r 1 'edro tamirez azquez garandeert i elfs joed weer Stadion met liefst 110.000 zitplaatsen 7 nog „zoveel" dagen wachten en 12.000 postduiven vliegen uit )ER« NS I? 7 tEN spur pyze rmac Vandaag Is de Nederlandse ploeg naar Mexico City vertrokken. De atleten en atletes met hun begeleiders zUn op weg naar het absolute hoogtepunt ln hun sportcarrière, deelnemen aan het groot ste sporttoernooi dat de wereld kent. Jaren van inspannende training moeten hun bekroning vinden in de arena's van Mexico City waar de creme van 's werelds beste sportlieden een meedogen loze race naar de medailles zal ondernemen. Voor en tijdens de Spelen zult u alles van, over en in Mexico kunnen volgen. Dit is de eerste aflevering over een sportgebeuren dat in de gehele wereld de grootste aandacht krijgt en eens in de vier jaar de bepaald niet altijd opwekkende kringloop van gebeurtenissen doorbreekt. |Doi op 8 Elke ochtend, als de Mexicaan zijn radio aanzet, hoort hij: „Goede morgen, nog zoveel dagen en dan beginnen de Olym pische Spelen". Dat gaat zo door tot en met de elfde oktober als de stem door de luidspreker zal aan kondigen: „Goede morgen, het is de laatste dag voor het begin van de Spelen". Dan zullen de Verenig de Staten van Mexico geen zucht van ver lichting slaken. De vierenveertig miljoen inwoners van Mexico hebben niet anders verwacht. Sinds in 1963 Mexico werd aangewezen als land dat de negentiende moderneSpelen mocht organiseren het eerste land waar Spaans de voertaal is rees overal ter' wereld eensklaps de twijfel. kien had geen vertrouwen in de schep- >ingskracht en de dadendrang van de Mexicanen, die met een" vriendelijke [limlach steeds verzekerden dat alles op tijd en in prima conditie gereed zou .ijn. De wereld bleef kritisch gestemd en opzichte van het grootste wereld- iporttoernooi. En die stemming werd liet optimistischer toen bleek dat met iet bouwen van de vereiste accommo daties geen sneltreinvaart werd ge- lezigd. Niettemin verklaarde men van Mexicaanse zijde, nog steeds vriendelijk glimlachend ondanks alle onbegrip van .buiten", dat de wereld zich generlei Het Aztecastadion, waar nie mand in de zon of eventueel in de regen hoeft te staan. Alle 110.000 louter zitplaatsen zijn overdekt. zorgen behoefde te maken: eind augus tus 1968 zou alles in orde zijn- Tot stomme verbazing van „die wereld" werd het slechts enige weken later eer het enorme complex van (te) ver uit elkaar gelegen accommodaties piekfijn uitgedost kon worden overgedragen "aan het Mexicaanse Olympische Co mité. Toen de eerste atleten arriveer den, vonden ze er alles zoals was be loofd. Pedro Ramirez Vézquez, de voor zitter van het organisatiecomité, die als architect onder andere het Azteken stadion op zijn naam heeft staan, streek de hand eeris door het rave- zwarte haar, sloot even de felle, don kere ogen en mompelde waarschijnlijk binnensmonds een schietgebedje. Achter 'een imposant bureau in een luxueuze kantoortoren, opgetrokken van glas en marmer en gelegen aan de „rijke" Paseo de la Reforma, een boulevard van allure, zit de onveranderlijk in een donkerblauw lichtigewichtkostuum geklede Pcdro Ramirez Vézquez. In zijn onmiddellijke nabijheid z'n plaatsvervanger Augustin Legorreta en de secretaris-generaal van het organisatiecomité, Alejandro Ortega San Vicente. Aan de muur een immense plattegrond van 't Olympische complex, dat om en nabiJ vijfhonderd en vqjftig miljoen heeft gekost, waarvan men de helft hoopt terug te krijgen. Hier en daar op tafels wat maquettes. Pedro Ramirez Vézquez en zijn staf kunnen tevreden zijn. Zij zijn van organisatoren van de ene dag op de andere huurders geworden. Het ten zuiden van Mexico City geprojecteerde complex tien km van het centrum van de hoofdstad verwijderd is gefinancierd door de Officials met een pijnlijke nek, veroorzaakt door het steeds omhoog kijken naar polsstokspringers, zijn er in Mexico niet bij. De „contro leurs" staan in een soort duiventil. Banco Nacional de Obras Püblicas, een „staatsbank". Voor de tijd van de Spelen huurt het Mexicaans Olympisch Comité het complex van de Banco Nacional. Na de 27ste oktober, als op het grote aankondigingsbord de woorden „tot ziens in Münehen 1972" zjjn verschenen, heeft Mexico City er in elk geval een aantal stadions en sporthallen by en kan 't olympisch dorp worden omgebouwd tot woonhuizen. Dat is de winst die tevoren' al kan worden geboekt. TWIJFEL Op die 27ste oktober kunnen ook de ovens en machines van de nabijgelegen papierfabriek weer op volle toeren gaan draaien. Die fabriek verspreidt een gemene, dikke walm en om de atleten het proesten en de aanslag op de longen te besparen, werd besloten dat die fabriek zfln activiteiten gedurende de Spelen maar drastisch moest intomen. Mexico wil een opperbest figuur slaan. De Spelen zijn er niet alleen om de jeugd van de wereld in de arena tezamen te brengen maar tevens om de blik van de wereld te vestigen op het Zuidamerikaanse land. dat dolgraag ook eens wil grabbelen in de pot die door toeristen wordt gevormd. Men heeft, terecht, gespeculeerd op de publiciteit over de gehele wereld. Een publiciteit, die al vroeg op gang kwam, omdat men twijfelde aan de capaciteiten van 'de Mexicanen en omdat men allerwege, nadat men eerst toestemmend had geknikt by het aanwijzen van Mexico City als olympische stad 1968, tot de verbijsterende ontdekking kwam, dat die stad op 2240 meter hoogte ligt. Koortsachtig werden medici Ingeschakeld en men haastte zich althans een deel om erbij te zijn, toen in 1965 de kleine Olympische Spelen werden gehouden. Dat was voor Mexico een proefballon, voor de rest 240 atleten uit zestien landen, waaronder Nederland een testbank, waarop de deelnemers werden gelegd. Toen het jaar daarop de internationale sportweek werd gehouden 788 deelnemers uit vijfentwintig landen, waaronder Nederland had men de rapporten al deels gereed en was men tot de conclusie gekomen, dat Mexico „een ramp voor de atleten zou worden". ENIG JUISTE De omvang van die ramp werd later drastisch ingekrompen, maar er niet van overtuigd, dat met Mexico een juiste keus was gedaan. De heren van het I.O.C. hadden destijds ja geknikt zonder te weten waarover zij spraken. En toen in 1967 derde maal, bij de voor-Olympische Spelen waaronder Nederland een bezoek aan Mexico werd gebracht, men nog wel niet tevreden, maar had men zich bij het onvermijdelijke neergelegd en maatregelen getroffen om het nadeel van de hoogte te compenseren, te Ujf te gaan en zich er zo goed mogelijk op voor te bereiden. Dat was dan ook het enig juiste dat men kon doen. gegeven de omstandigheden die na '63 onmogelijk meer gewijzigd konden worden. En zo hebben de atleten uit alle uithoeken van de wereld zich sinds kort gestort in het gewoel van een stad met zes miljoen Inwoners, die enige jaren hebben geleefd in een omgeving waar werd gebouwd en gebroken, waar draglines in de grond woelden en om en nabij tienduizend arbeiders in een drie-ploegendienst bijna dag en nacht a raison van tien gulden loon per dag wegen aanlegden, woontorens optrokken, stadions vergrootten of bouwden en overdekte sportpaleizen uit de grond stampten. Men had nog 'n kleine hoop voor de Spelen een ondergrondse te hebben, maar dat heeft Mexico City niet gehaald. Het vervoer zal voor een groot deel moeten geschieden met de Lweeëntwintlgduizend taxi's die 24 uur aohter elkaar over de straat razen, voorzover het immense verkeer dat toelaat. Met trots kon Miguel Alemén, direoteur van de Mexicaanse V.V.V., verklaren, dat grote opruiming was gehouden onder de vehikels, die de enorme stad tweeëndertig kilometer van noord naar zuid en twintig kilometer van oost naar west doorkruisen. Hij kon mededelen, dat er geen taxi meer zfil rijden, die ouder dan tien jaar is. GEEN PANIEK Miguel Aleman is ook een van de gelukkigste mensen, die iets met de Sp k n heeft te maken. Hij heeft nauwkeurig bijgehouden hoe en wat 's gereserveerd en kwam tot de aangename ontdekking, dat Mexico City tijdens de Spelen geen van de vierenzestigduizend bedden in de 247 hotels en bij particulieren onbezet heeft. Vooral uit Amerika, vanouds het grootste aantal toeristen leverend; komen veel toeschouwers, die al maanden tevoren by de Mexicaanse reisbureaus, die tachtig procent van de kamers in handen hebben, moesten boeken. Het werd tenslotte zo druk aan de bali's, dat soms moest worden besloten, dat een toerist slechts maximaal vier dagen in Mexico City kan verbiyven. Aldus doende hoopt men in totaal twee miljoen gasten bij wie de dagjesmensen uit de omgeving te mogen ontvangen. Voor Miguel Alemén, die van 1946 tot 1952 president van Mexico was, zyn de Spelen al geslaagd. En als er onverhoopt nog meer gasten mochten komen, dan kan dat ook, want Mexicanen zijn onovertroffen meesters ln het improviseren. Zij nemen alles i-ven rustig en gemakkeiyk op en het woord paniek komt in hun vocabulaire niet voor. Daarom ook kon Pedro Ramirez Vézquez met een gerust hart verklaren, dat alles op tyd gereed zou zijn en dat men niet de minste twyfel behoefde te koesteren. Hij wilde er zelfs wel by garanderen, dat het mooi weer zal zijn want het regenseizoen loopt van juni tot oktober en ook dan zijn er nooit urenlange buien. Het Spaans als voertaal, zo bedacht men. kan een probleem vormen. Dit riante stadion, een sporthal van allure, heeft de naam Audito rium gekregen. Turnen is een sport die van deze riante hal gebruik zal maken. - - Vandaar dat er vyfduizend studenten zyn gecharterd, die ten minste twee talen, behalve Spaans, spreken en herkenbaar zullen zyn aan banden om de arm. Voor elke taal een andere kleur. Bovendien zullen, in hoofdzaak in en om de olympische complexen, vyftienhonderd niet van aantrekkeiyk- held gespeende hostesses rondlopen, die nu al de naam „zebra's" hebben gekre gen vanwege het zwartwit gestreepte kostuum dat zij dragen. Die wegbereidsters zullen overigens nodig zyn want de olympische accommodaties liggen niet bepaald op een steenworp afstand van elkaar. Als president Gustavo Diaz Ordaz op de twaalfde oktober aanwezig zal zyn by de openingsceremonie ln het olympisch stadion, gelegen ln de chique wyk waar koffieplanters en stoffenfabrikanten hun villa's hebben laten bouwen, zullen publiek en deelnemers etteiyke kilometers moeten afleggen om by meer dan een evenement aanwezig te kunnen zyn. Er zyn accommodaties, die tien kilometer van het olympisch dorp verwyderd zyn en het met een tropisch klimaat gezegende Acapulco zeilen ligt niet minder dan vierhonderd kilometer van 't olympisch complex. De zeilers zullen er zelf weinig weet van hebben, want zy zyn gestationeerd in Acapulco. VISITEKAARTJE Toen op 1 mei 1966 werd begonnen met het bouwen van de accommodaties stond al vast, dat het Sportpaleis, een constructie van staal en beton met een koperen koepeldak, het visitekaartje van de Spelen zou worden. Overigens had men toen al een moeilijkheid overwonnen. Het olympisch dorp moest anderhalve kilometer „verplaatst" worden omdat de grond voor de oorspronkeiyke opzet totaal ongeschikt was. Er werd een andere plek gekozen en toen de grond bouwrijp werd gemaakt, stootte men op drieduizend jaar oude graven. Van alle kanten kwamen archeologen aanhollen, die het zeer oneens werden met de bouwers die een waterdicht contract hadden moeten tekenen, dat het dorp op een bepaailde datum kant en klaar moest zyn. zy konden dus geen oponthoud hebben. Tot verbazing van de wereld, die nog altijd maar niet geloofde, dat ©r ook ln Zuld-Amerlka hard wordt gewerkt, verrees het ene gebouw na het andere. Vijfentwintig kilometer van het olympisch dorp legde de Duitse expert Herbert Schürmann een magnifieke 333 1/3 meter lange wielerbaan neer, waarvoor het hout, dat ten minste vijftig jaar meegaat, uit Afrika was gehaald. Hot Estadio Azteca vormde al een summum van luxe, een voor Europese begrippen ongeloofiyk stadion met 110.000 zitplaatsen, louter zitplaatsen. De hoogste plaats la tweehonderd en vijftig meter van de middenstip verwijderd, maar om die te bereiken hoeft men niet te lopen. Men kan er met de auto heen rijden. In Pedro Ramirez Vazquez nooit getwijfeld dat stadion, een van de mooiste ter wereld er zal in 1970 ook voor het wereldkampioenschap voetbal worden gespeeld kunnen meer gefortuneerden hele appartementen, compleet met loge, huren. In zo'n appartement bevinden zich woonkamer badkamer, telefoon, televisie zodat men Het bouwrijp maken van de grond, waarop de olympische ac commodaties moesten verrijzen, vergde geruime tijd. Toen kwam dit „tot stand" en vroeg de hele wereld zich af of er in nog geen twee jaar kon worden gerealiseerd wat Mexico had beloofd. Het kon, zoals nu is gebleken. tydens het nuttigen van drankjes en hapjes op het scherm betrokken kan blijven -met wat op~Tjet veld gebeurt. Dat er een eigen parkeerplaats bij !s. spreekt vanzelf. Maar het stadion vormt wel een schrille tegenstelling met de arme buurt waarin het ligt, do buurt van de krotwoningen, die met) zo graag had willen opruimen. Maar waar moesten die mensen dan eensklaps heen. IEDER EEN KWART Een van de fraaiste roeibaneo ter wereld ligt ln Xochlmllco, dat „oord van bloemen" betekent. Vier bouwmaatsohappyen legden de 2200 meter lange, 120 meter brede en twee meter diepe baan aan. Iedere maatschappij nam een kwart voor zyn rekening. Daarmee werd tevens, zy het ongewild, bereikt, dat oen wedloop tussen de vier ontstond wie het eerst klaar zou zyn. Er waren wel enige moeilijkheden met de watervoorziening maar ook dat werd opgelost en de drassige moerasgrond inngs de baan werd onder een glimmende asfaltstraat verstopt. De deelnemers aan dressuur en ruitersport treden tachtig kilometer van het olympisch dorp verwyderd op, ln Oaxtepec, dat gunstiger ligt voor de paarden. Ook hlerby een moellykheidje want volgens traditie worden de Spélen besloten met ruitersport en daarvan wenste het I.O.C. onder geen beding af te wtyken, zodat de aan Oaxtepcchoogte gewende paarden op de zevenentwintigste oktober voor de Grand Prix zullen moeten stryden ln het olympisch stadion, dat voor zestig procent overdekt is, natuuriyk ook alleen zitplaatsen heeft, werd uitgebreid met onder andere warmlng-uprulmten, dokterskamers en een speciale loge voor de president met 72 plaatsen voor het gevolg Inclusief speciale telefooniynen, televisie, bar, keuken en badkamer. Het overdekte zwembad is eveneens een juweeltje. Er 1b plaats voor tienduizend toeschouwers, zoals er in alle accommodaties volop plaats zal zyn. De waterpoloërs zullen gebruik maken van het zwembad op de terreinen van de universiteit: 5600 kijkers op styi oplopende tribunes. KOM NOU Wat Mexico City aan sportaccommo daties al bézat. Is verfraaid, eventueel vergroot en van „alle gemakken" voor zien. De rest heeft men eenvoudig by- gebouwd. Niemand In Mexico heeft cr ooit aan getwyfeld dat de zaak niet voor elkaar zou komen. Dat deed alleen „de wereld". En als straks de ongetwyfeld nog pompeuzer ope ning dan in Tokio er is na do Winterspelen in Grenoble een com missie ingesteld om al t© veel bombarie en luxe te weren maar daarvoor stolde men ln Mexico de goed-Nederlandse woorden „kom nou" tegenover, want er moet via allo televlnlps#chermen ter wereld ook nog wut reclame worden gemaakt voor hot land een feit zal /.yn, zal er niets mankeren. Het grootste sportte est, dat de we reld kont, met weer meer deelnemers dan ooit tevoren, zal twee weken „woeden". Traditiegetrouw zullen de duiven worden losgelaten, symbool van de vrede. De commissie wilde er niet aan. Maar Pedro Ramirez Vézquez rekent op twaalfduizend postduiven. Hy heeft destijds een beroep gedaan op alle dulvenfokker» om voor dit aan tal te zorgen. Want ln Tokio waren «r maar achtduizend HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9