Steeds meer functies in handen van enkelingen ®e£eidte(2öiMcewtt KRO-voorzitter Van Doorn: „WIJ WILLEN SAMENWERKEN MET ALLE ANDERE OMROEPEN' KRO-gids weer groter Moskou stelt beraad met Praag weer uit Artiestenregen voor de prins Jan Kasseis hoofd VPRO POSITIE VAN DE POUS IN GEDING DE LEIDSE COURANT Nederland solidair met Schillebeeckx ÜOEWEL in tegenstelling tot de eerste berichten nog geen formeel proces tegen Schillebeeckx lijkt te zijn aange spannen, is voldoende duidelijk gewor den, dat Rome hem in de gaten houdt en klaar staat om hem voor de vierschaar te slepen. Een niet zo aangenaam idee voor de volkomen integere dominicaan, die altijd naar eer en geweten de waar heid heeft gezocht en die door zijn vak genoten als een van de grootste theologen van onze tijd wordt beschouwd. Temeer onaangenaam, waar hij helemaal van niets weet, waar hij uit een toevallig ge sprek moet vernemen, wat achter zijn rug wordt bekokstoofd. Schillebeeckx is natuurlijk allang op de hoogte van het feit, dat hij door Rome als persona non grata wordt beschouwd, dat van hem een heel dossier klaar ligt. te beginnen met de door hem ontworpen bisschoppelijke brief ter voorberei ding van het Vaticaans Concilie. Maar hij had toch mogen verwach ten officieel op de hoogte te worden ge steld, zodra concrete stappen tegen hem werden ondernomen. Dat dit niet gebeurd is, wijst op een voortbestaan van inquisi- /\VER de afloop van deze zaak hoeft niemand zich enige zorg te maken. Er zijn namelijk twee mogelijkheden. Als Schillebeeckx' leer orthodox bevonden wordt (en wij mogen hopen dat het rap port van Rahner gunstig zal luiden) krij gen wij van het klaargelegde explosief alleen de sisser te horen. En als er „ket terij" in wordt gevonden, zal onze kerk provincie waarschijnlijk om een nieuw proces vragen, waarin de rechtbank wordt uitgebreid met enkele leden var het Nederlands episcopaat. De mogelijk heid, dat men een curiale uitspraak hier zonder meer als het laatste woord over Edward Schillebeeckx' theologie zou aanvaarden, lijkt ons na de reacties op de pauselijke encycliek volkomen uitge- AP de achtergrond speelt natuurlijk de vraag, in hoeverre hier geprocedeerd wordt tegen de man Schillebeeckx of tegen de kerkprovincie waarvan hij als een exponent wordt beschouwd. Rome weet dat Schillebeeckx niet alleen staat, dat hij de theologische expert is van het Nederlands episcopaat, dat hij een groot aandeel heeft gehad in de samenstelling van de Nieuwe Katechismus. Wij kunnen het gevoel niet onderdrukken, dat wij samen met hem onder verdenking zijn komen te staan. Wij: dat zijn kardinaal Alfrink, de overige bisschoppen, de theo logen en de gelovigen. Het is geen ple zierig gevoel. Maar het brengt ons er wel toe, de gelederen nog verder te sluiten. „Twee in één" wel gemakkelijk, maar helemaal niet zo billijk MINISTER KLOMP® heeft de slag om de verhoging van de omroepbijdrage Is de Kamer nog niet gewonnen. Wel ziet het er naar uit, dat de volksverte genwoordiging haar wetsontwerp op de hoofdzaken volgen zal, maar tegen on derdelen bestaat ernstig bezwaar. De Kamer heeft in haar voorlopig ver slag nogal veel kritiek op drie onderde len: het opnemen van de wereldomroep in de wet, wat verhoging van het kijk en luistergeld tot een hoger peil dwingt dat zonder de wereldomroep noodzake lijk zou zijn; mensen die alleen maar televisie hebben toch dwingen een luis terbijdrage voor de ontbrekende radio te laten betalen; het ongemoeid laten van mensen die meer dan één televisie toestel bezitten, wat betreft hun extra toestellen. Daarnaast wordt in mindere frequentie ook nog bezwaar gemaakt te gen het afzien van de mogelijkheid om mensen met een kleurenontvanger meer te laten betalen dan degenen die alleen maar „zwart-wit"-ontvangst hebben en tegen de blijvende onzekerheid, omdat de kosten in Hilversum door zendtijduit breiding zullen blijven stijgen en meer geld uit reclame dan de enige bron schijnt te zijn die nog voor verdere ex ploitatie in aanmerking komt. Wat dit laatste betreft: ergens zal, als na verhoging van het .klister-», en Jcijk- rd Hilversum over een paar jaar weer krap komt te zlttén, de tering toch naif'dé" tiering géÉet'Uftfet'-'wdttWri éW dus de zendtijd maar in bescheiden ma ts moeten worden uitgebreid. Niet wat Hilversum wil, noch wat de kijkers wen sen, maar wat financieel in redelijkheid haalbaar is, moet de doorslag geven. Wel zou de overheid, door nu of straks da wereldomroep op een andere post van de rijksbegroting onder te brengen, meer ruimte kunnen scheppen voor de binnenlandse omroep. De wereldomroep hoort in principe ergens anders onder dak te worden gebracht; precies zoals de schooltelevisie financieel een taak van onderwijs en niet van het departe ment van dr. Klompé behoort te zijn. Met eerstens of uitsluitend zetten op de kaart van meer reclame, zou men een gevaarlijk spel gaan spelen. Ten eer ste wat betreft de invloed van reclame op het program; ten tweede wat betreft de levenskansen van de pers. We zijn het dan ook radicaal oneens met de Ka merleden, die vinden dat Hilversum meer geld uit de radioreclame moet ha len door de reclame in het program te spreiden. Niet door de huidige plaatsing van de reclame staat Hilversum III zwak ten opzichte van Veronica, maar doordat de regering aarzelt de Juridische maatregelen te nemen, waartoe ze krach tens een internationale afspraak al ge ruime tijd verplicht is. Maar wat moreel in minister Klompé's plan het meest te betreuren valt, is het voorrang geven van wat technisch het gemakkelijkst uit te voeren valt boven het meest rechtvaardige. Dit gaat al op voor het argument dat volstaan wordt met het laten betalen voor één televisie toestel, omdat controle op meer toestel len zo duur en moeilijk wordt. Nog zwaarder weegt het bezwaar, wanneer als gevolg van het koppelen van luister geld aan de kijkbijdrage iemand die geen radiotoestel heeft, toch voor radio moet betalen. Dan moeten we conclude ren dat „twee in een" wel de gemakke lijkste methode is, mdaar daarom toch verre van billijk. We nemen graag aan, dat door een ruimer vrijstellingsbeleid een aantal mensen tegen het bezwaar van deze re geling gehqjpen zpl ^qrdfn. Ni zullen anderen ervan de dupe zijn. de efficiency moet men wat over heb ben, Ynêaf hét' wordt toch éen' gekke töè»' stand, wanneer sommige medeburgers zonder radio moeten gaan meebetalen aan de luisterbijdragen, terwijl anderen, die doorlopend gebruik maken van een buiten het controlebeleid vallende tran sistorradio, ongemoeid gelaten worden. Welke administratieve beslommerin gen zou het met zich meebrengen wan neer burgers met een televisie maar zonder radio bij het betalen van de dub bele bijdrage zouden kenbaar kunnen maken geen radio te bezitten en dan op grond daarvan hun luisterbijdrage ge restitueerd krijgen? Met behulp van steekproeven op bescheiden schaal zou toch zonder al te grote financiële kos ten de billijkheid voorrang gegeven kun nen worden boven de efficiency. Aan zo'n terugbetalingssysteem is zelfs de fiscqs moeten geloven. En te recht. Von ■respondent De K.R.O.-voorzitter mr. H. W. van Doorn verklaarde gistermiddag dat de KR.O. positief staat tegenover een nau were samenwerking met andere omroe pen. Allen met dit verschil dat de KRO sich hierbij niet uitdrukkelijk wilde be perken tot de N.C.R.V., doch tot een A.V.R.O., V.A.RA., V.P.R.O. en TROS. Een samenwerking met andere christe lijke omroepen mag niet betekenen, dat de K.R.O. zich gaat afkeren van an ders gerichte zendgemachtigden. Wat het verschil van visie betreft tussen de interpretatie van de nieuwe omroepwet en de grootte van het sendtljdruimte van veertig procent voor de N.T.S. was hij van mening, dat het beraad der „Wijze mannen" uit het N.T.S.-bestuur tot een positief en gunstig resultaat zou leiden voor de omroepen. In tegen stelling daarmee Is de toelichting op de begroting van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Hierin sou de bewindsvrouwe zich uitspreken voor 'n handhaving van de 40 pet zendtijd voor de N.T.S. om daarmee o.a. de openheid in Hilversum te bevorderen. De KRO-voorzitter verklaarde, dat hij onkundig was van deze stellingname van minister Klompé. De bewindsvrou we heeft het recht om de zendtijdinde ling aan zich voor te behouden. Maar hij veronderstelde, dat de minister geen definitieve beslissing had genomen, al vorens het advies van het grote N.T.S.- bestuur haar zou hebben bereikt. De praktijk, zeker van de laatste span nende maanden in de internationale ge- VARA DOET HET OVER Televisiefilmpje over ORA-stichting HOENSBROEK Hoewel de VARA nog steeds bij hoog en bU laag volhoudt tijdens de destijds ln kasteel Hoens- broek begeleide ORA-actle ten behoeve van de bouw van een vakantiehotel voor gehandicapten, naar behoren naar beloften te zijn nagekomen, heeft men nu toch bet bealuit genomen om nog eens op deze actie de aandacht te ves tigen. e VARA saldlt doen op za terdag 5 oktober aansluitend op Ne derlands meest bekeken televisie-quiz programma „Per seconde wijzer". Via Nederland I wordt dan in een on geveer 5 minuten durend filmpje doel en streven van de stichting ORA be licht Momenteel is voor het geplande vakantiehotel voor gehandicapten in Hoensbroek aan giften binnengekomen een totaal bedrag van ongeveer 325.000 gulden. Het complex gaat echter 3,5 miljoen gulden kosten. Het bestuur van de stichting ORA zal om te beginnen de resultaten afwachten van die VARA- t.v.-uitzending. Daarna gaat men met frisse energie aan nieuwe plannen wer ken. Het ligt in de bedoeling bij de re gering om een bijdrage aan te klop pen. Hoe het ook zij, het bestuur is vastbesloten aan de geplande datum voor het begin van de bouwwerkzaam heden van het vakantiehotel niet te tor nen. De bedoeling i6 dan ook begin fe bruari 1069 met de bouw te beginnen. Orgelconcert in Parkstraatkerk DEN HAAG In de St.Jacobskerk aan de Haagse Parkstraat wordt zon dag 29 september het vijfde orgelcon cert gegeven in de reeks ten bate van de restauratie van het orgel. Jan Schmitz concerteert met medewerking van „De Hadewijch Rei", onder leiding van Kees Bak. Han van Lort zal Impro viseren op een thema van dr. A. B. M. Brans. Tevens spelen Jan Schmitz en Han van Koert een première, te weten de synfonlettu ln drie delen per organo a guatre mains van Han van Koert. Koor werken worden uitgevoerd van onder meer G. B. Martini, M. Praetorlus en H Andriessen. Experimentele studio voor amateurtoneel UTRECHT (ANP) Het Nederlands centrum voor amateurtoneel heeft in zijn nieuwe behuizing in Maarssen een studio ingericht, die ter beschikking is gesteld aan amateurtoneelspelers, Het is een voormalig koetshuis, dat voortaan „Studio M" heet en met name geschikt is voor experimenten met spel, licht en decor. De eerste voorstellingen worden op 28 en 29 september en op 5 en 6 oktober verzorgd door teneelgroep Decorum uit Utrecht. Jaak Frenken exposeert van 29 septem ber tot 20 oktober in „Galerie Micke- ry", Rijksstraatweg 202-204, Loener- sloot enkeleq van zijn stillevens. Drie Joego-Slavische grafici, Vladimir Mahuc, Tinca Stegovec, en Karei Ze- lenko, exposeren van vrijdag 27 sep tember hun werken in „Galerie Mo- kum, Amstel 186, Amsterdam. Charles Lassiter exposeert van 2 tot en met 19 oktober in „Galerie de Sfinx", Oudezijds Voorburgwa. Amsterdam zijn „Fantastic art". Van 5 tot en met 26 oktober exposeert Knut Schel - teman de Heere hier eveneens zijn Kunsthandel Peter Polderman. Frede- rikstraat 46, Den Haag exposeert van 28 september tot en met 16 oktober werken van de heer Gaillard, dia ln augustus 1967 overleed. Vincent Grigorescu, een Roemeense schilder exposeert van 28 september tot en met 17 oktober zijn werken in het gebouw van de Haagse Kunstkring aan de Denneweg 64. De opening wordt verricht door de ambassadeur van Roemenië, dr. George Flian. Geen haast met terugtrekken Sovjettroepen PRAAG (Reuter). Moskou wil op nieuw uitstel van het reeds viermaal opgeschorte overleg met de Tsjecho- Slowaakse leiders, zo is van welingelichte ijlde in Praag vernomen. Een reden hier voor is dat het Kremlin meer tUd heeft voor dc bestudering van de enorme hoe veelheid documenten, die als stof voor bespreking door Tsjecho-SlowakU« naar Moskou z(jn gezonden. De Russen zouden ook te kennen heb ben gegeven dat een versterking van het conservatieve deel in de Tsjecho-Slo- waakse onderhandelingsdelegatie wense lijk is maar, zo drukte een Tsjecho- Slowaakse partijfunctionaris zich uit: „Waar vinden wij die?". De terugtrekking van de troepen van het Warschaupact uit Tsjecho-Slowakije. eén van de belangrijkste knelpunten in de verhouding Moskou-Praag, zal naar verwachting vun dezelfde zegslieden dit jaar niet meer voltooid worden. Volgens hen heeft de minister van Defensie, Martin Dzur, de afgelopen dagen met zijn Russische collega, maarschalk An- drej Gretsjko, do mogelijkheden bespro ken voor de overwintering van de Rus sische bezettingsgroepen in het land. Andere mogelijke punten van wrijving zijn de Tsjecho-Slowaakse voorstellen over het houden van het 14e communis tische partijcongres en de oprichting van een afzonderlijke Tsjechische commu nistische partij, naast de reeds langs be staande Slowaakse C.P., aldus partij functionarissen in Praag. De Russen oefenen druk uit op de leiders in Praag, het 14e partijcongres niet te houden vóór de oorspronkelijk daarvoor aangewezen tijd, d« zomer van volgend jaar. Het Tsjecho-Slowaakse part ij presidium heeft echter al goedkeu ring verleend aan versnelling van de voorbereidingen voor het congres, waar op ongetwijfeld de conservatieve elemen ten uit het centraal partij comité zullen worden verwijderd. In partijkringen hoopt men dat het partijcongres nog voor het eind van dit jaar zal kunnen worden gehouden. Joego-Slavië Premier Mika Spiljak van Joego- Slavië heeft het parlement in Belgrado meegedeeld dat maatregelen zijn ge nomen om de gevechtsparaatheid van het Joego-Slavische leger en het hele land te vergroten. Sprekend over de invasie van Tsjecho-Slowakije zinspeelde de premier op een eventuele „nationale verdedigingsoorlog". Joego-Slavië heeft als bekend aangedrongen op de terug trekking van de Warschaupacttroepen uit Tsjecho-Slowakije. beurtenissen, hebben toch geleerd, dat de huidige diversiteit alleen gewaar borgd kan worden door 'n bestel, waar in de vrije omroepen de basis vormen. Uiteraard dienen daarbij zowel de vertegenwoordigers van de diverse om roepen als de N.T.S. zich te houden aan de criteria van de nieuwe wet De heer Van Doorn was van mening dat de minister beslist ernstige aan dacht zou schenken aan de argumenta tie van de besturen der NRU en NTS. Niet minder optimistisch was de heer Van Doorn over de groei in het aan tal KRO-begun8tigers. Al kon mevr. geen concrete cijfers geven, toch ont kende hij ten stelligste dat er spake van een wedloop zou zijn. De KRO-so- cioloog drs. W. Huijgen verklaarde, dat tegenwoordig de kwaliteit en om vang van de KRO-gids vaak bepalend is of men deze omroep wil blijven steu nen. Uit een enquete was gebleken, dat de toenemende kwaliteit van de pro gramma's en de levensbeschouwelijke basis van de omroep pas op de twee de en derde plaats kwamen bij de vraag waarom men KRO-begunstiger was. Met ingang van de volgende maand zal dé omvang van de KRO-gids dan ook aanmerkelijk worden uitgebreid. Ten aanzien van het feit, dat de KRO en enige andere omroepen hebben ge weigerd hun medewerkers van actua liteitenrubrieken af te staan voor de wekelijkse interviews in het NTS-pro- gramma „monitor" gaf mr. Van Doorn een toelichting. Enkele NTS-uitzendin- gen komen in een moeilijke faze tot stand. Als door de journalistieke aan pak een bepaalde kleuring ontstaat, dan wordt er van buitenaf druk op de NTS uitgeoefend. Zo rest er de NTS niets anders dan een weinig gemotl- feerde belichting van een belangwek kende figuur voor de camera's. De KRO welke voorstander is van een goede sa menwerking heeft daarom gemeend haar medewerking te moeten bepalen tot enige bijstand in de vorm van as sistentie in de regie- en produktiesec- tor. De heer Richard Schoonhoven, leider van het Brandpuntteam, zei het kwa lijk te vinden, dat de programmalei- Knappe actrice Ann Hasekamp maakte gisteren iets heel bijzonders van haar aandeel in Saltimbanques, de NTS-serie die aan haar derde spel toe was. Door aan de ene kant haar rol waar te maken van de kermisactrlce van een halve eeuw terug die met alle toender- Ujd gebruikelijke bombast haar heldin- nerol speelde. Terwijl zU ondanks de gezwollen speltrant In die gespeelde réi ,toch, het beste yap alle gisteren, de allnre van ee ter wist te leggen. In Saltimbanques is dat eigertlijk onge woon. Omdat in Lou Steenbergens waardeerbare opvatting het er op de eerste plaats om gaat om te tonen hoe destijds toneeldraken op kermissen werden gebracht. Maar zo'n rol als Ann Hasekamp gisteren maakte deed het verlangen opkomen om zo'n toneeldraak nu eens als volwaardig t.v.-spel opge voerd te zien. Zo ongeveer dus als destijds Van He- mert met De Twee Wezen deed. Een voorstelling die goed in het pak en in het decor zit met moderne „under acting" en met een bezetting die niet pretendeert van kermisallool te zQn. Het wordt misschien een enorme tegen valler, maar het is de moeite van pro beren in elk geval waard. Het moderne t.v.-toneelrepertoire is immers óók niet alles Van de AVRO zagen we een waardeer bare Televizieraflevering en een flink stuk van Trio programma met Tonia, Ronnie Tober en Roger Whittaker. Drie artiesten die er zijn mogen. Maar die toch te weinig inbrachten voor drie kwartier t.v. Met nog een kwartier en b.v. een balletgroep méér zou het pro gramma wat „voller" en daarmee beter verteerbaar zijn geworden. Vg. (ADVERTENTIE) ding van de NTS tevoren te kennen heelt gegeven, dat zij slechts twee be paalde KRO-journalisten in dit panel wilde plaatsen. Dit ging de KRO te ver en inwilliging van deze eis, zou een discriminatie van andere reporters in houden. Bovendien ziet de Brandpunt redactie zich geplaatst tegenover een sterke uitbreiding van het aantal tv- uitzendingen. Met de beperkte man kracht is het niet mogelijk om t.b.v. de gezamelijkheid ook deze staf nog eens te belasten met medewerking aan nieuwe NTS-produkties. ANTENNE HILVERSUM. In verband met de heugelijke geboorte van het nieuwe prinsje, zal de NTS vanavond om 17.30 uur vla Nederland I een amusements programma uitzenden onder de titel „Een boeket voor jonge mensen". Aan dit programma wordt medegewerkt door een keur van Nederlandse arties ten. Het programma wordt op Neder land II herhaald na afloop van het avondprogramma. Rotterdam wil eigen radio- en tv-station ROTTERDAM (ANP) Het gemeente bestuur van Rotterdam wil een zend machtiging aanvragen voor een regio naal radio- en televisiestation. Volgens de voorlopige plannen zon het station op oudejaarsdag 1969 in de lucht moe ten komen. Het gemeentebestuur vindt dit tijdstip aantrekkelijk omdat de Maasstad in 1970, vijfentwintig jaar na de bevrijding, de herbouw van de stad feestelijk gaat vieren. Het gemeentebestuur ontvouwt de plannen voor een regionaal radio- en televisiestation in een voorstel aan de gemeenteraad. Het college van B. en W. vraagt de raad hierin in principe te besluiten tot het aanvragen van een zendmachtiging aan de minister van C. R. en M. Voorts stellen B. en W. voor jaarlijks een bedrag van 1 mil joen ter beschikking te stellen voor de exploitatie van het station. ff station jakrlïjks een bedrag van 3 ;rgen. Het uitzenden van happéfi" zbü rölgèns de commisise een welkome bron van in komsten zijn. Het radiostation zou. zo adviseert de studiecommissie, dagelijks van 17 tot 19 uur moeten uitzenden en de tele visie van half zeven tot zeven uur. Men is van oordeel dat een staf van 25 redacteuren en technici nodig zou zijn om de programma's te verzorgen. (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM. De heer Jan Kassies, lid van het dagelijks bestuur van de VPRO zal met Ingang van 1 oktober tijdelijk de functie van programma directeur ds. I. J. van Houte waar nemen. Hü wordt terzijde gestaan door de bestuursleden mevr. drs. A. Z. Went-De Vring en de heer H. Schaaf- De voorzitter van de VPRO drs. K. Z. Roesslngh neemt de verantwoordelijk heid voor het personeelsbeleid op zich, waarbij hij assistentie krijgt van ds. N. Immink. Deze waarnemingen gelden alleen tijdens de „interimperiode", tot op de jaarlijkse algemene jaarvergade ring op 14 december-de aanstelling van een nieuwe algemeen directeur is be krachtigd en eventueel goedkeuring is verkregen op de reorganisatieadviezen van het hoofdbestuur. Vrijdagavond op Belgische tv DEN HAAG. De voetbalwedstrijd tussen de Zuidamerikaanse kampioen Estudiantes de la Plata en Manchester United, houder van de Europa Cup voor landskampioenen, die hedenavond in Buenos Aires wordt gespeeld, zal vanavond niet door de Belgische tele visie worden uitgezonden. Uitzending vindt wel plaats vrijdagavond om 21.55 uur via „België-Nederland", de Vlaam- NEDERLAND I 17.30 uur: Een boeket voor grote mensen, amusements programma (STER- reclameuit.zendingen om j 18.55. 19.03. 19.56 en 20.16) I NTS: j 18.50 uur: Burend de Beer i 19.00 uur: 1 Nieuws in het kort 19.06 uur: De bosbrigadiers, tv-serie 19.31 uur: Olympische Spelen, voorbeschouwing 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Pol. Partijen 20.30 uur: Stichting Socutera 20.35 uur: Wij Europeanen 21.00 uur: De zaak Loeb-Leopold. film 22.40 uur: Traumdeutung, kunstprogramma 23.15 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.53 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.03 uur: Coronation Street, tv-serie 19.51 uur: Kwek. tekenfilm Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Kroniek van Anna Magdalena Bach, film NTS: 22.20 uur: Televisie morgen NEDERLAND I NTS-NOT: 11.00 uur: Schooltelevisie 14.00 uur: Schooltelevisie De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma NRU: 20.40—21.50 uur: Radio Philharmonisch Orkest 22.4023.55 uur: Iks - i sprong n amusementsprogramma HILVERSUM II VARA: 20.15—20.45 uur: Spreekt U maar. prijsbellen naar de 23.20—23.55 uur: Jazzmagazine RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00—7.30—8.00—8.30— 12.30—18.30—22.30— 23.55 HILVERSUM II: 7.00—8.00—11.00—13.00- 16.00—18.00—19.30— 22.30—23.55 HILVERSUM 1U: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Veel gevraagde gewijd» andse gedichten. 20.40 5 nonisch Orkest f~ moderne an de pauze: 21.05-21.20 Duymaer van Twist, Troelstra en De Visser, klank beeld). 21.50 Vlooi en plano: moderne mu ziek. 22.05 Spiegel van BelglO: programma ln samenwerking met de BRT. 22.20 Stereo: Vocaal ensemble (gr.). 23.30 Nieuws. 22.40 Stereo: X. een sprong ln het duister. 23.5S- 24.00 Nieuws. II (298 m) - VARA: 18.00 de Communistische Partij van Neder land. 18.30 Stereo: Kinderkoor. 18.55 Stereo: Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.46 Akkoord: licht gevarieerd platenpro- gramma. 20.15 Spreekt u maar..!: prijsbel len naar de studio. 20.45 VARA-Mu-zl-ka-lel- dos-koopl: gevarieerd muziekprogramma (opn.). 21.15 De kerkmensen en de vrede: gesprekken. 21.35 Stereo: Licht Instrumen taal kwartet. 21.50 Stereo: Licht Instrumen taal ensemble. 22.15 Stereo: Nederlandse cabaretliedjes. 22.30 Nieuws. 22.40 Medede lingen. 22.45 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Mo- afö-wf11 'W «eot NED (324 m) 18.00 Nieuws. 7.33 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huls vrouw. (9.35 Waterstanden). NRU: 10.00 Wat heeft dat klndT, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (gr.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Lichte grammo- foonmuzlek. 12.26 Mededelingen voor 1.—J en tuinbouw. 12.30 .50 Gereformeerde kerkdienst. 13.10 Parasolasido: gevarieerd programma. NRU: 13.45 Stereo: Lichte orkestwerken (gr.). NCRV: 14.30 Sopraan, fluit en plano's: mo derne kamermuziek. 15.00 Mlddagdlenst. NRU: 15.30 Een mens z'n lust en z'n leven: programma over hobby's en liefhebberij» 9.00 Stereo: Concertgebouworkest (gr.): mo derne muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: popu- air verzoekplatenprogramma. (11.00-11.02 theologie. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Schakeringen: cultureel programma ln woord en muziek. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten..: klankbeeld over Terneuzen. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM in (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor dc zieken. 9.30 Lichte Instrumentale muziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws). In Museum Fodor. Keizersgracht 609 Amsterdam, wordt van 11 oktober tot en met 10 november een tentoonstel ling gehouden van het Nederlandse af fiche uit de periode 1890 de tijd waar op de eerste echte affiches ontstonden) tot 1960 het ogenblik waarop het Ne derlandse affiche een meer internatio naal niveau kreeg. Er zullen ongeveer 300 affiches te zien zijn. NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 De inwoners v» praten gewoon tussen de platen door. N 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 T knalmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Popmuz 15.00 Nieuws. 15.03 Holster: licht platen) tlenershów.' 17.00 Nieuws. 17.02 Actua'litei 17.07-18.00 Draaljijofdraailkverzoekpla programma. BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuw 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, r dedellngen, programma-overzicht en SOS-i Beursberichten. 16.09 Hand in hand r Nationale Ballet met „Le baiser de la fée'' DEN HAAG (ANP) ,.L« baiser la fée op muziek van Igor Strawinsl aal 15 oktober ln Den Haag door hl Nationale Ballet ln première wordel gebracht. De choreografie is verao door de Engflynatit Rjm^ld Hynd, door het ensemble is aangetrokken, was solist en repetitor bij „The Roy; Ballet". Al eerder studeerde hij bij Nationale Ballet „De Vuurvogel" waarmee hij zijn debuut als choreogra Op het programma voor het komend^ seizoen staan voorts een nieuw werk vat» Rudi van Dantzig en een van Roberlj Kaesen, de beide artistieke leiders vaal het gezelschap. Onderhandeld wordt no, met de choreografen Pearl Lang, An thony Tudor, Kurt Jooss en Koert Stuyi Besprekingen worden gevoerd met Ru- dolf Noereyev om de hoofdrol te vertol» ken in „Monument voor een gestort'ei jongen". Ook is het de bedoeling, da Noereyev een klassiek-romantisch balie bij het gezelschap zal dansen. De Engel se lerares Anna Northcote, die op hel ogenblik bij de groep werkt, zal ooli waarschijnlijk het komende seizoen la Het brengen van avondvullende ballet ten zal in de toekomst tot een kleine: aantal worden beperkt. Het ligt in d( bedoeling alleen die werken over te hou den, die historisch gezien hun plaats tet volle rechtvaardigen. Nieuwe solisten zijn Iris Arispe, eer Argentijnse, die voorheen soliste was bi; de Berlijnse Opera, Helene Bury, eer, Zwitserse, die soliste was bij de opera van Stuttgart, en Micheal Tietz, een se danser, die solist was in Bazel. Uit de gelederen van het Nationale Ballet werden tot solisten benoemd: Christine Anthony (eerste karakterdanseres), Cly de Geldrop, Istvan Matula, Toer van Schayk (solist moderne dans). Marianne Hilarides en de leiding vas het Nationale Ballet bereikten geen over eenstemming over de condities voor een nieuw contract. Het is niet uitgesloten dat zulks ln de toekomst alsnog moge lijk zal blijken te zijn. Karei Shook en Roland Casenave zijn1 balletmeesters met Marten Molema Shook richt thans 'n dansgroep in Ha. lem op. Als hij ervan terugkeert, zal Casenave zijn werkzaamheden gaan voortzetten bij Rosella Hightowei Londen Festival Ballet Het Nationale Ballet kent voorts groep „jongeren in beweging", die ook een eigen voorstelling gaat verzorgen" DEN HAAG De Jongsle aanklacht tegen het teveel aan macht ln Neder land bij één persoon komt van hel NKV Deze vakcentrale richtte zijn aanval op drs. J. W. de Pous. oud-minlstcr van Economische Zaken en thans voorzitter van de Sociaal Economische Raad. Drs. De Pous is tevens commissaris van ver schillende bedrijven, der Schelde-Rijn. de Nederlandse kabelfabrleken en Phi lips. Zo te zien een respectabel aantal. onmiskenbare Invloed uitgaat. Het NKV ageert niet tegen de persoon van drs. De Pous, die boven alle twij fel staat, maar tegen het feit, dat de voorzitter van de SER ook nog zoveel commissariaten in het bedrijfsleven be kleedt. Zoiets groeit volgens het NKV uit tot een te grote macht. Het NKV heeft zooder meer gelijk. Evenveel gelijk als onlangs mr. Hans van Mierlo, fractievoorzitter van D'66 ln da Tweade Kamer Deze zei: .Ir komt in Nederland steeds meer macht bij steeds minder mensen. De maatschap pij wordt daardoor steeds ondoorzich tiger ten nadele van de democratie". Evenzeer gelijk hebben ook de werkge vers. die een dergelijk samenspel van macht in één hand afwijzen. Desondenks blijft dit proces van machtconcentra ties in één persoon doorgaan. De voorbeelden liggen voor het grij pen. Bijvoorbeeld: een groot aantal le den van de Tweede Kamer hebben ne venfuncties. Zij zijn commissaris bij dit of dat bedrijf of bij meer bedrijven. Ze zijn burgemeester, wethouder, raadslid an soms zeer belangrijke gemeenten Ze combineren hun Kamerlidmaat uhap met talrijke al of niet betaalde vereni- gingsfuncties. Ze maken deel uit van so ciale of maatschappelijke organisaties, die dikwijls belangrijke invloed uitoefe nen op het politieke leven in Nederland. Er zijn Kamerleden-werkgever en Ka merleden-werknemer, die ieder voor zich vooraanstaande stoelen bezetten in bedrijfsleven ln de vakorganisaties. An dere Kamerleden hebben zitting in de SER, die de regering adviseert over lo nen, arbeidstijd, gelijke rechten man vrouw, huurverhogingen, sociale pre mies en dergelijke. Ze hebben zitting in bedrijfschappen en produktschappen e.d. Weliswaar geen dikbetaalde nevenfunc tie, maar wel 'n Invloedrijke nevenfunc tie voor aan groot aantal politici in Ne- darland. De binding van bet parlement met het ambtelijk, economisch, sociaal en maat schappelijk leven in Nederland (soms zelfs tot in het buitenland toe) en omge keerd vooral, is veel groter, dan men uit de levensbeschrijvingen van de ISO Tweede- en 75 Eerste-Kamerieden zou opmaken. Een groot aantal vertegenwoordigers uit het economisch, maatschappelijk, politiek en sociaal leven Juicht deze bin ding toe. Want „de politicus mag zijn be trekkingen met de achterban niet verlie zen" heet dit ln het politieke leven. Er is bijzonder veel voor te zeggen, wanneer men maar duidelijk scheidslijnen blijft zien ln de afzonderlijke verantwoorde lijkheden. Niet ten onrechte twijfelt men daar aan wel eens: bij de vakcentrales en ln werkgeverskringen. Maar dit wan trouwen keert xich dan altijd naar de andere groep, dia deze bindingen, deze machtconcentraties, heeft. Deze machts concentraties, bindingen zo men wT zijn al jaren lang onderwerp van stuel Men weet er nog steeds geen oplos sing voor. Terecht wijst men in dit band op het soms te groot aantal missariaten, dat bepaalde invloedrijke Nederlanders in één persoon ver hebben naa6t hun dikwijls ook nog be langrijke openbare functie. Maar de vraag is tot nu toe nog steeds niet beantwoord, hoeveel commissaris ten openbare functionarissen of politi ci dan wel op hun naam mogen schrij ven. En evenmin heeft men tot nu tot de vraag durven beantwoorden hoe hooi het salaris van de openbare function» rissen dan wel sou moeten lijn om dr ie machtconcentraties te voorkomen. Om dan nog maar niet eens te spie ken over machtsconcentraties, die niet vanwege het geld, maar louter en alleen om de macht Ln-één-hand tot «tand ko«

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2