2 dec. kan het startpunt van uw carrière zijn 't Enige dat niet duur is aan Golden Line is de prijs. Bedrijfswinsten in tien jaar tijds met 25 pet teruggelopen Priester wil huwei en in ambt blij uven CONVERSATIELESSEN Mondeling Onderwijs Centrum Bouwfonds Informatie in het Stadhuis van Leiden Bouwfonds Watersnood in Zwitserland Gevolg van forse loonstijging Beroep op studenten parochie onderofficier koninklijke luchtmacht LUCHTMACHT KADERSCHOOL DE LEIDSE COURANT MAANDAG 23 SEPTEMBER 196) Golden Line met of zonder filter - 20 vow één gulden. Binnenkort starten wij weer met onze bekende Frans Duits Engels voor beginners - gevorderden - meergevorderden Spaans elke week een les van lVi uur cursusduur 7 maanden les in kleine groepen Indien u zich 9poedlg laat inschrijven, kunnen wij u nog plaatsen. Vraag daarom vandaag nog een prospectus aan onder vermelding van de letters MOC. Vergeet u vooral niet te vermelden voor welke cursus u belangstelling hebt? Inlichtingen (mondeling of telefonisch): dagelijks van 8.3012.30 en van 13.3017.80 uur. 's Avonds of in het weekend kunl u ook een prospectus aanvragen. Bel: (01710) 31844. van de LOI OOSTERKERKSTRAAT II Bouwplannen van het Bouwfonds vindt in bijna élke gemeente in Nederland. Bouwfonds-huizen en mo gelijkheden om een Bouwfonds-huis te laten bouwen. Het Bouwfonds biedt veilige hypotheken tot 90% van de totale stichtingskosten. Ook bij over name van woningwetwoningen. Spaar voor een eigen huis Spaar gemakkelijk via een Bouwfonds- spaarrekening bij de Rijkspostspaar bank. Safe en 6% rente, dus extra snel Belegging mogelijk in schuldbrieven Uw spaargeld kunt u veilig beleggen In de couponschuldbrieven van het Bouw fonds. Een zekere en winstgevende in vestering met maar liefst 63/4% rente. Vrijblijvende informatie Elke dinsdag van 19.00-20.00 uur krijgt u op het stadhuis van Leiden geheel vrijblijvend alle inlichtingen die u wenst. specialist communicatie specialist elektronische besturingstechniek sergeant grondverdediging specialist lancering geleide wapens specialist vuurleiding geleidewapens Fusie Lethem en Gainsborough AMSTERDAM (ANP) Dc directies van Gainsborough distributors ltd. te Londen en Lethem bros and Mellin NV te Am sterdam delen mede, tot overeenstem ming te zijn gekomen omtrent de toetre ding van Lethem Bros and Mellin NV tot deze Engelse groep van woningtextiel- groothandelaren. Deze samenwerking is voor Lethem Bros and Melling bijzonder interessant, omdat zij daarmede haar inkoop- en ver koopmogelijkheden belangrijk ziet on dersteund en uitgebreid. Voor Gainsbo rough Distributors ltd. geeft deze samen werking een belangrijke mogelijkheid op de continentale markt en is dan ook be doeld als voorloper voor verdere uitbrei- BERN (AFP) Bij dc overstromin gen in Zwitserland zijn vier mensen om het leven gekomen. Verscheidene wegen zijn geblokkeerd en spoorlijnen onderge lopen. Dc inwoners van verschillende dorpen staan klaar om geëvacueerd te worden. Gisteravond scheen echter het ergste voorbij te zijn. De schade loopt in de miljoenen guldens. Te Niederwil in het kanton Aargau werd een 67-jarige man door het water van een rivier meegesleurd. Hij verdronk. Te Zaeziwil in het kanton Bern vond een echtpaar de dood toen de muur van een huis instortte, in Genève kreeg een jon ge Italiaan een hartverlamming toen hij zijn koopwaar uit een ondergelopen kel der wilde halen. De zwaarst getroffen kantons in Duits- Zwitserland zijn Thurgau, Aargau, Solo- thurn, Bern, Schaffhausen en Zürich. De zwaarst getroffen kantons in Italiaans- Zwitserland zijn Wallis, Ncuchatel en Freiburg. De spoorlijn door de Simplon- tunnel is onbruikbaar. De overstromin gen zijn veroorzaakt door zware regen- Zeezeiler Willis vermoedelijk omgekomen MOSKOU (Reuter) Het jachtje van de eenzame zcczeilcr en schrijver Wil liam Willis (75), die 1 mei uit Long Island (New-York) vertrok voor zijn derde po ging om dc Atlantische Oceaan over te steken, is door een Russische treiler in het noorden van de Atlantische Oceaan leeg aangetroffen. De mast van het drieëneenhalve me ter lange vaartuigje was gebroken en het -erkeerde in zinkende toestand. Een paspoort en enkele andere documenten zijn door de bemanning van het Russi sche vissersvaartuig gevonden. In het dagboek waren op 18 juli voor het laatst aantekeningen gemaakt. Het Russische schip heeft nog in de omgeving naar de vermiste Amerikaan gezocht. Willis moest zijn eerste poging in 1966 na 60 dagen wegens hernia opgeven. Vo rig jaar werd hij door een Poolse trei ler gered toen hij voedselgebrek leed. In 1964 slaagde Willis erin om in 204 dagen de Stille Oceaan over te steken van Zuid- Amerlka naar Australië. Metaal en chemie voor toekomst van groot belang DEN HAAG In tien jaar tijds zijn de bedrijfswinsten in ons land niet. 25 procent teruggelopen. De daling was het grootst in de in dustrie en de dienstverlenende sector. Opvallend groot was het verminderen van de winst in de sector vervoer en in de textiel-, kleding- en schoenenindustrie. Dat stelt minister De Block Econo mische Zaken) in de toelichting op zijn begroting voor 1969. De landbouw zag in de laatste tien ja ren zijn winstpositie nauwelijks verslech teren. Een lichte vermindering van de bedrijfswinsten liet de bouwnijverheid zien. Heel gunstig ontwikkelden de win sten zich in chemische industrie en de openbare nutsbedrijven. Daarentegen was de daling van de winst in de metaal industrie ook vrij belangrijk. De forse loonstijging van 1964 en de jaren daarna heeft mede tot een daling van de winsten geleid. De loonstijging Vliegtuigen (2) gedwongen naar Cuba te vliegen HAVANNA (Reuter-AFP) Twee toe snellen van de Columbiaanse luchtvaart maatschappij „Avianca" een Boeing 727 met 72 en een DC-4 met 66 passa giers zijn gisteren gedwongen naar Cuba te vliegen. De Boeing landde in Camaguey en de DC-4 in Santiago. Het eerste toestel was op weg van Bar- ranquilla naar Cartagena, twee havens aan de noordkust van Columbia; het. tweede zou ook in Barranquilla zijn op gestegen. De Boeing is inmiddels naar Columbia teruggekeerd. De man, die de piloot gedwongen had naar Cuba koers te zetten, is in Havanna gebleven. Het is Ramon Garcia, die deel zou hebben uit gemaakt van het „nationale bevrijdings leger", een verzetsorganisatie in Colum- De piloten van negentien vliegtuigen zijn nu al dit jaar gedwongen naar Cuba koers te zetten. De Cubaanse regering is nu niet bepaald gelukkig met deze gang van zaken. Dit is vrijdag ook geble ken op de bijeenkomst van de internatio nale organisatie van de burgerluchtvaart in Buenos Aires, waar Cuba zijn steun gaf aan een actie om het kapen van vliegtuigen tegen te gaan. heeft de ontwikkeling van de produkti- viteit gestimuleerd, waardoor een grote re werkeloosheid is opgetreden. Het gro te probleem is dat deze voor het gehe le land niet heeft geleid tot een alge- men ontspanning op de arbeidsmarkt, maar structurele werkloosheid in be paalde bedrijfstakken en bij oudere werk nemers heeft veroorzaakt. Geconcludeerd wordt dat ln het algemeen het Neder landse loon- en prijspeil met dat van de omliggende landen is gelijkgetrokken. Minister De Block wijst in zijn begro ting op de structurele veranderingen die zich in het bedrijfsleven voordoen en wel ke in de daling van de winstcijfers me de weerspiegeld worden. Voor de toekomstige ontwikkeling zijn de prognoses van het centraal planbu reau van groot belang. Een evenwichti ge economische groei blijkt tot de reeële mogelijkheden te behoren. Een vereis te hiervoor is dat de loonontwikkeling en de binnenlandse bestedingen binnen de perken worden gehouden. En zo klein mogelijke prijsstijging betekent mede een gunstige voorwaarde voor het achterwe ge blijven van een inflatoire kostenont wikkeling. Ook in de komende jaren kan een prijsbeleid daarom niet worden ont- Een geleidelijke daling van de werk loosheid ligt in het verschiet, maar in diverse delen van ons land zal de werk gelegenheid zorgen blijven baren en ex tra maatregelen vergen. in samenhang met het regionale indus trialisatiebeleid zal de produktlestruc- tuur van ons land moeten worden ver sterkt, aldus minister De Block. Ons land zal zich moeten richten op produk- ties die toekomstwaarde hebben. De Economische activiteiten moeten worden uitgebreid, waarbij wordt geprofiteerd van de geografische ligging van ons land en van de kennis en vakmanschap in diverse branches. Formidabele technische en economi- Johannes Frans op sleeptouw NEW YORK (rtr) Een sleepboot Is erin geslaagd vast te maken aan de Nederlandse ertstanker „Johannes Frans", die dezer dagen 650 mijl uit de Amerikaanse kust ter hoogte van Eliza beth City (Noord-Carollna) leksloeg. Vol gens de Amerikaanse kustwacht ligt de „Johannes Frans" goed in het water, maar werkt geen van de vijf overge brachte pompen goed. Onder de veertig bemanningsleden heeft niemand verwon dingen opgelopen. Twee Nederlandse sleepboten hebben zaterdag aan het Nederlandse schip vast gemaakt. De „Johannes Frans" gaat naar Ber muda, waar het schip vandaag wordt verwacht. sche veranderingen staan voor de deur, aldus minister De Block. De overheid zal geen passieve toeschouwersrol vervul len, maar het speur- en ontwikkelings werk krachtig bevorderen. Mogelijkheden ziet de minster voor een industriële uitbreiding ln de chemische metaalindustrie. Met nadruk wijst hij op de betekenis die de metaalindustrie 'n uitbreiding van de werkgelegen heid heeft. Binnen de metaalindustrie n verdere versteviging van de elk- trotechnische industrie mogelijk. Daar naast js het wenselijk de machinebouw nieuwe stimulansen te geven, een ster ker positie van de transportmiddelen industrie (o.a. scheepsbouw en auto's) is aantrekkelijk. Ook de dienstensector biedt moge lijkheden voor uitbreiding. De teruggang de winsten in het vervoersbedrijf moet wel tot staan worden gebracht om de noodzakelijke moderniseringen moge lijk te maken. Als gevolg van structurele veranderin gen moet worden gerekend op verder gaande vermindering van de werkgele genheid in de mijnbouw, de textiel- kle ding en schoenenindustrie. PAUSELIJKE ENCYCLIEK Engels episcopaat wordt soepeler LONDEN (KNP) Dezer dagen zul len de 30 Engelse bisschoppen hun pas toraal standpunt bekendmaken over de encycliek „Humanae Vitae". Zij hebben op hun vergadering van vorige week daarover een beslissing genomen, doch geen enkele concrete mededeling gedaan. De Catholic Herald meent te weten, dat de bisschoppen aanvankelijk van plan waren onmiddellijk en onvoorwaardelijk aanvaarding van de pauselijke uitspraak te eisen. Maar er zijn tekenen, dat zij ertoe overhellen, zich bij het standpunt van de Noordeuropese bisschoppen aan te sluiten. Mgr. Cowderoy, aartsbisschop van Southwark, heeft dan ook father Paul Weir, die hij als pastoor van de St.-Ceci- liakerk in Cheam had gesuspendeerd, ontheven van het verbod de H. Mis op te Toneelgroep Arena-De Nieuwe Komedie geeft maandag 30 september in het Paviljoentheater te Scheveningen de eerste voorstelling van Lekker blijven liggen maffen, een blij toneelstuk van Gerben Hellinga, onder regie van Erik Plooyer. Z. Exc. Christian de Margerie, am bassadeur van Frankrijk in ons land, zal op 6 november een tentoonstelling van Franse pocketboeken openen bij boekhandel Van Stockum, Buitenhof 36, Den Haag. Kunsthandel Liernur, Zeestraat 63, Den Haag exposeert van 28 september tot 18 oktober werk van Dolf Henkes en Guus de Ruiter. (Van onze correspondent) UTRECHT In de Utrechtse studen tenparochie is gisteren een brief van parochieraad en pastores voorgelezen, waarin z(j een beroep doen op hun 5000 parochianen, hen te steunen in het besluit om een priester, die al ruim drie jaar in deze parochie werkzaam is, ook na zijn eventuele huwelijk als ziel zorgen te blijven accepteren. Het betreft dc 28-jarige voormalige augustijn Jeroen Gooskens, die gedurende de vier jaar dat hij aan de universiteit psychologie studeert, een deel van zijn tijd, zonder dat er echter van een formele band sprake was, in de parochie als zielzorger werkt. De heer Gooskens had enkele weken geleden de parochieraad in een brief meegedeeld dat hij „de celibataire levensstaat voor zich persoonlijk niet langer als een toekomstperspectief wil aanvaarden en in plaats daarvan kiest voor een persoonlijke liefdesrelatie die naar een huwelijk kan toegroeien". Hij deelde daarbij mee, sléchts in uiterste noodzaak dispensatie uit zijn ambt te vragen, daar hij namelijk op moment die noodzaak niet aanwe acht. nl de brief gaf hij verdek te kennen de beslising niet te h nemen in een individuele relatie zijn bisschop, waarbinnen hij als pn ter fungeert. „Parochieraad en pastoors zijn zijn na zorgvuldig overleg tot de ov tuiging gekomen, dat de wijziging in situatie van Jeroeen Gooskens e zetting van zijn werk als priester en aanvaarding daarvan binnen de p; chiegemeenschap niet in de weg hoeft staan", aldus de brief die gisteren in studentenparochie werd voorgelezen, parochieraad zegt daarbij te hebben wogen, „dat binnen de Kerk een en langdurige discussie gaande is - bij blijkt, dat de argumenten voor verplichte koppeling van ambt baat voor velen niet langer als dw gend worden ervaren". De gevolgen van het handhaven de celibaatsverplichting zijn voor Kerk en de individuele priester zodai dat het de parochieraad onmogi wordt deze mede voor zijn rekening nemen. De parochieraad wil de uit de studentenparochie aan de bisseh doorgeven (I. C. kardinaal Alfri waarna tezijnertijd een verzoek van heer Gooskens aan de orde komt, ook na zijn huwelijk als priester zaam te kunnen blijven. f»OI I nnn Aan de afdeling Personeelspubliclteit, Grote Marktstraat 40. Den Haag. Verzoeke mij schriftelijk/mondeling* In te lichten over de opleiding tot beroeps-onderofficier van de Koninklijke luchtmacht. adres: geb.datum:vooropl./dlpl.» mS» M®. 1161 doorhalen wat nlat gewenst wordt. Voelt u ervoor te werken in een dynamisch bedrijf? Stelt u prijs op een zéker bestaan met voortreffelijke sociale voorzieningen? Bent u niet jonger dan 16 jaar en niet ouder dan 22, ongehuwd, in het bezit van een Mulo-, UTS- of gelijkwaardig diploma? Dan is ook voor u de opleiding tot beroeps-onderofficier aan de Luchtmacht- kaderschool (start 2 december) mogelijk. Ook met een LTS-getulg- schrlftof enige jaren Mulo kunt u de opleiding volgen. U komt dan eerst 9 maanden In de z.g. schakelklas. Vraag via de onderstaande coupon uitvoerige Inlichtingen. De Koninklijke luchtmacht moet van minuut tot minuut paraat zijn, werkt met uiterst kostbare en verfijnde ap paratuur. Daarom behoort zij te kunnen rekenen op de vakbekwaamheid van haaronderofficieren-specialisten. Onvoorwaardelijk. U kunt ervan overtuigd zijn dat u na 27 maanden een verantwoordelijke taak in het lucht macht-team gaat vervullen. Deze grondige opleiding krijgt u in Schaarsbergen (bij Arnhem) aan de

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6