioen van Nederland 1967 en 1968 respectievelijk Ons Ei bernest en Blaauw Wit. De muzi kale omiysting wordt weer ver zorgd door K G. Zeehospitium voer wel bij duel Gisteravond vond op het LFC-terrein in de Boshuizerkade een vrlcndschap- peiyke wedstryd plaats tussen LFC en Quick Boys, waarvan, de baten bestemd n voor het Zeehospllium in Kat- wyk. Jammer genoeg kon LFC niet met het volledige elftal aantreden en zagen wij invallers voor Leo de Jong, H. Sira, Aat Heymans, H. Dreef en doelman Van wen, omdat al deze spelers nog ge- bleseerd waren. Quick Boys begon de wedstrijd met een groot offensief. De LFC-achterhoede wist echter kra nig stand te houden. Het duurde toch nog ruim een kwartier eer Quick Boys icoren kwam. C. v. Duyvebode wist een vrije trap 0-1 achter doelman Kuyk te plaatsen. LFC kreeg daarna veel werk te verzetten, vooral de ach terhoede, doordat Quick Boys lont had geroken door het ontbreken van enige achterhoede-spelers, maar erg trefzeker ren hun schoten toch niet het bleef bij een pogen. De jeugdige LFC-speler Van Weerlee kreeg in de 35e minuut de kans om door te breken, maar werd door doelman Vooys gehouden. Scheidsrechtev .Schalks uit Leiden oordeelde een strafschop die door Gubler goed werd benut en de stand was gelijk: 1-1. Nauwelijks was de vreugde weggeebt, of v.d. Linden gaf een pass naar Van Laarhoven die LFC aan een 2-1 voorsprong hielp. En met deze stand werd er ook gerust. Het duurde tot 15 minuten in de twee de helft eer Quick Boys de stand weer in evenwicht kon brengen. Haasnoot scoorde de gelijkmaker uit een pass van Pluymgraaf: 2-2. Daarna kwam er periode van geljjk opgaande strijd, maar in de 30e minuut was het toch Quick Boys dat uitliep naar 2-3 en weer was het Pluymgraaf die de grondlegger was, door een pas af te geven aan W. v.d. Plas. Veel antwoord kon LFC daar op niet meer geven, mede ook doordat de ploeg gehavend was, maar Quick Boys heeft verdiend gewonnen. Echter nog belangrijker was de opbrengst v^n deze wedstrijd. Voorzitter H. Holswil- der van LFC dankte de vele genodig den, w.o. de directie van het Zeehospi tium en de spelers, maar in het bijzon der scheidsrechter Schalks. Daarna maakte hij het bedrag bekend van de ontvangsten van die avond. Aan re cettes was die 825,50, maar er werd ook nog gecollecteerd en dit bracht nog het mooie bedrag van 261,op, zodat het eindbedrag werd 1.086,50, hy over handigde aan zuster De Rijke, van het Zeehospitium die (het bedrag onder gro te dank aanvaarde. Men stelde na dit ceremoniële gedeelte voor dit nog een keer te herhalen en in de zomer van 1969, hetgeen in principe door beide vereniging werd -aangenomen en weer met muzikale medewerking van het mu ziekgezelschap ,,Den Burcht", doch het volgend jaar te doen spelen te Katwijk. BIJ DE FESTIVITEITEN RONDOM DE VIJF MEI-HAL RICHARD KASTEN „Wat is dat toch voor een pu bliek, dat Leidse publiek ver zuchtte de heer I. van Egmond, een van de bestuursleden van de Leidse Sportstichting. „Breng je me daar een top-programma, waar iedere andere stad haar vingers voor af zou likken en hier blijven ze er even lauw als altijd onder. Totaal geen reacties. Niks geen enthousiasme". Inderdaad, de belangstelling voor de Vijf Mei-hal is tot nu toe niet bepaald overweldigend. Toen de voorzitter van de Leidse Sport stichting, de heer I. P. v. d. Rey- den, gisteravond met een wel komstwoordje het programma in luidde en ter gelegenheid van het pas geboren prinsekind het Wil helmus liet spelen, waren de (te- lescopische) tribunes nog aardig bezet, maar toen het eigenlijke klapstuk van de avond een mixed-dubbel tussen Astrid Suur- beek-Loek Sanders en ludlth Sa- lomé-Richard Kasten om onge veer half tien op het punt stond te beginnen, toonde nog maar betrekkelijk weinig pubkek be langstelling. Het juniorenkorps van K. en G. startte de avond met een muzi kale show, waarna door dames van de Rotterdamse dames gym nastiekvereniging ,,A8pa8ia" rit mische oefeningen werden uitge voerd. De toptafeltennl88ers Ge rard Bakker en Bert v. d. Helm gaven daarna een demonstratie. Een echte demonstratie met alle show en poespas, die er bljhoort. I Om de beurt lieten Bakker en v. d. Helm zich in de verdediging drukken en verbaasden het pu bliek hoe zij steeds weer diep In de verdediging en meters ach ter de tafel staand er in slaag den het balletje terug te slaan naar de tafel. Oo het laatst maak ten ze re wel een potje van. Gin gen om de tafel lopen en stonden zelfs op een gegeven moment op de tafel. Toch werden de punten nog geteld. Bert v. d. Helm won in drie sets. Gerard Bakker over de 2 „Prachtig natuurlijk, maar voor ons niet zo geschikt. Er Is te weinig direct scherp licht op de tafel. In het neonlicht zit te wei nig kleur, waardoor het In de wedstrijd voorkwam, dat Bert en ik het balletje op een gegeven moment gewoon niet meer zagen. Dat komt misschien ook, omdat er nog al veel witte lijnen in de zaal Met de lijnen hadden de tennis sers en tennissters later ook last. En daarmee niet alleen. De zaal is, zo bleek, enorm snel. In het begin werd er dan ook geen bal goed geslagen. Aan echt serveren deden de spelers en speelsters dan ook maar niet, anders dan vlogen de ballen hun els kogels om de oren. Judith Saloméi „De vloer is erg glad. Na de wedstrijd was niet te zien met welke ballen er geapeeld was. Ze waren nog als nieuw. De ach tergrond is ook te licht. Er zit weinig diepte in de hal. Al die lichte houten spijlties. Voor ten nis zou het mooiste zijn als er b.v. een donker groene achter grond kwam. Toch zou ik wel in een hal als deze willen trainen, le krijgt een enorme reactie-ver mogen. Je leert goed toelopen Het zou een goede training zijn voor je op gras zou gaan spelen. De lijnen zie Ie nauwelijks. Ik stond een paar keer aan de ver keerde lijnen te serveren". Richard «astern „Als de vloer In de veemarkt sporthal ook zo wordt, mogen de koelen niet mopperen Een bewoner van de Huie ter Duin- straal te Noordwyk zag in de nacht van zondag op maandag, dat een man uit een auto werd gegooid en daarna min of meer versuft op de weg bleef liggen. Daarop reed de auto snel weg. De be woner dacht aan beroving en waar schuwde de politie. Een patrouille bracht de man naar het politiebureau. Het bleek een 45-jarige oud-Leidenaar te zyn, die al jarenlang in Frankryk woonde. Hy had dezer dagen zyn geboortestad weer eena opgezocht en had daar de avond in een café doorgebracht. Min of meer onder invloed van de drank was hij vervolgens in gezelschap van een kel ner en een andere cafébezoeker in diens Mercedes naar Noordwyk'gereden. Daar zouden de beide mannen hem tegen de grond hebben geslagen en zyn porte- monn&ie hebben meegenomen. De re cherche stelde in samenwerking met de Leidse politie een onderzoek in en daar- by kwam men weldra op het spoor van de kelner en de eigenaar van de auto. Het bleek een te Katwyk woonachtige barkeeper te zijn en een 43-jarlge teke naar uit Leiden. By hun verhoor ont kenden zy de Fransman te hebben be roofd. Volgens hen wus er ruzie ont staan, toen de buitenlandse passagier weigerde de benzinekosten van de rit naar de badplaats te betalen. Daarop hadden zy zelf het hun toekomende be drag geïnd en de man uit de auto gezel. Iedere exporteur heeft zo z*n plaatsje op de veiling. Kwaliteit en verscheiden heid het voornaamst Een van de pellers, waarop een vel ling als „E.H.M." te Roelofarends- veen drijft is de exporteur. Met de kweker en hnndelskweker houdt hy zich intensief met het bloemenver- keer gaande en zyn interesse en be langen strekken zich uit tot ver over de nationale grenzen. In gesprekken met enige vertegenwoordigers van deze veilingsector hebben wy kun nen constateren, dat de bloemexport niet weggelegd is voor hen, die er een „luizenleventje" aan denken to hebben. Het dagelijks 'pad van deze exporteur mag dan in feite „over rozen" gaan, in overdrachteiyke zin zyn het niet zelden de doornen, waar voor hy steeds op zijn qui vive moet zyn. Met andere woorden: het Is een vak voor uitgeslapen lieden. Men kan er een prima bestaan mee opbou wen, maar nog gemakkeiyker kan men zich eraan prikken. Een hard vak, hoorden wij menigmaal opmer ken. Van de bloemenexport kunnen vele aspecten genoemd worden. Maar allereerst en voornameiyk komen de mogeiykheden voor de beginnende exporteur naar voren. Men kan het pessimis tisch bekijken en zeggen, dat van de honderd jonge exporteurs die een vergunning krygen er maar een paar het hoofd boven water kunnen houden, maar an derszins is er by een solide aan pak een goede kans, dat men het redt. Roeiend avontuur Om wat te gaan doen ls doorgaans een beginkapitaal van zo'n halve ton nodig. Er worden dergelijke kredie ten verleend op een vordering van een ton In het buitenland per maand. Daarmee moet dan worden gewerkt. Je op de export van bloemen werpen ls een avontuur, riskant soms, on berekenbaar ook, maar onmisken baar boeiend voor degene, die er een goede neus voor heeft, zyn ogen open houdt en van aanpakken weet. „Voor de kweker en de exporteur is het moeilijk te beginnen", zei een Jonge exporteur die overigens de indruk maakte, er wel achterheen te zitten ons. ..Maar de kweker heeft by een mislukking altyd nog zijn grond, tie exporteur bezit helemaal niets." Vooral bij een beginner spe len de financiële problemen 'n grote rol: het volgend jaar komt daarbij de BTW 0111 de hoek kijken en sommi gen dreigen er nu al mee in de knoop te raken, omdat in de wette lijke regeling de bloemen uit de agra rische sector zyn gehouden en on der de sierteelt vallen, wat een extra belasting betekent. Terreinen braak Aan de andere kant zijn er nog veel terreinen voor de exporteur te ont ginnen. Vooral in Z.-Duitsland, waar hele streken zyn met een groot ge brek aan bloemen, in de wintermaan den speciaal. De aanschaf van deze produkten is te duur om zelf 't kwe ken ter hand te nemen, maar toch komen de Duitse kwekers ook op en worden zy meer (bloemen)mans. Al laat de kwaliteit tot enige vreugde van de Nederlandse vakman daar Toch Is de buitenlandse tie niet zonder gevaar. Het Is op passen geblazen. De wedloop met Italië, Spanje en Zuid-Frankrijk wordt steeds moeliykcr. Om het hoofd te kunnen bieden aan de con currentie in het buitenland gelden als de belangrykste wapens: kwali teit en verscheidenheid van produk ten, vooral In de wintertyd. De exporteurs schrikken niet gauw voor een moeilijkheid tertig, maar de concurrentie noemen ze „moor dend". „Wy zyn altyd afhankeiyk van de dagpry.s, die de ene dag 30 cent en dan weer 20 cent kan zyn. De afnemers hebben er een handje van ons. exporteurs uit te benen. De marge in de bloemenexport ls te klein om goede service aan de klant te geven. Men kent elkaar hooguit van telefonische gesprekken; "n be zoek van tweemaal per Jaar komt sporadisch voor." Elke dag verrassing Elke dag wordt de exporteur gecon fronteerd met verrassingen, 's Avonds is het afwachten: hoe zal de winst marge morgen zitten? Wie zal er kopen? Een element handel, dat buitengewoon afwisselend ls. 't Le ven van de exporteur ls ook enorm gebonden. Hy werkt in een continu- bedryf van 's morgens vroeg tot des avonds laat (wat hy met de kweker gemeen heeft), ook zaterdags. „De moeiiykheld ls", aldus een exporteur, „dat je niet vanuit een bepaald aan bod voor een vaste prys kunt put ten." De prys ls afhankeiyk van het aanbod, ook by deze exporteurs, wier gedachten alleen gevestigd zyn op kwaliteit en niet op een nieuw soort produkt. „Teelttechnisch zyn wy niet erg geïnteresseerd." Vóór twaalven elke morgen zyn de veilingbesognes voor de. exporteur achter do rug. Vaak doet men niet z'n tweeën het werki de een doet de inkopen en verdient aan de klok, de ander zorgt, dat de vracht weg komt. Het Is een jachtige race om op tijd te zyn: inpakken in dozen, soort b(j soort, facturen maken (In acht vond) met de nodige certificaten, de ge nummerde dozen Inladen en dan weg wezen. Naar het vliegtuig, de trein of met de vrachtwagen Duitsland, ADVERTENTIE België, Frankryk, Oostenryk of Ita lië In. En dan kan het vlotten of te genzitten. Overspannen „Het gebeurt, dat Je op de plaats van bestemming een nacht kunt overbiy- ven", vertelde een Jonge exporteur, die op de weg zit. „Maar bij druk werk moet Je meteen naar huls te rug. Om het kwartier wissel Je dan af met je byryder. Je valt om van de slaap. Er wordt met te weinig man gewerki. Op hoogtydagen wordt iedereen overspannen, 's Nachts tus sen 2 en half 5 zyn we vaak thuis. Om zes uur komen we dan weer het bed uil. en gaan naar de veiling om opnieuw te beginnen." Dit ls een niet zeldzame passage uit het „logboek" van een kleine ex porteur. „Veel jongens proberen het en ze vragen zich dan wel eens af: doe Ik het goed? Pas later, soms veel later, kan hy zeggen: zó moet het." Als i In i café bij een velling vracht ryders onbekommerd ziet bil jarten, dan kunnen het exportryders zyn. Denk dan niet meteen: die Jon gens hangen de bink uit... Het Is goed mogeiyk, dat ze drie nachten het bed niet hebben gezien en nu aan wat anders willen denken. Tot zover ln enkele trekken het beeld van de bloemen-exporteur, die vol doende stof te bieden heeft voor een ballade. Beter selecteren O ja, dan was er nog die tip ten be hoeve van de kweken over een be tere voorlichting rond de sortering. Ook met het oog op de opdringende concurrentie. Het komt voor, dat by het sorteren le en 2e soort door el kaar heen gebonden worden. „Laat men toch nauwkeurig selecteren. De exporteur kon door toedoen van de kweker het vertrouwen by de klant kwytraken. Als er eerste kwaliteit verkocht wordt, moet het ook eerste kwaliteit zyn. Nederland (en de Veen) mag hier niet zyn gezicht verlle- DAMESBEURS BOUW ZELF met PLASTIC STENEN, die IEDEREEN KAN HANTEREN t/m 1 okt. HOUTRUST DEN HAAQ Een goede voorlichting op dit punt aan de kweker kan van groot nut E .M .M .-service De exporteurs tenslotte, die In Roelofarendsvnen hun domicilie ko zen nlei alleen vanwege de centrale ligging tussen de andere veilingen (ze completeren hun inkoop toch In het Westlund, Alsmeer of elders), maar ook om hun goede relatie*, de len met bcNlintheld In de feest vreug de rond de gouden E.M.M. Hun waar dering voor de Veense veiling Is wer- keiyk geen formaliteit. Wie wU ook spraken, men kwam er meteen spon taan nwe voor de dag: de E.M.M. geeft een geweldige service. In het byzonder aan lien, die met de ex port willen beginnen (zeiden de Jon geren). E.M.M. en service zyn Iden tiek.- de persooniykheld Is hier In tegenstelling tot sommige undera veilingen nog sterk aanwezig, ver telden meer „gesettelden". Iedereen krygt hier zyn kans om ©en positie op te houwen. Ken getuigenis, die de Jnbllaress© best als een gemeende gelukwens mag opvatten.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3