Belg bespaart zich voor 10 gulden 'n hele hoop ellende stijlvol feestje bouwen met frans en fiet koster mensen, wat een mensen s vf: ei Nederland verplichte autokeuring? De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Bankier doodt inbreker Ontsnapte chimpansee gedood ONDERDAG 19 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT nht ij ichten ntwikl BLOEMENDAAL Het feest, dat de Amsterdamse ex-gymnastiekonderwijzer Frans Koster momenteel ten behoeve van het Nederlandse volk bouwt, laat de hoedjes en de neuzen van papier maché konsekwent links liggen. Sorry mensen, maar er is niks aan te doen. Als u zich straks in zijn sterk behaarde armen werpt en verwacht, dat hij met u gelijk een polonaise tussen de schuifdeuren zal draaien of „een potje met vet" aanheft, zult u evenmin aan uw folkloristische trekken komen. Laat stra ks de serpentines en de neut maar thuis en bereidt u ernstig voor op een stijlvol, licht-satirisch avondje uit, waarbij de gein exclusief gereserveerd blijft voor de artiesten zelf. „Het feest", bkent Koster bij voorbaat, „zit allereerst in ons optreden zelf. Als dat overslaat op het publiek, dan hebben we ons doel bereikt en is de naam van het nieuwe programma gerechtvaardigd. Daar heb je geen confetti en toeters voor nodig. Ik heb deze keer gezocht naar een neutrale naam, waarmee je niet op lange tenen gaat staan. Het barst in dit land van de figuren, die zich het liefst gekwetst voelen en daar heb je als cabaretier maar rekening mee te houden. Je zult toch ook van die mensen moeten eten. Daarom was de titel van ons vorige programma een misgreep. Dat hadden we „Tussen tafel en bed" genoemd en daar bedoelden we alleen maar mee, dat al het gesappel in deze wereld zich tussen die twee attributen afspeelt. Gewoon een speelse naam. waar je niks achter moet zoeken. Nou vergeet het maar. want wat dachten de kerels, die over de verenigingskas zitten? Oh. dat is weer de bekende vuiligheid. Vóór de pauze houden ze nog hun fatsoen en daarna kruipen ze met zijn allen in bed. Daar hebben we toch mooi een aantal uitkopen door gemist. Ze belden ook op. „Meneer Koster, heeft u ook iets in het programma, dat het katholieke volksdeel moge lijkerwijs zou kunnen kwetsen". Ze bedoelden die scene met twee paters, die op het toilet zaten. Die had ik met opzet zo provocerend geschreven, om aan te tonen, dat de cabaretiers in Nederland lang zamerhand alle heilige huisjes in mekaar hadden getrapt. Ik zei het er ook bij: „Wat moet ik met mijn groep nou nog verzinnen om het volk te kwetsen?" Het was gewoon een pure pai'odie, waar geen pater aanstoot aan kon nemen. „Neen", zei die man aan de tele foon, „het gaat ook niét om me zelf. Ik kan er wel tegen, ik zie dat soort zaken breed, maar ik heb een bestuur achter me, be grijpt u en dat wil wat zekerheid voor de leden. U moet me goed begrijpen, meneer Koster, het be stuur bedoelt het niet rot, maar ja, hoe zal ik het zeggen TEGEN SCHENEN Voor mij hoefde-ie dan al niks meer te zeggen, want het is immers een duidelijke zaak. Er is de laat ste jaren zo keihard tegen de schenen van het publiek getrapt, dat het gros het woord cabaret niet meer kan horen. Een Lurelei heeft op een ongehoorde manier geprofiteerd van het feit, dat er icheuren zaten in vrijwel 'alle taboes en is als een dolleman te 1S< Kluizenaartje spelen omwille van de inspiratie keer gegaan. Tegen de monarchie, tegen het geloof, tegen alles. „Zo is het" werd gemakshalve ook maar cabaret genoemd en wat dachten de mensen dus? Dat caba ret je reinste vuiligheid is. Ik geef je de verzekering, dat het ongenuanceerde cabaret ons veel kwaad heeft gedaan. Ik heb het zelf meegemaakt in een jongerensoos in Beverwijk. Daar traden we op en in de pauze kwam er iemand vragen, of we geen vergissing hadden gemaakt. Hij had drie keer gelachen en dat paste toch niet bij een echt caba ret. Die jongen was er al hele maal aan gewend, dat een caba retier hem uitsluitend op zijn bliksem gaf. Achteraf vinden ze het dun vreemd, dat er geen hond meer is, -die ze pruimt. Dat ze met hun rotzooi voor lege zalen staan te werken. Ik vind dat een volkomen logische zaak: als je er jaar in jaar uit van uif blijft gaan, dat het publiek een domme, amorfe massa is, die hardhandig met schuttingtaai moet worden inge peperd, dan komt er een moment, dat je alleen jezelf nog over hebt voor je stokslagen. OUWE KOFFIE Ik ga ervan uit, dat het publiek geamuseerd wil worden. Ze doen hun goeie goed aan, ze spuiten nog wat parfum achter hun oor en dan zijn ze UIT. De enige taak, die de cabaretier heeft is dat ge voel van feestelijkheid te conti nueren. Daarom vind ik ook, dat je moet zorgen voor een fijne aan kleding, voor goeie kostuums. Het moet er gewoon lekker uitzien. Je kunt nou wel volhouden, dat de mensen alleen voor je teksten komen en dat het ze een grote zorg zal zijn, of je in je ouwe kloffie tegen een zwart gordijntje aan staat te smoezen, maar ik vind dat een belediging. Je maakt mij niet wijs, dat ze daarvoor gekomen Ja maar, zeggen ze dan, wat wij brengen is geëngageerd cabaret. Ook zo'n fijn modewoord. Geënga geerd. Ga je dan naar ze kijken, dan zie je ze de hele avond met hun eigen frustraties worstelen. Alle problemen, waar ze zelf tot aan hun strot vol mee zitten, worden over het voetlicht ge smeten en dat heet dan geënga geerd. Terwijl cabaret per defi nitie alleen de etalage mag zijn, waarin de frustraties van het publiek te kijk worden gesteld. Als het goed is, moet je ze voort durend een stap vóór blijven. Ik ga de boodschap ook niet uit de weg, ik wil ook wel eens mijn mening kwijt, maar daar blijf ik dan niet een hele avond "over mekkeren. Dat doe ik wel in een conference, gewoon effe tussen de bedrijven door. Dat is de enige plaats, waar je de dingen kwijt kunt, die je per se hardlop wilt zeggen. Voor de rest moet je er één fijn feest van maken". HYGIËNISCH LEVEN Pendelend tussen zijn weldoor timmerd huis in Bloemendaal en een gehuurde woonboot in Wilnis bouwt Koster nu koortsachtig aan zijn kleurige droom. „Die rust", zegt hij, „heb je stomweg nodig. Als cabaretier kun je je geen uit spattingen permitteren. Je moet gewoon fitter zijn dan je publiek, je moet ze het gevoel geven, dat het onbegonnen werk is om tegen zo'n vent iets te ondernemen. Om die toestand te bereiken ben je gedwongen een eng hygiënisch leven te leiden. Je mixt voort durend je artisticiteit met 't meest klassieke burgermansbestaan. Daarom ben ik ook met opzet in Bloemendaal gaan wonen. Mijn vrouw en ik komen beiden uit Amsterdam, maar als je daar gaat zitten, dan wordt je vanzelf in de cirkel gesleept. Dan moet je je vertonen, meczwetsen, mee drinken. De voorbeelden liggen voor het oprapen. Allemaal col lega's. die zich heilig hadden voorgenomen om het piano aan te doen en vooral vroeg naar bed te gaan. Ik ben aan de rand van die cirkel gaan zitten, omdat ik me zelf ken. Als ik per se wil door zakken, dan ben ik binnen twin tig minuten in Amsterdam. Dat is de pün dus ook niet. SPOOKBEELD Die vrijwillige verbanning heeft natuurlijk wel consequenties. Je hoort opeens niet meer bij de incrowd en komt overal alleen voor te staan. Daarom duurt het ook langer, voordat ik mijn doel bereik. Geen ramp, want ik doe mijn hele leven al niks anders dan plannen. Ik heb drie jaar in Haarlem een eigen theatertje ge had en toen ik er uitstapte riep iedereen opeens, dat we failliet waren. Alsof ik het ooit zover zou laten komen. Ik ben gewoon met vijftig mille geleend geld gaan draaien en met diezelfde vijftig mille 'opgehouden. In die tussen tijd heb ik geleefd, in een auto gereden, vakantie gehouden, noem maar op. Het werd me alleen te benauwd, je groeide vast op je eigen barkrukken en dat was voor mij een afschuwelijk spookbeeld. Hel enige, wat ik aan die periode heb overgehouden, is mijn vak diploma. Eerst zou Fiet het effe snel halen, maar die deed er ge woon te lang over. Toen heb ik het van haar overgenomen. Ik wist na zes maanden precies, in welk slaatje wel augurkjes moeten en in welke per se niet. Het exa men was in de Beatrixhal in Utrecht. Daar zat ik tussen 2000 ex-boksers en wielrenners, die er geen bal van snapten. Er zakten er ook prompt 1500. NORMALE CYCLl'S Ik heb altijd volgehouden, dat er na het theatertje wel weer wat beters uit de bus zou komen. Dat is de normale cyclus van elk artiestenbestaan. Het gaat je slecht, dan gaat het een tijd minder slecht, dan goed en op Feestje bouwen met Frans en Fiet Koster. Van links naar rechts Maria Lindes, Frans Koster, Mar tin Slinonis,( Fiet Koster, Dledcrik Wagenaar en Mathé Verdaasdonk. Liggend Carla Widschut. het eind zit je op rozen. Het is een vak voor lange-afstandlopers. Dat zie je aan alle groten: Her mans en Sonneveld hebben er ook jaren over gedaan voordat ze aan die top zaten. Maar als je er een maal zit, als het publiek je om armt, dan kun Je ook verder doen en laten wat je wilt. In dat op zicht is het ook weer een mild vak. NIEUWE KICK De moeilijkheid is alleen, dat de eisen voor een programma steeds zwaarder worden. Je hebt nu ten minste drie keer zoveel tekst nodig als vroeger en je hoeft ook niet aan te komen met driemaal het zelfde refreintje. Dan zeggen ze: „Dat hebben we al gehad. Hollen met de geit". Je moet nu een nummer opbouwen, halverwege afbreken en weer opbouwen. Als SATIRE VERVANGT FEESTNEUS EN DE PAPIEREN MUTS je een mooi ding maakt, fijne tekst, zalige melodie, dan zijn ze bereid er twee minuten naar to luisteren. Daarna moeten ze weer een nieuwe kick hebben. Anders zeggen ze: „Dat hebben we zondag ook in de kerk gehoord". Je maakt nu een programma, dat vijf keer beter is dan de program ma's, waarmee de grote Drie tien jaar terug op de proppen kwa men. Maar je mag er ook vijf keer harder voor knokken. Dat is het verschil. TIEN KLEINE NEGERTJES Toch waag ik het erop. Alle caba retgroepen stoten mensen af of houden er helemaal mee op. Noem ze maar op: Jaap van der Merwe, Lurelei, Sieto Hoving. Het is net het spelletje van de tien kleine negertjes. Ik begin heel eigenwijs met zes mensen. Omdat ik geloof in dat idee van een feesle bouwen. Ik ben trouwens mi) n hele leven een dwarsligger geweest. Voor andere programma's had ik altijd zo'n dertig ideeën en daar bleven er na de schifting vijftien over en daar kwamen er op de drempel dan nog eens tien bij. Deze keer is het anders gegaan: ik had maanden geleden het hele schema al in mijn hoofd, vieren twintig nummers. Met de volgordo erbij- En de overgangen. Nu is het alleen nog een kwestie van Invul len, van schrijven. De zware ensemblestukken zijn af en met de rest ben ik nu bezig. Vandaar die woonboot. Kluizenaartje spelen omwille van de inspiratie. HELE TROOST Ik heb de tijd tot 1 november. Dan moet het losbarsten ln do Kleine Comedie. Er zijn al con tracten afgesloten tot diep in 1969. Dat is een krankzinnig idee. ais je weet, dat de helft nog in je kop zit. Je weet ook, dat het program ma moet lukken. Gok ik mis, dan bon ik ook gelijk vertrokken. Ik vind dat een hele troost". ADVERTENTIE KOMT er in ons land een verplichte perio dieke autokeuring? De ministers Bakker (Verkeer en Waterstaat) en Polak (Justi tie) voelen er wel voor. Dat hebben ze aan de Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Wa terstaat laten weten. Maar wanneer het zover zal komen kunnen ze nog niet zeggen. Verplichte periodieke keuring, aldus de ministers, heeft geen zin als er niet voldoende mensen voor beschik baar zijn. In België werken rond 650 technici en administratieve krachten dag in dag uit in 54 technostations aan de verplichte keuring. Onze correspondent in Brussel ging na hoe de keuring werkt. :e: BRUSSEL Ruim anderhalf miljoen voertuigen van de grootste vracht knotsen tot de kleinste personemvagen- tjes ryden ieder jaar tot boven de werkputten van de stations van de auto- tuobielinspectie, overal in België. De motorische eigenschappen van de wagens laten de technici koud. ZO speuren naar eventuele afwykingen, die directer met Je veiligheid van het voertuig te maken hebben: ophanging, stuurinrichting, rem men. Op rond 100 punten alhankelOk van het soort voertuig wordt de con trole verricht. In tien minuten tyd voor personenwagens, in vijftien minuten voor vrachtwagens en autobussen. Kosten van de keuring ongeveer een tientje. De verplichte periodieke keuring in België werd al in 1933 in de wet vast gelegd. Zij het toen nog alleen voor be drijfsvoertuigen. Pas in 1947 kwam de zaak goed op gang en het moest 1960 worden voor dat de bestaande wetgeving werd uitgebreid tot personenauto's. Bijna dertig jaar gingen er dus overheen voor dat de keuring een vrij waterdicht systeem was geworden, maar het lijkt waarschijnlijk gezien de steeds zwaar dere veiligheidseisen die aan auto's wor den gesteld dat het keuringssysteem nog wel de nodige aanpassingen zal moeten ondergaan. De keuring wordt uit gevoerd door de automobielinspectie, een privé-onderneming, die echter onder overheidscontrole staat. De keuringsverplichting is niet voor olie pategorieën voertuigen dezelfde. Be- Bij verkoop van tweedehands auto keuring verplicht drijfsvoertuigen vrachtwagens, bestel- wagens, taxi's, huurauto's en voor goe- j derenverkeer gebruikte personenwagens moeten, hoe nieuw ze ook zijn. iedere zes maanden aan de keuring onderwor pen worden Autobussen iedere drie maanden. Personenauto's moeten jaar- i lijks gekeurd worden als ze meer dan vijf jaar oud zijn. Bij verkoop van een gebruikte auto van welke leeftijd ook is de verkoper verplicht de wagen te laten Keuring De autobezitter krijgt de oproep voor de keuring ongeveer drie weken voor de keuringsdatum. Hij moet op een bepaalde datum en vastgesteld uur in het techno- station verschijnen. Het inschrijvingsbe- wijs van de auto en een geldig verzeke ringspapier moeten geloond worden. De nummers op deze formulieren worden vergeleken met nummerplaat, chassis nummer, motornummer en dan begint de eigenlijke keuring. Eerst de hele ver lichting op afstelling en sterkte, het functioneren van de remlichten en de richtingaanwijzers. Via een wielslipmeter rijdt men tot boven de werkput. Een technicu* op de begane grond, een twee de in de werkput controleren nauwkeu rig stuurinrichting, chassis, ophanging, staat van de benzineleiding en van de uitlaat. Zij bekijken met geoefend oog de veiligheid van de remkabels, van de transmissie, de staat van de banden, de lagers. Ze speuren naar gevaarlijke roest- plekken in de chassisbalken en in de vloer van de auto. Daarna volgt een vol ledige controle op de hoofdpunten van de veiligheid. Auto's met dieselmotor onder gaan nog een controle van de afvoer v an verbrandingsgassen door middel van een rookmeter. Voor alle voertuigen ein digt de keuring op de platenremmeter. die de chauffeur met een aanzienlijke snelheid moet naderen om op liet midden van de plaat boven op de rem te gaan staan. Een tweede keer mag hij alleen de handrem aantrekken. Vrachtwagens, autobussen en bestelwagens worden bo vendien nog gewogen en opgemeten om het toegelaten laadvermogen te kunnen vaststellen, dat gebeurt overigens al een eerste maai voordat deze voertuigen in nieuwe, staat voor het eerst de weg op mogen. De autokeuring zou natuurlijk weinig zin hebben als er niet een nauwkeurig werkende administratieve dienst achter zat. Elke auto, die in België rondrijdt is bij de automobielinspectie die daartoe nauw samenwerkt met de dienst van het wegverkeer, welke dienst de kenteken bewijzen uitgeeft. uitvoerig geadmini- strateerd. Men kan uit die administratie aflezen wanneer een auto voor de eerste j maal voor een keuring aangeboden moet worden. Elk voertuig dat eenmaal ge keurd is krijgt een dossier, waaruit men niet alleen kan zien wanneer de vol gende keuring moet plaats hebben, maar ook welke gebreken de wagen bij de vorige keuring had. Rode kaart De eigenaar van de auto krijgt na de keuring op een kaaitbeen precies verslag. Die kaart hoort bij de autopapieren be waard le worden. Op elk moment kan een politieman vragen die kaart te tonen. De eigenaar van een personenauto, die na de keuring een groene kaart krijgt weet., dat de veiligheidsgrens nog niet overschreden is. Ei staan op die kaart 96 controlepunten vermeld. Een perforatie achter een of meer van die punten be tekent laat er eens naar kijken. Een dubbele perforatie verplicht de eigenaar zo snel mogelijk de geconstateerde ge breken te laten verhelpen. De keurings- Icaart die voor personenauto's normaal een jaar geldig is. krijgt een kortere gel digheidsduur en de auto moet binnen die bepaalde tijd opnieuw gekeurd worden. Wie een rode kaart krijgt weet bij het zien van de kleur alleen al, dat hij zijn auto rechtstreeks van het technostation naar de garage moet rijden. De auto ver toont dan zoveel of zo ernstige gebreken dat men er niet meer mee mag rijden. (Van onze correspondent) BRUSSEL In ccn uiterste poging tot zelfverweer heeft woensdag de Bel gische bankier F,. Sauvan met een jacht geweer de 20-jarige Joego-SIaviër, die zijn villa in de Brusselse voorstad VVa- tcrmael-Bosvoordc was binnengedron gen. doodgeschoten. Hij maakte daar mee een einde aan het leven van een beroepsdief, die op zijn nog jeugdige leeftijd reeds een zeer lange straflijst had. De Joego-Slaaf was pas tien da gen in België. Hij was door de Franse autoriteiten over de grens gezet. De dief was in het holst van de nacht de villa binnengedrongen. Hij maakte Janlne van Parijs, een verzorgster van gehandicapte dochter van de bun- kier. wakker, doorzocht haar kamer en toen hij niets vond bond hij haar han den met elektriciteitsdraad vast Terwijl de dief de andere kamers van het huis ging doorzoeken, slaagde Jani- erin haar handen los te wringen. Haar geroep om hulp deed de bankier uit zijn slaap ontwaken. Hij stortte zich op de gewapende rover, die in de wor steling zijn revolver verloor, maar het volgende moment slaagde hij erin de revolver weer in -zijn bezit te ki IJgen. De heer Sauvan sprong achteruit zi)n slaapkamer In, wist snel zijn Jachtge weer te grijpen en kreeg de tijd om het te laden omdat de Jocgo-Slavlcr beneden gerend was. Toen de ban kier de slaapkamerdeur opende en op het trappenhuis toeliep, richtte de dief het revolver op hepr. Maar de heer Sau van was sneller. Hij loste een schot, dat do, indringer in het hoofd raakte en op slag doodde. voordat alles weer in orde is. De eigenaar is verplicht na. reparatie zich vrijwillig voor een nieuwe keuring te melden. Hij kan moeilijk anders, want de rode kaart, waarop met grote letters staat: „voer tuig niet toegelaten tot het verkeer", geeft bij elke politiecontrole de doorslag. Ook al zou de eigenaar alle garagehou ders van België laten opdraven om te verklaren dat zij de defecten aan die auto verholpen hebben. Eerst een nieuwe keuring om een groene kaart te krijgen. De ervaringen met de periodieke auto keuringen in België opgedaan zijn goed. Wie de oproep om ter keuring te kunnen naast zich neerlegt krijgt eerst een aan maning en, als hij dan nog in gebrek» blijft een verbod om met die auto op de openbare weg te komen. De wet bepaalt zelfs, dat niemand zich kan beroepen op een administratieve fout. Is de geldig heidsduur van het keuringsbewijs ver streken en heeft men geen oproep voor een nieuwe keuring gekregen, dan kan men twee dingen doen snel naar een technostation rijden of zijn auto thuis laten staan. De verplichte keuring, die zoals gezegd zich niet tot de motor uit strekt, heeft juist daarom niet kunnen voorkomen, dat een onlangs in Brussel opgericht ..Dynamic diagnostic centre" een volledige elektronische doorlichting van alles wat los en vast is aan een auto een steed* grotere klandizie heeft. LYOM (Reuter) In een park van de Franse stad Lyon Is gisteren een 12-Ja- rige chimpansee doodgeschoten, die t«i- voren de directeur van het nabijgelegen dierenpark zo ernstig had verword dat de man wellicht een arm zal .noctcn De dierenparkdirecteur, dr. Fernet, werd door het dier in hals, armen en benen gebeten, toen hij hem een kalme rende Injectie wilde geven. Het stads park werd ontruimd om een politicman de gelegenheid te geven met een ma chinepistool de chimpansee te doden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7