JEFFERSON AIRPLANE NEDERLANDSE POPARTIESTEN §H* DE WONDERLIJKE W VAN sVOOR J [Bonny Bojoura Patricia] WACHT ERKENNING IN HET BUITENLAND De laatste maanden heeft onze Nederpop - groot scheepse verzamelnaam voor de muzikale capriolen van onze vaderlandse artiesten - een behoorlijke vlucht genomen. Niet alleen gingen de platen kwa litatief sterk vooruit - vooral door toedoen van pro ducers als Fred Haayen, Peter Koelewijn, John Möring, Richard Dubois en Hans van Hemert - maar ook evolueerde de „sound" naar een peil, waarop het in Engeland en Amerika nu al jarenlang staat. Nummers als „Dong-dong-di-ki-di-gi-dong" van de Golden Earrings, „Times were when" van de Cats en nu weer „This rose in my hand" van de Tee Set, hebben een totaal eigen geluid, dat ook in het buiten land weerklank zou moeten vinden. Hoe snel de ont wikkeling bij onze mannelijke popbeoefenaars ech ter ook gaat, vooralsnog moeten zij het loodje leggen tegen drie Eva's der Lichte Muze, die met charmante reuzeschreden de internationale ladder van het succes bestijgen: Amsterdamse Bonny St. Claire, Haagse Bojoura en Rotterdamse Patricia Paay. bonny bojoura patricia bonny BOJOURA bonny bonny bojoura patricia Bojoura zit eigenlijk ook nog maar kort in het muzikale vak. Vorig jaar maakte zy met haar eerste plaatje Everybody's day" een hit, maar „Dreamman" en nu weer „Circus will be in town in time" vermochten daarna niet te imponeren. „Gek hè", zegt het van origine Bulgaarse zangeresje. „Die twee laatste platen waren ontegenzeggelijk veel beter dan de eerste, maar tóch werden het geen hits. Enfin, voor m|j is momenteel het buitenland belangryker. Aller eerst is daar Amerika, waar ze nu na mijn elpee ook nog singles van my gaan uitbrengen. Als debuut is daar geplannid „Looking for the land, part I en II", terwyi er reeds pogingen ondernomen zyn om me daar ook op de televisie te bren gen. Maar dat stuit op heel wat moeliykheden in verband met werkvergunningen en zo. In Duits land loopt dat allemaal veel beter. Daar kryg ik op 8, 9 en 10 okto ber opnames voor het nieuwe tele visieprogramma „BAFF 11". Te- geiykertyd wordt daar dan „Cir cus will be in town in time" uitge bracht, zodat we er heel veel van verwachten. Ja en dan tenslotte natuurlijk nog Engeland, maar myn manager Fred Haayen heeft my verboden daar veel over te zeggen. Tot hu toe staat alleen vast, dat ik op 26 september voor het Applelabel in de Pyestudio een plaat ga maken. Wat het precies wor.dt, wie de pro ducers zyn en wanneer ie uitkomt, kun je daarna pas vernemen". Toen Bojoura terugkeerde van haar Bulgaarse festival, was er sprake van een tournee door haar geboorteland. „In hoeverre gaat die nog door?" „Die toernee? Die heb ik afgezegd. Wat die Bulgaren met hun soortgenoten in Tsjecho- Slowakye gedaan hebben, vind ik zó gemeen, dat ik niet van plan ben er op te gaan treden. Weet je, ik heb er nachten niet van kunnen slapen. Twee keer heb ik zelfs een nachtmerrie gehad. Misschien vind je het gek. maar ik geloof dat jy ook zo gereageerd zou hebben als jy achter het IJzeren Gordyn ge weest was. Ik weet immers, wat het voor die mensen betekent om geen vryheid te hebben. En dan heb ik het alleen nog maar gezien, laat staan dat ik er zelf gewoond had. Nee, Bulgarije en zijn soort genoten hoeven voor my niet meer. Alle lucratieve contracten ten spyt". bonny bojoura patricia S PATRICIA bonny bojoura patricia Bojoura mag dan een uitgespro ken mening hebben over de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije, Rotterdamse Patricia heeft de toe stand aan den ïyve ondervonden, omdat ze op het ogenblik van de inval juist in Sopot (Polen) zat. „We hebben er byna niets van ge merkt. Pas toen Lou van Rees met enkele Hollandse kranten kwam, wisten wy wat er aan de hand was. Enkele landen zyn toen regelrecht naar huis gegaan, maar de meesten bleven omdat ze er nu eenmaal toch zaten. De mensen in Polen waren, dacht ik, erg tegen die inval. Dat bleek o.a. uit het zeer korte applaus, dat men de Russische zanger toekende, nadat deze op geweldige wyze had ge zongen. Dat vond-ik toch wel zie lig, want per slot van rekening kon hy er ook niets aan doen. Verder was het festival wel ein deloos. Ik heb de hele week op getrokken met Gitte uit Duitsland. Wat is dat een geweldig lieve meid, heel anders dan je wel eens in verhalen hoort. De eerste avond zong ik „It must be him" en het applaus duurde zo lang, dat ik het nog een keer moest doen. La ter heb ik voor de vertolking van 'n Pools nummer de persprys ge wonnen. Het is een groot soort spyker, maar ik heb hem al ko- pot geslagen op het hoofd van iemand, die stomvervelend was. Wie zeg ik niet". bonny bojoura patricia bonny boji BONNY bonny boj< bonny bojoura patricia Voor bonny is het allemaal wel erg vlug gegaan. Nauwelyxs tien maanden terug maakte zy een op zienbarend dcouut met de Peter Koelwyncompositle „Tame me ti ger". „Een leuk probeerseltje, maar verkooptechnisch legde de plaat weinig gewicht in de pop- schaal", vertelt het blonde zange resje. „Met „Come home", die Con- ny van den Bos pas in een Neder landse vertaling heeft opgenomen, ging 't beter, „ik heb horen vertel len, dat er ongeveer 25U0 exempla ren verkocht zijn". Desondanks haalde „Come home" de hitpara- derels niet, maar daar maakt Bon ny zich weinig zorgen over. „De piaat heeft in het buitenland reac ties uitgelokt en dat vind ik veel belangryker. Toen ik in mei in oe buurt van Londen moest optreden, neb ik o a. kennis gemuakt met de bookingsmanager van Dave Dee en de Kinas, Artnur Howes, de BBC- presentator Alan Freeman en de orkestleider-producer Jack DorSey: Allemual waren ze onder de in druk, maar of het resultaat ople vert biyft natuurlijk aiwachlen. Trouwens als myn nieuwe piaat opgenomen is, gaat myn manager naar Engeland en dan worden ae contacten weer vernieuwd". Positiever kan Bonny zijn over haar toekomstige Duitse currleie. „Vorige weck ben ik twee enigen in Keulen geweest en heo uuar on der leiding van de Duitse producer van Clifl Richard en luuuurlyk mijn eigen producer Peter Koeie- wijn, een puar opnames gemaakt, die in Duitsland uitgebracht wor den op het Klectralauel. De arran gementen zyn geschreven door de Engelsman Mark Wlrtz, die lnder- tijd grote faam verwierf met de „Teenage oper^". Het is ook de be doeling, dat al mijn Engelse opna mes duar ge released gaan worden, maar de onderhandelingen daar over zyn nog in volle gang". Wie overigens nu mag denken, dat Bonny zich alleen op het bui tenland gaat concentreren, komt bedrogen uit. „Binnen een paar weken gaan we de studio in om myn nieuwste plaat op te nemen. Wat het precies wordt weten we nog niet. Het kan „Sunday" zyn „Cat and mouse", eveneens een nummer van Peter. Daarnaast gaan we „Come home" weer op nieuw opnemen, maar die opname is alleen bestemd voor Amerika. Zoals je ziet, ls er dus werk ge noeg. Van vakantie nemen kan dus voorlopig geen sprake zyn. Niet, dat ik het erg vind, want het liefst ben ik de hele dag met muziek bezig". Correspondentie Met de verhaaltjes over „Mijn leventje," gaan we de volgende week weer verder. Vandaag weer eens iets anders. En dan krijgen we eerst Pauline Scha- kenbos, Warmond die met haar 8 jaartjes, geprobeerd heeft een rijmpje te maken. Ikke en Okke Ikke en Okke maken broken Brokken van beschuit Is dit rijmpje nu al uit? Nee hoor, ze eten eerst pap Dan scheuren ze een oude lap En halen die door de teer Maar nu weet ik niet meer Of wacht nog even Ik zit wel te beven Ik ben zo zenuwachtig Vind je mijn rijmpje niet prach tig? Gé Sassen Leiden vertelt over een fijn dagje uit met opa en oma. Nou zeg, was dat even een leuke dag? En wat heb je veel gezien! Doe je de groetjes aan je opa en oma en ook aan je mama. Schrijf je me nog eens Een dagje uit met oma en opa Zaterdag gingen we met opa en oma naar Rotterdam. Wat een drukke stad is dat. Eerst moesten we de spidohaven op zoeken, maar opa reed telkens verkeerd. We gingen door de Maastunnel heen, kwamen langs de Euromast en toenja eindelijk waren we bij de Spi- doboot- Toen we instapten werd er een foto van ons gemaakt. Die foto hebben we nu thuis. Toen ging de boot van wal. In de Rotterdamse haven liggen wel 3000 schepen of misschien wel veel meer. We zagen het vrachtschip Jan Bakx en het vrachtschip Eldorado. Op de te rugweg zagen we het Prins Ber- narddok. Dat dok wordt ge bruikt als er schepen kapot zijn. Dan wordt het kapotte schip uit het water gehesen en in het dok gebracht Dan kunnen de men sen, die het schip moeten maken er overal bij, ook bij de onder- Na de boottocht maakten we een ritje met de metro. Ook be zochten we het vliegveld Zes tienhoven. Dat was het einde van een heel prettige dag. In het atelier We gingen die middag alle maal op de fiets naar een atelier, de werkplaats van een beeld houwer. Toen we er aan kwa men, stond de beeldhouwer al buiten. Het was een aardige man met een klein baartje. Hij was aan een beeld bezig. Een heel groot beeld was het. Er stonden veel beelden en hij maakte ze van klei. Hij vertel de ons, dat hij 's avonds plastic over de beelden doet. In het dak zaten aan de noordkant grote ramen. Eerst maakt de beeldhouwer een beeld van klei. dan gaat er rub ber over en dan wordt er brons over gespoten. Er stonden ook kleine beelden, die waren van boetserwas. Dat is een zwart spul. In een heel grote kist, be waarde de beeldhouwer de klei. Hij liet ons verschillende werk tuigjes en gereedschappen zien, waarmee hij de beelden heel mooi kon afwerken, bv. een mes een rol en nog veel meer. We vroegen. de beeldhouwer of dit zijn hobby was. Hij zei: „ja en ook voor mijn brood." Een groot beeld maken, duurt ongeveer een half jaar. In het midden stond een beeld, dat kon draaien, het stelde voor, een wa tergeus. Wil de beeldhouwer een groot beeld maken, dan maakt hij het eerst in het klein. Om half vier gingen we naar huis. Het was een leuke en leerzame mid dag. Berco de Heiden: Indiaantje spelen Jan gaat met zijn zusje en vrientjes indiaantje spelen. Jan zelf is Cowboy. Hij heeft zijn mooie Cowboypak aangetrokken en zijn hoed opgezet. De ande ren zijn verkleed als Indiaan. Jan heeft ook een grote hond, die moet zijn paard voorstellen. Jan gaat op zijn paard zitten en rijdt over het grasveld. De In dianen komen uit hun tent ren- nen op Jan af en nemen hem ge vangen. Hij wordt dan aan een boom gebonden. Nu moet hij vertellen waarom hij over hun weiland rijdt en als de Indianen dan horen dat de Cowboy niets kwaads heeft bedoeld, wordt hij los gemaakt. Ze roken nu samen de vredespijp. Het was' een leuk spelletje. Op eens worden ze door moeder ge roepen. Ze moeten even thuis komen om limonade te drinken. Daarna gaan ze weer verder met spelen. Tineke? Een fijne verjaardag Jan was jarig en kreeg voor zyn verjaardag een heel mooi cowboypak. De vriendjes die hem kwamen feliciteren hadden een indianentent en indianen- pakken en ook een grote pijp. Al gauw spraken ze af om 's middags indiaantje te gaan spelen. Jan met z'n nieuwe cow boypak aan, zou de boef zijn. Toen alles buiten klaar gezet was, deed Jan net of hij goud gestolen had. De indianen lie pen de vluchtende cowboy ach terna. Ze haalden hem in, sleur den hem mee en bonden hem Meer nog dan de Doors heeft Jelierson Airplane op de bres gestaan van een totale vernieu wing van de Amerikaanse popsce- ne. Ontstaan ten tyde van de „Lo- ve"-rage in San Francisco, ont wikkelden vyf jongens en 'n meis je zich als de nicest extreme groep van Amerika. Niet alleen m hun Bilhnekleding, maar vooral in hun muzikale opvattingen. Hun sound kan ontleed worden in ele menten van jazz, folk, rock, In dische muziek, Bach, blue grass en blues. Met dit allegaartje, dat nog eens sterk beïnvloed wordt ooor de toeudertyd byzonder po pulaire West Coastsound, sloegen zij de eerste brug tussen de ex perimentele „love-in"-muziek en ile puriteins muzikale capriolen, die kwamen overwaaien uit stu dentenstad Boston. Vandaar ook, dat de Jefferson Airplane, even als trouwens de Doors, niet ge schikt kan worden in het rijtje „Undergroundbeoefenaara" als Moby Grape, The Iron Butterfly Heuvy, The Incredible Stringband en The Ultimate Spinach. De ontdekking van de Jefferson Airplane Is elgeniyk te danken aan de beroemde jazzrecensent Ralph Gleuson. In 1965 sprak hy van aan een boom. De indianen wa ren tevreden en gingen, voor hun tent gezeten, de vredespijp roken. De cowboy vroeg om ook de pijp te mogen roken, dan zou hy het goud terugbrengen. De indianen vonden het goed en Jan werd van de boom los gemaakt en mocht meeroken. De middag was gauw om, de jongens ruimden de boel op, gingen naar huis en Jan ging zijn verjaardag verder thuis vieren. Tante Ria kwam 's avonds nog op bezoek. Zij bracht ook een kadootje mee. Toen was het bedtijd en de verjaardag was weer voorbij. De cowboy wordt gevangen In een klein hutje, vlak bij een bos, woonden een cowboy en zijn vrouw. Ze waren heel arm. Als ze helemaal niets had den, ging de cowboy er op uit' om te stelen. Op een keer wil de hij weer gaan stelen. Hij reed door het grote bos tot hij opeens aan een grote open plek kwam. Midden op die plek stond een tent. De cowboy stapte van zijn paard, bond het dier aan een boom en ging op de tent af. Hij gluurde stiekum om een hoekje, niemand te zien. De In dianen die in de tent woonden, hadden zich verstopt, maar dat wist de cowbov niet. Daar hoor de hij iets. Wat was dat? Hij keek voor de tweede maal eens goed rond en toen zag hij het. Daar kwamen de Indianen al aan. Ze. namen de cowboy ge vangen. Met een stevig touw bonden ze hem aan de boom. De Indianen gingen een kampvuur maken, gingen er gezellig om heen zitten en gingen de vredes pijp roken. Een van de Indi anen kreeg medelijden met de cowboy, hij praatte met de ande ren en eindelijk maakten ze de cowboy los. Hij mocht ook mee roken met de vredespijp. Ze was de cowboy weer vrij en mocht hij naar huis gaan. Oplossing van de vorige opgave Na regen komt zonneschijn, Oost-West thuis best, Twaalf ambachten, dertien ongelukken. Alle begin is moeilijk. Wie kaatst, moet de bal verwachten. Boontje komt om zijn loontje. Wie niet horen wil moet voelen. Berouw komt na de zonde. Geen rozen zonder doornen. Elk huis heeft zijn kruis. Na de loting heeft Theo Olierook Dorpsstraat 147, Hazerswoude het boek gewonnen. Er kwamen nog goede oplossingen binnen van: Wilma Olierook, Elsje Olie rook, Hazerswoude; Silvia Fie- riks Leiden; Marian Geerlings Sassenheim; Dorien v. d. Broek R.A.veen; José Bontje, R.A.veen Cora Smits, Hazerswoude; Pau line Schakenbos, Warmond; Con nie Baak, Hoogmade; Anneke v. Velzen, R.A.veen; Petra v. d. Star, Hoogmade; Tineke v. Ha meren, Oudewetering; Willie v. Leeuwen, Hoogmade; Corrie v. d- Star, Hoogmade; Ria v. d. Star, Hoogmade; Anton de Groot Voorhout; Gerty Boot, Noord- wyk; Jozef v. d. Vooren. War mond; Ëllie Groeneweg, Stomp- wijk; Henri van Loon, Voorhout; Corrie v. Zoest, Woerden. Uit Leiden: Edward Neutêboom, Wim Barendse, Tineke Lamboo, Ronald Dickhoff, Yvonne v. d. Meel, Berco de Heiden, José Zandvliet, Rudie de Romijn. Y- vonne Tummers, Agens Lodder, Trudeke Wessendorp, Gé Peter- se, Martin Roelandse, Karin v. Britsum, Silvia Jansen, Carla v. d. Berg, George te Harvelde, Bertje Ba velaar, Willie Steen bergen, Marga v. Bergen. Ma- ritska Kluivers, Leo Kuiters, Ernst-Jan Groenendijk, .Josanne Wolters, Dick van Giezen, Kari- na de Gouw, Tonnie Kallenberg, Karin van Cleef, Jan Paauw, Jolanda Witkamp, Beppie van Dijk, Marcel Fluitsma, Jos v. Schagen, René Weinars, Gerard, Turk, Diederik de Bruin, Guus v. Buuren, Marjan Brocaar. Nieuwe raadsels I Eerst wit als Dan groen als Dan rood als 't Smaakt allen Wat is het? II Vul de ontbrekende letters in. 't Zijn de namen van steden in ons land. Rttrdm en mstrdm- III Noem twee betekenissen van hoofd, noem twee beteke nissen van voet. IV Noem een spreekwoord met man er in. Noem een spreek woord met paard er in. Oplossingen sturen aan: Tante Jo van de Krantentuin. Leidse Courant Papengracht Leiden. Er wordt weer een mooi boek verloot. Dag kindertjes groetjes van tante Jo en ook van tante An- nemarie die voor jullie het mooie ridderverhaal maakt. 6666 661 STEEDS 6 DEZELFDE UITKOMST 6666 66j Vertel aan je vriendjes, dat j<i enig rekenen ->eds dezelfde komst kunt 1- en, met w tal je ook begint. 1. Laat een getal "kiezen. 2. Tel het getal wat 1 n erby. 3. Tel er II bij. 4. Deel de uitkomst door 2. 5. Trek het oorspronkelyke tal af. De uitkomst zal steeds 6 zijn. Voorbeeld: 1. Het getal 837 wordt gekoi 2. 837 838 1675 3. 1675 11 1 4. 1686 2 Hier wordt handbal g< maar we komen niet te i de bal ditmaal ln het doel Je moet echter uitvinden, verschil er tussen de belde, baar helemaal geiyke tekei bestaat. Op de onderste ontbrekeD nl dingen. •fjj ajsndAoq ap do zal -noqasaoj uaa ua SbjaibbuSis '.japd» ap uba Sn.i ap do jauxiunu 1 Uubh ap ubb j3a\noqosaoj t :i(UBq ajsaaAoq :aa>(ajqiuo jg -3u!sso|i DE LAFFE AANVAL OP KASTEEL IJSSELSTEIN „een der beste rockgroepen van plane ligt naast het weergaloos het Jaar", terwyi hy hen twee knappe Instrumentale gedeelte van jaar later naar voren schoof als Paul Kanter, Spencer Dryden, dè meest belovende groep van de Jorma Kaukonen en Jack Casady. nieuwste Amerikaanse muziekaec- vooral ln het vocale vlak, waarby tor. De kracht van Jefferson Air- zangeres Grace Slick het meest ln het oog springt. Het Amerikaanse „Glamour Magazni" schreef eens: „Het meisje met het smalle ge zichtje. dat byna verloren ging achter een gordyn van donker haar, bewoog zich naar de micro foon ln haar veelkleurige jurk en keek over haar publiek als een Bybelse profete, die het volk toe spreekt". Grace's dwingende per soonlijkheid komt echter niet al leen naar voren tydens de vele „live"-optredens von de Jefferson Airplane, ook in de muziek spreekt ey een hartig woordje mee. Hun grootste hit tot nu toe, „White rabbit", is van haar hand, terwyi zij ook nog andere nummers heeft geschreven voor hun derde elpee „Bathing at Baxters". Het wordt tyd, dat de Nederlandse popliefhebbers de muzikale vruch ten van de Jefferson Airplane gaan plukken. Een goed begin is vorige week gemaakt ln het Amsterdamse Concertgebouw. Dat men dan ook nog een graan tje meepikte van de Doors- oogst ls alleen maar meegenomen. Korte inhoud van het voorafgaande: Ridder Ewout van IJsselstein wordt door keizer Karei ten stry- de geroepen. Hy laat zyn gemalin, Vrouwe Adelheid en zyn zoon Ro- derik met 10 soldaten op het kas teel achter. Roofridder Aarnout verovert het kasteel en houdt alle bewoners gevangen, behalve Ro- derik, die door de geheime vlucht gang weet te ontsnappen. Déze bereikt na veel moeiiykheden Aken en vertelt zyn vader het slechte nieuws. Na enige tyd weet ook Vrouwe Adelheid te ontsnappen en Aken te bereiken. Daar aan gekomen weet ze keizer Karei over te halen Ridder Ewout met zyn mannen naar IJsselstein te laten gaan om zyn kasteel te her overen. Als op de eerste avond van de tocht naar LJsselateln ledereen ln diepe rust verzonken ls, zien de wachters schimmen ln de strui ken. Ze beginnen te schreeuwen maar worden direct neergeslagen. Nadat de bandieten de 2 wach ters neergeslagen hadden, wacht ten ze rustig af. of alles in het kamp rustig bleef. Toen ze niets hoorden, slopen ze zacht het kamp door om de situatie te verkennen en riepen daarna de rest van de bende. Met een man of 20 slopen ze naar de grote tent, waarin Rid der Ewout sliep. Daar liet de hoofdman de helft van de man nen achter en ging met rest alle andere tenten langs om de wa pens te stelen. Nadat zo alle sol daten ontwapend waren, ging de hoofdman van de bandieten de tent van ridder Ewout binnen om hem gevangen te nemen. Een on voorzichtige beweging deed hem echter tegen een harnas aanval len. dat met luid gerinkel op de grond viel. Ridder Ewout en zijn dienaar werden met een schok wakker, grepen direct hun zwaar den en vielen de hoofdman van de bandieten aan. Deze riep echter zyn mannen binnen en enige mi nuten later waren de ridder met dienaar overmeesterd en geboeid. De hoofdman vroeg zyn gevange- dit bos deden. Nadat de rl<Ü geantwoord had, zei de hoof dra „Ik ben Jacko, hoofdman var bende van de Zwarte Hand. F.-1 één één bieret uw tent, zodat wij ze rustig W nen vastbinden. Als u my pr«' gehoorzaamt, zal lk u en de utf over enige tyd vrij laten, zond uw wapens en geld, maar a!s my niet gehoorzaamt, zal mand van u, dit bos levend i* listisc. Er zat voor ridder Ewout ]cnt anders op, dan te gehoorzamen' ,|n(, x toe te zien hoe zyn mannen bieret handen en voeten gebonden oeld i den. Als laatsten werden hij zijn dienaar gebonden. AlleD den op karren geladen en naar hoofdkwartier van de bende P Ho. bracht, waar zy in een vieze F kere ruimte opgesloten werF dt Diep neerslachtig zaten ze d»' ianan want ze zagen helemaal geen r> geiykheld om te ontsnappen. (Wordt vervol

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10