Vrees bij F.I.F.A.: wordt er gevoetbald of gevochten? Estudiantes senatie van Argentinië De inzet is een „zorgen Wielrennen op zijn Mexicaans Nobby Stiles: Waarom haten ze me De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Repetitie verliep zonder incidenten Hoog water in Oost-Frankrijk N.O.C. WIL MET CHEF DE MISSION PRATEN PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 DIN! (Van onze sportredactie) BUENOS AIRES De wereld beker voor clubs, zorgenkindje van de FIFA, krijgt dit jaar een nieuwe eigenaar. Morgen vindt in Buenos Aires de ouverture plaats tussen Estudiantes de la' Plata, triomfator I van het toernooi oni de Zuidameri- kaanse beker en Manchester United, trotse houder van de Europa Cup voor landskampioenen. Na een kort intermezzo kan Manchester op 16 oktober de „finale" aanschouwen. Liefhebbers kunnen dit treffen op de 1 beeldbuis volgen. Voor de ouverture in Buenos Aires had Bussum geen I belangstelling. Goed nieuws slechts i hierover voor de kijkers die België kunnen ontvangen. Beide Belgische zenders zenden het duel wel uit. In de maanden die volgden op de onverkwikkelijke tonelen die van de I wedstrijd tussen Racing Club Buenos Aires en Celtic vorig jaar een bescha mende vertoning maakten, hebben de Europese topofficials zich afgevraagd of het nog wel verantwoord is twee con tinentale elftallen tegenover elkaar te plaatsen. De FIFA, duidelijk bevreesd voor een nieuwe rel, heeft op eventuele wanordelijkheden strenge straffen ge steld- Voetbaloorlogen, zoals die van vorig jaar in Montevideo, kunnen slechts re putaties schaden. Zo ook ongeveer denkt de Engelse pers erover Enige dagen reeds is een kleine zenuwoorlog door de Britse voetbalfans, die zich eensklaps massaal achter de Busby Babes hebben geschaard, naar het hoogtepunt gevoerd. De Da'ily Telegraph: „Wij willen geen oorlog, Estudiantes". Nobby Stiles: „Waarom haten ze me". Matt Busby: „Geen gemeen spel" Osvaldio Zubeldia (trainer van Estudiantes): „Wij maken deze oorlog niet". Mochten beide teams tot een over winning komen, of beide eenmaal gelijk spelen. dan zal Amsterdam op 19 ok tober voetbal op hoog niveau kunnen begroeten. De FIFA heeft besloten een uur voor de wedstrijd pas de scheids rechter bekend te maken. In de voor gaande jaren was er al weken voor het treffen protest tegen de leiding, waar van men al zeker wist. dat zij in de categorie „partijdig" diende te worden ondergebracht. lieve sommetje n. per pertoon hel 1968 ongeslagen vangen en daar willen zelfs de ver wende sterren van trainer Osvaldio Zubeldia wel het een en ander voor doen. Voor iedere Zuidamerikaanse voet balliefhebber was het een sensatie, dat de kleine club Estudiantes zich bij de „grote vijf" van Argentinië wist te voe gen. Sinds de invoering van het prof voetbal (1931) in Argentinië zijn de 36 nationale titels steeds verdeeld geweest tussen Boca Juniors, River Plate, Inde- pendiente, San Lorenzo en Racing. La Plata is met zijn 250.000 inwoners de kleinste stad die ooit in de finale van de wereldbeker voor clubs is gekomen. Hoe sterk Estudiantes is. blijkt uit het feit, dat het vanaf juni 1967 tot maart tember 1968 (ADVERTENTIE) iv Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terech:. Een aantal dcarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. wedstrijden een onneembare hindernis. Het trotse record werd gebroken door San Lorenzo, dat met 10 won. De laat' ste weken heeft coach Zubeldia zijn spelers de nodige rust gegeven. Het een jonge ploeg. Sommige spelers vi liezen gemakkelijk aan gewicht en her stellen dan langzaam. ,,Ik moest in de boomgaard vluchten" MELBOURNE Een geheel voet balelftal en twee officials zijn levenslang geschorst nadat scheids rechter Harol Thorn had verklaard dat hij op het veld was aangeval len. Thorn zei dat het incident heeft plaatsgevonden tijdens een thuiswedstrijd van Shepperton tegen Macedonia. Het gebeurde nadat hij een vrije schop had toe gekend tegen Macedonia die in een doelpunt werd omgezet. „Vrijwel alle spelers van Macedonia wier pen zich op mij om mij te slaan en te trappen. Ik moest in een boom gaard vluchten". Macedonia dat hoofdzakelijk bestaat uit Griekse immigranten wil tegen de schorsing in beroep OLYMPISCHE SPELEN MEXICO CITY De repetitie van de openingsceremonie van de Olympische Spelen is zonder incidenten verlopen. Ondanks het feit dat het olympische stadion niet ver van de door militairen bezette universiteit is gelegen, hebben de studenten niet gedemonstreerd. Ramirez Vasquez, de het organisatiecomité, zei na afloop van de twee uur durende repetitie tevreden te zijn. De repetitie, bijgewoond door ongeveer 10.000 mensen voor de wer kelijke plechtigheid op 12 oktober is het stadion met een capaciteit van 90.000 toeschouwers geheel uitverkocht was een nauwkeuilge kopie van wat 12 oktober te wachten staat. De duiven, de balonnen, de olympische vlag. de parade en de olympsche toorts, gedragen door de sPe'd. De heer Man te Welzijnsbeleid richten op centrum gemeenten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé (C.R.M.) wil in haar bijzonder regionaal welzijnsbeleid meer nadruk gaan leg gen op dc totstandkoming in een aantal centrumgemeenten van voorzieningei met een stedelijke of streekfunctie. D« minister wil dit beleid op de eerste plaats richten op gemeenten waarin ontwikkclingskernen zijn gelegen, die door de minister van Economische Za ken zijn aangewezen. In de tweede plaats zal dit beleid zich richten op en kele stedelijke gemeenten met een so ciaal-culturele verzorgingsfunctie voor een groter gebied, die in overleg met de provinciale besturen zullen worden Bij dit alles zal het beleid t.a.v. de plattelandsstreken der stimulerings gebieden toch niet abrupt worden be ëindigd. Voor investeringsprojecten in die streken zal nog enige financiële ruimte „ter afronding" worden gegeven. Voor de komende vier jaar (1969-1972) zal per jaar 6 miljoen gulden opgevoerd worden voor subsidiëring van investe ringsprojecten op maatschappelijk, cultu reel en sociaal-hygiëniscch terrein. Dit bedrag zal op basis van nader te be palen criteria worden verdeeld, een be perkt deel hiervan is voor de afron ding van het beleid buiten de centrum gemeenten. Ook de bijzondere exploitatiesubsi dies zullen primair aan centrumgemeen ten ten goede komen en voornamelijk worden bestemd voor het stimuleren van sociale planning. Uitgevers dreigen met boycot van beurs Frankfort FRANKFORT (Rtr) Meer dan hon derd Westduitse en buitenlandse uitgevers hebben gedreigd de internationale boe kenbeurs in Frankfort volgend jaar te zullen boycotten als de organisr toren de politie bij het tentoonstellingsgebouw niet wegstuurden. Fritz Raddatz van de gro te WeslJuitse uitgeversmaatschappij Ro- wohlt verklaarde op een bijeenkomst met de organisatoren: „Dit is niet langer een vrije en democratische beurs", en waar schuwde dat de uitgevers, als de politie bewaking niet werd opgeheven, zouden overwegen „weg te blijven van de beurs en er afzonderlijk een te organiseren" Zo kon het niet doorgaan, vond hij. Het tentoonstellingsgebouw staat dit maal onder strenge politiebewaking na de tumultueuze demonstraties van vorig jaar tegen Griekse uitgevers en de West duitse persmagnaat Axel Springer. Zon dag sloot de politie de deuren om stu denten t^gen te houden die het gebouw l tormden uit protest tegen de toeken ning van de vredesprijs van de beurs aan president Senghor van Senegal, die door de betogers als dictator wordt be schouwd. De toen aangehouden Frapse studéïftenlelder Daniël Cohn-Bendit is in voorarrest geplaatst. I M I AM M Ml I'M 11 y HMI J •é1 mm Jubileum vereniging „Onze Luchtmacht" EINDHOVEN Prins Bernhard heeft gisteravond in het „Evoluon" in Eind hoven bij de viering van het 20-jarige bestaan van de koninklijke vereniging „Onze Luchtmacht" luitenant-generaal S. Mante de medaille voor bijzondere ■erdiensten van die vereniging opge- Het elftal dat In Buenos Aires tegen saluutschoten Manchester United uitkomt zal er waar schijnlijk als volgt uitzien: Poletti, Suarez. Medina, Manera (Fuccunece). Spadaro (Malbernat). Pachame (Echopar), Bilardo. Ribraudo, Coniglario. Veron en E. Flores. Reserves: Kneeling en doel man G. Flores. Estudiantes opereert in een 1-3-3-3- systeem, met meer nadruk op de ver dediging dan op de aanval- Het systeem biedt echter genoeg ruimte voor indi vidualiteit. Naast de acrobatische doel man Alberto Poletti kan het thuisfront ook rekenen op verdedigers als Oscar Malbernat (24), aanvoerder van het Ar gentijnse nationale elftal, Ramon Suarez (23) en Hugo Medina (22), die niet alleen het strafschopgebied controleren, maar ook aanvallend sterk zijn. Juan Echopar (21), Carlos Pachame (24) en Bilardo (29) beheersen het middenveld. Door hun ge wéldige uithoudingsvermogen is deze linie het sterkste deel van de ploeg, Lastig mail De beste man in de voorste drie is de 24-jarige vleugelspeler Juan Veron. Hij scoorde in het afgelopen seizoen de meeste doelpunten. Een andere doelpun tenmaker is Marcos Conigliaro. Deze 26- jarige voorhoadespeler heefl de gave een tegenstander uit zijn evenwicht te bren gen en daardoor vele kansen te scheppen voor zijn ploegmakkers. Raul Madero is een voortreffelijk speler zo lang hij zich weet te beheersen. Hij argumenteert in vrijwel elke wedstrijd echter met de scheidsrechter en tegenspelers en wordt regelmatig van het veld gestuurd EstudiantesManchester United kan niettemin een oogstrelend cupgevecht Mexcaanse 400 m-loopster Enrqueta Baslo, ontbraken niet. Alleen de 21 I den ligëniaü'vërgaderinë' het begin af ,'oorzitter geweest. Op de onlangs gehou- hij afge- benoemd tot erevoorzitter. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, de heer Frans Jutte (foto), werd gisteren tezamen met de voorzitter van de Technische Commissie, de heer F. v. d. Heijden en atletiekcoach Wil Westphalf door een delegatie van het N.O.C. ontvangen om te praten over 't conflict-W est plial-Moerm an. Ofschoon de besprekingen gehouden werden in een „prettige, zakelijke" sfeer, ivas de uitkomst, die vanmorgen bekend werd, voor Westphal niet prettig (zie de voorpagina). STRAATSBÜRG (Rtr) In Oost Frankrijk zijn verscheidene rivieren ge stegen tot boven het gevaarlijk peil. Op de Rijn bij Straatsburg werd de scheep vaart stilgelegd terwijl kampeerplaatsen op de oever werden ontruimd. Maandag was de waterhoogte ongeveer 20 cm bo ven het kritieke peil. Zuidelijker trad bij Grenoble de Isèrc buiten haar oever, waardoor honderden huizen in het water kwamen te liggen. Als gevolg van zware regenval in het afgelopen weekeinde moest in enige fabrieken het werk worden neergelegd. Op verscheidene plaatsen werden de we gen door het water beschadigd. Ook werden auto's door het overstropiings- water meegevoerd. De brandweer zorg de voor de bevoorrading van d^ bewo ners van huizen die door het water zijn geïsoleerd. ZAAK-WESTPHAL DEN HAAG De heer W. West phal, bondscoach van de Koninklijke Nederlandse Atletiekunie (KNAU) is gistermiddag door een bestuursdele- gatie van het Nederlands Olympisch Comité (NOC) in het bijzijn van eer afvaardiging van de KNAU gehoor, over zijn besluit niet naar Mexico' te gaan. Ten einde op korte termijn een oplossing je zoeken in het belang van dë Nederlandse' atletiekploeg in' Mexico zal omgaand door het NOC contact worden opgenomen met de chef de mission van de Nederlandse olympische ploeg in Mexico, de heer A. J. K. Dokkum. Na het gesprek met de heer Dokkum zal het NOC zich opnieuw in verbinding stellen met de heer Westphal en de KNAU. Ierse leiding bij AjaxF.C. Niirnberg DEN HAAG De Ierse scheidsrech- ter J. Adair zal op 2 oktober in Amster dam de wedstrijd tussen Ajax en FC Nürnberg (tweede wedstrijd eerste ron- de Europese beker voor landskampioenen) leiden. Hij wordt geassisteerd door zijn landgenoten J. Lawther en W. F. Brooks. Zesdaagse Montreal MONTREAL Leo Duyndam en de Italiaan Carlo Rancati hadden bij het ingaan van de tweede dag de leiding in de zesdaagse van Montreal. Het Italiaanse koppel Leandro FagginBruno Sivilotti in dezelfde ronde als Duyndam en Rancati op de tweede plaats. Ondanks de ongeregeldheden in Mexico City gaan de voorbereidingen voor de Olympische Spelen gewoon door. Zondag werd de generale repetitie van de openingsceremonie gehouden. Padvinders lieten dui zenden ballonnen op. terwijl de reservetroepen van het Mexicaanse leger de plaats innamen van de deelnemers. Finse kanshebbers niet naar Spelen HELSINKI De Fin Jouko Kuha, Spannend niet in de eerste pli wereldrecordhouder op de 3000 meter steeple chase, zal waarschijnlijk niet deelnemen aan de Olympische Spelen Kuha, die pas angina heeft gehad, liep gistei'en deze afstand in ongeveer negen minuten, maar dan 35 seconden boven zijn record (8.24.2). Voor de Fin was dit het bewijs dat hij nog niet van zijn ziekte is hersteld en hij besloot niet naar Mexico te gaan. Het Finse Olympische Comité stelt echter alles in het werk Kuha te overreden. MEXICO CITY Vertegenwoordigers van wielerploegen, die ai in Mexico City zijn aangekomen, hebben als training een wegwedstrijd gereden over 175 kilo meter. Het is de meest spannende strijd geworden uit de recente historie van het Internationale wielrennen. MINISTER TORNT NIET AAN ZENDTIJD VAN N.T.S. DEN HAAG Minister Klompé (CRM) is beslist niet van plan op korte termijn het percentage van maximaal 40 van de totale televisie zendtijd voor de NTS in te trekken. Zoals bekend vinden de om roepen dit percentage te hoog en willen zij een vermindering onder gelijktijdige uitbreiding van hun eigen zendtijd. Ove rigens zal de NTS het komende jaar de ze 40 procent niet ten volle benutten, maar ruim 32 procent van de zendtijd Minister Klompé zei op 'n persconfe rentie dat de omroepwet een compromis was. Naast regelingen waaruit de waar dering voor de omroepen blijkt zitten in de wet ook elementen ingebouwd die openheid moeten brengen. Tot die ele menten behoort ook het gezamenlijk programma in NTS-verband. „Ik acht het mijn plicht om deze geest van de wet uit te voeren. Zolang de omroepen geen goede filosofie voor een gezamen lijk programma hebben bedacht wil ik deze 40 procent niet drukken", aldus minister Klompé. Zij voegde hieraan toe- voorlopig het resultaat van de discussies te wilien afwachten die door NTS en NRU binnenskamers worden gevoerd „Laat de partners het eerst maar met elkaar uitvechten alvorens ik me in dc strijd begeef", zo redeneert minister Klompé. door de c wikkeling ■■(§■1 de strijd, maar door de vraag of de voortdurende worsteling van de renners zich een weg te banen door de straten, waar het gewone verkeer nor-maal doorgang vond, zonder onge lukken zou aflopen. Guilano Pacciarelli, een van de officials van de Italiaanse ploeg, zei na de rit: „Zoiets zou nergens anders kunnen gebeuren. Het is een waarachtig wonder, dat er geen ongelukken zijn gebeurd Dc- hele wedstrijd moet voor de renners een nachtmerrie zijn geweest. Bij het volgen van de strijd heb ik doodsangsten uitgestaan." De strijd werd gewonnen door de Italiaan Flavio Martini, de Spanjaard Augustin Tamanes eindigde op de tweede plaats. De eerst aankomende Mexicaan was Agusto Juarez, die als derde over de streep ging. Maar Juarez moest tijdens zijn poging om Martini en Tamanes te achterhalen plotseling remmen en uitwijken om een boteing te voorkomen met een auto, die uit een zijstraat kwam. Nederlandse film in Cork onderscheiden DEN HAAG Tijdens het filmfe - val van Cork in Ierland heeft dc Raad van Europa een aantal educatieve en culturele films onderscheiden, waaron der de Nederlandse film „And they na med it Holland" van Gerard Raucamp De hoogste onderscheiding ging naar de Franse film „Portrait de Molière" van Jean-Louis Barrault en de Deense film „Ultimo thule" van Jörgen Roos. De onderscheiding houdt in dat de dis tributie van de gekozen films zoveel mo gelijk door de Raad van Europa in de lidstaten zal worden bevorderd. De Amsterdamse schilderes Marianne Plug is zondagavond bij de sluiting van de tentoonstelling „Eigen Tijd" in de Amsterdamse Noorderkerk de jury prijs van 1000 gulden toegekend, die beschikbaar werd gesteld door het Prins Bernhard Fonds. Een publicks- prijs van 500 gulden, beschikbaar ge steld door het NCC, ging naar mcj. M. J. Ottenbros uit Amsterdam.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6