Vrede van Rotterdam wankele basis voor aanblijven bestuur Mansholt bepleit n „nieuw Europa Automobilist reed groep wandelaars aan: één dode Partij van de Arbeid staat op springen j fSB anders f l dan andere NIEUW LINKS VOERDE HOOGSTE WOORD OP PARTIJRAAD Nog steeds staking bij Verolme Padre Pio overleden Verkeer vroeg vijftien levens Paard schrok van auto PROGRAMMA VAN ZEVEN PUNTEN Jongeren eisen doorwerking Uppsala Ontwikkelingshulp moei voorop staan AANDAG 23 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT ADVERTENTIEI (Van onze parlementaire redactie ROTTERDAM Het bestuur van Partij van de Arbeid leeft nog eeds, tegen alle verwachtingen in. oen partijvoorzitter dr. J. Tans za- rdag om half vijf in het Groot- indelsgebouw te Rotterdam de irtijraad met een diepe zucht sloot, lelde hij even aan zijn hoofd. Het er tot zijn eigen grote verbazing g steeds op. Een paar uur eerder d hij namelijk door een bijzonder ihandige manoeuvre dit voorzitters- ofd gewoon te grabbel gegooid ssen de woendende socialistische gevaardigden uit het land. Het inische van deze hele socialistische kaan was, dat het veelgeplaagde orzittershoofd nog wel moest wor- n gered door de Nieuw-Linkse i-voorzitter van de partij, André n der Louw. Deze mocht de eer het applaus in ontvangst nemen i een partijraad, die sinds 1945 niet zo'n opstand had ontketend, l partijbestuur won zes maanden, storm is weliswaar gaan liggen de daktuinzaal van het Groot- indelsgebouw, maar wat zal in aart het socialistische voorjaars- ngres doen met deze voorzitter en partijbestuur De socialistische Vrede van Rotterdam iens even kort kunnen duren als december vorig jaar de KVP-vrede van fahem. De Partij van de Arbeid bevindt politiek gezien namelijk in een veel ■olere cisis dan de K.V.P. in 1967. Van „Op kameraden, sluit de rijen" is spat meer overgebleven, crisis in de Partij van de Arbeid reft dezelfde oorsprong en achtergrond de crisis in de KVP, en in mindere mate in de AR, de CHU en de WD. Met dit grote verschil dan, dat deze andere partijen, weliswaai' zwaar gewond, de belangrijkste strijd al gestreden hebben. Bij de socialisten staan rechts - midden - links nog steeds fel tegenover elkaar. Maar langzaam maar zeker rukken de radicale socialisten, de Nieuw-Linksers en de socialistische jongerengroepen op. Midden en rechts staan onder zware Tweede K.V.P. Voorzitter Tans mocht zaterdagmorgen zijn socialistische partijgenoten dan wel met bezwerende formules te lijf gaan, hoogwaardige partijraad voor de gek hield. „Wij voelen ons gewoon door deze voorzitter belazerd", brulde een van de heftigste socialisten buiten zichzelf. Daar ging dan de partij, de oppositie, de pro gressieve concentratie. Nieuw Links De partijraad van de Party van de Arbeid was zaterdag speciaal büeen gekomen om het wat men noemt het eigengereid optreden van Nieuw Links fors te veroordelen. „Wij wensen geen partij in de party", riepen allerlei afge vaardigden. „Wy eisen een buitengewoon maar zelfs de grote applausmeter: „Wij moeten ervoor waken een tweede KVP te worden" deed het al niet meer. Daarvoor was er de laatste tijd in het partijbestuur en in de partij al te veel gebeurd. Erger nog: in de allergrootste socialistische ellende van deze Rotterdamse zaterdag klonk plotseling de kreet: „Leve de KVP". Tot in het diepst van hun ziel gewond zakten op dat moment voorzitter Tans, fractievoorzitter Den Uyl en al die andere KVP-verslinders doodsbleek on- De slag leek op dit moment verloren voor deze socialistische gevestigde orde. Een handige Nieuw Linkser had in dit zelfde ogenblik met een zachte tik het bestuur kunnen onthoofden. Maar de radicale Nieuw Linkse Jongeren widen eenvoudig niet. Ook a! klonken in de zaal de woedende kreten dat het bestuur deze congres", riepen anderen daar overheen. „Waarom noemen jullie Nieuw Links in jullie stukken niet bü z'n naam?", brul den weer anderen. „De 7 Nieuw-Links- bestuursleden moeten dit bestuur uit", riep de roodaangelopcn socialistische ge weldenaar Jaap Burger. Drs. Han S. van der Doel, het jonge Tweede-Kamerlid en uitgestotene uit de Nieuw-Linksrijen, filmde als een be zetene iedere spreker, iedeite schreeuw, iedere opstand. „Ter nagedachtenis aan wijlen de Partij van de Arbeid" smaal de een oud-S.D.A.P.'er, terwijl hij zijn gal spuwde over al die wilde snotneuzen, die niets wilden begrijpen van socialisme en van partijdiscipline. „En straks ruimen wij alles op, want wij moeten zo nodig lief zijn voor el kaar", schreeuwde een zwaargewicht af gevaardigde, die al die jongens van „Tien over rood" wel rauw scheen te lusten. „Ja maar, ja maar. partijgenoten", fluisterde voorzitter Tans doodsbleek, „wij leven toch in een pluriforme partij?" Waarna hij onmiddellijk door een Rot terdamse kameraad afgestraft werd met de opmerking: „Hel gedonder begint zeker weer opnieuw. Als we het elkaar nu niet duidelijk zeggen, dan zitten wij elkaar nog te belazeren." Mr. J. Berger, oud-Tweede-Kamerlid en burgemeester van Groningen, tracht te de opstand te dempen. Maar hij kreeg geen schijn van kans. „Deze man is niet eens lid van de partijraad. Hij mag hier het wooiti niet voeren", schreeuwde de Nieuw Linkse Jan Nagel, auteur van de krant De Kapitalist, boven alles uit. Bur gemeester Berger droop af: „Nu ken ik de waarde van deze pluriforme partij." Knalrood En waarom ging het hier allemaal eigenlijk? Omdat de radicale Nieuw Linksers in de Partij van de Arbeid ge woon hun gang gaan. Ze schrijven knal rode nota's tegen de zittende socialis tische magistraten. Ze schrijven wilde boekjes. Ze organiseren op eigen houtje gewestelijke radicale discussiebijeen komsten. Ze publiceren een eigen politiek program, dat er niet om liegt, en dat vervolg van de boeken van Karl Marx zou kunnen zijn. Ze trekken zich niets aan van de opstand achter hun rug en in de socialistische gelederen. Ze gaan ge woon door, deze radicale jongens en blijven .hun aanval richten op al die krachten, die hun de weg willen ver sperren. Daar komen in zo'n grote club als die van de Partij van de Arbeid natuurlijk moeilijkheden van. Precies als vorig jaar in eenzelfde gibte club de KVP, toen ene drs. J. den Uyl zo'n plezier had. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid zit nu dus midden in de ellende, het kan niet kiezen, het durft niet te be slissen. Anders komt er onherroepelijk opstand in de vleugel rechts, in 't mid den of in de vleugel links. Dr. Tans is niet te benijden, maar hy had vorig jaar ook niet zo veel leedvermaak moeten hebben over zijn collega mr Aalberse van de K.V.P. Drs. Den Uyl heeft het bijzonder zwaar zo vlak voor zijn oppo sitie tegen de miljoenennota 1969. Maar vorig jaar gaf hij lachend zijn commen taar op de nederlaag van drs. Schmelzer tegenover de K.V.P.-radicalen. Souffleur Den Uyl Het Nederlandse volk weet het nu. Ook de Partij van de Arbeid komt niet onge schonden uit de strijd om de politieke en maatschappelijke vernieuwing. Ook deze socialistische partij is met zijn 23 jaar *at een oude politieke partij geworden- Ook al souffleert Den Uyl achter de be- Of zoals een jarenlang partijlid met afschuw zei: „Volgende keer als wy weer lief voor elkaar zUn geworden, zullen wy wel weer zien hoe wy het moeten lümen." Drs. Den Uyl en zyn party had daarom niet zo moeten lachen toen Wim Kan destyds eenzelfde soort liedje zong over premier De Quay, die door de Party van de Arbeid nooit zo erg hoog te paard is gezet. rrfs ROTTERDAM (ANP) Dr. S. Mans- olt, vice-voorzitter van de Europese ommissie, heeft zaterdag in Rotterdam luegd dat wellicht de tijd is gekomen tmocratische Europese landen die daar- nu bereid zijn in een nieuwe-politie- gemeenschap te verenigingen. Zulk initiatief zou wellicht nu voldoende rrenskansen hebben. Na zo'n politieke leniging zouden de overgebleven enke nten overtuigd kunnen worden door het »n bereikte. Dr. Mansholt die sprak op het congres in de Europese Beweging, baseerde ijn gedachte op de conclusie dat de idee 'at economische integratie automatisch •idt tot politieke eenheid. De nieuwe po- itieke gemeenschap behoeft zich niet te «perken tot den landen die zich al eco- romisch hebben geïntegreerd, zo stelde De Europese commissaris gaf ook zijn sie op de weg die West-Europa moet ian na de gebeurtenissen in Tsjecho- üowakije. Hij wees een voortzetting van huidige ontspanningspolitiek van de 'esterlijke landen af omdat dit „een 'lanco volmacht voor de Sovjet-Unie zou «tekenen". De regeringen hebben een totspanningspolitiek tot in het absurde K-voerd en een voortzetting daarvan kan "leen maar leiden tot de vraag: wie zal «t volgende slachtoffer zijn. Dr Mansholt ontkende echter dat het :nige alternatief bij het opgeven van een bnlspanningspolitiek zou zijn: „terugkeer naar een koude oorlog". Zijn oplossing 'uidde: ophouden met de bilaterale po- Mek van de verschillende regeringen, lericht op ledenlanden van het Oost en eerst een gemeenschappelijk plat vorm scheppen voor een buitenlandse Wlitiek. Na de vorming daarvan kan "echts hard onderhandelen tot oplossin gen leiden. Dr. Mansholt zei heel duidelijk dat het ®^n illusie is te denken dat de huidige t-uropese moeilijkheden op korte termijn Mnnen worden opgelost. Generaal de 'ulle heeft in zijn jongste persconfe- jfntie de schijnvertoning, dat slechts r'tse economische moeilijkheden toetre et van dit land tot de gemeenschap ^jtoocilijken opgegeven. Het denkbeeld ,rn tot een „arrangement" met Enge- te komen wees dr. Mansholt af. Het Gchwekkend te zien hoe men tracht ferenties, zo zei hij. Hij gaf als zijn mening dat een Euro pa dat wel een rol kan spelen ln die ver anderende wereld (l.p.v wat nu dreigt af te glijden naar de tweede of zelfs der de rang) slechts een politiek geïnte greerd Europa kan zijn. dat een streven naar macht niet schuwt. Macht op zich zelf is geen kwade zaak. Het hangt er slechts van af of bij het streven naar beslissingen macht met willekeur of naar recht gebruikt wordt, aldus de heer Mansholt. j ROTTERDAM De staking op de i Verolmewerf te Rozenburg is ook van morgen bü de opkomst van de eerste ploeg doorgezet. De werknemers gingen, na om 8 uur het terrein te hebben be treden, regelrecht naar de kantines. Aan de poort werden opnieuw pamfletten uit gedeeld aan het Verolmepersoneel, die opriepen tot aanhouding van de actie. De pamfletten waren afkomstig van de C.P.N, en van de „kritische universiteit" en de studentenvakbeweging te Nyme- Volgens de woordvoerder van de werf zou een deel van de stakers proberen via de ondernemingsraad in contact te ko men met de directie om de situatie te bespr.eken. De Verolmedirectie was maandagmorgen al vroeg bijeengekomen om zich opnieuw over de situatie te be raden. Volgens -riet bevestigde berich ten zou een deel van het personeel in de loop van de ochtend het werk hebben willen hervatten, maar de groep werk willigen werd door een contingent sta kers van dit voornemen afgebracht. Sindsdien zit het werfpersoneel weer in de kantines. Op de werf verwacht men overigens dat de staking vandaag nog wordt geëindigd. Ook de erkende vak organisaties, die de actie niet steunen, Laurens ten Kate in gesprek met de nog vrolijke Den Uyl. PIETRELANA (Reuter) Pater Pio, de Italiaanse capucijn, die in zijn handen de wondetekenen van Christus droeg, is gisteravond op 81-jarige leeftijd te Pietrelana in Italië overleden. Een paar dagen geleden heeft hij nog het 'e,t herdacht, dat hy de stigmata waarom veel rooms-katholleken hem vereerden, een halve eeuw geleden ontving. Pater Pio heeft jaren geleden een ziekenhuis in Pietrelana gesticht. Paus Joannes gaf destyds bevel een onderzoek in te stellen naar het optreden van de pater en de exploitatie van het ziekenhuis. Het volledige resultaat van dit onderzoek is nooit bekendgemaakt. Wel werden pater Pio bepaalde beperkingen opgelegd. caballero constante kwaliteit Toneelspeler en TV-acteur Guido de Moqr n STUKS 11 80 - £EN LAURENS PAOOUKT ADVERTENTIE Dode en zwaar gewonde door zwiepende kabel VLISSINGEN Een 8-jarig jongetje is in een ziekenhuis te Vlissingen overle den, een 56-jarige Belg ligt ln hetzelfde ziekenhuis, na een been te hebben ver loren. Dat is het trieste gevolg van het breken van een scheepstros, waardoor een kabel door de lucht zwiepte en een groepje mensen trof. Het gebeurde zondagmiddag in Vlissin gen, toen het motorschip „Beninkust" van de maatschappij VNS afmeerde. Op de kade stond de 8-jarige A. C. J. Dispa met zijn vader, moeder en broertje. De heer Dispa werkt ook bij de VNS en was met zijn vrouw en kinderen gaan kijken naar het afmeren. Even verder, bij de veerpont stond de auto van de 56-jarige F. Hallemeesch uit België. De man was even uitgestapt om een wandelingetje te maken, in afwachting van de komst van de pont. Het jongetje en de Belg werden tege lijk getroffen, toen de tros brak. De gemeentepolitie van Vlissingen en de rijkspolitie te water stellen een onder zoek in naar de oorzaak. DAMESBEURS BOUW ZELF met PLASTIC STENEN, die IEDEREEN KAN HANTEREN t/m 1 okt. HOUTRUST DEN HAAG Microcamera in hartspier TOKIO (AFI Volgens de univer siteit van Hokkaido zijn Japanse hart specialisten er voor het eerst in de we reld in geslaagd met behulp van een mi crocamera het binnenste van de hart spier te fotograferen. Hierbij waren op merkelijke resultaten geboekt. De ca mera werd In de hartspier gebracht en door middel van een eveneens ingevoer de krachtige lichtbron kon het binnen ste van het hart worden gefotografeerd. (Vu I DEN HAAG Het weekendver keer heeft weer een zware tol ge- eist. In totaal zijn 15 personen om het leven gekomen. Anderen werden min of meer ernstig gewond. Om streeks half acht zaterdagavond is op de rijksweg Den Haag-Utrecht, onder Linschoten, de 44-jarige me vrouw L. de N. uit Wageningen overleden, nadat huar auto tegen een betonnen bruglening was gereden. Haar 18-jarige zoon kreeg een her senschudding en een gebroken enkel. NOORD-SCHAR WOUDE Doordat de auto, bestuurd door haar echtgenoot, In botsing kwam met een tegenligger, is de 34-jarige mevrouw A. van der M. uit Waarland om het leven gekomen. De bestuurder van de andere wagen en een inzittende werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Alkmaar virvoerd BAKEL De 16-jarige Ineke Hen driks uit Bakel is zaterdagavond dodelijk verongelukt, doordat het paard waarop zy reed schrok van een achteropkomende vrachtauto en op de rijweg sprong. Het paard moest worden afgemakt GOUDA De 54-jarige meubelfa brikant J. de Boer is hier zaterdagmid dag verongelukt, toen zijn personenauto op de linkerweghelft In botsing kwam met een truck met oplegger BORNERBROEK op het linker weggedeelte wandelend, is zaterdag de 'rBrittannië te troosten met tariefpre-zijn deze.mening toegedaan. (Van onze correspondent l'TRECHT. Tüdens een saterdag gehouden byeen- koinst. belegd door de Raad van Kerken en gewyd aan de betekenis van Uppsala voor Nederland, heb ben de jongeren een urgentieprogramma op tafel ge legd, dal ten doel had de mooie uitspraken van t ppsala waar te maken. Dit urgentieprogramma om vat seven punten. De kerken zullen een flink percentage van hun be- grotingsgelden beschikbaar moeten stellen voor ont wikkelingshulp. Er moeten voorstellen komen voor structuurveranderingen in de Nederlandse samen leving ter oplossing van het ontwikkelingsvraagstuk De Nederlandse bevolking zal van de ontwikkelings problematiek op de hoogte moeten worden gebracht door een gericht bewustwordingsprogramma. De kerken zullen contacten moeten leggen met de natio nale bevrijdingsbewegingen in Vietnam. Angola, Mo zambique, Zimbabwe, Columbia en Guatemala: uit deza contacten zal een programma van hulpverlening kunnen ontstaan. De kerken zullen pressie uitoefenen op regering en volksvertegenwoordiging ter bevorde ring van de handel met Cuba, ondank» de door de Verenigde Nstle# georganiseerde blokkade, De kerken zullen een ,.self-tux-movement" organise ren, dat wil zeggen de mensen ertoe brengen, vrij willig de gelden bijeen te brengen, die eigenlijk via de belasting zouden moeten worden geïnd, om een effectieve ontwikkelingshulp mogelijk Ie maken. Met deze voorstellen probeerden de jongeren de be spreking, die tot dan toe gewijd was aan informatie over de in Uppsala behaalde resultaten, in een con creet engagement te doen uitmonden. Zij vonden het allemaal prachtig wat de heren Mönnich, Wethmar. De Lange, Patijn, Van der Woude en mejuffrouw Westerouen van Meeteren over Uppsala hadden ver teld, nu ging het erom de kerken aan de voet tot actie te brengen. De jongeren kregen byvel van ds. Klijn, die als taak van de kerken onder anderen noemde, de Nederlandse wapcnlcveranties aan gebieden, waar spanningen I heerst.ials een „internationaal schandaal" te brand- merken. Piet Reckman vroeg steun van de kerken I voor jongelui, die wegens dienstweigering op gewe- I tensgronden in moeilijkheden verkeerden Dt heer I Dronkers vond het onjuist, dat de regering In de troonrede gesproken had over de „burgeroorlog In Nigeria" en niet over „steun aan Biufra". l»r. Patlln. die als gedelegeerde aan de vergadering te ('ppsala had deelgenomen, verklaarde dat hy het urgentieprogramma van de jeugd onmogelijk serieus kon nemen, waar het zich uitsprak voor het leggen van contacten met bepaalde vrUheidsbcvveglngcn en voor het heropenen van de handel met Cuba. „Dit zUn hobby's, verklaarde hy. waarmee u de zaak waar voor u vecht een kwade dirnst bewijst". Ook enkele afgevaardigden waarschuwden ervoor, dat men door het doen van al ie progressieve voorstellen de ge meente weieens kopschuw kon maken. De vergadering, die door prof. Berkhof werd geleld, besloot de aangesloten kerken t« vragen zich in de komende maanden op de doorwerking van Uppsala in Nederland te beraden en het resultaat van dit beraad eind Januari tn een nieuwe bijeenkomst te bespreken 30-jarige J. Workel uit Bornerbroek aangereden door een vrachtauto en op slag gedood. KAALTE De 70-jarige heer A Hof stede uit deze plaats is zaterdag dodelijk verongelukt, toen hij wilde oversteken en werd gegrepen door een auto. ROSMALEN De 36-jarige G. Danu n uit Den Bosch is zaterdag in Rosmalen bij het oversteken op zjjn fiets in botsing gekomen met een personenauto en op slag gedood. ZEIST Op een beveiligde kruising is zaterdag de 70-jarige wielryder A. Samson door een vrachtauto aangereden en ter plaatse overieden. APELDOORN De 64-jarige W. Pee- ren uit Apeldoorn, niet in het bezit van een rijbewijs, verongelukte tijdens eeri inhaalmanoeuvre, toen zUn wagen ln een slip rankte en werd aangereden door een tegenligger, De heer Peeren werd uit het voertuig geslingerd en was op slag dood. Zijn echtgenote en drie kin deren werden licht gewond. HORST Een door tegenliggers ver blinde automobilist heeft hier zaterdag avond zes wandelaars aangereden, die rechta van de weg liepen. De 45-jarige mevrouw M. Jennskens kwam om het leven. Drie andere voetgangers werden gewond; twee bleven ongedeerd. EINDHOVEN Enkele uren nadat hij zwaar gewond was geraakt bij een bot sing met een hem tegemoetkomende per sonenauto. overleed in het Binnenzieken- hiris te Eindhoven de 17-jarige brom fietser C. Bartels. ANLO Op de provinciale weg in Anlo is zondagmorgen de 48-jarige G. Bakker uit Sleen met zijn auto tegen een boom gebotst. Daarna belandde de auto weer op de weg en werd toen verpletterd door een autobus. De heer Bakker moet op slag dood zijn geweest. HEEL Een putlënt van huize St.- Jozef in Heel, de 33-jarlge K. Annemu, is zaterdagavond bij het oversteken aan gereden door een personenauto en op slag gedood. UTRECHT Op een beveiligde over weg in de spoorlijn HengeloEnschede is zondagmorgen de 36-Jarige H. Nlksol met zijn bromfiets tegen een passerend® trein gereden en gedood. WUUSTWEZEL Een Rotterdamse vrachtwagenchauffeur is gistermorgen op weg naar Kalmthout In België veron gelukt toen zyn voertuig eerst tegen twee bomen reed en vervolgens een muur Vaten gevaarlijke stof aangespoeld TEXEL (ANP) Op het eiland Texel zijn vanmiddag drie vaten met cyanur chlorld aangespoeld. Deze atof kan, ln handen van ondeskundlgen, gevaar op leveren. Op Texel wordt vermoed dat 'n schip dergelijke vaten als deklast beeft vervoerd en dst ze tijdens de storm vsn de laatste dagen overboord aijn gesis - Hei is niet uitgesloten dat zulk® vaten ook elders aan de Nederlandse kust zul len aanspoelen. Ze zijn oranjekleurig en daardoor gemakkelijk herkenbaar. De inhoud is chemisch bijna zuiver daar d® concentratie 90 A 100 proeent bedraagt

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5