Roerige student wierp rookbom Op Farnborough is t goed zaken doen S)a Soutint Optimisme met problemen WANORDE IN UTRECHT EN TILBURG Fellowship l£ aangekondigd als succes Danstheater opende nieuwe seizoen met Van Manenballetten Onderwijzeres door auto gegrepen bij redden van kind loenoHsi PAGINA 2 DE LETDSE COURANT DINSDAG 17 SEPTEMBER W, /\ndanks oen begrotingstekort ruim tweeëneenhalf miljard i: miljoenennota voor 1969 de meest opwek kende die de Nederlandse burgers sedert verschillende jaren voorgeschoteld heb ben gekregen. Opwekkend dan vanwege de financieel-economische beschouwin gen van minister Witteveen; want aar concrete zaken brengt de nota over d« toestand van 's rijks financiën de offi ciële naam van het stuk meer dan één bevolkingsgroep toch wel de nodige bittere pillen. Maar de kanselier van de schatkist er kent dan toch maar. zonder al te veel slagen om de arm te houden, dat onze economie resoluut de weg heeft ingesla gen die naar evenwichtsherstel voert en dat dit evenwicht in het komende par lementaire jaar nog verder kan worden benaderd. Het beeld van onze betalings balans is aanzienlijk verbeterd; wel noemt minister Witteveen het overschot nog te klein om veel risico's te nemen en blijft Nederlands concurrentiepositie een onzekere zaak, maar de produktivi- teit en de afzet zijn vergeleken bij de sombere vooruitzichten van een paar jaar geleden erg meegevallen. Kan nu hieruit de conclusie worden ge trokken dat de in de zomer van 1966 drei gende crisis dank zij het beleid van dit kabinet gekeerd is? Of blijkt achteraf dat men zich destijds ten onrechte door een paniekslemming heeft laten leiden? Wij blijven erbij dat ook het kabinet-Cals tot een afremmingspolitiek zou zijn gedwon gen, ja in feite al met afremmen begon nen was. De algemene trend van de re gering-De Jong is een juiste gebleken, al blijft het kabinetsbeleid op onderdelen aanvechtbaar. joenennota van vandaag trouwens gron dige aandacht wordt besteed. Zo komt er nu eindelijk enig perspectief in behoorlijke meer-jarenplanning, waa hopelijk ook bij het parlementaire debat ruime aandacht zal worden besteed. Bemoedigend is, dat na het uitscha kelen van conjuncturele oorzaken van werkeloosheid de regering vastbesloten lijkt de structurele oorzaken te gaan aan pakken. Het plan om ten behoeve van de Nederlandse ontwikkelingsgebieden een loonsomheffing te gaan invoeren zien we nog niet één-twee-drie over de streep gaan, maar het is toch in elk geval de meest serieuze poging tot oplossing van een knellend probleem die sinds jaren is ondernomen en er liggen in die richting meer natuurlijke mogelijkheden dan in een kunstmatige overpoting van Rijks diensten naar het noorden, zuiden en Graag gaan we akkoord met de beslis sing om de belasting die het kabinet bud gettair mogelijk acht te besteden aan de kleine man en de lagere middengroepers. Dat het kabinet wel bij zijn voornemen blijft om na 1969 de loon- en inkomsten belasting verder te verlagen inzoverre als de door inflatie veróórzhakfe^iiro^rèssie- werking dit billijk maakt, beïnvloedt hattiuriijk sterk de rffëéfjafenpfanflhig. Maar we vinden dit een goede zaak. Vooral voor minister Witteveens eigen politieke vrienden zal het daarnaast een geduchte tegenvaller zijn dat er van ver dere neutralisering van de progressie factor bij de belastingen niets terecht zul komen. Juist door een goede meerjaren planning kan de regering evenwel dui delijk maken, dat van dit luchtkasteel niets terecht komen kan, tenzij me Nederlandse samenleving met ongewenste bezuinigingen zou willen confronteren. i EN de belangrijkste reeks mede- E delingen in de miljoenennota vinden we die welke feitelijk weinig met 's lands begroting te maken hebben. Het kabinet De Jong laat merken, dat het ernstig var plan Is in de laatste jaren van zijn be stuur wetgeving en bestuur zo te mo derniseren, dat het bestuur doorzichtiger wordt en de burger dichter bij de held komt te staan. Voor 1969 blijven de plannen tot her ziening van grondwet en kieswet welis waar summier, maar de regering klaart nu dat zij in beginsel gewonnen ls voor het invoeren van een parlemen taire ombudsman en dat er een onderzoek gaat gehouden worden naar de mogelijk heden om de bestuursdienst meer open te maken. Duidelijke taal spreken in dit verband vooral de ministers Klompé en Veringa. zij verklaren onomwonden dat de bur gerij meer medezeggenschap moet krij gen bij het opstellen van belangrijke plannen. We hopen dat deze standpunt bepaling niet tot genoemde ministeries beperkt zal blijven en dat Onderwijs om één voorbeeld te noemen de in spraak van belanghebbenden niet zal be perken tot het wetenschappelijk onder wijs, nu de staatssecretaris bij de uit werking van de mammoetwet immer Indruk wekt vooral te bouwen op alleen-zaligmakend Inzicht van bepaalde idviseurs en bureaus. Voor de gewone burger blijft, hij al het nieuws uit en over de miljoenennota over zich heen heeft laten gaan. natuurlijk de vraag bestaan: „Wat gaat er volgend jaar gebeuren met onze materiële positie? Met lonen en prijzen? Als voorlopig antwoord stelt de kanse lier van de schatkist bijna vanzelfspre kend dat voorzichtigheid geboden is om de goede ontwikkeling die er gaande is, niet in de war te sturen. Maar zelfs dit in aanmerking genomen spreekt de regering in de miljoenennota toch wel een wat andere taal dan in begin van dit jaar nog door enkele van haar bewinds lieden geschiedde. In elk geval liggen de accenten nu anders. Wat dit concreet betekent voor lonen en prijzen in 1969, moeten de eerstko mende maanden gaan bewijzen. Men kan er verzekerd van zijn, dat de vakbewe ging „ruimte" gaat claimen en men mag dan hopen, dat er voor het benutten van deze ruimte middelen gevonden zullen worden, die helpen om nieuwe conjunc turele gevaren buiten de deur te houden en om de structurele taken die regering en burgerij in Nederland hebben, te hel pen uitvoeren. Trot^wens, er zijjj,pog wel een aantal punten op het gebied van overheidstak- ken waarover het laatste woord in de Kamer niet gezegd is. Dan denken wij in de eerste plaats aan de ontwikkelings hulp. Want al is de miljoenennota voor 1969 een stuk in majeur, het optimisme dat erin doorklinkt, gaat niettemin aan problemen gepaard. TELEVISIE HEDENAVOND Troonrede UTRECHT-TILBURG (ANP) De rectoraatsoverdracht in de Utrechtse Domkerk is gisteren verwarrend verlo pen. Op het moment dat de oud-rector- magnificus van de rijksuniversiteit in Utrecht, prof dr. A. C. de Vooys, de ambtsketen overdroeg aan zijn opvolger prof. dr. J. Lanjouw, brachten leden van de anarchistische studentengroepering „Tata-tantan" een rookbom tot ontplof- flnf. In minder dan geen tijd was de gehele kerk tot aan het gewelf toe gehuld in 'n verstikkende blauwe walm. Al voor het ontploffen van de rookbom waren achterin de Domkerk symptomen van onrust te bespeuren. Rond de Dom kerk surveilleerden politiemannen, ter wijl in de kerk enige rechercheurs had den plaatsgenomen. De suppoossten wa- gewaarschuwd voor onverwachte gebeurtenissen. Waar de rector-magnificus over de studenten sprak werd duidelijk hoor baar gelachen, Tijdens het uitspreken van de rectofaatsrede Wefrd meérrhalërr luidruchtig op de grote toegangsdeur van de Domkerk'gebórtsd. een gezamelijke bespreking achter af tussen studenten en hoogleraren kwam het verwijt los, dat de studenten worden opgeleid tot „vakidioten". Er kwam geen duidelijk antwoord op de vraag hoe het dan wel zou moeten. Een groepje demonstrerende studen ten heeft in Tilburg gepoogd de recto raatsoverdracht aan de katholieke hoge school van Tilburg te verstoren. Zij schreeuwden leuzen door de aula waar vele genodigden en mede-studenten za ten, lieten op het balkon een bandre corder spelen, ontplooiden spandoeken en interrumpeerden de scheidende rec tor-magnificus, prof. dr. R. A. de Moor, enkele malen toen hij zijn overdrachts rede afstak. Twee demonstrerende stu denten gingen achter de tafel van het senaatsbestuur zitten en bleven daar de gehele plechtigheid allerlei grimas sen naar de zaal maken. De rector- magnificus prof. De Moor vroeg bij het beg'n van de plechtigheid hem, „zoals democraten betaamt", gelegenheid te geven zijn rede ongestoord af te steken. Over het algemeen werd aan dat ver zoek voldaan. Bij windkracht acht heeft prins Bernhard gisteren per helikopter van de KLM een stormachtig be zoek gebracht aan het booreiland Transocean-2 van de Nederlandse Aardolie Maatschappij JJAM). Hij volgde daarmee het voorbeeld van zijn oudste sohootizoon: prins Claus bezichtigde hetzelfde booreiland eind juni van dit jaar, maar toen lag hef nog op een andere plek van het continentale plat iti de Noordzee, waarvan het na J'/J maand vergeefs boren is wegge sleept. Prins Bernhard liet -ich op zijn eigen verzoek eerst in Den Haag voorlichten door een aantal experts, die vervolgens met hem naar Ypenburg reden en zich daar aan boord begaven van de helikop ter. Onder hen bevonden zich de derland. mr. J. R. H. van Schaik en de directeur van de NAMt ir. J. M. P. Bongaerts, terwijl ook de mi nister van Economische Zaken, mr. L. de Block, de tocht meemaakte. raren horen geen functie te hebben in het bedrijfsleven", klonken toen door de aula. Toen senaat en hoogleraren- corps de zaal verlieten strooiden de op posanten van het balkon af bonnen naar beneden en zongen ze schertsiiederen. "E'EN kleine apotheose heeft troonrede -*-J 1968 als slot meegekregen: een hymne op de democratie waaivan het kabinet verklaart dat het heerlijk moet zijn te leven in een land als Nederland, waar de democratie metterdaad als een hoog goed in het dagelijks leven wordt ervaren. De Nederlandse burgers die vinden dat de werking van onze democratie nog wel voor verbetering vatbaar is, zullen daarom benieuwd zijn naar plannen die van de regeringsgezindheid om zo'n beleid te voeren getuigen. De blauwdruk van het voor volgend jaar te voeren beleid bevat inderdaad een planning waarmee iets te bereiken valt. De troon rede getuigt van een bereidheid tot be stuurlijke modernisering en tot verster king van het maatschappelijk en cultu reel welzijn. Maar voor de nabije toekomst steekt deez planning toch overwegend in goede voornemens en voorbei*eidingen; de troonrede spreekt meer over commissies, op advies wachten, overleg openen, open staan voor wensen, prioriteitennota en initiatief nemen tot een gedachtenwisse- ling dan over concrete maatregelen. Op dit belangrijke punt belooft de troonrede dus meer een planning waar mee wel iets te bereiken valt dan on middellijke beleidsdaden. Het zou een weldaad zijn wanneer „de creatieve en inventieve kracht" van onze democratie erin wist te slagen vóór september 1969 op dit terrein het ideaal van de eigen tijdse democratie een stuk dichterbij te brengen. JAMMER genoeg kan het kabinet-De Jong zijn „hymne op de democratie" niet uitbundig zingen, wanneer het gaat om de internationale situatie. Zoals vakei in een troonrede gebeurt: het kabinet constateert dan slechts en vertelt niet wat Nederland zou kunnen doen om het ideaal van de democratie internationaal wat dichter bij zijn verwezenlijking te brengen. Wat kan er nu concreet gedaan worden om. na Tsjecho-Slowakije. „weidelijke bereidheid tot toenadering" tussen Oost en West te bevorderen? Waarom spreekt de regering in de troonrede na terecht de onmisbaarheid van de NAVO te hebben genoemd, met geen woord over de wenselijkheid om ook de NAVO betèr te maken? Waarom ver meldt de regering niet het falen van de wereldorganisatie om het menselijk leed In Nigeria en Vietnam te stillen? Waar om krijgt ook de Europese integratie weinig concreets aan nieuwe aan bevelingen mee? We erkennen, dat een Nederlands kabinet op het internationale vlak min- Hongaarse ambassadeur BOEDAPEST (DPA) De Hongaarse regering heeft het hoofd van de Hon gaarse ambassade in Den Haag. Lajos Barta, onder dankzegging voor de be wezen diensten van zijn functie ont heven. Tot nieuwe Hongaarse ambassa deur in Den Haag is benoemd Tibot Latte. der invloed heeft dan binnen grenzen en dat zekere diplomatieke slderaties gewenst zijn. Wat meer dui delijke taal in haar eerste helft, zou de troonrede 1968 evenwel naar onze mening dichtei' gebracht hebben bij de teneur van het slot. ieïe'oSn" Meisje met nieuw hart en longen overleden IJ ET grote middendeel van het regeringsprogram heeft ook dit jaar vooral betrekking op ons materiële wel zijn. We kunnen hierover kort zijn, om dat in een kritische beschouwing op de miljoenennota vrijwel dezelfde zaken in het licht van de schijnwerper komen. Wanneer het economisch getij gunstig blijft, krijgt het kabinet-De Jong even wel in de ïtsterende jaren van zijn bewind gelegenheid een stuk nationale welvaart om te zetten in welzijn voor iedereen die hier recht op heeft (en dan ook buiten de nationale grenzen). Ook in de troonrede klinkt door het waarschuwend geluid van de minister van Financiën, dat dan toch ook eerst in de nationale huishouding bepaalde voor zorgsmaatregelen moeten worden getrof fen om te voorkomen dat de conjunctuur ons weer uit de hand loopt. Dat is waar; maar het ontslaat de regering niet van de plicht om binnen het raam van haar urgentieschema te zorgen dat de gemeenschap profiteert van de gunstige conjunctuur. Het kabinet- De Jong doet hiervoor bepaalde voor stellen en laat de bescheiden opzet van een meerjarenplanning zien. Het zou wederom gelet op de belangrijke be lijdenis die de troonrede horen laat plezierig zijn, wanneer Kamer en kabinet bij het bespreken van de concrete plan nen niet gaan harrewarren over kleinig heden. maar alle aandacht concentreren op de grote lijn. Wellicht kan dit nu betekenen: de meerjarenplanning. HOUSTON (A P.) Een twee maan den oud meisje, dat zondag hart en lon gen van een andere baby had gekregen, is overleden in het kinderziekenhuis te Houston. (Van onze correspondent) LONDEN Op de Britse luchthaven Farnborough. waar gisteren de interna tionale luchtvaarttcntoonstelling is be gonnen is goed zaken gedaan. Dit ondanks het feit dat het evenement, be doeld als een supermanifestatie van Brits kunnen op het gebied van de lucht- en ruimtevaartindustrie, min of meer in het water viel als gevolg van het noodweer. Het internationale karak- van de show is overigens nauwelijks onderkennen als men rondwandelt op de tentoonstellingsterreinen. Voorwaar- deelneming van buitenlandse fabrikanten is namelijk dat in hun pro- dukt Britse onderdelen in belangrijke mate (motoren, elektronische uitrusting etc.) zijn toegepast. Drie Van Manenballetten en Tetlcy's „Mythical Hunters" vormden het ijzer- sterke openingsprogramma van het Ned. Danstheater in dit nieuwe seizoen. De Amerikaanse injectie werkt ditmaal ook door in de contractering van een half dozijn nieuwe danskunstenaars, waar van er zich gisteren in de goed bezette Kon. Schouwburg vier voorstelden in het ballet „Essay in de Stilte". In dit werk met de bloeddrukmeter in het décor en de hartslag in de luidsprekers is uiterste soberheid en functionaliteit in de dansljjnen eerste vereiste. F.ric Hampton, Jon Benoit en Jerome Weiss pasten zich met de van de Scapino Dansacademie gekomen Anja Licher uit stekend aan in dit milieu van harde (Van onze correspondent) MAASTRICHT Onderwijzeres Van A. uit Heer raakte gisteren ernstig gewond bil een poging om een van haar leerlingen voor een aanrijding (e behoeden. De jonge onderwijzeres kwam met haar leerlingen van de St.-Annaschool terug van de gymnastiekles In de Schoolstraat. In de Dorpsstraat ter hoogte van de parochie kerk. wilde zU haaks met de kinderen de straat oversteken. Zij moest echter even wachten voor naderend verkeer. Een van de kinderen waagde zioh echter toch op de rijbaan. De juffrouw sprong naar het kind toe om het op de stoep te trekken. Een personenwagen kon de juffrouw niet meer ontwijken. Tot grote consternatie van alle kinderen werd hun juf door de auto meegesleurd. Ernstig gewond bleef zij op straat liggen. Geen van de kinderen raakte gewond. De auto, bestuurd door de Duitser B. M. uit Neu Ulm, kwam uit de richting Eysden. De bestuurder zei de onderwijzeres niet meer te hebben kunnen ontwijken. Mej. Van A. werd met ernstige hoofdwonden per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. De geschokte schoolkinderen kregen de verdere dag vrijaf. expressie, waarin de stilte door voeten- ritmiek wordt gescandeerd en door kre ten onderbroken. De in de Russische stijl geschoolde Helen Heineman had de solorol over genomen, die vroeger door Alexandra Radius werd gedanst. Ze bleek met haar expressieve lijnen en fraai épau- lement een volwaardige danseres, wier gave afwerking en volledige inzet wer den geëvenaard door haar landgenote Susan Kenniff, die in het muziekballet „Metaforen" de rol van Alexandra Radius vertolkte. De muzikale spannin gen zijn in dit werk naar menselijke verhoudingen getransponeerd en de schokbeweging, o.a. door spiegeleffec ten en een mannen-pas de deux, is groot. De kersverse Nederlandse soliste Mea Venema toonde zich haar plaats in dit Van Manenballet evens waar dig. Nieuw voor Den Haag was „Vario- mentic", de laatste artistieke inbreng van de zo begaafde choregraaf-direc- teur. Het is een mathematisch uitge kiende levende sculptuur in een klas siek idioom. De muzikale hoogtepun ten vallen bijzonder knap samen met de dansante toppen. De relativerende hu mor is sterk doorgevoerd, maar het op de seconde midden in een beweging afgaan wordt nog net geen maniertje. Als laatste ballet van dit vier-azen- programma dus Tetley's vruchtbaar heidsritueel en erotische oerdriften van het mystieke jagerballet, waarvan de symbolische schokkendans bij hernieuw de kennismaking nog aan zeggingskracht bleek te hebben gewonnen. De liefheb bers van de klassieke pas de deux en ven romantisch danswerk komen hopelijk in een volgend programma aan de beurt Moge het Ned. Balletorkest dan net zo op dreef zijn als gisteren onder leiding van Zoltan Szilassy het geval was. Het tableau de la troupe van het Ned. Dans theater vermeldt nog een vacature voor solist twee voor groepsdansers en twee voor aspirantdansers. Het ware te wen sen dat deze vijf plaatsen door landge noten bezet kunnen worden, wil dit ensemble zijn naam althans rechtvaar digen. D-y. NEDERLAND I STER reclameuitzendingen oir 18.55, 19.03, 19.56 en 20.10 NTS 18.50 uur: Barend de beer 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.06 uur: Broedvogels in Limburg, documentaire NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: Gerbrand Adriaensz. Bredero, documentaire 21.10 uur: De wrekers, tv.-serie 22.00 uur: Vanavond in Nieuwspoort NTS 22.30 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16 NTS 18.50 uur: Barend de beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Van gewest tot gewest 19.20 uur: Samenvatting reportage prinsjesdag 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Dubbelspion, tv.-serie 21.10 uur: Denkbeeld Internationaal 22.00 uur: Documentaire ove FC Nürnberg en 22.20 uur: Tweede journaal Televisie morgei NEDERLAND I NTS/NOT 11.00 uur: Woorden zeggen me dan je denkt 11.25 uur: Inburgeren AVRO 17.00 uur: Geen woorden maa daden, jeugd programma HILVERSUM I KRO 20.00—22.30 uur: Slotconcert internationaal vocalistenconcours 23.0023.30 uur: Vergezichten, vakantieprogramma HILVERSUM II AVRO 20.45—21.25 uur: De citadel, luisterspel NRU 22.55—23.55 uur: Nederlandse muziek in de komende veertien RADIONIEUWSDIENSI HILVERSUM I: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30, 12.30. 18.30, 22.30, 23.55 HILVÉRSUM II: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30, 23.5! HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA (402 m) KRO: 18.00 Ste reo: Metropole orkest. 18.19 Uitzending van D'66. 18.30 Nieuws. 18.46 Actualiteiten. 19.05 Van je buren moet Je 't hebben: licht pro gramma. 19.45 Zoekend geloven: godsdiens tig programma. 20.00 Nieuw en indrukwekkend staat Fokkers F-28 Fellowship, het nu reeds als een succes aangekondigde, straal passagiersvliegtuig, dat Europa's best verkochte civiele vliegtuig, de Fokker F27 Friendship (niet meer aanwezig op deze show) gaat evenaren of treffen in populariteit. Verder zijn er van buiten Engeland twee kleine Joego-Slavische straalvliegtuigen een trainer e.i een aanvalsvliegtuig. Voorts de onlangs ook door de Neder landse marine bestelde Brequet Atlan tic (een lange afstands zeepatrouille vliegtuig,) de formidabele supersone straaljager van de Zweedse Saab, de Draken, en tenslotte uit Japan een twee- motorig passagiersvliegtuig dat iets weg heeft van de Fokker Friendship. Dat is alles wat de show internationaal maakt. Tenminste op het eerste gezicht. Samenwerking Want internationale samenwerking is. ondanks Brits vlagvertoon, het toch wel merkbare thema van deze tentoon stelling. Als men luchtvaartautoriteiten, onder een borrel in een van de vele zeildoeken representatiebars vraagt, naar de stand van zaken bij en de toe komst van de Britse luchtvaartindustrie, trekken velen nog een somber gezicht. Anderen echter laten zich heel wat op timistischer uit en wijzen daarbij op samenwerking. De Financial Times op dit terrein bepaald gezaghebbend constateerde gisteren ronduit dat „de Britse luchtvaartindustrie er beter voor staat dan men nog maar drie Jaar gele den durfde hopen, beter zelfs dan velen in die industrie zelf denken". De Britse lucht- en ruimtevaartindus trie boekte in het eerste half jaar van 1968 voor bijna vijf miljard gulden aan orders. De grote teleurstelling van Farn borough is de afwezigheid van de Frans- Britse Concorde. Aanvankelijk was ge dacht dat het in Frankrijk gebouwde prototype van dit supersonische ver keersvliegtuig nog in de afgelopen zo mer zijn proefvluchten zou zijn begon nen. Dit is niet doorgegaan. De eerste vlucht is nu gepland voor de volgende maand. Het in Engeland gebouwde pro totype staat nog in Bristol waar het vo rige week de produktielijr van BAC ver- j liet. De Parijse luchtvaartshow in hel komend voorjaar zal best de primeur genieten van het aan het grote publiek j tonen van 's werelds eerste supersone passagiersvliegtuig. Niet helemaal ten onrechte overigens, want in het con- cordeproject is Frankrijk de leidende partner. De „kleinigheid" illustreert echter wel, de belangrijkste voetangel I die op de verdere weg naar meer inter- j nationale samenwerking verborgen ligt Want Engeland eist nu openlijk een lei dende positie in de grootste toekomstige j Europese luchtvaartprojecten. Hun ar gument luidt: „Engeland heeft nog al tijd de best uitgeruste, veést gevorder de en meest ervaren luchtvaartindustrie in Europa". Dit mag waar zijn. maar het is de vraag of Frankrijk, welks luchtvaartin dustrie thans ook een geweldige ontwik keling doormaakt, dit argument zal aanvaarden om vervolgens de tweede viool te spelen als het om de topprojec- j ten gaat. muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Dansorkest met zangsollsten. 19,00 Trefpunt: discussierubriek voor actuele zaken. 19.30 uur Nieuws. 19.35 Varléteitenkabinet: gevari eerd programma. 20.45 De Citadel, hoorspel. 21.25 Lichte muziek (opn.). 21.55 Promenade orkest. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Nederlandse muziek ln de komen de 14 dagen. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. nuziek. 18.35 Verket Sport. 18.52 Taal- iniek. 19.65 Grs WOENSDAG muziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.32 Actuali- 7.45 Stereo: Klassieke dansen. TROS: ïleuws. 8.11 Op sleeptros: progri i het land; 12.26 Mededellnf t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws Actualiteiten; 13.00 Raden maar....; Ondernemend, praatje.) NCRV: 14.00 te grammofoonmuzlek. 14.30 Amusemet ziek (gr.). 15.00 In Lichte grammofoonmuzlek. 17.50 Overh voorlichting: Hoe gaan we? Een progra over verkeer, vervoer en vooruitzien. tlsch strijdlied!17?238"stereo: Lichte f foonmuzlek. (7.30-7.35 Van de vo VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.01 8.11 Actualiteiten. 8.20 Stereo: Licl mofoonmuzlek. (8.30-8.35 Van alle thuis, praatje rammofoor (gr.). en tuinbouw. 12.29 Stereo: Walsorkes Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Licht spel. 13.45 Gesproken portret. 14.00 V kinderen. 15.00 Zuidhollands blaastrio en moderne muziek. 15.20 Radiokoor liederen. 15.35 Blokfluit en clavecimbi derne en oude muziek. 16.00 Nieuw Sociëteit Zestig minuten voor boven 10.30 Remblers Rat zen: internationaal nieuws van de lichte ziek. (12.00 Nieuws) AVRO: 13.00 Nie 13.03 Radipjournaal. 13.06 Zet 'm op: platenprogt-amma. 14.00 Nieuws. 14.03 Müa 16.03-18.00 Suj muziek, l Nieuws, weerbericht en beursberichten. Tafelmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Gevarti muziekprogramma. 14.50 Koorzang. Nieuws.) 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nie 16.03 Beursberichten. 16.09 Dansmuziek. Nieuws, weerbericht en mededelingen. Voor de jeugd. „Het Dorp" is destijds van de grond gekomen dankzij een AVRO-initiatief. Met de geschiedenismakende actie, waar psychologen achteraf wel vraag tekens bij plaatsten, maar die dan toch maar tot iets heel concreets geleid heeft. Het is passend dat de AVRO af en toe terugkomt op Het Dorp; het is tenslotte van uw en mijn centen ge bouwd. Het is lofwaardig dat de AVRO bij dat terugkomen een grote openhar tigheid betracht. Die openhartigheid kenmerkte het programma „Dialoog in het Dorp" gisteravond. Ze liet zien dat Het Dorp niet de „hemel op aarde" voor gehandicapten is geworden die destijds wel eens gesuggereerd is. Er kwamen klachten van bewoners naar voren die erop duidden dat de Dorpformule niet de meest ideale is, o.m. werd het ge vaar benadrukt dat het samenbrengen van zoveel gehandicapten een soort van ghettomentaliteit tot gevolg zou kunnen hebben. Sommige grage gevers van weleer zullen door die openhartigheid mis schien geschokt zijn. Wij waren het niet, omdat we wisten dal een „hemel op aarde" iets onmogelijks is, zelfs voor niet-gehandicapten. De voortref felijke reportage boeide ons omdat ze aantoonde dat Het Dorp voor de mees te gehandicapten toch een plus aan levensgeluk heeft gebracht. Ook omdat ze liet zien dat er een prachtig experi ment aan de gang is waar men van gemaakte fouten kan leren voor de toe komst. Zodat alles bijeen elke cent voor Het Dorp, ook achteraf, welbe steed blijkt te zijn. De Mounties begonnen een nieuw t.v.- seizoen. Geen gelukkige start vonden we. .Tammer; Piet B amber gen heeft met zijn gekke kop alleen al iets on weerstaanbaar komisch en René van Vooren zou als ..aangever" best uit de voeten kunnen. Maar de heren hadden "een tekst. Geen beer om ou te slaan. Hun sketches waren van een ongeloof- '•jke platvloersheid. Dat gold ook voor de gaston bij deze première: Mieke Bos. wier bepaald aanwezige talent om heel ander materiaal vraagt. En Fiet Koster begaafd cabaretière toch, die °en onmogelijke taak toebedeeld kreeg. Ook bii de AVRO: het Oekraïens Na- ionaal Ballet: mengeling van ongeloof- Ujk vervelende reidansjes van de da mes geraffineerde shownummers in „gemengde" combinaties en sterk ir- riële mannendans. Vooraf in het laat ste bleek het historische karakter van het programma. Want de Oekraïnse cavelleristen dansen niet meer met ge spoorde voeten; ze rijden in tanks zo als we uit recente journaalbeelden we ten. Om die recente journaalbeelden vonden we dat de AVRO deze film beter tot nadere aankondiging in re serve had kunnen houden. Vg. (ADVERTENTIE) Ha HUIS of* DAMESBEURS RESERVEER NU AL een middag of avond op 20 of 21 september HOUTRUST DEN HAAG Op Nederland II: Min.-president over miljoenennota HILVERSUM De minister-presidenl. de heer P. J. S. de Jong zal in een ge sprek met mr. A. C. A. Dake een toe lichting geven op de miljoenennota. De NTS zendt dit gesprek, vanavond uil na de samenvatting van de TV-rcporta- ge van prinsjesdag. Documentaire rond Nürnberg en Ajax De N.T.S. zendt vanavond «P Nederland U een voorbeschouweud programma uit over de Europa Cup- wedatrijd F.C'. Nürnberg—Ajax. die morgen in Neurenberg wordt gespeeld. Het programma omvat onder meer een opname van een training van F.C Nürnberg in Kleinwaldserthal in Oos tenrijk; flitsen van een training Ajax; interviews met de trainers Nürnberg en Ajax. resp. Max Merkt' en Rinus Michels; gesprekjes met en kele Duitse sportjournalisten ei enige spelers van Ajax; flitsen laatse thuiswedstrijd van Nürnbe- tegen Kaiserslautern. (Nederland 11- 22.00 uur).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2