Vroegkomers krijgen voor 50e maal haring van mevr. Wijling BIJ DIE OUWE MOET JE WEZEN, DIE GEEFT JE EEN PAAR HARINKIES MEER Nummerus clausus in Leiden Aantal medische studenten na eerste jaar gehalveerd Blauwe Tornado's in halve finale Doelenkazerne blijft dicht op 3 oktober Geen parade geen ontvangst Majorettes van Excelsior Boskoop voor t.v. MAANDAG 23 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT „Ik ben al geabonneerd op een krant, mijnheer. Ik heb alleen mijn AOW en daar moet ik het mee doen. Ziet u, anders had ik het wel gedaan hoor". Terwijl haar dochter besluiteloos en wat nerveus haar ogen afwisselend richt op de deur en haar moeder, staat achterin de gang me vrouw L. Wijling-Oudshoorn. Klein, ook al zien we dan alleen maar haar hoofd om de huiskamerdeur. Onze komst be oogt echter geenszins de lezerskring uit te breiden. Mevrouw Wijling zal tijdens •het naderende 3-Octoberfestijn voor de 50e maal het haring en wittebrood aan de „vroegkomers" meegeven. Als we haar dat vertellen toont ze direct een van haar typerende eigenschappen: haar gastvrijheid. De deur zwaait open. „Ach, laat mijnheer toch verder komen. Let u maar niet op de rommel. Er is net een zuster geweest van de trombosedienst. Verleden jaar heb ik een operatie gehad. Ik had verstopte bloedvaten, ziet u. Even voor drie oktober zou ik geholpen moe ten worden. Maar ik wilde uitdelen, ik wilde 's morgens erbij zijn. Dat heb ik toen mooi gepresteerd. Ik had een ver schrikkelijke pijn. De dokter vond het niet goed dat ik bleef doorlopen, maar ik zette door. Niemand heeft het geweten. Daarna pas, toen vertelde ik het hen. Wat stonden ze te kijken! Maar enfin, sinds dien heb ik steeds controle. Vandaar dat ik nu nog in mijn kamerjas loop". Parkeermeters laten zich niet meer beet nemen De wisselvalligheid ln de reactie van parkeermeters by het toedienen van muntstukken Wy schreven daar enige tyd geleden over Is van de baan. De meters zyn nu door de fabrikant byge- steld en het euvel ls verholpen. Men krijgt nu een half uur parkeer recht na Inworp van een dubbeltje, een heel uur voor een kwartje en anderhalf uur na het inwerpen van een dubbeltje en een kwartje. Op andere doseringen reageert de meter niet. Ook is het niet mogelijk resterende parkeertijd op een meter extra te krijgen. Als bijvoorbeeld een meter nog 25 minuten parkeertijd aangeeft dan springt de wijzer na in worp van een dubbeltje slechts vijf mi nuten verder. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij onderscheiden besluiten van het College van Curatoren der Leidse Uni versiteit zijn benoemd. Drs. W. M. van Beek voor het tijd vak van 1 september 1968 tot 1 sept. 1969 tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Fysische Che- Drs. S. H. Bloembergen met ingang van 1 juni 1966 tot wetenschappelijk medewerker in vaste dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid (vol kenrecht), Dr. A. W. H. van Dongen voor het tijdvak van 1 september 1968 tot 1 september 1969 tot wetenschappelijk medewerker eerste klasse in tijdelijke dienst bij de Pedagogiek. Mr. M. J. van Emde Boas met ingang van 1 oktober 1964 tot wetenschappe lijk medewerker eerste klasse in vaste dienst bij de faculteit der Rechtsge leerdheid (volkenrecht). Mr. W. H. Heemskerk voor het tijd vak van 1 januari 1967 tot 1 januari 1969 tot wetenschappelijk medewer ker eerste klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid (burgerlijk recht). Mr. D. E. Krantz met ingang van 1 januari 1965 tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in vaste dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid. Drs. W. van Laar met ingang van 1 september 1968 tot wetenschappelijk medewerker eerste klasse in vaste dienst bij de Theoretische Biologie. Mr. T. K. Lian met ingang van 1 juni 1966 tot wetenschappelijk ambte naar eerste klasse in vaste dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid (documentatiebureau Overzees Recht) De medische faculteit van de Leidse Universiteit gaat het aantal medische studenten, dat na de propedeutische examens van juli 1969 tot het tweede jaar wordt toegelaten, beperken tot 180. Dat is ongeveer de helft van het aantal studenten dat zich in het komende studiejaar op het propedeutische examen gaat voorbereiden. ncn haar mogelijkheden ligt. Het voor behoud wordt door de faculteit ge maakt, omdat het, „doordat de rege ring en de volksvertegenwoordiging zich over deze problemen stellig nader 180 studenten door f lessehals De maatregelen, die vandaag aan de betrokken studenten zijn medegedeeld, zijn afgestemd op de van de postkan- didaatsopleiding afhankelijk capaci teit van de totale opleiding. De medische faculteit van de Leidse univeriteit sdeelt mede zich tot deze maatregelen genootzaakt te zien ten gevolge van de sinds 1963 jaarlijks toenemende discrepantie tussen het aantal eerstejaarsstudenten en de op leidingscapaciteit. De medische faculteit acht het op grond van haar verantwoordelijkheid voor de totale opleiding onmogelijk te blijven dulden, dat de kwaliteit van de opleiding onmogelijk te blijven dul den. dat de kwaliteit van de opleiding steeds meer wordt bedreigd en dat steeds meer studenten worden be trokken bij de nu reeds onvermijde lijk geworden studievertragingen. Door de voorgenomen beperking kan aan hen, die tot het tweede jaar wor den toegelaten, een normale verdere opleiding tot aan het artsexamen wor den gegarandeerd, aldus de medische faculteit van de Leidse universiteit. Voorbehoud studenten, verruiming van de toela ting tot het tweede jaar overwogen. Het besluit van de faculteit zal wor den geëfecueerd door bij de examen uitslag in juni 1969 die studenten, die voor drie of mer van de negen tenta mens een onvoldoende hebben be haald, af te wijzen voor het tweede jaar. Tot het tweede jaar zullen zon der mer worden toegelaten die stu denten, die voor alle vakken een vol doende hebben gehaald dan wel voor één vak een vijf hebben gekregen, rullen worden beraden, denkhaar is, m d„e rujm compenSeren door an- dat een voor de eerstejaars gunst,ger i1ere cU,ers De ,,cuUrit wl, de2e oplossing mogelijk wordt In dat ge- denlen elk geval int de verdere val aal de faculteit mede in overleg sludie oelaten Mk a, 20u hierdo„r he, met de medische faculteit van Leidse pla(ond van I80 worden overschreden. PASTOOR N. J. COMMANDEER (OFM) LEGT OM GEZONDHEIDSREDENEN PASTORAAT ST. ANTONILSKERK NEER Mevrouw W'yling en haar „oorlogsbuit" .3-OKTOBER-TRADITIE, DIE NOG STEEDS IN TREK IS Dat mevr. Wijling een geboren en getogen Leidse is, lijdt geen twijfel. Het Sleutelstad-accent is, zonder dat dat nu direct hin derlijk is, duidelijk hoorbaar. Even Leids doet de inrichting van de kamer aan. Een van de twee in een straat, die het gehele jaar door al gewag lijkt te heb ben gemaakt van het jubileum. In deze Drie Octoberstraat, waar mevr. Wijling al zo'n 53 jaar woont, heeft zij haar aandeel ingericht met vele attributen die al evenzeer het 3-oktober feest dichterbij lijken te brengen. Een parkietje completeert met zijn vrolijke gefluit het geheel. Mevrouw Wijling, in het donker van de gang op het eerste ge zicht een wat gebrekkig oud vrouwtje, zou niet doen vermoe den dat zij al 77 is. Vlot en nauw keurig diept zij haar ervaringen in haar geheugen op. En dat zijn er nogal wat. Mevr. Wijling, die 'n weelderige en zorgeloze toe komst voor het grijpen had, koos voor een eenvoudig, soms zelfs arm bestaan. Haar verhaal doet een beetje ongeloofwaardig aan. Zoiets als een sprookje, maar de foto's die zij erbij sleept slui ten deze twijfel uit. Het toestop pen van voedsel en andere be nodigdheden aan anderen, leidde dan ook 50 jaar geleden („Eigen lijk heb ik het al veel langer gedaan") tot haar inlijving bij 't ..Uitdeelstersgilde". Er waren toen nog niet veel men- Daarbij was mijn schoonmoeder en dan praat ik over meer dan 50 jaar geleden. Die ging naar Amerika. Zegt ze tegen mij: ,,Meid kan jij het niet doen?". Ik schaamde me eigenlijk wel een beetje voor mijn familie, maar die arme stumperds moes ten toch ook geholpen worden. Dus ik deed het. Ik vond het wel een vies baantje. Een dag te voren moest je die tonnen leeg overzetten. De haringen moest je tellen en dan in de tonnen doen. De vereniging moest immers we ten hoeveel haringen er waren. Er waren toen nogniet veel men sen. 600 ongeveer. Dat is nu allemaal niet meer. De mensen kunnen ze nu zo opeten. Haring in de pekel hebben ze niet meer. I)e haring en 't wittebrood zyn verdeeld. Wat er overbiyft is voor het „uitdeel- persgilde", dat zich hier, met een wui vende mevr. wyiing ln het midden, voor Waag opstelt. En hoe was het in die tijd Men had het niet al te breed vaak. Overal was armoe. Er ging heel wat in me om toen ik die mensen zag komen. Ik had het altijd goed gehad. Als er dan een aan je vroeg: „Juf, heb je misschien nog 'n broodje of een harinkie", dan gaf ik ze er een. Ik kon ze niet wegsturen. Eigenlijk mocht ik het niet. Er werd scherp opgelet. Het werd dan ook al gauw: „Bij die ouwe moet je wezen. Die geeft je 'n paar harinkies meer". Ach en wat geeft het eigenlijk ook. Er bleef alt(jd wat over. Er komen ook mensen naar je toe. die zeggen: „Hier mevrouw, neemt u die haringen. Ik houd er niet van. Ik vind ze vies. Voor de traditie "kwam ik ze halen". Het bestuur ontging het niet dat ik soms haringen extra meegaf. De heren zeiden tegen mij: „Ze gooien ze toch in de gracht". Maar ik heb toen gezegd: „De burgemeester krijgt de haring schoon en wel op de schaal, maar de mensen moeten 'm zo eten". Dat heb ik gelukkig weten te ver anderen". Half broodje Ongeveer 6500 personen zullen op de vroege morgen van 3 oktober (7.30 uur) in het Waaggebouw hun haring en witte brood komen afhalen. De eerste zal tra ditioneel weer voor burgemeester mr. G. C. van der Willigen zijn. 3500 Broden en 13000 haringen is een verschrikkelijke hoeveelheid en stellig dan ook geen te ruggang zoals gevreesd werd. Leiden houdt dit onderdeel van de feestviering nog steeds in ere. Niet zoals vroeger, omdat de huishoudelijke begroting daar door een hoopgevend resultaat zal heb ben, maar enkel en alleen om de traditie. „Er is een dieptepunt geweest. Toen iedereen bet goed had, goed te eten had, vonden z.e het niet meer nodig. Het aan tal inschrijvers daalde, maar daarna is het een traditie geworden. Of die nog lang zal stand houden? De jongeren voelen er niet veel voor. Ik zie ze wei nig. Je hoort wel dat ze er 'n afkeer van hebben. Kr zal dus wat anders ge daan moeten worden als het straks be gint af te zakken. Dat dit onderdeel zal verdwynen? Tja, ik hoop het niet. Ik heb lioren zeggen dat de mensen dit jaar maar een half broodje krygen. Als dat zo zou zyn dan is het gebeurd. De mensen gaan toch niet daarvoor hele maal naar de Waag? Er wordt genoeg geld over de balk gegooid. Willen ze deze traditie handhaven, dan zullen ze er eerder iets by, dan er af moeten Mevr. Wijling vertelt het sappig. Ver moeidheid valt helemaal niet te bespeu ren ook al draait de wijzer van de klok al voor de derde maal rond. Ze maakt de indruk nog veel van plan te zijn. Ze is er in ieder geval nog vitaal genoeg voor. Het verhaal over 3 oktober onder breekt ze telkens even. De oorlogsjaren hebben een onuitwisbaar stempel op haar leven gedrukt. Terwyi de tafel al vol ligt met foto's en verslagen van de haring-uitdelery wordt een volgende doos te voorschyn gehaald. „Trofeeën van de vyand" zou er op kunnen staan. Het zijn houten blokjes, die deel uit ma ken van een grote maquette, voorstel lende het kustgebied van Leiden. In 1943 werden de Duitsers deze bijzonder be langrijke gegevens van Holland ontfut seld. Door mevr. Wijling, die zich in die dagen verdiensteiyk maakte als verzets- vrouw. Al deze kostbare attributen, die er toe leidden dat Leiden behouden bleef en dat de Duitsers zich te pletter liepen op hun eigen mijnen, zullen bin nenkort te bezichtigen zijn in het Anna Frankhuis te Amsterdam. 50 Jaar haringuitdeelster. Een baantje, waaraan een kleine tegemoetkoming van het 3- Octoberbestuur is verbonden. Een traditie die ongeveer 87 jaar geleden zijn oorsprong vond, herinnert aan de glo rieuze intocht van de Geuzen, die de Spanjaarden uit de Sleutelstad verjoegen. Nu, bijna 400 jaar later verstrekt men nog telkens iedereen dit echt Hollands voedsel. Wordt er nog overal hutspot gege ten. Niet alleen in Nederland, maar ook ver daarbuiten. Vindt er nog ieder jaar een kermis plaats, die een van de grootste van Nederland is. Overdreven? J. P. A. PREENEN De onder voorbehoud genomen maatregel is, zo deel» de faculteit me de, de enige die op dit ogenblik bin- Met cabaret-avond besloot VNL lustrumviering In de prachtige versierde zaal van „De Burcht" was de grote VNL-familie weer byeen om de afsluiting van het lustrumfeest te vieren met een cabaret- id met bal na. Nadat de voorzitter de jubileumcommissie, de heer J. Meerbeek, allen een woord van welkom had toegeroepen, in "het bijzonder enkele oud-leden, o.a. uit Velp (Gld.), droeg hy deze avond over aan de vereniging en dlrekt daarna kwam de heer Kees Nou ns het cabaret Florida uit Den Haag voorstellen. In een adembenemend tempo kwamen de artisten voor het voetlicht, o.a. De Spelbrekers. The Melody Makers, een accordeon-due, Miss Lenny een snagen- mei8je, een Zuidamerikaans gezelschap Les Cabanos, Les Albanos, een variëté- nummer, afgewisseld door een prima Na de pauze een voortdurend conferance van de Spelbrekers. Na de It'nd St.-Bonlfaclus, talloze doelrype kan pauze waren de 3 Belgische clowns. De I sen ontstonden voor het Voorschoten** Corantes, het succesnummer van de doel maar het ontbrak de Wassenaars avond. Het was ongeveer een kwartier 888 e**n schutter die hier gebruik van lang een lachsalvo voor de dwaze han- j kon maken. BIJ een van de spaarzame delingen en grollen van deze rasartiesten. Tornado-uitvallen passeerde de raxend- Verder kwamen dezelfde artiesten Pis snelle Ronnie Ammerlaan de hele Bo- voor de pauze op, zij het in een ander j nlfacius-achterhoede, de keeper incluis, genre. Het slotnummer van The Melody 1 het was 3-1 en de wedstrijd was beslist. Makers was daverend. Een lawine van Toen tenslotte de voortreffelijke scheidsrechter Th. v. d. Meer voor de laatste maal blies, stormden de talryke toeschouwers het veld op om hun spe lers te feliciteren, want het was hen net als vorig jaar weer gelukt Voor schoten ln de halve finale te brengen. Scholentoernooi Dank zij de welwillende medewerking van het SVLV-bestuur konden de St.- Jozefschool (alias De Blauwe Torna do's) en de St.-Bonifaciusschool voor de tweede maal in één week de strijd aan binden met als Inzet een plaats In de halve finale voor de kleine Europa-Cup. Omdat de Voorschotensc Tornado's liel eerste treffen niet 4-1 In hun voordeel hadden beslist was het te verwachten dat de Wassenaarsc kampioenen alles op alles zouden zetten! Nu, hun openingsoffensief was over donderend. Al ln de eerste minuut kou de Voorschotensc achterhoede de door gebroken middenvoor slechts het scoren beletten ten koste van een strafschop, die door Ruud Timmer keihard werd ingeschoten lO-ll. Hevig geschrokken trokken De Blauwe Tornado's nu ten aanval en nadat Theo Lelieveld eerst nog tegen de Wassenaarse keeper had opgeknald was het de attente Dlkkle Does die de terugspringende bal ln het lege doel plaatste (1-1). Heel Voorscho ten haalde verlicht adem en nog voor de rust werd het 2-1, toen Rik Koemans een voorzet van zijn broer Pim onhoud baar inkopte. Gisteren werd onder de II.H. Missen in de parochiekerk van St. Antonius .«jaj in Leiden Zuid-West meegedeeld dat /.«j, pastoor N. J. Commandeur (ofm) om i, gezondheidsredenen ontslag heeft ge- vraagd uit zijn functie. De bisschop van Rotterdam heeft hem dat ontslag op de meest eervolle wijze verleend. Pastoor Commandeur werd 8 aug. 1914 te Koedijk in Noord-Holland ge boren. Na zijn studie aan de Francis caanse seminaria werd hy 25 maart '41 tot priester gewyd. Op 12 augustus 1961 werd hij - als kapelaan van de Leonardusparochie aan de Haagweg - benoemd tot pastoor van de nieuwe parochie van de H. Antonius met de opdracht tot de bouw van een nieuwe kerk aan de Vijf Mei- iaan, hoek Boshuizerkade. Ook buiten het parochiële werk beeft pastoor Commandeur verschil lende functies vervuld. Zo was hy legeraalmoezenier, vrijgesteld voor de Katholieke Middenstand en geestelijk adviseur van de (landelijke) bond van katholieke melkhandelaren. Tot aan de benoeming van een op volger is pater M. v.d. Werf (ofm) belast met de waarneming van het pastoraat. Er zal dit jaar geen fecsteiyke ontvangst voor genodigden zyn In de Doe- lenkagerne op de morgen van 3 oktober. Dit traditionele onderdeel, waar voor leder jaar vele honderden belangstelling bleken te hebben, komt te vervallen, omdat dit Jaar de mUltolre parade geen doorgang kan hebben. Kolonel Th. H. Weasels en de officieren van de Koksschool hebben zich, nadat zy vernomen hadden, dat de militaire parade niet door kon gaan, bera den op wat hen verder te doen stond. Zy kwamen tot de conclusie, dat parade en ontvangst nauw met elkaar verbonden waren en dat het weinig zin had alleen een ontvangst to organiseren. Zoals bekend was de minister van Defensie dit Jaar slechts bereid om slechts symbolisch het militaire karakter van Leldens Ontzet te Lelden te herdenken. Een parade van enige omvang werd om financiële redenen niet verantwoord geacht. De minister wilde daarom één compagnie Marine, één compagnie Landmacht en één compagnie Luchtmachttroepen laten defileren. Na overleg tussen de burgemeester van Leiden, de garnizoenscommandant van Den Haag en kolonel Wcssels, commandant Koksschool, werd toen be sloten de minister te adviseren de mini-parade van 300 man niet te laten houden. Inmiddels zal wel een beroep op de minister gedaan worden om bijv. in lustrumjaren van de 3 October-Vereenigtng een ruimer aantal troepen eenheden ter beschikking te stellen. Hieruit valt af te lelden liet bestuur van de 3 October-Vereenlglng heeft dat enige tyd geleden ook duldeiyk gesteld dat de organisatoren van de festiviteiten rond I.ebli-ns Ontzet nog altyd voorstander zyn van «s-n militair evenement. De strubbellngetjes, die de laatste jaren door kleine groepen Jongeren werden veroorzaakt, hebben by de overwegingen en het afgelasten van de mlnl-parade geen enkele rol gespeeld. verzoeknummers rolde de zaal in en hun enthousiasme ging weldra over naar de zaal. Een spontaan en daverend ap plaus was het deel van het gezelschap, hetgeen door de voorzitter, de heer F. Luykx, in een dankbetuiging werd be vestigd. Daarna overhandigde hij aan alle artiesten een geschenk. Ook het bal, dat onder leiding stond van Henny Langeveld en z(jn band. had een grote belangsteling en het was in middels ruim 2 uur geworden, voordat de VNL-familie tevreden op straat stond. Ook de sportieve kant werd niet ver geten en dat was een wedstrijd tussen VNL 1 en de oud-leden van VNL. Voor deze wedstrijd bestond grote belangstel- ling. Voor de aftrap, welke door J. Sme- I ding werd verricht, mocht de voorzitter j F. Luykx van deze oud-leden een wed- i strljdbal ontvangen. Het was een leuke I wedstrijd, waarbij door de oudleden dik- wijls fraaie staaltjes van voetbal op de grasmat werden gelegd. De wedstr(jd eindigde gel(jk 4—4, waarby voor VNL 1 scoorden: P. Luykx 2x, K. Luykx en Ch. Devllee. Voor de oud-leden waren de doelpuntenmakers: Jan Bekkering 2x, Jan Groend(jk en Kees van Britsum. Nadat alleen nog enige tijd gezellig ln de cantine van ZLC bleven nakaarten was hiermede een geslaagde lustrum viering ten einde. Woud van borden en palen „gerooid" in binnenstad Op een oor na is de eerste uitvoerings fase van de Nota Verkeerszaken Bin nenstad gevild. Dit betreft het gebied tussen Nieuwe Rijn - Marktroute - Ra penburg - Langebrug en Steenschuur. Alleen het trottoir langs de waterkant van de Vischmarkt moet (komende we ken) nog worden aangelegd. Belangrijke winst is geboekt met het „rooien" van verkeerspalen en -orden. De verkeers- reorganisatie heeft na deze eerste van drie fasen geresulteerd in het verdwijnen van 67 bebordingspalen en circa 90 ver keersborden. Veel tyd en moeite wordt besteed aan wat Intern heet: „het van het trottoir afpraten van bebordingspalen". De nood- aDe v*°, de ®?sk~I,s' ""«Jorettes en win .eer Ingenomen met Iondat ,j oktober u n> het N T.S.- ten gerieve van de voetlangere aan Harmonie Excelsior o.l.v maitre G. v. de show die ie voor hem ten berde Snortnroiramma vin Nederland I Een gevel. bvveattgen. wnt bovendien minder d. Wolf lullen in het T.V programma gaven. Voor het T.V-optreden int erh- 5Ï.™1'w™™ è,r»„| vm>, dit b£ ontsierend is dan een eenpaal in het van de Tros medewerking verlenen j ter een andere worden ingestudeerd, koonse rezeta-han dat hier rrarleu* trottoir. Hiervoor moeten echter de j aan het programma „John Wnodhouse De opname hiervan zal plaats vinden en Totsdï mattra noteert™ di eigenaars van de ln aanmerking ko- wereldsucessen." John Woodhouse is I op donderdag 26 septembir a.s. ln Hil- rSïïhuto. mende gevels toestemming verlenen. reeds kennis komen maken met de I veraum. De altzending vindt plaats op I

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3