TROONREDE RING VAN RAKETTEN EN FSVdoelmee ARTILLERIE ROND PRAAG aan mem» Geen verzet tegen grondwet verwacht an ni( >nd or Owerri op Biafranen veroverd Pantserwagen ontploft structuur NS Verdediging van Ota Sik ISDAG 17 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 .M. de Koningin heeft vanmid- ig ten overstaan van de leden in beide Kamers in de Ridder- al de volgende troonrede uit sproken: 5DEN DER TATEN-GENERAAL, dit internationale jaar van de rechten van de mens valt over wereldgebeuren de schaduw het geweld. De overrompeling in het moedige en zwaar be- oefde volk van Tsjecho-Slowa- je heeft ons, ongeacht verschillen levensbeschouwing en politieke ertuiging, diep geschokt. De re- ring betreurt, dat het streven ar ontspanning tussen Oost en est, waarvoor ook Nederland ;eft geijverd, onvermijdelijk een nstige terugslag ondervindt. Zij ij ft echter hopen, dat zich op ;n duur ook aan de andere zijde n werkelijke bereidheid tot toe-' idering zal ontwikkelen, middels is nog eens duidelijk in licht gesteld, dat het veilig- feidsstelsel van de NAVO een [unisbare waarborg blijft voor bescherming van onze vrije imenleving en voor het behoud in de wereldvrede. Handhaving an een doelmatige Nederlandse jdrage aan de bondgenootschap- elijk defensie blijft daarom nood- ikelijk. [et menselijk leed, veroorzaakt oor de burgeroorlog in Nigeria, loet de regering zoeken naar tsoverdrak-egen ter leniging van de nood van Eu idaar. In Vietnam blijft de oor- r de To ,gstoestand verontrustend. Om em deze 1 bet Nabije Oosten te geraken iinderd een duurzame en rechtvaardige ligheid v rede steunt de regering de po- W"8p"' ingen van de Verenigde Naties. hecht grote waarde aan de komende volksraadpleging in •Irian en onderhoudt hierover contact met Indonesië en Verenigde Naties, regering blijft hoge prioriteit ren aan de samenwerking met ontwikkelingslanden. De be- 'ragen voor de ontwikkelingshulp il zij verder opvoéren. Een meer jarenprogramma wordt u heden aan, daiangeboden. De regering ijvert de totstandkoming van een Tfjpereldwijde ontwikkelingsstrate- (|>e landen van de Europese Eco- lomische Gemeenschap hebben it jaar, anderhalf jaar eerder dan het verdrag was voorzien, hun jemeenschappelijke markt tot jtand gebracht, ook voor de land- ibouw. Uitbreiding, meer in het htageiee)bijZonder door toetreding van oor erleend het gel et bijzon ing, be hij zich idviseur lstieke urist. Drion. voldaan et grool begonn root-Brittannië, acht de regering en versterking van die gemeen- chap. De Beneluxregeringen wer en hierbij nauw samen. )e veelzijdige samenwerking met en de Nederlandse An- illen, die onder meer tot uitdruk - :ing komt bij de versnelling van lun economische en sociale ont- vikkeling, is onverdeeld goed. igenTk'IVA 6611 in de ec0" tact or. nomische groei valt in ons land •n inds midden 1967 een herstel van de hoog ie conjunctuur waar te nemen. Produktie en uitvoer ontwikkelen ich gunstig. Door de regelmatige [roei van de binnenlandse beste lden vo lingen neemt ook de invoer be- gesproki angrijk toe. De betalingsbalans er' etert geleidelijk. Enkele over- dat vegend structurele problemen de Sem jlijven intussen grote aandacht inzit >peisen. In versuiillende delen an het land ontwikkelt de be- Irijvigheid zich onvoldoende le werkloosheid in die gebieden, •ooral onder de oudere werkne- blijft te hoog en geeft reden :ot zorg. De regering vertrouwt, dat een raad voor de arbeids- narkt, die binnenkort wordt in- esteld, een bijdrage zal leveren tot de oplossing van dit moeilijke raagstuk. Dezer dagen wordt u een nota toegezonden over het egionale beleid, dat de regering noodzakelijk acht voor de ver werking van de betrokken ge- rieden. De sociale en economische moei lijkheden in bepaalde gebieden en bedrijfstakken hangen ten dele ede kir samen met snelle en omvangrijke veranderingen in de produktie- structuur. De regering stelt in bijzor deze de eigen verantwoordelijk- regelif heid van het bedrijfsleven voorop. Zij streeft ernaar deze verande ringen zo goed mogelijk te begeleiden. Zij doet dit door het bevorderen van structuurverbe teringen, onder andere in de textielindustrie, de scheepsbouw, het midden- en kleinbedrijf, de visserij, het streekvervoer en de binnenvaart. Bovendien zal zij stimuleren dat nieuwe vestigingen tot stand komen en nieuwe pro- dukten en technieken worden ontwikkeld. In de landbouw ligt het accent op de ruilverkaveling. Voor ongeveer een vierde deel van de Nederlandse cultuurgrond zijn ruilverkavelingen in uit voering. Uit de macro-economische ver kenning, die u heden wordt aan geboden, blijkt, dat voor de komende jaren in algemene zin een gunstige ontwikkeling moge lijk is. Dit geldt ook voor het werkgelegenheidspeil. Om deze mogelijkheden te verwezenlijken zullen aan het financieel-econo- mische beleid hoge eisen worden gesteld. Een belangrijke voor waarde is. een evenwichtige groei van lonen en andere inkomens. Een ontwerp van wet op de loon vorming is u inmiddels aange boden. HE regering heeft zich bij het opstellen van de rijksbegroting voor 1969 tevens bezonnen op de rijksfinanciën tot en met 1971. Als eerste resultaat zult u in de miljoenennota een schets aan treffen van een mogelijke ont wikkeling van de uitgaven in die jaren. Bij de voorbereiding is de krachtige neiging tot uitgaven stijging duidelijk gebleken. Zij noopt Staten-Generaal en regering tot een voortdurende kritische afweging van alle overheidsacti viteiten, ook in verband met de belastingdruk. De begroting voor 1969 vertoont een stijging van de netto-uitgaven, die blijft binnen de grens, gesteld in de regeringsverklaring. Mede in verband met de sanering van het gemeentefonds is desondanks enige verhoging van belasting onvermijdelijk. Door verhoging van de accijns op een aantal ta baksartikelen zal een extra-bedrag in de schatkist vloeien. Op 1" januari 1969 zal ons land .overgaan op het nieuwe stelsel van omzetbelasting. De regering zal erop toezien, dat heteffect hiervan op de prijzen zo beperkt mogelijk blijft. Teneinde in het bijzonder de lagere inkomens groepen een tegemoetkoming te verschaffen wordt voorgesteld de heffing van de loon- en inkom stenbelasting eerst te doen aan vangen bij een hoger inkomen dan thans het geval is. Voorts zal aan de minst-draagkrachtigen door enkele sociale uitkerings regelingen enige compensatie wor den geboden. In het komende zittingsjaar zullen u voorstellen bereiken voor een aanpassing van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting op 1 januari 1970. Deze voorstellen beogen de drukverzwaring teniet te doen, die onbedoeld voortvloeit uit inflatoire inkomensstijgingen. De regering is voornemens u voor te stellen zulke aanpassingen van het tarief jaarlijks automatisch tot stand te doen komen. In ver band met de vele hieraan ver bonden aspecten zal zij een voor ontwerp van wet publiceren en adviezen daarover inwinnen. UET is onvermijdelijk enige ta rieven van de P.T.T. te ver hogen om een gezonde bedrijfs voering mogelijk te maken. De port van drukwerk en nieuws bladen blijft echter ongewijzigd. Teneinde de moeilijke financiële positie van vooral de grootste gemeenten te verlichten is overleg gaande om door gezamenlijke inspanning van het rijk en deze gemeenten daarin verbetering te brengen. In het komende jaar zal van rijkswege een begin worden ge maakt met verlichting van be paalde financiële lasten van wa terschappen. Bij het beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening zal het accent niet alleen worden gelegd op de problematiek van de sprei ding, doch ook op die van het stedelijk leefmilieu. Een wetsont werp ter bestrijding van de lucht verontreiniging zal u dezer dagen bereiken. De regering zal het produktie- niveau van de bouwnijverheid handhaven. Voor 1969 streeft zij naar het wederom in aanbouw nemen van omstreeks 125.000 woningen; daarbij wordt het aan deel van de particuliere sector vergroot. Nu het tekort aan wo ningen in de meeste plaatsen be gint te verdwijnen, wordt het mogelijk de geschakeerde ver langens van de bewoners beter tot hun recht te doen komen. Een nota inzake woningverbete- De regering zal verder gaan met het treffen van voorzieningen ter bevordering van de verkeersvei ligheid. Er zullen verschillende maatregelen worden genomen ter verbetering van de hulpverlening aan verkeersslachtoffers. Het stel sel van waarschuwingspunten langs de autosnelwegen zal wor den uitgebreid en voorts zal een wetsontwerp worden ingediend ter regeling van het ambulance vervoer. rEN onderzoek naar de moge- lijkheden van een grotere openbaarheid van het centrale be stuur acht de regering gewenst. Volgende week wordt een com missie geïnstalleerd, die de re gering zal adviseren over de maatschappelijke functie van de overheidsvoorlichting en over de openheid van de bestuursdienst. Over de aanbevelingen en denk beelden in het onlangs verschenen rapport van de staatscommissie van advies inzake de grondwet en de kieswet, met name ten aanzien van de opkomstplicht bij ver kiezingen, zal overleg met u plaatsvinden. De regering is vóór het instituut van een par lementaire ombudsman; het over leg daarover met u kan een aan vang nemen. Wetsontwerpen over het stakings recht en over informatie en be middeling bij werkstaking zullen u worden aangeboden. Verder zal een wetsontwerp tot herziening van het echtscheidingsrecht wor den ingediend. TfEN belangrijk deel van het overheidsbeleid is gericht op versterking van het maatschap pelijk en cultureel welzijn. Zo wil de regering enige uitbreiding ge ven aan de steun voor de kunsten en de zorg voor het cultuurbezit. Ook de mogelijkheden voor re creatie- en jeugdbeleid warden verruimd. Reeds gedurende enkele jaren hebben nationaal zowel als internationaal verschillende belangrijke gebeurtenissen duide lijk aangetoond, hoezeer de bur gers mede richting willen geven aan de doorwerking van de de mocratie in de werkgemeenschap, het onderwijs en het openbare leven. De regering staat open voor deze verlangens, die door velen in ons volk, in het bijzonder door de jonge generatie, worden geuit. De groeiende belangstelling van de samenleving voor het onderwijs is een uiting van de geestelijke en economische kracht van ons volk. Een verhoogde deelneming aan de verschillende sectoren van het onderwijs is daarvan het ver heugende gevolg. Een belangrijke vooruitgang is de invoering op 1 augustus 1968 van de wet op het voortgezet onderwijs en van die op het leerlingwezen. De aan dacht wordt thans gericht op wij ziging van de kleuteronderwijs wet, de lager-onderwijswet, een nieuwe experimentenwet en de wet op het schriftelijk onderwijs. Het komende jaar zal bij het lager onderwijs een bescheiden begin worden gemaakt met verminde ring van het gemiddelde aantal kinderen per klas. Binnenkort zal u een prioriteitennota worden aangeboden. Een gedachtenwisseling tussen alle betrokkenen zal worden geopend over de juiste vorm van herstruc turering van het wetenschappelijk onderwijs. De coördinatie van hei wetenschapsbeleid zal worden versterkt. De regering wil mede werking verlenen aan ruimere verspreiding en uitwisseling var wetenschappelijke en technisch informaties. Leden der Staten-Generaal, in onze eeuw van spanning tusser. vrijheid en onvrijheid is de crea tieve en inventieve kracht van de democratie overduidelijk ge bleken. Het is dan ook een voor recht te leven in een land waarin de vrijheid niet slechts als een ideaal wordt erkend, maar ook in de werkelijkheid van ons da gelijks leven als een hoog goed wordt ervaren. In deze gezindheid wil de regerinj haar beleid voeren. Daarvoo' vraagt zij de steun en medewet king van de Staten-Generaal. Met de bede om Gods zegen op onze gezamenlijke arbeid verklaar ik de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend. 17 september 1968 LAGOS (AFP) Xigeriaanse federale troepen hebben de plaats Owerri op de Biafranen veroverd, so wordt In een door radio-Lagos omgeroepen officiële verkla ring gezegd. Owerri was een van de twee grote plaatsen die de Biafranen nog in handen hadden. De andere is Omoeahia. Het Biafraanse vliegveld Oeli-Ihiala, dat vorige week in verband met gevech ten in de omgeving werd gesloten, is zondagavond weer voor het luchtverkeer opengesteld nadat Biafraanse troepen een tegenaanval hadden gedaan. Dit meldde maandag de AFP-correspondent in Obi- Oetoeri, een ander Biafraans vliegveld. In de nacht van zondag op maandag landden op Oeli weer twee vliegtuigen van de hulporganisatie Caritas met goe deren voor de hongerende bevolking. NEURENBERG (DPA) Een 26 ton zware Amerikaanse gemotoriseerde hou witser met 22 houwitsergranaten, zeven honderd tweecentimeter granaten en 750 liter benzine is bij Amberg in West- Duitsland door kortsluiting in brand ge vlogen en geëxplodeerd. Granaatscher ven en delen van het voertuig sloegen in een straal van vijfhonderd meter door daken van bungalows. Drie Amerikaanse militairen en een Duitse burger werden licht gewond. De schade bedraagt meer dan een miljoen Mark. Katholieke Kerk erkent Lutherse doop AMSTERDAM (ANP) De Rooms- Katholirke Kerk en de Evan«eliseh-Lu- therse Kerk in ons land erkennen beide de geldigheid van de doopbediening in de andere kerk. Tijden» een gisteren ge houden bijeenkom»! in het Maarten-Lut- herhuls in Amsterdam hebben kardinaal Alfrink en de president der evangelisch- lutherse synode dra. P. H. G. C. Kok de wederzijdse doopliturgieën onderte kend. De vergadering werd bijgewoond door o.a. de bisschoppen van Den Bosch en Breda, de deken van de hoofdslad en de Amsterdamse wethouder mr. J. Boots- De synodepraeses, die In gebed voor ging, zei in zijn toespraak dat in het ver keer der kerken de Ijstijd en onverdraag zaamheid verdreven schijnen te worden door een milder klimaat. „Juist in de doop mogen we zeggen dat er nooit een ernstige discrepantie heeft bestaan tus sen beide kerken. Er U van een ernstig conflict nooit sprake geweest, temeer daar I.uther zelf zich geheel kon vinden In de oud-kerkelijke traditie op het punt van de kinderdoop" aldus drs. Kok. Kardinaal Alfrink, die de bijeenkomst met de zegenbede sloot, zei in zijn toe spraak: „Vandaag worden over de eeu wen heen handen van vriendschap gereikt lussen Maarten Luthers volgelingen en de Nederlandse katholieken van vandaag. De reserve is definitief doorbroken. Van nu af aan is alleen nog onze verwant- I schap aan bod". De kardinaal releveer de dat voor de derde maal binnen een betrekkelijk kort tijdsbestek in Nederland een bestaande christelijke verwantschap tussen een reformatorische kerk en de rooms-katholieke door een wederzijdse dooperkenning officieel wordt erkend en bevestigd. De verwantschap tusRen bel de kerken openbaart zich 't sterkst, al dus de kardinaal, in de betekenis die beide kerken hechten aan de luturgie „Het is dan ook niet toevallig dat in on ze wederzijdse dooperkenning zo sterk aandacht geschonken wordt aan een PRAAG (A.P.). Duizenden Sovjetsoldaten, die voorheen Praag hebben bezet, hebben nu de stad omsingeld en er hun zware kanon nen op gericht om de Tsjecho- Slowaakse leiders tijdens de nog niet afgesloten onderhandelingen over de toekomst van het land, onder druk te houden. Het bestaan l ij zei de stad gekeerd. Ten noordwesten Praag, nabij het dorp Hormerice, -nen binnen een straal van 800 meter dan vijftig zware kanonnen ge concentreerd zien, die op de stad zijn Sovjetartillerie rondom Praag is door de oericht. Er zijn op zijn minst achttien A.P.-correspondent Gene Krame, vast- i 122 mm-houwitsers bij, enorme 152 mm- gesteld tijdens tochten buiten de thans kanonnen en verder 85 mm-kanonnen en rustige maar trieste stad en dooi ge- batterijen 57 mm automatisch luchtdoel- sprekken met andere ooggetuigen, die geschut. Ooggetuigen hebben ook op zware kanonnen, faketten en andere tanks gemonteerde oppervlakteprojec- projectielen hebben gezien, die uit het ,ieien gezien. die uit het oosten op Praag noorden, oosten, zuiden en westen op gericht waren, alsmede verscheiden, de stad waren gericht. Honderden artil- tankregimenten. De artilleristen wonen leriewapens wijzen met de lopen naar jn tenten bij hun wapens met vlakbij Praag. Volgens een militair deskundige opgestapelde munitie en andere beno- is het genoeg om de 600 jaar oude stad digdheden. De schattingen van het totale te vernietigen. Een korte rit op de hoofdweg ten oosten van Praag, gevolgd door een linkse draai in de richting van het dorp Doebetsj, is voldoende om in de Luzern- velden 24 zware kanonnen in stelling te zien, waarvan de lopen op de hoofdstad zijn gericht. Twaalf staan in een aaneen gesloten rij rechts van de weg en links staan twee groepen van zes. Het lijken 122 mm-kanonnen van de Sovjets, die een draagwijdte hebben van 15.000 meter en aangezien het centrum van Praag op slechts 12.000 meter af stand ligt, zouden deze wapens het paleis van de president aan de overzijde van de Vltava kunnen raken. Enkele kilo meters verder zijn vijf batterijen meer voudige rakettenlanceerinstallaties op de stad gericht. Webb treedt af als hoofd NASA WASHINGTON (Reuter) James Webb heeft in Washington bekendge maakt dat h(j met ingang van 7 oktober, wanneer hU 62 jaar is. zal aftreden als hoofd van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA). Dr. Thomas Paine, zijn plaatsvervan ger in het afgelopen half jaar, zal als waarnemend hoofd van de NASA optre den. Op een persconferentie zei Webb dat zijn besluit niet in verband staat I met de verminderde prioriteit die in de Niet gecamoufleerd afgelopen twee jaar aan de Amerikaanse Enige honderden meters verder dan j inspanning op ruimtevaartgebied is ge- het eindpunt van de tramlijn naar Stras- geven. Hij was nu lang genoeg in rege- nice zijn twintig middelzware tanks van j ringsdienst geweest: 25 jaar, waarvan het type T 55 geparkeerd, hun kanonnen acht als hoofd van de NASA. aantal manschappen rondom Praag lopen tot 90.000 man Er is heel weinig gecamoufleerd en de huiveringwekkende stellingen van de Men leidt hieruit af, dat al dat oorlogs tuig daar niet is om te worden afge schoten, maar om het volk angst aan te jagen en zijn liberaal gezinde leiders er door intimidatie toe te brengen, de eisen van de Sovjets in te willigen. Verzet Het verzet blijft evenwel bestaan. Een aantal vooraanstaande Tsjecho-Slowaak- se economen heeft de economische her vormingen zoals professor Ota Sik die wil, verdedigd. Sik is onlangs onder Rus sische druk afgetredep als vice-prejuier. In een artikel in Rude Prfivo, het orgaan van de Tsjecho-Slowaakse partij, nemen dertien economen het op tegen Russische beschuldigingen als zouden de door Sik voorgenomen hervormingen een terugkeer naar het kapitalisme belvkenen en als zouden zij de werkende klasse slechts werkloosheid kunnen brengen „De hervormingen die Sik wil doorvoe ren, zijn geschikter voor de Tsjecho- Slowaakse economie dan het bureau cratische centralisme", zo betogen zij. Tass heeft gisteren opnieuw beschuldi gingen geuit dat ..anti-socialistische krachten in Tsjecho-Slowakije de wapens nog niet hebben neergelegd en proberen hun posities in het regeringsapparaat te behouden..,.". Het commentaar van het officiële Russische persbureau is de tot nu toe sterkste aanwijzing dat Mos kou wenst dat alle liberalen uit de hogere functies worden verwijderd. Tass noemde in zijn commentaar geen namen. 1BB: goede verwachtingen LEIDEN, (A.N.P.) De omzet van de N.V. ingenieursbureau voor bouwnijvet heid (IBB) over 1968 zal enige verhoging vertonen ten opzichte van die over 1967, terwijl de omvang van de nog niet uit gevoerde opdrachten aan het eind van het jaar de voor een gezonde groei nodige stijging vertoont. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden wordt verwacht, dat de resultaten over 1968 die van 1967 zullen overtreffen, aldus wordt in een tussentijds bericht medegedeeld. DEN HAAG (A.N.P.) De commissie ondernemingsraden van de SER stelt de raad voor niet te voldoen aan het op 24 Januari 1967 door de Federatieve Spoorwrgvakvereniging aan de raad ge dane verzoek om de aan dc N.V. Ned. Spoorwegen op 8 oktober 1954 verleende ontheffing der verplichting tot het In stellen van een ondernemingsraad in te trekken. De raad zal hierover in zijn vrijdag a s. te houden openbare vergadering be slissen. Dc commissie is er van uit gegaan. dat er een hieuwt- structuur van het overleg binnen de Ned. Spoorwegen in voorbereiding is, die op 4 mei 1970 tot stand zal komen. Na die datum zal er geen behoefte moei zijn aan de ont heffing. zodat die dan kan worden in getrokken. In de tot dan resterende tijd zal een proef worden genomen met die nieuwe structuur in een aantal bedrijfs onderdelen. Bij de verkiezingen van deze bedrijfsonderdelen kunnen niet-erkend georganiseerden onder bepaalde voor- waanden deelnemen aan de kandidaat stelling Tevens hebben de leden van de FV gelegenheid aan de kandidaatstelling deel te nemen, hetgeen inhoudt dat hun lijsten desgewenst ook als zodanig zullen worden aangeduid en aangediend. Onder deze omstandigheden ziet de commissie ondernemingsraden van de SER geen aanleiding tot intrekking der ontheffing te adviseren. Egypte door Mosje Dajan gewaarschuwd TEL AV1V Reuter) Generaal Mos- Je Dajan. de Israëlische minister van defensie heeft Egypte gewaarschuwd dat het een fatale vergissing zou sljn Arabische strijdkrachten over het Suez- kanaal te zenden In een poging de kwes tie het Midden-Oosten door middel van geweld te regelen. Naar aanleiding van geruchten vol gens welke de Egyptenaren een nieuw offensief tegen Israël zouden beramen, zei Dajan op een bijeenkomst van zijn partij: ..Ik hoop dal de Egyptenaren met de tanks en kanonnen die zij heb ben geen fatale' vergissing zullen be gaan. Het uitbreken van vijandelijkhe den.zou van Israëlische zijde gezien on wenselijk zijn maar voor dr Egyptena ren zou het een tragedie zijn". Pnpadopoclos c.s. optimistisch Langa de trambaan op het Leidse plein zijn gisteren markeer knopen geplaatst, die door hun hobbelig effect automobilist waarschuwen, wanneer hij de trambaan oprijdt. In Amsterdam noemt men deze parkeerknopen „eierkoe ken". Zij zijn van polyester met glasparel, zodat se in de avond zichtbaar STAAT BELEG BLIJFT ATHENE, (A.P.) Dc Griekse mill- lire regering schijnt optimistisch ge temd over de kansen die de door haar voorgestelde grondwet maakt bt) het komende referendum. waarbU vUI mll- i kiezers zich moeten uitspreken over ontwerp dat gisteren in z(jn defini tieve vorm is gepubliceerd. De laatste triest verschilt niet bt-lang- ijk van eerdere ontwerpen. De censuur op de pers is iets verlicht, maar de be voegdheden van de koning blijven sterk beperkt. De publlkatie van het nieuwe ontwerp ging gepaard met een dubbel zinnige verklaring, die door velen zo werd geïnterpreteerd als zou het icgime de staat van beleg hebben opgeheven. Later heeft premier George Papado- poelos echter op een persconferentie ver klaard dat de staat van beleg, door de militaire junta afgekondigd toen zij i zeventien maanden geleden de macht greep, blijft gehandhaafd. De premier kondigde aun dal alle politici die naar afgelegen eilanden zijn gedepoiteerd of aun wie huisarrest is opgelegd voor 29 september, de datum van het referendum, zullen worden vrij gelaten opdat zij hun stem zullen uit brengen. Papadopoclos wilde zich niet uitluten over een eventuele terugkeer van koning Konstantijn naar Griekenland voor of na het referendum. Dc nieuwe grondwet bepaalt dat de regent de taak van de koning blijft waarnemen tot nu de eerste pailementsverkiezingen, „tenzij de rege ring anders beslist". Een datum voor de algemene verkiezingen is echter nog niet vastgesteld. In regeringskringen ver wacht men dat tenminste 70 pet. van de kiezers zich zullen uitspreken vóór de nieuwe grondwet. Ondanks acties van Griekse groepe ringen in het bultenlund die de Grieken oproepen „nee" te stemmen bij het referendum, wijst niet erop dat in he» land zelf sprake is van enig georganiseerd verzet tegen de nieuwe grondwet.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5