„Als ze maar van mijn stijl afblijven, anders gaat vader mosselen eten in Maastricht" Silvia Marcovici Meerderheid niet achter encycliek soliste in Tsjaikovsky Hoogtepunt: Ravels wals Toon Hermans hink-stap-sprong noar Broadway Spelen ..Ik voel me alsof ik naar de Ol. toe ga..." Carillon met sterke filmtroeven naar Wenen Enquête in Italië Pomprover wachtte half uur vergeefs )ENSDAG 18 SEPTEMBER DE LEIDSE COURANT geen goed oord over de kon krijgen italdi ging. ,JIaar lijkt op de »ne als cola lijkt champagne", rklaarde zij eens. aar het_ kan ver tices „Met" ope ri lt nieuwe sei- met „Adriana tcouvreur". La Te- Mi zong de titel- En met dit succes luk te wensen T recies: La Calias tchts). Met-ma- ]ger Rudolf Bing, man, die Maria alias eens op aande voet ont oog, lijkt verheugd met he't feit, if hij beide diva's open kon krijgen, PRINSJESDAGCONCERT De indruk die we zondagavond in het kleine zaaltje van de Haagse Kunstkring de jonge Silvia Marcovici kregen, is op het prinsjesdagconcert in de Hout- ruithal bevestigd: de Roemeense violiste beschikte op 16-jarige leeftijd reeds over fraaie toonvorming die zelfs in de enorme zaal tegen de ruimte en bijzon dere akoestische omstandigheden rede lijk opgewassen bleek. DAMESBEURS RESERVEER NU AL ••n middag of avond op 20 of 21 september G T.v. beimakt Heerlense verpleegsters (Van o correspondent) HEERLEN Het verpleegsterstehuis bij bet De Weverziekenhuis in Heer len en de naastgelegen woonflat zul len binnenkort in de nachtelijke uren worden bewaakt door twee alziende t.v.-camera's. Er zal ook ?en camera bij de ingang voor eerste hulp van het ziekenhuis worden aangebracht. Doel van deze moderne hulpmidde len is kostenbesparing. Met deze drie t.v.-camera's kan één portier het 's nachts voor het hele ziekenhuis complex wel af. Via drie monitors in de portiersloge blijft hij het overzicht houden op de ingangen van het ver pleegsterstehuis, woonflat en eerste- hulpingang. De portier kan van zijn stoel af ook al deze ingangen openen en sluiten. Dit bespaart veel personeel. Over een dag of veertien moet het gesloten t.v.-circuit zijn geïnstalleerd taties op het recital van zondag, viel het optreden van Silvia Marcovici toch enigszins tegen. Dan hebben we niet in de eerste plaats op het oog de kleine onvolmaaktheden op het gebied van toonzuiverheid en frasering, maar de stijl. In dit opzicht bleek de vertolking van de jonge violiste bepaald nog geen vol dragen vrucht. Haar voordracht was voorzichtig, de lyrische kant van Tsjai- kovski werd voldoende belicht, maar de dramatische aspecten lieten verstek We hebben de indruk dat de begaafde Roemeense nog te weinig ervaring in het soliëren bij een orkest heeft en dat in elk geval de immense ruimte van de Houtrusthal haar mentaal voor proble- Bruno Maderna zorgde met het Resi dentie-Orkest voor een pittige begelei ding, weliswaar technisch niet geheel gaaf, maar dan toch stukken beter dan de twee vóórspelen uit de Traviata. waar het belangrijke unisono van de strijkers bijna doorlopend een vrome wens bleef. Op zichzelf past deze Verdi web als inleiding op het Tsjaikovski- concert, maar a!s begin van een concert in een massale ruimte zijn de voor spelen kwetsbaar; zeker wanneer het orkest nog niet ingespeelcLis. zoals gis teravond bleek. Dansmuziek de Meer succes had Maderna pauze, toen hij de vrijwel uitverkochte zaal drie uiteenlopende stukken dans muziek vóórzette: eerst Berlioz' orkest bewerking van de „Aufforderung zum Tanz", daarna de ..Kaiserwalzer" van Strauss en tenslotte Ravels geniale dans- parafrase „La Valse". Strauss lukte b(j het Residentie- Orkest beter dan Von Weber-Berlioz, by Maderna ook, al kunnen we ons Strauss' mooiste wals minder zwaar geaccentueerd voorstellen. „La Valse", fel gespeeld, werd het beste van het drietal en tevens artistiek hoogtepunt van het prinsjesdagconcert 1968. Organisatorisch was het concert, gelet op de belangstelling, voor het Algemeen Haags Comité zeker een succes. Zoals gebruikelijk lieten de autoriteiten de eer aan de burgerij; hun deputatie is op Houtrust de laatste jaren heel be scheiden. G. v. L. ZON of geen ZON DE BILT Boven ons land bevindt zich een depressie, die nauwelijks nog van plaats veran dert, maar wel geleidelijk verder opvult. Tijdens opklaringen in de nacht daalde de temperatuur plaatselijk tot vijf graden Celsius, waarbij zich hier en daar ook mist vormde. Langs de oostflank van een hogedrukgebied, dat deelt Wisselvallig MEDE: k n.M.I weer van Groenland via IJsland tot de Britse eilanden uitstrekt, stroomt inmiddels koude en onstabiele lucht over Scandinavië en Denemarken naar het zuiden, hi verband hiermee behoudt het weer in onze omgeving een wisselvallig karakter, waarbij naast opklaringen ook enkele buien kunnen voorkomen. Weer in Nederland li v Weer in Europa !SC° (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Toon Hermans is dan eindelijk begonnen aan zijn hink-stap-sprong naar overzeese successen. Donderdagavond gaat zijn speciaal voor het Engelse taalgebied geschreven show in Toronto voor een uit verkocht huis (2000 zitplaatsen) in première de eerste van tien voorstellingen, die voor Canada zijn gecon tracteerd. Daarna Toon weet het allemaal nog niet. Het zal afhangen van de Amerikaanse pottenkijkers (hij verwacht er zes of zeven) die in Canada komen beoordelen, of de Limburgse humor de verwende Broadway- gangers zal kunnen inpalmen of niet. Aanbiedingen zijn er, met name van producer Henry Golbgran, die vier jaar geleden Aznavour in New York introdu ceerde, en die topsterren als Danny Kaye en Sammy Davis onder zijn cliëntele heeft. Golbgran heeft Hermans een mil joen dollars geboden, als hij een jaar in de Verenigde Staten blijft. Toon daar over op Schiphol, voordat hij (met in zijn kielzog vrouw Rietje, zoon Maurice en Willem Duys plus echtgenote) in het vliegtuig stapt: „alles goed en wel, als ze maar van mijn stijl afblijven, want dan gaat vader weer mosselen eten in Maastricht. En een jaar da's te lang. Drie maanden vind ik meer dan genoeg. Zoals de artiesten in Amerika door de molen gaan dat is niks voor mij. Er heeft al iemand tegen mij gezegd: Toon, jij bent een vent voor een wildwestfilm. Jawel, maar dan op een houten paard. Ik ben echt niet krampachtig aan het vechten voor mijn portemonnee. Ame rika is voor mij een prestigezaak. Ik wil kijken, hoever ik nu als artiest ben. Ik kan hier natuurlijk doordreunen tot ik de leeftijd heb van Maurice Cheva lier, met alle respect voor de man overi gens, maar daar heb ik geen zin in. Ik weet zeker: als het me op Broadway lukt, zal ik in mijn latere Nederlandse shows een rijper artiest zijn. Mijn eventuele ervaringen in Ameri ka zullen uiteindelijk het Nederlandse publiek ten goede komen. Als het mis lukt? Dat is misschien nog beter voor mijn carrère. Ik heb dat in mijn leven aker gemerkt". Maar vier microfoons Toon. achter vier microfoons in Schip- hols perskamer gezeten („Is dat niet een beetje weinig?"), blijkt gebeten op al lerlei collega's, die maar even beweren, dat ze een tournee door de Verenigde Staten gaan maken. „Ik zou niet weten, waar", zegt hij, „waarschijnlijk in de tuin van hun tante. Zelfs voor een ar tiest van Europees niveau is Broadway nauwelijks een haalbare kaart. Na veer tien dagen liggen ze er uit. Victor Borge is volgens mij de enige, die het ooit ge haald heeft". Hollywood ambieert hij helemaal niet. „Ach, daar hebben ze er al een". Het gaat hem er, zo te horen, alleen maar om, Amerika te laten zien, dat er in Ne derland ook nog zo iets als theater be staat. „Ik wil me niet de apostel van het Nederlandse theatev piemen, maar kijk, wat bijvoorbeeld op Sportgebied zo'n An ton Geesink o£ Ada Kpk voor de naam van ons land hebben gedaón, dat vind ik geweldig. Ik zweer het je: als je in Amerika vertelt, dat je je brood ver dient met grappen maken, geloven ze je niet. Ze denken, dat wij alleen maar dijken kunnen dichten en bollen kunnen planten. Ze denken: grappen, dat kan derlands liedje Toon Hermans en vrouw Rietje gespen de veiligheidsriemen vast. Luttele seconden later waren zij onderweg naar Canada. hij hier zijn Engelstalige show in enke le grote steden gaan brengen. „Ik ben zelf erg tevreden over het geheel", zegt bij. „Ik heb de try-outs in Nederland expres In kleine zaaltjes gehouden, om dat Ik geen belangstelling had verwacht, maar die is enorm gebleken. Misschien ga ik er daarna mee naar het Londrnse Westend. Dat zou ik ook graag doen. Maar ik heb or niets over te zeggen. De producers zoeken het maar uit". voor Amerika gemaakt. Het enige, waar ik waarde aan hecht, is het oordeel van de Amerikaanse vakmensen, en die zijn met voorstellen gekomen dat zegt toch wel wat. Na dat aanbod van een miljoen ben ik echt even kippenlevertjes gaan eten. Optreden in Amerika is geen artistiek probleem. Het is een kwestie van organisatie. Je moet er via reclu- me en televisie langzaam door de muur heen breken. Het is waanzin, dat je Broadway in een vloek en een zucht kunt veroveren. Er zijn een heleboel compli caties gewoon technische zaken die je er door gedrukt moet krijgen". Danielle Darrieux naar Den Haag DEN HAAG Danielle Darrieux, de befaamde Franse actrice van film en to neel, komt maandag 14 oktober naar Den Haag. In de Koninklijke Schouwburg geeft sij onder auspiciën van Les Galas Karsenty-Herbert een voorstelling van „Sectacle Danielle Darrieux". dat sce- nea van Guy de Maupasaant omvat, be nevens een tour de ehant. Deze voorstelling betekent tevens het begin van het winterseizoen van de af delingen Den Haag van de Alliance Francaise en het Genootschap Neder land-Frankrijk. Er komen in dit seizoen nog twee voorstellingen van Les Galas Karsenty-Herbert, t.w. dinsdag 19 no vember van Marcel Pagnols Fanny" met Henri Vilbert en op maandag 17 fe bruari van Féliciën Marceau's „Un jour j'ai rencontré la vèrité" met Francois Het verder winterprogramma omvat „Les secrets du Musée Grévin",* lezing met dia's en kamermuziek door mad Claude Cézan (donderdag 17 oktober), „Dialogue interieur ou Poésie vlvante" door Jaques Doyen (maandag 11 no vember), een optreden van mime Mar cel Marceau (zaterdag 30 nevomber) en een zangrecital van Georges Hhelon (vrijdag 28 maart). Kippenlevertjes Italiaanse acteurs in staking ROME, (A.P.) Acteurs bij de Italiaanse radio en televisie, de film het toneel zijn dinsdag een staking van i 24 uur begonnen. Zij eisen „maar waar digheid" en hogere beloning. De vakbon den van acteurs hebben gewaarschuwd dat dit pas de eerste van een reeks stakingen zal zijn, tenzij aan de eisen wordt tegemoet gekomen. Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 Wassenaar, exposeert van 28 september tot en met 16 oktober aquarellen van Lenie Korpershoek en delsmeedwerk van Corrie Borst. toch niet in Nederland. Gek, ik heb het gevoel alsof ik naar de Olympische Spe len ga alleen krijgen de Nederlandse sportmensen in Mexico het veel makke lijker. Die kunnen zich optrekken aan allerlei topprestaties van Nederlanders in het verleden, terwijl we op theater- gebied nog nooit het brons hebben be reikt. Ik beschouw me als een pionier". Een maand Canada Gesteund door zes eigen musici en een teehnisch stafje van drie gaat hij dus in Toronto proberen, of hij met de veer van zijn humor de lach kan kiete len uit het graniet van de Amerikaanse showbusiness. Hij zal een maandje in Canada blijven en keert dan naar Neder land terug. Terwijl zijn Amerikaanse manager William Morris h et verder met de producers uitvecht en t erwijl Willem Duys zorgt voor een plaat, zal uit mijn hoofd", zegt hij onder gemor van het handjevol uitwuivende leden van zijn hofhouding. Hij zegt ook: „De reacties van het Ne derlands publiek op wat ik nu doe vind ik eigenlijk onbelangrijk. De show is Louis Armstrong in ziekenhuis NEW YORK. (A.F.PDe bekende Amerikaanse trompettist Louis Arm strong ia dinsdag in een ziekenhuis op genomen. Men denkt dat hij een ader- wandontsteking heeft. De lmpressario van „Satchmo" Wil niet niet zeggen in wellt ziekenhuis Armstrong ligt en ook niet hoe lang hij er vermoedelijk zal moeten liggen. Armstrong is nu 68 Jaar. Het Ltreehts Symfonie Orkest maakt van 8 tot 19 oktober een tournee naar Duitsland en Zwitserland. In elf da gen worden negen concerten gegeven, alle geleid door vaste dirigent Paul Hupperts. Solisten zijn de pianisten Daniel Wayenberg (6x) en Peter Holl- felder (lx). Ku unst en Kunstenaars Het Nieuw Rotterdams Toneel geeft maandag in de Koninklijke Schouw burg de eerste voorstelling voor Den Haag van De Prijs, toneelspel van Arthur Miller. Onder regie van Karl Guttman werken hieraan mede: Anny de Lange a.g„ Pim Dikkers. Steve van Brandenberg, Sacco van der Ma de. De vertaling is van Jan Teulings, Colin Winslow ontwierp het decor Galerie Nouvelles Images. Westeinde 22 Den Haag, exposeert van 20 septem ber tot en met 23 oktober plastieken in brons, steen en ijzer en grafiek van Spronken, Szekely en Vissser. In het Singer Museum te Laren wordt van 5 tot 13 oktober Herfstflora '68 gehouden. Ze omvat bloemen en fruit- arrangementen, een orchideeën- en rozenzaal, een Japanse tuin, Leerdam unica, keramiek van Hans de Jong, tekeningen van Kurt Löb, exotica en Afrikaanse sculptures. He overzichtstentoonstelling van het werk van de Zwitserse kunstenaar Max Bill in het Haagse Gemeentemu seum wordt vrijdagmiddag 20 sep tember geopend door drs. H. J. Wil- aen. wethouder van onderwijs en kunst zaken, in tegenwoordigheid van Z. Exc. Sven Stiner, ambassadeur van Zwit serland. Opdrachtgevers geven jonge cineasten een kans (Van onze filmredactie) Eind september zal ditmaal in We nen het 9e Internationale industriële filmfestival worden gehouden, waaraan 150 films uit 18 landen zullen deelne men: Carillonfilms uit Rijswijk, dat vo rig jaar de eerste prijs won met „Holland Terra Fertilis" zal ook deze keer pro beren onze nationale eer hoog te hou den met drie korte opdraehtlilms. De ze onderneming, die 1 oktober negen tien jaar bestaat komt goed voor de dag met de Philipsfilm ..Visioen van de werkelijkheid". ...Airport Amster dam" en ..Fellowship F-28". De opdrachtfilm is een vaak en ten onrechte verwaarloosde kant van het filmvak. Studenten van de filmacade mie storten zich snel en vaak onvoor bereid in subsidiefilms, wat door ge brek aan middelen en onvoldoende lei ding vaak op een fiasco uitloopt. Caril lonfilms geeft hier meer en meer jon geren de kans om via de opdrachtfilm de praktijk onder de knie te krijgen. Zo had Peter Venema voor 70- procent de regie van de Schipholfilm. die hij samen met Ronny Erends maakte en zal voor de volle 100 procent de regie voeren van de Carillonfilm over bloe mencultuur. Caspar Willens werkt aan een film voor VW en Gemeente Den Haag en Nikolai van der Heijde is be- zeg aan een film over laefoomfori voor VEG-gas en de gasunie. Bovendien, zo deelde- eGrard J. Raucamp die se dert de oprichting samen met Ted de Wit de directie van Carillonfilms N.V. voert tijdens een persconferentie mede Is er onder de naam „Filmpar- kers" een zogenaamde workshop voor jonge aankomende filmers in het le ven geroepen. Voor abnormaal lage huurprijzen kan men er niet alleen technische apparatuur betrekken, maar bovendien ook beschikken over ervaren technici. Op deze wijze hoopt Carillon film bij te dragen tot een zeker con tinuïteit in en een betere kwaliteit van de Nederlandse filmproduktie Met de drie in de aanhef genoemde films kan Nederland in Wenen wel eens hoge ogen gooien. „Airport Amster dam" slaagt er In om binnen 12 minu ten een goed overzicht te geven van wat er allemaal achter de schermen van het nieuwe Schiphol gebeurt. Aan een moderne luchthaven, die superso nische vliegtuigen en jaarlijks miljoenen passagiers wil ontvangen, worden ho ge eisen gesteld en de film weet vlot in kort bestek ren tipje van de «luier op te lichten Philips'„Visioen van de werkelijkheid" van Ronnie Erends gaat door waar „Airport Amsterdam" op houdt. Beginnend met Schiphola ge compliceerde Airlord, laat de film niet vaak fasinerende beelden zien welke enorme rol de elektronica in ons dage lijks bestaan speelt met een minimum aan commentaar. „Fellowship F 28" van Gerard J. Raucamp valt wepr in een heel andere categorie dan beide eerstgenoemde films. Het is een over tuigende verkooppropaganda voor de Fokker F 28, maar zou met een iets po pulairder. minder gespecialiseerd com mentaar in een even voortreffelijke als onderhoudende korte bioscoopfilm kun nen worden omgetoverd. Wij kunnen niet oordelen over de kwaliteit van de films uit de 17 ande re landen, maar zij moeten met dit Carlllontrio in de competitie op hun tellen passen Weinig verschil met Nederland ROME (NKP) Terwijl het presi dium van de Italiaanse bisschoppencon ferentie zich in een verklaring achter de encycliek van Paus Paulus over de ge- boortcnregeling heeft gesteld, heeft de enquête in geheel Italië uitgewezen, dat het katholieke kerkvolk zicb tégen de encycliek uitspreekt. De uitkomsten van de enquête over de reacties op „Humanae Vitae" vertonen nauwelijks enig verschil met dc onder zoekingen, die in Nederland gehouden zijn. Volgens de enquête van het CIRM (internationaal centrum voor markton derzoek) gehouden onder 975 Italiaanse mannen en vrouwen is 82 pet. van de Italiaanse mannen en 70 pet. van de vrouwen voorstander van geboortenrege- ling. In Nederland heeft 64 pet. geen bezwaar en vindt 32 pet. geboortenrege- ling begrijpelijk. Terwijl in Nederland 63 pet. van de katholieken het niet met encycliek eens ls, 20 pet. ermee Instemt en 17 pet. geen mening heeft, is in Italië 42.8 pet. tegen, 31,5 pet. voor en heeft ruim 10 pet. er geen mening over. Ook de invloed van de encycliek op het praktische gedrag loopt niet erg uit- Dr. Klaas Steur met emeritaat ROTTERDAM (KNP) Bisschop M. Jansen van Rotterdam heeft pastoor H. Spanje van de Goede Herderparo chie te Wassenaar eervol ontslag ver leend. Pastoor Van Spanje gaat met emeritaat. Zijn opvolger wordt pastoor G. de Wit van de O.L. Vrouwgeboorte parochie te Mije en Zegveld. Eveneens werd eervol ontslag verleend wegens emeritaat aan pastoor dr. KI. Steur van de H. Hartparochie te De Zilk. Tot zijn opvolger werd benoemd Jac. J. de Jong, thans leraar op het diocesaan college „Leeuwenhorst" te Noordwijkerhout. Rector J. v. d. Kleij van de St.-Jacobs- kring te Dordrecht werd benoemd tot pastoor van de O.L. Vrouwgeboortepa rochie H. P. J. M. Verhoeven van de H. Teresiaparochie te Rotterdam, waar geen nieuwe kapelaan wordt benoemd I een. In Nederland zullen 89 pet. van de I Nederlandse katholieken hun praktijk na het verschijnen der encycliek niet j veranderen, terwijl 9 pet. het nog niet l weet. In Italië wijzigt bijna 70 pet. der gehuwden hun gedrag niet na de ency cliek, bijna 10 pet. wel: terwijl ruim 21 pet. weet het nog niet. Over de gedrags wijziging na de encycliek hr. it I CRIM uitsluitend mensen gevraagd, die verklaarden de inhoud der encycliek te kennen. Geboortenregeling is ook in Italië nog nauwelijks een biechtstoelvraag. Slechts 17,9 pet. beantwoordde de vraag of zij na het verschijnen der encycliek met ren priester erover gesproken hadden, be vestigend. In Nederland had 15 pet plannen tot overleg, van wie 4 pet. dit overleg met een priester wilde plegen (Van fl espondent EINDHOVEN Gisteravond laat is een gedeeltelijk mislukte overval ge pleegd op het pompstation aan dr r(jks- Wgg Knul hovenWeert. De .U-Jarlge pompbediende J. Ver(Jken werd aange sproken door een donkere, ongeveer 20- jarige man met een zonnebril op. On middellijk daarna haalde deze een pistool uit s(jn sak. uaarmee hij de pompbediende langs bet hoofd schoot- De kogel ketste tegen de gevel van het pompstation. De overvaller dwong de pompbediende vervolgens het pompsta tion binnen te gaan en met het ter plaat se aanwezige gereedschap de kluis te forceren. Na een half uur zwoegen vertelde de pompbediende aan de man met de re volver, dat nu de politie wel, als ge bruikelijk, spoedig even een praatje zou komen maken. De overvaller schrok zo van deze mededeling, dat hij haastig verdween. Voordat hij vertrok, trok hij de telefoondraden echter nog kapot, greep vijftig gulden van de tafel, gooide nog enige zaken kapot en verdween in d.- auto van da pompbediende. Alleen de wagen la tot nu toe gevonden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7