Soldij voor gaat negen dienstplichtigen procent omhoog AMBTENARENCORPS MET 9000 MAN UITGEBREID Meer vermogens- en verkeersdelikten Penge krijgt gelijk 1 Begroting minister Klomp steunt tal van bouwplannei Drie miljard voor sociale voorzieningei Defensie moet met budget woekeren Herhaling verminderd Nieuwe taken; meer werk Ondernemings raden krijgen meer te zeggen Aantal niet-opgehelderde misdrijven nu 53 procent Rijk bouwt in noord en zuid VERHOGING LUISTER- EN KIJKGELDEN PER 1 JAN. '69 137 miljoen voor de kuns DE LEIDSE COURANT/HET DINSDAG 17 SEPTEMBEF:| (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Door het bevorderen van de efficiency en door het tempori seren van bepaalde investeringen kan Defensie voor volgend jaar volstaan met een begroting van 3.372 miljard gulden. Dit brengt wel met zich mee, dat een verdere verlaging van de exploitatiekosten noodzakelijk is. De marine kan volgend jaar rekenen op 745 miljoen gulden, de landmacht op 1.522 miljard gulden en de luchtmacht op 787 miljoen gulden. Deze bedragen zijn in hoofdzaak bestemd voor de vernieuwing van het materieel. Ondanks de bezuinigingen gaat de wedde voor dienstplichtigen op 1 januari met procent omhoog. Het uit de vaart nemen van het vliegkampachip Karei Doorman maakt het mogelijk reeds in de loop van dit en het volgend Jaar het aantal in dienst zijnde parate onderzeebootbestrijdings- jagers en fregatten te vergroten en eveneens een escorteur van de zoge naamde „Roofdierklasse" aan de va rende vloot toe te voegen. De twee geleidewapenfregatten, waar van de bouwplannen gestadig vorderen en die na hun voltooiing tezamen met Hr. Ms. Zeven Provinciën de lucht verdedigingskern van de onderzeeboot- bestrydlngsgroepen zullen vormen, zijn omstreeks 1974 gereed. De verbouwing van twee mijnenvegers tot mijnenjagers zal midden 1969 zijn voltooid, waarna deze schepen in dienst kunnen worden genomen. Het vliegend potentieel van de Karei Doorman zal door een squadron aan de wal gebaseerde maritieme patrouille vliegtuigen worden vervangen. Een eerste serie van vier toestellen wordt in 1969 opgeleverd, het laatste toestel wordt begin 1971 verwacht. De bouw van de onderzeeboten van de nieuwe Zwaardvisklasse wordt in 1969 voortgezet1; belde schepen worden In 1971'72 aan de vloot toegevoegd. Een lichtschip ten behoeve van het loodswezen wordt vervangen door een vast op de zeebodem opgestelde con- Land macht Nog dit jaar wordt een beslissing genomen over de vervanging van de Centuriontank. Daarbij wordt rekening gehouden met de mogelijkheid de Centu- rion-met-105-mm-kanon te voorzien van een nieuwe motor en een automatische versnellingsbak. De mechanisering bij de K.L. zal verder worden afgerond door Invoering van de gemechaniseerde 155-mm- houwitser in een aantal afdelingen ar tillerie. Verder zullen nog ontbrekende gepantserde rupsvoertuigen worden af geleverd en wordt de invoering van de nieuwe zware mortieren voor de pantser- infanteriebataljons voltooid. De hoofdlijnen van een nieuwe orga nisatiestructuur buiten het eerste leger korps zijn in ontwikkeling. Gezien de budgettaire situatie zal het noodzakelijk zijn ook in 1969 het aan tal te houden herhalingsoefeningen enigszins te beperken. Het aantal van negen eenheidsoefen- terrelnen voor oefeningen op pelotons niveau wordt opgevoerd tot elf- De be hoefte aan vier regionale oefenterreinen voor oefeningen in compagnies- en bataljonsverband vormt een punt van voortdurende zorg. Het overleg over plaatsbepaling en begrenzing van deze terreinen is nog niet afgesloten. Op par ticuliere gronden wordt wegens de hoge kosten vrijwel niet meer geoefend. Luchtmacht De plannen op lange termQn Internationaal verband heeft geleid tot het opstellen van algemeen aanvaarde eisen voor dit nieuwe vliegtuig, dat In de jaren 1976 als vervanger van de Star- fighter op de Nederlandse luchtmacht bases aanwezig is. De plannen op korte/termijn betreffen voornamelijk de reeds aangekondigde ontruiming in vredestijd van de vlieg basis Woensdrecht en de beperking van het operationele gebruik van de vlieg basis Ypenburg in vredestijd door brenging naar elders van aldaar gesta- l tionneerde vliegende eenheden. Verder g wordt de sterkte van de „strike"- squadronsteruggebracht. Verkorting diensttijd In samenhang m©t de diensttijd r verkorting van drie maanden voor de na 1 januari 1968 opgekomen dienst plichtigen bij de Koninklijke Lucht macht, is voor de KLU-dienstplichtigen die voor die datum zijn opgekomen een overgangsmaatregel getroffen. Voor dienstplichtigen. opgekomen tussen 1 januari en 31 augustus 1967, wordt de diensttijd verkort met vier 'weken; voor hen, die zijn opgekomen tussen 1 september en 31 december 1967, wordt de verkorting geleidelijk gebracht op elf weken, zulks afhankelijk van het tijd stip van opkomst. Zoals reeds in de defensienota 1968 werd aangekondigd, wordt de wedde eerste oefening van de dienstplichtigen per 1 januari 1969 weer verhoogd. De verhoging bedraagt bruto tegen de ne gen procent. Tevens zal een zekere nuancering in de bezoldiging worden aangebracht door onderscheid te maken tussen degenen, die jonger dan 24 jaar zijn en hen, die 24 jaar of ouder zijn. Een binnenkort te verwachten rege ling voor „dienstverlatlng van gepas seerde onderofficieren" houdt in, dat i° geval van ontslag-op-verzoek om deze reden aan de betrokken militair een uit kering wordt toegekend volgens regels, die overeenkomen met de bepalingen inzake het wachtgeld. De belangstelling voor het sluiten van een verband als technisch specialist blijft zich gunstig ontwikkelen. In de eerste maanden van 1968 was het aantal aangenomen technische specialisten be langrijk hoger dan in dezelfde periode van 1967. minister Den Toom het (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink (So ciale Zaken) zal na het advies van de S.E.R. over de ondernemingsraden heel spoedig bij de Tweede Kamer een wets ontwerp indienen waarin de bevoegd heden van de ondernemingsraden zullen worden uitgebreid. "li f' Verkeersdelicten tiemen een steeds grotere plaats in op de criminaliteitsstatistieken. En de gevolgen op de statistieken, die de oorzaak van overlijden Meer u itte Porsches (Van onze parlementaire redactieI DEN HAAG. De criminaliteit in Nederland neemt toe. In vergelijking met omringende lan den nog wel niet verontrustend, maar toch wel zo. dat het aantal misdrijven tussen 1949 en 1968 is verdubeld c.q. relatief met 50 procent is toe genomen. Daarbij gaat het dan nog alleen om misdrijven die de politie ter kennis gekomen zijn. Opvallend Is daarbij, dat b.v. misdrijven tegen de openbare orde, het openbaar gezag, misdrijven tegen het leven en doodslag, moord en kinderdoodslag rela tief op min of meer constant niveau zijn gebleven Mishandeling vertoont zelfs een geleidelijke relatieve daling. De stijging zit vooral in de vermogens- en verkeersdelicten. Daarbij komt nog, dat het percen tage niet-opgehelderde misdrijven stijgt: in 1954 was dit nog 44 pet, in 1967 echter 53 pet. Volgens minister Polak (Justitie) wijzen deze cijfers erop, dat men bijzondere aandacht zal moeten geven aan de recherche. In overleg met de minister van Binnenlandse Zaken zijn op dit gebied een gespreks groep en een adviescommissie ingesteld. Voorts zal naast de gemechaniseerde regionale identificatie- centrale In Zuid-Limburg, die zich nog in een expe rimenteel stadium bevindt, voor de opsporing van strafbare feiten een soortgelijke proef in Twente worden gehouden. Verkeerstoezicht De verkeersonveiligheid zal eveneens bijzondere aan dacht krijgen. Er komen meer van de bekende witte Porsches op de autosnelwegen en ook de surveillance met dubbelpatrouilles op snelle motoren op wegen voor doorgaand verkeer (geen autosnelwegen) wordt uitgebreid. Vanwege de verplichte bloedproef, die naar verwach ting wordt ingevoerd, zijn op de Justitiebegroting ho gere bedragen uitgetrokken voor het afnemen van bloedproeven en voor het gerechtelijk laboratorium Gevangeniskleding; Op het terrein van het gevangeniswezen kondigt mi nister Polak een ruimer regiem aan op punten als briefwisseling, het dragen van eigen of althans meer „maatschappelijke" kleding, het bij zich houden van persoonlijke bezittingen en een meer individuele toe passing van voorschriften. Het aantai uitte Porsches, dat op de Nederlandse wegen verschijnt, zal groter worden. Een alleszins gelukkige maatregel, ook al uit het oogpunt txtti preventie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De sterkte van het ambtenarenkorps (daarin niet begrepen het personeel werkzaam bij de staatsbe drijven) wordt voor het dienstjaar 1969 geraamd op 147.824 man. Voor 1968 be draagt de raming 142.998 man maar hal verwege dit jaar was de feitelijke sterkte 138.587 man. Afgaande op de geraamde sterkten is de stijging van 1968 op 1969 3.4 procent, die van 1967 op 1968 2.6 pet. De verdeling van de personeelsleden over de diverse departementen e.d. is als volgt; Onderdelen werkelijke geraamd in sterkte de begroting 30 Juni 1968 1968 1969 2713 2846 2948 J6146, - 16730 ,.1743), 1392 '1668/ 1649 21346.1 22353 23845 24298 24856 26128 31542 31648 31943 Buitenlandse Zaker 13063 13560 14127 6410 6595 6721 2858 3061 2797 In de afzonderlijke aantallen zijn ver werkt de te verwachten of recentelijk plaats gevonden hebbende interne muta ties waarbij dienstonderdelen overgingen van het ene naar 't andere departement De „teruggang" bij CRM valt hierdoor bij voorbeeld te verklaren. De toeneming bij Buitenlandse Zaken komt voornamelijk voor rekening van de buitenlandse dienst de voorlichting buitenland en de inter nationale technische hulp. Bij Justitie gaat het vooral om de politie en de straf rechttoepassing. Binnenlandse Zaken schrijft de uitbreiding toe aan toeneming van het werk bij de afdeling Financiële en administratieve zaken, de rijksgenees kundige dienst, de politie-opleidingen en de rijksmechanische administratie. O. en W.'s groei komt hoofdzakelijk voor rekening van de rijksinstellingen van wetenschappelijk onderwijs. Finan ciën neemt verschillende taken van an dere diensten over en heeft voorts meer mensen nodig wegens toeneming van het aantal belastingplichtigen en wegens nieuwe taken, zoals B.T.W.. huurders- belastingenalgemene wet bijzondere ziek tekosten. Het administratiekantoor te Zwolle heeft meer personeel nodig om een grotere produktie te bereiken. Defen sie schrijft de personeelsgroei toe aan de marinebedrijven, die meer werk in eigen beheer zullen verrichten en minder zullen uitbesteden. De sterke groei van de wa terstaatsactiviteiten -gn.de toepassing van hét aantal auto's maakt de uitbreiding bij Verkeer en ^Waterstaat verklaarbaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel in het westen des lands de bouwbehoeften van de rijks overheid veruit het grootst zijn. is het programma erop gericht «voor een bedrag van tachtig miljoen gulden ten goede te laten komen aan de werkgelegenheid in het noorden en in Brabant en Limburg Naar verwachting zal volgend jaar voor in totaal 230 miljoen gulden in aanbouw worden genomen. De hoeveelheid werken in voorbereiding beloopt een bedrag van ongeveer zeshonderd miljoen gulden. (Van onze parlementaire DEN HAAG. De regering koninkrijk onderschrijft het Surii standpunt in het grensgeschil t rinamc en Guyana, dat het gchiJ sen Coeroeni Koetarl en de Bovl rantjjn aan Suriname behoort. Totl heeft nog geen gesprek met de GuJ regering ter oplossing van kunnen plaatsvinden. Zoals elders reeds vermeld, zal ij ging van het bedrag, dat voc iingshulp in 1969 wordt uitgetrokll miljoen ten goede komen v£ en de Nederlandse Antillen. Hi| komt het totale bedrag voo lingshulp aan de overzeese voor 1969 op 151 miljoen gulden. I De uitzending van deskundigen I kader van de technische bijstandl een belangrijke plaats innem verschillende vormen van sleuifl Nederland aan de andere koninil delen verleent. De samenwerking de rijksuniversiteit te Leiden en neeskundige school in Suriname v bevredigend. De bouw van een relaiszender Wereldomroep op Bonaire zal di£ worden voltooid. Het plan vi ting voor Culturele samenv Suriname en de Antillen, o lichting over die gebieden ii door middel van tentoonstelling^ soortgelijke activiteiten uit te br| zal worden uitgevoerd. Premier Peng el: gelijk at kantt zegt de koninkrijksregeri Slechts op recept straks opgepept (Van onze parlementaire redactie\ DEN HAAG Bij het ministerie li Sociale Zaken en Volksgezondheid vl een wetsontwerp voorbereid waarbij vi voorgeschreven dat stimulerende mil len alleen op medisch voorschrift nvl worden afgeleverd Omschreven wi wie tot het afleveren van de pep-nul len bevoegd zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Klompé (CRM) heeft bet parlement de volgende activiteiten op wetgevend gebied aange kondigd. De geldschleterswet zal worden ver vangen door een wet op het consumptief krediet die nog dit jaar het parlement bereiken zal. De wet op de omroepbijdragen (verho ging luister- en kijkgeld) (reedt 1 januari 1969 in werking. De algemene bijstandswet wordt gewij zigd met het doel het beroep op deze wet effectlever te maken. De wel op de bejaardenoorden en de monumentenwet worden gewijzigd ter- wille van een effectievere en efficiëntere uitvoering. De CRM-begroting 1969. waarvoor 567 miljoen gulden is uitgetrokken, maakt het de minister mogelijk mee te werken aan de stichting van o.m circa 27 sporthal len, circa 25 sportvelden-opstallen, circa 76 jeugdhuizen, circa 48 dorps- en wijk centra, 5 woonwagencentra, 2 jeugdher bergen, 1 cultuurstreekcentrum, 20 dag verblijven voor gehandicapten, 30 pen siontehuizen voor gehandicapten, 10 dienstencentra voor bejaarden, 35 accom modaties voor jeugdwerk, 7 volkshoge scholen, 6 buurthuizen, 1 centrale biblio theekdienst. Over de voorstellen van de Persraad j tot verbetering van de economische po sitie van de dagbladondernemingen krijgt de regering binnenkort een advies van minister Klompé. Ia een algemene beschouwing over haar beleid zegt minister Klompé, dat dit erop gericht moet zijn „een tegen stroom" te versterken, d.w.z.: de burgerij moet meer betrokken gaan worden bij het voorbereiden van beleidsbeslissingen op al de terreinen waar dit mogelijk is. Een toenemende groep van de bevolking, vooral de jonge generatie, verlangt gro tere vrijheid en meer medezeggenschap. Volgens minister Klompé zijn er voorts drie groepen in de samenleving die spe ciale aandacht verdienen: de jonge ge neratie, de bejaarden en de mlnderva liden". Voor vrijetijdsbesteding, jeugdvorming. volksontwikkeling en sport is op de be groting 146 miljoen gulden uitgetrokken, tegen 123 miljoen voor dit jaar. Voor radio, televisie en pers is een uitgave van 250 miljoen geraamd, tegen een vermoe delijke uitkomst van 214 miljoen voor dit jaar. De kunsten, oudheden en na- Orkestenclassificatie Tenslotte wordt medegedeeld da orkestenclassificatie-vraagstuk opni in studie komt. Voor de opbouw Nederlandse Operastichting tot e waardig inst: iuut is een zesjarenplan gesteld. Met de gemeente Amsti praat het ministerie over de totsta ming van een operagebouw. (Va irlementaire redactie) DEN HAAG Op de rijksbegroting 1969 wordt ruim drie miljard gulden getrokken voor sociale voorzieningen. Hiervan is bUna 1.7 miljard bestemd tng sociale zekerheid. Om de hogere kosten van levensonderhoud door de nifi omzetbelasting te compenseren, zullen de ouderdomsuitkeringen met ruim procent extra worden verhoogd; wat neerkomt op een extr3-rUksbtjdrage 47,5 miljoen. De verbetering van de conjunctuur heeft nog niet voldoende geleid tot verbetel van de werkgelegenheid en nauwelijks tot vermindering van de werkloosheid structurele werkloosheid in diverse delen van ons land zal met een scala middelen moeten worden bestreden. Voor sociale maatregelen in dit kader post van 607 miljoen uitgetrokken, ongeveer 150 miljoen meer dan voor 1968 derde hiervan zit in een reservepot van 150 miljoen gulden, waaruit zo nodig vullende gelden kunnen worden geput. Voor de aanvullende sociale werk\ ziening komt ook 50 miljoen meer beschikbaar, in lotaal 279 miljoen. Aanvul werken in probleemgebieden krijgen een post van 86 miljoen, waarvan een extra-program betreffen. De uitgaven in het kader van de Bijstandswet tonen voor 1969 ook een stijging. >inm

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10