DRIEHONDERD MILJOEN MEER VOOR VERKEER „Praatpalen' langs rijkswegen Subsidie voor openbaar vervoer MINDER W.W.-WONINGEN OP BOUWPROGRAMMA oor ontwikkelingshulp nog geen één procent nationaal inkomen Kabinet wil ombudsman RIJK BETAALT TIEN MILJARD SALARIS... Minister wil ruimere huizen TOTAAL AANTAL BLIJFT CELIJK, Eigen huis via Breedband Minister Lardinois hoopt op gemeenschappelijk visserijbeleid Amsterdam, Rotterdam en Den Haag krijgen rijkssteun SDAG 17 SEtiüMBER 1968 DE LETOSE COURANT PAGINA B>' (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Voor Verkeer en Waterstaat zal volgend jaar weer een I aanzienlijk hoger bedrag beschikbaar zijn. De ontwerp-begroting gaat uit van een extra-investering van driehonderd miljoen gulden. Hier staat i echter een bedrag van honderd miljoen aan hogere inkomsten tegenover. De totale uitgaven voor Verkeer en Waterstaat worden geraamd op 2611 miljoen gulden. (Van onze parlementaire redactie) K HAAG De ontwikkelingshulp wordt volgend Jaar 92 miljoen gulden hoger komt van 540 miljoen in 1968 op 632 miljoen gulden. De minister voor Ont- Ikellngshulp, drs. B. Udink, geeft in *Un begroting 1969 nogmaals aan, dat de lering de ontwikkelingshulp in 1971 op één procent van het nationale inkomen I brengen. ?n het bedrag van 1969 komt nog 18 miljoen gulden voor garanties op leningen .atijns-Amerika. De vrijwillige bijdragen aan programma's van de Verenigde les worden belangrijk verhoogd. Ook de bilaterale hulp stijgt, zoals bij het :undigenprogramma, de medefinanciering en de uitzending van vrijwilligers, regering komt binnenkort met een voorstel voor het instellen van de Neder- öse financieringsmaatschappij voor ontwikkelingslanden, waarin overheid en iculieren samenwerken ten gunste van de ontwikkelingshulp. Minister Bakker lanceert bij zijn plan nen voor 1969 een paar nieuwtjes. Zo heeft hij drie miljoen gulden uitgetrok ken „om bij te springen als de conti nuïteit van onmisbaar streekvervoer be dreigd wordt". Deze rijksbijdrage zal pas worden gegeven als eerst is onderzocht of de financiële positie van het bedrijf niet op een andere manier kan worden verbeterd. Voor de stedelijke vervoers bedrijven is weer dertig miljoen gulden beschikbaar. Praatpalen Minister Bakker kondigt verder aan, dat waarschijnlijk volgend jaar zal wor den begonnen met de aanelg van een praatpalennet langs bestaande en nieu we rijkswegen. De PTT zal zich met de uitvoering belasten. De kosten voor de Draatpalen langs nieuwe wegen zullen op het rijkswegenfonds drukken. Voor de andere praatpalen kan geld worden ont trokken aan fondsen voor verbetering en onderhoud van wegen. Bèdiening, onderhoud en instandhouding moeten door de ANWB worden verricht. Een groot deel van de uigavenstijging moet worden toegeschreven aan hogere bijdragen voor scheepvaartwegen en havens, waarvoor 87 miljoen gulden ex tra wordt uitgetrokken. De stijging van uitgaven voor zee- en rivierwaterkering en afwatering wordt voor het belangrijk- de afsluiting van de Oosterschelde 16 Minister Schut wil ambtenaren beter huisvesten DEN HAAG Minister Scihut vindt het noodzakelijk in de komende jaren door verdergaande nieuwbouw verbete ringen te brengen in de hulsvesting van de rijksambtenaren in Den Haag en de omliggende gemeenten. De bewindsman vindt overigens de huisvesting al belang rijk verbeterd door de ingebruikneming van het translstorium. DE VERWACHTING VOOR 1969 Oe produkhe 3,5 "I. iel ft meer steun voor vestiging van industrieën Van onze parlementaire redactie EN HAAG Op de rijksbegroting 1 wordt zestig miljoen uitgetrokken stimulering van industriële vesti- en in het zuiden, oosten en noorden ons land. It ls bijna het dubbele van de post de begroting voor dit jaar. die 33 loen aangeeft. Verder zal uit de tijde- meeropbrengsten van de nieuwe km? "blasting 75 miljoen worden aan- voor de regionale industrialisatie - structurele verbetering van de Nieu we ivet verantwoording burgemeester (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is in beginsel voorstander van invoering in Nederland van een parlementaire „ombudsman". Het kabinet is van plan daarover op korte termen overleg te plegen met de daarvoor aangewezen kamercommissies uit de Eerste- en Tweede Kamer. Minister Beernink (Binnenlandse Za ken) heeft dit medegedeeld in de toe lichting op zijn begroting voor 1969. Onlangs heeft de ministerraad gedis cussieerd over de wenselijkheid van in voering van een ombudsman of een daarmede vergelijkbare figuur. Het idee van de ombudsman komt uit Scandina vië. Bij hem kan de burger terecht, die meent door een overheidsinstelling of overheidspersoon onjuist of onrechtvaar dig behandeld te zijn. Minister Beernink kondigt voorts aan dat zeer binnenkort een wetsontwerp inzake de verantwoordingsplicht van de burgemeester en van burgemeerster en wethouders zal worden ingediend. De wet gemeenschappelijke regelingen ter zake het samengaan van gemeenten zal met spoed worden herzien. Terzake het personeelsbeleid voor de ambtenaren merkt de minister op, dat zeer binnenkort de nieuwe structuur van het georganiseerd overleg in werking zal treden, waarmee dan met name staats secretaris Van Veen belast zal worden. Om de hulsvesting van rijkscentral* voor mechanische administratie te ver beteren zal in 1969 worden begonnen met nieuwbouw in Apeldoorn. Dit mede in het kader van het spreidingsbeletd. Nog 31 miljoen Van onze parlementaire redactie DEN IIAAG Op de rekening van de nationale schuld staat nog steeds een be drag wegens vergoedingen van oorlogs schade. Per 30 juni j.l. was dat 31 mil joen gulden. Volgens de ramingen zal dit jaar elf miljoen worden besteed aan het herstel van oorlogsschade aan overheidseigen- dommen, alsmede zeven miljoen gulden aan andere uitgaven i.vjn. oorlogsschade. De ontwerp-begroting trekt hiervoor vol gend jaar tien miljoen gulden uit Dat deze zaak nog steeds niet is afgewikkeld wordt veroorzaakt door het uitblijven van de voltooiing van de resterende' pro jecten. De geschatte verplichtingen in de privaatrechtelijke sfeer waren per 1 ja nuari j.l. ongeveer 1,1 miljoen. Naar ver wachting zal hiervan dit jaar 0,8 mil joen worden betaald. Met de afwikkeling zal, naar het oordeel van de regering, nog wel een paar jaar gemoeid zijn. Oe uifgasni» lef Rijk t*dragenc*26 mfcnfgil DIT IS26 MILJARD GULDEN I I miljoen gulden meer vergen dan dit jaar. Minister Bakker verwacht, dat de werkzaamheden aan de spuislulzen in de Haringvlietdam volgend jaar gereed komen, terwijl in mei de Volkerakdam en de Lauwerszeedijk worden gesloten. Havens Van de extra 87 miljoen gulden voor scheepvaartwegen en havens vloeit het meeste toe aan de nieuwe havenmond van Europoort, de nieuwe Scheveningse buitenhaven en de verbetering van het Amsterdam-Rijnkanaal. Verdere punten uit de ontwerp-begro ting: Grotere steden kunnen putten uit 43 miljoen voor verkeers- en vervoers plannen. De NS mag weer rekenen op zeventig miljoen gulden voor de overneming van bedrijfsvreemde lasten. De PTT krijgt 44 miljoen meer wegens de grote behoefte aan investerings middelen. Volgend jaar wordt begonnen met de invoering van het centraal antenne systeem. Voor de binnenvaartsloop kan op 5 miljoen (dit jaar 2 miljoen) worden ge rekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De totale uitgaven voor salarissen en sociale lasten, die rechtstreeks of via subsidies ten laste van het rijk komen, kunnen voor 1969 Worden berekend op circa 8.5 miljard gulden. Voorts ondergaan enige andere cate gorieën van uitgaven de invloed van het loon- en salarisniveau, waarvan kunnen worden genoemd de bijdragen en uitke ringen voor sociale en maatschappelijke voorzieningen (0.9 miljard), pensioenen (0.5 miljard en wedden van dienstplich tigen en kostwinnersvergoedingen (0.2 miljard). De loongevoelige uitgaven, die ten laste van de rijksbegroting 1969 ko men, kunnen dus worden becijferd op ruim 10 miljard gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut wil het volgend Jaar het te bouwen aantal woningwetwoningen terugbrengen van 50.000 op 45.000. Voor bouw in de particuliere sector zijn daarentegen subsidies voor 55.000 woningen beschik baar. Het woningbouwprogramma 1969 voorziet tevens in de bouw van 25.000 ongesubsidieerde woningen, zodat het totale woningbouwcontingent evenals dit Jaar, 125.000 woningen bedraagt. Het kabinet zegt in het bijzonder te zullen letten op de totstandkoming van een voldoend aantal uitgesproken goedkope woningen van goede kwaliteit. De bouw van zgn. keuzewoningen kan op rijkssteun blijven rekenen. Minister Schut acht het voorts wenselijk, dat er ruimere woningen worden gebouwd in de particuliere subsidiebouw, om een betere doorstroming te bereiken. Voor de bouw van 25.000 ongesubsidieerde woningen wordt een stijgende belang stelling verwacht, hoewel de bouw tot nu toe is achtergebleven bij de ramingen. Ook in 1970 en 1971 wil minister Schut 45.000 woningwetwoningen laten bouwen.''Hij' höö^t, dat op- deze wijze het jaarlijkse contingent van 125.000 wo ningen nog een paar jaar kan worden bereikt. Hierdoor zou de werkgelegen heid in deze bedrijfstak op hoog peil blijven. Over de verdeling van de sub sidiewoningen over de provincies is nog niets bekend. Waarschijnlijk zullen per 1 januari de nog niet-geliberaliseerde gemeenten in de drie noordelijke en de drie zuidelijke provincies worden betrokken in het vrije huurbeleid. In die gebieden waar kwan titatief evenwicht nog niet is bereikt, is een partiële liberalisatie te verwachten. Volgend jaar gaat ook de eerste etap pe in van de rijksbijdrage aan de ge meenten, die hiermee de doorstroming moeten bevorderen. Het huur- en sub sidiebeleid blijft gericht op verkleining van de afstand tussen de huren van oude en nieuwe woningen, evenals tussen de feitelijke huurprijs en de economische huur. De uitgaven wegens huursubsidies worden op 292 miljoen gulden geraamd (dit jaar 239 miljoen). De verruimde regeling voor woning verbetering zal in de werkloosheids- gebieden worden voortgezet. In 1969 zal dit dertig miljoen gulden extra kosten. Dit bedrag denkt minister Schut te fi nancieren uit de tijdelijke meeropbrengst door de invoering van de nieuwe omzet belasting. Minister Schut kondigt voorts de zeer spoedige indiening van een wetsontwerp aan, dat erin voorziet de jaarlijkse huuraanpassing van vier op zes procent te brengen. De regeringsopvattingen over woning verbetering, krotopruiming, sanering en IWOiwtruetie worden volgende week weergegeven in een «otu. Volgend jnnr rtvpisler Schut vooral meer geld steken in sanering en reconstructie: 135 miljoen, tegen 85 miljoen dit jaar. De totale uitgaven ten behoeve van volkshuisvesting worden geraamd op 2439 miljoen gulden. Dit Is minder dan de schatting voor 1968: 2472 miljoen gulden. Het streekvervoer neemt een zeer belangrijke plaats in in het Nederlands Om deze bedrijfstak draaiende te houden, heeft de minister ■van Verkeer een forse subsidie in het vooruitzicht gesteld. (Van onze parlementaire redactie) i DEN HAAG De regering zal bin nenkort bU de Tweede Kamer een wels- ontwerp indienen voor de stichting van een fonds ter stimulering van het elgen- woningberit. Dit fonds zal worden gevormd door de opbrengst van de gelden uit de verkoop van de Breedband-aandelen. Aan men sen die een eigen huls willen verwerven zullen uit het fonds renteloze voorschot ten worden verstrekt die met hun inko men beneden een bepaald plafond zitten. EVENTJES VROEDVROUW WORDEN. (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG Aan de vooropleiding van de vroedvrouwen zullen hogere eisen worden gesteld. Daardoor is het mogelijk de eigenlijke beroepsopleiding zes maan den te bekorten. Het behalen van het diploma kost nu nog maar anderhalf jaar. Uitgaven tuinbouw omhoog (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De ontwerp-begroting voor Landbouw en Visserij vertoont geen verrassingen: het beleid van ministri Lardinois wordt volgend jaar onverkort doorgezet. Het acoent van het landbouwbeleid blijft dan ook liggen up di st ruc! uurmaatregelen. De geraamde uitgaven voor 1969 ovei- treffen de ramingen voor dit jaar aanzienlijk: ir. Lardinois denkt 1044 miljoen gulden nodig te hebben Voor dit jaar had de berwindsman niet meer dan 926 miljoen gulden ge vraagd; inmiddels verwacht men, dat de uitgaven dit jaar toch wel 947 miljoen zullen belopen. De uitgaven voor landbouw, tuinbouw en veeteelt stijgen met achttien tot 200 miljoen gulden. De bestrijding van dier ziekten slokt hiervan het meeste op. De produktie van het vaccin tegen mond- en klauwzeer wordt belangrijk opgevoerd- Uit de ontwerp-begroting blijkt, dat vorig jaar een behoorlijke misrekening is gemaakt bij d* vaststelling van het landtoouw- egalisatiefonds. Het nadelig saldo ln de zuivel was bijna negentig miljoen gulden hoger dan was geraamd. Dit werd •ohter bijna goedgemaakt door verschuivingen in het in- *n uitvoerpatroon van granen, zodat liet vermoedelijk nadelige saldo dit Jaar 180 miljoen zal zijn. Voor volgend jaar kondigt minister Lardinois een tekort aan van 242 miljoen gulden. Vooral de uitgaven voor een marktor.denend beleid ln de zuivelsector lopen fors op. Landbouwonderwijs, ook een zwaartepunt van het beleid, bereikt een uitgavenpeil van 177 miljoen, tegen 150 miljoen dit jaar. Andere punten uit de ontwerp-begroting Staatsbosbeheer mag met 5,5 miljoen gulden bossen aan kopen „ter instandhouding vun het voor de bevolking zo belangrijke bo*bezit". Ir. Lardinois spreekt om. de verwachting uit, dat volgend laar een gemeenschappelijk visserijbeleid In de EEG tot stand komt. Ook voorziet hij verplaatsing van de Usselmeerwerk- aamheden van oostelijk- naar zuidelljk-Flevoland en de aanpak van het rijkedienstgebouw voor de IJg^elmeerpolders in Lelystad (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om aan de gezond making van de gemeenleflnanclën van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam een ..wezenlijke bUdrage" Ie geven over weegt de regering Indiening van een wetsontwerp. Dit wetsontwerp beoogt het sdvles vsn de raad voor gemeente- flnanciën terzake het schaalbedrsg en verfiJningsonderzoek reeds in belang rijke mate voor deze drie grote gemeen ten te realiseren. Dit heeft minister Beernink (Binnen landse Zaken) medegedeeld in de toe lichting op zijn begroting voor 1969. De regering blijft zorgelijk gestemd over de ontwikkeling van de gemeente lijke financiën, omdat er geen aanwijzin gen zijn dat de spanning tussen de uit- gavendrang van de gemeenten en de be schikbare middelen afneemt. De teleur stellende ontwikkeling zal dan ook in 1909 de financiering van het rijk ver zwaren. Men moet rekening houden met een totaal tekort van het fonds op kas basis van 300 miljoen gulden, aldus do miljoenennota. De regering heeft voor de groei van de uitgaven van het fonds In 196» wederom gezocht naar een evenwicht tussen de behoeften en de beschikbare middelen. Dit heeft geleld tot het zoveel mogelijk aanhouden van een reëel stij gingspercentage van 6, dat globaal met de stijging van dc rijksuitgaven over eenkomt. De sanering van het gemeentefonds in 1968 betekent voor de rijksbegroting een lastenverzwaring van 300 miljoen, die in vier tranche:» van 75 miljoen ln de jaren 1968 t/m 1971 ten laste van de begrotingsruimte wordt gebracht. Een werkgroep moet thans nagaan op welk* wijze een betere uitgavenbeheersing en een verantwoorde kostenontwikkeling kan worden bereikt. Vervolgens zal dsn bepaald kunnen worden welke maat regelen nodig zijn om het financiële evenwicht van het fonds te herstellen. Inm acht de regering het van gre belang de voorgestelde verruiming van het gemeentelijk belastinggebied op korte termijn van kracht te laten worden. Dit zal dan reeds ln 1969 aan d* individuele gemeenten enig* armslag geven.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9