DE SPORT IS BINNEN IN DE VIJF MEI-HAL BLOEMEN VAN ROELOF ARENDSVEEN DRIE DAGEN IN HET ZONNETJE JURY HAD HET MOEILIJK: KIEZEN UIT 708 NAMEN Nood voor deel gelenigd, maar voor hoelang. NSF en het Rijk sprongen hij OPENING DOOR Jbr. FEITH Alles draait om bloemen in de Veen Opluchting voor velen Festiviteiten om de Vijf Mei-hal Grootse show van gouden veiling EJSIJVI. accentueert samenwerking en voorspoed ü2? Woensdag 25 september 1968 de leidse courant pagina 3 gen ZUIVERE OASE IN STENEN STAD RANDSTAD Als een lawine stortte een grote hoeveelheid ballen gisteravond omlaag, toen jhr. mr. A. Feith een klein balletje omhoog had gegooid in de richting van een blauw doek, dat geheimzinnig boven de hoofden van de circa 1000 Leidenaars hing, die nieuwsgierig waren naar het resultaat van de moeizaam verlopen „kwartjes-actie". Tegelijk met de worp werden de touwen waaraan het doek bevestigd was gevierd en op hetzelfde moment volgde een groot aantal voetballen, basketballs, shuttles, tennisballen en alle andere ballen die gebruikt zullen worden in de sporthal de weg die de wet van de zwaartekracht voorschrijft. Vrolijk dansten ze naar alle hoeken van de hal. Intussen was het blauwe doek horizontaal komen te hangen en was op een daaraan bevestigde witte strook de naam te lezen van de sporthal: „Vijf Meihal". De 12e sporthal van Zuid-Holland en de 89e in ons land was officieel geopend. Even tevoren had burgemeester mr. G. C. v. d. Willigen zijn kas Vloppend en de toezeggingen van de NSF 125.000,en die van het 'ijk 160.000,—) geïnd. Serooskerke, die zyn lengte ook nu weer uitbuitte door 11 treffers te scoren en Kees Pley die 7 maal succes had, na men al direct een ruime voorsprong, die aanvankelijk nogal eens gevaar liep, maar steeds veiliger werd en tenslotte via een 3024 ruststand uitmondde in een 75—64 eindstand. De grote man bij de Nederlanders, die evenals hun tegenstanders nogal eens faalden bij het nemen van de straf wor pen, was v. Woerkom die 16 treffers voor zijn rekening nam. Vier minder overigens dan de uitblinker bij onze zui derburen, De Prins, die twintig treffers noteerde. De Veense kwekers willen vrijdag, zaterdag en zondag a.s. op het terrein bij het nog geen drie jaar „nieuwe" veilinggebouw van de E.M.M. aan de Sotaweg in Roelof- arendsveen door ruim 300 in zendingen van anjers, rozen, chrysanten, potplanten en vele andere bloemen tonen welke produkten zij op de markt brengen. Tal van handelskwekers ko men pronken met nieuwe va riëteiten en de Kon. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde, die sinds kort in de tuinders gemeenschap van Roelof- arendsveen een voorname, stimulerende en voorlichtende taak bezit, zorgt voor voor lichting aan de liefhebbers van planten en bloemen. Iedere avond wordt gedemon streerd met het schikken van bloemen. De plaatselijke middenstand toont in een royale beurstent artikelen voor huishouding en bedrijf. De officiële opening wordt op vrijdag 27 september a.s. verricht door ir. H. G. Kuipéri, hoofdingenieur-directeur van de Cultuurtechnische Dienst in Zuid-Holland. De show en beurs zijn ge opend op vrijdagavond van 6 tot 11 uur en op zaterdag en zondag van 10 uur 's mor gens tot 11 uur 's avonds. An Stuyi Ru balie Eng< up he ope re 1 Duit- si. Uit Ballet Cl y De sport is binnen. Een opluch ting voor vele zaalsportverenigin gen. We denken b.v. aan eredivi- sionist basketball Bona Stars dat zijn „thuiswedstrijden" moest spe len in Den Haag. Aan de handbal verenigingen die ieder weekeinde naar de Residentiestad of Poeldijk moesten trekken. En aan vele an dere sportmensen, die zich in ge- De festiviteiten rondom de ope ning van de Vijf Mei-hal worden vanavond voortgezet. De volgende punten staan op het programma: Muzikale show door de Chr. Mu ziekvereniging „Kunst en Genoe gen" juniorenkorps. Baloefening door de dames gym nastiekvereniging „Aspasia" uit Rotterdam. Tafeltenniswedstrijd Bert v. d. HelmGerard Bakker. Tamboerijnoefening „Aspasia". Demonstratie lange mat sprin gen. dames en heren Turnkring Leiden o.l.v. C. van Oort. Muzikaal intermezzo „Kunst en Genoegen". Tennisdemonstratie onder auspiciën van het district Leiden van de Kon. Ned. Lawn Tennis Bond en van de Stichting Samen werking Leidse tennisverenigin gen „Leitensa" Demonstratie districtsjeugdtrai- ning, klassikaal aan 4 meisjes en 4 jongens, door de heer J. v. Beek, districtstennisleraar. Demonstratie jeugd gemengd dubbel Ellen Sanders/Arnodl v. d. CapelleMirjam Mulder/Henny Koemans. Foto boven Marjolein Briër en haar Jazz-ballet ge zelschap dansten gisteravond by de opening van de Vyt Mei-hal. brekkige gymnastieklokalen moes ten behelpen. Dat wil overigens niet zeggen, dat nu direct iedereen uit de zorg is. De sporthal aan de Boshuizerlaan, die een bijzonder fraai interieur heeft doch aan de buitenkant een nogal som bere indruk magkt (misschien kan daar met een plastiek nog wat aan veranderd worden) is reeds nu volkomen vol ge boekt. Het zaalvoetbal zal moeten wach ten tot de veemarkt-sporthal geopend wordt en hetzelfde kan gezegd worden van de wielrenners. De nood is in ieder geval voor een deel gelenigd, alhoewel andere plaatsen heb ben moeten ervaren, dat met de inge bruikneming van een sporthal de zaal- sport een veel grotere vlucht neemt en derhalve de roep om nieuwe speelruimte nog groter wordt. De actie om aan de ton voor de „Vijf Meihal" te komen is niet al te verheu gend gelopen. Men is er tenslotte ge komen hetgeen met name zijn oorzaak vind in het doorzettingsvermogen van wethouder S. Sannes, die als blijk van waardering daarvoor een cadeau kreeg aangeboden door de Sportstichting. De massa had dan wel luidkeels om de hal geschreeuwd, maar toen eenmaal een bijdrage werd gevraagd bleef de beurs gesloten. Knap programma Een houding die ook gisteravond werd getoond, want in plaats van in groten getale op te komen verschenen er slechts 1000 en waren op de demontabele tribu nes nog verscheidene lege plaatsen. Aan het programma waarmee gestart werd lag het in ieder geval niet. Kunst en Genoegen voerde een knap stukje werk uit. Al ging het dan dit keer niet altijd feilloos de jubilerende vereniging dwong toch ook nu respect af, wereldkampioe nen waardig. Vlot en pittig was ook het jazzballet o.l.v. Marjolein Briër die met haar dames en één heer twee dansen uitvoerde. Speaker Cees van Oyen kon daarna een wedstrijd aankondigen die voor Lei den uniek was. Een rolstoelbasketball- wedstrijd. Twee ploegen van de Neder landse Invaliden Sportbond bekampten elkaar gedurende twintig minuten. Op hun eigen wijze schoten zij over het veld. Snel wendend met hun wagentjes, posi tie kiezend, sprintend, kortom er werd voldoende vaart in het spel gebracht om de wedstrijd aantrekkelijk te maken. En eenmaal bij de basket gekomen toon den zij zich veelal goede afwerkers van de aanvallen. Zo op het eerste gezicht lijkt het een verre van ongevaarlijke sport. Wagentjes die botsen, waardoor spelers soms ernstig bekneld lijken, dat alles jaagt de toeschouwers, die zich uit stekend met dit voor hem nog onbe kende spel vermaakte, de schrik om het lijf. Coach Westbroek uit Leiden die van 3 tot 14 november de ploeg zal begelei den naar de Paralympische Spelen te Tel Aviv, ontzenuwde echter die angsti ge vermoedens en vertelde, dat slechts zelden lichte blessures voorkomen. IN HET NOORDOOSTELIJK hoekje van Zuid- Holland gaat een gemeenschap zich opmaken om drie dagen de grote trom te roeren op een bijzondere bloemrijke manier. De Veenders zijn er het slag mensen niet naar om in de volle publieke belangstelling te treden. Er is geen dynamisch vertoon van industrie, er zijn geen dreunende farbriekshallen en het verkeer jakkert er niet door overvolle straten. Maar gewerkt wordt er zoveel te harder. Veertien, zestien uur per dag soms, is men in Roelofarendsveen in de weer voor de dagelijkse boterham zonder dat een buitenstaander er veel van merkt. Dat gebeurt dan op de uitgestrekte stukken grond, bezaaid met kassen en omzoomd door vaarwegen. Hier komen de produkten tot leven waarmee de Veenders zichzelf vrijdag, zaterdag en zondag voor vele duizenden bezoekers in het zonnetje gaan zetten. Ze willen daarmee laten zien tot wat bloemenkwekend Roelofarendsveen in staat is en centraal bij deze demonstratie van vakman schap staat de voornaamste feesteling: de Coöp. Bloemenveiling „Eendracht Maakt Macht". Vijftig jaar lang vervulde deze veiling een bindende func tie tussen kwekers en kopers. Een traject van een halve eeuw voerde van armoede tot welvaart en aan het einde van deze periode kan nu de lof op De Veen gezongen worden, een loflied op de bloem dat tegelijk een huldebetoon is voor E.M.M. Het driedaags evenement wordt gevormd door een grootse bloemenvaktentoonstelling en een beurs, die de middenstand van Roelofarendsveen houdt. Want ook deze niet-kwekers hebben volop gedeeld in de voorspoed, die Roelofarendsveen deelachtig is geworden nu in de laatste jaren het isolement is verdwenen. Het moet in vroeger eeuwen een ko lossale toer zyn geweest om Roelof arendsveen te naderen. Toch stond het in de 17e eeuw al bekend als tuinbouw- dorp en In de eeuw daarop prijkten de Veense doperwten en peulen op de de licieuze menu's aan het hof van de Fran se Zonnekoning. Een hele toer schre ven we. Inderdaad, want een bestelling plaatsen in de Veen betekende zich een weg zoeken door ontelbare vaartjes, langs eilandjes en over onbegaanbare weggetjes. Vyftig jaar geleden deden de aardbeien hun Intrede In het Veense as sortiment (onder glas) en werden er ook bloembollen getrokken. Dit alles ge beurde op versnipperde tuinbouwbedrijf- ies. waar men nauwelijks vooruit kon Roelofarendsveen leefde grotendeels in de misère: kleine bedrijven, geen ka pitaal en geen alternatieve ontplooiings mogelijkheden. Wat er aan kassenbouw was. gebeurde vaak ver van huls op af gelegen kavels, die slechts met 'n bootje bereikbaar waren. METAMORFOSE Een volslagen metamorfose werd be reikt door de Indrukwekkende ruilver kaveling, die in 1956 van start ging. De „vaarpolder" werd In tien jaar tyd een „rtjpolder" met uitstekende wegen, prachtige percelen bouwgrond, waarop moderne bloementeeltbedrijven verrezen. Een grote omschakeling was ingeluid. De stukjes eiland verdwenen (mèt de hutjes om in te schuilen I en voor vele tuinders was er opeens weer een be staansmogelijkheden, een reële basis voor een bedrijf. Het ruilverkavelen ging niet zonder problemen. In honder den uren moest de ruilverkavelingscom missie gesprekken voeren met de kwe kers, die allen hun eigen belangen had den, om te groeien naar een nieuw plan van toedeling. De ruilverkaveling kostte 5,2 miljoen gulden, waarvan 8,8 miljoen aan sub sidie. Daarby kwam 5,5 miljoen gulden In hulzen, kassen, verwarming enz. te zitten. In dertig Jaar moeten de kwekers hun schuld afbetalen tegen een rente van 2 pet. Dit jaar moet voor het eerst de premie worden betaald. AANTAL PERCELEN GEHALVEERD Het aantal percelen Is met de helft geslonken. Vroeger waren er 1806, thans zijn het er nog 902. Vóór de ruilverka veling was er één weg van ca. 3 km met lintbebouwing, nu ligt er voor 7.3 km weg door de polder. Vroeger woon den slechts 90 tuinders in de buurt van het bedrijf, op dit moment zitten van de 242 tuinders er 210 óp hun bedryf. In het verleden werd de kweker vry- wel altijd benadeeld door allerlei pry.s- afspraken. Tegen deze situatie werd de strijd aangebonden door de drie plaat- selljke afzetvereniglngen te laten fuse ren. In 1918 ontstond hieruit de Coöp. veiling met de veelzeggende naam „Een dracht Maakt Macht", die dit devies nooit ontrouw is geweest. Sprekende o||f6n bewyzen dit. In '19 was de vellingomzet 884.000 gulden, waarvan 330 gezinnen moesten leven. In de crisisjaren rond 1937 was de om zet gekelderd tot 357.000; de groente teelt leverde aan rond 350 gezinnen bru to 1000 gulden per gezin op. In 1947 was het omzeteyfer 2 miljoen, In 1957 4 miljoen, in 1962 6 miljoen en dit jaar verwacht men 12 miljoen gulden omzet. Sinds 1967 worden op de veiling al leen bloemen verhandeld. De produktle In dit centrum is byna 17 miljoen gul den (anjers 4 miljoen, tulpen 4, narcis sen 1. rozen 2, crysanten 2, freesia's 1 en diversen, waaronder potplanten, 3 miljoen gulden. Foto rechts Jhr. i A. Feith gooide op, met als gevolg dat eve ■en balletje i later hon- Klapstuk Klapstuk van de avond was de basket ball-Interland tussen de studentenploe- gen van Nederland en België. De Neder- hallrn da nieuw* «porthal In mMden da holde stuiterden. Bona Stars-spelers Pleter van Tuyl BIJ DE OPENING VAN EEN SPORTHAL Een naam verzinnen, dat Is moeiiyk. Er moet niet diep over J nagedacht worden, hy moet er zo, pats boem zijn. Een plot- sellnge ingeving, die meteen goed is. .Maar zo'n ingeving Is er niet gauw. Ook niet by ambtelijke instelling. Daarom was het zo'n goede en ook wel originele gedachte van b. e van I«eiden voor de naamge ving van de „tvvee-in-één" sporthal aan de Boshuizerlaan een prysvraag uit te schryven. Een van de ruim honderddui zend Leldenaren zou toch wel op een toepasselijke naam kun nen komen, werd er van uitge gaan. Vergeet het maar. Toen burgemeester Van der Willigen gisteravond in zijn welkomstwoord de naam „Vijf Mei-hal" noemde, ontlokte dat i geen commentaar. Geen oho's of aha's. Het werd doodstil, i men keek elkaar eens aan, haalde de schouders op en trok een gezicht van „nou, had men nu niets originelere kunnen be denken". Ir. Schreuders zei later, dat hy het met zijn vier mede-Jury leden toch wel heel moeilijk had gevonden uit de 708 Inzen dingen een naam te kiezen. „We gingen er van uit, dat de naam gemakkelijk uit te spreken moest zyn en ook goed in het gehoor liggend. Boven dien moest hy origineel zijn en natuuriyk iets met de sport te maken hebben. Maar ja, die was er gewoon niet by. Wel namen die met Leiden of het Leids Ontzet te maken hebben. met de actie '67. Latijnse of Griekse namen. Spreuken en leuzen, namen van leden van het koninklijk huls. maar geen van de inzendingen vonden we nu dé naam. Toen hebben we maar een naam gekozen, die aangeeft, waar de sporthal er gens in Leiden te vinden Is. Dat is ook makkeiyk voor mensen, die van buiten de stad komen. De Vijf Mei-laan weet iedereen. Nu, dan Is de Vijf Mei-hal ook gauw genoeg ge vonden". Er was slechts één deelnemer die deze naam ingezonden had en wel de heer W. J. Hoogkn- nier uit de Kernenstraat. Iiy kreeg de beloning: 250,-. Ene meneer H. Brugman kreeg hon derd gulden voor zyn Inzen ding: Bevrydlngshal, die met de tweede pry* was gehono reerd. De heer Brugman was overigens niet de enige, die deze naam had ingezonden. Hy moest niet 4 anderen loten. Dat zelfde gold voor de heer J. van Beest, die de gelukkige was van drie inzenders, die de sporthal de naam „De Ton" hadden toebedacht. Verder waren er namen, die een eervolle vermelding kregen als: Leidorade, Balhalla, Hut- sporthal. Spontania, De Bun en OPMARS (voor: Overheid, Particulieren, Middenstand, Actiecomité, Resultaat en Sporthal). De heer Hoogkamer zei ons, dat hij de naam „vyf Mei-hal" niet alleen had Ingestuurd om te winnen. „Ik ben als assurantie-bezor ger en makelaar in vaste goe deren een man, die altyd langs de weg zit in Leiden. Ik denk in „kwartleren". Ik kom in het Morekwartier, Koolkwartier en meer van die wijken. Ik dacht by mezelf: ik moet niet aan de sport denken. Voor de oorlog was ik mede-oprichter van de sportvereniging „Morskwar- tier". Ik dacht, dc naam moet de plaats aanduiden, waar die ligt. Bovendien vind ik, 5 mei bracht de bevrijding en de sporthal bevrijdt Leiden einde lijk van dc tyd, dat ze geen binnensporten kon bedrijven. Nou, dat loopt parallel met el kaar. De naam VJf Mei-hal stak voor my overal boven uit". „Ik voelde aankomen, dat ik een goede kans maakte, dat voel je als sportman In een wedstryd ook, Je weet, dat Je goed zit maar Ik had niet verwacht, dat Ik de enige zou zyn. Ik heb overigens niet mee gedaan voor het geld, ik had toch wel aan de prysvraag mee gedaan, ook als er niets te win nen was geweeet. Ik ben liard- stikke blU met die hal. Man, als ik zie wat hier gebeurt, dan loopt het water me in de mond. Vroeger Uep Ik op twee linker voet balse hoen en. Wat heeft de sport nó niet voor. Gelukkig toch zeker". rest vloeit naar elders af, voornamelijk naar Aalsmeer, waar vooral de be kende Veense potplanten zoals cycla men en azalea's en ook nog Veense snijbloemen verhandeld worden. Rond om de afzet zijn nogal wat discussies gaande. Dit houdt verband met de op komst van de supermarkets en de grootwinkelbedrijven. Met name In de groentewereld Is het veilingsysteem aan het afbrokke-^ len; tomaten b.v. worden volop in het grootwinkelbedrijf aan dc man ge bracht. Voor een goede prijsstelling zal men echter moeten vasthouden aan het veilingsysteem. Produktic en distributie zullen op elkaar afgestemd dienen te blijven. Het supermarkt wezen heeft zich ook nu meester ge maakt van de potplanten. Het veiling- bestuur heeft echter goede hoop, dat in de toekomst dc concurrentie weer beter aan bod zal komen, en daarmee een goede prijsvorming. MANIFESTATIE Er is de laatste 10 jaar iets groots verricht in Roelofarendsveen. Dit was te danken aan een grote samenwer king. Deze samenwerking manifesteer- zich ook op de grote tentoonstelling „E.M.M. 50". De veiling, de Kon. My voor Tuinbouw en Plantkunde en de plaatselijke middenstandsvereniging hebben de handen ineen geslagen om vorm te geven aan de dankbaarheid voor wat door de inspanning van ve len is bereikt De middenstand kan uitstekend voor de dag komen in een grote tent. Men is vast van plan. de beurs voor 100 pet te doen slagen. De middenstanders zijn er erg op gebrand te laten zien, dat ook een kleine gemeenschap Iets waar devols kan bieden. Er zijn in de Veen in de loop der jaren enkele grote bedrijven tot stand gekomen die met succes de strijd tegen de supermarkten en warenhuizen menen te kunnen aanbinden. Dat willen ze op de beurs gaan tonen. VERTROUWEN IN DE TOEKOMST Roelofarendsveen heeft vertrouwen in de toekomst. Men beschikt over vakmanschap en goede grond. Er is ruimte voor uitbreiding (300 ha, waar op 60 ha glas staat) en dc ligging is zeer gunstig. Industrie is taboe in dit bloemencentrum, de lucht is er rem en wordt er niet bedreigd door wal mende schoorstenen en giftige gassen. Met de meren vlakbij en de ringvaart is er volop en goed gietwater. De bedrijfsintensivering gaat in Roe lofarendsveen hand in hand met de recreatie. Arbeid en yntspanning lig gen In dit vrtic stuk grond midden In randstads groene ïone naast eikaar. Beter kan men het voor een optimale bewoonbaarheid niet wensen. Hier is geen dreiging van de stad, die zoals In het Westland de agrarische sector wil overspoelen. Licht, lucht cn water zijn de ideale omstandigheden van „de Veen" in een steeds meer verste delijkend gebied. POËTISCH EN REEEL Het slot van het lied is vrü poëtisch, maar ook reëel: in een gecompliceerde maatschappij produceert Roelofarends veen bloemen, in allerlei vormen en kleuren. Ze vormen een compensatie voor wat de stenen stad aan natuur vezwelgt, In de Veen willen de kwe kers het mes van twee kanten laten snijden. Met de bloemen wil men zich een goed bestaan verschaffen, maar ze zorgen er ook voor, dat er een kledn beetje natuur in de hulzen wordt teruggebracht. By de foto Alles draalt om bloemen In de Veen. De moderne, wijd se nederzetting van de jubilerende Coöperatieve Bloemen veiling „Eendracht Maakt Macht" te Roelofarendsveen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3